Spaanse ontboezemingen GEEN VIJVER, MAAR BOUWPUT leusilei" krant LOEP OP Kantlijn WEEKENDDIENSTEN INGEZONDEN UIT HET NMJTffijRAmHtT MEI - LEUSDEN - Deze foto laat niet een vijver in spé zien zoals iemand wel eens zou kunnen vermoeden, maar de bouwput waaruit het nieuwe gemeentehuis moet verrijzen Het riante onderkomen voorde gemeente, dat bij het winkelcentrum De Hamershof komt te liggen, moet als alles volgens plan verloopt in december van het volgend jaar opgeleverd worden Dan zal er op de plaats die de foto toont een raadhuis staan dat circa zeven miljoen gulden heeft gekost DEZE WEEK IN DE GEMEENTE LEUSDEN Maandag 1 juni, 20.00 uur: vergade ring RO CML in voorlichtingscentrum Zwarteweg. Dinsdag 2 juni, 20.00 uur: vergade ring commissie RO in voorlichtingscen trum Maandag 1 juni, 19,30 uur: informatie verkeersmaatregelen Leusden-Z in 't Trefpunt ACHTERVELD Vrijdag 29 mei, 19.30-21.00 uur: in schrijven avondvierdaagse, Hervormde school Zaterdag 30 mei, 20.00 uur: Klont, dis co De Moespot. Zondag 31 mei, 15.00 uur: Klont, Soos de Moespot Maandag 1 juni, 18.00 uur: start avondvierdaagse bij Ons Gebouw. Dinsdag 2 juni, 9.00 uur: Welfare-club De Zonnebloem in Ons Gebouw KERKDIENSTEN LEUSDEN-CENTRUM R.K. Kerk: za 1900 uur gebeds- en communieviering geleid door H van Hattum; zo 9.00 uur H Mis; 11.00 uur; gezinsvie ring, in beide diensten voorganger en predi kant B ter Bekke Herv./geref. Marcuskerk: 9.00 uur gerefor meerde woorddienst, ds. J. Ridderbos; 10.30 uur hervormde woorddienst, ds. J. Smids uit Amersfoort; 19.00 uur geref. herv. woorddienst, ds J Seventer uit Ede Geref. Kerk (vrijgem.): 9.30 uur ds. P van Houwelingen uit Driebergen; 16.45 uur ds. M. Nap LEUSDEN-ZUID Dorpskerk:9.00 uur gereformeerde woord dienst. ds. A Kruyswijk; 10 30 uur hervorm de woorddienst, ds. J Weernekers. 18 30 uur geref herv. woorddienst, ds. J Ridder bos ACHTERVELD Geref. kerk De Glind: 10 00 en 19 00 uur ds J Jellema. Ned. Herv. kerk: 9 00 uur- ds Van Tricht uit Aalst. R.K. kerk: za 19 00 uur: H. Mis; zo. 8.30 uur gelezen H Mis; 10.30 uur: gebeds- en communieviering Ingezonden buiten verantwoordelijkheid van de redactie AAN DE CDA-ERS. Aan de CDA-ers. die vrijdagavond naar minister De Geus geluisterd hebben tijdens hun verkiezingsbij eenkomst. Toen ik thuis kwam van deze avond dacht ik: hoe is het mogelijk dat christenen onderling zó verschil lend over het bezit en gebruik van kernwapens denken. Daarna dacht ik: stel dat alle men sen die er vrijdagavond waren eens rond de tafel gingen zitten (meneer De Geus, de burgemeester, ikzelf enz.); dat we allemaal even zouden vergeten welke funktie we hebben. We zitten er dan als gewone mensen, 1 gevangenen van de atoombom. En als we dan zo rond de tafel zit- ten, wordt ons gevraagd: Wie regeert j nu eigenlijk in de wereld? De atoom- bom of God? Wie van de twee gaat I het maken? We hebben Pasen gevierd. We zeggen dan tegen elkaar, dat we ge loven dat God sterker is dan de dood. Wij zeggen dus ook tegen elkaar, dat wat wij voor onmogelijk houden, bij God mogelijk bleek. Is het voor ons dan onmogelijk om een begin te maken met de oprui ming van de bom of gelden dan op eens alleen maar militaire, politieke en ekonomische argumenten? Toen ik vrijdagavond over gods vertrouwen sprak, werd mij fatalis tisch denken verweten. Ik geloof dat het juist een vorm van fatalistisch denken is, als je je denken en spre ken laat beheersen door de bom. Godsvertrouwen betekent niet: vertrouwen dat God er wel voor zal zorgen dat er niets met mij gebeuren kan. Het betekent wel dat wanneer ik het leven zoek van de schepping, de naaste, de vijand en mezelf. Hij aan mijn kant zal staan, ook al moet ik het met de dood bekopen. Hanna Wesseling, Korenschoof 16, Leusden. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt op dinsdag en donderdag REDAKTIE Bertien Calkoen, (bureauredaktie), Marnix Kreijns, Caspar van Loo en Bert Vos Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos MEDEWERKENDEN: Achterveld: Fam D Bijl, Joh. van Oldenbarneveltstraat 18, tel 03425- 2090 Leusden/centrum: Elly Acherman, Lijsterbeslaan 17, telefoon 941565 Frits van Breda, Asschatterweg 63, telefoon 941757 Alex Fieseler, lindenlaan 34, telefoon 942553 Leonie Merts, Karper 11telefoon Tea Middelkoop, Waarden 20. telefoon 943724 Leusden-zuid: Anco Mali. van Hardenbroeklaan 30. telefoon 940273 Sport: Peter Op den Camp, Finnmark 32, telefoon 941380 Inleveren kopij: Kopij voor het dinsdagnummer dient uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur in ons bezit te zijn, voor het donderdagnummer vóór woensdagmiddag 12 uur Redaktie-adres: Rozendaallaan 9, Postbus 11, Leusden-centrum. Kantoor geopend van 9 00 uur tot 12.00 uur en van 13 30 uur tot 17 00 uur (alleen op werkdagen) telefoon: 033-941495. Weekeinde: HUISARTSEN Voor de huisartsen in de gemeente Leus den, voor de praktijken van de artsen Van den Berg, Binkhorst/du Boeuff, Boersema' Koch, LantinkA/erhagen, Van Nieuwkerk en Den Toom neemt dit weekeinde waar dr. J. Lantlnk, Burg. de Beaufortweg 61, Leus den-C., tel. 941210. Voor spoedgevallen: spreekuur zaterdag en zondagmiddag om 14 00 uur Visites graag voor 10.00 uur 's morqens aanvraqen. APOTHEEK Apotheek Leusden, winkelcentrum De Bie- zenkamp Geopend van maandag tot en met vrijdag van 8 30 tot 18.00 uur en uitsluitend voor spoedeisende gevallen van 19 30 tot 20 00 uur Op zaterdag en zondag geopend van 14.00 tot 14 30 uur en van 17 30 tot 18.00 uur. WIJKVERPLEGING Dit weekeinde heeft zr. M. A. Bos, Burg. de Beaufortweg 4, Leusden-C., tel. 942081 dienst Bovendien heeft deze zuster avond dienst van donderdagavond 27-5 Lm woensdagavond 3-6. VERLOSKUNDIGE Mej R. Dijkhuizen, H. van Vlandenstraat 2, Amersfoort, tel. 19200 b.g.g. 722000. TANDARTS Voor noodgevallen in het weekeinde Dok- «erscentrale Amersfoort tel. 033-722000. MAATSCHAPPELIJK WERK EN GEZINS VERZORGING De spreekuren van de gezamenlijke dienst verleningsinstellingen in Leusden en Achter veld zijn als volgt: Leusden-Centrum: In de boerderij Groot Krakhorst, Bolderikhof 18. tel 945618 Maatschappelijk werk woensdag 10 00- 11 00 uur Gemeente Leusden; donderdag 14.00-15 00 uur Protestants Sociaal Cen trum (PSC). MDE gezins- en bejaardenverzorging en maatschappelijk werk. maandag van 14.00- 15.00 uur; dinsdag van 14 00-15 00 uur Ge zamenlijke Kruisverenigingen (AIMD); don derdag van 14 00-15.00 uur PSC Leusden-Zuid: In Kruisgebouw, Roo van Aldewereltlaan 13. tel. 940818 Maatschappelijk werk: maandag 10 00- 1100 uur Gemeente Leusden; vrijdag 14 00-15 00 uur PSC Gezinsverzorging en Bejaardenhulp maan dag 13.30-14 30 uur AIMD; vrijdag 14.00- 15.00 uur PSC Achterveld: Kruisgebouw, Walter van Amersfoortstraat 30. tel 03425-1333 Maatschappelijk werk vrijdag 9.00-10 00 uur Gemeente Leusden Gezinsverzorging en Bejaardenhulp vri|dag 9 00-10 00 uur MDE Maatschappelijk werk MDE maandag van 11 00-12 00 uur Tijdens het weekeinde kan men zich in drin gende gevallen dag en nacht wenden tot de telefonische hulpdienst voor Vechtstreek, Gooi en Eemland, tel. 035-45555 Werkgroep „Laat Leven'' te Leusden. hulp voor moeder en kind bij niet gewenste zwan gerschap. tel 033-942291 en 033-940541 (Leusden) en tel 033-620244 (bureau „laat leven" Amersfoort). Dierenartsen: Gelieve uw eigen dierenarts of dierenkliniek te bellen Een telefonisch antwoordapparaat geeft op welke dierenarts voor spoedgevallen te bereiken is. Tel. Hulpdienst: Werkgroep Homosexuali- teit Amersfoort (WHAM). Iedere vrijdag avond van 20.00-24.00 uur, tel. 03495-5672 Pastorale hulp: Van 29 mei tot 5 juni is bereikbaar Pastor B. ter Bekke, r k. Pastorie Hamersveldseweg 53, tel. 941261 Rutgershuls Amersfoort: (bureaus voor geboorteregeling en seksualiteitsvragen). Zonnehof 10 (in het GG en GD gebouw), tel 033-18931 Spreekuren volgens afspraak Oppascentrale: Van maandag tot en met zaterdag tussen 16.00 en 18 00 uur. tel 944235. Grienden 16, Leusden AA (Anonieme Alcoholisten) Werkgroep „De Schakel": Groepsavonden iedere dins dagavond in het Groene Kruisgebouw, Leusden-Zuid, tel. 033-943722 (24 uur per dag). Corr adres Postbus 709, 3800 AS Amersfoort A.A. Amersfoort: telefoon 941102 Al-Anon Amersfoort: Postbus 946. Amers foort. tel 727203 en 753373 Al-Anon Werkgroep te Leusden: Groeps avonden iedere dinsdagavond om 20.00 uur in Hiii^P Groot Schulterhoef. Arnhemseweq 10. 3832 GL Leusden-Zuid (tevens corr adres), tel. ml 033-943722 b g g 940182 Hulpdienst Gemeentediakonaat Dorps kerk: Voor Groenhouten, Akkerhoeve-Noord- wijck, Langenbeek. Mevr Langbroek. Weesboom 13. tel. 940130 en mevr Lawala- ta, Wanmolen 20, tel 944237 Voor Zuid: Mevr Abbring. Pr. Christinalaan 7, tel. 942047 en mevr Schwencke. v. D. Schel- tuslaan 44, tel. 940635 Voor het gebied ten noorden van de Noorder inslag-Middenweg kunt u zich tot de hulp dienst Marcuskerk richten. Gevonden en verloren GEVONDEN Damesbril VERLOREN/WEGGELO PEN Rijbewijs met giropas, paspoort met twee rijbewijzen, autosleutels van een Alta Romeo, grijs-gestreepte poes LEUSDEN-Het visseizoen is weer begonnen Ook verschillende Leusdense vissers begonnen al vroeg hun geluk te beproeven loep op Leusden RUIMTELIJKE ORDENING Ruimtelijke ordening wat is dat? Is dat: 1verloedering, met de daarna nood zakelijk geworden afbraak van de tabakschuur. Dit alles ten spijt van de enorme inzet van de omwonen den van deze schuur. 2 het instemmen met de afbraak van het Ansfridus-klooster nog voordat er officieel toestemming was gege ven 3. het aan zijn lot overlaten van de circa 300 jaar oude boerderij totdat er he lemaal niets te redden valt. Dan wordt het zeker opruimen die troep". Ik meen dat ik in de krant gelezen heb. dat deze boerderij op de lijst van Monumentenzorg voor komt! Hierbij komt me de opmerking van de heer Wim Bor om een giro- of bankrekening te openen voor de restauratie wel wat sarcastisch voor, omdat zo ongeveer driekwart van de Leusdense bevolking import is en zeker niet kan weten wat Hamers- veld voor de oorspronkelijke men sen heeft betekend. 4 het volkomen niets doen aan de Li- niedijk, door de gemeente waardoor de afbraak zijn gang kan gaan Dit is nu de 2e maal dat er een foto van dit stukje vernielde natuurschoon wordt getoond Excuus van de gemeente: ..geen geld" o.m. ten gevolge van de hoge rentestand voor de miljoenen die nodig zijn voor het prestige object ..het nieu we gemeentehuis", verder de diverse sportvoorzieningen die men allemaal tegelijk laat bouwen en dat in deze tijd van matiging. Die rentestand was m i. te voorzien en het lijkt mij heel aanvaardbaar dat daardoor andere dingen zoals naar ik meen gelezen te hebben, de grondver- koop, niet zo vlot verloopt. Moet het niet méér worden dat men de tering naar de nering zet, zodat men niet voor onver wachte en onaangename verrassingen komt te staan? M. Bruineman, Eikenlaan 21, Leusden-C. TOTAL LOSS Automobilist J.P. uit Heye zal het voortaan wel uit zijn hoofd laten om al rijdende iets te gaan zoeken op de vloer van zijn auto. Afgelopen dinsdag deed hij dat namelijk, waardoor de man uit Heye op de Arnhemseweg de macht over het stuur verloor en vervolgens twee bomen met zijn wagen schampte en tegen een lichtmast tot stilstand kwam. De auto was rijp voor de sloop J.P kwam er zonder noemenswaardige kleerscheuren van af. INBRAAK Bij een inbraak in de nacht van dins dag op woensdag werden uit het ge bouw van Keurslagerijcentrale BV aan de Arnhemseweg een radio en een ra dio-cassetterecorder gestolen. Deze spullen hadden samen een waarde van circa 800 gulden. De daders zijn ver moedelijk de slagerijcentrale binnenge komen met een valse sleutel. FATALE UITRIT Twee auto's raakten woensdag op de Arnhemseweg total loss, toen W A. uit Leusden op de uitrit van zijn woning achteruit de weg opreed en aangere den werd door P.B uit Bussum. Deze had de Leusdenaar te laat opgemerkt. Beide automobilisten liepen geen ver wondingen op. Dat was toch een klein maar prachtig avontuur dat we een de ze/dagen beleefden' We waren in Amsterdam, en eigenlijk ongewild raakten we bij de Westerkerk in de Jordaan, niet in 't water, maar in die buurt. Da s eigenlijk niks bij zonders, je wandelt maar wat en dan plotseling ben je in die toch wel aparte buurt. Langs de grachten waar het in het avondlijk uur stil was. stonden de bomen met hun prille jonge groen spiegelend in het rimpelloze water. De donkere ho ge koopmanshuizen met hier en daar een fijn klok-of trapgeveltje staken sterp af tegen de teerblau- vve lucht. Het was alsof de heldere witte raam- en deurlijsten in de donkere gevels licht uitstraalden, zoals de schilder Breitner dat zo prachtig kon weergeven. Op een brug waar vier grachten tezamen kwamen,' stonden we even sprakeloos, on danks de honderden langs het wa ter geparkeerde auto 's die met hun felle kleuren een bijzonder accent gaven aan de donkere huizen, ge noten we van rust en schoonheid van dit stukje Mokum. De smalle straten met de ontelbare winkeltjes ademden een sfeer die je in die onrustige stad niet mogelijk achtte En op welke hoek je ook staat, tel kens zie je weer de toren van de veelbezonqen Wester als een trouwe wachter over de Jordaan Onwillekeurig dacht ik. toen we daar zo rondkuierden, aan dat me terslange gedicht ,,Mei" van Her man Gorter Een nieuwe lente, een nieuw geluid, 't gaat verder over een jongen die fel fluitend langs een gracht ging, ,,'t klonk als een orgelpijp iemand luisterde nog even voor hij het venster sloot"1 Die ,',Mei" sprak vroeger vooral de arbeidersjeugd geweldig aan, er waren er die de verzen uit het hoofd konden declameren. Nu we toch in de Jordaan waren, keken we nog even op de Lauriers gracht waar volgens Multatuli op no 37 Batavus Droogstoppel, makelaar in koffie, had gewoond, een sarcastisch verhaal over vroomheid, maar Droogstoppel bestond niet meer. Batavus wist dat als je diebruine Heidenen" in Ned Indié weinig betaalde voor de koffie" je er zelf veel aan kon ver dienen. We belandden nog even op de terugweg in een huis voor mensen van de derde leeftijd, zoals de Fransen dat zo charmant noemen, wij zeggen bejaardentehuis, ik vind het een naar woord. We wa ren bij een heel bejaard echtpaar, ooit door de kinderen die daar in de buurt woonden in dat huis ge plaatst Komend uit de kuststreek hadden ze verder geen aan spraak, alleen de kinderen die op bezoek kwamen, en toen gingen de kinderen verhuizen, ver weg, dus zagen ze ze nog maar heel zelden. Terug naar hun vorige woonplaats kon ook niet meer Omdat de vrouw bijna blind was en de man de moed miste naar buiten te gaan was hun tijdpassering dat hij de krant voorlas, van voor naar achter en andersom, triest Een vrouwtje wilde nog zo graag haar vertrouwde meubeltjes houden, met 't gevolg dat er geen plaats was om te leven, in het kamertje. De een was vol lof over het eten en een ander vond er niks aan. Weer een ander had haar huisje, dat ze zo graag aan haar kinderen had nagelaten moeten verkopen om hier de verpleegprijs te kunnen be talen. Ik dacht aan dat oude pezeo- de. Een moeder kan tien kinderen verzorgen, maar tien kinderen geen moeder. Toen kwamen we weer in 'tdorp, en ook daar een nieuwe lente en een nieuw geluid, 'k Geloof niet dat we de laatste jaren zo een uitbun dige lente hebben gehad, storm en regen hebben blijkbaar veel goed gedaan, overal springen groen en bloesem uit de dorre takken. Het gaat zo snel, zelfs de spanten van de nieuwe sporthallen schieten uit de grond, wat een voorjaar! Ontroerend was een wandeling over de Kanaaldijk en door het Prinsenhofparkje, een wemeling van kleuren weerspiegelend in de stille vijvers, de vogels zetten er nog meer luister bij. In de top van een boom een merel die z 'n trillers uitstort over het dorp, vinken en mezen laten hun heldere slagen horen, 't lijkt een vraag- en ant woordspel De avondlijke Jordaan was mooi, maar Leusden is anders mooi. Thuis gekomen snuffel ik ouder gewoonte in de kranten en lees, onder meer opzienbare zaken, dat we in ons brave vaderland hon derd en twaalf generaals in het le ger hebben. En ook nog een hele vracht kolonels Bijna zoveel als in Zo, we hebben de troep in 't Rui ge Velt nu opgeruimd Laten we het déar tenminste nou schoon houden Ontbreken warenhuis bij de Ha mershof baart college grote zor gen", lees ik. Tja, zeker als je er van uitgaat dat je op 30 000 in woners uit wilt komen Een groep Fransen bezocht Leusden. ,,Oh la la, wat een lief dorpjezullen ze wel uitgeroe pen hebben. Zouden ze wel we ten dat wethouder Wagenaar al ruimte in de Michelin-gids heeft gereserveerd? Jan Caret van Dijk verlaat de raad Jammer. Want wie moet er nou straks met verstand over computers en zo praten? In m'n lijfblad zag ik een bericht over een verkeerslicht dat op geel sprong. Hebben ze nou ook nog de verkeerde kleur gebruikt in Leusden? Ossendrijver (CDA) wil een toe slag op de zakken. Hij heeft ge lijk: dat kan een goudmijntje voor de gemeente zijn In Leusden bleef D'66 achter bij de landelijke winst-trend. Heb ben hier natuurlijk nauwelijks de tijd om zich te profileren Toch teleurstellend: zóveel CDA-prominenten naar Leusden gehaald en dan tóch nog verlie zen Tja en wat de PvdA betreft die vroeg Kombrink om hier in Leus den uit te leggen waar de PvdA hpt geld vandaan zou halen voor haar programma Dat was meer een bijeenkomst voor zakreken- machientjes Het CDA bij uitzondering in ge bouw van gemeente, zegt de burgemeester. Nou ja, uitzonde ring? Het grootste deel van de ambtenarentop behoort toch bij die club? De gemeente kan die verkie zingsborden weer opbergen Als er nog garantie op zit kan ze de borden echter beter weer retour neren Als zijnde niet te gebrui ken, niet te lijmen, veel te laag bij de grond en te 'voorbarig be steld. Er gaat niks boven eerlijk hout. In de commissie OW'RO zal een mededeling volgen over de stand van onderhoud van de Postweg en de Stoutenburger- laan. Daar hebben we echter geen vergadering voor nodig die toestand is erbarmelijk, al ja ren Schoolraad wil meer ruimte voor het openbaar onderwijs. Ach, waarom ook niet? Misschien heeft Wagenaar nog wel een plekje in het Ruige Velt De heer W L. Hoytema van Ko nijnenburg komt in de raad. Wat zal wethouder Van Woudenberg een moeite met die naam heb ben Die meneer of mevrouw die in Leusden op de Internationale Kommunistische Bond heeft ge stemd zal zich wel eenzaam voe len Er blijken in Leusden toch nog enkele tientallen Leusdenaren te wonen, die helemaal niets van de geschiedenis hebben ge leerd. Zo, en nou allemaal aan het pro fileren voor de gemeenteraads verkiezingen van volgend jaar. De VVD was hier zaterdag al samen onderweg "met de paar dentram. Toch behoudender dan ik altijd heb gedacht de Verenigde Staten dacht ik zo, rust en vrede daalt in m 'n hart: met zoveel generaals kan ons niks meer gebeuren. Mochten ooit Chi nezen of andere volken ons komen belagen, staat daar een muur van generaals die voor twee tot drie ton per jaar hun leven veil hebben voor het vaderland. Arme Belgen, die hebben maar zeven en dertig ge neraals, maar ja, die Belgen' Overigens hebben deze goed willende lieden met hun beschei den inkomen niks met het luisterrij ke voorjaar te maken, 'k Heb me nog verwonderd over de nieuwe volkstuintjes bij het kanaal, luttele dagen na het omploegen weten ij verige hoveniers tuintjes aan te leggen waar zelfs nu al wat leven uitspruit En dan is er een koude dunne wind gekomen, die de tere bloe sem doet inkrimpen, de narcissen langs de dorpswegen doet ver schrompelen en die een abrupt einde gaat maken aan het overda dige voorjaar. Het slot van Gorter's lied: ..Daar ligt bedolven mijn klei ne Mei" Sp

Leusder Krant | 1981 | | pagina 8