w V X Wagenaar houdt uitvoerig pleidooi voor warenhuis Boeren protesteren tegen van landbouw geschetste beeld Wellicht geen klaar-overs meer op kruispunt tL Fracties nemen unaniem als uitgangspunt voor structuurplan: VANIIAAlr IN UK LEIISIIEIE KIEANT In deelnota structuurplan Scholen zenden noodkreet Leusder Krant Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden SCHILDERSBEDRIJF ffi FOTO-KOPIE NODIG? 4^. DONDERDAG 18 JUN11981 - 13e JAARGANG NO. 17 Verantwoordelijk redakleur BERT VOS Redaktie en administratie: Rozendaallaan9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centmm Telefoon (033) 941495, b.fl.g. (03420)16141 Telex B.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement 111,80 per kwartaal. Uitgave B.D.U. B.V. Leusden bouwt naTweede Fase alleen nog voor eigen behoefte (van eén onzer verslaggevers) LEUSDEN - Alle fracties in de gemeenteraad zijn het er over eens, dat Leusden. na voltooiing van de Tweede Fase, in principe alleen nog moet bouwen voor de zogeheten „eigen behoefte". Dat bevol kingsontwikkelingsmodel (ongeveer 26.600 inwoners in 1990 en 27.300 inwoners in 1955) zal uitgangspunt zijn bij de verdere ontwik keling van een structuurplan voor deze gemeente. Maar de deur naar een grotere toename van de bevolking in de komende vijftien jaar is door de raad nog niet helemaal dicht gedaan. Vooral in verband met het voor de (winkel)voorzieningen vereiste draagvlak kan een ver dere uitgroei wenselijk zijn. Daarom zullen ook de gevolgen van een sterkere groei van Leusden bij de verdere onderzoekingen van het buro Arnhem ten behoeve van het structuurplan in beeld blijven. Vooral wethouder Jan Wagenaar (VVD, Ruimtelijke Ordening) is er geen voorstander van dat de gemeenteraad zich nu al helemaal vast legt op ontwikkelingsmodel I, waarin Leusden straks alleen nog voor de eigen behoefte zal bouwen. Een onvermijdelijke konsekwentie van dat model is namelijk, dat er in de Hamershof geen warenhuis zal komen. Wagenaar wil, om verschillende redenen, dat dat warenhuis er wel komt en is bereid de gevolgen daarvan voor de ontwikkeling van het aantal inwoners te aanvaarden. Voor de raadsvergadering van volgende week donderdag komt het college met een voorstel naar de raad, waarin wordt aangegeven, hoe de opstelling van het structuurplan verder moet verlopen. Onge twijfeld zal het adviesburo Arnhem de opdracht krijgen bij de verdere werkzaamheden model I als uitgangspunt te nemen, maar de raad tevens te blijven informeren over de gevolgen van een verdere uit groei. Dat is het resultaat van de bespre king. die de raadscommissie ..Openba re Werken en Ruimtelijke Ordening dinsdagavond heeft gewijd aan de re sultaten van het onderzoek, dat in het kader van het structuurplan is verricht. De commissie had de taak om. in aan wezigheid van onder meer de overige raadsleden leden van de werkgroep R O van het CML, de werkgroep ..Agrarische Zaken" en de werkgroep ..Midden- en Kleinbedrijf'de onder zoeksfase af te sluiten door het formule ren van een aantal alternatieven Daar bij kwamen vooral de verschillende be- volkingsontwikkelingsmodellen cen traal te staan. VIJF MODELLEN Zoals bekend werkte het Adviesburo Arnhem, dat de gemeenteraad bij het opstellen van het structuurplan assis teert. vijf ontwikkelingsmodellen uit. Na voltooiing van de Tweede Fase. zou als uitgangspunt voor de verdere ontwikke ling van Leusden als uitgangspunt ge nomen kunnen worden 1Het alleen nog bouwen voor de ei gen behoefte; 2 Het constant houden van het aantal inwoners; 3 Het constant houden van het aantal woningen 4 Het aantal inwoners, dat een vol- Woningbouw in Leusden De raad wil na de Tweede Fase alleen nog voor de eigen behoefte bouwen steunpunt plus een warenhuis Uiteraard hadden die verschillende modellen heel verschillende uitkomsten ten aanzien van het aantal inwoners van Leusden Leusden. na voltooiing Model 4 27 000 inwoners Model 5 30.000 inwoners De commissie OWRO kon dinsdag avond instemmen met het voorstel van doende draagvlak biedt voor de huidige winkelvoorzieningen plus een buurt- steunpunt; 5 Het aantal inwoners, dat een vol doende draagvlak biedt voor de huidige winkelvoorzieningen plus een buurt- van de Tweede Fase ongeveer 25 900 inwoners groot, zou bij de verschillende modellen in 1990 tellen Model 1 26 600 inwoners Model 2 25 900 inwoners Model 3 23 200 inwoners wethouder Jan Wagenaar om in ieder geval twee modellen niet meer in de discussie te betrekken Men was het met Wagenaar eens. toen hij opmerkte. Het model waarin er geen woning meer wordt bi| gebouwd, is niet reëel Het was aardig om dat in het onderzoek te betrekken om de gevolgen er van eens te zien. maar laten we het nu ver der vergeten' Hetzelfde lot onderging het model, waarin het aantal inwoners constant wordt gehouden Ook dat werd. met instemming van de commis sieleden. buiten de bespreking gehou den Voorts liet Wagenaar blijken zich voor te kunnen stellen, dat de commis sie ook het ..warenhuis-model buiten beschouwing zou willen laten Wage naar: ,,Het daaruit voortvloeiende inwo nertal strookt niet met eerder door de raad gedane uitspraken Zowel bij het vaststellen van het bestemmingsplan Tweede Fase, als bij de beslissing om mee te werken aan versnelde uitvoe ring daarvan, heeft de raad gezegd, dat na de Tweede Fase alleen nog voor eigen behoefte gebouwd zou moeten worden Bovendien is dat ook de lijn die de provincie wil aanhouden, zoals uit onder meer het streekplan blijkt Maar ik kom straks toch nog terug op het waren huis aldus de wethouder Wagenaar bleek de stemming in de commissie uitstekend aangevoeld te hebben Alle fracties bleken in principe voorkeur te hebben voor model I Maar CDA-woordvoerder Piet Voormolen voegde daaraan toe, dat zijn fractie nog wel behoefte voelt aan overleg met ach terban. agrariërs en middenstanders. Ook VVD-fractieleider Gerrit van Tiel sprak zijn voorkeur voor model I niet zonder meer uit. Volgens Van Tiel kan het warenhuis niet geheel buiten be schouwing blijven, want in feite maakt het onderdeel uit van de Tweede Fase ,,De omstandigheden kunnen dan ver anderd zijn. maar we kunnen altijd zien of toch niet iemand een warenhuis wil realiseren Misschien moeten we den ken aan een kleiner warenhuis, dan we oorspronkelijk bedoelden" Ook Jan Ja cobs. dinsdagavond al optredend als woordvoerder van de PKL-fractie. gaf te kennen niet te strak aan de thans uit model I voortvloeiende cijfers te willen vasthouden Jacobs ..Model I moet het uitgangspunt zijn. maar daarbinnen zijn nuanceringen mogelijk". HOOFDCENTRUM Wethouder Wagenaar had niettemin enige moeite met die opstelling van de raadsfracties. ,,lk vind het best", aldus de wethouder. ..wanneer u uit wilt gaan van model I. Maar u moet ons in deze fase van het structuurplan ook de gele genheid geven om een bijvoorbeeld 28 500 inwoners te denken Dat was oorspronkelijk het uitgangspunt voor de Tweede Fase. dat was het uitgangs punt voor de opzet van de Hamershof. Op die gegevens hebben ondernemers investeringen gedaan in de Hamers hof' Maar de wethouder voelt zich niet alleen tegenover de middenstanders in de Hamershof verplicht om dat winkel centrum met een warenhuis - van wel ke omvang dan ook - te voltooien Wa genaar ziet het ook als een belangrijke zaak voor de Leusdense gemeen schap, dat er een warenhuis komt ..Ik ben echt bang, dat we zonder waren huis, het hele hoofdcentrum wel kunnen vergeten aldus Jan Wagenaar. Bij zijn pogingen om een sterkere groei van L^ :den dan alleen door het bouwen voor eigen behoefte niet geheel uit beeld te laten verdwijnen, kreeg wethouder Wagenaar steun aé heer Hoogerwerf, medewerker van het adviesburo Arnhem. Hoogerwerf pleitte er voor om de verdere ontwik keling van het structuurplan nu niet alleen te beperken tot een nadere uit werking van model I. Want mocht dat, om welke redenen dan ook. niet tot de gewenste resultaten leiden, dan zul je alsnog andere mogelijkhe den moeten gaan onderzoeken. In dat stadium zou het opnieuw oppak ken van andere modellen alleen maar meer tijd en meer geld kosten. Beter is het daarom om nu volstrekt ongewenste modellen er uit te halen, eën model als uitgangspunt te ne men, maar daarnaast bij de verdere onderzoekingen ruimte te houden voor alternatieve mogelijkheden. Het ziet er naar uit, dat de gemeenteraad zich met een voorstel in die geest volgende week zal kunnen vereni gen. - Zo luxe als Princenhof kan niet meer 3 - Bloemhof vindt buurtsteunpunt niet nodig3 -Sport5 - Leusdens echtpaar opt.v. 7 - Kantlijntje7 -Weekenddiensten 7 - Films in Amersfoort9 DOKTERSDIENST 033-944600 Aan alle kiezers en sympathisanten van de Evangelische Volkspartij gaat door! Lees voor meer informatie elders in deze krant. Willem de Zwijgerlaan 8, Leusden-Zuid. Telefoon .033-940928 De raad zal dan volgende week donderdag tevens een werkkrediet moeten geven voor de volgende drie maanden van de structuurplanpro cedure. Die procedure omvat nu nog het evalueren van de alternatieven, vervolgens het doen van een keuze, daarna het opstellen van een ont- werp-structuurplan en vervolgens het vaststellen van het structuur plan. Er wordt gepoogd om de duur van het proces, vooral in verband met de daaraan verbonden kosten, zo veel mogelijk in te perken. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De Leusdense boeren zijn hel niet eens met het beeld, dat van hun positie wordt geschetst in de deelnota over landbouw van het structuurplan-onderzoek. Dal beeld is negatief De indruk wordt gewekt alsof de meeste bedrijven in Leus den een kwijnend bestaan li|den En Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden BDU Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 35 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes 1,11 per regel (37 cent per mm). Losse nummers: 60 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geop«nd. Zaterdags gesloten. sie OWRO over hel structuurplan Wethouder Gijs van Woudenberg sprak er. in zijn kwaliteit van voorzit ter van de werkgroep .Agrarische die indruk is niet terecht Aldus lieten verschillende agra riërs dinsdagavond weten tijdens de vergadering van de raadscommis- Zaken" zijn ongenoegen over uit. Ook twee leden van die werkgroep, de heren Verbeek en De Groot, ga ven duidelijk te kennen de deelnota over landbouw veel te negatief van toon te vinden ..Je zou erin kunnen lezen het gaat zo slecht met de Leusdense land bouw. dat geeft niks als je die op rolt aldus ëén van hen De heer Hoogerwerf van het Adviesburo Arnhem, was het niet eens met die interpretatie Hoogerwerf Je kan het ook anders uitleggen Je kan ook zeggen de landbouw heeft het al moeilijk, daar moet je vooral geen grond meer aan onttrekken Overigens is de waarde die aan de deelnota landbouw kan worden toegekend uiterst beperkt Advies buro Arnhem heeft gebruik gemaakt van algemene cijfers van het Cen traal Buro voor de Statistiek en die - Gi/s van Woudenberg (CDA) pro test tegen beeld landbouw omgerekend naar de Leusdense si tuatie. Maar een echt beeld van de Leusdense situatie kan men pas krij gen aan de hand van de uitslagen van een onder de Leusdense boe ren gehouden enquête De respons daarop was echter bij het opstellen van de deelnota nog te miniem ge weest om er gebruik van te kunnen maken. Ook op dit moment is de medewerking van de agrariërs niet overweldigend, maar nu gaat men toch vrij snel de resultaten verwer ken Overigens bevreemdde het de woordvoerders van de agragiërs. dat een deel van de Leusdense boe ren niet is aangeschreven. Van de 256 bedrijven in Leusden zouden er zeker tachtig geen enquête-formu lier ontvangen hebben (van een onzer medewerkers) LEUSDEN - Teams en oudercom missies van drie Leusdense scholen hebben in een laatste poging om de klaar-overdienst op het kruispunt Asschatterweg-Middenweg veilig te stellen aan alle ouders van leerlin gen op de scholen een brief gezon den. Hel betreft hier de R.K. basisschool Klim-Op, de P C. basisschool De Vallei en de openbare basisschool De Bon gerd. Veel leerlingen, die ëén van de scholen bezoeken, moeten elke dag meerdere malen het zeer drukke kruis punt oversteken In hun brief aan de ouders zeggen de teams en oudercom missies dat het oversteken tot nog toe goed gaat Er staat immers elke dag weer een klaar-over op het kruispunt om de kinderen behulpzaam te zijn Ook is er iemand die er voor zorgt dat die klaar-overs er staan, een zoge naamde coördinatrice. Dat deze coördinatrice er volgend seizoen definitief mee stopt is al lange lijd bij ouders en leerkrachten bekend Al twee maanden lang is er getracht een opvolger te vinden, tot nog toe echter zonder resultaat Toch zullen er ook vol gend jaar kinderen de Asschatterweg en/of Middenweg moeten oversleken om naar school te gaan. Op het moment dat de scholen vol gend seizoen weer opengaan zullen er op het betreffende kruispunt naar alle waarschijnlijkheid verkeerslichten in werking zijn De scholen zien hierin echter geen oplossing In hun brief wij zen ze de ouders op de toestand zoals die op de Noorderinslag is Op het punt waar de kinderen voor de Groenhorst- school of De Hobbit oversteken ont staan er vaak levensgevaarlijke situa ties als er automobilisten het rode licht negeren. Ondanks de verkeerslichten, welke binnenkort in werking zullen treden op het kruispunt Asschatterweg-Midden weg. willen de schoolteams en ouder commissies ook het volgend seizoen weer graag klaar-overs op het kruis punt Tot nog toe heeft zich echter nie mand gemeld die de klaar-overdienst wil gaan coördineren Als er zich niemand meldt zullen met ingang van het volgend jaar geen klaar- overs op het kruispunt staan. ,,De kin deren zullen niettemin oversteken Het zal uw kind maar zijn .zo eindigt de brief aan alle ouders Als er iemand is die de noodkreet van de drie scholen begrijpt en be sluit aan de klus te gaan staan, dan is het voldoende om dat even te laten merken bij eën van de betreffende scholen. Rozendaallaan 9 Leusden-C Geen krant ontvangen? Wanneer u vóór dinsdag- resp donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel 033-940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is. kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te tjereiken onder tel.nr. ,03420-1614Ï\

Leusder Krant | 1981 | | pagina 1