De stichting SOHA gaat een Krisis Interventie Centrum realiseren Onderweg in Nederland en België „Compleet" reisboek stelt teleur Ie Nederland en België Gebruik de sleutel van nieuw leven U bent in staat hen dat te geven Inschrijving EHBO-cursus Leusdenaar bestuurslid afdeling Utrecht 13 JULI T/M 3 AUGUSTUS DINSDAG 7 JUL11981 plaatselijk nieuws LEUSDEN/AMERSFOORT - Ne derland behoort tot de rijke landen in oe wereld. Nederland Is een typische verzorgingsstaat, waarin de over heid garant staat voor een aantal grondrechten van zijn burgers. Mate riële grondrechten wel te verstaan als inkomen, werk, wonen, onder wijs, cultuur. In de laatste jaren be staat er echter in de huidige struc tuur geen sluitende garantie meer voor inkomen en werk, dét wel. Waar óók geen sluitende garantie voor bestaat, dat is voor het welzijn van de Nederlandse burgers. Nederland kent vele prima vormen van onderwijs. Maar hoe de mens zinnig zijn leven kan invullen, daarvoor bestaat geen enkele vorm van onderwijs of opleiding. Daar voor kan ook de overheid geen garan tiepatronen aanreiken Welzijn, een zó belangrijk iets, dat moet ieder voor zich invullen. De één kèn het. De ander kan het niét, of heeft er de allergrootste moeite mee. Soms zijn de veelsoortige problema- tieken bij het invullen van het leven zó groot, dat de mens er voor op de vlucht gaat. En zich gaat verdoven, met alco hol (en/of drugs). Véél meer mensen laten de alcohol in hun leven toe dan u en ik zo oppervlakkig zouden vermoe den. En veel meer mensen hebben zélf alcohol op hun hoofden dan ook al weer u en ik zo oppervlakkig zouden vermoe den. In Nederland wordt tot nu toe het al coholprobleem niet voldoende onder kend. Door een stuk sociale welstand wordt het alcoholprobleem versluierd. Ook wordt het alcoholprobleem als een ondergeschoven deelprobleem bij het drugsprobleem behandeld. Er wordt ook veel meer gepubliceerd over drugs misbruik dan over alcoholmisbruik. Het is net of onze maatschappij bereid is het alcoholprobleem te bedekken en in te kaderen. Zonder dramatische onthullingen te willen doen zijn vele mensen het er over eens, dat de doodsoorzaak door alco holmisbruik vér uitstijgt boven die door drugsmisbruik. In vele gevallen kan bij voorbeeld gesteld worden, dat de dood van iemand die lijdt aan leversclerosis, veroorzaakt is door alcoholmisbruik. Leusden is een typisch welvaarts dorp Daar speelt zich in het klein af, wat landelijk op grotere schaal gebeurt. Zo wel op het gebied van de alcoholversla ving als op het gebied van de versluie ring van deze problematiek. Vele huisartsen zitten met het probleem in de maag Sommige huisartsen hebben het er moeilijk mee om een bezoek af te leggen bij een verslaafd alcoholist in een crisissituatie. Ook de ziekenhuizen hebben het er moeilijk mee om voor de tijd van veertien dagen een verslaafd alcoholist er weer tijdelijk medisch bo venop te helpen. In Nederland bestaat een duidelijk te kort aan deskundige opvang met 24 uurs opname mogelijkheden, hoewel deze op kleine schaal in enkele ver pleeg- en opvangcentra aanwezig is. Zo werd twee jaar geleden het idee geboren bij twee Leusdense ex- drankverslaafden, de heren Bert van den Hoek en Mees van de Lagemaat, om iets te gaan doen aan de opvang mogelijkheden van mensen met een acute intoxicatie van alcohol. Vanuit de eigen drankverslaving en de opvang binnen de Anonieme Alkoholisten wil den zij hulp gaan bieden naar anderen toe, om de zogenaamde eerste twaalf stappen" te zetten. Bij nacht en ontij, èn in de weekends, werden zij geconfron teerd met mensen, die in een acute cri sissituatie kwamen. Ze hadden zelf in het begin ook best bepaalde angsten, maar er zat een stuk eigenbehoud in om geconfronteerd te worden met de ellen de van anderen. Al spoedig stonden Bert van den Hoek en Mees van de Lagemaat voor het blok. In samenwerking ook met de politie zagen zij, dat mensen ergens ón- dergebracht moesten worden Waar laét je zulke mensen. Al spoedig moes ten ze gaan leuren met mensen op wel ke indicatie die ergens ondergebracht konden worden. Op psychiatrische indi catie bij ,,Zon en Schild"? Bij Zieken SOHA huis Overvecht? Bij hoge uitzondering bij de P.AAZ. Sint Elisabeth Zieken huis? Ze kwamen tot de conclusie, dat er in de buurt een crisisopvang moest ko men. En dat was het prille begin van de Stichting SOHA: Stichting Opvang en Herstel Alcoholici. WERKGROEP Er kwam een werkgroep tot stand, waartoe de volgende leden behoren: Mees van de Lagemaat, sportthera- peut; Bert van den Hoek, direkteur SO HA; Ruud Goudswaard, voorzitter, Anonieme Alcoholisten deze voórstaat, positief kan werken. In confrontatie lukt het wél om de alcohol te laten staan. Er zijn in Nederland enkele hulpverle nende instanties en klinieken, die ge specialiseerd zijn op alcoholverslaving: de Jellinekkliniek in Amsterdam, de Beukemakliniek in Groningen, De Zee straat in Den Haag Daarbij kan worden aangetekend, dat bij weten van de ex- verslaafden in Leusden De Zeestraat de eerste Nederlandse kliniek is, die 24 uur opneemt. Maar ervaringsdeskun digheid, de hulp door ex-verslaafden, kan daar niet verwezenlijkt worden. Omdat het moeilijk is om de ex-ver- slaafden in te brengen binnen een be staande situatie kliniek zijn zonder drempel, zonder zware intake-procedures, zonder amb telijke barrières Vanuit de ervarings deskundigheid is de gemotiveerdheid van de kliént niet zo noodzakelijk. De crisissituatie kan op het thuisfront liggen. Daarom moet de verslaafde tij delijk uit de crisissituatie worden ge haald, en moet aan de cliënt binnen de opvang worden duidelijk gemaakt waarmee hij bezig is. Maar niet alleen de cliënt moet wor den behandeld: ook het gezin moet worden begeleid. Door middel van een multi-disciplinair team zal begeleiding worden geboden Een Krisis Interventie Centrum te realiseren met alleen vrijwilligers is niet u Henny Hovius, 1e secretaris; Eric van Nus, 2e secretaris, bezigheidsthera peut; Gerard Landzaat, therapeut; R H. van Dalen, accountant, penningmees ter. Er kwamen een Raad van Aanbeve ling alsmede een Raad van Advies van de grond, die de Stichting helpt de doel stellingen te waarborgen. Op 26 mei 1981 kreeg de Stichting SOHA, Stichting Opvang en Herstel van Alcoholici, zijn beslag. Met als doel stelling: directe hulp te kunnen bieden aan mensen met een acute intoxicatie van alcohol, waaraan verbonden de tot standkoming van een Krisis Interventie Centrum. Als streefdatum voor de ope ning van een dergelijk centrum werd mei 1982 genoemd OPVANGCENTRUM IN MIDDEN-NEDERLAND De opzet is om in Midden-Nederland een Krisis Interventie Centrum op te richten. Met 24 uurs opname mogelijk heden, methodisch steunend op het confrontatie-reflectiemodel, dat door ex-verslaafden wordt ingevuld Omdat uit 35-jarige ervaring is gebleken, dat de confrontatie met lotgenoten, zoals de WERKEN MET EX-VERSLAAFDEN Dat is de uitzonderingspositie, die de SOHA inneemt: in de SOHA-kliniek zal gewerkt worden met ex-verslaafden, voor wie naar een ondersteunende on derbouw zal worden gezocht. De SO HA-kliniek is voor Nederland uniek. In Duitsland, België, Zweden, Denemar ken, Frankrijk, Canada en de Verenigde Staten ként men dergelijke klinieken al onder de naam van halfway houses". Halfweg ben je, wanneer je als alco holverslaafde het medisch deel er op hebt zitten. Verpleegtechnisch ben je geholpen. Bert van den Hoek: ,,Aan het alcohol probleem op zich is dan nog niets ge daan. Ex-verslaafden kunnen de kliënt tot het besef brengen wat hij aan het doen is, gebruik makend van zijn eigen persoonlijkheid en zijn eigen waarde. Na de crisissituatie moet iemand niet maar zó de maatschappij worden inge stuurd. De AA-groepen helpen daarbij. Als iemand in een kliniek wil worden opgenomen, moet hij daartoe zélf be reid en gemotiveerd zijn Wij willen een mogelijk. Je hebt alleen al honderd vrij willigers nodig als je in klein bestek effi ciënt wilt werken. Met vrijwilligers alleen kun je de continuïteit voor de cliënt niet waarborgen De deskundigen, psychia ter, psycholoog, arts, maatschappelijk werker, verpleegkundigen, zullen in ar- beidsverband moeten kunnen meewer ken En wel op zodanige wijze, dat er een evenwicht-harmoniemodel ont staat door middel van een demokrati- sche struktuur We maken een duidelijk onderscheid tussen de opnamen We nemen géén mensen op, die verslaafd zijn uit psy chiatrische verslaving. Maar wèl men sen, die door het alcoholgebruik psy chisch gestoord zijn. Dat wil niet zeg gen, dat we in een crisissituatie die eer ste categorie mensen zullen weigeren. Die eerste opvang zullen we ook voor hen wel doen Maar de opname diag nostiek zal door de psychiater moeten worden beoordeeld GOEDE KONTAKTEN NAAR ALLE BESTAANDE INSTELLIN GEN SOHA is momenteel bezig goede Wat mag je verwachten van een reis boek voor de Benelux, dat zichzelf aan prijst als het meest complete, dat werd samengesteld door een staf van geleerde heren, dat de omvang van een bijbel heeft en ook nog eens ruim vijf tientjes kost? Daar zou je, dunkt me, heel wat van mo gen verwachten. Maar wie hoge verwach tingen koestert ten aanzien van „Onder weg in Nederland en België", komt bedro gen uit. Op het eerste gezicht is het een fraai boek, maar bij nadere bestudering blijkt de Inhoud ronduit teleurstellend te zijn. „Onderweg in Nederland en België" blijkt om verschillende redenen tegen te valllen. Allereerst is er de indeling van de Benelux in achttien kaartgebieden. Men- zal ongetwij feld zijn redenen gehad hebben om het boek aldus in te delen - bijvoorbeeld ieder gebied zo coherente mogelijk te laten zijn -.rnaar op mij maakte het slechts een verwarrende in druk. De kaartgebieden vallen niet samen met provincies en overschrijden met groot gemak landsgrenzen. Dat hoeft op zich niet zo'n bezwaar te zijn, als het gebied dat in één kaart wordt samengebracht voor de toerist dan ook maar als één geheel bestempeld kan worden. Maar ook dat is niet het geval. Kan iemand mij uitleggen, waarom het - bij voorbeeld - handig is om Enkhuiz^n en Apeldoorn in één kaartgebied te leggen'' Belangrijker dan mijn persoonlijke aversie tegen indeling van het boek - een ander zal die wellicht subliem vinden -, is het fe t, dat „Onderweg in Nederland en België" niot aan zijn doel kan beantwoorden, omdat het niet is, wat de uitgever er van zegt dal het zou zijn, compleet namelijk Het boek zou een vraagbaak moeten zijn voor alle recreatieve mogelijkheden in Nederland België en Lux emburg; een boek dat de lezer van nutte is bij het plannen van vakanties en dagtochten. Maar als ik nu eens iets plan, dan wil ik niet alleen weten waar een kerk of een museum kan vinden, wat de openingstijden zijn, wat de entree kost en of er nog bijzonderheden zijn, zoals een verbod om te fotograferen of de onmogelijkheid om een hond mee te ne men. Als ik dat allemaal aantref in een reis boek, dan is de kwalifikatie „compleet" er op van toepassing „Onderweg in Nederland en België" laat het bij de aanduiding dat ergens een museum is. en wie meer wil weten, moet zich maar wen den tot de plaatselijke VW waarvan alle adressen - en niet de telefoonnummers - wel in het boek zijn opgenomen. Maar het belangrijkste feilen van het boek is mijns inziens, dat de toch al niet complete informatie hier en daar ook nog eens onjuist blijkt te zijn. Twee voorbeelden, waarmee tevens zij aangetoond hoezeer ik over de globe trot. In Ter Apel (Groningen) staat een voormalig klooster, dat al vele jaren is inge richt als museum. Men heeft er een beperkte eigen collectie, die betrekking heeft op de geschiedenis van de naaste omgeving en er worden ook wisselende tentoonstellingen gehouden Onder de plaatsnaam „Ter Apel" wordt inderdaad melding gemaakt van het voormalige klooster, maar er is uitsluitend sprake van een klooster. Dat het al sinds jaar en dag een museum is, wordt niet vermeld. Laat staan iets over openingstijden en der gelijke. Nog een klooster. Dat van Benedictijnen in het Luxemburgse Clervaux. Van het uit 1909 daterende Sint Mauriliusklooster wordt ge zegd dat het niet voor bezoek is openge steld. Wat niet vermeld wordt is dat de cata combe onder de kapel als een voortdurend geopende expositieruimte is ingericht. Dat men daar veel over het klooster te weten kan komen. En dat er, voor wie aan de expositie niet voldoende heeft, er de vriendelijke uitno diging hangt om aan te bellen en aan één der kloosterlingen verdere tekst en uitleg te vra gen. Wat men overigens van Benedictijner- monikken niet anders kan verwachten. Dan kun je zo'n boek verder nog wel opdir ken met een hoop kleurenfoto's of tierelantij nen in de kantlijn (streekgerechten bijvoor beeld), maar voor mij blijft het dan toch een teleurstellend boek, omdat het niet beant woordt aan het doel, waarvoor je het zou kopen. Joop von der Llot (samensteller) Onderweg in Nedor- land en Belgie Omvang en uitvoonng 360 t>iadzi|den geboden, rijk geïllustreerd Uitgave Elsevier Focus, Am sterdam, 1981. Pnjs: 52.50 kaarten plattegronden pretparken monumenten folklore evenementen routes latuurgebieden kontakten te leggen naar alle bestaan de instellingen en instanties, die al jaren beaig zijn met de problematiek van de alcoholverslaafden Veelvuldig zal er in de komende tijd om de ronde tafels ge zeten gaan worden SOHA zal een beroep doen op het particulier initiatief zowel als op het Mi nisterie van Volksgezondheid. Ook met Tweede Kamerleden bestaat er een vorm van overleg. Financiële steun is dringend nodig. Fondsen moeten gevormd worden om de SOHA-kliniek in Midden-Nederland van de grond te krijgen. Als eerste broodnodige gereed schap is een telefoonaanleg met twee lijnen noodzakelijk. De kosten daarvan bedragen 4.800,-. Is er een industrieel voorhanden, die dat be drag voor zijn rekening zou willen nemen', vraagt SOHA zich af. ledereen, die wil helpen om het Krisis Interventie Centrum te realiseren, wordt verzocht een bijdrage te willen storten op het gironummer 762889 ten name van de Stichting SOHA, Arnhemseweg 10 in Leusden. KINDERBAZAR Op zaterdag 4 juli organiseerden 8 meisjes en 2 jongens een bazar op Groot Schuttershoef. Deze kinderclub „De Speldeknopjes", verkocht zelfge maakte gipsbeeldjes, zakdoekentas jes, dassenhangers, schilderijtjes, luci ferdoosjes. Er konden ballen worden gegooid. Er mocht met sponzen met ketchup gegooid worden. Er werden lootjes verkocht. Zo'n 50-tal gasten kwam kijken, ko pen en mééspelen. 't Was héél gezellig bij de vijver aan Groot Schuttershoef Op woensdag 8 juli zal een delegatie van kinderen de SOHA een bedrag van 400,- aanbieden. Godelinda „Ik vind het een heel goed doel, en alle Speldeknopjes staan er achter." Op de Leusdense basisschool „Loysden" gaf Bert van den Hoek on langs voorlichting over alcoholversla ving. Er was een landelijke actie met een kleurwedstrijd voor kinderen Vijf kinderen uit Leusden gaan op zaterdag 11 juli in Utrecht de door hen gewonnen prijzen afhalen! Kinderen motiveren tegen alcohol misbruik. Zéér belangrijk. Ten eerste om hun eigen gezondheid en welzijn te beschermen. En ten tweede omdat zij tot de directe slachtoffers beho ren wanneer één der ouders alco holverslaafd is. LEUSDEN/CENTRUM „Voet bal", het weekblad van de KNVB-af- deling Utrecht, meldt dat de Leusde naar Otto van Willigenburg de door het vertrek van Slep de Jong naar Velp ontstane lege plek in het afde lingsbestuur gaat opvullen. Hij was kandidaat gesteld door het bestuur en vijf verenigingen uit de regio Amersfoort. De 42-jarige Leusdenaar is ere voorzitter van Sova. Als voetballer was hij actief bij HVC en daarna bij Sova, van welke vereniging hij ook een tiental jaren voorzitter is ge weest. In het „normale" leven is de heer Van Willigenburg leraar dekaan van een Amersfoortse L.E.A.O.- school. AUTOMOBILIST VERLOOR MACHT OVER HET STUUR De heer E. uit Achterveld raakte zon dagavond gewond toen hij op de Hor- sterweg door een onbekend gebleven automobilist van de weg af werd ge duwd en via een bushaltepaal in de berm tot stilstand kwam. De heer E. had al meerdere malen ge seind naar zijn tegenligger dat die met groot licht reed, zonder dat zijn tegenlig ger daar op reageerde. Bij het elkaar voorbij rijden kwam de auto van de te genligger teveel op de rijbaan van E., zodat E. wel moest uitwijken Hij verloor hierbij de macht over het stuur en kwam tot stilstand in de berm. De auto raakte total loss. De heer E. liep een hoofdwond en enkele schaafwon den op LEUSDEN De EHBO-vereniging „Hamersveld" zal dit jaar weer een nieuwe cursus EHBO gaan verzor gen. Donderdag 9 juli is er van 19.30 tot 20.30 uur in De Heerd, Berkelwijk 33, gelegenheid zich in te laten schrijven voor deze nieuwe cursus die wordt gegeven op de donderdag avonden. De cursus bestaat uit twintig lessen van twee uur één uur theorie door een docent-arts en één uur praktijk door een instructeur. De eerste les begin op 3 september 1981 Het exa men zal medio februari 1982 plaats vinden. Het cursusgeld bedraagt f115,—, exclusief lesboekje af 12,50 Het geld dient bij de inschrijving voldaan te worden. f Voor nadere inlichtingen kunt u naar het sekretariaat bellen, telefoon 941604. RESTAURANT RücSi üetaart 't rOS BEVAART w VG Wij geven ons restaurant en bar een nieuw aanzien. Dit is dermate ingrijpend dat wij hiervoor 3 weken en wel van gesloten zijn. Wij hopen u na deze data weer te mogen ontvangen. Wel kunt u bellen (overdag) voor uw reserveringen. J.A. VISSER 'T ROS BEYAART

Leusder Krant | 1981 | | pagina 5