I Vrouwen twijfelen aan noodzaak warenhuis Burgemeester sloeg eerste 1 paal woningwetwoningen Kamerkoor Gevarieerde expositie besluit seizoen in galerie De Hakhorst Ook VAC kiest voor bevolkingsmodel I Cursisten van „De Nieuwe Academie" DINSDAG 23 JUN11981 algemeen 11 LEUSDEN - Na een intensieve be studering van het structuurplan heeft de vrouwenadviescommissie voor de woningbouw Leusden (VAC) vrijdag 19 juni haar opmerkingen voorgelegd aan twee vrouwelijke raadsleden die gehoor hebben gege ven aan de uitnodiging. Lily van Amerom (VVD) was verhin derd zodat Evelien Blom (CDA) en Corri Verduin (PKL) de ochtend bij woonden. Met alle opmerkingen gemaakt door de VAC konden deze raadsleden vol komen instemmen. Zij brachten lof uit over de intensieve werkwijze en goed doordachte opmerkingen van de VAC. Onderwerpsgewijs werden de op merkingen behandeld. De nieuwe woonvormen, huizen zo bouwen dat ze voor meerdere bewoning geschikt zijn. verdient veel meer aandacht dan het structuurplan aangeeft. Door de economische teruggang zijn mensen gedwongen inwoning te ne men of te aanvaarden Deze trend zal zich voortzetten. Als Leusdens voor beeld wordt de intensieve bewoning van de Eurowoningen genoemd Er is in deze tijd minder behoefte aan één- en tweepersoonswoningen dan wordt aangenomen Het is om veel redenen wenselijk dat de gegevens over bevolkingssamenstel ling en woningbehoefte bijgewerkt wor den. WINKELVOORZIENINGEN De winkelvoorzieningen in Leusden krijgen ruime aandacht van de VAC De VAC vindt dat de voorzieningen zich moeten aanpassen aan het aantal in woners en niet andersom, dus niet méér inwoners om het winkelbestand te laten floreren. Wat het warenhuis betreft, is de vraag voor wie het eigenlijk is. Bij navraag onder een groot aantal vrouwen blijkt er geen behoefte te bestaan aan een wa renhuis. Daarbij lopen de consumptieve bestedingen terug en die zullen nog meer teruglopen (momenteel is de consumptieve besteding min 3%) De VAC is dan ook van mening dat er geen warenhuis in Leusden moet ko men Voor het buurtsteunpunt Alandsbeek wordt alleen gedacht aan een voe- dings- en genotmiddelenzaak (een soort kruideniertje met groenten, melk en brood) en de geplande snackbar. Per sé niet meer winkels Tot slot merkt de VAC op dat nu Amers foort groeistad is geworden en gaat bouwen het wenselijk lijkt dat Leusden planologisch en ideologisch gezien hecht kontakt zal onderhouden met Amersfoort Een goede samenwerking tussen beide gemeenten is noodzake lijk. Hierover wordt niets in het rapport vermeld BETAALBAAR De VAC maakt zich ook zorgen over de betaalbaarheid van het wonen, een illustratief krantenbericht ..Hoge grondkosten vormen een gevaar voor de sociale woningbouw De terugval in de vrije sector van dure koopwoningen verhindert een afwenteling van de grondkosten van huurwoningen of Evelien Blom en Corrie Verduin temidden van de VAC koopwoningen Het rijk moet bijsprin gen omdat anders nieuwe woning bouwplannen niet kunnen doorgaan Versobering van de woonomgeving en verdichting bieden mogelijkheden om de grondkosten te drukken Het gevaar bestaat nu dat nieuwe woongebieden hun wervingskracht verliezen en de nieuwe gebouwde woningen niet of nauwelijks te verhuren of verkopen zijn De Vereniging Nederlandse Gemeen ten dringt aan op sanering van de plan nen die nu in uitvoering zijn" In het structuurplan ontbreekt elke fi nanciële relatie tussen de plannen. Wie zal en kan dit nog betalen, zo vraagt de VAC zich af Uit alles trekt de commissie de con clusie dat er geen andere weg open staat dan te kiezen voor bevolkingsmo del 1 waarbij de ..natuurlijke aanwas" het uitgangspunt is Tea Middelkoop-van Maanen J - De heiwerkzaamheden voor de woningbouw in Zwanenburg zijn van start gegaan (van eén onzer verslaggevers) LEUSDEN - Burgemeester mr. J. W. M. Rademaker heeft voor de zo veelste keer in zijn loopbaan als bur gemeester een eerste paal geslagen. Hij deed dat jongstleden vrijdag aan het eind van de middag op uitnodi ging van het bestuur van de Woning stichting Leusden. Met dit officiële gebeuren liet de WSL de bouw van start gaan van een projekt van 226 woningwetwoningen in het deelplan Zwanenburg van de Tweede Fase. In dit deelplan, dat dicht tegen het Leusdense hoofdcentrum aan ligt. wordt veel sociale woningbouw ge pleegd Het WSL-projekt omvat onder meer een aantal woningen voor één- en tweepersoonshuishoudens, die wel worden aangeduid als ,.Van Dam-een- heden De woningen worden gebouwd door de firma Reinbouw. die ook al in andere deelplannen van de Tweede Fase voor de WSL in aktie kwam AMERSFOORT/LEUSDEN - Het Amersfoorts Kamerkoor geeft op dinsdag 30 juni een zomeravondcon cert in de Nederlands Hervormde Kerk aan de Arnhemseweg te Leus den-Zuid. Het concert zal om 20.15 uur beginnen, en ruim een uur duren. Het Amersfoorts Kamerkoor, dat vol gend jaar tien jaar bestaat, zal voor de vijfde keer in de Leusdense Dorpskerk zingen. Het programma, dat wordt ge bracht. zal een overzicht geven van wat het Amersfoorts Kamerkoor in het afge lopen seizoen heeft verwerkt onder lei ding van zijn d rigent Jos Leussink Dit concert is de afsluiting van het winter seizoen De baten zijn bestemd als fi nanciële verlichting voor het renovatie fonds van de kerk De organist van de Leusdense Dorpskerk, de neer Pieter Leebeek. zal het programma afwisselen met orgel muziek. Het repertoire van het koor be staat uit werken van componisten, die leefden even vóór Bach en van compo nisten. die leerlingen waren van Bach Dat wil zeggen, dat op het concert de Barokmuziek centraal staat Er wordt tevens een uitstapje gemaakt naar de Romantiek en naar modernere stijlpe rioden. PROGRAMMA DEZE WEEK IN DE GEMEENTE ACHTERVELD Woensdag 24 juni 9.00 uur: Hand- werkhobbyclub, De Moespot Woensdag 24 juni 14.00 uur: Avanti film kinderen 2-5 jaar. De Moespot 15.00 uur: Avanti film kinderen 6-8 jaar, De Moespot 14.00 uur: Avanti springmatras kin deren 6-8 jaar 15.00 uur: Avanti springmatras kin deren 2-5 jaar, terrein De Moespot Donderdag 25 juni 13.30 uur: bejaar- densoos. Ons Gebouw 19.00 uur: Avanti Gezins fietspuzzel- tocht Vrijdag 26 juni 19.00 uur: Avanti tafel tennistoernooi. Onze Wereld 19.00 uur: badmintontoernooi. gym zaal Zaterdag 27 juni 10.30 uur: Avanti gymnastiekdemonstratie 11.30 uur: finale tafeltennistoernooi 13.30 uur: finale tafeltennistoernooi 15.00 uur: finale badmintontoernooi. alle evenementen in de gymzaal 20.00 uur: feestavond, Ons Gebouw LEUSDEN ZUID EN CENTRUM Woensdag 24 juni van 14.00 tot 21.00 uur: Braderie Biezenkamp Woensdag 24 juni 15.00 uur: Circus Holiday, terrein Noorderinslag/Cen- trumweg Woensdag 24 juni 20.00 uur: CML/RO, voorlichtingscentrum, Zwarteweg 16a Donderdag 25 juni 9.30 uur: Vergade ring SOL, commissiekamer oude ge meentehuis, Burg de Beaufortweg Donderdag 25 juni 19.30 uur: Raads vergadering Maandag 29 juni 20.00 uur: Commis sie welzijn en onderwijs Dinsdag 30 juni 20.15 uur: Concert Amersfoorts Kamerkoor, Dorpskerk Dinsdag 30 juni 20.00 uur: Ruimtelij ke Ordening en Openbare Werken Hel programma van het concert van 30 juni ziet er als volgt uit Het Amersfoorts Kamerkoor opent met teksten uil het Hooglied. Van Mel- chior Franck (1579-1639) ..Meine Schwester. liebe Braut en ,.lch such des Nachts in meinem Bette Beide teksten worden 6 stemmig gebracht (met 1e en 2e sopraan, alt, 1e en 2e tenor en bas) Van Heinrich Schütz (1585-1672): LEUSDEN - Met een gavarieerde expositie wordt momenteel het sei zoen in galerie ,,De Hakhorst" afge sloten. Tot en met 5 iuli is er werk te zien van cursisten van ,,De Nieuwe Academie" Getoond worden etsen, potloodtekeningen, schilderijen, aquarellen, bronzen en foto's. ,,De Nieuwe Academie" noemt zich een alternatieve vorm van kunston derwijs Deze werd in het leven ge roepen door een aantal Nederlandse kunstenaars, die vast hadden ge steld, dat mensen die zich bezig hou den met het maken van kunst vaak in een vacuum werken. Of het nu afge studeerden aan traditionele kunston derwijsinstellingen zi/n of vrijetijds- kunstenaars, vele missen vaak con tacten met geestverwanten en pro fessionele kunstbeoefenaars. Boven dien hebben zij vaak behoefte aan verdere artistieke vorming en bege leiding. Omdat het traditionele kunstonderwijs voor hen nauwelijks mogelijkheden biedt, kwam het tot de oprichting van ..De Nieuwe Acade mie'. De doelstelling is drieledig het leggen van contacten tussen ama teur- en professionele kunstenaars, het begeleiden van de vrijetijdskun- stenaar op hoog artistiek nivoen in het algemeen het bevorderen van betrokkenheid met de eigentijds kunst en cultuur. Een en ander wordt nagestreefd door het geven van cur sussen. het houden van lezingen en het organiseren van sociëteitsavo nden en tentoonstellingen ..Ego dormio, et cor meum vigilat' Dat zijn uit het Hooglied 5 vers 2 en het Hooglied 4 vers 9. teksten die a stem mig worden gezongen Pieter Leebeek speelt vervolgens van Johann Ludwig Krebs: ..Preambu- lum und choral Erbarme Dich, mein Gott Daarna zingt het Amersfoorts Kamer koor Psalm 126. de verzen 5 en 5 in twee 16e eeuwse zettingen ..Die mit Tranen saenvan Heinrich Schutz, 5 stemmig met 1e en 2e sopraan En de zelfde tekst, ook 5 stemmig gezet door Johann Hermann Schein (1586-1630) PRELUDIUM EN FUGA J. S. BACH Pieter Leebeek brengt op het orgel ten gehore Joh Seb Bach (BWV 541) .Preludium en Fuga in G Gr. Terts Het Amersfoorts Kamerkoor brengt van Gottfried August Homilius (1714- 1785) ,,So gehst Du nun, mein Jesu, hin" een tekst uit Johannes 11 vers 16 Van Johann Philipp Kirnberger (18e eeuw) de 137e Psalm ,.An den Flussen Babylons Homilius en Kirnberger zijn leerlingen van Joh Seb Bach Beide werkjes worden 4 stemmig gebracht. De verbeelding van de tekst wordt in de muziek tot uiting gebracht Dan speelt Pieter Leebeek van Men delssohn .Wie gross ist des Allmachti- genGute' En van Richter (1808-1859). Prelude over ..Straf mich nicht Het Amersfoorts Kamerkoor zal het concert afsluiten met het zingen van een aantal korte werkjes van 20e eeuw- se componisten Van Friedrich Zipp ..Der Bach Van Siegfried Reda 6 werkjes Chinese gedichten die in het Duits vertaald zijn, en die door Reda getoonzet zijn Alle 4 stemmig Héél doorzichtig gecomponeerd. Ook hier is weer geprobeerd de sfeer op te roepen die bij de tekst past Verzuimt u niet dit ongetwijfeld boeiende concert te gaan bijwonen Jos Leussink en het Amersfoorts Kamer koor staan borg voor een heel bijzonde re. boeiende uitvoering zon tentoonstelling is nu dus te zien in ..De Hakhorst Een grote hoeveelheid zeer gevarieerd werk. Niet minder dan 66 werkstukken in de galerie boven het eetkafé. En hoe aardig die galerie ook is ingericht, bij een tentoonstelling als deze, met zo veel en zoveel verschillend werk, toont deze expositieruimte toch ook z'n beperktheden Het is allemaal wat volgepakt, waardoor lang niet alles de ruimte kri/gt. die het nodig heeft. Bovendien is de lichtval op de achter glas geplaatste werken erg hinderlijk Te veel werk ook om alles te be spreken Daarom slechts een paar opvallende dingen ..Aardappels" is een fraaie kleurpotloodtekening van Renee Loos-Poelman. Een zeer so bere, maar daardoor zo in het oog springende ets is Vogels boven het wad" van Henk Dam Een schitterend houtskoolportret van een vrouwfi guur tekende Jos Halewi/n. Fijn zijn ook de twee bronzen vrouwfiguren van Bieb Lambers. De foto's, die op het entresolletje wel erg karig bedeeld worden wat de ruimte betreft, zijn zeer wisselend van kwaliteit. De vier die op mij de meeste indruk maakten hangen naast elkaar. Het is werk van Huib van den Bos, Frank van Hattum, Riet Dantz en A Lagerwerff. Vooral „alle things go by compassion heeft een dramatische spanning in zich. die in de eenvoud van de voorstelling haast onvoorstelbaar li/kt Maar er zitten tussen de 26 tentoongestelde foto's ook een aantal opnamen, die me totaal niets deden. Wellicht verkeer de de maker nog te zeer in het te doorbreken isolement. De tentoonstelling van werk van ,,De Nieuwe Academie -cursisten is in ..De Hakhorst" te zien tot en met 5 luli. De galerie, gevestigd aan de Waarden 25a. is van dinsdag tot en met zaterdag geopend van 16.30 tot 24 00 uur Zondags van 13.30 uur tot 24 00 uur. Maandags is de galerie gesloten. Wie meer wil zien van ,,De Nieuwe Academie", en dan met name van de afdeling fotografie, kan terecht in het hoofdkantoor van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. Wester dorpstraat 66, Hoevelaken. Daar han gen tot en met vrijdag (26 juni) wer- rsö.'iy"/..- j.'r ken van de drie fotografie-docenten van ..De Nieuwe Academie": Wim Noordhoek, Peter Schutte en Kees Takkenberg. Te zien tijdens kantoor uren. M K.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 11