Overvolle boodschappentas voor het gemeentebestuur BEZUINIGINGSOPERATIE 1982 College wil f 28.000,- uitgeven voor campagne tegen vandalisme Inschrijving cursus EHBO Uitbreiding Montessori school k ist ruim hal* miljoen FOTOKOPIE NODIG? Leusder Krant (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN De bewoners van de langs de Doornseweg gelegen gemeenschap „Waterloo" zijn fel gekant tegen de uitbreiding van het militair oefenterrein op de Leusderhei. Weliswaar behelsen de plan nen van het Ministerie van Defensie voornamelijk een uitbreiding van het terrein op grondgebied van de gemeenten Zeist en Woudenberg, maar de gevolgen voor de Waterloo-bewoners zullen toch niet onaanzienlijk zijn. Een vlak tegenover Waterloo gelegen deel van het oefenterrein, dat nu nog niet in gebruik is, zal gebruikt worden voor de aanleg van drie nieuwe tankbanen. Bovendien is er een rondweg voor de tanks gepland, die vlak langs de Doornseweg komt te lopen. De omwonenden van de Doornseweg zien hun rust en woongenot verder nog bedreigd door de geplande aanleg van een terrein voor motorcrossers op de Leusderhei. Ook de schietvereniging Leusden, die ruimte heeft toegewe zen gekregen op de Leusderhei voor de bouw van een schietaccommodatie, is het in het geheel niet eens met de aanleg van een crossbaan pal daarnaast. Volgens het bestuur van de schietvereniging kunnen die twee accommodaties onmogelijk naast elkaar komen te liggen. „Schieten", aldus SVL-voorzitter Dave Zoetmulder, „is een pure concentratiesport. Wanneer er vlak achter ons gecrossd zou gaan worden, dan kunnen we het wel vergeten. Als die crossbaan er komt, dan zullen wij bedanken, hoe graag we daar ook een accommodatie gehad zouden hebben." Woordvoerders van de Doornse- weg-aanwonenden en de schietver eniging waren afgelopen woensdag avond te horen tijdens een bijeen komst van de werkgroep Ruimtelijke Ordening van het Leusdense in spraakorgaan CML. De agenda ver meldde onder meer de bespreking van de gedeeltelijke herziening van het bestemmingsplan „Den Treek" en het structuurschema militaire ter reinen. Tientallen omwonenden en andere belanghebbenden waren naar het gemeentelijk informatiecen trum gekomen om hun verontrusting over een en ander uit te spreken. RIJKSWEG Bij de gedeeltelijke herziening van het bestemmingsplan „De Treek" gaat het om een uit 1973 daterend plan Daartegen rees indertijd veel verzet en belanghebbenden hebben tot aan de Kroon geageerd Zonder veel resultaat overigens, want in gro te lijnen onder meer het omstreden tracé van de Rijksweg 28 kwam het plan er door Slechts op enkele on derdelen werd het bestemmingsplan niet goedgekeurd en moest het wor den herzien Onafhankelijk daarvan werd door het Ministerie van Defensie onlangs het zogeheten structuurschema mili tair terreinen gepresenteerd Daarin worden beleidsvoornemens ten aan zien van de militaire terreinen in Ne derland geformuleerd Ook het oe fenterrein Leusderhei wordt er in ge noemd Dat zou moeten worden uit gebreid tot een Compagnie Oefen Terrein (COT) voor de cavaleristen van de Amersfoortse Bernhard- en Du Moulinkazernes Dat vraagt een uitbreiding van het terrein tot onge veer 1000 hectare en een andere inrichting van het terrein Met name die andere inrichting baart de buurt bewoners grote zorgen Nu al heb ben zij regelmatig overlast van het militaire oefenterrein in de vorm van lawaai, stofontwikkeling en trillin gen Zij vrezen dat die overlast alleen maar erger zal worden. Een woord voerder van het ministrie van Defen- ZESTIEN JAAR - De Leusderhei, gezien vanuit de gemeenschap Waterloo" sie kon woensdagavond niet ontken nen. dat dat heel waarschijnlijk is Daar komen voor de bewoners van Waterloo nog twee zaken bijde toch al drukke Doornseweg zal waar schijnlijk nog intensiever bereden gaan worden, nu de nieuwe brug bij Vianen geopend is En dan is er nog de in het ontwerp-bestemmingsplan opgenomen crossbaan, die bedoeld is voor de Leusdense en Zeister crossverenigingen. De omwonenden vrezen daarvan een zodanige hoe veelheid lawaai, dat hun woongenot er ernstig door wordt aangetast. „Al les bij elkaar wordt het straks onleef baar voor de mens", zo verzuchtte één van de omwonenden De bP'warpn tenpn de crossbaan worden gedeeld door de schietver eniging Leusden Voor die club is in het ontwerp-bestemmingsplan ruim te geschapen voor een schietaccom modatie. De SVL is nu al zestien jaar bezig om zoiets van de grond te krijgen. In de afgelopen jaren stuitten plannen om een schietcomplex in het sportpark „Valleikanaal" te realise ren op zodanige bezwaren vanuit de wijk De Wetering, dat uiteindelijk van realistatie werd afgezien Een goed alternatief leek de schutters nu op de Leusderhei geboden te worden, maar daar komt nu ineens de crossbaan om de hoek kijken Voorzitter Zoet mulder toonde zich nogal verrast over die plannen, die hij uit de krant had moeten vernemen Overigens werd alle verontrusten toegezegd, dat die crossbaan er niet vandaag of morgen zal liggen De woordvoerder van defensie liet we ten. dat zijn ministerie niet van plan is om de crossbaan los van het bestem mingsplan te realiseren. Ook een woordvoerder van het Adviesburo Arnhem, die de gedeeltelijke herzie ning van het bestemmingsplan redi geerde. gaf te kennen dat de cross baan-plannen een zaak van de lange termijn zijn (Vanj >daktie) LE psmv- Zoals was te ver- wach.an werd door de raad opnieuw geruime tijd gediskussieerd over de bezuinigingsvoorstellen, die zoals bekend, ruim acht ton op moeten leveren om de begroting voor 1982 enigszins sluitend te kunnen maken. De verschillende fraktles In de raad hadden zich terdege op deze diskus- sle voorbereid. Samen hadden ze bezuinigingsvoorstellen, waarover zij niet van mening verschilden, in één voorstel gepresenteerd, terwijl daarnaast bijna komplete algemene beschouwingen werden gehouden, zoals de PKL. We zullen u niet wéér vermoeien met hetgeen donderdag avond in enkele uren tijds aan voor stellen naar voren werd gebracht. We volstaan met hetgeen voorzitter Ra demaker aan het eind van de diskus- sie konkludeerde: dat de door de raad meegebrachte boodschappen nu zullen worden verwerkt In de uit eindelijke begroting voor 1982. Wat overigens niet betekent, dat de raad er nu de grip erover kwijt is geraakt, want alle boodschappen ko men in de één of andere vorm als bezuinigingsvoorstel weer terug in de diverse commissies, alvorens het tot één kompakt geheel wordt sa mengevoegd in de begroting We kunnen dus nog veel méér diskussies als van donderdagavond verwach ten. Enkele belangrijke althans voor de raad belangrijke punten willen wij u niet onthouden. Zo had het CDA zich sterk gemaakt voor behoud van het godsdienstonderwijs op de open bare scholen en stelde zich zelfs voor om hierover een motie m te dienen Dat bleek overbodig, omdat de kom plete raad dezelfde mening was toe gedaan. met uitzondering van Offe reins (GPV/SGP). Nog méér bezuinigingen op het groen was een voorstel, waarmee de raad wethouder Wagenaar tegen zich in het harnas joeg Hij rekende de raad voor, dat méér bezuinigen echt niet mogelijk meer zou zijn In de afgelopen paar jaar had de Plantsoe nendienst het werk al tot het hoogst noodzakelijke teruggebracht, waar door meer dan drie ton kon worden bezuinigd Een voorstel van Harm Offereins om nog eens zestigduizend gulden extra te bezuinigen op het groen, viel bij de wethouder dan ook niet in goede aarde. Een opmerking van Offereins. dat in de nieuwe plan nen toch maar wat minder ruig met groen moest worden omgegaan, wel ke zelfs een woede-aanval bij de wethouder op Niettemin ging de raad niet zonder meer akkoord wat betreft het bezuini gingsvoorstel voor de plantsoenen dienst Zij eiste van de wethouder, dat hij nou eindelijk eens met de al zo vaak toegezegde plantsoenennota op de proppen moest komen Wage naar vertelde wél uitgebreid, waarom dat nog steeds niet was gebeurd, maar de raadsleden waren daar niet zo erg gevoelig voor Schoorvoetend BDU Onafhankeli|k nieuwsblad 3" voor de gemeente Leusden L-LJ i Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 35 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes 1,11 per regel (37 cent per mm). Losse nummers: 60 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: &£antoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage- uitgafl 9 00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur kombinüiterdags gesloten. beloofde hij dat de raad vóór de begrotingsbehandeling de plantsoe nennota in bezit zou hebben Een wat merkwaardig intermezzo vormde de post „Natuuredukatie" (opgevoerd om te schrappen). Wet houder Wagenaar bleek het daar he lemaal niet mee eens te zijn en te recht. De post is bedoeld om de werkzaamheden van de werkgroep Milieu-edukatie te financieren, die in samenwerking met de heer v. d. Kamp van de Plantsoenendienst o.m. zorgdraagt voor natuur-edukatie- projekten, het schrijven van boekjes (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN Het college van bur- gemeester en wethouders wil f 28.000,—uitgeven aan een campag ne gericht tegen vandalisme. In eer ste instantie moet er f10.000,— op tafel komen vooreen programma, dat onder meer lesprogramma's, affiches en stickers omvat. Als het aan het college ligt, dan krijgt het reclame-en marketingburo Carefa B.V. uit Maarsbergen de opdracht om de campagne op te zetten. Aldus blijkt uit een voorstel, dat deze week in de verschillende raads commissies behandeld wordt Al ge ruime tijd wordt bij de gemeente I nagedacht over middelen om het vandalisme te bestrijden Dat vanda lisme neemt de laatste jaren in Leus den ernstige vormen aan Het her stellen van vernielingen aan openba re eigendommen kost de gemeente op dit moment jaarlijks zon f 80 000.— Aanvankelijk lag het in de bedoeling om de gemeentelijke afde lingen Weg- en Waterbouw" en „Voorlichting" gezamenlijk een cam pagne tegen het vandalisme te laten zoals de befaamd, serie over het Princenhof-park etc. Jan Wagenaar was van mening, dat deze zo uitste kend achter de schermen werkende afdeling van het CML nu in de kou gezet zou worden door de post te schrappen. Hij vond dit een slechte zaak. Tot zijn verbazing bleken de raadsleden echter helemaal niet op de hoogte te zijn, dat met deze post de CLML-werkgroep Mileu-edukatie wordt betaald. En trokken het voor stel dan ook schielijk terug, zij het, dat ze wel van mening waren, dat op de post CML wél non worden bezui nigd, nadat de wethouder hen had verteld, dat die post voor een belang rijk deel niet werd gebruikt In het algemeen was de raad niet zo tevreden over de gevolgde procedu re. bij de leden te weinig tijd hadden gekregen om het totale pakket zorg vuldig te overzien Voorzitter Rade maker stelde hen tenslotte gerust: „al uw boodschappen komen in de vorm van een begrotingsvoorstel terug" De PKL had de behoefte om aan het slot van de diskussie een motie in te dienen, waarin werd gevraagd de presentiegelden voor de raadsleden te korten, maar de meerderheid van de raad was hier tegen Wethouder van Woudenberg bena drukte ter afronding van de diskussie hetgeen door de frakties ook al met voldoening was gekonstateerd hij sprak er zijn waardering over uit, dat verschillende organisaties, stichtin gen en verenigingen zélf mee hebben willen denken over deze bezuini gingsoperatie en hebben ingezien, dat dit nodig was om ook de welzijns- winkel in stand te kunnen houden De wethouder bedankte „zijn achter ban" voor die inzet. Het wachten is nu op de definitieve vorm, die de door de raad aangedra gen „boodschappen" straks in de begroting zullen krijgen. Rozendaallaan 9 Leusden-C LEUSDEN De EHBO-vereniging „Hamersveld" zal dit jaar weer een nieuwe EHBO-cursus verzorgen. Donderdagavond 9 juli is er van 19.30 tot 20.30 uur In de openbare lagere school De Heerd, Berkelwljk 33 gele genheid zich in te laten schrijven voor de cursus die op de donderdag avond gegeven gaat worden. De cursus bestaat uit twintig lessen van twee uur; één uur theorie door een docent-arts en één uur praktijk door een instructeur De start is op 3 september. Het examen vindt medio februari 1982 plaats Het cursusgeld bedraagd f 115,— ex clusief lesboekje f 12,50 Het geld dient bij de inschrijving te worden voldaan Voor nadere inlichtingen kan men het sekretariaat bellen, telefoon 941604 - Gemeente Leusden zal meer woningwetwoningen moeten bouwen3 - Bijna helft automobilisten rijdt te hard door zuid3 Gemeente versoepelt toelatings beleid voor openbare scholen 4 - Langesteeg en Stoutenburger- laan worden nog dit jaar verbeterd 4 (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN De uitbreiding van de Montessorischool 't Ronde gaat ruim een half miljoen gulden kosten. Het gaat om de aanbouw van twee loka len aan de uit 1979 daterende school. De uitbreiding moet op 15 oktober aanstaande grealiseerd zijn. De gemeenteraad moet deze maand het geld beschikbaar stellen voor de uitbreiding van de school Vorig jaar al besloot de raad om medewerking te verlenen aan het vergroten van de school en inmiddels heeft ook de minister van Onderwijs zijn toestemming gegeven De uitbreiding is nodig geworden door de explosieve groei van de school. De Montessorischool telde op 16 april jongstleden 84 kleuters en 131 lagere schoolleerlingen. Voor het goed kunnen geven van onderwijs is uitbreiding van het aantal klassen noodzakelijk geworden Het aantal lagere schoolklassen moet van zes naar zeven, het aantal lokalen voor kleuters van twee naar drie De kos ten van deze operatie bedragen f544,400.-. Tekeningen voor de uitbreiding van het schoolgebouw, dat in de wijk Akkerhoeve staat, zijn gereed Ze zijn gemaakt door de Hoevelakense ar chitect Jan Verhoeven, die het opval lende schoolgebouw ontwierp Het ligt in de bedoeling om de verbouwing van de school onder hands aan te besteden Dat gebeurt onder meer vanwege de snelheid, waarmee een en ander gerealiseerd moet worden Op 15 oktober moet de uitbreiding in gebruik genomen kun nen worden De raadscommissie voor financiële en economische zaken praat mor genavond (woensdag 1 juli) onder meer over dit onderwerp je- lil- ïet in ld. or- an i in (en de een >nt- I is ter- d is ;re- lor- - Vernielingen aan openbare eigendommen kosten nu al zo n f 80.000 - per /aar. ontwikkelen Maar die afdelingen hebben er eigenlijk niet genoeg tijd voor Bovendien, zo meldt het colle ge is het bestrijden van vandalisme een moeilijke zaak, vanwege „de ge- compleceerdheid van het probleem en het ontbreken van criteria voor een effectieve aanpak" Kennelijk meent het buro „Carefa" het antwoord op die moeilijkheden te weten Het heeft onlangs de gemeen te laten weten geïnteresseerd te zijn in het oDzetten van een voorlich tingscampagne voor Leusden Dat zou voor Carefa. het buro van oud- Leusdenaar en voormalig VVD-afde- lingsvoorzitter Peter Lodewijks. de aanzet kunnen zijn voor een landelij ke campagne Totaal gaat de campagne f28.000.— kosten Dat geld wil het college halen van posten, die betrek king hebben op het onderhoud van gebouwen, plantsoenen en wegen Want dat zijn de posten waaraan de voorlichtingscampagne ten goede zou moeten komen, al geeft het colle ge toe vantevoren niet te kunnen zeggen of dat inderdaad ook het geval zijn zijn Voorlopig zouden b. enw f 10 000,—optafel willen leg gen voor de campagne Later wil men dan bezien of het nuttig is het reste rende bedrag uit te geven Het collegevoorstel wordt deze week besproken in de verschillende commissievergaderingen Medio de ze maand moet de gemeenteraad er een besluit over nemen Wanneer u vóór dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19.30 uur). Tel. 033-940691 Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is. kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141

Leusder Krant | 1981 | | pagina 1