„De raad heeft angstige onbekendheid met commercie" J. Dijkgraaf 40 jaar in overheidsdienst ïarefa-man over mislukken anti-vandalisme campagne leusden krant op Loysden Amnesty schrijft voor gevangenen Jubileum en afscheid ieusder1 krant Carefa- campagne in Leusden voorlopig van de baan Oud papier aktie De Hobbit ,aal- DONDERDAG 9 JUL11981 plaatselijk nieuws door Caspar van Loo (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De campagne tegen het vandalisme, die het college van b. en w. in handen had willen geven van het Maarsbergense reclameburo Carefra, is voorlo pig van de baan. De reacties van raadsleden in de verschillende commissievergaderingen van deze maand op het collegevoor stel waren dermate negatief, dat het college besloten heeft om het van de agenda van de raad- agenda van deze maand af te voeren. Erst gaat er nu weer ge praat worden met instanties als de Jeugdraad, de werkgroep Mi lieueducatie van het CML, de po litie en dergelijke. Zoals bekend had het college in zee willen gaan met Carefra voor een tegen het vandalisme in Leus den gerichte campagne Jaarlijks kost het herstel van vernielingen aan openbare eigendommen de gemeente nu al zo n 80.000,-. In een poging daar wat aan te doen. wilde het college in totaal 28.000,- waarvan voorlopig 10 000- uittrekken voor een door Carefra op te zetten campag ne. Deze zou onder meer gaan be staan uit lesbrieven, affiches en stickers en gevoerd gaan worden onder het motto „Hoe Leusden heel" Het college besloot daartoe, nadat pogingen van de gemeente lijk afdelingen „Voorlichting" en „Weg- en waterbouw" niet to be vredigende resultaten hadden ge leid. Maar vorige week bleek dat de raadsleden er eigenlijk unaniem weinig in zagen. Daarom heeft het college het voorstel nu niet op de agenda voor a.s. donderdag ge plaatst. Eerst gaat er nu weer ge praat worden met genoemde in stanties. Maar gemeentevoorlich- ter Hans Hermans ziet niet direkt dat daardoor een oplossing voor de problemen gevonden zal wor den. De klemmende vraag blijft na melijk: wie wil het voortouw nemen bij het opzetten van de aktie? i mand van het Bureau Voorkoming Misdrijven, dat in Nederland per dag voor een miljoen gulden wordt ver nield. TWEELEDIG Utrecht, Doorn, Maarn, Woerden en Til burg benaderd om een soortgelijke ak tie te starten. „Het is voor mij, als oud- Leusdenaar, een beetje jammer dat Leusden nu naar alle waarschijnlijkheid de primeur van deze campagne gaat mislopen", zegt Lodewijks. Hoe is het idee geboren om een cam pagne tegen vandalisme te beginnen Lodewijks: „Carefa heeft de stichting „Hou van Hollands" op poten gezet, een stichting die als slogan heeft „Van doem-denken tot doen-denken" Dus proberen de samenleving zo positief mogelijk te maken Daarin past natuur lijk heel goed een campagne tegen het vandalisme". Eigenlijk ziet Lodewijks liever dat er wordt gesproken van een campagne om bewust te worden van het collectief bezit „Want", zo zegt hij, „daar gaat het natuurlijk om". De Care- fa-man bedoelt dat vrijwel alle zaken die door vandalisme getroffen worden van „iedereen' zijn: scholen, plantsoenen, verkeersborden, bloembakken en noem maar op. „Dingen waarvoor bijna iedereen betaalt. We moeten daarom bewust worden van dit bezit", verklaart Lodewijks WAANZINNIG Het voorstel om een campagne te starten werd niet met gejuich ontvan gen in de raadscommissies. De meer derheid vindt dat de Leusdense bevol king maar zelf aktie moet ondernemen Wat zegt u daarop? Lodewijks: „Ik ben van mening dat in de praktijk blijkt dat de bevolking geen campagne kan beginnen Dat lukt zel den. Het schoonmaken van de Liniedijk destijds was misschien een uitzonde ring En daar praten ze nu nog over". Hij vindt ook dat de scholen te weinig doen om vandalisme te voorkomen, hoewel ze volgens Lodewijks tweeledig bij dit fenomeen zijn betrokken educatief en als slachtoffer Maar hij zegt het wel te begrijpen.„De scholen hebben waar- Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - In het weekeinde van 16 en 17 mei werd Leusden kortston- ig geteisterd door een bende vandalen, die voor ettelijke duizenden uldens schade aanrichtte aan zes scholen, het clubhuis van de hockey- ereniging en een gymnastiekzaal. Iedereen sprak schande van dit vanda- sme Zelfs het college van B. en W. vond deze vernielingen het toppunt. We moeten iets doen om herhalingen te voorkomen", klonk het uit de londen van de Leusdense bestuurders. Toevalligerswijs had zich begin lei oud-Leusdenaar P Lodewijks van het reklame- en marketingbureau ïarefa uit Maarsbergen zich aangediend, via een ambtenaar van Openba re Werken, bij de gemeente met de mededeling of Leusden iets voelde voor een campagne tegen het vandalisme. Dat verzoek kwam min of meer als een geschenk uit de hemel voor het gemeentebestuur. Vrij spoedig daarna werd een voorstel in elkaar gedraaid om te starten met een cam pagne tegen vandalisme De gemeenteraad werd gevraagd een krediet hiervoor van tienduizend gulden beschikbaar te stellen. Een complete campagne zou 28.000 gulden moeten kosten. Echter door een forse oppositie vanuit de raadscommissies financiën, ruimtelijke ordening en welzijn is het plan (voorlopig) in de ijskast gezet. We spraken met P. Lodewijks van Carefa over zijn getorpedeerde campagne. „Er wordt in Leusden per jaar voor anderhalve ton vernield. In Nederland per dag voor 1 miljoen gulden schijnlijk de kracht en de mogelijkheden niet om zoiets aan te pakken". Filosoferend over het vandalisme zegt de reclameman opeens: „Je zou eigenlijk een voorziening voor de jeugd moeten maken waar ze na slui- 'ting van de cafés terecht kan. Een gebouwtje waar de jongeren iets ka pot kunnen maken door er bijvoor beeld een schiettent in te plaatsen, ledereen maakt toch graag wel eens Iets kapot?" Een veronderstelling die voor zijn rekening is. Verantwoordelijke redaktie: Bert Vos Marnix Kreijns (pl verv.) Redaktie: Bertien Engelkens Caspar van Loo. Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woens dagmiddag 12 00 uur. Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant. Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum Op werkdagen ge opend van 09.00 tot 12 00 uur en van 13 30 tot 17 00 uur Abonnementsgeld: 50.40 per iaar, 25,70 per halfjaar. f 13,10 per kwar- Klachten bezorging. Als abonnee dient u de krant voor dins dag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het ge val. neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opne men met onze inspekteur bezorging, overdag 03420-16141, toestel 44 GEDEGRADEERD Feit op dit moment is, dat de kwestie om het vandalisme tegen te gaan in Leusden weer op alle fronten leeft. Het voorlopig in de ijskast geplaatste voor stel om een campagne te beginnen en alle publiciteit daaromheen zijn er debet aan. Een vorm van reclame die vrijwel geen cent kost. Lodewijks beschouwt het voorlopige afwijzen van zijn cam pagne niet als een nederlaag. Hij haalt zijn schouders op. De oud-Leusdenaar, de zakenman, zegt: „Ach, ik heb mijn uren bij de gemeente gedeclareerd". Hij zal wel denken: ik heb nog meer ijzers in het vuur. hHet is eigenlijk waanzinnig dat wij een campagne tegen vandalisme tan de grond moeten krijgen". I „De reden waarom de gemeente raad geen trek heeft in deze campag ne is volgens mij de angstige onbe kendheid die de leden hebben met de Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. commercie", zegt Carefa-man Lode wijks desgevraagd. Onterecht, vindt hij. „Deze campagne kan ik tot op de cent verantwoorden", verklaart hij. Later in het interview beweert Lode wijks dat voor hem echt niet het schip met de gouden dukaten binnen hoeft te varen als de anti-vandalisme campagne mocht uitgroeien tot een landelijke aktie. Die kans zit er namelijk in nu het lan delijk Bureau Voorkoming Misdrijven in teresse heeft getoond in het geestes kind van Lodewijks Bovendien heeft Carefa ook de gemeenten Amersfoort, Maar denkt hij nu echt dat de mensen zich iets zullen aantrekken van een ak tie tegen het vandalisme, een aktie voor het bewust worden van het collectief bezit? Lodewijks: „Ja, ik geloof heilig in de ze campagne. Ik kom er ook niet meer van los. Ik ben al twee jaar met dit on derwerp bezig Het stelselmatige in de ze voorgestelde aktie zal zeker zijn uit werking hebben op het publiek". Hij zegt daarna dat het eigenlijk waanzin nig is dat een reclame-marketingbu reau een dergelijke campagne van de grond moet zien te krijgen. Hij vindt het meer een taak van de overheid „Dit is weer een voorbeeld van een frisse ma nier van langs elkaar heenwerken", vindt Lodewijks. De reclameman wijdt vervolgens uit over het vandalisme in Leusden, dat niet zoals wordt beweerd jaarlijks een schadepost van 80 mille ople vert, maar dat de gemeente ruim an derhalve ton per jaar kost. Hij had zich zelfs laten vertellen door ie- Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepu bliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archiel- en histori sche foto's) bij vooruitbetaling van 5, per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro 871441 t n v. de BDU b v. te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9. LeusdenCentrum Ongeveer drie tot vier weken na beta- f ling ontvangt u de gewenste foto's I thuis. DE LEUSDER KRANT is een I uitgave van de BDU-kranten- kombinatie te Barneveld. In het weekeinde van 16 en 17 mei werd door een groep vandalen grote schade aangericht in zes scholen in Leusden-centrum. LEUSDEN - Aan het eind van dit cursusjaar neemt mejuffrouw D. Dijk huizen, onderwijzeres aan de Christelijke basisschool „Loysden", afscheid van de school. Zij blijft ech ter in Leusden werken, want na de vakantie is ze terug te vinden op de basisschool „Hamersveld". Het is niet zomaar een afscheid, het is tevens een jubileum Mejuffrouw Dijk huizen is namelijk precies tien jaar aan „Loysden" verbonden geweest Een re den om dit afscheid met wat meer allure te vieren. Op school wordt dit feit op diverse ma nieren gevierd met leerlingen, ouders, collega's en oudercommissie Ook oud leerlingen en belangstellenden krijgen gelegenheid haarde hand te drukken en wel op donderdag 16 juli van 16.00 tol 17.30 uur in „Loysden", Prinses Bea- trixlaan 13. LEUSDEN - Nog één keer, vóór de grote zomervakantie begint, houdt de openbare kleuter- en lagere school De Hobbit een oud-papier inzamelingsak- tie. Zaterdag 11 juli van 10.00 tot 11 30 uur kunt u uw oud papier deponeren in de container op het parkeerterrein bij 't Hamersveld aan de Asschatterweg In 1941 kreeg hij zijn eerste baan bij de gemeente Baarn In 1946 werd hij be noemd tot verificateur bij het Verificatie- bureau VNG. Daar bleef de heer Dijk graaf tot 1958, toen kreeg hij een dienst verband bij de gemeente Leusden. In 1959 volgde er een benoeming tot ge meente-ontvanger en tot administrateur van het gemeentelijk woningbedrijf Te vens was hij tot 1974 chef van de afde ling financiën. Vanaf 1974 is hij chef van de afdeling comptabiliteit. Ook buiten dienstverband is de heer Dijkgraaf aktief in de gemeente, onder meer binnen de tennisvereniging „Lookhorst" en binnen de bridgeclub Leusden Op bijgaande foto knjgt Jan Dijkgraaf de onderscheidina uitgereikt. LEUSDEN - Op maandag 13 juli houdt Amnesty International Leus den weer zijn maandelijks schrijf- avond. De schrijfavond vindt plaats op de Hamersveldschool, Lijsterbes laan 54, tussen 19.30 en 22.00 uur. Wellicht heeeft u maandagavond een uur of desnoods een halfuur beschik baar om de Hamersveldschool bin nen te lopen en een of meer brieven te schrijven. Deze keer kunt u schrijven naar auto riteiten in Tsjechoslowakije, Zuid- Afrika, Argentinië en Ethiopië, met het verzoek om vrijlating van gewe tensgevangenen. Voorbeeldbrieven in de taal van het betreffende land zijn aanwezig Deze kunnen worden overgeschreven. Ook schrijfmateriaal en postzegels liggen klaar. De aanwezige leden van de Am- nesty-groep zijn gaarne bereid u infor matie te geven en documentatiemate riaal te laten zien. Tijdens de schrijf avond zal iets verteld worden over de situatie van de mensenrechten in Ethio pië, een van de landen waarnaar wordt geschreven. Wegens de vakantie is er in augustus geen schrijfavond. De eerstvolgende datum is 14 september. Inlichtingen: At- ty van Dijk, telefoon 944777. LEUSDEN - Dinsdag 7 juli herdacht de heer J Dijkgraaf uit de Kon. Juliana- laan 37 de dag waarop hij veertig jaar geleden in overheidsdienst was getre den. I er geiegenneid van dit feit werd hem door burgemeester J. W. M. Rade- maker de gouden eremedaille verbon den aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3