Nieuw dierentehuis officieel geopend dokter Buurke: „Wij proberen alleen signalen op te vangen" Functie van streekasiel Een avondje sportkeuringen van de Aslos plaatselijk nieuws DONDERDAG 9 JUL11981 AMERSFOORT - Onder grote be langstelling werd zaterdag 4 Juli het nieuwe dierentehuis aan de Laan 1914 geopend. Het nieuwe complex, dat aan alle eisen van de op 1 oktober a.s. In werking tredende nieuwe wet op de dierenbescherming voldoet, is de kroon op het werk van bestuur en medewerkers van de Amersfoortse Dierenbescherming. Jarenlang is men doende geweest om het sterk verouderde dierentehuis te vervan gen door nieuwbouw. En het is bur gemeester Vermeer geweest, die de grote stoot tot deze nieuwbouw heeft gegeven. Nog maar kort burgervader van de Keistad. bracht hij een werkbezoek aan het oude en in slechte staat verke rende dierentehuis en het moet zijn lief de voor het dier geweest zijn dat hem deed besluiten zich in te zetten voor een betere behuizing voor alle dieren die vanuit deze regio voor korte of lan gere periode een onderdak nodig heb ben Dit bespaart (schoonmaak)tijd en ener gie daar in de niet gebruikte units niet hoeft te worden gestookt. Elke unit be staat uit getraliede dierenverblijven voorzien van voederbak en een luikje, dat toegang geeft tot een grote speel ruimte. Er zijn aparte verblijven voor pensiongasten en voor zwerfdieren, er is een trimsalon een keuken waar al SAMENWERKING „De samenwerking met de politie Is geweldig", zegt mejuffrouw v.d. Pol, die mij het nieuwe gebouw laat zien. Zij is de beheerster van het ge heel en zit al 36 jaar in dit vak. Haar vader Teunls v.d. Pol (overleden In 1967), voor echte Amersfoorters geen onbekende, Is het dierentehuis begonnen en dochter Corrie hielp hem al heel jong bij dit werk. Ze Is als het ware met dit vak vergroeid en kent en begrijpt de dieren als geen ander. Haar dieren mochten onder geen enkel beding te lijden hebben onder de vele werkzaamheden, die het nieuwe gebouw meebracht aan in richting en vooral schoonmaak werk. 't Zou fijn zijn geweest als we een maand geen dieren hadden ge had", zegt ze, „om de handen vrij te hebben alles in orde te krijgen, maar de verzorging van de dieren moet toch op de eerste plaats doorgaan. Gelukkig hebben we regelmatig vrij willigers die ons een handje helpen. Sinds januari hebben we 70 honden aangeboden gekregen en 5 katten. Momenteel zijn er zeven zwerfhon den en natuurlijk verschillende hon den en katten als pensiongasten." In de ziekenboeg toont ze me een zieke kat. die een schimmelziekte heeft. „We hebben de ziekte nu bijna onder de knie", zegt ze, het haar op de kale plekken begint al weer te groeien." MENS EN DIER „Kontakt met dieren betekent ook kontakt met mensen. Door het dier kom je altijd in aanraking met mensen en daarom is dit werk zo boeiend." Dat zegt mevrouw v.d. Craets, ook iemand die in één adem genoemd kan worden met de dierenbescherming. Jarenlang is ze secretaresse geweest van de af deling Amersfoort, heeft deze functie een paar jaar geleden neergelegd en is nu jeugdbegeleidster van de Dierenbe scherming in deze regio. Ook zij is blij met het nieuwe gebouw. „Tot nu toe moest ik altijd met de dossiers onder de arm de scholen bezoeken, nu biedt dit gebouw volop ruimte om schoolkinde ren hier te ontvangen, films te draaien en op vele andere manieren voorlich ting te geven. Want dat is een zeer grote taak van de dierenbescherming", zegt ze met nadruk, „voorlichting geven aan zo veel mogelijk mensen en vooral aan de jeugd Respect en liefde bijbrengen voor alles wat leeft. Mensen zijn dik wijls zo wreed voor dieren en maar al te het voedsel voor de dieren wordt be reid, een kamer voor de dierenarts, waar dokter Nauta uit Woudenberg tweemaal per week zitting heeft, een ziekenboeg waar patiënten eerst moe ten herstellen voor ze bij de andere dieren mogen. Ook is er een vogelverblijf want het zijn niet alleen viervoeters, die hier een onderdak vinden, ook vogels, eenden en een papagaai horen tot de gasten van dit tehuis. Er is ook een ruimte waarvan de poli tie een sleutel heeft. Wordt door sur veillerende agent een hond of kat 's nachts zonder eigenaar aangetroffen, dan wordt dit dier in een van de hokken van deze ruimte gebracht de verzorg sters ontfermen zich de volgende mor gen over het dier BEHELPEN In het najaar 1980 kon met de bouw worden begonnen. Al het oude moest eerst worden afgebroken omdat de nieuwbouw op dezelfde plaats kwam als de oude behuizing En daarmee brak een periode aan van behelpen waarbij van het improvisatievermogen van beheerster, Corrie v.d. Pol en de andere medewerk(st)ers het uiterste werd gevraagd. In een nissehut, een caravan en nog een provisorisch in el kaar gezet bouwsel moesten de werk zaamheden van de dierenbescher ming draaiende blijven De administra tie vond zoveel mogelijk plaats in de caravan en in de nissenhut hebben in die maanden 173 dieren onderdak ge vonden. De vroeg invallende winter, - op 7 november lag er een flink pak sneeuw -, maakte 't er allemaal niet gemakkelijker op temeer daar door de bouwwerkzaamheden het nogal eens voorkwam, dat bulldozers elektriciteits- of telefoonkabels beschadigden waar door stroom en/of telefoon tijdelijk uit viel GROEISTAD Het nieuwe gebouw van architect Nieuwenhuis uit Amsterdam voldoet aan de meest moderne eisen van de dierenbescherming. Bij de bouw is re kening gehouden met de groeistad plannen van Amersfoort en omliggen de dorpen. Het gebouw bestaat uit een aantal units, die bij een klein aanbod van dieren kunnen worden afgesloten vaak komt dat omdat men te lichtvaar dig denkt over het nemen van een hond of een kat. Men moet zich van tevoren veel meer realiseren waar men aan be gint bij het aanschaffen van een huis dier. Naast het plezier ervan is er ook een andere kant van de medaille. Een dier heefl verzorging nodig en veel aandacht. Dat wordt wel eens verge ten. In dit verband komt het gesprek op de momenteel aktuele situatie van het meenemen van een huisdier naar het bejaardentehuis „Er zijn beslist twee kanten aan deze zaak", zegt mevrouw v.d. Craets. „Het is toch volkomen be grijpelijk, dat mensen, die de toch al zo moeilijke stap naar het bejaardenhuis moeten nemen, hun huisdier willen meenemen om tenminste nog iets ver trouwds om zich heen te hebben. Dik wijls is het huisdier - zeker voor een alleenstaande - nog het liefste dat men heeft en er afstand van moeten doen kan veel verdriet meebrengen. Maar er is ook een andere kant van de zaak. De bejaardenhuizen zijn er niet opge bouwd. Heeft een dier in één kleine kamer, die dikwijls nog vol meubels staat, voldoende ruimte, blijft de be jaarde wel in staat om het dier regelma tig uit te laten, hebben andere bewo ners geen last van het blaffen van hon den en wie maakt de boel schoon als een hond of kat eens een ongelukje heeft in gangen of trappen? Ik denk dat dit in veel gevallen grote problemen met zich mee zal brengen en dat het dier hiervan ook de dupe wordt Het nieuwe dierentehuis zal moe ten gaan fungeren als streekasiel voor een groot gebied rondom Amersfoort, waarmee onze stad weer een geweldige voorziening rij ker Is geworden, waar zowel mens als dier plezier aan zal beleven. voor meestal een beroep wordt ge daan op militaire artsen uit Doorn of op artsen die hun praktijk nog moe ten opbouwen. De te keuren perso nen komen niet allemaal uit Amers foort. Ook sporters uit Hoevelaken, Woudenberg, Ermelo, Harderwijk en Soest moeten hier verschijnen. Wie boven de 40 is moet elk jaar opnieuw worden gekeurd. Maar ook voor de jonge mensen van 13 en 14 jaar is men strenger hun keu ringsbewijs is maar 2 jaar geldig. Het Is half tien als we het gebouw verlaten. De dokter stapt In zijn auto en luistert met de hand te gen het oor naar onze laatste vraag. „Hoe blijft U zo vitaal?" Er Is enige weifeling. Dan - ook een dokter is maar een mens - komt het antwoord, met enige trots in de stem: „Mijn zoon is Internist". toe aanleiding bestaat geven wij die door aan de betrokken huisarts" DRUKKE AVOND De dokter treft het deze avond beslist niet. Om de een of andere reden is er geen tweede arts be schikbaar De alles rustig beredde rende Marga Wielenga van de AS- LOS doet nog wel alle moeite maar er is niets meer aan te doen Dokter Buurke zal deze avonden alle keu ringen moeten verrichten. Geen ge ringe opgave want er zitten al heel v/at schaars geklede kerels in goe de stemming op de gymnastiek- bank in het zaaltje te wachten Het zijn deze keer voornamelijk voet ballers uit Achterveld. De voetbal sport staat nog altijd voorop, wat niet wegneemt dat er ook wel avonden zijn met andere sportlie den. volleyballers, judo'ers, wiel renners, korfballers, handballers etc. Zelfs af en toe een verdwaalde parachutist. Eigenaardig genoeg verschijnen er nooit hockeyers en evenmin tennissers en golfspelers. Terzijde: dit zijn allemaal weliswaar mannelijke benamingen maar er worden natuurlijk ook dames ge keurd. Er zijn speciale avonden voor de vrouwelijke sporters, die er doorgaans een zeer gezellige boel van maken. DIEPE KNIEBUIGINGEN Maar terzake. Als de heren voor de administratie bij Marga zijn ge weest (die terloops nog even de plasjes op eiwit en suiker contro leert) treden zij binnen bij de „broe ders" (heet dat nog zo7) van de GGD Deze avond hebben de he ren Schoolman en Koopman dienst. Laatstgenoemde is al jaren gepensioneerd maar hij kan dit werk niet missen Met de aanwijs stok tikt hij op het bekende oogartsenbord. waar de koeien van letters onderop vervloeien lot prie- gellettertjes Daarna fluistert hij ge tallen die de gekeurden zo mogelijk moeten nazeggen Een enkeling faalt en broeder Koopman komt dan enkele stappen nader De jongere Schoolman is de man van de traditionele diepe kniebui gingen met de daaraan verbonden controle van de pols. Het „trapje van Dr. Mosterd", waarop men ijve rig op en neer moest trippelen, doet hier geen dienst meer, omdat het geen succes bleek Vandaar dan maar weer die kniebuigingen BIJ DE DOKTER Dokter Buurke staat ons welwil lend toe een aantal keuringen bij te wonen. De gemoedelijkheid blijft. Geen wonder, het gaat immers niet om patiënten maar om jonge ge zonde goedgebouwde kerels die sport bedrijven Natuurlijk is er wel enige spanning, voornamelijk bij het meten van de bloeddruk. De heren houden wat krampachtig met hun linker arm de klep van de meterdoos zelf omhoog terwijl de dokter in ernstig gepeins verzonken is. Maar het valt allemaal wel mee met die bloeddruk. Dokter Buurke „Ach, de heren zijn soms weieens een paar kilo'tjes te zwaar en door de spanning kan de bovendruk wei eens zo'n 10 puntjes oplopen Bo vendien kan de warme avondmaal tijd ook van invloed zijn". De dokter heeft overigens eerst een gerust stellend babbeltje met de heren ge maakt. De voetballers blijken nogal wat blessures te hebben gehad en de arts wil daarover het naadje van de kous weten Een enkeling heeft geen formulier ingevuld en moet opgeven of hij eventueel aan een reeks ziekten (waaronder enkele zeer akelige) heeft geleden. Zelfs de vraag of een van de familieleden in een zenuwinrichting heeft ver toefd ontbreekt niet Het wordt alle maal zorgvuldig genoteerd Dan volgt het gebruikelijke medische ritueel: „volgt U even mijn wijsvin ger even de mond opensper ren. met de vingertoppen met ge strekte benen naar de grond, met de hakken zo hard mogelijk neerko men." Op de bank: ja, nou even diep zuchten." De dokter maakt daarbij de wat raadselachtige klop signalen op borst en rug. Het slachtoffer moet ook even hoesten en tot slot is er nog het met een vreemd hamertje controleren van de reflexen. Eén van de jongens begint te giechelen als de dokter hem met het apparaat onder de voeten krast. „U bent zeker niet ge trouwd?" is het commentaar. De grijze arts is trouwens voortdurend adrem Bij een voetballer die iets te zwaar is ,.'t Vrouwtje kookt lekker zeker, hè?" En bij een andere zwaargewicht „Blijven sporten, ke rel. en met elke dag op de weeg schaal gaan staan, daar wordt je maar zenuwachtig van Tegen een sterke beer van een vent „Niet gaan vechten hoor, want dan verlie zen we het wel." Is het saai op de duur, dit werk? Dok ter Buurke is daar zeer nuchter in. „Ik keur zo mogelijk 5 mensen per uur en ik hou daarbij steeds een bepaald stramien aan" Er komt trouwens enige afwisseling in de optocht een zweefvlieger. Dokter Buurke raadpleegt zijn in structies. want voor elke sport wordt wel degelijk een weer andere maatstaf aangelegd Bij zweefvlie gen wordt heel duidelijk de faktor duizeligheid bekeken De keuring verloopt gunstig. „Uitste kend" is de conclusie. En je ziet de dokter daarbij ondeugend denken: „En nou maar de lucht in." Het wordt ongebruikelijk laat deze avond, zeker een uur later. Marga en de GGD-broeder moeten blijven wachten Wij vernemen nog dat voor de sportkeuringen zo'n 5 6 artsen werkzaam zijn en dat daar- lets meer inhoudt dan het ma ken van een paar diepe kniebui gingen En tevens dat bij deze keuringen een wel heel opmer kelijke dokter zijn diensten ver richt de zeer vitale 74-jarigeLa- rense arts J. S G Buurke AMERSFOORT - De „oude" dok ter steelt zonder meer de show op deze dinsdagavond in het so bere gebouw van de G.G.D. aan het Neptunusplein. Dokter Buur ke. Een stevige hand van een krasse heer, klein maar krachtig van postuur. Vóór alles een ui terst beminnelijke man. Dokter Buurke (heel in de verte familie van de Amersfoortse huisarts met dezelfde naam) doet dit werk al meer dan drie jaar. Enkele ja ren geleden werd hij weduwnaar en „om toch nog wat te doen te hebben" komt hij één avond in de week van Laren naar Amers foort. Vele jaren was hij huisarts in Steenderen In de Achterhoek (nabij Bronkhorst, het kleinste stadje van Nederland) en vele ja ren daarna was hij controlerend geneeskundige van het GAK. De eerste vraag laat zich raden wat is de waarde van deze eenvoudige sportkeuring? Dokter Buurke heeft hierover een duidelijke mening, die hij rustig en gemoedelijk uitspreekt „Wij gaan bij deze keuringen er niet van uit of iemand een grote sport prestatie kan verrichten. Wij bekij ken of het lichaam de belasting aankan van een sport die iemand gewoon voor zijn genoegen beoe fent. En die sportbeoefening mag niet tot schade van iemands ge zondheid zijn Wij proberen alleen signalen op te vangen en als daar- Wie in clubverband aan sport wil doen moet een medische keu ring ondergaan. Praktisch ie dere Amersfoortse sportbeoe fenaar van heel jong tot middel baar weet wat dat betekent Aanmelding via de club bij de AS L.O.S liet invullen vaneen uitgebreid formulier (flesje urine vooral niet vergeten) en op een avond de keuring in het wijkge- bouw aan het Neptunusplein Men hoort weieens dat deze sportkeuring eigenlijk niet zo veel voorstelt Wij gingen daarom eens voor U kijken en kwamen tot de conclu sie dat de sportkeuring toch wel

Leusder Krant | 1981 | | pagina 5