„Die ruim duizend woningen van Claeverenblad/ Wildenburg zetten we in één keer op de rails!" WETHOUDER JAN WAGENAAR (VVD) EN DE RUIMTELIJKE ORDENING VAN LEUSDEN „Als alles meezit hebben we in 1982 een warenhuis" (K Nieuw plan voor goedkope premie-koopwoningen interview DINSDAG 23 JUN11981 LEUSDEN „Ruimtelijke ordening is één van de moeilijkste onderdelen van het gemeentelijke beleid. Hoe je het ook doet, je doet het zelden goed". Deze verzuchting werd ooit eens geslaakt door de man, die nu alweer zo'n ruim acht jaar politiek verantwoordelijk is voor de ruimtelijke ordening van de gemeente Leusden: VVD-wethouder Jan Wagenaar. Overigens heelt de wethouder tot nu toe zelden laten blijken, dat hij onder de ondankbaarheid van de mensheid gebukt ging. Integendeel. Met een onmiskenbare vechtlust pakt hij de ruimtelijke problematiek van Leusden aan. Een vechtlust, die hij paart aan uitstekend management en inventiviteit. Een echte bestuurder dus. Déérover zijn vriend en vijand het wel eens. Waar ze het met z'n allen nog niet helemaal over eens zijn, is de te gebruiken taktiek tegen een wethouder, die soms wat te hard van stapel loopt ot probeert „zijn" voorstellen tegen de zin van de meerderheid van de raad in, te verkopen. Wie de wethouder bezig ziet als voorzitter van verschillende commissies en werkgroepen, merkt duidelijk, dat hij het leuk vindt. Dat voortdurend bezig zijn met plannen, dat soms vechten tegen de andersdenkende bierkaai. Met als voornaamste doel détgene te realiseren, wat hij in gedachten heett. Zo nodig manipulerend met woorden en gedachten, soms filosoferend, overtuigend. Wagenaar is een echte mana ger, gewend als hij is om pragma tisch en snel te werken als direk- teur van een bekende Franse bandenfabriek Dat levert nog wel eens botsingen op binnen en bui ten het ambtelijke bestel, soms binnen het college van b. en w. Wagenaar verzucht dikwijks, dat hij graag wat meer management binnen het gemeentelijke bestel zou willen aantreffen, maar hij heeft in de jaren, dat hij wethou der in Leusden is, geleerd om daarmee te leven. Onverwachte uitlatingen over plannen, die later teruggedraaid moesten worden, zijn steeds zeldzamer geworden. Althans voor de buitenwacht. Niettemin blijft een gesprek met Jan Wagenaar zoiets als ..hollend praten" De plannen en ideeën borrelen bij hem op als uit een waterbron. Nog niet hele maal gebotteld, wat hem er ech ter niet van weerhoudt zijn „pro- dukten" toch maar meteen te slij ten. Een gesprek met deze wet houder levert een boeiende mo mentopname op van wat er op dat moment komt opborrelen uit die bron Het is een gesprek met een man, die enthousiast met kaarten sleept. Die al pratende zijn plan nen verkoopt Die soms impulsief naar het voor hem onmisbare schoolbord in zijn wethouderska mer loopt om met forse krijtstre pen zijn woorden te onderstrepen of te verhelderen Het is een ge sprek met een man, die van de hak op de tak springt zonder de grote lijnen uit het oog te verlie zen. Die soms echt of voor de show kwaad wordt als hij weer eens gekonfronteerd wordt met het onbegrip van anderen. Het ene moment duidelijk filosofe rend. om direkt daarop met kon- krete plannen bezig te zijn Het resultaat van dit alles is een boei end mengsel van bepiegelingen en realiteit De aanleiding tot het gesprek is de voorgenomen versnelling van de woningbouw In de tweede fa se. De gemeente Leusden gaat versnellen. De vraag is alleen hoe. Het enige wat nog echt ver sneld kan worden is de woning bouw in de plannen Claeveren- blad/Wildenburg. goed voor ruim duizend woningen. De overige plannen hebben een vrij forse vertraging opgelopen, waardoor versnellen weinig zin zal hebben. „Daar is niks meer in te halen," zegt de wethouder een tikkeltje zuur, „daar is niet meer aan te verhapstukken". Versnellen van Claeverenblad/Wildenburg dus. Déérover gaat in eerste instantie het gesprek. Maar al snel rollen de andere plannen over de tafel. Plannen voor een snelle realise ring van het warenhuis in de Ha mershof, het postkantoor aldaar, het motelcomplex aan de Noor derrandweg, de als maar uitblij vende aansluiting op rijksweg 28, de hotelplannen op het terrein van de firma v. d. Berg aan de Hamersveldseweg, nieuwe plan nen voor de Biezenkamp. het vierde sportpark, het Huis voor de Sport, het Ruige Velt. Daar tussen door filosoferend over het verde len van de huurwoningen in de gemeente, het oprichten van een provinciaal bouwteam en de fel bekritiseerde monumentenzorg. „Soms gaat het estafette-stokje op de verkeerde plaats van start. Die fout wordt vaker gemaakt dan me lief is." Ruimtelijke ordening, een moeilijk vak. Weihouder Jan Wagenaar (VVD) ,.Die duizend woningen in Claeverenblad-Wilden- burg zetten we in èèn keer op de rails'' DOOR BERT VOS KAARTEN OP TAFEL Het heeft me zo'n half jaar gekost om de wethouder eindelijk op een datum te prik ken. Wagenaar Is niet alleen een druk bezet man, die van vergadering naar be spreking vliegt, van zijn werk naar zijn hobby, maar is bovendien moeilijk te strikken voor een Interview. Misschien een Ingebakken wantrouwen tegen de pers, die In het verleden van zijn vaak briljante Ideeën niks heeft gesnapt? Mis schien ook uit angst om in zijn enthousi asme dingen te zeggen, die hij later weer moet terugdraaien, zoals hem zo'n vijf, zes jaar geleden is overkomen na een jultgebreld interview met mij. Niettemin gaat hij fris van start als we nauwelijks zijn geïstalleerd in zijn va9te wethouderskamer, waaruit hij door de jaren heen ondanks alle interne verande- rlngen-en verbouwingen niet weg te bran den Is. „Het bevalt me hier goed," zegt hij, terwijl hij energiek begint met het uitrol len van de kaarten, „waarom zou Ik deze stek dan verlaten?" Hij moppert nog wat over het feit, dat er In zijn kamer zoveel gerookt wordt, terwijl de luchtverversing niet optimaal is en dan zijn de kaarten uitgerold, de asbak gebruikt om terugrol len te voorkomen. Ik heb nauwelijks de tijd om een notitie blok tevoorschijn te halen De wethouder heeft het initiatief (zoals gebruikelijk) in handen genomen en de plannen rollen als het ware over me heen. Pas daarna komt er wat rust in het gesprek en gaan we wat dieper in op de details Een gesprek, dat met enige behoedzaamheid van zijn kant wordt gevoerd, zonder dat dit werkelijk afbreuk doet aan het anthousiasme, waar mee hij de (zijn) kaarten op tafel legt" VERSNELLEN, MAAR HOE? De raad heeft de versnelling aanvaard, maar in feite valt er zo langzamerhand nog maar weinig te versnellen Verschil lende plannen, die nu gerealiseerd wor den, hebben soms meer dan een aar vertraging. Is versnelling dan nog wel mogeli/k en hoe? Jan Wagenaar knikt „Die vertraging is er," zegt hij, „daar kunnen we niets meer aan doen De plannen Zwanenburg, Munnikhoven en Bosveld déar is niks meer aan te verhapstukken We proberen er nu wat tempo in te houden, maar sneller? Nee. dat zit er niet in Het enige plan waarmee we uit de voeten kunnen, is Claeveren blad/Wildenburg. Daar moeten we zo'n 1050 woningen gaan bouwen. Als we dat op de gebruikelijke manier zouden gaan doen dan komt er beslist niets van te recht Dan kunnen we die versnelling wel vergeten. Zeker als we dat in kleine stuk jes doen, zoals in de vorige plannen Je ziet het in Munnikhoven-Bosveld: doordat Bohan er het bijltje bij heeft neergelegd, kunnen de vrije kavels niet verder, die moeten nou weer wachten op het mo ment. dat een andere realisator de pre miekoopwoningen wil laten realiseren. Gelukkig is dat nu vrijwel rond. Uba neemt het over tegen dezelfde prijs en levert dezelfde kwaliteit We zijn nu nog bezig met een andere risico-drager. Maar ook dat komt in orde Vertelt er snel even tussendoor hoe het allemaal in elkaar zit en welke gegadigden op het vinketouw zitten. Windt zich nog eventjes op over die vertragingen en gaat dan weer over op een voor hem blijkbaar wat plezieriger onderwerp, de versnelling „De vraag is dus wat we moeten doen om echt snel te kunnen bouwen Het antwoord is eigenlijk simpel we zetten die ruim duizend woningen in één keer op de rails Hij laat dat even bezinken en licht het dan toe „Die kleinere bouwstromen leveren al leen maar vertraging op Bovendien kost het ons handen vol geld extra, dan wan neer we in één keer bouwen Want in principe is het zo, dat het wat voorberei- dings- en plankosten betreft geen of wei nig verschil maakt of je een plan voor 250 woningen of voor 1050 woningen ontwik kelt Door in plaats van de hele hap te verdelen in vier of vijf plannen, het in een keer te doen, sparen we op z'n minst vier keer de planontwikkelingskosten uit Dat geld kun je dan weer voor andere zaken gebruiken." Ik heb m'n twi/fels over zo'n grote stroom eenheidswrningen. zoals dit ook in de vijftiger, zestiger/aren werden uitge spuwd met alle nadelen van dien. De wethouder is daar niet van onder de indruk, want om met Paul van Vliet te spreken: ook déar heeft hiiets op gevon den. Wagenaar: „Op die toer gaan we na tuurlijk niet. Dat zou ook niet meer kun nen. Bovendien zouden we daarmee het beleid In Leusden doorbreken en dat willen we niet. Nee, met het geld dat we uitsparen door Ineens te gaan bouwen, moeten we Iets doen om de eentonigheid van een grote bouwstroom te doorbreken. Daarvoor zijn verschillende mogelijkhe den aanwezig. De vormgeving van de hulzen moet er echt uitspringen en ook de kwaliteit ervan moet goed zijn. Verder dienen we alle mogelijke aandacht te besteden aan de woonomgeving, het woonmllleu van de wijk. Die moet aan trekkelijk zijn. Ik denk daarbij aan zoiets als In de wijk Rozendaal met haar eigen zwembad en tennisbaan." Daar schrik ik even van, denkend aan het debacle van de Groenstichting van Rozendaal en de bouwplannen van Euro woningen. die halverwege moesten wor den gestaakt. Toch niet weer dezelfde fout? Wethouder Wagenaar gri/nst breed, want hem ligt het voorzitterschap van de Groenstichting nog vers in het geheugen. „Nee. geen konstruktie als de Groen stichting Die fout zullen we niet weer mogen maken. Nee. het moet gewoon passen in de financiële haalbaarheid van het totale plan En volgens mij kan dat. Als we maar niet te lang blijven praten over allerlei details, want ook dén kunnen we versnelling wel vergeten." Als ik me goed herinner zal zo'n vi/ftig procent of meer van Claeverenblad/Wil denburg bestaan uit sociale woningbouw Hoe past de Woningstichting Leusden in dit plan? SAMENWERKEN Dat is duidelijk weer een ander verhaal, want het is inderdaad een moeilijkheid Wagenaar „In principe is het natuurlijk mogelijk, dat de Woningstichting Leus den met een eigen architect en een eigen aannemer aan de slag gaat. Dat recht heeft de Woningstichting Leusden. ook al heeft het gemeentebestuur daar natuur lijk ook de nodige vingers in de pap Maar dat is echter niet de bedoeling Als het gaat zoals ik me dat voorstel, dat zal ook de Woningstichting Leusden alleen maar voordeel hebben bij mijn plan Hij staat op en loopt naar het school bord, veegt met driftige gebaren eerdere aantekeningen weg, en begint te tekenen. „Je hebt de duurdere woningen in Clae- verenblad (een tameliik groot vierkant) dan komen de premiekoop-woningen, de premie-huurwoningen en de woningwet woningen (steeds kleinere, aaneengeslo ten vierkantjes worden neergekalkt). Het is de bedoeling, dat al deze soorten wo ningen in één bouwstroom worden mee genomen Dat betekent, dat alle kwalitei ten, die de duurtstewoningzullen krijgen, ook terug te vinden zullen zijn in de goedkoopste woningwetwoningen en in alle woningen die daar tussen liggen De Woningstichting heeft hier alleen maar bij te winnen, omdat zeer zeker sprake zal zijn van een hogere kwaliteit van de wo ningwetwoningen dan normaal gebruike lijk is Maar hoe voorkom je dat alle woningen op elkaar lijken Jan Wagenaar knikt „Dat is inderdaad een probleem, maar daar is best wel wat op te vinden, architectonisch gesproken We zullen moeten uitgaan van een flexi bele woningbouw, waarbij de te gebrui ken exponenten gelijk blijven Het is dan ook de bedoeling dat de architecten van de Woningstichting Leusden, van de re alisator èn de stedebouwkundige advi seur van de gemeente, Frans van der Werf. om de tekentafel gaan zitten om dat concept verder uit te werken in een haal baar model Daarbij zullen ze dus reke ning kunnen houden met veel aandacht voor de woonomgeving en een zo moge lijk aparte vormgeving van de woning." Het doet me denken aan het bouwen van dure villa s aan de lopende band van een bouwfabrtek, maar de wethouder is er van overtuigd, dat het haalbaar is. „En ik hoop, dat ook het bestuur van de Woningstichting Leusden bereid zal zijn om hierin mee te denken," voegt hij er met enige nadruk aan toe. „Als die bereidheid bij alle partijen aanwezig is en we praten niet maanden en maanden over allerlei details, dan is het mogelijk om werkelijk sneller te gaan bouwen. Ik heb er alle vertrouwen in. dat we er in zullen slagen om medio volgend jaar met de realisering van start te gaan Dat zou kunnen betekenen, dat wij eind 1983 en in de eerste helft van 1984 de woningen zullen kunnen opleveren En daarmee hebben we dan voldaan aan de wens van de provincie om te versnellen WARENHUIS KOMT ER Vanaf het moment dat het hoofdwinkel centrum De Hamershof vorig jaar officieel werd geopend, Is er regelmatig gespro ken over het wel of niet realiseren van een warenhuis binnen het winkelcentrum complex. Wethouder Mandemaker heeft in dat afgelopen jaar niets nagelaten om de goegemeente duidelijk te maken, dat ze een warenhuis maar het beste zouden kunnen vergeten. Natuurlijk, de Hamers hof zou wel een andere trekker moeten krijgen, maar een warenhuis, nee, dat zat er niet In. Eventuele gegadigden stelden te hoge eisen en u, met die economische teruggang zouden we het wel helemaal kunnen vergeten. Dat sombere lied werd maanden achtereen gezongen, todat, als volgens een perfekt scénario, ex-CML/ RO-voorzltter Ten Berge In een vergade ring van het CML een opvallende uit spraak doet: „Dat warenhuis zou er al lang zijn geweest, als het politieke bewind op het gemeentehuis anders zou zijn geweest." Deze uitspraak zal door wet houder Mandemaker niet in dank zijn afgenomen, maar het Is wel het begin van een geheel andere wind die vanuit het gemeentehuis naar de Hamershof waalt. Intussen was het structuurplan op de proppen gekomen en de eerste woning- bouwmodellen kregen gestalte Of de raad maar even een keus wilde doen. Opvallend detail als er een warenhuis in Leusden moet komen, dan moet men wel rekenen op zo'n 30 000 inwoners om zo'n bedrijf voldoende klanten te bezorgen. Tijdens de laatste vergadering van de commissie RO. vorige week. hield wet houder Wagenaar een vurig pleidooi om alsnog tot realisering van het warenhuis te komen Vraag aan de wethouder hoe zit dat nou met dat warenhuis0 Het antwoord Is al even verrassend als kort: „Het warenhuis komt er. onafhanke lijk van het aantal inwoners dat Leusden krijgt". Even lijkt het er op, alsof hij zich boos maakt over het feit. dat het waren huis er al niet lang staat, maar hij beheerst zich en legt uit, wat er aan de hand is. „Natuurlijk is er wel degelijk belangstel ling van de zijde van warenhuis-concerns om zich in de Hamershof te vestigen. Ik ben dan ook van mening, dat we alles op alles moeten zetten om dit voor elkaar te krijgen Wij hebben als gemeente altijd gezegd, dat er een warenhuis in de Ha mershof zou komen. De middenstanders daar houden er rekening mee, dat is lo gisch Wij kunnen het niet maken om nu maar te zeggen jammer lui. maar het feest gaat niet door Ik ben bezig met een serieuze gegadigde en het ziet er naar uit. dat ik binnen een paar maanden rond kan zijn." Begrijp ik daaruit, dat u de taak van wethouder Mandemaker hebt overgeno men Hij knikt ..Ik sta op het standpunt, dat de verdere invulling van de Hamershof zuiver een zaak van ruimtelijke ordening is Vandaar dat ik heb gezegd, dat ik zou proberen het warenhuis van de grond te krijgen. Het probleem was altijd, dat wa renhuizen in het algemeen ervan uitgaan, dat zij voor veertig procent levensmidde len zouden mogen verkopen Dat zou voor de Hamershof duidelijk teveel van het goede zijn. Ik ben er voorlopig in geslaagd om dat terug te brengen tot 20 procent en dat is aanvaardbaar Om te onderstrepen, dat hij niet in het luchtledige zit te praten laat hij mij een brief zien van de desbetreffende gegadig de Geen kleine /ongen. De naam mag echter nog niet bekend worden gemaakt, bezweert hij me. „Zoals het er nu naar uitziet, kunnen we volgend jaar het warenhuis realiseren" En dat is dan een aardige verrassing voor de Hamershoveniers Wagenaar ,,Dat is een erg goede zaak voor de Hamershof Zonder warenhuis is het winkelcentrum niet kompleet." Hij voegt daar meteen aan toe, dat ook het postkantoor volgend jaar wellicht gerealiseerd kan worden. „We zijn vergevorderd met de onderhandelin gen en ik geloof wel, dat we rond komen Dat betekent, dat de Hamershof volgend jaar vol is Het gemeentehuis, het waren huis. het postkantoor (en al eerder de sporthal) zullen dan gerealiseerd zijn Hij maakt zichzelf het verwijt, dat hij eigenlijk in het afgelopen half jaar wat meer aandacht had moeten besteden aan de Hamershof „Het is me eigenlijk een beetje door de vingers geglipt," zegt hij, „maar het komt wel goed We zullen er hard aan trekken, 't Erf zal nu ook defini tief worden aangelegd met de daarbij behorende fietsroute." Kortom: optimisti sche geluiden voor de winkeliers van de Hamershof MOTEL EN HOTELPLANNEN Als de motel- en hotelplannen van de wethouder ter sprake komen, wordt er weer een kaart bijgepakt. „Ik heb het de dienst eens laten uittekenen Het is nog maar een schets, maar het geeft wel een aardige indruk hoe het er uit zal kunnen gaan zien Het Is de bedoeling, dat aan de Noor derrandweg, tegenover de tennlshal een motelcomplex wordt gerealiseerd. Het complex zal bestaan uit vergaderruimten, een restaurant en natuurlijk hotelruimte. Er Is ruimte voor zo'n 220 parkeerplaatsen plus parkeerplaatsen voor vrachtwagens. En een benzinestation. Wagenaar is enthousiast over dit plan Hij heeft er ook al een gegadigde voor, die dit zal gaan realiseren als alle gesprekken hierover verder naar ieders genoegen zul len verlopen Namen wil hij liever nog niet noemen Rijkswaterstaat gaat in grote lijnen akkoord, en dat is al heel wat Op de kaart ook de aansluiting op rijksweg 28. Een volledige. Hoe zit dat? vraag ik de wethouder. Jan Wagenaar wil daar best het één en ander over kwijt, vooruitlopend op zijn inmiddels befaamde toekomstige ge sprek met de minister, wie dat dan ook moge zijn. „Het gemeente bestuur van Leusden is van mening, dat de aansluiting op rijks weg 28 compleet dient te zijn In de praktijk betekent dat gewoon, dat de Noorderrandweg niet doorgetrokken wordt naar Amersfoort zolang Amersfoort dat niet wil of niet kan Maar we kunnen echt niet wachten op het moment, dat men in Amersfoort zover is met de plan nen, dat een eventuele doortrekking gere aliseerd zou kunnen worden Wij zitten te springen om een aansluiting op Rijksweg 28 We willen niet langer wachten. Ik hoop de minister ervan te kunnen overtuigen, dat met spoed met deze aansluiting zal moeten worden begonnen." Maakt zich dan weer boos over die enorme vertraging bij Utrecht. Amelis- weerd. Aktievoerders. Iets dergelijks schi/nt bij hem te werken als een rode lap op een stier. Windt zich op over het langdurige touwtrekken tussen milieufa naten en Rijkswaterstaat. Vindt dat Ri/ks- waterstaat veel te tolerant is in dit geval „Er zal toch eindelijk een fikse knoop doorgehakt moeten worden," zegt hij met enige stemverheffing, „want zolang rijks weg 28 niet aangesloten kan worden op rijksweg 27 (bij Amelisweerd) kunnen wij onze aansluiting ook wel vergeten Is het niet mogelijk om eerst met de Leusdense aansluiting te beginnen? De wethouder weet dat niet, maar zal niets achterwege laten om de minister dèt be sluit te laten nemen. „We zien wel." zegt hij dan enigszins relativerend, „het moet toch eigenlijk niet zo moeilijk zijn Want wat kost dat nou zo'n aansluiting, vergeleken bij het enor me bedrag van de totale begroting van Verkeer en Waterstaat? Niets toch bijna?" Bijna zonder overgang buigt hij zich weer over de motelplannen. „Als dat mo tel doorgaat en dat zit er in dan gaan de hotelplannen op het terrein van de firma v d Berg aan de Hamersveldseweg niet door. Beide plannen realiseren zou betekenen, dat we teveel hotelruimte krij gen Ik denk niet dat er een belegger of projektontwikkelaar is. die dat zal aandur ven Daarom is het hotel aan de Hamers veldseweg geschrapt Het worden nu alle maal bejaardenwoningen inéén complex Zo'n 80 tot 110 stuks." ANDER PLANNETJE Terwijl zijn oog op een schetsplan van 't Ruige Velt valt, begint hij plotseling over een ander plan te praten. Opverend uit zijn stoel vertelt hij er over. Een klein plan van zo'n vijftig premie-koopwoningen. De Hamershof in 1982 eindeh/k kompleet? vervolg op pagina 10

Leusder Krant | 1981 | | pagina 7