'assbinder goes Hollywood et romantische „Lili Marleen" „When a stranger calls" is het oppassen geblazen I VRIJDAG 29 ME11981 kijk op de film Marleen, regie Rainer Werner Fassbinder jduktie Luggi Waldieitner Scenario Manfred 'zer. Rainer Werner Fassbinder en Joshua S*n ir Camera Xaver Schwarzenberger Muziek ?r Raben Mei Giancarlo Giannini. Hanna hygulla. Mel Ferrer Karin Baal Karl Heinz von ssel. Christine Kaulmann UdoKier HarkBohm Première Nederland Genre biografie lussen ical en oorlogsfilm 16 |aar 125 minuien and 3 Een gigantische stap. Dat lijkt de over- ng van Berlin Alexanderplatz naar Lili ïrleen. Direkt na de voor velen nauwe- |ts nog te volgen televisieserie naar het ek van Dóblin komt Rainer Werner ssbinder nu met een regelrechte pu- eksfllm. Fassbinder goes Hollywood in i tweeëntwintigste rolprent. Met veel tter, grootste scènes, indrukwekkende bntages en welhaast protserige orche- jaties. A toch is het een Fassbinder. Een be- lenswaardige zelfs. Itet op authentieke gegevens gebaseer- I maar door de fantasie van Fassbinder ngevulde verhaal, heeft alles in zich voor h film voor het grote publiek Een onmoge- ;e liefdesrelatie een carrière in de show- Iz. rijkdom, heldendom, verdriet. Alles zit fin en Fassbinder maakt er op geraffineer- j wijze gebruik van ENTIMEEL ■Lili Marleen is de titel van een liedje Van een sentimenteel leidie over de ontmoeting van een soldaat en zijn liefje onder de lan taarn voor de kazernepoort De tekst van het lied dateert uit 1915 een tiental |aren later werd het op muziek gezet Maar de tekst van Hans Leip zou hel pas gaan doen in combi natie met de muziek van Norbert Schultze. die aan het eind van de dertiger jaren een nieuwe melodie voor Lili Marleen compo neerde Aanvankelijk had het nummer ook in die versie weinig succes. Het was in 1939 op de plaat gezet door het Duitse zangeresje Lale Andersen, maar het zou nog twee jaar duren voordat het lied ..ontdektwerd. Dat deed in feite luitenant Karl-Heinz Reintgen. zij het bij groot toeval Reintgen had namelijk in 1941 de verantwoordelijkheid gekregen voor de uitzendingen voor de troepen via de in Duit se handen gevallen zender radio Belgrado De luitenant had echter de beschikking over zo weinig platen, dat hij er op zekere dag enkele soldaten op uit sturrde om in Wenen de grammofoonplatencollectie uit te breiden Ze kwamen terug met een kist vol platen, waarvan helaas echter de meeste verboden waren Alleen het nummer Lili Marleen' kon zonder problemen gedraaid worden En dat was het begin Iedere avond om drie minuten voor tien was Lili Marleen te ho ren via radio Belgrado en werd aldus dé schlager van de Tweede Wereldoorlog Niet alleen voor de Duitse soldaten ..Lili Mar leen" werd hét nummer voor alle soldaten aan alle fronten Het schijnt historisch te zijn dat de strijd voor de duur van ..Lili Marleen - Robert (Giancarlo Giannini) en Wilkie (Hanna Schygulla). een onmogelijke liefdesverhou ding in ,,Lih Marleen I Een groot moment in de carrière van Wilkie (Hanna Schygulla) Samen met een officier Varl-Heinze von Hassel) is ze op weg naar de fuhrer die te kennen heeft gegeven met haar f nms te willen maken aan alle fronten gestaakt werd Tijdens en na de oorlog werd het nummer in zo n vijftig talen vertaald en verscheen het op het reper toire van vele grote zangeressen en zan gers. zoals Mariene Dietrich. Vera Lynn en Perry Como Maar Lale Andersen was de eerste die het nummer op de plaat zong. Zij zong de door 'adio Belgrado uitgezonden versie en met het groeiende succes van ..Lili Marleen steeg ook haar ster Lale Andersen, die ei genlijk Elisabeth Bunterberg heette, was de dochter van een stuurman uit Bremersha- ven Haar vurige wens om in kunstenaars kringen te verkeren resulteerde op haar ze ventiende jaar in een huwelijk met een kunst schilder Het huwelijk liep al snel stuk. niet in de laatste plaats omdat het moederschap van drie kinderen moeilijk te combineren bleek met het streven naar een carrière als zangeres Lale Andersen had een hartstoch telijke verhouding met de Joodse muzikant Rolf Liebermann Met deze Liebermann. die later directeur van een opera zou worden, leefde zij samen in Zurich, waar Liebermann betrokken was bij het smokkelen van Duitse bezittingen uil Nazi-Duitsland. Om onduide lijke redenen - ook de in 1972 verschenen autobiografie van Lale Andersen geeft op dat punt geen opheldering - kwam er een einde aan de verhouding en keerde de ambi tieuze zangeres terug naar Duitsland Daar zou zij carrière maken met één lied ,.Lili Marleen" TOEVOEGINGEN Aan het materiaal, dal Fassbinder opdiep te uit onder meer de autobiografie, leefl hij een aantal elementen toegevoegd Zo komt het uit Fassbinders koker, dat er aan de ver houding tussen de zangeres van Lili Marleen en haar joodse geliefde een einde werd ge maakt door diens vader Die zou de omgang van zijn zoon met een Duitse zangeres na melijk een ernstige bedreiging hebben ge vonden voor de eerder genoemde smokkel- aktiviteiten Daardoor creëert Fassbinder zich ook de mogelijkheid om een verhaal od te bouwen rond het voortduren van de liefde tussen beiden tijdens hun gedwongen schei ding En het geeft Fassbinder ook nog eens de gelegenheid om de zangeres een ver zetsdaad toe te dichten In de versie van Fassbinder gaat de Jood se qeliefde (Robert) van de zangeres (Wil- kie) haar op een gegeven dag opzoeken in Berh|n Om zoals hij het zelf zegt. er achter te komen, waar hij aan toe is Ze ontmoeten elkaar in een klein pension Maar Wilkie wordt gevolgd door de Gestapo en die arres teert Robert Daarop neemt Wilkie. die nog in contact staat met Roberts Berliinse vrien den. een gevaarlijke taak op zich Ti|dens een toernee voor de frontsoldaten in Polen moet ze materiaal over de aanwezigheid van concentratiekampen in de bezette gebieden mee smokkelen Dat lukt. en de gevangen zittende Robert wordt tegen het naar Zwit serland gesmokkelde materiaal uitgewis seld Maar de zangeres staat nu wel onder ver denking bij de Gestapo Tot het eind van de oorlog leeft ze verborgen op een eiland in de Noordzee. Onmiddellijk na de oorlog gaat ze terug naar Zürich om Robert weer te zien Ze ziet hem. maar ook zijn echtgenote Want Robert, thans niet alleen een gevierd diri gent. is inmiddels ook al geruime tijd ge trouwd Het is uit met de liefde tussen Wilkie en Robert Volgens Henk van Gelder, die in het film blad ..Première" onlangs een artikel over de ze film schreef, is nog nooit ergens van die verzetshouding van Lale Anderse iets geble ken ..Eerder is sprake van een eerzuchtige vrouw, die zich nauwelijks iets aantrok van de omgeving waarin ze haar roem vergaar de aldus Van Gelder Voor mij blijft dat één van de hoofdthema's van het verhaal, wat Fassbinder daar verder ook aan heeft toege voegd. Het is het dilemma - dat zich in wisselende omvang regelmatig voordoet -. waarvoor weldenkende artiesten of sporters of wat voor personen dan ook zich regelmatig ge steld zien. Moet je nou wel of niet medewer king verlenen aan STER-spotjes? Kun je nou wel of niet gaan voetballen in Argenti nië? Als Lale Andersen zich die vraag al gesteld heeft, was het antwoord duidelijk ik ben slechts zangeres, ik doe met aan poli tiek Hanna Schygulla. die in de film de rol van de zangeres vertolkt, speelt dat naïeve, dat overigens alle ruimte voor een dubbele bodem biedt, op voortreffelijke wijze. Maar Fassbinder heeft iels meer van de zangeres willen maken Zij heeft er. verblind door eerzucht en naïviteit, dan wel geen be zwaar tegen gehad om uit te groeien tot een coryfee in Nazi-Duitsland, maar tot haar is toch ook het besef doorgedrongen dat niet alles even snorzat. Een besef, dat uiteraard via de contacten met haar Joodse geliefde bij haar ontluikt en uiteindelijk resulteert in weigering verder mee te werken, een ver zetsdaad. een zelfmoordpoging HELD Sedert het moment, dat ik de film heb ge zien. heb ik me afgevraagd, waarom Fass binder er die draai aan heeft gegeven Ik ben er nog niet achter, zou het hem willen vra gen Het lijkt zo tegengesteld aan andere geluiden die je uit Duitsland hoort, waar het gaat om het proces van verwerking van de Tweede Wereldoorlog Zie bijvoorbeeld de teneur van de commentaren in gezagheb bende Duitse tijdschriften op de uiterst felle aanvallen onlangs van de Israëlische pre mier Begin op bondskanselier Schmidt. Niet iedereen kan een held of een heilige zijn. lees je daarin En toch moet Lale Andersen van Fassbinder een beetje held zijn Overi gens wordt onder meer door het gebruik van eerder genoemde andere namen wel duide lijk gemaakt dat Fassbinder niet het levens verhaal van Lale Andersen heeft willen verfil men. maar een eigen verhaal heeft willen maken aan de hand van een aantal authen tieke gegevens Vooriopig houd ik het er op, dat Fassbinder het drama nog wat sterker heeft willen ma ken en met name dan het liefdesdrama. - Wilkie (Hanna Schygulla) zingt voor de zoveelste keerLili Marleen'' Hanna Schygulla als Lili Marleen waar het uiteindelijk voor Wilkie op uitloopt Persoonlijk vindt ik dat geen verbetering van het verhaal Voor de visualisering van dat verhaal heeft Fassbinder dus flink uifgehaald De kosten van de film bedroegen ongeveer tien miljoen mark. Daarvan is allereerst een prima cast bij elkaar gehaald met hoofdrollen voor Han na Schygulla (als de zangeres Wilkie). Gian- cario Giannini (als haar Joodse minnaar Ro bert)'èn Mel Ferrer (als de vader van Ro bert). Hanna Schygulla. al jarenlang een vaste keus van Fassbinder en onder veel meer te zien geweest in ..Die Ehe von Maria Braun en ..Berlin Alexanderplatz'doet het uitstekend. Wat minder overtuigend vind ik Giannini. die het allemaal nogal dik aanzet Maar ja. zijn ogen stralen - net als indertijd in „Mimi de bankwerker" - ook zo n vreselijk stuk drama uit Mel Ferrer (onder meer The Longest Day) schittert als de intriges spin nende slimmerik Behalve in de bezetting van de verschil lende rollen is er ook geld gaan zitten in de aankleding van het geheel Het ziet er alle maal perfekt uit en Fassbinder slaagt er in om de sfeer te creëren, waarin de ontwikke ling van de zangeres een begrijpelijk verloop heeft In de montage zitten een aantal opvallen de momenten De beelden van Xaven Schwarzenberger zijn vooral in de scenes, waarin Wilki Lili Marleen zingt, zo gemon teerd dat de grote afstand tussen de zange res en de frontsoldaten voor wie zij zingt fraai tot uitdrukking komt Al met al (spel. enscènering. montage, verhaal) is het een voor een breed publiek toegankelijke Fassbinder geworden Niet het beste-tot-nog-toe van Fassbinder Wel een film, die het aankijken zeer waard is En voor wie nauwelijks kan geloven dat deze film gemaakt is door dezelfde Fassbinder van ..Berlin Alexanderplatz zit er aan het einde van de film een korte verwijzing naar Fassbinders vorige werkstuk. MARNIX KREYNS Van 9 tot 5. (Nine to five). Vakkundig gemaakte komedie van regisseur Colin Hig- Bins met Jane Fonda. Lily Tomlin en debu- Bnte Dolly Parton rond de met feministische ausjes gelardeerde ontvoering van een antoorchef De dames nemen vakkundig iens plaats in en herscheppen het kantoor een sociaal paradijs voor iedereen man n vrouw, blank of zwart In Amerika een ucces. Ondanks het nogal ongeloofwaardi- verhaal prima entertainment als je er ten- imste geen feministische vrouwenfilm in iel rand 1. alle leeftijden Adviesleeftijd 10 12 Bar The Island. Mislukte verfilming van Peter enchley's gelijknamige avonturenroman iet Michael Came in de hoofdrol, geregis- eerd door Michael Ritchie Onheil in de om- eving van de Bahama s Tientallen jachten erdwijnen mei man en muis De beruchte Bermuda-driehoek of iets anders7 Wat een onheilspellende film had kunnen worden werd een nogal kinderlijk in elkaar gezette draak ondanks het vele bloed en de gru- wels Michael Came voelt zich duidelijk in deze omgeving niet thuis (Grand 2, 16 jaar. 114 minuten) Lili Marleen. Werner Rainer Fassbinder, eén van de meest produktieve regisseurs van de Bondsrepubliek Duitsland maakte met „Lili Marleen een op het grote publiek gerichte biografisch getinte film. gebaseerd op de levensgeschiedenis van de Duitse zangeres Lale Andersen, die befaamd werd door de schlager „Lili Marleen". bi| vriend en vijand lijdens de tweede wereldoorlog be kend Fassbinder heeft er een lekker ogende film van gemaakt met uitstekende acteer prestaties van onder meer Hanna Schygulla als de zangeres Willie Wie echter de Fass binder van die typische Filmhuis-films voor ogen heeft, zal echter die ogen niet willen geloven En toch is het waar Fassbinder goes Hollywood (Grand 3. 125 minuten. 16 jaar) De sheriff maakt zich kwaad. Bud Spencer samen met het ruimtejongetje H7- 25 (Charlie) tegen boosaardige wezens uit de ruimte Dat wordt - volgens het beproefde recept - een aardig stukje knok-amusement voor jong en oud. dat spreekt Bud Spencer heeft wat dat betreft al een behoorlijke solo carrière opgebouwd, nadat hij aanvankelijk samen met Terence Hill voor het nodige knokwerk zorgde. Pretentieloos amusement voor de jeugd en misschie ook voor de oude ren. (Grand 4, alle leeftijden) Life of Brian. Het team van Monty Py thon brengt in deze filmsatire het leven van Brian als een parallel van Christus' leven. Dat ziet er uiteraard wel eventjes iets anders uit dan het traditionele Bijbelverhaal, maar de film biedt niettemin tal van aanknopings punten waarbij de filmmakers hun cynische aanpak in specifieke humor verpakken Voor de echte liefhebbers van dit soort humor (Grand 5, 12 |aar, 93 minuten) A change of seasons. Zeden-komedie voor de betere stand waarbij tamelijk inge wikkeld wordt gesold met allerlei relaties Vierhoeksverhouding plus aanhang met Shirley MacLaine. Anthony Hopkins en Bo Derek Vakkundig gemaakt door regisseur Richard Lang. ook al zijn de ontwikkelingen nogal voorspelbaar Bo Derek, die voor faam verwierf door haar rol in Blake Edwards' „Ten", heeft gelukkig een minder oppervlak kige rol gekregen en komt pittig over Voor het overige vrijblijvend entertainment voor hen. die wel van een lolletje houden (Cinema 1. 12 jaar. 95 minuten) Once upon a time in the west. Men kan er maar niet genoeg van krijgen. Van deze film van regisseur Sergio Leone en muziek van Enrico Morricone De kenners noemen dit de beste western ooit gemaakt en gezien de nog steeds grote belangstelling ben je bijna geneigd om dit te geloven In ieder geval is de film voor de zoveelste maal terug gehaald naar Amersfoort en er blijken op nieuw voldoende liefhebbers te zijn om deze superwestern te blijven prolongeren (Cinema 2. 12 jaar, 165 minuten) When a stranger calls. Uitstekende ge- maakte thriller van regisseur Fred Walton rond een babysit, die wordt opgebeld door een onbekende. Gemaakt in de stijl van John Carpenter's „Halloween" Dankzij het uitste kende acteerwerk van Carol Kane. Charles Durning, Tony Beckley en Colleen Dewhursl wordt „When a stranger calls boven het niveau van de 8-film uitgetild Niet aan te bevelen van meisjes, die regelmatig als op pas een centje bijverdienen (Euro. 16 jaar, 97 minuten) The exterminator. Gruweli|k gemaakte film over een Vietnam-veteraan. die. terug gekeerd uit Vietnam, wordt gekonfronteerd met het geweld en de misdaad in eigen land en wraak neemt Hij begint aan de uitroeiing van de onderwereld Regisseur James Glic- kenhaus heeft er een B-film van gemaakt voor de lie'hebbers van dit soms toch wel bedenkelijke genre Niet mijn eerste keus (Duo 2, 16 jaar) Seven. (Zeven moord-specialisten) De producent en regisseur van deze tamelijk amateuristiiche film is ene Andy Sidaris. Hij schreef ook het scénario en het ontbreekt er nog maar aan, dat hij niet de hoofdrol even eens voor zi n rekening heeft genomen Se ven" is een als los zand aan elkaar hangen de gangsterfilm, waarin zeven door ClA-man Drew Savano aangetrokken mannen en vrouwen zeven moorden moeten plegen om zeven topgangsters naar de eeuwige jacht velden te helpen, voordat ze gaan fuseren Voor regisseur Sidaris (Zie daar sbe tekent dat zeven op zichzelf staande opera ties, zeven verhaaltjes, die allemaal span ningsloos zijn verfilmd Geen goed verhaal, geen hoogtepunten, geen climax William Smith, die wat dat betreft in betere gangster films te zien is geweest, kan er ook niks meer aan verhelpen Amerikaanse karate- surf- en skateboardkampioenen spelen de overige hoofdrollen, maar ze imponeren niet Als An dy Sidaris nog eens een film wil maken, zal hij een beter verhaal moeten hebben, beter moeten monteren en er voor moeten zorgen, dat de microfoons in ieder geval buiten beeld blijven (Duo 2. 16 jaar. 101 minuten, nachtvoorstel- lingen) POLYGOON NAAL JOUR- Via het Polygoon-journaal nr. 22 van deze week krijgen de toeschouwers een beeld van het kweken van cultive- parels in de Chinese provincie Kwan- tung Verder wordt aandacht geschon ken aan een internationale wedstrijd touwtrekken in Eerbeek, waar een team uit de Zwitserse plaats Engelberg ongeslagen de overwinning behaalde Het journaal besluit met een kleuren- reportage die laat zien hoe asfalt gere genereerd kan worden om opnieuw te worden gebruikt Vijf grote wegenbou- werd werken samen in een asfalt-re- cycling-installatie bij Ridderkerk, waar de beruchte A 16 in de komende drie jaar gerekonstrueerd wordt then a stranger calls. 1979 Regie Fred Walton Sénano Sieve Feke en Fred Walton Camera in Peterman Muziek Dana Kaprotf Montage Jm Vitale Met Carol Kane. Charles Durning illeen Dewhurst. Tony Beckley Rachel Roberts. inO'Nealea Genre thriller 16iaar,87minuten jro Cinema Sinds regisseur John Carpenter In )78 furore maakte met zijn fllmtopper Halloween", is het in de Amerikaanse Hm voor babysitters oppassen geblaze- ln de dubbele betekenis van het 'oord, zoals ook weer eens overduidelijk [lijkt uit de overigens uitstekende thriller regisseur Fred Walton „When a tranger calls. Ook in deze fiim voor mensen met stalen Jnuwen is sprake van een meisje. Jill John son (Carol Kane) dat een avondje op de kinderen van ene dr Mandrakis past. Een routine-karweitje, dacht onze Jill, die er eens lekker voor ging zitten met een boek en een drankje Maar dan gaat de telefoon Vanaf dat moment begint Jill tot het besef te komen, dat er iets heel erg mis is Een onbekende stem begint haar angst aan te jagen met de steeds herhaalde vraag, of ze al eens naar de kinderen heeft gekeken Zij durft dat niet meer te doen. niet wetend wat de bedoeling is van onze geheimzinnige vreemdeling Als de spanning haar te groot wordt, belt zij de politie En dan bli|kt, dal de man haar vanuil hetzelfde huis opbelt Regisseur Fred Walton kreeg voor deze film op het festival van de Fantastische film de prijs van de Jury en de Speciale prijs van de Kritiek. (1980) Voor zover ik de kwaliteit van de overige daar vertoonde films kan beoordelen wellicht terecht Want hoewel Walton niet helemaal konsekwent de span ning v/eet vast te houden door zijn film in twee delen te splitsen, benadert ..When a stranger calls bijna de kwaliteit van Carpen ter's ..Halloween' Het is met name het voor treffelijke acteerspel van Carol Kane, Char les Durning (detective John Clifford) en Tony Beckley (als de maniakale telefoneerder Curt Duncan) Wat deze film boven het B niveau uittilt, waarbij een tamelijk hecht sce nario natuurlijk ook een belangrijk aandeel in het uiteindelijk resultaat heeft gehad. Zoals gezegd bestaat de film uil twee de len. aan elkaar gesmeed dobr een lussen- spel. waarin detective Clifford (zoals altijd uitstekend gespeeld door Charles Durning) een speurtocht begint naar de telefoon-ma niak In dat tussengedeelte treffen we Tracy Fuller aan. verslaafd aan alcohol die Clifford op het spoor brengt van Duncan Het is maar een kleine rol. maar Colleen Dewhurst maakt er iets prachtigs van Het slot van deze boeiende thriller heeft na het intermezzo een al even spannende sfeer als aan het begin en mede daarmee bewijst regisseur Walton, dat hij vakkundig is Overigens is het bekijken van deze film niet aan te bevelen aan meisjes, die regel matig oppassen Het zou jammer zijn. als de animo voor het babysitten zou ver dwijnen. nietwaar? En ter geruststelling: maniakken als in „When a stranger calls" zijn voorlopig alleen nog in het Ameri kaanse Hollywood gesignaleerd. Bert Vos Bo Derek in ..A change of seasons BIOSCOOP-PROGRAMMA DEZE WEEK VAN WOENS DAG TOT WOENSDAG AMERSFOORT - In verband met Hemel- vaartdag begint het nieuwe bioscoop-pro gramma deze week reeds op woensdag in- plaats van op donderdag Het programma eindigt eveneens op woensdag Het is maar. dat u het even weet Filmagenda voor Amersfoort van woensdag 27 mei t m woensdag 3 juni 1981 Grand. tel. 033-14632 Grand 1Van 9 to 5. A l Dagelijks: 13 30-18 30-21 15 uur; zondag en hemelvaartsdag 13 30-16 00-18.30- 21.15 uur Grand 2. Het eiland der verschrikking. 16 jaar. Dagelijks 13 30-18.30-21 15 uur. zondag en hemelvaartsdag 13 30-16 00-18 30- 21.15 uur Grand 3. Lili Marleen. 16 jaar Dagelijks 13.45-18 45-2130 uur, zondag en hemelvaartsdag 13 45-16 15-18 45- 21 30 uur. Grand 4, De Sherrif maakt zich kwaad. A l Dagelijks: 14.00-19 00-21 45 uur; zondag en hemelvaartsdag. 14 00-16.30-19.00- 21 45 uur Grand 5, Life of Brian. 12 jaar Dagelijks 14.00-19 00-21 45 uur; zondag en hemelvaartsdag 14 00-16 30-19 00- 21.45 uur. Cinema, tel. 033-18900 Cinema 1A change of seasons. 12 jaar Dagelijks 13.45-18.45-21 30 uur; zondag en hemelvaartsdag: 13.45-16.15-18 45- 21 30 uur Cinema 2. Once upon a time in the west. 12 jaar Dagelijks 13 30-20.15 uur Euro. tel. 033-33655 Euro. When a stranger calls. 16 jaar. Wo. za. en wo 18 45-21 15 uur; zondag en hemelvaartsdag 13 45-16 15-18 45-21.15 uur; overige dagen 13 45-18.45-21 15 uur. Euro. Asterlx verovert Rome. A I Wo., za en wo 13 45 uur. Duo. tel 033-16572 Duo 1. 3 kostschoolmeisjes in Parijs. 18 jaar. Dagelijks 14 15-19.15-21 30 uur. zondag en hemelvaartsdag 14 15-16 30-19 15- 21 30 uur Duo 2 The exterminator. 16 jaar Dagelijks 14 00-19 00-21 15 uur zondag en hemelvaartsdag 14.00-16 15-19.00- 21.15 uur Duo nachtvoorstellingen Duo 1. Fijne Franse pornokneepjes. 18 jaar. Vrij en za 24 00 uur Duo 2 7 moord specialisten. 16 jaar Vrij en za 23 45 uur.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 9