Verkeersmaatregelen moet je nemen /óórdat er ongelukken gebeuren" rERKGROEP „VEILIG LEUSDEN-ZUID" WIL NA 5 JAAR RESULTATEN ZIEN Maandag vergadert commissie Welzijn en Onderwijs Verkeers- werkgroep vergadert 9 juni 80-jarige door buren verrast VAKIIAAT. IK DE liEIISIMEMt KRAKT CML/R0 vergadert a.s. maandag I Leusder Krant Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Doktersdienst: FOTO-KOPIE NODIG? Verantwoordelijk redakteur BERT VOS Redaklle en Administratie: Rozendaallaan9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495, b.g.g. (03420) 16141 Telex B.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement 111,80 per kwartaal. Uitgave B.D.U. B.V. VRIJDAG 29 ME11981 - 13e JAARGANG NO. 11 fan de redaktie) LEUSDEN-ZUID - Het dorp Leusden-zuid zou men op het eerste gezicht iet willen kenmerken als een onveilig dorp. Immers: veel straten en laantjes lingeren zich tussen de woningen door en van erg snel rijden komt dan niet eel terecht. Deze visie, die 25 jaar geleden werd ontwikkeld door de stede- ouwkundige Zuiderhoek uit Baarn, werkt voor een groot deel nog steeds, terker nog: het blijkt een visie, die nu ook in andere delen van de gemeente lordt toegepast in nieuwe wijken. Weinig rechte straten, die snelheidsverho- end werken. Toch is Leusden-zuid niet zo veilig als men zou denken. Want jist een belangrijke toegangsweg als de Roo van Aldewereltlaan is wèl aarsrecht.En: je kunt de straten natuurlijk ook tè slingerend aanleggen, •aardoor uitzicht voor het al dan niet gemotoriseerd verkeer wordt belem- lerd. In Leusden-zuid is dat op sommige plaatsen het geval, met name bij oncentraties van scholen, zoals bij het Palet en de Blokkendoos. (et zijn diè knelpunten (die zóveel onveiligheid veroorzaken) die er toe lidden, dat ongeveer vijf jaar geleden door een aantal inwoners het initiatief ferd genomen om iets aan deze verkeersonveiligheid te doen. ïeker door het steeds groeiende auto-verkeer werden maatregelen meer dan oodzakelijk, vond men. Ter bescherming van vooral het langzame verkeer. )e fietsers, de voetgangers, de kinderen. Dit initiatief resulteerde in een erkgroep „Veilig Leusden-Zuid Na vijf jaar lijkt het er op, dat er eindelijk esultaten bereikt gaan worden. Maar de eindstreep is nog niet gehaald. Op Ie kortgeleden gehouden avond, waarbij de plannen werden gepresenteerd, >leek een kleine, maar luidruchtige minderheid allesbehalve tevreden over Ie voorstellen. Voorstellen, die door de gemeente waren ontwikkeld, r zal nu een nieuwe informatie-avond worden gehouden. Met gewijzigde jlannen. Op maandagavond 1 juni a.s. om 19.30 uur in hetTrefpunt. Er zal die ivond niet meer worden gediskussieerd tussen eventuele voor- of tegen standers. Zij, die een nieuwe of een afwijkende mening hebben, kunnen dat ;enbaar maken via de inspraakbrieven, die op deze avond klaar zullen liggen. OORGESCHIEDENIS Het begon allemaal zo n vijf jaar gele ien. toen vier inwoners van Leusden- :uid, de heren Den Toom. Wesley. Wit- i)x en Zoetmulder, het initiatief namen ffn iets te gaan doen aan de steeds W. L. Hoytema van Konijnenburg volgt Jan Carel van Dijk raadsfraktie op (Van de redaktie) VEUSDEN - De heer W L. Hoytema van Konijnenburg zal de opvolger wor den van het scheidende VVD-raadslid Jan Carel van Dijk. die uit de VVD- fraktie stapt wegens zijn verhuizing naar Amersfoort. Vier VVD-kandidaten. die op de libe rale lijst stonden voor de gemeente raad hebben laten weten niet voor de raadzetel in aanmerking te willen ko men. te weten (in volgorde van de lijst), de heer Bergsma. mevrouw Bosma. de heer Sunderman en mevrouw Vlug. toenemende onveiligheid in het dorp. met name op de grote „doorgaande" weg Roo van Aldewereltlaan, Willem de Zwijgerlaan. prinses Irenelaan, pr. Christinalaan en pr. Margrietlaan De aanleiding was een aantal nare konflik- ten tussen voetgangers en auto's, waarbij met name de voetgangers op het trottoir ernstig werden belemmerd door geparkeerde auto's. Bovendien - en dat was een belangrijk punt - was de snelheid, die de auto's zich op deze route meenden te kunnen permitteren veel te hoog. Een plaatselijke politie man „Als we het wilden, zou hier, op de Roo van Aldewereltlaan. goud te ver- (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De raadscommissie „Welzijn en Onderwijs" komt aan staande maandag (1 juni) om 20.00 uur voor haar maandelijkse vergade ring bijeen in de raadszaal van het gemeentehuis aan de Hamersveld- seweg 2. Op de agenda staan de vol gende punten ter bespreking ver meld: 1. Opening; 2. Verbouw P C lagere school „Loys- den", 3 Notulen; 4. Mededelingen. 5 Benoeming lid in het bestuur van de Stichting Soccle; 6. Subsidiering „Tafeltje Dek-je"; 7 Subsidiëring Vereniging Welzijn voor Ouderen te Leusden; 8 Aanvrage ex artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 t.b.v. P C. Lagere School „De Vallei"; 9. Emancipatie-notitie, 10. Rondvraag, 11 Sluiting. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden IBOU !ffi Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 35 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes 1,11 per regel (37 cent per mm). Losse nummers: 60 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur gaopand. Zaterdags gesloten. De Roo van Aldewereltlaan. Een gevaar oproepende weg door de te hoge snelhe den Voorstel de rechte lijn uit de weg halen, zodat snelheid verminderd moet worden dienen zijn aan die hardrijders' De snelheidscontrole die hij toen hield be wees dat ENQUETE Om te onderzoeken wat de bevolking van Leusden-zuid ervan dacht, werd een enquête gehouden. De respons was overweldigend. Maar liefst zestig procent van de bewoners reageerden. Hieruit bleek, dat de hoofdklacht de snelheid van het gemotoriseerde ver keer binnen de bebouwde kom was. Met deze gegevens als uitgangspunt kon de werkgroep meer gericht het overleg met de gemeentelijke autoritei ten beginnen. De grote vraag was en is hoe kun je maatregelen treffen die ef- fektief de snelheid van het auto-verkeer binnen de bebouwde kom terugbren gen? Bovendien kwamen uit de enquê te nog andere knelpunten naar voren. De veiligheid rond de scholen-eilanden bleek niet optimaal te zijn, terwijl een goede verbinding voor het langzame verkeer tussen Leusden-zuid en Ba- voort (aan de overkant van de gevaarlij ke Arnhemseweg) nog steeds ont breekt Voor de rechte Roo van Aldewe reltlaan is er eigenlijk maar één goed advies mogelijk: die rechte lijn er uit halen, waardoor het verkeer ge dwongen zal worden om snelheid te (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De gemeentelijke werkgroep Verkeersaangelegenhe- den vergadert op dinsdag 9 juni aan staande. De bijeenkomst wordt ge houden in het gemeentelijk informa tiecentrum, Zwarteweg 16a. De agenda vermeldt de volgende punten: 1 Opening; 2. Inventarisatie vragen; 3 Verslag vergadering d d 12-5-1981 4. Mededelingen: buslijn Kanaalweg/ Asschatterweg, wering vrachtauto's op Hamersveldseweg en Zwarteweg 5. Oversteek op Asschatterweg naar het terrein van de Mixed Hockeyclub; 6 Verkeersmaatregelen Leusden-z 7. Voortgang aanleg fietspad Horster- weg; 8 Wijziging doorgaand verbod bij de brug Ooievaarshorsterweg; 9 Eerste aanzet tot verkeersmaatre gelen hoofdcentrum; 10. Rondvraag; 11. Sluiting. verminderen. Maar dat advies is erg kostbaar en zoals bekend ligt het ge meente-geld tegenwoordig niet voor het oprapen. Vandaar ook, dat de gemeentelijke dienst weg- en waterbouw uiteinde lijk met een goedkopere oplossing kwam: de aanleg van verkeersdrem pels. Omdat de werkgroep begrip kon opbrengen voor het feit, dat er weinig geld beschikbaar is voor ver keersmaatregelen als in Leusden- zuid, ging zij schoorvoetend ak koord met de door de gemeente aan gedragen oplossing. Na vijf jaar in tensief overleg was zij van mening, dat een niet-optimale oplossing be ter zpu zijn dan géén oplossing. TEGENSTAND Dat bleek echter een vergissing, want op de kortgeleden gehouden presenta tie-bijeenkomst was een behoorlijke (minderheids-)groep fel tegen de aan leg van verkeersdrempels. Die worden in het algemeen ervaren als een dwangmaatregel en wekken bij sommi gen irritaties op Ook nu Over één zaak waren (en zijn) alle wijk bewoners het praktisch eens. er wordt véél te hard gereden Snelheidsmati- ging is daarom noodzakelijk. Het gaat er nu alleen nog om hoe dat bereikt kan worden Verkeersdrempels komen slecht over bij het publiek. Blijft over een asverschuiving in de weg, wat betekent, dat met name een rechte weg als de Roo van Aldewereltlaan wat slingers zal krijgen. Daar is ruimte voor. ROO VAN ALDEWERELTLAAN De Roo van Aldewereltlaan wordt door iedereen ervaren als een kaars rechte weg. waar je maar al te gemak kelijk het gaspedaal wat dieper indrukt, niet beseffend, dat er talrijke dwarswe gen op uit komen en dat de weg een belangrijke schoolroute vormt. Alle kin deren van Leusden-zuid van 5 tot 15 jaar (en dat zijn er ruim 500) moeten op één of andere manier gebruik maken van deze weg of die oversteken op hun weg naar het zwembad, naar sportvel den, naar scholen. De werkgroep stelt dan ook aan de ge meente voor, om die weg op bepaalde plaatsen zodanig te rekonstrueren, dat er géén sprake meer zal zijn van een kaarsrechte, achthonderd meter lange „snelwegOp de voorlichtingsbijeen komst van maandag 1 juni a.s. zal men kunnen zien, hoe de gemeente dat pro bleem wil oplossen. LOYSDEN/WOELIGE HOEK Maar er zijn andere punten binnen de bebouwde kom, die de veiligheid van met name de schoolkinderen, het lang zame verkeer, bedreigen. Zo'n punt is de scholenconcentratie van Loysden en de Woelige Hoek met in de nabijheid de sportzaal. Aanvankelijk lag het in de bedoeling om hier ook verkeersdrem pels neer te leggen, maar gezien de tegenstand die deze maatregel opriep, stelt de werkgroep Veilig Leusden-zuid nu voor, om hier op bescheiden schaal een éénrichtingsverkeer in te stellen De werkgroep is van mening, dat door deze maatregel de overzichtelijkheid van de verkeersbewegingen voor kin deren en kleuters aanmerkelijk wordt verbeterd in de omringende, toch al nauwe lanen. WILLEM DE ZWIJGERLAAN Eén verkeersdrempel wordt door de werkgroep gehandhaafd. En dat is de drempel die de groep graag in de Wil lem de Zwijgerlaan aangelegd zou zien (Oostelijk deel). Geen nieuw gezichts punt, maar een vervolg op het daar reeds deels gerealiseerde scholen-e>- land. Deze wegverhoging is dus te zien als afbouw van een reeds eerder door de gemeenteraad geaccepteerd, maar nog niet geheel gerealiseerd plan. ZUID GEVAARLIJK? Uit de eerder gehouden enquête kwam duidelijk naar voren, dat velen Leusden-zuid verkeerstechnisch ge zien als onveilig ervaren Op de laatst gehouden informatie-avond werd ech ter - met name door de tegenstanders van verkeersdrempels - de vraag ge steld waaróp die onveiligheid was ge baseerd „Laat ons nu eens de onge- vals-cijfers zien om te bewijzen dat zuid gevaarlijk is", was de steeds terugke rende vraag. De werkgroep heeft daar een duidelijke mening over. Werk groeplid, de heer Witlox „Veiligheids maatregelen nemen op grond van on- gevalscijfers is een bagatelliseren van de zorg van talrijke ouders om hun kin deren-op-weg Óók is het een voorbij gaan aan het intense verdriet van fami lies, voor wie, als gevolg van juist deze benadering, verkeersmaatregelen te laat kwamen. Laten we wel wezen zelfs volwassenen, laat staan kinderen, kun- vervolg op pagina 3 Montessori-school *t Ronde gaat uitbreidenpag.3 Achtervelds nieuwspag-4 Uitkeringen belopen in Leusden dit jaar bijna vijf miljoen guldenpag.5 Dirkje Kulk en Casanova pag.5 De mens In zijn werkpag.5 Sport 35 jaar s.v. Achterveldpag. 7 Loep op Leusdenpag.8 Kantlijnpag.8 Kijk op de filmpag.9 tel. 941210 (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De werkgroep Ruimte lijke Ordening van het CML komt aanstaande maandag bijeen om ver der te praten over het structuurplan. Het was de bedoeling dat dat jongst leden dinsdag gebeurde, maar om dat op die dag de verkiezingen voor de Tweede Kamer werden gehou den, besloot men de bijeenkomst te verschuiven. De vergadering begint maandag avond om 20 uur en wordt gehouden in het gemeentelijk voorlichtingscentrum aan de Zwarteweg. Aan de orde komen de resultaten van het onderzoek, dat het adviesburo Arnhem in het kader van het opstellen van een structuurplan heeft gehouden. Rozendaallaan 9 Leusden-C ACHTERVELD - De familie Smink aan de Klettersteeg 8 in Achterveld begreep er niets van. Woensdagmorgen kwamen er opmerkelijk veel voorbijgangers langs hun woning, die bleven staan en begonnen te lachen Het werd tijd eens poolshoogte te gaan nemen buiten. Tot grote verbazing van de familie Smink stond in de tuin een fiets met daarop gezeten een ..bejaarde dame", die de trappers rondpeddelde, maar geen meter vooruit kwam. De ..bejaarde dame' was echter een pop en de trappers van het rijwiel werden mechanisch rondgedraaid Waarom dit alles? Nou, mevrouw Smink was woensdag 80 jaar geworden en aangezien zij tot voor kort regelmatig op de fiets naar Hoogland ging om daar haar zuster te bezoeken, wilde de buurt mevrouw Smink op deze wijze op haar verjaardag verrassen. De surprise sloeg dan ook in als een bom in Klettersteeg 8 Wanneer u vóór dinsdag- resp donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel 033-940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze Inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141

Leusder Krant | 1981 | | pagina 1