Commissie Financiën doet niet aan klantenbinding „Eigenlijk is de zaak door biggenhandel ontstaan" Blijhof was hele dag boerenhoeve Rijwielhandelaar J.A. Blom 1 leustlen hn—i Debat over bezuinigingen loopt vast in gezeur over details „Wc AIIaVN in asijn IVGRK" DINSDAG 16 JUN11981 opinie LEUSOEN Voor het eerst sinds tijden misschien wel voor het eerst sedert het openbaar wor den van de vergaderingen van raadscommissies kon een bij eenkomst van de commissie „Fi nanciële en Economische Zaken" zich onlangs verheugen in een redelijke publieke belangstelling. Normaal volgen slechts anderhal ve man en een paardekop de ge dragingen van de financiële woordvoerders van de verschil lende fracties, maar afgelopen donderdag was de tribune in de raadszaal tot de laatste plaats be zet. Het onderwerp van bespre king mag dan ook van de raads zaal tot de laatste plaats bezet. Het onderwerp van bespreking mag dan ook van enige importantie heten: de leden van de commissie FEZ moesten zich, in aanwezig heid van alle andere raadsleden, buigen over het voorstel van het college inzake bezuinigingen. En aangezien nogal wat groeperin gen, organisaties en individuelen te maken zullen krijgen met wat hier eerder werd aangeduid als een „tien procentsoperatie", was er veel belangstelling van ver schillende belanghebbende zij den. Tot vreugde van de partijloze commissievoorzitter Jan Mande- maker. De wethouder van finan ciën kon bij aanvang van de verga dering niet nalaten te melden, dat „zijn" commissie, wat de publieke belangstelling betreft, meestal ta melijk stiefmoederlijk behandeld wordt. Maar nu dan Ineens een volle tribune, tot de bevolking waarvan de wethouder zich richt te, toen hij de hoop uitsprak, dat dat geen eenmalig gebeuren zou blijken. „Misschien kunnen we wat aan klantenbinding doen", al dus Mandemaker. Zo'n drie en half uur later moest - Ad Wisman (CDA): Ijsbaan tot in achtste instantie worden vastgeteld, dat dat wel niet gebeurd zal zijn. Op de pu blieke tribune resteerden nog slechts de vaste klanten, die uit hoofde van een lidmaatschap van een of andere schaduwfractie moeilijk eerder het pand hadden kunnen verlaten. Evenals de ver slaggevers, die zich tot taak reke nen om dit soort bijeenkomsten uit te zitten, ongeacht de kwaliteit van hetgeen gezegd wordt. An ders waren we die avond vroeg thuis geweest. Want het duurde wel lang, maar een verheffend schouwspel was het bepaald niet. Tenzij gemier over de kwaliteit van balpennen op het gemeente huis of de wildgroei van fotoko pieën aldaar inderdaad het nivo is, waarop diskussies in de Leusden- se raad zich moeten afspelen. VRIJE TEUGEL Het zat er in, dat het zo zou gaan. Ook drs. Jan Carel van Dijk, het VVD-raadslid dat binnenkort het Leusdense gemeentehuis ver ruilt voor een Amersfoorts droom huis, waarschuwde er aan het be gin van de avond voor. Als de voorzitter niet een „systeempje" zou aanreiken, dan zou de discus sie wel eens kunnen verzanden in geharrewar over detailpunten, zo waarschuwde Van Dijk. En hij kreeg gelijk. Mandemaker liet de commissie de vrije teugel en het ging mis.' Gezeur tot in achtste instantie over de uitvoering van de ijsbaan door het CDA-raadslid Ad Wisman, bijvoorbeeld. Terwijl er toch echt wel wat te bespreken was. De situatie mag inmiddels bekend worden veron- derteld. Al vrij vroeg dit jaar is duidelijk geworden, dat het lopen de begrotingsjaar met een nadelig saldo zal worden afgesloten, ter wijl de begroting voor volgend - Wim Bor (Gemeentebelangen) Het is maar twee procent. jaar, bij ongewijzigd beleid, een gat zal vertonen van minstens acht ton. Daarvoor zijn verschil lende oorzaken aan te wijzen: de gemeente krijgt minder geld van het Rijk, dan aanvankelijk werd verwacht; het aantal gebruikers van een sociale uitkering steeg meer dan was voorzien; de rente steeg meer dan was verwacht, enzovoort. Nu leidde niet zozeer het nadelig afsluiten van het lo pend begrotingsjaar tot hoofdbre kens ten gemeentehuis, maar veel meer het opstellen van de begro ting voor volgend jaar. Je hoeft bij de provincie niet aan te komen met een begroting met een gat van acht ton. En dus zal er gesneden moeten worden in dingen, die tot nog toe door de gemeente werden gedaan. Want het gat van acht ton ontstaat al door continuering van het tot nog toe gevoerde beleid, er is dan nog geen cent uitgegeven aan iets nieuws in 1982. Het college stelde vast dat er dan maar tot een bedrag van zo'n acht ton bezuinigd zou moeten worden en deed een voorstel. Op tal van posten tien procent bezui nigen, hier en daar iets meer of minder. Het college zocht posten uit, die naar zijn inzien, het minste „pijn" zouden doen. En boven dien werden de lasten zoveel mo gelijk verdeeld over alle sectoren van het beleid. Het eerste voorge steld werd korte tijd later gevolgd door een twee, waarin een aantal alternatieven werden uitgegeven. In totaal wees het college voor ongeveer f 950.000,— aan moge lijke bezuinigingsposten aan, en daarmee werd in het collegevoor stel de raad al zo'n anderhalve ton ruimte gelaten. Hetgeen natuur lijk de fracties niet hoefte te belet ten om zelf ook met suggesties te komen. Het bezuinigingsvoorstel riep een aantal vragen op, zoals: Waarom bezuinigen tot zo'n achthonderd duizend gulden? Zou het niet nodig zijn om meer te bezuinigen? Waarom een norm van 10 pro cent gehanteerd en niet een ande re? Waarom wel bezuinigen op de genoemde posten en niet op an dere? SPELREGELS Veel fracties gingen donder dagavond wel even in op de ge hanteerde 10 procents-norm. Wisman (CDA), Verduin (PKL) en Bloemhof (D'66) vroegen er naar. Laatstgenoemd raadslid pleitte voor een meer „beleidsmatige aanpak", zonder overigens aan te geven, wat hij daar dan wel mee bedoelde. En dan was er nog Hans Pekelharing (CDA), die een ver standige duit in het zakje deed. Hij noemde de situatie nogal onover zichtelijk. „We moeten een spel spelen zonder de regels er van goed te kennen" zei Pekelharing en hij legde uit: binnen een be paalde marge gevormd door de alternatieven moet de raad toch in feite het bezuinigingspakket van het college aanvaarden of een tekort accepteren. Dat laatste kan niet, dus moet je het voorstel maar slikken. Zonder dat Je weet, waar om op genoemde posten bezui nigd wordt, zonder precies te we ten, waarom zo veel of zo weinig. Volgens Pekelharing is dat niet de manier. Als je in bestaand beleid gaat snijden, dan moet je kijken naar de omstandigheden, waar onder je tot dat beleid besloot en vervolgens aan eventuele wijzi ging van omstandigheden en in zichten ophangen, wat je met dat beleid gaat doen. Het was zo ongeveer de laatste verstandige opmerking van de avond. Het antwoord er op, viel te verwachten: mooi idee, maar geen tijd. Nadat ook Wim Bor (Ge meentebelangen) nog even had gescoord „Ik heb uitgerekend, dat we praten over bezuiniging van 2% van de totale begroting, dus zo erg is het nou ook weer niet" gaf Mandemaker het start sein voor geharrewar over details. Hij deed dat door als vergaderor de voor te stellen de eerste lijst van bezuinigingsvoorstellen post voor post na te lopen. Dat gaf belangstellende raadsleden de gelegenheid hun standpunten ten aanzien het schrikbarend gebruik van paperclips ten stadhuize ferm te verdedigen. Buitengemeen boeiend, maar helaas de vraag wat te doen met door het college aangedragen alternatieven, de suggesties van PKL en de door het CDA aangedragen ideeën geheel naar de achter-grond verdringen. Zo werd wat een belangrijk de bat had moeten zijn gedegradeerd tot gekeutel en gekissebis van een nivo waarvoor de raad zich best mag schamen. Dat had voorko men kunnen worden door de ver gadering op een andere manier te leiden. Bijvoorbeeld door de raad het eerst eens te laten worden over de omvang van de bezuini gingsoperatie en vervolgens een duidelijk pakket maatregelen van die omvang aan te bieden, samen gesteld uit alle gedane sugges ties. Merkwaardig genoeg blijkt de raad namelijk niet in staat zo'n discussie „vrij" te voeren. Nog merkwaardiger, of eigen- - Hans Pekelharing (CDA): Regels niet bekend lijk onthutsend, is het dat sommi ge fractiewoordvoerders tijdens de vergadering van donderdag avond er van blijk moesten geven nog steeds niet goed te weten, waar het nu precies overging. Het mag toch niet voorkomen, dat op dit moment in de procedure nog verwarring ontstaat, omdat men niet weet of de voorstellen van het college nu slaan op de begroting van het lopend jaar of op de nog op te stellen begroting 1982. Het resultaat van het weinig vro lijke gebeuren is dat de voorstel len van het college zo goed als ongehavend uit de strijd zijn ge komen. Misschien wil de raad toch wel aardige dingen als een gemeentelijke bijdrage in de kos ten van het baarmoederhalskan- keronderzoek, de verordening subsidiëring rieten daken en het gemeentelijk studietoelagen- fonds handhaven. Maar in het voorstel zat toch al enige ruimte voor dit soort wisselgeld, dus dat is niet van bijster veel belang. Bovendien is daar nog de sugges tie van Harm Offereins (SGP/GPV) om aanzienlijk meer te bezuinigen op het onderhoud van openbaar groen. Dus die acht ton haalt men gemakkelijk, al is inmiddels wel duidelijk geworden, dat dat nog niet voldoende zal zijn. Misschien al in september zal men met aanvullende voorstellen komen. Wellicht kan er dan wat beter over gediscussiëerd wor den. En niet alleen ter wille van de klantenbinding. MARNIX KREYNS interview door Tea van Maanen-Middelkoop LEUSDEN - Rijwielzaak Blom aan de Zwarteweg is voor veel bewoners van Leusden een bekend adres. Wat minder bekend is, is hoe lang de rij wielzaak al bestaat en waarom deze in een verbouwde schuur is geves tigd. Wie daar het beste over kan vertel len is meneer J.A. Blom. Zelf jaren eigenaar van de zaak, tegenwoordig werkzaam bij zijn zoon op wiens naam de zaak nu staat. Meneer Blom „Eigenlijk is de fiet- senzaak door de biggenhandel ont staan. In 1894 gingen mijn vader en zijn broer op nieuwe fietsen naar de boeren Deze fietsen werden dan aan de boeren verkocht en er werd weer een nieuwe fiets gekocht Op een gegeven moment werd er een zaakje opgezet en vader is dit altijd blijven doen als nevenhandel. Ook wij hielpen mee In 1932 kwam het zaakje vanwege de vestigingswet op naam van de gebroe ders Blom Dat waren inmiddels mijn broer en ik. Ik had een boerderij en fiet- senhandel. Mijn broer die een grote boerderij heeft, stapte er op een gege ven moment uit omdat hij het te druk kreeg en de zaak kwam op mijn naam. Vaak kwam ik met de mestwagen van het land, plakte snel een band en ging dan het land weer op 's Avonds was ik dan voornamelijk in de fietsenhandel bezig Dan werden ook de nieuwe fiet sen verkocht Op een gegeven moment kregen wij problemen met de boerderijschuur die weg moest vanwege de nieuwbouw. Drie jaar hebben wij in onzekerheid ge leefd. Burgemeester Schneiders kwam op een gegeven moment bij mij en zei „Blom, weet je wat jij moet doen? Je moet van die schuur een fietsenzaak maken en meteen groot opzetten Hij was eigenlijk degene die er druk achter gezet heeft ETALAGE Voor die tijd had ik de zaak in een zijkamertje van de boerderij Tot drie keer toe kreeg ik mensen uit Den Haag hier die de etalage niet goed vonden De ene keer zag je alleen een wiel voor het raampje en de andere keer een ket- tingkast. Iemand die ik kende in Amers foort zei: „Blom, ik dacht dat jij toch slimmer was. Je moet het kleinste fiets je wat er te krijgen is voor je raam zetten Dat heb ik gedaan en de etalage werd goedgekeurd In 1970 werd de zaak ge opend. met fanfare Burgemeester Schneiders kwam op de fiets voor deze gelegenheid. Met mijn zuster ben ik in de fietsenzaak gegaan en de zaak is heel rustig uitgegroeid OLIECRISIS Mevrouw C Blom, de zuster van me neer Blom is ook bij het gesprek aanwe zig. Voor veel mensen is zij beter be kend als tante Cilia. Tante Cilia vertelt dat in 1973, tijdens de oliecrisis, de zaak is gaan bloeien Op dat moment was de hele fietsenzaak in een keer leeg. Er was weer grote belangstelling voor de fiets. Het was een lieve lust om in de winkel te staan. Zelfs fietsen die anders niet gingen werden verkocht. Meneer Blom vervolgt zijn verhaal. „Ik heb vier jongens en vijf meisjes. Niemand had zin in de fietsenzaak. In de eerste jaren hielpen de jongens 's avonds wel mee, maar echte interesse was er niet. Gerrit is naar de LTS van Don Bosco geweest en daarna naar de MTS. Op een gegeven moment zei Ger- nt „Pa, weet je wat ik nu ga doen? Fietsen maken. Daar was ik wel zo blij mee. In 1975 is Gerrit erbij gekomen Hij heeft nu al zijn papieren en de zaak staat op zijn naam Gerrit heeft een goe de leermeester gehad en ik heb het weer van vader geleerd." WERKZAAMHEDEN Wat zijn nu uw werkzaamheden in de zaak9 „In de zaak zelf kom ik praktisch niet meer. Ik ben afgekeurd vanwege mijn ogen, maar banden plakken en moteren doe ik nog steeds. Voor de werkzaamheden die ik op gevoel kan doen, zorg ik Ik ruim veel op en ben zodoende toch de hele dag bezig, 's Avonds heb ik dan tijd voor de tuin en de 150 kippen Vroeger was de fietsenhan del mijn hobby en sinds de opening van de zaak de boerderij Tante Cilia voegt hier nog even aan toe dat haar broer, juist omdat de zaak zo bloeit, makkelijker heeft kunnen ac cepteren dat zijn ogen slecht zijn ge worden Toen zij zelf drie jaar geleden naar het ziekenhuis moest is er een „knecht" bijgekomen Momenteel draaien zij nu met z'n vieren en een vakantiehulp, wat beslist niet te veel is. Spelen de jaargetijden ook een rol in de verkoop? „Vroeger kochten de boeren in mei een nieuwe fiets Nu gaat dat het hele jaar door Veel mensen hebben zelfs twee fietsen, een racefiets en een ande re fiets. Gerrit zit meer in de racefietsen, dat is pas van de laatste jaren. Er zijn mensen die een racefiets ko pen, maar na een paar dagen terugko men voor een gewoon zadel en een gewoon stuur omdat hun buik in de weg zit Maar er zijn ook een hoop mensen die echt genieten en nooit gedacht had den dat het zo leuk was Over de ver koop zegt tante Cilia nog wel dat het weer meespeelt. Is het zaterdags mooi weer dan is het erg druk in de zaak Met regen kan zij het makkelijker aan Dan komen de mensen ook om regenkle ding en is er ook wat meer tijd voor een nraatie Merkt u de economische terug gang in de fletsenverkoop? Meneer Blom „Daar merk je niets van. Voor kinderen wordt er nog wel eens naar een tweedehands fiets ge vraagd, maar dan meer omdat de nieu we fiets is gestolen of door baldadig heid helemaal vernield. Wanneer je dat drie keer per jaar meemaakt als ouders is dat wel erg duur." FIETSENREGISTRATIE Vanzelf komen we op het onderwerp diefstal Het blijkt dat dit in Amersfoort veelvuldig voorkomt In Leusden inci denteel. bijvoorbeeld wanneer iemand zijn fiets bij de bushalte laat staan Me neer Blom „Vanaf 1969 houden wij een lijst bij van alle fietsnummers met de eigenaars. Heeft de politie een gestolen fiets dan kunnen wij zo nagaan van wie de fiets is. Wij hebben daar leuke voor vallen door meegemaakt. Iemand had een fiets gekocht voor zijn vrouw omdat haar fiets gestolen was De politie belde diezelfde dag op en het bleek dat de fiets teruggevonden was O zo'n mo ment maak je een grapje van „Hadden ze niet even kunnen wachten met terug vinden9" Er was ook een man uit leusden die met zijn fiets zijn auto in Amersfoort ging ophalen Hij liet zijn fiets achter, die door twee jongens werd opgetild en meegenomen Een automobilist kreeg argwaan en toen de jongens dat merk ten lieten zij de fiets los en renden weg Na bij ons geïnformeerd fe hebben bracht deze automobilist de fiets naar de eigenaar die nog niet eens wist dat zijn fiets gestolen was Heeft u zelf veel gefietst? „Ons hele gezin heeft altijd gefietst Wij fietsten zelfs naar Arnhem Nu ben ik zelfs blij dat ik nooit auto heb leren rijden anders had ik er vanwege mijn ogen weer mee op moeten houden Nu fiets ik nog wel eens. maar niet meer alleen. Bij de laatste Batavus-fietstocht heb ik zelfs nog meegefietst. Dat is een echt familiefestijn. Alle zoons gaan mee op de servicewagens Wij rijden dan met drie servicewagens het parcours afWanneer ik meneer Blom vraag of hij ook tandems verkoopt, be vestigt hij dat. hoewel het altijd een windhandel blijft Tegenwoordig kan de tandem aangepast worden zodat bij voorbeeld gehandicapte kinderen ach ter kunnen fietsen Ook aangepaste gewone fietsen zijn te verkrijgen. Momenteel gaan de aanhangwagen- tjes achter de fiets erg leuk Deze wor den net als caravans aan de fiets be vestigd met een soort kogel waarom heen het wagentje op een heel eenvou dige manier bevestigd wordt. Met dit laatste snufje van de fietswetenschap en de tip dat ik eens naar het rijwielmu- seum in Heerenveen moet gaan. neem ik afscheid van de familie Blom (van één onzer medewerkers) LEUSDEN Zaterdag was de ge hele dag „boerderijdag", althans voor de kinderen in de leeftijdsgroep van 4 tot en met 7 jaar die gevolg hadden gegeven aan de uitnodiging van Blijhof. De speel- en rekreatie- vereniging Blijhof had deze keer iets voor de allerjongsten op touw gezet. Dank zij het mooie weer werd het voor de deelnemertjes een erg plezie rige dag. In het algemeen zijn de aktiviteiten die Blijhof organiseert toegankelijk voor kinderen vanaf vier jaar. De allerjongsten komen echter meestal een beetje in deverdrukking. vandaar het initiatief om speciaal voor hen iets te organiseren. Het werd een boerderijdag, welke van 's morgens half elf tot 's middags vier uur duurde Het enige waar de organisatoren voor gezorgd hadden waren een aan tal miniatuur-boerderijen, geknut seld uit een aantal grote dozen Voor het vee moesten de kinderen zelf zorgen Binnen korte tijd was er rond elke boerderij een hele veestapel te vinden De (getekende en uitgeknip te) schapen waren zelfs voorzien van echte schapewol Ook de kinderen zelf moesten zich zelf als boer of boerin omtoveren. De meisjes maakten mutsen en schor ten. de jongens zetten een heuse boerenpet in elkaar en vervaardigden een boerenzakdoek. Al met al om te beginnen voor de kinderen een hele klus, toen men er mee klaar was. werd het al tijd voor de boerenlunch De maaltijd bestond uit volkorenbrood, roggebrood, kaas en worst, alsmede karnemelksepap met stroop. De laatste lekkernij viel ech ter niet bij iedereen in de smaak, zodat de bedenkers van het geheel zelf 's avonds wel aan de pap gezeten zullen heben Anders was het gesteld met de „boerderijdrop" en de „koet- jesmelkchocoladerepen". met het verorberen van dit soort zaken had den de kinderen duidelijk minder moeite De middag werd doorgebracht met het luisteren naar een „boerderijver- haal" en het doen van tal van spelle tjes. Het liedje „twee emmertjes wa terhalen" kon voor deze gelegenheid in de praktijk gebracht worden. Dankzij de hulp van de afdeling ge meentewerken slaagde men erin de pomp. die al zeer lange tijd niet meer werkte, weer aan de gang te krijgen Onnodig te zeggen dat de kinderen veel plezier beleefden aan het ge knoei met water Met deze activiteit zit het seizoen voor Blijhof er al weer bijna op, al hoewel er van seizoen nauwelijks sprake is Blijhof zet namelijk ook een hele kindervakantieweek op poten in de week van 24 tot en met 28 augus tus Voor de meeste kinderen dus de laatste week van de schoolvakantie Voor deze week is er al zeer lange tijd een werkgroep binnen Blijhof actief met de voorbereidingen. Hulp kan men echter best gebruiken, men denkt hierbij ook aan de hulp die middelbare scholieren kunnen bie den Een telefoontje naar Hans Schutte, telefoon 944139 wordt zeer op prijs gesteld Een ander aktiviteit, die bij Blijhof al in een vergevorderde staat van voorbereiding is, is de vakantieweek die men in de herfstvakantie, van 19 t/m 23 oktober, organiseert. Deze week, die bedoeld is voor kinderen van 8 t/m 12 jaar wordt doorgebracht in een vakantieverblijf van Scouting Nederland in de bossen van Baarn. De kosten voor de hele week bedra gen f 55,— per kind. Spoedige aan melding wordt op prijs gesteld. U kunt hiervoor terecht bij Karin Os kamp, telefoon 942015. - Jan Mandemanker parti/loos). Aan klantenbinding doen

Leusder Krant | 1981 | | pagina 4