Instemming voor gewijzigde plannen „Veilig Leusden-Zuid" ROMMELMARKT LEUSDEN-ZUID WERD EEN GROOT SUCCES Bouw karperkwekerij Lapeerseweg hervat Alleen verkeersdrempel blijft knelpunt Opbrengst 18.000 gulden Dauwtrapper! viel niet mee Moeder-MAVO Gewestraad moet beslissen over regionalisatie brandweer f 35,- M EU sa en kran Is 3 1 DINSDAG 2 JUN11981 s plaatselijk nieuws Commentaren/ Aléiiinjjen (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN/ZUID - Het ziet er naar uit dat de meeste bewoners van Leusden/Zuid kunnen instemmen met de gewijzigde plannen van de werkgroep „Veilig Leusden-Zuid". Tijdens de gisteravond (maandag) in i 't Trefpunt gehouden voorlichtings bijeenkomst over de gewijzigde plannen bleek dat er eigenlijk nog één geschilpunt is. Dat is de ver keersdrempel, die de werkgroep zou willen aanbrengen bij het zogeheten „scholeneiland" in de Prinses Irene- laan/Willem de Zwijgerlaan. Ouder commissies en leerkrachten van de betrokken scholen zijn vóór de aan leg van een drempel aldaar, de on dernemers in Leusden-Zuid be schouwen een verkeersdrempel als een regelrechte aantasting van hun belangen. Voor het overige bleken de bezoe- kers van de voorlichtingsavond het in grote lijnen eens met de plannen, zoals Veilig Leusden-Zuid" die nu toonde. De vorige bijeenkomst, gehouden op 27 april jongsleden, had de leden van de werkgroep duidelijk gemaakt, dat de toen getoonde plannen verandering be hoefden. Aanvankelijk had de werk groep. in samenwerking met de dienst Gemeentewerken van de gemeente Leusden, meerdere verkeersdrempels in de doorgaande wegen in Leusden- Zuid willen aanbrengen Maar daarte gen rees toen zoveel oppositie, dat het de werkgroep in overleg met de dienst Gemeentewerken beter leek om voor wegversmallingen en asverleggingen te kiezen. Die maatregelen zouden ook in voldoende mate het autoverkeer in zijn snelheid beperken Alleen bij het scholeneiland wil de werkgroep dus een verkeersdrempel leggen. Tot vreugde van de scholen, maar tot verdriet van de ondernemers. Want met name de Bieshaar-winkeliers vrezen dat het voor hun klanten minder aantrekkelijk wordt om bij hen inkopen Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Marnix Kreijns, Bertien Calkoen en Caspar van Loo. Verantwoordelijk redakteun Bert Vos. Inlevering kopij en adverten ties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag» 12.00 uur, voor het donderdag nummer tot uiterlijk woens dagmiddag 12.00 uur. Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Rozen- daallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00.uur. Abonnementsgeld: 45,20 per jaar, f 23,10 per half jaar, 11,80 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdag avond 18.00 uur te hebben ont vangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033- 940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische fo to's), bij vooruitbetaling van f 5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. de BDU b.v te Barneveld met duidelijke vermelding van ge wenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de ge wenste foto's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- kombinatie te Barneveld. te komen doen, wanneer men in zijn gang naar het winkelcentrum op een verkeersdrempel stuit. Een woordvoer der van de winkeliers gaf duidelijk te kennen, dat men de overige voorgestel de verkeersmaatregelen van harte on dersteunt. Tegen wegversmallingen, asverleggingen of in bepaalde straten éénrichtingsverkeer - wat de werk groep wil voor de Prinses Margrietlaan en Prinses Irenelaan - zijn de winke liers in het geheel niet gekant. Maar een verkeersdrempel is voor veel automobi listen een zodanige psychologische barrière, dat voor de Bieshaarwinke- liers verlies van klanten te vrezen valt. zo betoogde de woordvoerder van de ondernemers. Men verzocht de werk groep om haar voorstel ten aanzien van de situatie bij het scholeneiland alsnog te wijzigen. rv niqnnen van de werkgroep oaan nu, vergezeld van de inspraakbrieven en tijdens de informatiebijeenkomst ge maakte opmerkingen, naar de gemeen telijke werkgroep ..Verkeersaangele- genheden' Daar komen 70 volgende Jan Jacobs, die eind deze maand geïn stalleerd zal worden als raadslid voor de PvdA, zat gisteravond opnieuw de voorlichtingsbijeenkomst over ver keersmaatregelen in Leusden-Zuid voor. week in bespreking Vervolgens moet de raadscommissie ..Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening" er zich in zijn vergadering van juli over buigen Op donderdag 16 juli zal de gemeenteraad er tenslotte een besluit over moeten nemen Maar inmiddels lijkt de uitvoering van de plannen onzekerder te zijn geworden. Al geruime tijd is er geld voor gereserveerd, maar juist dit weekend stelde het college van b. en w., in het kader van de op de voorpa gina van deze krant aangekondigde bezuinigingsoperatie, voor de ver keersmaatregelen in ieder geval niet in 1982 te laten uitvoeren. Of het ne men van verkeersmaatregelen in Zuid inderdaad naar op z'n vroegst 1983 verschoven gaat worden, zal deze maand de gemeenteraad be slissen, wanneer de raadsleden zich uitspreken over de bezuinigings voorstellen van het college. LEUSDEN - De rommelmarkt afge lopen zaterdag in Leusden-zuid is een enorm succes geworden. Meer dan honderden mensen kwamen eens kijken of er iets van hun gading bij was. Na afloop van de rommel markt kon de organisatie tevreden terugblikken: alle spullen op enkele antieke kachels na waren van de hand gedaan, dat een netto-op brengst opleverde van 18.000 gul den. De belangstelling voor de rommel markt was zo groot, dat enkele ver keerspunten in Leusden-zuid soms pot dicht zaten. De bezoekers kwamen in ieder geval niet voor niets. Er was van alles te koop: antiek, boeken, huishou delijke spullen, kleding en meubels. Het antiek vond gretig aftrek. Rond de dorpskerk, waar de markt werd gehouden, waren bovendien nog enke le andere activiteiten op touw gezet. Zo waren er voor de kinderen tekenfilms en een ballonwedstrijd. Ook kon de kerk worden bezichtigd, was er een diavoor stelling over oud-Leusden en stond er een kraampje waar de werkgroep Op per Volta propaganda mocht maken De opbrengst van de rommelmarkt, die voor de derde keer werd gehouden, is voor de ene helft bestemd voor het renovatiefonds van de dorpskerk en voor de andere helft voor een land bouwschool in Ndoungue (Kameroen), waar jongeren van het platteland een opleiding kunnen krijgen. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN/AMERSFOORT - De ge westraad Eemland heeft nu het laat ste woord in de oprichting van een geregionaliseerde brandweerorga nisatie voor het gewest Eemland. Na tien jaar intensieve voorbereiding hebben de deelnemende gemeenten van het gewest, met uitzondering van de gemeente Woudenberg, be sloten de daarvoor in aanmerking komende bevoegdheden en taken op het gebied van brandbestrijding en hulpverlening bij ongevallen en ram pen toe te vertrouwen aan het ge west Eemland. In zijn vergadering van 10 juni moet de gewestraad be slissen of de geregionaliseerde brandweer een feit wordt. Gedepu teerde Staten hebben (theoretisch) nog de bevoegdheid de voorgestel de samenwerking van de brandweer korpsen, waaronder die van Leus den, te doorkruisen. Door de regionalisatie van de brand weer moeten de volgende zaken ver wezenlijkt worden het regelen van on derlinge bijstand in regionaal en interre gionaal verband, het instellen en in standhouden van een regionale brand weercentrale, het maken van een orga nisatieplan, gevarenanalyses en ramp- bestrijdingsplannen voor vredes- en oorlogstijd, het coördineren en verzor gen van opleidingen en oefeningen voor brandweerlieden en het voorberei den van het optreden in oorlogstijd en andere „buitengewone" omstandighe den. De totale kosten, op basis van het aantal woningen in de deelnemende gemeenten, zijn geraamd op bijna 700.000 gulden. Leusden betaalt het eerste jaar 17.525 gulden. Elk jaar zal het bedrag (bijdrage eigenlijk) groter worden In het zesde jaar moet de ge meente 59.312 gulden op tafel leggen Als de geregionaliseerde oranuweer- organisatie een feit wordt is daarmee een van de laatste witte vlekken op de regiokaart van „brandweer-Nederland" ingevuld. De ontwerpen van een nieu we Brandweerwet en van een Rampen wet. de totale opzet van de hulpverle ning in vredes- en oorlogstijd gaan uit van het bestaan van brandweerregio's Wanneer de laatste regio's, waaronder Eemland dus. niet vrijwillig tot stand ge komen zouden zijn, zouden zij waar schijnlijk door het Rijk worden opge legd. Elke vrijdagavond serveren wij ons 5-gangenmenu In juni: Gerookte Heilbot Bouillon met bieslook Asperges en Papilotte Tranches Ossehaas ossetong met pejpersauce 2 frisse sorbets van vers fruit Waterloo, Doomseweg 18- Leusden (Leusderhei) voor reserveren tel. 033-15177 (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het is zo langzamer hand een goede traditie dat het jonge rencentrum 't Claverenblad samen met de jongeren van de Til een dauwtrap- tocht organiseren op hemelvaartsdag Dit jaar vertrokken er tussen vijf en zes uur 's morgens in totaal 120 deelne mers voor de tocht die door de deelne mers als erg zwaar werd ervaren. Wel was men het er over eens dat het uitge zette parcours erg mooi was. De organisatoren van de dauwtrap- tocht hadden de toestemming verkre gen van de beheerder van het landgoed „de Boom" en de landeigenaren D. Los, J van Ravenhorst, J van Loenen en G. Valkerfgoed om de route over hun land te laten gaan De aldus uitgezette tocht was 12 km lang. Aanvankelijk viel het met de weers gesteldheid nog wel mee, na half negen begon het echter te regenen, wat het er voor de deelnemers niet lichter op maakte. Om weer wat bij te komen van de ver moeienissen en de ontbering stond er aan de finish in de Til soep en broodjes klaar. Voor diegenen die de tocht geheel volgens de plannen van de organisato ren hadden gelopen was er een kans om een prijsje te winnen. De letters die onderweg opgehangen waren vormden de woorden „experiment" en „stempel- kussen". De uitslag van de dauwtraptocht werd uiteindelijk als volgt: 1. Lie Bokkers en Janny Bokkers; 2 Job Vrijhoef en Ad v. d. Berg; 3. Familie Jansen; 4. Mevrouw Traa en Astrid Traa. LEUSDEN - De gemeente Leusden is druk doende te proberen een dag mavo voor volwassenen, in de wan delgangen moeder-mavo genaamd, van de grond te krijgen. Een dergelijke mavo zou in Leusden kunnen starten als onderdeel van de avondscholengemeenschap in Amersfoort. Bij onvoldoende be langstelling van Leusdenaren kan het project echter niet van de grond komen. De dagmavo voor volwassenen biedt vrouwen en mannen de kans het officiële mavo-4 diploma in drie jaar te behalen. Met het mavo-4 di ploma op zak kan men toegelaten worden tot de havo, tot sommige scholen voor middelbaar beroeps onderwijs en tot sommige beroeps opleidingen. De dagmavo is bedoeld voor mensen die niet meer leerplichtig zijn. De avondscholengemeenschap in Amersfoort is bereid een dependance in Leusden te starten als er zich mini maal 25 personen aanmelden die te kennen geven een volledig pakket (zes vakken) af te zullen nemen en zodoen de ook in aanmerking komen voor het diploma mavo-4. Een aantal mensen heeft zich inmid dels al gemeld voor de eventueel in september te starten Leusdense mavo. Ongeveer de helft heeft te kennen ge geven een diploma te willen behalen, de andere helft van de aanmeldingen betreft personen die zich in twee of meer vakken verder willen bekwamen Deze week sluit de aanmeldingster mijn voor de dagmavo voor volwasse nen in Leusden Aanmelden kan plaats vinden bij de gemeente Leusden, afde ling onderwijs, postbus 150. 3830 AD in Leusden Voor nadere informatie kan ook gebeld worden naar de afdeling on derwijs. telefoon 941247, toestel 148. Als besloten wordt de cursus defini tief te starten ontvangen de aanmelders een definitief inschrijvingsformulier. (Van de redaktie) LEUSDEN-Aan de Laapeerseweg is men weer hard aan het werk met de bouw van de karper-kwekerij van Joost de Jongh. Zoals bekend waren er aanvankelijk nogal wat bezwaren tegen de bouw van dit bedrijf om milieu-technische redenen. De heer De Jongh had een bouwvergunning overgenomen, hetgeen door de bezwaarden als onrechtmatig was aangevochten Die bouwvergunning werd ingetrokken, waarna de heer De Jongh een nieuwe bouwvergunning aanvroeg Via de artikel 19 procedure werden bezwaren ingediend, die door b en w. ongegrond werden verklaard Ook de provincie verklaarde tenslotte de bezwaarschriften ongegrond, zodat de bouw van de kwekerij kon worden afgerond. s PIJN Bezuinigen gaat van „au". Overal, dus ook In deze gemeen te, waar nog niet zo lang geleden werd vastgesteld dat het mes flink in de begroting voor het ko mende jaar zal moeten, wil men niet met een onaanvaardbaar groot tekort te kampen krijgen. Dit weekend kwam het college van burgemeester en wethouders met een voorstel voor de bezuini gingen. Ruim acht ton zou er vol gens het college af kunnen, zon der dat het echt pijn doet. Voor een deel heeft het college daar gelijk in. Wie de lijst van voorgestelde bezuinigingen langs loopt, zal kunnen vaststel len dat het om nogal wat posten gaat, waar het bezuinigen met bij voorbeeld tien procent niet tot on overkomelijke moeilijkheden zal leiden. Ook het opzeggen van een handvol lidmaatschappen en abonnementen kan niet anders worden aangeduid dan als nuttig schoffelen in beleid, dat maar van jaar tot jaar wordt voortgezet, zonder telkens opnieuw kritisch wordt bekeken, waar het geld nu eigenlijk naar toe gaat. De CDA-er Hans Pekelharing heeft meer dan eens er op aangedrongen om de begroting eens sectorgewijs op dit soort onkruid en wildgroei na te kijken. Maar er komen in de zeven vel letjes tellende lijst van projekten waarop bezuinigd kan worden toch ook wel een aantal punten voor, waar wel degelijk sprake is van meer dan „relatief weinig pijn", zoals het college wil doen geloven. Zo zal het snijden in een aantal posten in de sector „Wel zijn en Onderwijs" voor de be langhebbenden zeker gevoelig aankomen. Te denken valt aan de Onderwijs Adviesdienst, de Mu ziekschool, de bibliotheek en SOCCLE. Hetzelfde geldt voor het niet in 1982 uitvoeren van ver keersmaatregelen op de Hamers- veldseweg nabij de Hamershof. in Achterveld en in Leusden-Zuid. Voor wie die dingen op een rijtje zet, zal duidelijk zijn dat er door grote groepen Leusdenaren in verschillende hoedanigheden nogal wat „ingeleverd" zal moe ten worden. Uiteraard is het aan de gemeen teraad om vast te stellen, hoe dat allemaal moet gaan gebeuren. Af gesproken was in de commissie „Financiële en Economische Za ken", dat de gemeenteraad een voorstel zou krijgen over omvang en manier van bezuinigen, waar bij de leden van de raad een aan tal alternatieve mogelijkheden zou worden aangereikt. In het thans op tafel liggende voorstel gebeurt dat niet. Wordt het beleid ongewijzigd voortgezet, dan zit ten we volgend jaar met een gat in de begroting van tenminste acht ton. De nu voorgestelde tien pro- cents-operatie levert aan bezuini gingen eveneens een bedrag op van ongeveer acht ton. Uit dit lijst je valt voor de raadsleden dus weinig te kiezen. Ze zullen het in z'n geheel moeten overnemen. Of zich moeten storten in een ge ducht stukje huiswerk en zelf de hele begroting op alle posten na lopen en dan volgende week don derdag met alternatieven komen. Want wie een bepaalde bezuini gingspost afwijst wordt wel vrien delijk doch dringend verzocht om aan te geven, waar dan wél ge schrapt moet worden. En dan is er nog de omvang van de bezuinigingsoperatie. Het col lege heeft gekozen voor een pak ket bezuinigingen tot een bedrag van ruim acht ton. Dat bedrag komt, zoals gezegd, overeen met het gat dat de begroting voor 1982 zou vertonen bij ongewijzigd be leid. Maar daar moet je dan wel bij vertellen, dat bij het berekenen van dat gat van acht ton in 1982 is uitgegaan van een aantal rand voorwaarden. Daartoe behoren: geen verdere uitbreiding van het gemeentelijk personeelsbestand; geen verdere kortingen van Rijks wege op de uitkeringen uit het Ge meentefonds; een rentepeil van 11,75%; geen nieuw beleid tot en met 1985; een stijging van het aantal sociale uitkeringen van maximaal 15 procent; en het bin nen de ramingen blijven van de investeringen-bedragen en ex ploitatielasten van de voorgeno men investeringen. Maar als nu eens zou blijken dat aan niet alle randvoorwaarden wordt voldaan. Doordat het Rijk bijvoorbeeld ook in 1982 zal kor ten op het Gemeentefonds (niet ondenkbaar); doordat de exploi tatielasten van sommige investe ringen hoger zullen uitvallen dan geraamd (niet ondenkbaar); of doordat de rentevoet boven het genoemde percentage zal stijgen (reeds gebeurd)? Dan zal blijken dat het gat in de begroting van 1982 bij ongewijzigd beleid groter is dan acht ton. En dus is de vraag gerechtvaardigd, of er nu niet reeds meer dan acht ton ge schrapt zou moeten worden. Om te voorkomen dat het straks echt erg pijn gaat doen. MARNIX KREYNS

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3