Steve McQueen in laatste film, de aktie-komedie „The Hunter" kijk op de film „Rough Cut", middelmatige aktie- komedie van regisseur Don Siegel „Divine Madness" - Bette Midler in een verfilmde show „The brood", de grillige fantasie van regisseur David Cronenberg Diploma uitreiking Don Bosco Tandarts voor het laatst op school Zilver voor Maaike Snijder kijk op de film DONDERDAG 25 JUN11981 LEUSDEN - Vandaag (donderdag) kregen de eindexamenkandidaten van de R.K. technische school „Don Bosco" hun diploma uitgereikt. Hieronder volgen de namen van de ge slaagden voor de diverse afdelingen. Bouwtechniek: Luuk Berkheij. Andries Boots. Jac Har- teveld. Paul Hasselbach, Johan Kne vel, Dirk Rozeboom, Arno Schimmel, Bart Schouwenberg, Gerhald Snoeren, At Stoffelsen, Ruud Tolboom. Paul Ver hagen. Edward Voorn, André Wagens- veld, Ton de Kroes, Jan de Lange. Freddy v.d. Pol. André Rietveld. Anton v. Ruitenbeek, Henk Valkenburg. Paul Verrijp, Maurice Verschuur. Sjoerd Frie. Jeroen Heere en Everhard v. Pijkeren. Elektrotechniek: Robert Bosman. Rob Brouwer. Bertil Evertse, Noêl Gaddo. Edwin Hiensch. Jörg, Henk. Koen Koch, Ferry de Ko ning, Henk Lensink, Johan Meijer. Vin cent van Oers, Wilco Tolboom, Wim Bennink, Ronald v.d. Bos. Bart Hiddink, Laurens Klarenbeek, Evert Klasens, William Kok. Kees Koning. Eddy de Le- ly, Rob Rück, Jos v. Schalkwijk. Mischa de Smidt. Carlo de Wit, Danny Albinus, Jan v.d. Belt. Jeroen Bos. Jeroen Vox, Edwin Dilleman. Erik Marsman, Erik v. Engelenhoeven, Ismail Parmaksiz, Rob Visser en Ronald Wijman Mechanische techniek: Vincent Aelbers, Ronny Blok. Remus van Dijl, Johan Keyzer. Peter Schaars. Will de Vette, Job Voorburg. Wout Vrij hoef, Wilco Wassink, Alex Hiensch, Jos Hooijer, Rowena Kolenbrander, Rob Konijn, Rudy Kulk, Theo Lan, Matthieu Pouwels, Jaccky Proosten, Leo Voskui len, Theo ten Böhmer, Henk v/h Hoen- derdaal, Harold v Keken, Herbert Koe koek, Rob v.d. Kraats, Gerard de Kruijff, Edwin List, Rien Ploeg. Marcel Rigter. Ronald van Rijswijk en René Tunzi. Vuto-dagopleiding: Bart van Bazel. Rob Beelen, Fred Buursma, Ton van Driel. Glenn Garcia, Hans Hendriks. Dick van Heugten, Max Kole. Andre Leering. Henk Meyerink, Hans Timans. Robert Bart, Peter Dool aard. Hayri Erdogan, Dick Hofland. An dré de Jong. Huib van Losenoord, Hans Meijer, Wim van Omme, Peter Ou- draad, Adriaan van Riet, Jan Boudewij vd Rovaart, Otto de Ruiter. Appie Schaap, Gert Schuurman. Pieter Sor- ber, Alexander Timmers, Robert Valk man. Barend Veenendaal, Serjosja Vel- leman, Fred Wijnbergen, Gert Kok, Tjerk Bekker, Herman Bessels. Robert Boekholtz, Paul Gerritsen. Wilco van Kuyk, Gerwin Roffel. Ruud van Rooyen en Marcel de Smalen Divine Madness", regie: Michael Ritchie. Produktie idem Teksten Jerry Blatt, Bette Midler en Bruce Vilanch. Camera William A. Fraker Muziek Tony Berg Randy Kerber. Montage. Glenn Farr Met Bette Midler. The Harlettes en publiek Alle leeftijden, lengte 94 minuten. Genre: Muziekfilm. 1980. Alleen de zeer serieuze liefhebbers van Bette Midler zouden dit stukje verder kun nen lezen. Alle anderen, die bijvóorbeeld „The Rose" zo goed vonden, omdat Bette Midler hierin uitstekend akteerde, kun nen nu afhaken. Zo. De echte liefhebbers dus. Zij zijn wel licht de enigen, die veel plezier zullen bele ven aan ..Divine Madness" van regisseur Michael Ritchie, die een volledige show van de zo succesvolle entertainer Bette Midler voor een avondvullende film opnam. Divine Madness" toont Bette Midler, zo als ze met enorm succes haar shows bracht tijdens een tournee in de Verenigde Staten Een uitbundige thuis-wedstrijd. die de talen ten van Bette nog eens stevig onderstrepen, maar die weinig nieuws heefl toe te voegen aan hetgeen we reeds van haar hebben ge zien via de VPRO-televisie. Blijft dus over de wijze, waarop Michael Ritchie met zijn tien camera's het geheel registreerde. Ik moet zeggen, dat hel me behoorlijk is tegengevallen. Nergens is spra ke van enige originaliteit qua beeld of monta ge. Het is een vrij fantasie-loos uitgevoerde registratie geworden De show puur. zoals die werd gebracht door een uitbundige, tede re, hees schreeuwende, fluisterende en (van éen onzer medewerkers) LEUSDEN - De bekende bus van de schooltandarts zal met ingang van het volgend schooljaar niet meer stoppen bij één van de Leusdense scholen. Met ingang van 1 augustus 1981 is de gemeente Leusden uit de gemeenschappelijke regeling ge stapt die het mogelijk maakte dat kin deren via de school naar de tandarts gingen. Jarenlang heeft de schooltandarts- dienst voorzien in een behoefte in Leus den Er was namelijk een tijd dat er in Leusden niet voldoende tandartsen wa ren om iedereen te helpen. Op dit ogen blik zijn er echter voldoende tandartsen in Leusden gevestigd om iedereen van dienst te kunnen zijn. Dit was ook te merken aan het aantal kinderen dat nog naar de schooltandarts ging. Het wer den er elk jaar minder en dat in een gemeente die erg snel aan het groeien is. Het besluit om aan de regeling een eind te maken betekent niet dat de ge meente Leusden nu ineens een groot bedrag overhoudt In de afspraak met de dienst die de schooltandverzorging uitvoert was namelijk een clausule op genomen dat een gemeente die de overeenkomst wil beéindigen nog drie jaar blijft meebetalen aan de dienst. In de praktijk betekent dit dus dat de ge meente Leusden nog tot 1 augustus 1984 moet betalen, terwijl daar geen diensten meer tegenover staan Toen de gemeenteraad vorig jaar het besluit nam om met de schooltandver zorging te stoppen bestond de hoop dat het mogelijk zou zijn op de scholen iets te gaan doen aan preventieve tandver- zorging. Het bedrag dat daarmee ge moeid zou zijn, zou betaald kunnen worden uit de besparing die het beéindi gen van de schooltandartsdienst met zich mee zou brengen Gezien de be zuinigingsplannen van de gemeente lijkt het er echter niet op dat er een alternatief gaat komen voor de school tandarts. VEENENDAAL - De laatste dag van de Utrechtse Kringkampioenschappen in het Valleibad te Veenenaaai op zon dag 21 juni jl werd nog een succes voor de Haaien zwemploeg. Maaike Snijder was op de 100 m. schoolslag voor dames als 4e ge plaatst. doch wist door een goed ge zwommen race gerenommeerde zwemsters van AZ PC. Zwemlust Den Hommel en VZC Ritmeester achter zich te laten De zilveren medaille was haar ver diende loon met een tijd van 1.2? 3 sec. soms vloekende Bette Midler. De muziek en de show is goed. vaak zelfs perfekt, ook al zullen we dan misschien toch een beejte uitgekeken zijn op haar typische maniertjes, waarmee ze haar publiek overigens knap weet te bespelen Want eigenlijk hadden we met z'n allen veel liever een in haar spel groeiende Bette Midler gezien in een volgende speelfilm. Ja toch? Niettemin moet u echt gaan kijken als u nog niet genoeg hebt van de bruisende shows van deze rasartieste. filmagenda Grand. tel. 033-14632 Grand 1 Broedsel: dagelijks 13 30 - 18 30 - 21.15 uur, zondag 13.30 -16.00 -18.30 -21.15 uur. 16 jaar. Grand 2 Night Hawks: dagelijks 13 30 - 18.30 - 21.15 uur; zondag 13.30 - 16 00 - 18.30 - 21.15 uur 12 jaar Grand 3 One Flew over the cuckoo's nest: dage lijks 13 45 -18.45 - 21.30 uur; zondag 13.45 - 16.15 - 18.45 - 21.30 uur. 16 jaar. Grand 4 Divine Madness: dagelijks 14.00 - 19 00 - 21 45 uur; zondag 14.00 - 16 30 - 19 00 - 21.45 uur A l. Grand 5 Hopscotch: dagelijks 14 00 - 19 00 - 21 45 uur.zondag 14.00-16.30-19.00-21 45uur. 12 jaar Cinema, tel. 033-18900 Cinema 1 Private Benjamin: dagelijks 13.45 - 18.45 21 30 uur. zondag 13. 45 - 16 15 - 18.45 21.30 uur. A l Cinema 2 Een briljante(n) diefstal: dagelijks 13 30 18.30 - 21.15 uur. zondag 13 30 - 16.00 - 18.30 - 21.15 uur A.l Euro, tel. 033-33655 Euro The Hunter: za. en wo 18.45 - 21.15 uur; zondag 13.45 - 16.15 - 18.45 - 21 15 uur; overige dagen 13 45 - 18.45 - 21.15 uur. 12 jaar Euro Feestelijke revue van tekenfilmsterren: za. en wo. 13.45 uur. A I Duo. tel. 033-16572 Duo 1 Jong en gewillig: dagelijks 14 15 - 19.15 - 21 30 uur; zondag 14 15 - 16 30 - 19.15 - 21.30 uur. 18 jaar Duo 2 Joe Kidd: dagelijks 14 00 - 19 00 - 21.15 uur; zondag 14 00 -16 15 -19.00 - 2115 uur. 12 jaar. Duo nachtvoorstellingen: Duo 1 Pussy talk: vr. en za. 23 45 en 24.00 uur. 18 jaar. Duo 2 Moving violation: vr en za. 23.45 en 24.00 uur. 16 jaar „The Hunter", regie: Buzz Kulik Producent Mort Engelberg. Scénario: Ted Leighton Peter Hyams. gebaseerd, op het boek van Christopher Kean en het leven van Ralph Thorson Camera: Fred J. Koenekamp Mu ziek: Michel Legrand en Charles Bernstein. Montage Robert Wolfe Met Steve McQueen, Eli Wallach, Kathryn Harrold, Ben Johnson. Richard Venture e a. Twaall jaar, lengte: 95 minuten. Genre avonturenfilm/ komedie 1980. (door Bert Vos) Je zou eigenlijk verwachten, dat Steve McQueen In de laatste film vóór zijn he laas vroegtijdig overlijden nog eens een bevestiging zou hebben gegeven van zijn in de loop der jaren gevestigde imago. „The Hunter" bood daartoe qua gegeven natuurlijk alle mogelijkheden. Regisseur Buzz Kullk baseerde zich echter op de autobiografie van een bestaande premie jager en het leven van Ralph „Papa" Thorson kwam nu niet bepaald overeen met het opgebouwde imago van Steve McQueen als onverzettelijke, harde joti- gen. Toch Is het resultaat me niet tegen gevallen. „The Hunter" is een erg aardige aktiekomedle geworden met als curiosi teit, dat het McQueen's laatste filmrol werd. Producent Mort Engelberg had al enkele jaren met het idee voor deze film rondgelo pen. nadat hij in 1976 het levensverhaal hoorde van een zogenaamde premie-jager Ralph „Papa" Thorson. die in zo'n dertig jaar meer dan 5000 vluchtelingen op had gepikt Voor alle duidelijkheid, premie-jagen is een typische bezigheid van Amerikanen, die. zo als u wellicht uit films kunt weten, overal geld uit proberen te slaan. In het Amerikaanse rechts-systeem is het mogelijk, dat mensen, die ergens van worden verdacht, op borg tocht vrijgelaten worden tot het moment dat hun zaak voor de rechter komt. Vaak zijn dat geen kleine bedragen, die als borgsom ge stort moeten worden en daarom nemen ver dachten een geldschieter in de arm. die hen tegen een bepaalde vergoeding zolang het geld voorschiet. Aardig natuurlijk, maar er „Rough Cut" ('n Briljante (n) diefstal). Re gie Donald Siegel Producent: David Mer rick. Scénario: Francis Burns. Gebaseerd op de roman „Touch the Lion's Paw" van Derek Lambert Camera. Freddie Vong. Montage Douglas Stewart Met Burt Reynolds. Les ley-Anne Down, David Niven. Timothy West. Patrick Magee e.a. Alle leeftijden, lengte 111 minuten. Genre, komedie 1980 (door Bert Vos) Eigenlijk Is het jammer: zoveel verspild komedie-talent. Want laten we wel wezen: Burt Reynolds, Lesley-Anne Down en Da vid Nlven hadden een beter scénario en een betere film verdiend. En dan kun je nog niet eens de schuld geven aan regis seur Don Siegel, wiens eerste filmkome die dit was. Want de verfilming is niet bepaald van een leien dakje gegaan. Pro ducent David Merrick had Siegel ge vraagd de regie te voeren over deze aktie- komedie, maar door een ruzie werd hij tijdens de opnamen ontslagen en, na te zijn vervangen door Peter Hunt, weer als regisseur aangenomen, omdat ook Hunt er blijkbaar geen weg mee wist. Het slot van de film Is daarentegen weer geregis seerd door Robert Ellis Miller. Kortom: geen hechte basis om een goed door wrochte, intelligente komedie af te leve ren. Voeg daarbij het bepaald niet opzien barend scénario van Francis Burns en je hebt een middelmatige aktie-komedie, ondanks de plezierige Inbreng van Rey nolds, Niven en Down. Het draait allemaal om een sluw kat- en muisspel tussen politie-inspekteur Cyril Wil les (David Niven) en Jack Rhodes (Burt Rey nolds), een geniale juwelendief. Middelpunt voor beide heren is de lieftallige, pittige Gil lian Bromley, fraai vertolkt door Lesley-Anne Down. Het is een kwestie van stuivertje-wis selen en al met al is het gebruikte gegeven niet zo erg origineel, zelfs de aktie-momen- ten zijn niet altijd even opzienbarend, voor wie Burt Reynolds in aktievere films bezig heeft gezien Wie echter genoegen neemt met een re delijke komedie op televisie-niveau, zal mis schien enkele uurtjes plezier aan deze film kunnen beleven. zijn nogal wat vrijbuiters, die - eenmaal op borgtocht vrij - de benen nemen, zodat de geldschieter naar zijn geld kan fluiten Op dat moment komt de premie-jager in het beeld. Hij is de man, die in opdracht en voor reke ning van de geldschieter op jacht gaat naar de onverlaat, die het gewaagd heeft te ver dwijnen zonder achterlating van vaste woon- of verblijfplaats. Zo'n premiejager is Ralph „Papa" Thor son. in „The Hunter" gespeeld door Steve McQueen, die eigenlijk op dat moment ge knipt was voor die rol. omdat hij het door zijn ernstige ziekte toch al kalm aan moest doen Want Ralph „Papa" Thorson is een aparte premie-jager Geen doorsnee harde jongen, maar een opvallende verschijning. In alles het tegendeel van wat men eigenlijk van zo'n figuur verwacht. „Papa" Thorson is een veelzijdig figuur, handelaar in gevaar en ge weld. maar tevens een man. die vrienden heeft onder allerlei soorten mensen hoeren, agenten en priesters inbegrepen. Een man ook. die naast zijn vriendin Dotty ook dol is op klassieke muziek, schaken, antiek speel goed en astrologie. Zo te zien een heel aardi ge, vriendelijke man. die het autorijden maar beter kan nalaten omdat geen enkele verze kering meer borg voor hem wil staan; die een leesbril nodig heeft om de namen van de vluchtelingen juist te kunnen lezen. Allesbe halve een heldhaftige, ruige boy, dus Het is deze curieuze kombmatie die „The Hunter" zo aardig maakt. Want aan de ande re kant moet je je natuurlijk ook niet verkijken op de capaciteiten van „Papa" Thorson, die dan wel een ongevaarlijk doetje lijkt, maar zijn werk uitstekend doet. ook al voelt hij de jaren steeds meer en wil zijn vriendin, dat hij er mee stopt De fans van Steve McQueen zullen, als ze eenmaal gewend zijn aan deze niet alle daagse McQueen-vertolking. toch met erg veel plezier naar deze aktie-komedie kun nen kijken Want aktie biedt de film ook. naast de milde humor en het soms aandoen lijke geklungel van Steve McQueen Aktie-scènes, die eerder al in veel andere avonturenfilms te zien zijn geweest, maar die toch altijd weer aardig zijn om nog eens te zien, zeker met McQueen in de hoofdrol. Zoals een wilde achtervolging per maai- dorstmachine (zo'n joekel als ze in de pol ders ook gebruiken), achtervolging op da ken, ontploffingen, botsingen, en niet te ver geten het zo langzamerhand verplichte num mer in de stijl van „The French Connection" Het had een kopie kunnen zijn van de be faamde scène uit die film. waarin zoals u zich wellicht nog herinnert Gene Hackman per auto een wilde achtervolging inzet onder het viadukt van de ondergrondse in Chicago Als je dan weet. dat Papa Thorson een slechte auto-rijder is „The Hunter", Ik zei het al, is wat mij betreft een erg aardige aktiefilm, die te- Steve McQueen in zin laatste filmrol als ..The Hunter premie-jager Ralph ..Papa Thorson gen de komedie aanleunt. Juist door de wordt deze film van Buzz Kulik wellicht plicht nummer voor de talrijke aanhan- laatste hoofdrol van Steve McQueen nog interessanter. In ieder geval een ver- gers van wijlen McQueen. Bette Midler in ..Divine Madness" met hel voortreffelijke nummer ..I shall be released „The brood" (Het broedsel), regie: David Cronenberg Producent Claude Heroux Scénario: David Cronenberg. Camera Mark Irwin Muziek- Howard Shore Montage Alan Collins. Met. Oliver Reed, Samantha Eggar, Nuala Fitz gerald, Cindy Hinds e.a 16 jaar, 91 minuten. Genre horror. 1979. Wie regelmatig in de bioscoop komt, zal ook tot de ontdekking zijn gekomen, dat horror-films de laatste tijd als van een lopende film-band op het filmdoek wor den gesmeten. Nauwelijks hebben we de stroom Zombie-films achter de rug, of an dere verschrikkingen teisteren de bio scoopzalen. Het merkwaardige is, dat het lijkt, alsof de publieke belangstelling voor het genre toeneemt naarmate de ge toonde verschrikkingen groter, beest achtiger worden. Sommige regisseurs schromen er niet meer voor, om één aan eenschakeling van bloedige taferelen te tonen, waarbij dan uiteraard minder op het scénario wordt gelet. Van echte spanning, zorgvuldig scène voor scène opgebouwd, is maar zelden meer sprake. Je schrikt niet meer, je sluit hooguit je ogen, omdat je wéét, dat er alleen maar een massa bloed zal spetteren. Het gaat er blijkbaar nu nog alleen maar om nóg afschuwelijker variaties te bedenken op het geen reeds eerder reeds als „horroris ge presenteerd. Ik heb erg weinig waardering voor deze produkten, die de echte horror films in feite in diskrediet brengen. Horror films, zoals John Carpenter ze pleegt te ma ken. of Brian de Palma. Toegegeven, ook de echte horror-regisseurs tonen aanzienlijk minder terughoudendheid dan regisseurs in bijvoorbeeld de vijftiger jaren, maar het ge toonde bloed is dan toch enigszins funktio- neel in het verhaal. Dat is veelal ook het geval met de horror-films van de Canadese regisseur David Cronenberg, die al eerder iets liet zien in dit genre, zoals „The Parasite Murders" (1974) en „Rabbid" (1976). Cro nenberg stond aanvankelijk bekend in de zestiger jaren als een inventieve under- ground-filmer, die later met enig succes het genre horrorfilm beproefde. Deze Canadese regisseur heeft één voorliefde en dat zijn biologische en bio-chemische experimen ten. Met grillige fantasie bedenkt hij op deze thema's zijn vaak bizarre scénario's, zoals hij ook tekende voor het scénario van „The brood" (Het broedsel), waarin het gaat om de extreme gevolgen van een onvoldoende uitgewerkte vorm van therapie Het is de met-erkende therapie van „The Somafree Institute of Psychoplasmics" van dr. Hal Raglan (Oliver Reed) Een therapie die, dat moet de intelligente lezer al duidelijk zijn ge worden. uit de hand is gelopen. Regisseur Cronenberg heeft met „The brood" een niet alledaagse horror-film afge leverd. die boven het doorsnee niveau uit steekt door een uitgekiender scénario, veel minder gebruik van bloederige scènes en een uitstekend opgebouwde spannings boog Wat dat betreft kunnen we nog veel meer verwachten van deze oorspronkelijke regisseur. Zijn nieuwste film „Scanners" is een science fictionfilm, die een enorm succes heefl in de Verenigde Staten. In deze kombi- natie van horror en science fiction staan mensen centraal, die met hun hersengolven kunnen doden Cronenberg. die een enthou siaste SF-aanhanger is. bereidt trouwens al weer de vólgende film voor „Frankenstein" Gezien zijn vorige films kan het niet anders of ook dit veelbeproefde onderwerp zal een volledige Cronenbergse behandeling krij gen. Davld Cronenberg Is derhalve een „new wave"-reglsseur om In de gaten te houden. Bert Vos. Scene uit K,The brood" van horror-specialist David Cronenberg Burt Reynolds en Lesley-Anne Down in ..Rough Cut de eerste aktie-komedie van regisseur Donald Siegel

Leusder Krant | 1981 | | pagina 9