SB „Alle Leusdenaren kunnen aanwoning geholpen worden" Eerste kleine woning in plan Claever blad wordt opgeleverd Verder bezuinigen op onderhoud plantsoenen niet verantwoord Utrechtse electriciteit wordt nog dit jaar duurder College aan raad: Duizendste woning WSL College handhaaft bezuinigingsvoorstel SI VANIMiU; IK 1MB LEIISIMBR KRAKT Deel Hamersveldse weg morgen afgesloten Raad vergadert onder meer over bezuinigingen en structuurplan Leusder Krant Reimus&Snel, 444 44 4 nr Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden ABONNEMENTS PRIJS FOTO-KOPIE NODIG? DINSDAG 23 JUN11981-13e JAARGANG NO. 18 Verantwoordelijk redakteur BERT VOS Redaktie en administratie: Rozendaallaan9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495, b.g.g. (03420) 16141 Telex B.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement f 13,10 per kwartaal. Uitgave B.D.U. B.V. (van éen onzer verslaggevers) LEUSDEN - Alle Leusdena ren kunnen aan een woning geholpen worden. Weliswaar wenst de provincie bij de toe wijzing van nieuwe woningen de VVT-regels toegepast te zien, maar er bestaat, aldus het college, „duidelijk over eenstemming tussen provin cie en gemeente inzake toe passing van de regionale VVT". Mochten er toch nog Leusdenaren zijn, die op grond van de VVT-regels niet in aanmerking voor een nieu we woning kunnen komen, dan is er altijd nog de moge lijkheid een vrijkomende be staande woning toe te wijzen. Aldus schrijft het college van burgemeester en wethou ders de raad. Onder het hoofd je „CDA-motie in het kader van de versnelling van de wo ningbouw Leusden-centrum Tweede Fase" wordt dit on derwerp opgevoerd op de agenda van de raad. die aan staande donderdag voor de maandelijkse vergadering bij een komt. De bedoelde motie, die werd ingediend door de fractie van het CDA in de raad, werd op 30 oktober 1980 aan genomen door de raad. De raad besloot toen in principe akkoord te gaan met het ver zoek van de provincie om de Tweede Fase versneld af te bouwen, mits zou worden vol daan aan een aantal voor waarden. Die voorwaarden werden neergelegd in de CDA- motie. Tot de voornaamste er van kan gerekend worden, dat er over de toepassing van de VVT-regels overeenstemming zou moeten ontstaan tussen gemeente- en provinciebe stuur. De VVT (afkorting voor Vijf Vinger Theorie) is al geruime tijd een twistpunt tussen ge meente en provincie. Voor naamste grief van de gemeen te is, dat de provincie bij deze criteria voor toewijzing van nieuwbouwwoningen zo strin gent uitgaat van economische gebondenheid, dat een aantal sociaal gebondenen niet aan de bak komen. Met name in een plaats als Leusden, waar een niet onaanzienlijk deel van de werkende bevolking in de Randstad zijn brood verdient, kan dat tot moeilijke situaties leiden. De gemeente heeft in haar beleid altijd de sociaal gebondenen, oftewel de eigen inwoners op de eerste plaats gesteld. Meer dan eens heeft de provincie te kennen gege ven het met dat beleid niet eens te zijn. Maar in het kader van het overleg over de versnelling van de bouw in de Tweede Fa se lijkt men nu voetje voor voetje nader tot elkaar te ko men. De provincie blijft vast houden aan het van toepas sing zijn van de VVD-regels op de Tweede Fase, maar nuan ceerde die enigszins. Zo mag iemand, die een oud huis ach terlaat voor iemand die wel aan de VVT-criteria voldoet, wel in aanmerking komen voor een kavel of woning, ook al voldoet hij zelf niet aan de regels. Bovendien laat de pro vincie de gemeente de vrijheid om een klein percentage van uit te geven woningen en ka vels „vrij" te verdelen (de vijf de categorie van de VVT). Ook in de verklaring van geen bezwaar, die de provin cie vorige maand afgaf voor de bouw van 226 woningen in het deelplan Zwanenburg leest het college overeen stemming tussen provincie en gemeente over de toepassing van de regionale VVT. Op grond van een en ander meent de gemeente te mogen concluderen, dat alle Leusde naren aan een woning gehol pen kunnen worden. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN Met enig feestelijk vertoon wordt aanstaande vrijdag (26 juni) de eerste van de 55 kleinere woningen, die de Woningstichting Leusden laat bouwen in Claeveren- blad. opgeleverd Zelfs met extra feestelijk vertoon, want met dit pro- jekt komt het aantal woningen, dat de WSL beheert, boven de duizend De duizendste woning wordt vrijdag middag overgedragen aan het a.s. echtpaar Punt In totaal bouwt MUWI-van Gent momenteel 55 woningen voor één- en tweepersoons huishoudens naast de noodgebouwen van de Kinder- landschool aan de Centrumweg De ze kleine huizen zijn vooral bestemd voor werkende jongeren en studen ten. Vandaar dat de woningstichting er sterk aan hechtte, dat de woningen voor de aanvang van het studiejaar zouden worden opgeleverd. Zo te zien is de aannemer er in geslaagd om het projekt op tijd af te ronden - De kleine woningen aan de Centrumweg, waarvan de eerste vrijdag wordt opgeleverd. drag komt overeen met het in de begroting van volgend jaar te ver wachten gat. wanneer het beleid on gewijzigd zou worden voorgezet. Door de door het college voorgestel de maatregelen uit te voeren, kan de raad er in slagen een voor volgende jaar sluitende begroting te krijgen, terwijl er in de jaren daarna nog enige ruimte voor nieuw beleid ontstaat Zoals in deze krant reeds uitgebreid beschreven, worden de bezuinigin gen bereikt door op tal van begro- (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN Het college van bur gemeester en wethouders vindt het niet verantwoord om meer dan f90.000,— te bezuinigen op het on derhoud van de plantsoenen. In het definitieve voorstel aan de raad aan gaande de bezuinigingen op de be groting voor volgend jaar heeft het college niet de suggestie van Harm Offereins (SGP/GPV) overgenomen om op deze post f 60.000,— meer te bezuinigen. Volgens het college is het niet verantwoord om nog dieper te snijden in deze onderhoudspost, „gelet op de reeds eerder doorge voerde rigoreuze bezuinigingsmaat regelen Ter toelichting wordt de raad toegezegd, dat een nota over het onderhoud van de plantsoenen nog voor het eind van het jaar in de verschillende raadscommissie be handeld zal worden. Ook voor het overige wijkt het defi nitieve voorstel van het college nau welijks af van wat eerder deze maand (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN Het voorstel Inzake de bezuinigingen en de afronding van de onderzoeksfase van het struc tuurplan zijn de belangrijkste punten op de agenda van de gemeenteraad, die donderdag voor de maandelijkse vergadering bijeenkomt. De bijeen komst, waarin tevens de installatie van mr. Jan Jacobs als raadslid voor de Progressieve Kombinatie Leus den zal plaatsvinden, wordt gehou den in de raadszaal van het gemeen tehuis, Hamersveldseweg 2a. De aanvang is om 19.30 uur. De comple te agenda ziet er als volgt uit: 1 Opening 2 Installatie van de heer J M. Jacobs 3 Mededelingen 11 12 Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden BDU Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 35 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes 1,11 per regel (37 cent per mm). Losse nummers: 60 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Zaterdags gesloten. 4 Onaeizuek geloofsbrieven van de heer W. L Hoytema van Ko nijnenburg 5 Notulen 6 Ingekomen stukken 7 Benoeming bestuurslid Stich ting Soccle 8 Wijziging samenstelling com missies e d. 9 Voeren van een rechtsgeding 10 Wijziging statuten van de Stich ting voor Lichamelijke Opvoe ding en Sport Leusden 10A Goedkeuring en vaststelling Verkeersplan ontwerpnota Deel I Planvoorbereiding Voorbereidingsbesluit Hamers- veld en Paardenmaat Aankoop van een perceel grond, gelegen nabij de Hamersveldse weg 12A Onderzoek-fase structuurplan (fase 2) en raming werkkrediet volgende fase 12B C D A.-motie in het kader van de versnelling woningbouw Leus den-centrum 2e fase Subsidie 1981 Vereniging voor Welzijn van Ouderen in Leusden Subsidie ..tafeltje-dek-je" Aanvrage ex artikel 72 der La- ger-onderwijswet 1920 t.b.v la gere school ,.De Vallei" Vervanging machines Onderzoek deklagen Eindwijziging begroting 1980 Zwembadstichting Leusden Goedkeuring jaarrekening 1979 en vaststelling kostenvergoe ding 1979 Stichting Federatieve Bibliotheekvoorziening Leus den Eindwijziging 1980 Gemeente werken Voorstel tot verbetering begro tingspositie 1982 Rondvraag Sluiting. besproken is in een uitgebreide ver gadering van de raadscommissie ..Fi nanciële en Economische Zaken". De alternatieven, die toen door de verschillende fracties werden aange dragen. heeft men niet meer ver werkt Het college zegt kennis te hebben genomen van de voorstellen tot bezuiniging, zoals die door de fractie van PKL en andere werden gedaan Op die suggesties willen burgemeester en wethouders na de vakantieperiode in de functionele commissies terugkomen Dan is er tevens gelegenheid om het financiële beleid aan een grondiger en meer beleidsmatige analyse te onderwer pen Het pakket bezuinigingsmaatrege len. dat de raad nu krijgt voorgelegd, omvat in totaal f816.773,— Dat be- - Harm Offereins: voorstel niet over genomen. 13 UTRECHT - De elektriciteitstarie ven in de provincie Utrecht zullen in de loop van dit jaar opnieuw worden verhoogd. Voornaamste oorzaak van de prijsstijging - waarvan de precieze hoogte nog niet bekend is- is de explosieve stijging van de prijs van de brandstoffen die worden ge bruikt voor de elektriciteitsopwek king. Omdat het elektriciteitsver bruik in Utrecht in 1980 daarnaast nauwelijks toenam als gevolg van de groeiende energiebewustheid van de afnemers, werd het afgelopen jaar een verlies geleden van bijna zeven miljoen gulden, zo blijkt uit het jaarverslag 1980 van de Provinciale Utrechtse Elektriciteits Maatschap pij (PUEM). In 1979 leed de PUEM voor hel eerst sinds jaren een fors verlies (ruifn 9 5 miljoen gulden) als gevolg van geste gen brandstofprijzen en ook al tegen vallend elektriciteitsverbruik Dit noopt de PUEM het basistarief voor kleinver bruikers te verhogen met ruim 6 pro cent, naast de voortdurend plaatsvin dende aanpassing van de elektriciteits prijs aan de stijgende brandstofprijzen Deze zogenaamde brandstofvergoe ding komt bovenop het basistarief Met het basistarief moeten de kosten wor den bestreden van het distributieappa raat van het elektriciteitsbedrijf (installa ties. nieuwe voorzieningen onderhoud personeelskosten en dergelijke), wat door het teruglopen van het elektrici teitsverbruik wordt bemoeilijkt. De kos ten van investeringen, personeelslas ten en rente blijven namelijk stijgen, ter wijl het elektriciteitsverbruik feitelijk te rugloopt in Utrecht zo stelt de PUEM Weliswaar was er een stijging van het verbruik door bedrijven (met 1.6 DCt) tmgsposten 10% of meer te bezuini gen De bezuinigingen treffen alle sectoren van het beleid, waarbij het gemeentebestuur er naar heeft ge streefd een ander zo min mogelijk ..pijnlijk" te laten verlopen. De noodzaak tot bezuinigen ont stond. doordat een aantal zaken te genvielen Zo voerde het Rijk een kortingsronde op de uitkeringen uit het gemeentefonds uit, moest de ge meente meer sociale uitkeringen be kostigen. en steeg de rentevoet ster ker dan verwacht Inmiddels is bekend geworden, in welke mate er op de uitkering uit het gemeentefonds dit jaar voor Leusden gekort zal worden Het gaat om een bedrag van f180 000,— Het Rijk heeft te kennen gegeven, dat het niet wenselijk wordt geacht om het daar voor ontstane begrotingstekort door een onttrekking aan de reserves op te vangen. Er zal dus ook nog geschrapt moeten worden in de begroting van het lopende jaar Het college stelt zich voor om dat te doen aan de hand van het voorstel voor de bezuinigin gen op de begroting van volgend jaar Het voorstel komt aanstaande don derdag aan de orde tijdens de raads vergadering. Deze wordt gehouden in de raadszaal van het gemeente huis. Hamersveldseweg 2 De aan vang is om 19 30 uur. Wanneer de raad akkoord is ge gaan met het bezuinigingsvoorstel, kunnen de ambtelijk medewerkers gaan beginnen met het opstellen van de begroting voor volgend jaar Naar verwachting zal die pas in het voor jaar van 1982 door de gemeenteraad behandeld kunnen worden maar het kleinverbruik nam af mei 4,6 pet per aansluiting. Doordat het aantal aansluitingen toenam, bleef de totale daling van het huiselijk elektriciteitsver bruik beperkt tot 0.7 pet klein- en groot verbruik zorgde nog voor een ..groei' van een stroomverbruik in Utrecht van 0.1 pet in 1980 Deze omzetstijging is veel te gering om de gestegen exploita tiekosten te dekken, ondanks de tarief verhogingen van januari dit jaar De PUEM verwacht daarom dat ook 1981 een verlies zal opleveren In de loop van dit jaar zullen de tarieven daar om omhoog moeten, zo stelt de PUEM Het bedrijf heeft van het ministerie van economische zaken al toestemming gekregen voor verhogingen om ervoor te zorgen dat er in 1982 in ieder geval een einde komt aan de verliezen - Plantenkas Lisidunahof komt er3 - Raad praat donderdag over structuurplan3 - Bouw vijfde p.c.-school officiéél begonnen5 - Onderwijs kan meer bezuinigen5 - Bert Vos sprak uitvoerig met Jan Wagenaar7 - Achtervelds nieuws8 - Sport9 en 10 Een sterke stijging van ondermeer de papierprijzen heeft de Minister van Economische Zaken doen be sluiten de dag- en nieuwsbladen toestemming te verlenen de abon nementsprijzen enigszins aan te passen In verband hiermede is het abon nementsgeld per 1 juli 1981 als volgt vastgesteld Kwartaalabonnement 13,10 Halfjaarabonnement 25,70 Jaarabonnement 50,40 Omgerekend komt de Leusder Krant op slechts 50 cent per num mer, waarvoor u een volwaardig nieuwsblad krijgt thuisbezorgd Direktie Leusder Krant LEUSDEN - Op woensdag 24 juni a.s. zal de Hamersveldseweg vanaf de Burg. de Beaufortweg tot aan de Cen trumweg van een nieuwe slijtlaag wor den voorzien. In verband met deze werkzaamheden is de weg gedurende de ochtenduren voor het verkeer geslo ten. Het verkeer wordt ter plaatse met behulp van borden omgeleid Rozendaallaan 9 Leusden-C. Verzekeringen Gratis huizenpocket Computertiypotheek- ad vlezen. Eenzijdige courtage Taxaties tv makelaardij og hamersveldseweg 26 leusden, tel. 033-944569 Geen krant ontvangen? /vanneer u vóór dinsdag- esp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19.30 uur). Tel 033-940691 Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. ,03425-16141

Leusder Krant | 1981 | | pagina 1