EXPOSITIE IN „DE LICHTENBERG": De bij in de kunst Bijenteelt: van noodzaak tot boeiende hobby iPPPsMSIS I Kompleet Wonen voor fl.118.000. I1 F Lïïl 1 i i i_J F-, 1 NIEUWENHUIS PRESENTEERT: Woningburo Nieuwenhuis DINSDAG 7 JUL11981 AMERSFOORT - In de gangen van het sousterrain en de vitrines van de Revalidatieafdeling van Oe Lichtenberg vindt u tot half september een tentoon stelling, die gewijd Is aan de bijen. Elders in deze editie geven wij achtergrondinfor matie over het leven van de bijen ons verstrekt door de Amersfoortse hob- byïst-lmker W. G. Martens. Ter verklaring bij de inhoud der vitrines is een lijstje opgehangen over de huisvesting der bijen. Vóór 1600 woonden de bijenvolke ren in holle boomstammen. Van 1600 tot 1700 werden ze gehuisvest in gevlochten tenen korven. Tot 1900 hield de imker de bi|en in strokorven Na 1900 kwamen de bij en in de bijenkasten met uitneembare raat- bouw. Graag maakt de imker gebruik van de zogeheten observatiekasten, waarmee hij inzicht krijgt in het wel en wee van zijn bijen volk. Dat is héél belangrijk bijvoorbeeld in de periode dat er een koningin geboren zal wor den Vóór de geboorte van de koningin moet de imker zijn maatregelen hebben genomen, want anders gaat de oude koningin met de helft van het volk zwerven Om dat zwermen te voorkomen kan de imker op de juiste tijd de oude koningin met de helft van het volk in een andere kast zetten AMERSFOORT - Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de afdeling Leer- sum van de „Vereniging tot bevordering der bijenteelt in Nederland" kunt u tot medio september In het ziekenhuis „De Lichtenberg" In Amersfoort een exposi tie zien, die gewijd is aan de bijen. Ars Hospitalis en de afdeling Soest/Amers foort van de genoemde vereniging gaven aan deze bijententoonstelling hun mede werking. Zes kunstenaressen vervaardigden werk onder het motto „De bij in de kunst". Ruth Henkei (Amersfoort). Marga Wessels (Am sterdam). Sya de Nooyer (Gouda), Hanny Reneman (Delft), Magda Carels (Berkel Ro denrijs) en Willy Scholten (Amsterdam). Eén dezer dagen komt er nog een kastje met bijen in de binnentuin van het ziekenhuis te staan. Wij vroegen de heer W G. Martens, imker uit Amersfoort, iets te willen vertellen over de imkerij Vroeger vond de imkerij uit noodzaak plaats Mensen wilden zoetstof, honing, wasprodukten. Op die manier werd vanuit de natuur geleefd Later ging de imkerij over tot groot-imkerij, die nu in het buitenland nog wordt gekend Daar zijn ook nu nog wass- melterijen en dergelijke. In Nederland be staat de imkerij uit puur hobbyisme Het is een boeiende hobby, dat steeds meer mensen fascineert In de eeuwige strijd om het bestaan hebben de levende wezens hun capaciteiten zoveel mogelijk tot het ui terste ontwikkeld Voortdurend hebben de levensvormen zich aangepast aan de om standigheden, waaronder ze moesten zien te blijven bestaan En daarbij is in heel veel gevallen een perfektie bereikt, die niet ver der meer kon worden verfijnd. Ongeveer 50 miljoen jaar geleden bereik ten de insekten reeds het stadium, waarin van een verder schrijdende ontwikkeling geen sprake meer is. De insekten vormen in het dierenrijk de klasse met verreweg de meeste soorten. Een van de 24 orden, waar in de insekten door de mens zijn ingedeeld, draagt de naam Hymenoptera of vliesvleu- geligen. Een afdeling daarvan heet Hyme noptera aculeata, die weer is verdeeld in een groot aantal families De grootste van die families is die van de Apidae, de bijen. 20.000 SOORTEN Er zijn niet minder dan 20.000 soorten bij en. Daarvan komen er ongeveer 250 voor in Nederland. Er zijn zéér verschillende bijen volkeren Er zijn er die solitair, dus op zich zelf leven, er zijn sociale in gemeenschap levende bijen, en er zijn koekoeksbijen. De wijfjes van de solitaire bijen houden er elk een eigen nest of een reeks van nesten op na Die wijfjes moeten alles zélf doen. Daarom stoppen ze in elke cel, die ze bou wen, zó veel proviand bij het daar gedepo neerde ei. dat de larve precies voldoende In de eerste vitrine zijn ook diverse attribu ten te zien, die bij de bijenteelt worden ge bruikt. De bijenkap of sluier met hoed, die de imker beschermt tegen steken in het gezicht Bijenkorter) op de hei voedsel tot zijn beschikking heeft om tot ont wikkeling te komen In de grote familienesten zijn voortdurend voedsters in de weer om de larven eten te geven Tenslotte zijn er de koekoeksbijen, die de gewoonte hebben hun eieren te deponeren in de cellen van andere bijen. HET HEEFT ALLES MET DE NATUUR TE MAKEN De heer Martens is wat je noemt verslin gerd aan zijn hobby Hij praat er ook heel lyrisch over En heeft dan in zijn ogen de blik van de man, die tuurt naar de over de velden heen uitgezwermde bijenfamilies „Het is zó boeiend", zegt hij. „Het heeft alles met de natuur te maken Je zoekt drachtvelden, waar de bijen iets kunnen ha len. Vroeger was dat in de omgeving. Je kon alles laten staan Maar nu moet je met je bijenvolk reizen. Je moet gebieden zoeken waar koolzaad is. acacia, waar kersen en peren staan, waar linden bijeen zijn. de dis tel Daarna bermflora en ruigten, en later de heide Dat is het slot. Je moet er op uit De mens is bezig Je moet overleg plegen, want je mag natuurlijk maar niet op elk land zo maar je bijen neer zetten Op die manier is de huidige hobbyist imker bezig om een honingopbrengst te ver krijgen. Vroeger vestigden bijen zich in holle boomstammen. Daarna boden de mensen gevlochten tenen manden, met leem bestre ken, aan. Daarna kwamen de korven, oor spronkelijk van buntgras, gras van duinen en heide Die korf is nu een symbool geworden, een pronkstuk. Tegenwoordig gebruikt men vrijwel vier kante houten kasten Dat is voortgekomen De beroker of dathepijp Rook werkt kalme rend op de bijen Bij warm weer kan in plaats hiervan ook een waterspray dienstbaar zijn Dan is er een vitrine met diverse boeken. uit het feit, dat men in de vorige eeuw ontdek te, dat bijen volgens vaste afstanden raten bouwen. Ook de zeshoekige cellen in de raat zijn aan vaste afmetingen gebonden. Bijen bouwen volgens vaste patronen en maten (ze weten overigens ook te improviseren als het beschikbare materiaal daaraan niet ge heel voldoet) De vaste korven hadden het nadeel, dat de bijenhouder niet in zijn volk kon kijken, en om de honing te winnen de raten moest vernielen En zo ging men ten slotte op de kasten over In die kasten plaatst men uitneembare raampjes, waarin de bijen hun raten bouwen. ,,Hoe ontwikkelt zich het leven van een bij vanaf het moment dat hij of zij geboren is?" „In de raat, die is opgebouwd uit bijenwas, worden eitjes gelegd Binnen drie dagen komt de larve uit het eitje. De larven bereiken na zes dagen het popstadium. Er wordt een dekseltje op het celletje gemaakt Na 12 16 dagen popstadium komen de bijen uit de cel te voorschijn. TWEELEDIGE FUNKTIE De raat heeft een tweeledige funktie. Het is de geboorteplaats van de bijen En het is de opslagplaats van honing en stuifmeel Stuifmeel hebben de bijen broodnodig voor de onmisbare eiwitstoffen De imkers noe men het dan ook „bijenbrood". Stuifmeel wordt door de bijen zeer fanatiek verzameld Aan de achterpootjes heeft de bij daartoe speciale stuifmeelkorfjes. Bij een bijenvolk is één koningin Als er wéér een koningin wordt geboren gaat de oude koningin zwermen met de helft van het bijenvolk. In de zomer zitten er onder het bijenvolk darren. Die worden in het voorjaar geboren. De dar wordt verzorgd door de bij en Hij is er alleen voor de bevruchting van de jonge koningin. Éénmaal gaat de koningin ter bruidsvlucht en wordt door verschillende darren bevrucht Daarna verlaat ze de kast alleen nog om te gaan zwermen. Nooit wordt een koningin in de kast bevrucht, altijd er buiten De koningin heeft een zaadblaasje, waar in het sperma wordt opgeslagen Bij elke eilegging komt er een zaadje vrij en treedt bevruchting op. In het voorjaar kan de koningin zowel be vruchte als ónbevruchte eitjes leggen Uit de bevruchte eitjes komen de werkbijen Een bijenvolk bestaat uit vele duizenden werkbij en Soms wel 50 60 000. Dat zijn de ho- ninghaalsters Uit de ónbevruchte eitjes ko men de darren Een dar heeft géén vader, zou je kunnen zeggen. Op een bepaald moment gaan de bijen darrencellen bouwen Dat zijn cellen, die iets groter zijn Dat is het begin van het normale voortplantingsgebeuren van het volk. Aan vankelijk is het volk alleen met het „fijne werk" bezig. Dat zijn de werkbijcellen. De koningin wordt geboren uit een langge- die betrekking hebben op de bijenteelt en het leven der bijen. De globale samenstelling van honing ziet er als volgt uit 38% vruch tensuiker, 31% druivensuiker, 18% water, 10% meervoudige suikers en 3% enzijmen. Er zijn verscheidene honing- en wasproduc- ten te zien. Er is ook een oud model konin- ginne- of moerhuisje te zien. En hoe hebben de zes kunstenaressen zich door de bijen laten inspireren? „De bij in de kunst" Ruth Henkei (Amersfoort). Marga Wessels (Amsterdam), Sya de Nooyer (Gouda). Hanny Reneman (Delft), Magda Carels (Berkel Rodenrijs) en Willy Scholten (Amsterdam) Ter gelegenheid van het 75- jang bestaan van de afdeling Leersum van de „Vereniging tot Bevordering der Bijen teelt in Nederland" verzochten de bijenlief hebbers aan deze zes kunstenaressen werk te vervaardigen, dat verband houdt met bij en Van Willy Scholten is er een aantrekkelij ke prent, geïnspireerd op het bijeenhoren van bloemen en bijen. In een cirkelvormige figuur heeft zij dit bijeenhoren decoratief or namentaal uitgebeeld De ene helft van de cirkel stelt „de bij bij nacht" voor. de bloemen zijn er donker getint, de achtergrond is licht De andere helft symboliseert „de bij bij dag" de bloemen zijn licht gekleurd, de achter grond is donker. De bij richt zich naar de bloemen en naar het licht en het donker. Een harmonieus en boeiend werk Van Hanny Reneman zijn er even ge kleurde litho's van boompartijen en etsen van in Hanny's brein ontstane grillig gevorm de plantengroeisels Ik neem aan, dat ze die er bij heeft gedaan om een stukje natuur te suggereren En dan zijn er van haar hand een aantal etsen te zien Van een veld met bijenkasten en aanvliegplank, van een aan tal kasten bij elkaar, met en zonder omrin gende vegetatie Ik vind de afdrukken niet zo mooi, maar kan het perspektief lijnenspel van de kasten wel waarderen. Sya de Nooyer maakte enkele vierkleu- renlitho s van bijenkasten, en schilderde in olieverf met primaire kleur een vrolijk bijeen zijn van een groot aantal bijenkasten. Het is zéér verzorgd werk, dat clean en pret tig aandoet. Marga Wessels laat wat werk zien in pot loodtechniek en gouache. In potlood voerde zij stenen engeltjes uit, die omzoemd wor den door bijen, en tekende zij een kikker met twee bijen En laat zij een hand zien met een bij erop In gouache-techniek maakte zij een aardige prent van een serie bijen in winter- rust. Het werk van Ruth Henkei en Magda Ca rels heb ik, zelfs onder de bereidwillige coa ching van een Lichtenbergs baliefunctiona- ris. niet kunnen vinden Maar onze fotograaf was fortuinlijker, en die knipte een plaatje van een bijzonder mooi werk van een vrouw met bijenkap, waarin ik Ruth Henkei herken de Dat was eigenlijk het soort werk, waar naar ik onder het motto „de bij in de kunst" had uitgekeken! door Anco Mali rekte koninginnecel, waarvan er tegen de zwermtijd een twaalftal in het volk ontwikkeld zijn. VÓÓR DE GEBOORTE VAN DE KONINGIN MOET DE IMKER MAATREGELEN NEMEN Om het zwermen te voorkomen is het voor stuifmeel verzamelen op wilgekatjes de imker zaak om vóór de geboorte van de koningin maatregelen te nemen. De imker kan koninginnecellen verwijderen Hij kan ook de oude koningin met een deel van het volk in een andere kast plaatsen, en één van de koninginnen geboren laten worden. Door de losse ramen bestaat het voordeel, dat de imker kan ingrijpen Als de koningin er niet meer is, en er zijn ook geen koninginnecel len, dan sterft het volk uit." ..Kan een bijenvolk zich niet aansluiten bij een ander bijenvolk?" „Bijen zijn ten opzichte van het eigen volk tolerant. Maar andere volkeren laten ze niet in de kast toe De zogenaamde ..wachters" inspekteren iedere bij op de vliegplank, ter bescherming van het eigen volk Vóór de zwermtijd hebben we koolzaad-, acacia- en fruitbloesemhoning Die wordt geslingerd Wat wij als hobbyist-imker uit de kast halen, dat is het surplus. Het is juist metica, zalf Bijenwas is een gerecycled pro- dukt van de wasraten. Jaarlijks vervangt de imker één kwart van de raten Waarom moet dat gebeuren? Om dat de bijen hun coconvliezen tegen de wan den van hun cel drukken. Op den duur wor den de cellen steeds kleiner, en zouden er gedegeneerde kleinere bijen ontstaan. Ook worden oude raten erg donker van kleur, omdat de bijen er met vuile voetjes eindeloos over heen lopen. Een derde produkt, dat wordt afgenomen, is het propolis voor de stad) De bijen versterken er hun raten mee Ze kitten er alles mee vast. Het produkt wordt ook wel kithars genoemd Kithars wordt gebruikt in de geneesmiddelenindustrie De werkbij haalt het van de boomknoppen, bijvoorbeeld de kleverige pasta van de kastanje In januari, februari, op een zonnige dag. vliegen de bijen uit voor een ..reinigings vlucht". Dan wordt alle faeces, die in de loop Bijenkorfen in een boomgaard. i. x ,.4'T te..." vü Het bijenvolk op de raten in de wintertros. wanneet aiieen ue nuninyncimei wurui ye- slingerd Ik haal nooit uit de broedkamers Slinger ook nooit helemaal kaal De opbrengst van de honing is verschil lend van jaar tot jaar Is afhankelijk van weersgesteldheid, aanwezige bloemen. Bij en verzamelen ook afscheidingsstoffen van luizen, een zoete stof. die ook door mieren wordt benut. Dan komt daarna de heidehoning. De im ker gaat met zijn kasten naar de heide. Er is steeds minder goede heide. Ook is de erva ring van de imkers dat je ontzettend veel bijen verliest op de heide Die komen om in de vele spinnewebben tussen de heideplan- tjes Dat speelt dan eind augustus, begin september Daarna begint het werk voor het volgend jaar Je hebt het voedsel weggenomen, en op het restantje kunnen de bijen niet leven Elk volk krijgt 14 kilo suiker opgelost in water. Het tijdstip van afvoeren is van groot be lang Dat moet op de juiste tijd gebeuren, want de bij moet er zijn conditie voor de winter uit opbouwen De periode van de win ter is de rustperiode Dan is het ook voor de imker rustperiode." HONING, WAS, PROPOLIS Naast de honing neemt de mens nog twee produkten van de bijen af. Ook de was kan hij gebruiken. Voor kaarsen, wrijfwas. voor het batikken, voor schoenpoetsmiddelen, cos- vaii uo vymuci ycfjiuuulcciu i->, yeiuusu In de winter houden de bijen elkaar warm. Ze hangen als een tros aaneen Als 's win ters de bijen loskomen van de tros (doordat bijvoorbeeld een muis op weg naar een raat de tros gesplitst heeft), sterven ze Zolang de bijen in de tros zitten kunnen ze tot 30 graden vorst verdragen' Al zit het ijs in de kast, dan is de temperatuur van de tros altijd nog tussen de 16 en de 20 graden. In het voorjaar loopt de temperatuur voor het broeden op tot 35 graden HOBBYWERK Het bijen houden is echt hobbywerk Het is belangrijk, dat veel mensen er zich mee be zig houden De Vereniging tot bevordering van de bij enteelt in Nederland, afdeling Soest/Amers foort. telt 120 leden Fifty-fifty uit Soest en Amersfoort. Er zijn 13 vrouwelijke leden In de winter, wanneer het actieve bijensei- zoen voorbij is, geeft men bijencursussen, en worden lezingen georganiseerd voor le den en belangstellenden Diverse leden houden zich bezig met milieu-educatief werk, en geven voorlichting op scholen. De vereniging verwelkomt gaarne nieuwe leden Men hoeft geen practiserend imker te zijn Belangstelling voor de natuur en de bij en in het bijzonder is al voldoende. Informatie kunt u verkrijgen bij de heer D. Lems, Parelduiker 16, Leusden, tele foon 942994, en bij de heer W. G. Martens, Trlstonpad 3, Amersfoort, telefoon 751209. RUIME SEMI BUNGALOW MET O A 3 SLAAPKAMERS EN 1 STUDIE /SLAAPKAMER ZEER DEGELIJKE BOUW PRIJS INKLUSIEF BTW GEEN SYSTEEMBOUW INDELING NAAR WENS Spinnerstraat 5. 7461 TV Russen Tel. 05480-6555 i 'v: J -» - -| i T x s Is I

Leusder Krant | 1981 | | pagina 8