„Wij zijn geen mensen, die achterom kijken" David Macaulay's fascinerende ontleding van de Wolkenkrabber SCOUTINGGROEP „CAY-NOYA" 70 JAAR DE WOLKENKRABBER reportage AMERSFOORT - Padvinders, verken ners, welpen, gidsen, kabouters, pad- vindsters, loodsen, voortrekkers. Het zijn allemaal benamingen voor leden, aange sloten bij de landelijke organisatie Scou ting Nederland. De eerste scoutinggroep In Nederland werd in 1910 opgericht, na dat Lord Baden Powell In 1907 In Enge land met zijn „spel van verkennen" was begonnen. Het spel van verkennen wordt heden ten dage door ruim 24 miljoen jon gens en meisjes, verdeeld over 100 lan den gespeeld. In Nederland telt de scou- tingbeweging 115.000 leden en Is daar mee de grootste jeugdorganisatie In ons land. De oudste scoutinggroep in onze regio is de Amersfoortse Cay-Noya groep, gehuisvest op de grens van Leus den en Amersfoort op het terrein „de Vos- heuvel" aan de Heiligenbergerweg. De groep bestaat precies zeventig jaar, re den om wat meer aandacht te besteden aan deze scoutingclub. Wat is logischer bij een jubileum dan eens terug te blikken in de historie van de groep In een gesprekje dat we hadden met een van de leiders van de groep, schipper Joost van de Berg. werd al snel duidelijk dat we een uitgebreid historisch overzicht wel konden vergeten. „We zijn geen mensen die achter om kijken," was de reactie op de vraag om iets over het grijze verleden te vertellen. Er is wel eens in oude logboeken gesnuffeld, maar dat wil nog niet zeggen dat de huidige leiding de geschiedenis van de groep van het begin tot het eind kent Dat de groep in 1911 is opgericht weet men omdat men wel papieren heeft gevonden over de viering van latere jubilea, terugrekenend is men toen op 1911 gekomen Een oprichtingsdatum is derhalve ook niet bekend ZONNEGOD Men weet zelfs niet met zekerheid te ver tellen waar de naam van de groep. „Cay- Noya vandaan komt. Het verhaal gaat dat door Frits van Breda de naam bedacht is toen de groep al een paar jaar bestond Er werd een wedstrijd uitgeschreven om een goede naam voor de groep te bedenken. Een verkenner kwam toen met de suggestie om de groep Cay- Noya te noemen, de naam van een Brazi liaanse of in ieder geval een Zuidamerikaan- se zonnegod. De groepsdas van de Cay Noya groep is ook nu nog geel, de kleur van de zon Een officiële bevestiging van dit ver haal. heeft de groepsleiding echter nooit kunnen krijgen 1971 Voor wat betreft de leiding en de leden van de huidige groep begint de historie pas in 1971dus pas tien jaar geleden. In dat jaar brandde het groepshuis van de Cay-Noya groep in de Amersfoortse Bokkeduinen tot aan de grond toe af. De groep, die op dat moment bestond uit 10 juniorleden (welpen) en 8 ouderen (verkenners) kregen tijdelijk de beschikking over een directiekeet. welke ge plaatst stond op het terrein de Vosheuvel. De keet. op dat moment eigendom van de ge meente Amersfoort zou voor maximaal één jaar betrokken kunnen worden. De groep v/as op dat moment vrijwel failliet De leiding stapte voor hht grootste deel op. waardoor het voortbestaan van de groep in gevaar kwam Door de geweldige inzet van enkele enthousiastelingen kwam de groep er toch langzaam maar zeker weer boven op. Een open dag die in september '71 georgani seerd werd. leverde al direct een flink aantal nieuwe leden op. Toen een jaar later zeven longelui, allen ouder dan 16 jaar van een andere Amersfoortse groep overstapten naar de groep aan de Heiligenbergerweg was het probleem van het tekort aan leiding ook opgelost. DONDERDAG 2 JULI1981 Cay-Noya voor Scouting te land en te water. ZEEVERKENNERS De laatste 10 jaar is het met de Cay Noya- groep erg goed gegaan Aanvankelijk be stond de groep alleen uit zogenaamde land- verkenners. jongelui die het „spel van ver kennen" alleen op het vaste land bedrijven De bijbehorende groepering voor de jongens in de leeftijdsgroep van 81 m 10 jaar. welpen genaamd, behoorden automatisch ook tot de „landafdelingOmdat veel jongelui be langstelling hadden voor het water, richtte de Cay Noya-groep in 1973 een zeeverkenner- stak op, die al snel kon beschikken over een eigen boot. Het type boot dat door de zeever kenners in Nederland gebruikt wordt is de zogenaamde lelievlet, een stalen platbo dem. waarop 14 m2 zeil gevoerd kan wor den. De groep beschikt op dit moment over zes van dergelijke vaartuigen die momenteel rond 6700 - per stuk kosten Verder be schikken de zeeverkenners over een eigen motorbootje dat gebruikt wordt als sleep bootje voor de zes rood-geel geschilderde lelievletten Ook kent de groep tegenwoordig een groepering ..zeewelpen" Deze jonge ren gaan over het algemeen, als ze daartoe de leeftijd hebben bereikt naar de zeever kenners Van de welpen wordt wel verwacht dat ze een zwemdiploma hebben, tot varen komt men echter meestal niet omdat dit te veel risico's met zich meebrengt. BEVERS Een nieuw woord binnen het Nederlandse scoutinggebeuren is „bevers' Twee jaar geleden werd er in het leiders- blad van Scouting Nederland melding ge maakt van een bloeiende scoutinggroepe- ring in Canada Het ging hier om de „bea vers". jongelui in de leeftijdsgroep van 5-8 jaar In Canada momenteel de grootste spel- tak met 70 000 leden. In Nederland bestond een speltak voor deze jongeren nog niet De Cay Noya-groep zag v/el wat in een spelaanbod voor de leef tijdsgroep tot 8 jaar. Men vroeg in Canada nadere inlichtingen met als gevolg dat er nu al twee jaar een „bevergroep' binnen de Cay-Noyagroep functioneert Hanteert men bij de welpen het Jungleboek van Rudyard Kipling als basis voor het spel dat men speelt, bij de bevers gebruikt men het boek ..Friends of the forest" een verhaal dat. hoe kan het anders, handelt over bevers. Lande lijk werd er niet erg positief gereageerd op het initiatief van de Amersfoortse groep, wat niet v/egneemt dat men in tal van plaatsen het idee van de groep heeft overgenomen en ook is gestart met de jongerentak GROOTSTE GROEP De Cay-Noyagroep is met haar 139 jeugd leden en 25 man leiding veruit de grootste scoutinggroep in Amersfoort- Gezien de be langstelling die er voor het scoutingwerk be staat zou de groep veel groter kunnen zijn Men moet echter voor enkele speltakken een ledenstop hanteren omdat men geweldi ge ruimteproblemen heeft Behalve de direc tiekeet die men nog steeds in gebruik heeft, beschikt de groep nu over nog twee andere onderkomens Men heeft echter slechts een huurcontract voor twee gebouwtjes. Een derde gebouw zal men nog dit jaar moeten verlaten. De gemeente heeft inmiddels al een stukje grond aangeboden in de buurt van de Willem lll-kazerne. de groep wil echter graag bij el kaar blijven op het terrein de Vosheuvel Nu het tolhuis met het er achter liggende terrein aan de Heiligenbergerweg in het bezit van de gemeente Amersfoort is gekomen, hoopt de groepsleiding op deze grond een ge bouwtje te mogen neerzetten. Of men daar toestemming voor krijgt is momenteel nog de vraag MEISJES De Cay-Noyagroep bestaat, met uitzon dering van enkele leidsters, geheel uit man nelijke leden Niet omdat men een hekel heeft aan dames, maar eerdergenoemd ruimtegebrek maakt het onmogelijk om veel meer leden aan te nemen Omdat men tradi tioneel een jongensgroep was, is dit tot op de dag van vandaag zo gebleven Omdat men niet de hoop koestert dat er binnen zeer kor te tijd verandering komt in de huisvesting blijft de Cay-Noyagroep vooralsnog een mannenzaak. Niet alle leden van de scoutinggroep zijn trouwens elke week aanwezig op het groepsterrein De zeeverkenners en de loodsen (groepering 16+ers) zijn zomers te vinden op en om hun boten die dan in het Eemmeer liggen 's Winters worden de bo ten via de Heiligenbergerbeek naar het troephuis gesleept waar ze dan op de kant gehaald worden voor hun periodieke onder houd FEEST Ter gelegenheid van het 70-jarig be staan van de groep werd er enkele weken geleden al een „open dag" gehouden, waar ouders en belangstellenden nader kennis konden maken met het werk en materiaal van de groep. Na de vakantie zou men graag een reünie van oud-leden willen organiseren. Het adressenmate- rlaal waarover men kan beschikken is echter verre van volledig. Belangstellen den worden dan ook verzocht zich te mel den bij J. v. d. Berg (tel. 033-750537). Voor 14 november a.s. heeft men een heel feestprogramma samengesteld, 's Mid dags een filmdag voor de leden met aan sluitend een receptie ter gelegenheid van het jubileum. Voor de avond heeft men de theaterzaal van de Flint gehuurd. Alle groeperingen waaruit Cay-Noya is opge bouwd zullen iets ten beste moeten ge ven op het podium. TRADITIES Als we het scouting van vandaag vergelij ken met de padvindersbeweging van vroe ger moeten we constateren dat er toch wel het één en ander is veranderd Door de fusie van de vier landelijke organisaties die zich met scouting bezighielden tot één grote club „Scouting Nederland", zijn er veel tradities verloren gegaan Vooral oudere leiders bin nen scouting betreuren het wel eens dat veel oude zaken overboord gegooid zijn door de fusie. Om deze reden hebben sommige groepen in het land dan ook moeite zich te conformeren aan de richtlijnen zoals die van uit het landelijk bureau van Scouting Neder land worden gegeven. Bij Cay Noya bewan delt men een gulden middenweg, getuige de uitspraak van schipper Van de Berg, „We willen traditis hoog houden, maar staan open voor nieuwe zaken." De Scoutinggroep Cay-Noya bestaat uit een zestal verschillende speltakken. Bevers. 5 l/m 7 jaar, zaterdags 10.00- 12 30 uur. Welpen, land. 8 Lm 10 jaar. zaterdags 10 00-12 45 uur. Welpen, zee. 8 t/m 10 jaar. zaterdags. 14 00-16.30 uur Verkenners, land, 11 t/m 15 jaar, vrijdags 19 00-20.00 uur; zaterdags 10 00-12 30 uur Verkenners, zee. 11 t/m 15 jaar. vrijdags 19.00-20.00 uur. zaterdags 14.00-17.00 uur Nairana-stam, land/zee. vanaf 16 jaar, vrij dags 19.30-22 00 uur. zaterdags vanaf 14 00 uur. De bijeenkomsten zijn in één der groeps- huizen, terrein „de Vosheuvel". Heiligenber gerweg 183 te Amersfoort Kontakladressen: Bevers: Malak van den Berg. Ringw. Ran denbroek 88c, tel. 750537. Landwelpen: Akela Woordes, a/Baghee- ra v. Eeden, Ringw. Kruiskamp 67a. tel 728456 Zeewelpen: Akela Luigjes, Woestijger- weg 31, tel. 14412. Landverkenners: Hopman Buijink, Leus- derweg 117, tel 32675. Zeeverkenners: Stuurman v. Oossanen, Hunzestraat, tel. 11270 Nairanastam: Schipper Van den Berg, Ringw Randenbroek 88c, tel. 750537 Enkele van de 25 tenten van Scouting Cay-Noya Ook landverkenners zijn weieens op het water. (door Bert Vos) Amerikanen - dat is algemeen bekend - doen alles als het even kan In het groot. Een typisch voorbeeld van die eigen schap Is de wolkenkrabber, een Ameri kaanse vondst. Gigantische, Imponeren de, uiterst modernde bouwwerken, waar over in de loop der tientallen jaren al heel wat Is geschreven, al dan niet in gero mantiseerde vorm. Hele mensenlevens werden van de wieg tot het graf bij wijze van spreken in een wolkenkrabber ge leefd. Hele generaties Amerikaanse kooplieden hebben hun imperium opge bouwd binnen de muren van de wolken krabbers. Verschillende, inmiddels be faamde speelfilms vonden hun climax in of nabij een wolkenkrabber. Denk maar eens aan „The towering inferno" of de klassieker van de eeuw: „King Kong", waarbij de gigantische mensaap zich in de oerwouden waande, terwijl hij aan het topje van de Empire State Building hing als wat het een stevige liaan. Over deze inmiddels beroemde en dit jaar vijftig jaar oud geworden Empire State Building te kende en schreef de bekende architect schrijver-tekenaar David Macaulay een schitterend boek: „De wolkenkrabber", het verhaal van een ontleding. Macauly is ook in Nederland zo langza let verhaal van een ontleding David Macaulai merhand erg bekend geworden door zijn verschillende getekende en geschreven boeken, zoals „De kathedraal". „De pyrami- de", en het ook kortgeleden nog in deze rubriek besproken boek „Het mysterieuze motel", Macauly heeft gevoel voor humor, die hij subtiel verwerkt in zijn teksten en tekenin gen Als architect had hij natuurlijk gewoon een boek kunnen schrijven, waann wordt uit gelegd, hoe de Empire State Building vijftig jaar geleden is gebouwd. Zo niet Macaulay. Hij draaide de zaken om Hij situeerde zijn verhaal in de toekomst (1989) en laat een Amerikaans-Arabische oliemagnaat de be faamde wolkenkrabber afbreken om die. verdieping voor verdieping, weer op Ie kun nen bouwen in de oliewoestijn van zijn va derland. Want niet alleen Amerikanen pakken de zaken groots aan Ook olieprinsen hebben zo hun dromen en prins All Smith wil de Empire State Building, dat trotse vruchtbaar heidssymbool van Amerikaanse vooruit gang.-als hoofdkwartier in zijn geboorteland neerzetten Een gigantisch karwei, dat spreekt, maar zoals het gebouw vijftig jaar geleden segment voor segment werd opge bouwd. zo moet het mogelijk zijn - met even veel technisch vernuft - dat ding weer af te breken De raad van commissarissen en de aandeelhouders van prins Ali Smith's olie concern voelden er eigenlijk niets voor, von den het maar een belachelijk, kinderlijk idee. maar zoals Macaulay fijntjes schrijft het feit, dat hij over acht en zestig procent van de aandelen beschikte, bevorderde zo wel hun loyaliteit als een uiterst toegeeflijke houding tegenover zijn soms schokkende gedrag". Alt Smith koopt de Empire State Building tot grote woede van de vaderlands lievende Amerikanen Het is bepaald vermakelijk, hoe Macaulay de dan volgende onderhandelingen be schrijft tussen de New Yorkers, die hun ge bouw niet willen missen, dat symbool van trots, en Ali, die zijn pappenheimers blijkbaar goed kent Na deze inleidende schermutse lingen, die leiden tot de overwinning van de Arabische prins (kapitaal tegen blijkbaar iets minder kapitaal) begint het eigenlijke giganti sche proces van de ontleding (afbraak is hier een vies woord, dat spreekt vanzelf). Macau lay weet als geen ander te beschrijven en in fraaie pentekeningen te schetsen wat er alle maal bij komt kijken om dat gigantische kar wei te klaren. Want achter de ogenschijnlijke fagade van beton, staal en glas blijkt zich een wereld van technisch vernuft en vakman schap te verbergen „De wolkenkrabber" is een schitterend boek. waarin op bijzonder speelse wijze de architectuur van de wolkenkrabber uit de doeken wordt gedaan Een ogenschijnlijk fu turistisch boek met een enorme realiteits waarde Leerzaam en erg grappig, waarbij de indrukwekkende tekeningen een bijzon der accent geven aan Macaulay's amusante tekst Macaulay is er duidelijk In geslaagd om op fantasierijke wijze een anders vrij droog onderwerp als'een wolkenkrabber deskundig uit de doeken te doen. In Ame rika terecht bekroond door de New York Times. Voor Nederland werd Macaulay's tekst bewerkt door bouwhistoricus H. Janse. Warm aanbevolen! „De wolkenkrabber" (Unbuilding. 1980) geschre ven en getekend door David Macaulay Vertaald door Agaan van Nimwegen. voor Nederland be werkt door H Janse 1981 Uitgegeven door Uitge verij Pioegsma te Amsterdam Gebonden 80 blz groot formaat Prijs 26,90 Waleraktivileil van de zeeverkenners op het Eemmeer met een van de zes holen.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 8