„Gemeente Leusden zal nu méér woningwetwoningen moeten bouwen" WSL-VOORZITTER VAN DER WEIJDEN: „De burgemeester sprak onvriendelijke woorden..." Raad gaat akkoord met voorstel van gemeentebestuur inzake struktuurplan leusder krant Voor de winter 't Erf verhard: 35 parkeerplaatsen Bijna helft automobilisten rijdt te hard door zuid Leusder Krant HENK OSSENDRIJVER (CDA) „Gericht op windkracht twaalf..." WAGENAAR: „ALS U ER DE VOORZIENINGEN NIET BIJ BETREKT, DUPEERT U DE MIDDENSTANDERS" FOTO-KOPIE NODIG? DINSDAG 30 JUN119«1 plaatselijk nieuws 3 Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Verantwoordelijke redaktie: Bert Vos Marnix Kreijns (pl. verv.) Redaktie: Bertien Engelkens Caspar van Loo Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woens dagmiddag 12 00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant. Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum Op werkdagen ge opend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17 00 uur. Abonnementsgeld: 50,40 per jaar, 25.70 per half jaar, 13.10 per kwar taal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dins dag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het ge val. neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19 30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opne men met onze inspekteur bezorging, overdag 03420-16141. toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepu bliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en histori sche foto's), bij vooruitbetaling van 5. per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro 871441 t.n v. de BDU b v te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto. aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9. Leusden/Centrum Ongeveer drie tot vier weken na beta ling ontvangt u de gewenste foto's thuis DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- kombinatie te Barneveld. Rozendaallaan 9 Leusden-C. Voorzitter J van der Weyden (WSL) in zijn toespraak ..De gemeente zal haar woningbouwprogramma drastisch bij moeten stellen. Er zullen méér woningwetwoningen gebouwd moeten worden De heer Janmaan. direkteur van Muwi Van Gent. overhandigt de sleutel voor de 1000ste woning van de WSL. tevens de eerste in het projekt van 55 eén- en tweepersoonshuishoudens in Claeverenblad. soons-woningen. waaraan nu de laat ste hand wordt gelegd MEER WONINGWETWONINGEN Volgens WSL-voorzitter J van der Weyden maakt de woningstichting zich veel zorgen over het bouwbeleid van de gemeente Leusden Eerder al in haar bestaan had de WSL haar zorgen over de te verwachten woningbouw- ontwikkeling naar voren gebracht. ..Die voorspelling is nu uitgekomen, ook al zijn we er niet trots op. dat we gelijk hebben gekregen. Toch willen we op nieuw waarschuwen, ook al hebben we niet de indruk, dat de sociale woning bouw in de gemeente Leusden de hoogste prioriteit heeft Waar wij de ge meente echter toch wel op willen wi|- zen, is het feit, dat er een duidelijke wijziging is ingetreden in de woningbe hoefte Daarom acht de woningstichting een snelle bijstelling van het woning bouwprogramma voor Claeverenblad- Wildenburg dan ook dringend noodza kelijk. Er zullen meer woningwetwonin gen gebouwd moeten worden, dan nu zijn gepland." Zoals bekend zal onge veer vijftig procent van de ruim duizend woningen in dit nieuwe plan uit sociale woningbouw bestaan Volgens de WSL-voorzitter is dit te weinig Er is een grote lijst van woningzoe kenden, terwijl door het tot nu toe ge voerde woningbouwbeleid de doorstro ming stagneert Niet alleen voor Clae verenblad Wildenborg, maar ook voor Munnikhoven-Bosveld ziet de WSL lie ver een verhoging van het aantal wo ningwetwoningen En dat zal drastisch moeten gebeuren, aldus de heer v. d Weyden Hij besefte, dat het geen eenvoudige wens was, welke hij op tafel legde, voor al financieel gezien niet. ..Maar in het verleden zijn er echter zeer grote win sten gemaakt op het grondbedrijf,al dus de heerv. d. Weyden, ..waaruit wel licht geput kan worden Mocht dit niet mogelijk zijn, dan is het bestuur van de WSL van mening, dat ,,de kost voor de baat uitgaat" De heer v d. Weyden vond tenslotte, dat de gemeente zich best wat méér in mocht spannen..Ik heb vaak de indruk, dat de gemeente voor andere terreinen over tovenaars beschikt, misschien dat er nog wat tovenaarsleerlingen zijn. die zich hiervoor willen inspannen." Ondanks de kritiek van de WSL-voor- WSL-voorzitter J van der Weyden overhandigt de symbolische sleutel voor de 1000ste woning van de Woningstichting Leusden. aan Chris Punt Ingrid de Boer (rechts) kijkt lachend toe zitter op de gemeente, had hij ook veel lof met betrekking tot de totstandko ming van het projekt. waarvoor men nu bijeen was gekomen. Van der Weyden: ..Dit projekt is - dank zij de goede sa menwerking tussen architect-aanne mer gemeentelijke diensten en WSL - zeer snel van de grond gekomen En dat is een verheugende zaak, waarvoor wij erg dankbaar zijn. De heer van der Weyden stelde de gemeente voor om een dergelijk projekt op korte termijn elders binnen de nieuwbouwplannen van Leusden te gaan realiseren op de zelfde wijze als deze 55 woningen NOG EENS 70 WONINGEN Wethouder Gijs van Woudenberg van Volkshuisvesting ging niet in op de kritiek van de WSL-voorzitter, maar liet wel weten, dat de gemeente graag haar medewerking wilde toe zeggen om nog méér van dit soort woningen te realiseren. De heer van Woudenberg: „De gemeente wil op korte termijn overleg gaan plegen met de Woningstichting Leusden om tot een tweede reeks één- en twee persoonswoningen te komen. We hebben daarvoor ongeveer zeventig woningen in gedachten, te realiseren in Claeverenblad-Wildenborg." De wethouder van Volkshuisvesting liet verder weten, dat in de toekomst in versterkte mate een beroep zal wor den gedaan op de inzet en deskun digheid van de Woningstichting Leusden. In dat verband vond hij het verheugend, dat sinds kort een rechtstreeks overleg tussen Wo ningstichting Leusden en het colle ge van b. en w. van Leusden op gang was gekomen. Overigens zijn de 55 woningen bij zonder snel gerealiseerd. De start van de bouw vond plaats op vrijdag 19 september 1980 en dat betekent, dat de eerste woning negen maan den later reeds kon worden afgele verd. De architect van de woningen is ir. G. A. Schiller van het architec tenbureau Imbo bv te Woudenberg. De bouw werd uitgevoerd door de aannemerskombinatie Muwi/Van Gent. De huurprijs van de woningen ligt rond de driehonderd gulden (ka mer. keuken, slaapkamer, badka mer). (Van éen onzer verslaggevers) LEUSDEN - De gemeenteraad wordt door het Leusdense college van b. en w. gevraagd akkoord te gaan met een ontwerp-tekening en kostenbegroting voor het verharden van 't Erf in de Hamershof en de aan leg van fiets- en voetgangersverbin dingen tussen de Centrumweg - 't Erf - Hamersveldseweg. Het ligt in de bedoeling van de ge meente deze werkzaamheden, die geraamd worden op 219.500 gulden, voor de winter van dit jaar rond te krijgen. Volgens b. en w is voor 't Erf een vormgeving gekomen, die zowel op kor te als op lange termijn doeltreffend is. terwijl het ..pleinbeeld" hieraan niet on dergeschikt is gemaakt. Voor korte tijd kan hel plein parkeerruimte bieden aan ongeveer vijfendertig auto's. Na de rea lisatie van de parkeerplaatsen ten noor den van het geplande postkantoor, ten oosten van het wellicht toekomstige wa renhuis en ten zuiden van het nieuwe gemeentehuis kan 't Erf zonder wijzigin gen tot voetgangersdomein omge toverd worden In het plan is bovendien een fietsver- binding opgenomen die de wijken ten oosten van de Centrumweg verbindt met de Hamersveldseweg. Dit fietspad ontsluit dan gelijktijdig het hoofdcen trum zowel in oostelijke als in westelijke richting. ACHTERVELD De gemeenteraad wordt ook ge vraagd een krediet van ruim 1,1 mil joen gulden uit te trekken voor het bouwrljpmaken van een gedeelte in het bestemmingsplan Achterveld. Op korte termijn kan namelijk wor den begonnen met de verkoop van de kavels grond voor woningbouw in het gestemmingsplan. Door de dienst gemeentewerken worden momenteel het bestek op de tekeningen voor het bouwrijpmaken van de grond gereedgemaakt. Het ont- werp-rioleringsplan voor dit gebied is inmiddels met de Provinciale Water staat besproken Als de raad akkoord is met het beschikbaarstellen van het kre diet, kan na half augustus gestarl wor den met de werkzaamheden. LEUSDEN ACHTERVELD - Raads lid Henk Ossendrijver (CDA) sprak na mens de meer dan duizend Achtervel- ders. die hun handtekening hadden ge zet voor het openhouden van het zwembad in De Glind voor de Achter- veldse bevolking én namens de tamelijk grote delegatie, die deze handtekenin gen hadden aangeboden aan het ge meentebestuur in de persoon van bur gemeester Rademaker Het Achter- veldse raadslid het er geen enkele twij fel over bestaan, dat de Achtervelders boos waren Boos op de burgervader die de delegatie nogal onheus had beje gend. of zoals Ossendrijver het voor zichtig omschreef ,.U hebt de dames met al te vriendelijk toegesproken De Achterveldse raadsvertegenwoordi- ger vond dat geen goede zaak en dal wilde hij wel even in het openbaar kwijt Burgemeester Rademaker had daar weinig verweer tegen. Hij zei nog wel dat hii wat verrast was geweest door de grote delegatie, maar dat kan geen re den zijn om dan maar onvriendelijk te zijn.Bovendien hadden de dames zich niet zo goed georiënteerd, voegde de heer Rademaker er aan toe. daarmee doelend op een volgens hem onjuiste berichtgeving in de krant Ook geen re den om onvriendelijk te zijn tegenover aktieve Achtervelders. die voor hun zwembad-belangen opkomen Burge meester Rademaker tenslotte .Ik geef toe. dat ik misschien wat zwart-wit ben geweest, maar het was niet mijn bedoe ling om onvriendelijk te zijn" Het moet de burgemeester in ieder geval nu duidelijk zijn. dat de Achtervel ders zich niet zo maar van alles laten zeggen MONUMENTENBELEID LEUSDEN - Tijdens een der lange diskussies in de raad. vorige week don derdagavond. had burgemeester Ra demaker zich ten aanzien van het mo numentenbeleid nogal bedmerend uit gesproken in de trant van ..Het monu mentenbeleid van de gemeente Leus- den is gericht op windkracht 12". Tij dens de rondvraag kwam fraktievoorzit- ter Evelien Blom van het CDA terug op deze volgens haar hoogst ongelukkige opmerking die. gevoegd bij de eerdere opmerkingen van het gemeentebe stuur. niet in dank zal worden afgeno men. Zij voegde er overigens aan toe het toch positief te vinden, dat de boer derij nu toch eindelijk is dichtgespijkerd met planken om verdere verpaupering te voorkomen ..Wel een beetje laat was haar spijtige konklusie (Van de redaktie) LEUSDEN - „De gemeente zal haar woningbouwprogramma voor Clae- verenblad-Wildenburg moeten bij stellen," is de mening van de heer J. van der Weyden. voorzitter van de Woningstichting Leusden (WSL), „er zullen méér woningwetwoningen ge bouwd moeten worden dan nu is voorzien." De WSL-voorzitter deed die uitspraak tijdens de feestelijke bijeenkomst ter gelegenheid van de duizendste woning, die werd toege voegd aan het pakket woningen van de Woningstichting Leusden. Die woning, de eerste uit een serie van 55 eén- en tweepersoonswoningen in Claeverenblad, kwam in het geluk kige „bezit" van de heer Cris Punt en Ingrid de Boer, die van de WSL- voorzitter symbolisch de duizendste sleutel overhandigd kreeg en een fik se bloemenbak voor het opfleuren van het kersverse interieur. De heer Van der Weyden kreeg de 100ste sleutel eerder tijdens de bijeen komst uit handen van de heer Janmaat, direkteur van de aannemersmaat schappij Heul/Van Gend. Deze noemde de Woningstichting Leusden een pretti ge partner om mee te werken. „De WSL voert een slagvaardig beleid." aldus de heer Janmaat, „en weet op een moder ne wijze te opereren." Hij noemde met name ook de plezierige wijze, waarop met het totale bouwteam was gewerkt. Een bouwteam, waarin ook de gemeen te zitting heeft Na afloop van de feestelijke sleutel overhandiging bekeek het gezelschap het projekt van de één- en tweeper- 60-65 km: 21 voertuigen 6.3% 65-70 km: 21 voertuigen 6.3% 70-75 km 6 voertuigen 1.7% 75-80 km 6 voertuigen 1,7% 80 en hoger geen voertuig= 0.0% De controles werden gehouden in het kader van in Leusden-Zuid te treffen verkeersmaatregelen Zoals bekend heeft de werkgroep „Veilig Leusden-Zuid" jarenlang gewerkt aan voorstellen om deze woonkern minder onveilig te maken De eerste plannen, waarin nogal wat verkeers drempels in de doorgaande wegen waren opgenomen, konden in de ogen van een deel van de bevolking geen genade vinden De herziene plannen, waarin de meeste verkeers drempels waren verdwenen en ver vangen door asverleggmgen, werden instemmender beoordeeld Alleen de verkeersdrempels bij het scholenei- land. die de werkgroep gehandhaafd wenste te zien. bleek met name voor de middenstand nog steeds niet ac ceptabel. Uiteindelijk zal de gemeen teraad zich uit moeten spreken over de in Zuid te treffen maatregelen De uitvoering er van staat volgend jaar op het programma. Tijdens de discussies over de voor stellen van de werkgroep „Veilig Leusden-Zuid" werd door een aantal inwoners nogal getwijfeld aan de on veiligheid van hun dorp, Bovenstaan de cijfers tonen echter aan. dat er wel degelijk sprake is van verkeersonvei- lig rijgedrag van automobilisten (Van de redaktie) LEUSDEN De raad is zonder hoofdelijke stemming akkoord ge gaan met het model I voor het struk tuurplan, zoals omschreven in het voorstel van b. en w.: „Bij de verdere planontwikkeling voor het struktuur plan zal de natuurlijke aanwas als basis worden genomen, met dien verstande, dat de bij een passend voorzieningenniveau behorend draagvlak mede in beschouwing wordt genomen". Voor deze toevoeging had wethou der Wagenaar (VVD) zich nogal sterk gemaakt, nadat tijdens de diskussie bleek, dat het merendeel van de raad (PKL. D'66, CDA en GPV/SGP) niets voelde voor de toevoeging Zij von den. dat volstaan kon worden met een onderzoeksmodel, gebaseerd op de natuurlijke groei na 1985 De wet houder van Ruimtelijke Ordening hield een gloedvol pleidooi, waarin hij de raadsleden voorhield, dat in dien de raadsleden voor model I zou kiezen, zónder de toevoeging in het voorstel inzake de voorzieningen, de raad de bestaande middenstand dan zou veroordelen tot een niet volwaar dig bestaan „Dat is een hard gege ven," stelde hij met nadruk. Dat vooruitzicht benauwde de raad blijkbaar toch. Met name het CDA kwam op haar schreden terug. Henk van der Sloot „Wij willen u helemaal niet beletten om in een warenhuis de Hamershof neer te zet ten. maar het moet niet zo zijn, dat LEUSDEN Bijna de helft van de automobilisten rijdt te hard door Leusden-Zuid. Tijdens een viertal controles in de maand mei van dit jaar is gebleken, dat 43,7% van de passerende automobilisten harder reed dan 50 kilometer per uur. Niet minder dan twaalf automobilisten re den harder dan zeventig kilometer per uur. Aldus blijkt uit gegevens, die vol gende week dinsdag ter sprake ko men in de vergadering van de ge meentelijke werkgroep Verkeersaan- gelegenheden. Die gegevens zijn het resultaat van vier controles, waarbij de snelheid van in totaal 336 voertui- gen werd geregistreerd De controles werden op vier dagen in mei op verschillende Tijdstippen gehouden, te weten 19 mei van 06 30 uur tot 08.00 uur; 14 mei van 07 15 uur tot 09.00 uur; 13 mei van 16 30 uur tot 18 00 uur; en 7 mei van 16 00 uur tot 18.00 uur; De geregistreerde snelheden zijn als volgt te verdelen tot30 km 15 voertuigen 4.5% 30-35 km 15 voertuigen 4.5% 35-40 km: 20 voertuigen 5,9% 40-45 km 53 voertuigen 15,8% 45-50 km 86 voertuigen 25.6% 50-55 km 38 voertuigen 22.3% 55-60 km 55 voertuigen 16,4% - Bijna de helft van de automobilisten ri/dt te hard door Leusden-Zuid een warenhuis meer woningen op moet leveren." Ad Wisman (eveneens CDA) „Onder de Hamershof-winke- liers wordt op dit moment een enquê te gehouden over de vraag of er wel of niet een warenhuis moet komen. Dat zou ook meegenomen moeten worden Overigens hebben we een model I met marge niet afgewezen. Wij kiezen voor een soort I plus plan meerdere malen daarvoor was ge waarschuwd „Daarom", aldus de heer Bloemhof, „zullen we voorzich tig moeten zijn Ik zeg niet. dat er geen warenhuis moet komen Maar we moeten niet weer onvoorzichtig beloften gaan doen, die we mis schien later niet waar kunnen ma ken." Een tweede knelpunt in het voor stel was het werkkrediet dat het ge- Wagenaar „U kiest dus voor het model, zoals het in ons voorstel staat?" Ad Wisman „Het moet steeds een kwestie van afwegen zijn", waar op voorzitter Rademaker konklu- deerde „Ik denk dat de heer Wisman weergeeft wat bij het college leeft" Rinze Bloemhof (D'66) herhaalde zijn - reeds eerder in de diskussie naar voren gebrachte cijfermateriaal uit het verleden, waaruit zou moeten blijken, dat er ernstige vergissingen zijn gemaakt, terwijl in het verleden meentebestuur had gevraagd voor verder onderzoek voor het struktuur plan Met name ook het CDA vond de gevraagde f 150 000,— aan de hoge kant. temeer, omdat zoals Van der Sloot het uitdrukte", „we nu f 150 000.— gaan geven, zonder dat we weten, wat we dóar voor terug krijgen." De Demokraat Bloemhof vond daarom ook. dat de opdracht voor dit onderzoek in de commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Or dening opgesteld zou moeten wor- Henk van der Sloot (CDA,Wij zeg gen niet, dat u géén warenhuis mag bouwen" den. Harm Offereins (GPV/SGP) was het daarmee eens „We zullen zorg vuldig moeten spreken over wat u verstaat onder passend voorzienin genniveau en het daarbij behorende draagvlak" Burgemeester Rademaker sloot de geruime tijd durende diskussie af met de konklusie. dat de raad het groene licht gaf om door te kunnen gaan naar de volgende fase van het struk tuurplan. ..zij het. dat u nu f 100 000.— beschikbaar stelt, waar bij u zo nodig het krediet wilt aanvul len tot de door ons gevraagde f 150 000.— En zo was het Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel goedge keurd

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3