T Tien procent voor rekening van de gemeente ^Uitkeringen belopen in Leusden dit jaar vijf miljoen gulden Dirkje Kuik presenteerde lithografie „Casanova" „Ik hoef er echt niet rijk van te worden" tenée Mars van de speelgoedschuur: VRIJDAG 29 ME11981 plaatselijk nieuws van één onzer verslaggevers) LEUSDEN-Er wordt in de gemeente Leusden dit jaar een bedrag van ijf miljoen gulden uitgegeven aan bijstands- en werkloosheidsuitke- ingen. Dat betekent voor deze gemeente een stijging van 100% in drie Jaar tijd. „Een weinig rooskleurige situatie", zegt de heer C.G.Hoogen- loom, chef van de afdeling Sociale Zaken en Huisvesting van de 5- lemeente Leusden", en ik zie daar voorlopig geen verbetering in 6-|omen", zo voegt hij er aan toe. De uitkeringen kwamen vorige week in Leusden „in het nieuws", 3 ||oen bleek dat er in die uitkeringen een veel sterkere stijging zit dan erwacht. Een dreigend tekort op de rekening van de gemeente Leus- 4en van dit jaar wordt onder meer veroorzaakt doordat het bedrag aan itkeringen hoger, veel hoger zal uitvallen dan was geraamd. door Marnlx Kreijns Het gaat om drie soorten uitkerin- n: ingevolge de Algemene Bij- landwet, ingevolge de Rijksgroeps- gellng Werkloze Werknemers en gevolge de Wet Werkloosheids- oorziening (respectievelijk ABW, 1 WW en WWV). Werknemers, die jnder werk zijn geraakt, krijgen al- reerst een half jaar een uitkering, rie gefinancierd wordt door de be- rijfsvereniging. In dat half jaar ont- angt de werkloze 80% van zijn laatst enoten inkomen. Als hij in dat half lar geen ander werk heeft kunnen Iinden, dan komt hij in de WWV te- ;cht. Van die voorziening kan maxi- laal twee jaar gebruikt gemaakt wor- en, en men ontvangt dan 75% van et laatst genoten inkomen. Mocht men twee en half jaar na werkloos geworden te zijn nog steeds er niet in geslaagd zijn ander werk te vinden, dan komt men in de RWW terecht. Dat is een op de Algemene Bijstandswet geënte voorziening, die dan ook in houdt dat de uitkering niet langer ge baseerd is op het laatst genoten inko men, maar een vast bedrag is. Alle niet-gehuwde zelfstandigen zonder kinderen krijgen bijvoorbeeld in de RWW eenzelfde bedrag, of ze alvo rens werkloos te worden nu een inko men hadden van 30.000 gulden of 60.000 per jaar. Het zal duidelijk zijn dat het voor de meeste werklozen een forse stap terug betekent, wanneer men na twee en een half jaar nog steeds geen ander werk heeft. GEEN VETPOT Van een bijstandsuitkering kunnen mensen gebruik maken, die niet kunnen werken, of naar maatschappeliike nor men niet hoeven werken. Zo zijn er be jaarden. schoolverlaters en onvolledige gezinnen, die van een Bijstandsuitke ring gebruik moeten maken Die uitke ringen zijn geen vetpot Om een voor beeld te noemen een echtpaar met kin deren, dat moet leven van een bijstands uitkering, moet het doen van een bedrag van ongeveer 1400,- netto per maand Daar moet dan in ieder geval nog eens een bedrag van 250 - als eigen bijdrage in de huur van de woning af. Nogmaals, dat is duidelijk geen vet pot. En toch, wanneer in een gemeente als Leusden, zoals nu het geval is, zo n vierhonderd mensen een beroep doen op dergelijke uitkeringsregelingen, dan is daar in één jaar tijd een bedrag van vijf miljoen gulden mee gemoeid Het Rijk betaalt daar overigens het leeuwendeel van. Voor de gemeente resteert een bedrag van ongeveer 10% van het to taal Uit de gemeente-portemonnee moet daarom dit jaar 500.000,- voor de sociale uitkeringen komen. Op zich is dat aantal van 400 uitke ringstrekkers op ruim 20.000 inwoners bepaald niet verontrustend hoog. Maar in het kleinere Leusden en daarvoor in het nog kleinere Hamersveld, lag die situatie nog veel gunstiger Het is daar om voor Hoogendoorn niet zo moeilijk om enkele oorzaken van de stijging van het aantal uitkeringen aan te geven"; in de eerste plaats heb je natuurlijk het gegeven, dat Leusden groter wordt, wat met zich meebrengt dat ook het aantal mensen dat gebruik maakt van een uit kering groter wordt. Dat is gewoon een percentage van de bevolking. En verder is er dan de nationale situatie, waarin de werkloosheid nog steeds stijgt. Nu zitten we hier nog een gunstig stuk van het land. maar die landelijke ontwikkeling zet zich toch door", aldus Hoogendoorn Een derde oorzaak van het stijgend aan tal bijstandsuitkeringen, echtscheidin gen Maar daarvan zegt de heer Hoo gendoorn dat dat percentueel niet hoger ligt dan gemiddeld in het land JONG De meeste mensen in Leusden, die een uitkering hebben, zijn jonger dan veertig jaar. Van de vierhonderd uitke ringstrekkers in Leusden maakt een der de gedeelte gebruik van de WWV, de rest van Bijstand en RWW. Hun aantal verdubbelde sedert 1978 en steeg dit jaar ten opzichte van het vorige met 15%. Hoogendoorn: ,.Op dit moment hebben we op de begroting voor dit jaar al ahderhalve ton tekort en dat zal nog meer worden". De chef van de afdeling sociale zaken en huisvesting wijst er overigens op, dat het niet alleen de uit keringen zijn die de gemeente geld kos ten. Ook het feit dat er meer ambtenaren aangetrokken moesten worden om de cliënten te helpen, drukt op het gemeen telijk budget. Sociale Zaken en Huisves ting is nu de grootste afdeling van de gemeentesecretarie met 12 medewer kers Drie van de twaalf werden in de afgelopen anderhalf jaar aangetrokken Al met al kan een gemeentebestuur niet zo erg veel doen om aan die situa tie iets te veranderen. „Het beste", zegt Hoogendoorn, „zou het natuur lijk zijn als die mensen aan het werk konden gaan. Maar dat is nu juist het probleem. En ik zie niet in dat daar nu op korte termijn verandering in komt". En verder is de gemeente in dit geval bijna volledig afhankelijk van de Rijksoverheid. Daar worden wel maatregelen getroffen, die gun stig zijn voor de gemeentekas, maar ongustig voor de uitkeringsgerech tigden. Zo werden de uitkeringen voor jeugdigen verlaagd en moet men langer gewerkt hebben om in aanmerking te komen voor een werk loosheidsuitkering. Niettemin ziet de heer Hoogen doorn het somber in. Vooral de eco nomische situatie is er debet aan, dat ook in de nabije toekomst zich meer mensen naar Sociale Zaken zullen moeten wenden. „Een triest beeld", aldus Hoogendoorn. C G Hoogendoorn „Het is niet alleen het bedrag van de uitkeringen, ook de personeelslasten drukken op het gemeentelijk budget" LEUSDEN - In de bibliotheek aan de Hamersveldseweg werd afgelo pen vrijdagavond een avond gehou den waarbij Casanova centraal stond. Aanleiding hiertoe was een li thografie, gemaakt door de Utrecht se grafica Dirkje Kuik, met als onder werp Casanova. Zij had deze prent gemaakt in het kader van de op dracht van de provinciale kunstuit leen Utrecht om een prent te maken, die verband houdt met een boek. De avond werd ingeleid door Marco Leeflang, die zelf „casanovist" is, zoals hij het zelf uitdrukte. Hij schilderde het leven van deze beroemde Venetiaan, met wiens naam het al net zo vergaan is als met woorden als Asperine en Jeep het is een begrip op zichzelf geworden, zonder dat nog iemand stilstaat bij de feitelijke betekenis De roem van deze achttiende eeuwer steeg pas goed na zijn dood, toen zijn memoires werden gepubliceerd Deze met erotische passages vervlochten geschriften kwamen volop in de aan dacht en zin altijd bekend gebleven, ook - of misschien wel juist - tijdens de puriteinse negentiende eeuw Tijdens zijn leven was Casanova bij de meesten om twee feiten bekend Ten eerste om zijn spektakulaire vlucht uit de gevan genis, waarin hij was beland - officieel vanwege het bezit van verboden ge schriften -, waarna hij 14 jaar in balling schap moest doorbrengen. Het tweede feit waarvoor hij internationale roem oogstte was het duel dat hij als ..ge woon" man had met een hoge militair in Polen, waarbij hij zijn tegenstander nog zwaar verwondde. Zelf streefde Casanova, die later als bibliothecaris door het leven ging, meer naar roem als schrijver en mathemati cus. Hij schreef verschillende boeken, waaronder de roman ..Eduard en Elisa beth" en hield zich bezig met het oplos sen van het probleem van de verdubbe ling van de kubus De heer Leeflang toonde een aantal deeltjes waarin Casanova de oplossing voor het probleem gaf. Volgens de heer Leeflang bleek later dat de oplossing niet juist was en dat het vraagstuk nog steeds open is. In een aantal van zijn werken neemt Casanova het op voor Venetië, ook als het gaat om de aanvallen op de stad in geschriften van anderen. De band van Casanova met de stad is dus wel duide lijk GEËMANCIPEERD MAN Deze band heeft Dirkje Kuik ook weergegeven in haar prenten. Zij beeldt Casanova uit als een harlekijn die vast zit aan de muren van zijn stad. Een ander onderwerp binnen de prenten waren de gondels, ..die als voruwen op het water lagen", aldus de grafica Zij zag Casanova als een geëmancipeerd man, die vrouwen volkomen serieus nam, ook wanneer het ging om de me ning van vrouwen ten aanzien van poli tiek en andere onderwerpen, waar toendertijd de mening van de vrouw nog weinig gewaardeerd werd De mini-expositie van het werk van Dirkje Kuik omlijstte deze avond Deze expositie bestond naast schetsen die tot de prent van de opdracht hadden geleid, ook uit een aantal prenten die Pinokkio en de Baron von Münchhau- sen als onderwerp hadden Binnen de Casanovaprenten komt de bedoeling van de gondels toch niet zo sprekend over als de funktie van de harlekijn De prent, gedrukt in een oplage van 75, is te koop voor 75,- en te bestellen zolang de voorraad strekt bij alle voor- raadpunten van de artotheek, dus ook hier in Leusder Ook twee andere grafi ci. Tom Eyzenbach en Charles Donker, hebben een soortgelijke opdracht ge kregen. Het werk van Dirkje Kuik was het eerste van de opdrachten, dat pu bliek gemaakt werd. tweedehands pluche beesten ge kocht, maar wel grote sierberen. Al met al vind ik het wel lollig. Hele gesprekken worden in de schuur gevoerd Laatst, dat is wel even leuk om te vertellen, kwamen hier twee vrouwen met een jongetje. Ik weet niet waarvoor ze binnenkwa men, maar het jongetje zag een pop penwagen. Hij wilde die graag heb ben. Drie of vier auto's werden hem aangepraat, maar nee, hij moest de poppenwagen. Hij kreeg de poppen wagen. Ik had toevallig geen pop en we hebben er toen maar een Leertje ingelegd. Dolgelukkig liep hij achter zijn poppenwagen. Komen er twee moeders met wandelwagens, dan kun je ook lachen. Hoe het erin past weet ik niet, maar ik weet wel, dat voor de moeders iets in de cjaten hebben, de kinderen al iets uit het mandje gepakt hebben en het niet meer loslaten. Dan zitten de moeders wel vast aan een dingetje van 50 cent, want probeer het maar los te krijgen." LEUSDEN Kinderspeelgoed is tijd leuk om te geven en te ontvan- en. Maar het is vaak zo ontzettend uur, terwijl de kinderen na een paar ar weer toe zijn aan wat anders. Wat oet je dan met het vaak nog goed iruikbare speelgoed? Renée Mars heeft in haar schuur an Wilgenlaan 72 een winkeltje In tweedehands speelgoed. Daar kun je fceelgoed kopen en verkopen. Om er iets meer van te weten te komen, Toegen we haar hoe zij dat nu eigen- k aanpakt. Renée ,,De mensen kunnen hier peelgoed brengen waarvoor ik een ijs bepaal. Dit geldt voornamelijk t>or klein speelgoed Is het een groot trtikel en de mensen noemen het edrag dat ze ervoor hebben willen, an vind ik dat goed. hoewel ze er tijd vanuit moeten gaan, dat het /eedehands speelgoed is. Het moet >or de kopers ook interessant blij- ;n. Ik schrijf het artikel in wat het en en van wie en het telefoonum- er Wordt het verkocht, dan gaat et geld in een envelopje met daarop e naam van de vorige eigenaar en et nummer van het artikel De men- ?n kunnen dan informeren of hun )ullen al verkocht zijn Levert het f rtikei een fiks bedrag op, dan bel ik e mensen zelf op. Sinds kort koop en verkoop ik ook sportartikelen voor kinderen zoals voetbalschoenen, judopakken, tennisrackets en schaatsen, dat loopt heel leuk" Wanneer ben je begonnen en hoe loopt het? ..Ik ben eigenlijk begonnen door een gesprek met iemand die zoiets gezien had Het leek me erg leuk, maar we mijn man en ik hebben anderhalve dag moeten denken waar we het winkeltje zouden onderbren gen op zolder, in de garage of in de schuur Het werd de schuur, waar eerst rommel van 13 jaar uit moest. Hierna hebben we vloerbedekking gelegd, geïmproviseerde verwar ming aangelegd, geschilderd en op 7 november 1980 heb ik een adver tentie geplaatst waarin ik meedeelde dat ik een week later open zou gaan De dag voordat de spullen ge bracht zouden worden had ik het vreselijk benauwd, want ik had nog helemaal niets. Die donderdag kwa men de mensen met tassen vol. Daar bij kreeg ik ontzettend leuke reakties bloemen, mensen die gewoon even kwamen kijken, het was een komple- te receptie Het liep eigenlijk meteen als een trein en het is blijven lopen De eerste tijd kochten de mensen alles, omdat het tegen Sinterklaas liep." Wat verkoop /e het meest? „Daar is niets van te zeggen Tijden is er geen houten speelgoed gekocht en ineens is alles weg. Nu heb ik weer een hele voorraad puzzels, zodat ik nu geen puzzels meer aanneem, maar volgende week kunnen ze weer allemaal weg zijn. In het voorjaar was veel vraag naar rolschaatsen en voet balschoenen en nu naar buitenspeel goed, zoals driewielertjes en speel goed voor de zandbak Er zijn ook mensen die vragen om speelgoed, dat nog een mooie ver pakking heeft om kado te geven. Wat voor mij het moeilijkst is, is een prijs te bepalen voor artikelen die niet in de aanbieding zijn gekocht. Nu heb ik een prachtig kinderbad te koop staan, dat niet in de aanbieding gekocht is. De prijs van dat blad ligt nu slechts enkele tientjes onder het bedrag dat je gewoonlijk voor een kinderbad in de aanbieding moet neectellen Dat is ongeveer 50% van de verko pers Als kinderen 12 jaar zijn en het Zijn de mensen die verkopen ook kopers? door Leonle Merts speelgoed komt naar mij, dan heb ik niets meer voor hen. Die kinderen gaan met bijvoorbeeld technisch le go of bouwdozen spelen. Elektrisch speelgoed neem ik sowieso niet aan omdat dat door mij én niet te contro leren én niet te repareren valt. Maar er zijn bijvoorbeeld wel men sen die babyspeelgoed verkopen en kleuterspeelgoed meenemen. Ik stel wel dat speelgoed kompleet moet zijn Is er uit een blokkendoos een blokje dan is dat niet zo erg, maar juist met puzzels is het niet te doen om dat allemaal te gaan kontroleren Puzzels van 1000 stukjes neem ik dan ook niet aan. Het speelgoed, dat ik aanneem hoeft heus niet nieuw te zijn. maar wel bruikbaar voor een ander In de loop van de tijd leer je ook het een en ander. Zo worden er nooit Krijg je bij deze manier van handelen je onkosten er wel enigszins uit? ..Er komen bij het opzetten van zo'n winkeltje natuurlijk nog andere din gen kijken: verzekeringen, midden standsdiploma en vakdiploma. Dat laatste had ik redelijk gauw voor elkaar gekregen Het voornaamste is dat ik het best leuk vind om te doen en ik ben al blij als ik de onkosten er een beetje uit heb Ik hoef er echt niet rijk aan te wprden. Ook de mensen die het speelgoed brengen moeten geen kapitalen ver wachten. want de mensen moeten voor een redelijke prijs hier spullen kunnen kopen De schuur van Renée Mars is iede re donderdagmiddag en iedere vrij dagmiddag open tot vier uur. Verder mogen geïnteresseerden altijd bel len. Tijdens de schoolvakanties is het winkeltje gesloten omdat het volgens Renée Mars geen enkele zin heeft om dan open te blijven. Dirkje Kuik voor haar „Casanova

Leusder Krant | 1981 | | pagina 5