Raad in grote lijnen akkoord met bezuinigingsvoorstel b. en w. Actie tegen snelheidsoverschrijding VANIIAAC INDE LEIISIIER KRANT Stoutenburgers zijn het beu Open- deurdienst ABZ vergadert 2 juli Oost of west...? Verantwoordelijk redakteur BERT VOS Redaktie en administratie: Rozendaallaan9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495, b.g.g. (03420)16141 Telex B.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement 111,80 per kwartaal. Uitgave B.D.U. B.V. (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De gemeenteraad is nu in grote lijnen akkoord met de bezuinigingsvoorstellen, zoals die in eerste instantie door het colle ge van b. en w. zijn gepresenteerd. Slechts op enkele onderdelen van het voorstel bleek de raad - of delen daarvan - het college niet te kunnen volgen. Verwacht mag worden, dat het college nu met een op enkele punten bijgesteld definitief voorstel komt in de raadsvergade ring over veertien dagen. De raad zal dat voorstel dan wel aanvaarden en aldus de uitgangspunten voor de opstelling van de begroting van volgend jaar vastleggen. Zoals het er nu uitziet zullen er bezuinigin gen tot een bedrag van acht ton worden doorgevoerd, waardoor de begroting sluit en er wellicht nog enige ruimte voor nieuw beleid zal Zijn. Overigens werd gisteravond tijdens een bijzondere bijeenkomst van de raadscommissie „Financiële en Economische Zaken" wel duidelijk, dat de raad er daarmee nog niet is. In nabije en verdere toekomst zal de gemeenteraad er niet aan kunnen ontkomen om ook nog op andere dan de nu aangewezen posten te bezuinigen. Wethou der Jan Mandemaker (partijloos) hield de leden van de financiële commissie en de overige raadsleden voor, dat deze bezuinigingsope ratie pas als de start van een procedure mag worden beschouwd. „Dit is pas de eerste ronde. Waarschijnlijk al dit najaar zal een aanvullend voorstel nodig zijn", aldus de wethouder van financiën. - Corri Verduin:Adviesorganen gepasseerd" - Stichting voor aktiviteitencentra3 - EHBO-diploma's uitgereikt 3 - Tien jaar balletschool Leusden 5 - „De Geut" volgende maand open 5 - Vijfde ronde van Leusden 6 Overig sportnieuws7 - Films in Amersfoort9 - Kantlijn9 - Medische diensten9 DOKTERSDIENST 033-943300 De commissie.Financiële en Econo mische Zaken" had er gisteravond ruim drie en een half uur voor nodig om zich door die eerste ronde heen te worste len Ter tafel lagen een voorstel van het college om op een aantal posten op de begroting van 1982 te bezuinigen tot een bedrag van in totaal achthonderd duizend gulden, plus een lijstje van al ternatieve mogelijkheden tot een be drag van ruim honderddertig duizend gulden. Zoals bekend zal de gemeente Leusden in grote financiële problemen geraken, wanneer op de begroting voor volgend jaar niet een bedrag van ten minste acht ton wordt bezuinigd Door een aantal tegenvallers (zoals een kor ting van het Rijk op de uitkering uit het Gemeentefonds, een groter aantal ge bruikers van socials uitkeringen dan ge raamd en een veel hogere rentestand dan verwacht) kamp de gemeente Leusden al dit jaar met een tekort op de rekening Dat tekort kan deels worden opgevangen door nu al een aantal be zuinigingen door te voeren, voor een ander deel kan een gat in de rekening gedicht worden door een beroep te doen op de saldi-reserves. Van groter belang is het om de begroting voor vol gend jaar sluitend te krijgen, wat bij on gewijzigde voortzetting van het huidige beleid op geen stukken na zou lukken Een gat van minstens acht ton dreigde voor de begroting 1982 en dus zag het college zich genoodzaakt tot een be drag van ongeveer die grootte met be zuinigingsvoorstellen te komen Het voorstel betekende vooral het op veel posten bezuinigen met 10%. DETAILS Het voorstel werd gisteravond in een door alle raadsleden bezocht FEZ-ver- gadering, waarvoor ook grote publieke belangstelling bestond, in twee ronden behandeld. Allereerst stelde voorzitter Mandemaker de leden in de gelegen heid een soort algemene beschouwing aan het voorstel te wijden, vervolgens werd het voorstel post voor post behan deld. Door het hanteren van deze ver gaderorde verzandde het debat met na me in de tweede ronde in een geharre war over detailpunten, waarbij vooral de raadsleden Corri Verduin (Progressie- - Reijer van Gooi:Uitstel onmogelijk ve Kombinatie Leusden) an Ad Wisman (CDA) zich niet onbetuigd lieten. In zijn algemene beschouwing had de CDA-woordvoerder zich al afge vraagd of er ook niet op een aantal an dere posten bezuinigt zou kunnen wor den Hij noemde daarbij onder meer de kosten van het structuurplan, de kosten van het verkeersplan, de inrichting van het nieuwe gemeentehuis en de uitvoe ring van de ijsbaan Ook vroeg Wisman zich af, of het voortdurend hanteren van de norm van 10% wel reëel was. D'66-woordvoerder Rinze Bloemhof sloot zich, wat dat punt betreft, bij Wis man aan. Ook hij had zijn twijfels bij de gehanteerde 10%-norm en het D'66- raadslid liet blijken meer gecharmeerd te zijn geweest van een meer beleids matige aanpak PKL-woordvoerster Corri Verduin be treurde het vooral dat op de bezuini gingsvoorstellen van b en w geen in spraak mogelijk is geweest Zij had met name de mening willen horen van ad viesorganen als de Jeugdraad, School raad en dergelijke. Bovendien was de PKL-fractie het met een aantal voorge stelde posten niet eens. Corri Verduin presenteerde een door haar fractie sa mengestelde lijst van alternatieven Evenals voorgaande sprekers kritiseer de zij het ,,zo maar" hanteren van de tien procents-norm. Namens haar frak- tie stelde mevrouw Verduin voor om be handeling van het bezuinigingsvoorstel te verschuiven naar de raadsvergade ring van juli, om adviesorganen en be volking alsnog de gelegenheid te geven tot inspraak. Dat voorstel werd niet overgenomen door de raad, vooral niet nadat gemeentesecretaris Reijer van Gooi de desastreuze gevolgen daarvan voor 1982 uitvoerig geschetst had. Wanneer pas na de raadsvergadering van juli met het opstellen van de begro ting kan worden begonnen, zit Leusden volgend jaar zeker driekwart van het jaar met een nog niet goedgekeurde begroting, hetgeen de financiële arm slag van de gemeente ernstig belem mert. Het VVD-raadslid Jan-Carel van Dijk had er wel begrip voor. dat het college op zo korte termijn niet met een goed doortimeerd beleidsstuk heeft kunnen komen. Hij liet blijken dat zijn fractie de door het college gehanteerde methode wel kon volgen. Van Dijk vroeg voorzit ter Mandemaker wel om ,,een systeem pje" aan te reiken ter behandeling van het voorstel ..Anders ontstaat er allerlei geharrewar over kleine potjes", zo voorspelde Van Dijk Toen Mandema ker later in de raad duidelijke richtlijnen gaf, kreeg Van Dijk gelijk. Ook het SGP/GPV-raadslid Harm Of- fereins bleek in het algemeen wel ak koord te kunnen gaan met de 10%- norm ..Maar dat het allemaal haalbaar zal blijken lijkt me niet waarschijnlijk aldus Offereins POLITIEKE MOED In een reactie op de algemene be schouwing van de commissieleden, die door alle drie de wethouders werd ge geven, deed met name Jan Wagenaar (VVD) enkele opvallende uitspraken. De wethouder van Ruimtelijke Orde ning haakte in op de opmerking van Wisman ten aanzien van de kosten van het structuurplan Hij noemde de door de raad gekozen step-by-step-methode voor de opstelling van het structuurplan een goede, maar wel een dure. Wage naar ..Zoiets is leuk en aardig, wanneer je er het geld voor hebt, maar onder de gegeven omstandigheden zullen we misschien wat korter door de bocht moeten. Dan moet de raad de politieke moed opbrengen om bijvoorbeeld te zeggen: we laten niet allerlei mogelijke modellen uitwerken, maar slechts twee en daar kiezen we dan uit". En hoewel het CDA-raadslid Hans Pekelharing nog wel opmerkte, dat de raadsleden er eigenlijk weinig inzicht in kunnen hebben, waarom de ene post nu wel voor bezuinigingen in aanmer king komt en de andere niet-Pekelha- ring: ,,we spelen een spel zonder de regels helemaal te kennen"-, ging men vervolgens toch de hele lijst van bezui nigingsposten afwerken Uit de veel tijd in beslag nemende en vaak over zeer kleine details gevoerde discussies, kwamen slechts enkele belangrijke punten naar voren. Op voorstel van Harm Offereins wordt het college uitge nodigd om in totaal zon 150.000,- te bezuinigen op het onderhoud van het groen. Onder protest van wethouder Wagenaar was een meerderheid van de raad het met Offereins eens, dat het mogelijk moet zijn om het voorgestelde bedrag van 90 000,- met 60.000,- te verhogen Het CDA vond steun voor haar verzet tegen het afschaffen van de - Jan Caret van Dijk: „Geharrewar over details". verordening tot subsidiering van rieten daken, terwijf de PKL-fractie gehoor vond in haar verzet tegen het afschaf fen van de gemeentelijke bijdrage in het cervix-onderzoek. Geen steun vond Corri Verduin bij haar protesten tegen de bezuiniging op de subsidie aan de bibliotheek. Met gemeentesecretaris Van Gooi bleek een meerderheid van de raad het eens, dat, in overleg met de bibliotheekstichting. het zonder al te veel pijn mogelijk is om te komen tot een temporisering bij het halen van het normbezit aan boeken. En zo kwam het oorspronkelijke voor stel van b. en w in grote lijnen ongeha vend uit de strijd. In een iets aangepas te vorm zal het op 25 juni terugkomen in de raadsvergadering. Verder praten over precieze uitvoering van de details kan dan in de commissievergaderingen na de grote vakantie altijd nog gebeu ren. LEUSDEN - Op zondag 18 juni a s. wordt er in de Marcuskerk aan de As- schatterweg een opendeurdienst ge houden om 10.30 uur Schema. Over geloven en waarom mensen dat doen Voorganger is R E Biewinga (kandi daat). Het orgel wordt bespeeld door B. Wassink Ton Hilhorst heeft speciale aanbiedingen in perkplanten. Zie pag. 2. df Ursulineweg 5 Leusden Tel. 033-940593. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De raadscommissie Algemene Bestuurszaken (ABZ) komt op donderdag 2 juli aanstaande voor de maandelijkse vergadering bijeen. De bijeenkomst, die om 20.00 uur aanvangt, wordt gehouden in de raadszaal van het gemeentehuis, Ha- mersveldseweg 2. De agenda ver meldt: 1 Opening - inventarisatie van vra gen. 2 Vaststelling verslag vergadering 14 mei. 3. Ontwerp-statuten Stichting Activitei- tencentra Leusden. 4. Mededeling van de voorzitter inzake het verschil tussen een informele en een besloten raadsvergadering. 5. Verloop onder het gemeenteperso- neel9 (in besloten vergadering). 6. Rondvraag. 7 Sluiting. (Van de redaktie) LEUSDEN ZUID-Dat het soms nogal erg moeilijk is om verkeers borden op de juiste plaats neer te zetten, werd dinsdagavond tijdens de werkgroep vergadering Ver- keersaangelegenheden weer eens bewezen. Het draaide alle maal om de brug over de Heiligen bergerbeek op de Ooievaarshor- sterweg. Zoals bekend is die brug nogal smal, zodat twee auto's ta melijk klem komen te zitten als ze tegelijk deze brug zouden willen nemen Vandaar dat van gemeen tezijde regulerende verkeersbor den waren geplaatst Een door gaanverbod dus. Intussen is er aan de zijde van Den Treek, aan de westelijke kant van de brug, een opstelstrook aan gelegd, zodat het doorgaanverbod aan de oostelijke kant naar de westelijke kant geplaatst zou moe ten worden. Tijdens de vergade ring werd dat even gedemon streerd op tekening. ..Staan die borden nu zo of moeten ze nu zo komen te staan?" was de vraag. Volgens wethouder Wagenaar stonden ze zo. maar volgens de heer De Jager zouden ze zo moe ten staan Van de zijde van de werkgroep was men van mening, dat het zo beslist niet goed zou komen. De heer Daamen ,,Als ze zo komen te staan, dan kunt u die opstelstrook wel weer weghalen, dat is dan weggegooid geld De rwijtei over de juistheid werd gro ter. toen het voorstel er bij werd gehaald Ook daar had men west met oost venwisseld, zodat de ver warring kompleet was. Hoe de bor den nu straks zullen worden ge- plaats. is ons nog steeds een raad sel. Duidelijk is in ieder geval eén ding. Als men ongelukken wil voor komen, op en nabij deze brug, kan men beter één spreekwoord in ere houden. Oost, west, thuis best. Geen krant ontvangen? Wanneer u vóór dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19 30 uur). Tel 033-940691 Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze Inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. ,03420-16141 Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden BDUl Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 35 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes 1,11 per regel (37 cent per mm). Losse nummers: 60 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Zaterdags gesloten. burg, maar ook elders steeds de toeg- stane snelheid overschreden worden"? Denkt men wel eens na over de eventuele gevolgen als er door te grote snelheid een verkeersongeval plaatsvindt? Erzijn in Stoutenburg al een aantal veranderingen aange bracht in verband met de veiligheid van fietsers en voetgangers. Als de passerende autobestuurders en mo torrijders zich nu ook eens aan de toegestane snelheid houden dan zou dat ideaal zijn. Wat maken die twee minuten nu uit dat men eerder ter plaatse is. Het is te hopen dat de ac tie van woensdag toch veel verkeers deelnemers tot nadenken heeft ge stemd zodat er binnenkort gezegd kan worden, we hebben er toch iets mee bereikt. STOUTENBURG - Ondanks de herhaaldelijke snelheidscontroles door de politie te Stoutenburg, blijkt dat er nog steeds met te hoge snel heden door de bebouwde kom van Stoutenburg wordt gereden. De toe gestane snelheid van 50km/u wordt veelal met een veel te hoge snelheid overschreden. Dit zowel op de Hor- sterweg als op de Hessenweg. De Stoutenburgse inwoners ergeren zich hier dagelijks aan en vrezen dat er toch een keer doden zullen vallen. Het een en ander kwam ter sprake op de laatste bestuursvergadering van de afdeling Leusden van Veilig Ver keer Nederland. In overleg met de te Stoutenburg wonende mevrouw Burgers, lid van het genoemde be stuur werd besloten in samenwer king met de Stoutenburgse bewo- ners een actie te voeren om zo te proberen de bestuurders er toe te kunnen brengen hun snelheid te ma tigen. De bewoners van Stoutenburg bleken bereid om mee te werken. Men besloot om. op een bepaalde morgen in de voortuinen een bord te plaatsen waarop een plakaat met ,,50 km of minder" Zo kon men woensdagmorgen in veel voortuintjes van de woningen aan de Horsterweg en de Hessenweg een der gelijke poster zien staan. Door een aan tal kinderen waren de posters nog heel leuk gekleurd waardoor zij nog des te meer op vielen. Op een van de posters was zelfs geschreven ..wij willen ook oud worden". Deze poster, een eigen ontwerp van de afdeling Leusden is ook geplaatst bij alle invalswegen van de bebouwde kommen van Leusden. Stoutenburg en Achterveld. Tijdens een gesprek met een aantal bewoners van Stoutenburg bleek dat men met deze actie zeer ingenomen was. Of het suc ces zal hebben wordt door sommigen nog wel betwijfeld Tijdens de wandeling door Stouten burg zag men veel verbaasde gezich ten van bestuurders van motorvoertui gen Sommigen minderden inderdaad hun snelheid, doch er waren ook nog diverse bestuurders die met een veel te hoge snelheid stug doorreden. Dit verbaast de mensen wel, vooral om dat er momenteel allerlei acties bezig zijn om het aantal verkeersongevallen en verkeersdoden terug te dringen. Waarom moet er niet alleen in Stouten-

Leusder Krant | 1981 | | pagina 1