y^ ollege wil ruim acht ton noeien in begroting 1982 Leusden wellicht geen Europese gemeente meer f •fh J L cin II yj rli 11 J „Tien procents-operatie" moet leiden tot verbetering begrotingspositie gemeente Iffil vaxham; IK DH LEIISIIGK KRAKT Wijziging spreekuur kraamcentrum j* rbr Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Extra vergadering FEZ over begroting Beek vervuild door kalvergier Officiële start gemeentehuis Uitreiking EHBO- diploma's Reimus&Snel DINSDAG 2 JUN11981 -13e JAARGANG NO 12 Verantwoordelijk redakleun BERT VOS Redaktie en administratie: Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centmm Telefoon (033) 941495, b.g.g. (03420)16141 Telex B.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement f 11,80 per kwartaal. Uitgave B.D.U. B.V. |(van onze verslaggever MARNIX KREYNS) LEUSDEN Vla wat een „tien procents-operatie" genoemd zou kunnen worden, kan voorkomen worden dat de gemeente Leusden op de begroting voor volgend jaar zal kampen met een tekort van 1800.000,— of meer. Door op veel jaarlijks terugkerende uitgaven een korting van 10% toe te passen, een aantal subsidies te bevriezen, enkele vacatures In het gemeentelijk personeelsbestand niet te vervullen en enige voorgenomen verkeersmaatregelen niet in 1982 uit [jte voeren, kan op de nog op te stellen begroting voor volgend jaar f837.873,— bezuinigd worden. Uitvoering van dit voorstel, dat het college van burgemeester en wethouders dezer dagen aan de ge meenteraadsleden hebben toegezonden, zou leiden tot een sluitende begroting voor volgend jaar, waarin wellicht nog enige ruimte zal zijn voor nieuwe projekten. De raad moet in zijn vergade- ing van eind deze maand zeggen >f ze op deze, zeer concrete, door iet college voorgestelde wijze wil [omen tot de noodzakelijke ver- jeterlng van de gemeentelijke jegrotlngspositie, of dat men Jaartoe andere mogelijkheden iet. Een inhoudelijke discussie )ver dit onderwerp zal overigens eerder worden gevoerd. Vol lende week donderdag (11 juni) omt de raad in extra vergadering Ijeen. Deze informele maar vel openbare raadsvergade- ing zal in z'n geheel gewijd zijn an de benarde financiële situatie an de gemeente Leusden en het oeken naar een oplossing voor it probleem. EGENVALLERS In de raadsvergadering van april >ngstleden kondigde het college an, dat er maatregelen genomen ouden moeten worden om te komen )t een verbetering van de begro- ngspositie van de gemeente Had de leerjarenanalyse al geruime tijd ge- ïden uitgewezen dat 1982 een iterst mager jaar zou worden, door en aantal tegenvallers stevent men u af op een onaanvaardbaar tekort p de begroting voor volgend jaar fordt het tot nog toe gevoerde be- »id ongewijzigd voortgezet, dan be- ikent dat voor de begroting van 1982 ?n tekort van minstens acht ton. En an is er nog geen cent begroot voor ^euwe projekten. In een op 20 mei jongstleden ge- Duden vergadering van de raads- jmmissie Financiële en Economi- he Zaken" gaf drs. Jan Heusink- )ld. chef van de afdeling Financiën, in toelichting op de situatie. Naar inleiding van die vergadering he chtten wij, dat een vijftal factoren de igrotingspositie van de gemeente idelig aan het beinvloeden zijn doordat enkele belangrijke ondverkopen niet doorgingen en gelijkertijd enkele grondaankopen irsneld uitgevoerd moesten wor- en. had het grondbedrijf aanzienlijk eer geld nodig dan werd veronder- eld. Daardoor kon de gewone enst van de gemeente niet, zoals en had verwacht, tegen het gebrui- ïlijke lage tarief van 8.5% bij haar ondbedrijf lenen, maar moest daar- >or aanzienlijk duurder geld op de pitaalmarkt lenen; de ontwikkeling van de rente as veel ongunstiger dan men had 'rwacht, het aantal mensen in Leusden, t gebruik moet maken van een iciale uitkering steeg sterker dan verwacht. Aangezien gemiddeld 10% van die uitkeringen uit de gemeente kas moet komen, betekende dat een overschreiding van het daarvoor ge raamde bedrag, waarbij gedacht moet worden aan tenminste f 150.000— een nog niet vastgestelde kor ting door het Rijk op het bedrag dat gemeenten krijgen uit het zogeheten Gemeentefonds heeft tot gevolg dat Leusden dit jaar tussen f 160.000,— en f200.000,— minder aan inkom sten zal hebben dan verwacht, de regering bepaalde dat de mate waarin een gemeente rood mag staan bij de bank in vaktermen .kasgeldnorm" verlaagd moest worden van maximaal 25% naar ma ximaal 18% van het totale budget van de gemeente. Ontwikkelingen en maatregelen, die allereerst voor een nog niet vast te stellen tekort op de rekening van de gemeente Leusden over het lopende begrotingsjaar zullen zorgen. Dat is geen ramp, want met de saldireser- ves kan een tekort op de rekening worden gecompenseerd. Belangrij ker is, dat college en raad zorgen voor een sluitende begroting voor volgend jaar En dat, zo maakte Heu- sinkveld vorige maand duidelijk, kon niet anders betekenen dan dat de raad het rode potlood zou gaan han teren, want alleen al uitvoering van het tot op dit moment reeds vastge stelde beleid zou voor een tekort van minstens acht ton op de begroting van volgend jaar zorgen VOORBEHOUDEN Dat bedrag van acht ton werd ove rigens onder allerlei voorbehouden genoemd. Zo zou de rentevoet niet hoger dan 11,75% moeten worden, er geen verdere uitbreiding van het personeelsbestand van de gemeente moeten plaatsvinden, het Rijk vol gend jaar niet moeten korten op de uitkering uit het Gemeentefonds, er tot en met 1985 geen nieuw beleid met financiële konsekwenties moe ten worden doorgevoerd, enzovoort In totaal twaalf factoren, die gedeel telijk door besluiten van de raad be paald kunnen worden, gedeeltelijk van buitenaf komen, kunnen het ge noemde bedrag van acht ton bein vloeden, waarbij in negatieve zin meer voor de hand ligt dan in positie ve zin. Kennelijk neemt het college nu toch wel aan dat bedrag van onge veer acht ton te kunnen vasthouden. In de FEZ-vergadering van mei werd afgesproken, dat het college een voorstel zou doen over de omvang van de door te voeren bezuinigingen. Het nu op tafel liggende voorstel omvat een bedrag van f 837.873,—. In Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden I BDUl Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 35 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes 1,11 per regel (37 cent per mm). Losse nummers; 60 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Zaterdags gesloten. de FEZ-vergadering werd tevens toe gezegd, dat het voorstel over de ma nier van bezuinigen een aantal alter natieven voor de raadsleden zou be vatten Die toezegging lijkt nu echter niet gestand gedaan. Het college zegt te hebben onder zocht, hoe bezuinigingen kunnen worden doorgevoerd, die zo min mo gelijk het voorzieningennivo aantas ten, tot een bedrag van ongeveer f800 000,—Het college zegt voorts te menen er in geslaagd te zijn een samenstel van bezuinigingen te vin den, dat tot relatief weinig ,,pijn" leidt De sector.Algemeen Beheer" moet volgens het voorstel f 188.500,— inleveren (dat is 23% van het totaal aan bezuinigingen), de sector .Openbare Werken' f 374.500,—(=44%) en de sectoi ..Welzijn en Onderwijs" f274 900,— (=44%). VACATURES In de sector „Algemeen Beheer" is het vooral het niet vervullen van an derhalve vacature, dat tot een aan zienlijke bezuiniging leidt. Daarmee zou op de begroting voor volgend jaar precies f 100.000,—bezuinigd worden. Verder wordt op een reeks van posten in de sector „Algemeen Beheer" een korting van 10% toege past. Daarbij moet gedacht worden aan onder meer portokosten, uitga ven voor de drukkerij, onderhoud en schoonhouden van het gemeente huis, aanschaf en reparatie van meu bilair en machines, aanschaf van boeken, representatie-en vergader- kosten, de kleding van de gemeente bodes, het buro voorlichting, de sub sidie aan het C.M.L.. enzovoort. In de sector openbare werken kun nen grote bedragen bezuinigd wor den door op onderhoud en de reser vering voor onderhoud kortingen toe te passen. Op onderhoud en reser vering voor onderhoud van wegen kan in totaal f130.845,— bezuinigd worden Onderhoud plantsoenen kan f90.000.— minder, onderhoud sloten en vijvers ruim f 17.000,min der. Grote bezuinigingsposten zijn verder het niet-aanleggen in 1982 van een gedeelte van de Groene Zoom bij de spoorwegovergang (f75.000,— en het niet volgend jaar treffen van verkeersmaatregelen in Leusden- Zuid, Achterveld en bij de Hamershof (f 40.000,—). SUBSIDIES Bij „Welzijn en Onderwijs" vallen de grote klappen in een aantal subsi dies. De bibliotheeksubsidiezou 10% lager kunnen (levert f34.600,— op), SOCCLE en de Muziekschool zou den het ieder met f 15.000,— minder moeten doen, terwijl de geraamde bijdrage van Leusden aan de Onder wijs Advies Dienst met 10% (=f 34.377,—verlaagd zou moeten worden Andere niet onaanzienlijke bedragen worden gevonden door on derhoud, verwarmen en schoonma ken van schoolgebouwen met 10% te korten, het fonds voor gemeentelijke studietoelagen af te schaffen (f8 000,—), de medewerking van de dienst Gemeentewerken aan school- sportdagen af te schaffen (bijna f2 500,—), de jaarlijkse Boomplant- dag af te schaffen (f6.179,—) en de subsidieverordening betreffende rie ten daken in te trekken (f9000,—). Duidelijk moet zijn, dat het hier vooralsnog gaat om een voorstel van het college. Allereerst moet een amb telijke werkgroep nog onderzoeken of aan aantal bezuinigingsposten, die thans als mogelijk worden genoemd ook werkelijk uitgevoerd zullen kun nen worden. En vervolgens is het dan aan de raad om de bezuinigingen op deze wijze of anders te doen plaats vinden. De informele raadsvergade ring begint volgende week donder dag (11 juni) om 19.30 uur in de raadszaal. Precies veertien dagen la ter, zelfde tijd zelfde plaats, moet de raad in zijn maandelijkse vergadering een besluit nemen. Dan kunnen ver volgens de voorbereidingen voor de begroting van volgend jaar van start gaan. Gezien de tijd, die daarmee gemoeid is, zal de behandeling van de begroting eerst in januari volgend jaar kunnen plaatsvinden. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN Als het aan het college van burgemeester en wet houders ligt, dan zal Leusden met ingang van volgend jaar geen Europese gemeente meer zijn. In het kader van de bezuinigings operatie, die moet leiden tot een sluitende begroting voor volgend jaar, doet het college namelijk ook het voorstel om het lidmaatschap van de Raad voor Europese ge meenten op te zeggen. Dat be spaart f 1240,—, waar tegenover staat dat Leusden niet langer Europese gemeente is. Er zullen waarschijnlijk weinig Leusdena- ren zijn, die dat betreuren. Evenmin zullen er veel tranen gelaten behoeven te worden om het opzeggen van enkele andere lidmaatschappen. Zo wordt met het opzeggen van het lidmaat schap van het landelijk contactor gaan gemeentesecretarissen f 35,— bespaard en f 230,— met het met langer aangesloten zijn bij het Instituut voor Onderzoek van de Overheidsuitgaven Ongetwijfeld sneller voelbaar zul len de bezuinigingen zijn in bij voorbeeld de sfeer van represen tatiekosten en vergaderkosten. Geen kerstpakketten meer voor het personeel (besparing f 5000,—), tien procent snijden in de rest van de kosten. Ook het genieten van verteringen op stem- buro's door de leden daarvan, moet helaas worden terugge bracht. Stond er voor dit jaar nog f 1 700.— op de begroting voor koffie, fris en broodjes in destem- buro's, volgend jaar moet het f 700,—minder. En dan te beden ken dat er volgend jaar niet alleen twee keer verkiezingen zijn, maar dat de leden van de stemburo's de gebruikelijke vergoedingen voor het opofferen van een dag voor lands- provinciaal of gemeentelijk belang ook zullen moeten ontbe ren. Geen presentiegelden meer uitkeren aan de leden van stembu ro's bespaart f 3.300,— Diep gaat het mes in de subsidie aan de personeelsvereniging. Stond er dit jaar nog bijna negen en half duizend gulden voor ge raamd. volgend jaar moet dat z<. en half duizend gulden minder worden Daarbij komt de subsidie voor de uitgaansdag in z'n geheel te vervallen LEUSDEN Voor jongens en meisjes van 4 t/m 7 jaar organiseert „Blijhof" op zaterdag 13 juni een „BOERDERIJDAG" een speldag van 10.30 - 16.00 uur die in het teken zal staan van alles wat er in en om een boerderij te beleven valt. Met eenvoudige zelfgemaakte kle dij worden de kinderen die dag boer en boerin met eigen gemaakte dieren rond een boerderij. Er wordt een „boerenlunch" genuttigd en er wor den spelletjes gedaan Als u uw kind mee wil laten doen aan deze dag moet u donderdag 4 juni tussen 16.00 en 17 00 uur een kaartje afhalen bij Liesbeth Koevoet, Landweg 28. tel. 945909 of bij Brigitta Hottinga, Greb- bewijk 13. tel. 944224 De kosten bedragen f 2,50 voor leden en f 4,— voor niet leden van Blijhof. LEUSDEN - Op donderdag 11 juni houdt de commissie Finan ciële en Economische Zaken een extra vergadering over het voorstel van burgemeester en wethouders ter verbetering van de begrotingspositie van de ge meente Leusden. Evenals veel andere gemeenten in Nederland staat ook Leusden voor de noodzaak om op zijn uitgaven te bezuinigen; voor het komend jaar zal dit een bedrag van ruim 800.000,- moeten zijn. De door b. en w. voorgestelde bezuinigingen en besparingen be treffen vrijwel alle onderdelen van het gemeentelijk budget, waaron der ook verenigingen en instellin gen die van de gemeente subsidie ontvangen. Hoeveel precies valt te lezen in het voorstel van b. en w. dat ter inzage ligt bij het bureau Voorlichting, Zwarteweg 16A en in de gemeentelijke informatiestand in de bibliotheek Nieuw-Langen- beek. Ook kan men aanwezig zijn bij de behandeling van het voorstel in de vergadering van de commis sie Financiële en Economische Zaken op donderdag 11 juni. De vergadering begint om 19 30 uur en wordt gehouden in de raadzaal van het gemeentehuis. Zoals bij alle commissie-vergaderingen be staat er ook bij deze vergadering de gelegenheid om gebruik te ma ken van het spreekrecht Instemming voor gewijzigde plannen „Veilig Leusden-Zuid"3 Bouw karperkwekerij gestart 3 Rommelmarkt Leusden-Zuid enorm succes3 Commentaar: pijn3 Sport4/6 Achtervelds nieuws 7 LEUSDEN Het spreekuur van het kraamcentrum Amersfoort wordt met ingang van 1 juli elke tweede woensdag van de maanden van 11.00 tot 11.30 uur gehouden in het wijkge- bouw Krooneend. Op dit moment vindt het kraam- spreekuur nog plaats elke woensdag van de maand van 14.00 tot 14.30 uur in het wijkgebouw van Rozengaarde. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - In de beek bij de Laapeerseweg in Leusden zijn diverse vissen gestorven aan de gevolgen van vervuild water. Volgens de rijkspolitie is de beek verontreinigd door kalver gier. De politie vermoedt dat dK biolo gisch afval afkomstig is uit de richting Barneveld. Wie het spul geloosd heeft in het water is niet bekend. Het onderzoek is nog gaande. LEUSDEN Burgemeester mr. J. W. M. Rademaker zal op vrijdag 5 juni om 15.30 uur de officiële eerste stort verrichten voor de bouw van het nieuwe gemeentehuis bij De Hamershof In Leusden. Na deze handeling zal er tot 17.00 uur een zogenaamd Infor meel samenzijn volgen in de bouwkeet, waar een toast zal worden uitgebracht op dit ge beuren. baars woningen bv. Bemiddeling bij eankoop en verkoop van onroerend goed. Hamersveldseweg 10a, 3833 GP Leusden C telefoon 033-943880 LEUSDEN In „de Schaapskool" van boerderl| Krakhorst worden don derdag 4 |unl de diploma's uitgereikt aan de deelnemers van de EHBO- cursus. Cursisten en genodigden worden om 20.00 uur verwacht, waar na om circa 21.30 uur de dlplomault- relklng plaats vindt. Verzekeringen Gratis huizenpocket Computerhypotheek adviezen. Eenzijdige courtage Taxaties tv makelaardij og hamersveldseweg 26 leusden, tel. 033-944569

Leusder Krant | 1981 | | pagina 1