Tafeltje-dek-je september van de grond „Direkt maatregelen nemen voor 't Claeverenblad om verder verval te voorkomen" Evelien Blom van het CDA: leusder ^rant Commentaren/ A\eiiiiij|eii Als geld op tafel komt DONDERDAG 4 JUN11981 plaatselijk nieuws Het Is natuurlijk een lofwaar dig streven van het CDA om op te komen voor een monumen tenbeleid in Leusden. ledereen zal het er over eens zijn, dat een dergelijk beleid in de afgelo pen jaren volkomen heeft ont broken. En voorzover een der gelijk beleid ooit in de boezem van het gemeentebestuur heeft geleefd, het is nooit echt duidelijk op papier gezet in een specifieke beleidsnota. Het ge volg daarvan was, dat het ge meentebestuur haar monu mentenzorg op een zeer laag pitje kon zetten en hoogstens via een onduidelijk ad-hoc-be- leid haar beslissingen kon ne men. Dat daarbij het beleid sterk afhankelijk is geweest tot nu toe van „storm-geweld", dat zo nodig met bulldozers werd onderstreept, zal ieder een ook duidelijk zijn. Terecht fulmineerde de oudheidkundi ge vereniging Flehite tegen een dergelijk „monumenten- ondermijnend" beleid. Het verweer van het gemeen tebestuur is tamelijk zwak ,,Wij hebben wel degelijk door de jaren heen aan monumentenzorg ge daan. Wij hebben drie boerderij en geheel gerestaureerd Een miljoenenprojekt." Natuurlijk, die boerderij-res tauraties zijn uitstekend uit de verf gekomen en we plukken er nog dagelijks de vruchten van Maar een monumentenbeleid? Nee. Want de echte monumen ten, in het bezit van de gemeente, zijn een langzame dood gestor ven of staan op het punt het loodje te leggen. DeTabaksschuur. één van de meest besproken en om streden projekten. werd aan het spel van weer en wind overgela ten én aan de vernielzucht van de jeugd. Bulldozers hebben het werk later nauwgezet voltooid Nu is het de beurt aan het Claeve- renblad. Veel hoop op herstel is er eigenlijk niet. ook al maakt het, CDA er zich nu zo sterk voor. Deze grootste fraktie in de ge meenteraad stelt nu voor om een werkgroep in te stellen, die moet onderzoeken welke mogelijkhe den er zijn om t Claeverenblad te kunnen behouden. We zien daar niet zoveel heil in. We herinneren ons nog maar al te goed de werk groep. die de mogelijkheden tot behoud van boerderij ,,'t Spul" moest bekijken Het resultaat van al die belangenloze inspanning was de bulldozer, die het gebouw resoluut de verleden tijd in duw de De leden van de werkgroep hebben er alleen maar frustaties aan overgehouden. We denken dan ook niet. dat er mensen zullen zijn, die staan te trappelen van ongeduld om het projekt Claeverenblad op een dergelijke wijze onder de loep te nemen Tenzij leden van „Flehi te" zich daarvoor in zouden willen zetten, aangevuld met fractiele den van het CDA. Zolang er geen wil is. is er geen weg tot behoud van deze boerde rij. Voor zover we het kunnen be kijken ontbreekt bij de meerder heid die wil. Niet zozeer, omdat zij geen interesse hebben bij een goed monumentenbeleid, maar omdat het grootste deel van de raad wellicht realistisch genoeg is om te beseffen, dat zij te laat is om nog iets te herstellen van het geen zij in het verleden heeft na gelaten. Restauratie van monu menten is een te dure hobby ge worden. Sterker nog: volgens het voorstel van b. en w zal zelfs nog eens bezuinigd moeten worden op het geringe bedrag dat jaar lijks voor monumentenzorg wordt uitgetrokken Van de ruim tien duizend gulden. die de gemeente aan onderhoud monumenten zorg besteedt, dient nu meer dan tien procent te worden afgetrok ken. Een post van 165,- Het geeft symbolisch weer, hoe hoog monumentenzorg in het vaandel van het gemeentebestuur staat. De grote vraag, die aan het CDA gesteld dient te worden,, is dan ook: „Waar moet het geld vandaan gehaald worden nu er ruim acht ton bezuinigd moet worden voor 1982?" Zij zegt, dat de geldmiddelen te vinden zullen zijn zonder aan te geven hoe. Misschien heeft het CDA gelijk en zal er gewoon geld op tafel moe ten komen Voordat het echt te laat is en er opnieuw een stukje oud Hamersveld geruisloos ver dwijnt. Misschien is het nog niet te laat en zal het mogelijk blijken te zijn om - met bundeling van alle krachten, Flehite inbegre pen - een reddingsoperatie te starten. Wij ondersteunen dit streven, maar erg optimistisch zijn we niet (meer). Bert Vos. DEELNOTA 2-TWEEDE FASE Fraktievoorzitster Evelien Blom van het CDA verwees in haar oproep tot behoud van 't Claeverenblad naar „Deelnota 2. programma van eisen tweede fa se. „Natuur en Landschap", 1974 Voor alle duidelijkheid cite ren wij het volgende uit deze deel nota, die de basis vormt van het uiteindelijke bestemmingsplan tweede fase: „De bestaande bebouwing in het onderzoeksgebied is voor een belangrijk deel geconcen treerd langs de Hamersveldse weg Zij maakt deel uit van wat eens het wegdorp Hamersveld was. Een aantal van deze gebou wen is tamelijk oud en om rede nen van historische en architec tonische aard is het te overwegen om deze gebouwen te handha ven, eventueel te rehabiliteren en te laten „meespelen" in de nieu we woonomgeving Het uiteinde lijke doel is te komen tot een voor stel tot handhaving van een aan tal gebouwen, waarbij de ge dachte om het karakter van het oorspronkelijke wegdorp Ha mersveld voor de toekomst veilig te stellen, voorop staat." En over het Claeverenblad schrijft de deelnota onder meer „Met name het voorhuis verkeert in een slechte staat van onder houd Het geheel behoeft een zeer grondige (en daardoor kost bare) restauratie Na deze res tauratie kan de boerderij als his torisch element zeer goed mee spelen in de nieuwe woonwijk. De boerderij heeft bovendien een markante ligging, nameli|k hoek Centrumweg-Hamersveldse- weg en kan als zodanig de identi teit van de woonwijk mede bepa len De boerderij draagt de naam Claeverenblad en dateert uit 1604 De boerderij is geen monu ment in de zin van de monumen tenwet. Indien er voor de boerde rij een passende bestemming kan worden gevonden (sociaal- culturele aktiviteiten. voorlichting of iets dergelijks) en de restaura tie financieel haalbaar is, wordt handhaving van deze boerderij ten zeerste aanbevolen Dat was in 1974. Toen was het nog niet zo slecht gesteld met de economie Het is nu 1981 Intus sen is er niets gebeurd en is het niet zo rooskleurig gesteld met de gemeentelijke financien Gezien bovenstaande, een verlies van ruim zes kostbare jaren Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Marnix Kreijns, Bertien Calkoen en Caspar van Loo. i Verantwoordelijk redakteur. Bert Vos. Inlevering kopij en adverten- ties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag* 12.00 uur, voor het donderdag- I nummer tot uiterlijk woens dagmiddag 12.00 uur. Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Rozen- daallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00.uur. Abonnementsgeld: f 45,20 per jaar, f 23,10 per half jaar, f 11,80 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdag avond 18.00 uur te hebben ont vangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033- 940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische fo to's), bij vooruitbetaling van f 5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. de BDU b.v. te Barneveld met duidelijke vermelding van ge wenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de ge wenste foto's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- kombinatie te Barneveld. LEUSDEN - De onlangs opgerichte verenigng voor Welzijn van Ouderen in Leusden wil per 1 september van dit jaar starten met de voorziening van warme maaltijden aan bejaarden, die zelf niet in staat zijn hun warme hap te bereiden. Het grote probleem is op dit ogenblik dat het geld, om het zogenaamde „tafeltje-dek-je" systeem van de grond te krijgen, nog niet beschikbaar is. De gemeente is bereid 25% van de eerste organisatiekosten en de aanschaf van de benodigde pannensets voor haar rekening te nemen. De overige 75% zou wellicht van het Koningin Juliananfonds kunnen komen. De vereniging welzijn van ouderen in reiden, enige probleem is de aanschaf Bij navraag bleek dat het mogelijk is een beroep te doen op het koningin Juliana- fonds die voor dergelijke projecten zelfs 75% in de kosten wil bijdragen. Burgemeester en wethouders stellen de raad dan ook voor alleen het reste rende bedrag, zijnde 2250,-, aan de vereniging als subsidie beschikbaar te stellen. De commissie welzijn bleek er maandagavond geen moeite mee te hebben om bedoeld bedrag te vote ren, temeer daar het gehaald wordt uit de pot „onvoorzien". Allen mevrouw van Amerom (VVD) vond dat er een andere procedure gevolgd moest worden. Zij zag liever dat de gemeente zo snel mogelijk Leusden heeft via de plaatselijke bla den door middel van een advertentie gepeild hoe de behoefte lag aan tafel tje-dek-je organisatie. Tot nu toe heb ben 19 serieuze gegadigden zich ge meld, voor 14 van hem wil de vereniging zo spoedig mogelijk met de warme maaltijdvoorziening starten Het tafeltje-dek-je systeem houdt in dat ouderen, die niet in hun eigen war me maaltijd kunnen voorzien, deze maaltijd aan huis bezorgd kunnen krij gen. Inmiddels hebben de tehuizen Sint Jozef in Achterveld en Lisidunahof in Leusden-centrum zich al bereid ver klaard de maaltijden klaar te maken. De organisatie en bezorging van de maal tijden zou geheel in handen komen van vrijwilligers De vereniging is van mening dat het hele systeem, met uitzondering van de aanschaf van de benodigde pannen- sets, kostendekkend moet zijn. De kos ten per deelnemer per maaltijd zouden dan zo rond de 7bedragen Voor wat betreft de vereniging is de hele organisatie rond. De vrijwilligers zijn beschikbaar, de tehuizen hebben toegezegd de maaltijden te zullen be- van de benodigde- pannensets en warmhoudbussen. Om te kunnen star ten zijn minimaal 30 pannensets nodig. Plus wat andere bijkomende kosten denkt de vereniging in totaal 9000,- nodig te hebben om te kunnen starten. De vereniging heeft dan ook een be roep op de gemeente gedaan om 9000,- als subsidie beschikbaar te stellen. Omdat de gemeente heden ten dage ook op de kleintjes let. is men daar gaan kijken of er andere mogelijkheden zijn om aan het benodigde geld te ko men. SPELDAG LTV LEUSDEN Het jeugdbestuur van de LTV Leusden organiseerde onlangs een „speldag" voor leden van 6 tot circa 16 jaar met tennis en allerlei spel letjes. De voor het merendeel ver kleed aanwezige kinderen troffen het uitstekend met het prachtige weer en de patat met ijs toe aan het einde van de dag vond gretig aftrek. Evelien Blom (CDA): „Claeverenblad behouden en beginnen met een echt monu mentenbeleid. f 9000,- overmaakt naar de vereni ging, zodat deze direkt kan starten met het tafeltje-dek-je systeem. Mocht er geld van het Julianafonds komen dan kon dit terug gestort wor den in de gemeentekas. De overige raadsleden vonden dit echter een gang van zaken die niet alleen ongebruikelijk is maar zeker ook precedenten zou scheppen. De vereniging welzijn voor ouderen zal dus geduld moeten hebben tot het benodigde bedrag binnen is. Men is echter vast van plan per 1 september te starten met de voorziening van warme maaltijden aan ouderen, in eerste instantie zal dit 3x per week gebeuren. Boerderij 't Claeverenblad aan de Hamersveldseweg Het oude gemeentehuis aan de Burg de Beaufortweg. Volgens het CDA zou daar een museum van te maken zijn (Van de redaktie) LEUSDEN-De raadsfraktie van het CDA is niet van plan de strijd voor behoud van het Claeverenblad op te geven. In de commissievergadering Welzijn deed fraktievoorzitster Eve lien Blom opnieuw een dringende op roep om alles op alles te zetten om verdere verpaupering van de „monu mentale" boerderij te voorkomen. Verder wil mevrouw Blom dat op kor te termijn aandacht wordt geschon ken aan een definitieve bestemming van de boerderij en stelt voor om zo snel mogelijk een werkgroep in te stellen, die alle mogelijkheden gaat bekijken. Tenslotte vraagt ze drin gend om een beleidsnota, waarin door b. en w. wordt aangegeven, hoe het beleid zal zijn ten aanzien van de oude gebouwen en monumenten in de gemeente. De oproep van de fraktievoorzitster volgde op een kortgeleden gedane op roep van Piet Voormolen, die eveneens namens de hele CDA-fraktie in de com missie Openbare Werken en Ruimtelij ke Ordening een emotioneel geladen oproep deed om het verleden in ere te houden. Zoals bekend is de boerderij ,,'t Clae verenblad aan de Hamersveldseweg ei gendom van degemeente. De boerderij, die uit de zeventiende eeuw dateert, staat op de Monumentenlijst. Monu mentenzorg heeft echter geen geld cm de boerderij te restaureren, de gemeen te Leusden evenmin. Restauratie zou op z'n minst een miljoen gulden vergen en dat kan het gemeentelijke bruintje niet trekkeh, gezien de niet zo fraaie toestand van 's lands financiën Vanuit het gemeentebestuur klonken dan ook meerdere malen stemmen, die in de richting gingen van „afbreken" of „laat een fikse storm het werk maar doen". (Rademaker). Het CDA maakt zich echter sterk voor behoud van 't Claeverenblad. En niet I voor deze boerderij alléén Er zijn vol gens deze fraktie ook andere oude en bekende gebouwen in Leusden, die voor afbraak en of verpaupering behoed dienen te worden. Reeds eerder kwam het oude gemeentehuis aan de Burge meester de Beaufortweg ter sprake, dat de gemeente zou moeten bewaren voor bijvoorbeeld het inrichten van een mu seum De vraag is echter: wéar moet de gemeente het geld vandaan halen? Zo ver is het CDA nog niet. Evelien Blom in haar oproep ,,U kunt naar onze mening verpaupering van 't Claeveren blad voorkomen, door de boerderij te beschermen tegen ongewenste indrin gers en niet te vergeten tegen weersin vloeden. Nog beter zou het zijn, indien het woonhuis in eerste instantie zodanig wordt opgeknapt, dat het - zij het voorlo pig - bewoonbaar wordt gemaakt. Wij zijn er van overtuigd, dat het mogelijk is om de beschikbare middelen hiervoor op tafel te brengen, waardoor dit histo risch gezien toch kostbare bezit een kans tot overleven krijgt De CDA-fraktie wenst - zoals gezegd - op korte termijn aandacht voor de defi nitieve bestemming van de boerderij „Dat dit geen gemakkelijke opgave zal zijn, realiseren wij ons ten volle. Daarom stellen wij u voor zo snel mogelijk een werkgroep in het leven te roepen, die de bestaande mogelijkheden eens op een rij zet. Ons inziens zou de werkgroep dienen te bestaan uit ambtenaren en enkele geïnteresseerde leden uit de ge meente Het CDA is bepaald ontevreden over het monumentenbeleid en wenst dan ook op een zo kort mogelijke termijn een beleidsnota Monumentenzorg op tafel Evelien Blom „Het is volgens ons de hoogste tijd dat wij in Leusden. waar toch waarachtig wel het één en ander werkelijkheid kan worden, ook op dit gebied laten zien wat wij waard zijn Om u alvast op weg te helpen, verwijzen wij u naar de tweede deelnota bij het programma van Eisen voor de Tweede Fase, november 1974, waarin de eerste aanzet wordt gedaan tot enig beleid Helaas is het naar onze mening daarbij gebleven Het woord is nu aan het gemeente bestuur, dat voor wat het Claeveren blad betreft zal moeten kiezen tussen afbreken of behouden. Voor het CDA is deze keuze duidelijk.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3