Kwestie-Tel vertraagde decentralisatie woon wagens in deze regio Stichtse Culturele Raad vindt uitspraak Rademaker onvoorstelbaar Circus Holiday was in Leusden vloerbedekking Zaal Rest. SCHEP Montessorischool 't Ronde begeleidt expeditie Eerste aktiviteit in tennisbal DONDERDAG 2SJUNI1981 lEUSjEr hPllt 3 I, 's paritas-*.^ f I CJSSÏS;»;'-- I Over boerderij 't Claeverenblad fancy-fair Lisidunahof Welzijn en onderwijs bijeen Winnaars raadsels i 8-.-n/2ly..nuperslrckt^:be,ge f 8S I I lapijli^rcmb"eedU'^n7"7yn--ZnuarbOUClC vrijdag 26 juni van 17 tot 2i uur Amersfoortseweg io I hoevelaken J plaatselijk nieuws LEUSDEN - Een en al sensatie was het gisteren in de circustent van Cir cus Holiday dat gistermiddag en -avond op het terrein bij de Noorde- rlnslag/Centrumweg optrad. De op het middagprogramma vermelde Ren Je Rot show van Martin Brozius Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Verantwoordelijke redaktie: Bert Vos Marnix Kreijns (pl. verv Redaktie: Bertien Engelkens Caspar van Loo. Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woens dagmiddag 12 00 uur. Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen ge opend van 09 00 tot 12.00 uur en van 13 30 tot 17 00 uur Abonnementsgeld: 50,40 per jaar. 25,70 per half jaar, 13,10 per kwar taal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dins dag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het ge val. neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19 30 uur), tel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opne men met onze inspekteur bezorging, overdag 03420-16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepu bliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en histori sche foto's), bij vooruitbetaling van 5, per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t n v. de BDU b.v. te Bameveld met duidelijke vermelding van gewenste foto. aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum Ongeveer drie tot vier weken na beta ling ontvangt u de gewenste foto's thuis. DE LEUSDER KRANT Is een uitgave van de BDU-kranten- komblnatle te Barneveld. (van een onzer verslaggevers) UTRECHT/AMERSFOORT - De kwestie-Tel heeft vertragend ge werkt op de uitvoering van het woonwagen-decentralisatiebe- leid in de regio Amersfoort. Met name het feit, dat het Woonwa genschap Amersfoort een tijd lang weigerde om verder mede te werken aan de decentralisatie, is de oorzaak van die vertraging. Het schap besloot tot die „decen tralisatie-stop" omdat, zijns in ziens. de beheersbaarheid van de centra door de kwestie-Tel op los se schroeven was komen te staan. Aldus meldt het provinciaal be stuur in een overzicht van de stand van zaken met betrekking tot de planning van woonwagenstand plaatsen in deze provincie. De stand van zaken werd per 15 juni jongstle den opgemaakt. In het overzicht maakt de provincie melding van de decentralisatiestop door het Amers- foortse schap per 1 oktober vorig jaar. Met ingang van 7 mei jongstle den hief het schap de stop op, na interventie van minister Wiegel van Binnenlandse Zaken Daarover staat in het provinciaal overzicht ..Intussen heeft minister Wiegel, mede namens de staatssecretaris van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, een brief gezonden aan het Algemeen Bestuur van het Woonwagenschap regio Amers foort. alsmede aan het gemeentebe stuur van Leerdam (de gemeente waaruit de familie Tel afkomstig is). Uit deze brieven blijkt dat de be windslieden er begrip voor hebben dat het schap de regiogrenzen voor gesloten verklaarde totdat voor de eigen woonwagens voldoende standplaatsen tot stand zullen zijn gekomen. De bewindslieden zijn voorts van oordeel dat elke gemeen te in beginsel de eerste verantwoor delijkheid heeft ten aanzien van de huisvesting van haar eigen inwo ners, derhalve ook voor woonwa genbewoners De gemeente Leerdam is thans verzocht voor de heer Tel een tijde lijke oplossing te bieden in afwach ting van de realisering van het cen trum in die gemeente. De brieven van minister Wiegel hebben voor het Woonwagenschap aanleiding gevormd de decentrali- satiestop per 7 mei jl. op te heffen Men is dan ook weer met voortva rendheid aan het werk gegaan. Ge let op het vorenstaande zal het dui delijk zijn, dat in de regio Amersfoort weinig of geen vorderingen zijn ge maakt. Wel hebben zich buiten het decentralisatiebeleid om ontwikke lingen voorgedaan die toch wel een positiever licht op de zaak werpen dan dat in oktober 1980 het geval was OVERZICHT Vervolgens wordt een overzicht van de stand van zaken gegeven Voor deze regio is die als volgt: Amersfoort: Er wordt nog steeds gewerkt aan de planologische pro cedures voor het inrichten van een aantal woonwagencentra, verdeeld over de gehele gemeente. Baarn: deze gemeente heeft, over eenkomstig de gemeenschappelijke regeling en het provinciaal woonwa- genpiaii, een woonwagencenirum voor 15 woonwagens. Bunschoten: Het schap is opnieuw met de gemeente in overleg getre den over de lokatie van het centrum voor vijf standplaatsen Het schap wil dat het centrum noordelijker komt te liggen, dan de gemeente nu gepland heeft. Mocht dit overleg niet tot resultaten leiden, dan zal de pro vincie waarschijnlijk een lokatie aan wijzen Doorn: Stelde in oktober een be stemmingsplan vast voor een cen trum met vijf standplaatsen Dit plan moet nog ter goedkeuring worden voorgelegd aan G.S. Ook is men nog in overleg met het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening (VRO) over de inrichtings kosten Eemnes: Deze gemeente heeft een goedgekeurde bestemming voor het woonwagencentrum (vijf stand plaatsen) Waarschijnlijk wordt bin nenkort met VRO overeenstemming bereikt over de inrichtingskosten, Hoevelaken: Deze gemeente gaat binnenkort daadwerkelijk over tot het stichten van een woonwagen centrum met vijf standplaatsen Soest: In deze gemeente wordt waarschijnlijk deze maand nog be gonnen met de aanleg van een woonwagencentrum met 25 stand plaatsen Een en ander heeft nogal wat voeten in aarde gehad door be zwaren vanuit de Soester bevolking. Leusden: Het ontwerp-bestem- mingsplan is inmiddels behandeld in de Provinciale Planologische Com missie. Er moet nog overlegd wor den met VRO over de inrichtings kosten. Woudenberg: Hetzelfde als bij Leusden. Hier gaat het echter om vijf standplaatsen. I strekkende meier .nu per I I meter nu Per strekkende 400cm breed, van /375 T proJck,""'en. meter nuP"strckkende met dubbel"jute" iMot) e^'i,2 Cm h°ge p°o1 gem. en licht be,ge fan f42S bcrber/|mdc strekkende meter an/425-""Per Michtingen en stalen LEUSDEN - In opdracht van de ge- meent is er een expeditie de Treek ingestuurd om aldaar te onderzoe ken of het waar is, dat er in een be paald gedeelte van dit bos nog oer- bewoners leven. De laatste tijd bereikte onze burge meester het bericht, dat er vreemde geluiden gehoord zouden zijn. De expeditie, bestaande uit een expedi tieleider en zijn rechterhand, twee dragers, een dokter en Argus de ra dioloog zijn afgelopen maandag voor onbeperkte tijd vertrokken. Op de Montessorischool hebben zij een zender/ontvanger achtergelaten om op deze wijze in contact te kunnen blijven staan met de bewoonde we reld. Inmiddels is er al (regelmatig) kontakt geweest tussen Argus en de school, waarbij de school in de gelegenheid was oplossingen te zoeken voor de vele problemen die deze expeditie tegen komt onze energie raakt op, geef alter natieve vormen, ons water is op. hoe maken we slootwater drinkbaar, enzo voort. De leerlingen houden de route die de expeditie volgt op de kaart bij en via een muurkrant worden alle gege vens van de expeditie openbaar ge maakt Hoe het verdere verloop van de expeditie zal zijn en of de leerlingen van de Montessorischool nog daad werkelijk hulp zullen moeten bieden is nog niet bekend. Wel is bekend, dat de leerlingen veei spannende momenten beleven met deze „fantastische" gebeurtenis. (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het college van b. en w. moet alles in het werk stellen om de monumentale boerdrij 't Claeve renblad te behouden. Het college moet alle noodzakelijke maatregelen daartoe treffen. Aldus schrijft het bestuur van de Stichtse Culturele Raad aan het col lege. De Raad twijfelt kennelijk aan de bereidheid van het gemeentebe stuur, om alles wat voor het behoud van 't Claeverenblad noodzakelijk is, te doen. Met name een bericht in de Leusder Krant van dinsdag 28 april jongstleden heeft het bestuur van de Stichtse Culturele Raad aan het den ken gezet. Wij meldden toen, dat bur gemeester Rademaker in de raads vergadering van april, naar aanlei ding van een brief van de oudheid kundige vereniging Flehite, had op gemerkt: „Voor de discussie begint over boerderij 't Claeverenblad, zal een windvlaag het bouwsel wel doen instorten. Gebeurt dat niet dan be stellen we voor die tijd een bulldozer. Dat klinkt akelig, maar daar zal het wel op uitdraaien." Het bestuur van de Culturele Raad vindt dat een onvoorstelbare uitspraak van de burgemeester Letterlijk schrijft stichtingsdirekteur M Leeflang: ,,De Stichtse Culturele Raad kan zich niet voorstellen dat de eerste burger van Leusden een dergelijke uitspraak heeft gedaan. In het geval er, onverhoopt, toch een ware kern in het bericht mocht zitten, willen wij graag het volgende on der uw aandacht brengen De boerderij 't Claeverenblad staat onder bescherming van de Monumen tenwet, d.w.z. dat de eigenaar verplicht is het gebouw in goede staat te houden en te onderhouden. Voor een officieel monument kan alleen de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk toestemming verlenen tot amove- ren op steekhoudende argumenten De gemeente Leusden heeft echter een zeer klein aantal monumenten binnen de gemeentegrenzen. De grote planologische veranderin gen die de afgelopen 20 jaar hebben plaatsgehad, maken het des te belang rijker de enkele gebouwen, die uit het verleden zijn overgebleven, met de grootste zorg te behouden Van de ge meente mag worden verwacht dat er met gevoel voor het verleden een aktief monumentenbeleid wordt gevoerd. Waarna de Stichtse Culturele Raad het college dringend verzoekt alle nodige maatregelen te treffen. Zoals bekend, is de Raad niet de eer ste die bij het college aan de bel trekt. Eerder was het de oudheidkundige ver eniging Flehite. die het gemeentebe stuur wees op zijn plicht om wat te doen aan de erbarmelijke staat van onder houd van de boerderij Inmiddels lijken deze noodkreten gehoord te zijn in de Leusdense politiek. Men name het CDA heeft laten blijken zich sterk te willen Mr. J W. M. Rademaker: bulldozer maken voor het behoud van de boerde rij. met adembenemende en lachwek kende onderdelen, dat was het, maar voor vélen had het best nóg wat lan ger mogen duren! LEUSDEN - Tijdens de fancy-fair van Lisidunahof waren er diverse zaken die geraden moesten worden De kaas waar het juiste gewicht van geraden moest worden, was 17 kilo en 4 gram zwaar. Helen Peterse uit de Princenhof- laan heeft gewonnen zij gaf 17 kilo op Als prijs krijgt zij een rekenmachine. Er zaten 2424 bonen in de pot en Bram Kruseman, wonende op Galicië, krijgt de prijs toegekend want hij zat maar twaalf bonen te hoog. 2436. Hij wint hiermee een pocketradio. De naam van de pop heeft niemand geraden. Toch was de naam niet zo moeilijk: Rei- nier Er is toen maar besloten de prijs toe te kennen aan de familie v. d. Burg omdat zij de naam Ernie opgaf Een naam die lijkt op Reinier. Zij krijgt een dekbedovertrek. De prijzen zullen bin nenkort bij u thuis worden gebracht LEUSDEN/CENTRUM De door het Squash Rackets Genootschap Leusden georganiseerde racquet- ball-kampioenschappen op de banen van Manger Cats te Driebergen ko men a.s. vrijdag tot een hoogtepunt. Giel van der Stel en Arie van der Hoeve spelen vanaf 18.00 uur de finale. De prijsuitreiking zal zaterdag j om 10.30 uur plaats vinden in het racquetballcenter van de in aanbouw zijnde tennishal aan de Groene Zoom kon echter wegens privé omstandig heden niet doorgaan. Het nieuwe programma van Circus Holliday werd geopend door een schitterend ruimteavontuur. Een raket daalde uit de lucht naar beneden en raasde door de grote tent met astronauten die de meest acrobatisch verrichtin gen uitvoerden. Tijdens het paardennummer was er steeds een paardje dat uitgleed in de zelfde hoek Kennelijk was het daar glad want verschillende dieren hadden met die hoek moeite. Uiteraard ontbra ken de clowns ook niet. Los Ginos kre gen iedereen op hun hand met hun doldwaze acts Behalve kamelen, hoogspringende lama's, paarden en zeer komische chimpansees waren er ook olifanten. Twee van <}eze Indische reuzen protesteerde het om over een evenwichtsbalk te lopen en wisten zelfs pirouettes te draaien. In de tot aan de nok toe gevulde circustent ontstond grote hilariteit toen een van de olifanten zonder schaamte zijn behoefte liet gaan Vooral onder de kindere zorgde dit gebeuren voor grote opschudding De Cretza's, acrobaten uit de Roe meense Staatscircus, brachten een adembenemend programma De sprongen van tien meter en hoger en de salto's deden je adem inhouden Fasci nerend was het nummer van de Ben gaalse tijgers, vooral het onderdeel waar een tijger al rennend een groot looprad liet rondtollen Het sluitstuk van het programma was het optreden van de beroemde Kung Fu familie Hsiung uit Taiwan die enorme krachttoeren uithaalde met dikke sta ven betonijzer die zij met blote handen tot krakelingen verwringden en om hun hals wikkelden alsof het broodjes wa ren. Een nummer waar je inspannend naar keek en benieuwd afwachtte wat er nu weer zou komen. Zo doken ze ook nog door tunnels van vuur en messen die niet onscherp zullen zijn geweest. Een kleine drie uur circusvermaak LEUSDEN - De commissie Welzijn en Onderwijs houdt op maandag 29 juni een openbare vergadering in de raads zaal van het gemeentehuis De verga dering begint om 20 00 uur. De agenda vermeldt: 1. Opening 2 Notulen. 3 Mededelingen. 4 a. Verhoging bedrag ter bestrij ding van de administratiekosten; b Vaststelling exploitatievergoe ding gewoon lager onderwijs. 5 Nadere vaststelling exploitatiever goeding 1979 ten behoeve van de orotestants-christeliike laqere school „Loysden" te Leusden- Zuid 6. Instandhouding openbare kleuter school „Het Startblok" te Achter veld. 7. Uitbreiding kleuter- en lagere Mon- tessori school ,,'t Ronde" te Leus den-centrum. 8. Aanvrage van extra krediet ten be hoeve van de openbare lagere school ,,'t Palet" te Leusden-zuid. 9 Emancipatie notitie 10. Toelatingsbeleid openbaar onder wijs. 11. Procedure onderwijsnota 12. Rondvraag 13 Sluiting. Giel v. d. Stel kampioen racquetball?

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3