Zestig jaar geleden startte R.K. onderwijs voor jongens Rossenbergschool viert twaalfeneenhalf jarig bestaan UIT DE SCHOOLBANKEN Maandag schrijven voor gevangenen 12 V2 jaar de rossenberg ooooo plaatselijk nieuws WOENSDAG 10JUN11981 ItMifl B door Frits van Breda JUBILEUM hoofd van de in 1919 gebouwde St Joannes Evangelistschool Deze school was dus de eerste R.K. jon gensschool in Leusden. Het school gebouw bestaat nog altijd, de meeste Leusdenaren kennen het gebouw als het honk van het R.K Jongerencen trum „De Til", aan de Hamersveldse- weg Behalve meester Pijpers wor den er in 1921 nog twee leerkrachten aangesteld In de beginjaren wordt de school bezocht door zo'n 40 a 60 jongens Op 1 september 1931 stapt meester Pijpers op. hij is benoemd aan een ..Ónderwijs Inrichting te Venlo". De man die hem opvolgt zijn de autochtone Leusdenaren beslist nog niet vergeten Het is meester Bernard H. Hendriksen. aan wie in onze krant vorig jaar nog uitgebreid aandacht werd besteed ter gelegenheid van de tachtigste verjaardag van het voor malige schoolhoofd 34 jaar lang vervulde de heer Hen driksen de functie van schoolhoofd naast tal van andere taken in het maatschappelijk leven in het Ha- mersveld van vóór 1965. In 1965 ging de heer Hendriksen met pensioen Het aantal leerlingen aan ..zijn" school was toen al behoorlijk uitge breid om alle jongens les te kunnen geven moest er in 1964 zelfs een noodlokaal in ..de achtertuin" van de school geplaatst worden. Ruimtepro blemen kende men overigens ook al in 1953 Toen werd de eerste klas tijdelijk ondergebracht in de meisjes school een eindje verderop RUIMTEGEBREK Doordat men ruimte tekort kwam. werden er plannen gesmeed voor de bouw van een nieuwe school Op 17 oktober 1963 besluit de gemeente raad om haar medewerking te verle nen bij de bouw van een geheel nieuwe school Het zou echter nog tot 12 augustus 1968 duren voor het moment daar was. dat de nieuwe school in gebruik kon worden geno men Meester Hendriksen was toen al weer drie jaar weg. Winand A Pierik had zijn taak overgenomen, een taak die hij tot op dit moment vervult ROSSENBERGSCHOOL De Rossenbergschool is vanaf de start een ..gemengde" school Dit betekent overigens niet dat vanaf 1968 alle klassen maar direct ge mengd waren In 1968 werd begon nen met een eerste klas, waarin jon gens en meisjes zaten, de overige klassen werden geheel bevolkt door jongens Elk jaar kwam er op deze manier een .gemengde" klas bij. zo dat de school op dit moment, zich in dit opzicht met meer onderscheidt van andere Leusdense lagere scho len Wie de Rossenbergschool wil opzoe ken moet aardig de weg weten in Leusden. De school is niet te vinden in de wijk Rossenberg, wat misschien voor de hand zou liggen, maar in de wijk Rozenboom. Aan het eind van de Rozengaarde, ligt daar. verscholen achter het groen, de door architekt M J A van Geel ontworpen school De naam Rossenberg" is afkomstig van de gelijknamige boerderij op wiens grond de school is gebouwd De kleuterschool ..Klein Rossen berg" is haast nog moeilijker te vin den Wat weggedrukt achter de ..gro te school" aan het adres Rozenhaag 43. ligt daar het gezellige kleuter- bezocht en hier al wat meer over gehoord In de twintig jaar van haar bestaan heeft Amnesty International ruim 20 000 gevangenen kunnen hel pen. Voor sommigen betekende die hulp de vrijheid, voor anderen een verbetering van de behandeling in de gevangenis Vele honderden rappor ten werden uitgegeven Talloze on derzoeksdelegaties bezochten lan den om gegevens te verzamelen en met autoriteiten te praten. Amnesty helpt, iedere dag. zakelijk en onpar tijdig. Met u hopen wij dat een organisatie als Amnesty International op den duur niet meer hoeft te bestaan U kunt daar zelf een beetje aan meehel pen door op onze maandelijkse schrijfavond eén of meerdere brieven te schrijven (één brief overschrijven kost 20 minuten van uw tijd) U kunt ook brieven ophalen en thuis overschrijven Komt u aanstaande maandag? U bent van harte welkom - De eerste R.K. Jortqensschool in Leusden, voorganger van de Rossen bergschool nen de klassen bezocht worden, waar te zien is met welke thema's de leer lingen zich hebben beziggehouden Voor het hele feestgebeuren zijn er geen uitnodigingen verstuurd, in principe is het feest bedoeld voor ouders en leerlingen. Iedere belang stellende is echter van harte welkom - De R.K. meis/esschool St Berna- dette in 1924 bovenste rit van I. naar r Mijnt/e v. d. Pol, Mina Esveld, letje Verhoef. Bert ha Verhoef, Jo v. Oomen. tweede rij: Katnen van Doorn, Mie Berg, Eefje Kleinveld, onbekend. Riek Blom. derde rij: Heintje Kaas. Mien van Eyden, Riekte Kleinveld, Annie van Eyden, Riek Brouwer, Grada Hoog land, Lies Vrijhoef. Aal Brouwer, vierde rij: Grada Vri/hoef, Jans Es veld, Grada Verhoef, Tijn Verhoef, onbekend, Jaantje Schimmel. Geer tje Vrijhoef, Reiertje van Maaren. on bekend, Jo Brouwer vijfde rij- Marie Smal, Marie van Doorn. vooraan: Anna Blom, Tonie Schim mel. Grada Vrijhoef, Riek Berg en Martha Berg. - Een schoolfoto uit de beginjaren met veel bekende namen bovenste rii van I. naar r. Willem Ti/mensen. Jo- han Tijmensen. Tij men G reef horst, Jan Westerlaken, Jan Kaas Job Vos kuilen tweede rij: /u ff rouw Kuntz, Ar ie van Kooij, Hendrik v. d Heuvel, Kees Schut ïorst, Antoon Tolbom. Theo van uoorn Ian v. d Hengel. Jan Blom, Gerard v d Pol, Meester A. J. Pijpers. derde rij: Evert Steen kamp, Cor Steenkamp. Hannes Esveld, Ger- brand Esveld. vierde rij Jan van Hannes Tijmensen. Reinier Roest, Willem Roest, Herman v. d. Hengel - de bakker -, Tijmen Prinsen Onderste rij: Klaas Brouwer. Johan van Kooy Jan Roest. Jan van Eyden, Arie Houtveen. Henk Houtveen en Gi/s van Eyden - Het nieuw ontworpen embleem voor de school (van één onzer medewerkers) LEUSDEN De R.K. Lagere school „De Rossenberg" en de daar aan verbonden kleuterschool „Klein Rossenberg" werden 121/2 jaar gele den gebouwd. Reden voor leerlin gen, schoolteam en ouders om deze week een groot feest op touw te zetten. Twaalfenhalf jaar is op zich niet zo'n erg lange tijd, toch besteden we er wat meer aandacht aan dan gewoon lijk. Het koperen jubileum van de Rossenbergschool valt namelijk sa men met het tijdstip waarop 60 jaar geleden voor het eerst in Hamersveld R.K. onderwijs aan jongens werd ge geven. Zestig jaar R.K. onderwijs voor jon gens, toch moeten we teruggaan naar het einde van de vorige eeuw om een compleet beeld te krijgen van het R.K. onderwijs in wat toen Hamers veld heette. Tot aan 1898 bestond er in Hamersveld één school, een wat nu, openbare school genoemd zou worden. Deze school was te vinden aan de Hamersveldse schoolsteeg. De meeste huizen waren gelegen aan weerszijden van de Hamersveldse- weg, boerderijen waren tot in de wijde omtrek te vinden. In 1898 kwam in de situatie, dat alle Hamersveldse kinderen naar dezelf de school gingen, verandering. De zusters van de Congregatie der Arme Dienstmaagden van het Kind Jezus openden in het onlangs afge broken Ansfridushuis een R.K school voor meisjes Op het lesroos ter van deze school, die de naam St. Bernadetteschool meekreeg, stond een vak wat op de openbare school ontbrak: Godsdienst Het lesgeven gebeurde in die dagen uitsluitend door religieuzen, die het werk geheel belangeloos deden. In die dagen be stond er trouwens nog geen regeling die voorzag in betaling van leer krachten aan het bijzonder onder wijs De financiéle gelijkstelling met het openbaar onderwijs kwam pas in 1921 toen de wet ..de Visser" werd aangenomen Het Rijk vergoedde pas vanaf dat moment ook de salaris sen van leerkrachten aan het R.K. en Protestants-Christelijk onderwijs ST. JOANNES EVANGELIST 1921 was ook het jaar dat meester A. J Pijpers aangesteld werd als schooltje in een plantsoenachtige omgeving Op dit moment zijn beide scholen op ..volle sterkte", dat wil zeggen twee klassen kleuterschool en zes klassen lagere school Of dit laatste ook in de toekomst zo zal blijven met het terug lopend geboortecijfer, is koffledikkij- kerij Door het besluit van de Stich ting Katholiek Onderwijs in Leusden. kortweg SKOL genaamd, om geen vierde R.K. school in Leusden te bouwen, krijgt de Rossenbergschool nu ook toeloop van leerlingen, woon achtig in de tweede fase Ook het loslaten van strikte schoolgrenzen binnen het R K. onderwijs brengt met zich mee dat een meer evenwichtige spreiding van leerlingen over de drie R.K. scholen mogelijk is Het hand haven van zes leerkrachten op de lagere school is niet alleen een kwes tie van handhaven van werkgelegen heid. meent schoolhoofd W Pierik. het is zeker ook in het belang van het onderwijs. De Rossenbergschool INTEGRATIE Als de heer Pierik gevraagd wordt iets nader in te gaan op het onderwijs aan de Rossenbergschool. begint hij te stellen dat ,,in dit vak veel kretolo gie wordt gebruikt". Verder vindt hij het jammer dat ouders weinig midde len ten dienste staan om de inhoud en de kwaliteit van het onderwijs op een school te meten. De kleuter- en lagere school „Ros senberg" zijn, zo vertelt de heer Pie rik al een stuk gevorderd op de weg naar een geïntegreerde basisschool De kleuter- en lagere school hebben ook geen eigen, aparte oudercom missie meer, voor beide scholen functioneert slechts één commissie. Voor het schooljaar 1981/1982 is de Rossenberg „aktiveringsschool ge worden, wat betekent dat de Onder wijs Advies Dienst extra begeleiding biedt om voor één of meer onderwer pen inhoudelijk-organisatorisch aan te sturen op een geïntegreerd plan voor kleuters en lagere-schoolleer- lingen De betrokkenheid van de ouders bij het schoolgebeuren is erg groot handenarbeidles. documentatiecen trum, schoolfeesten, schoolkrant, leesmoeders, allemaal zaken waarbij ouders betrokken worden. De be trokkenheid van de ouders bij de school is de afgelopen tijd wel heel erg duidelijk naar voren gekomen bij de voorbereidingen voor het 12%-ja- rig jubileum Voorafgaand aan de viering van het jubileum werd er woensdagmorgen een gebedsdienst in de kerk gehou den Op vrijdagmorgen 12 juni gaat Gedurende beide feestdagen is er in de school een permanente ten toonstelling over de historie van het R.K. onderwijs in Leusden. Ook kun- Ruim 100 ouders en leerkrachten zijn betrokken bij de voorbereiding voor het feest dat aanstaande vrijdag en zaterdag gevierd gaat worden. Eén groep ouders heeft het werk er op zitten. Het zijn de mensen die de feestuitgave van de schoolkrant heb ben samengesteld In het 44 pagina's tellende boekwerkje zijn veel verha len opgenomen van oud-leerlingen en oud-leerkrachten. Het boekje be gint echter met een historisch over zicht. waaraan ook voor dit kranten artikel gegevens werden ontleend. De hele school is op dit moment druk met het feest bezig Alhoewel het feest vrijdagmorgen om 9 00 uur pas officieel geopend wordt met het hijsen van de (nieuwe) schoolvlag. zijn de kinderen in de klas al lang bezig met het feest Met als thema Kinderen wereldwijs" is elke klas bezig met een bepaald „project" De kleuterschool is geheel in de ban van het mdianenleven. bij de lagere school zijn er onderwerpen als Eski- mo's, Afrika. Londen. Parijs en Ne- I derland De kinderen in de vijfde klas I hebben het leven op de Nederlandse Antillen als onderwerp gekozen Het inbeelden en inleven in het on derwerp gaat hier zover dat alle kin deren zich zelfs een Antilliaanse naam hebben aangemeten Onderwijzer Henk Wesenaar heet nu Sjon Papi, zo blijkt uit een hulde blijk op het schoolbord ter gelegen heid van de verjaardag van de leer kracht LEUSDEN Amnesty Internatio nal Leusden houdt maandag 15 juni weer de maandelijkse schrijfavond in de Hamersveldschool, Lijsterbeslaan 54 van 19.30 tot 22.00 uur (i.v.m. Pinkstermaandag dit keer de 3e in plaats van de 2e maandag van de maand). Op een dergelijke avond kunt u in uw eigen handschrift getypte voorbeeld brieven overschrijven gericht naar de autoriteiten van landen waar mensen onrechtmatig gevangen gehouden worden of worden gemarteld. De brieven, waarin veelal om de vrijla ting van een gevangene wordt ge vraagd of om een eerlijk proces voor een gevangene, zijn gesteld in de taal van het betreffende land. Tijdens de ze schrijfavonden wordt er tien minu ten iets verteld over een bepaald land of een bepaald thema; dit keer over het 20 jarig bestaan van Amnesty International. Misschien heeft u de Amnesty kraam op de Hamershof op 23 mei FIETSENRALLEY Zaterdag 13 juni staat er een fiet- senralley voor ouders en leerlingen op het programma. Zo rond het mid daguur kunnen de ouders vervolgens zien waarmee de kinderen zich per klas de afgelopen tijd hebben bezig gehouden De door de zesde klas ingestudeerde musical „Adieu Paris" wordt ten gehore gebracht waarop de dag afgesloten zal worden met het nieuwe schoollied KERMIS TENTOONSTELLING - Vanaf 1898 R.K onderwijs voor meisjes het eigenlijke feest van start Na de opening start er een „kermis" voor alle leerlingen van de school. De kermis, die op de speelplaats van de school gehouden wordt, telt ruim twintig attrakties Na een gezamenlij ke maaltijd in de school, waarvoor er 900 broodjes gesmeerd moeten wor den komt er in de zandbak van de kleuterschool een circusvoorstelling door leerlingen van de school. Op het programma staan een berennummer, clowns, goochelen, acrobatiek enzo voort

Leusder Krant | 1981 | | pagina 6