I „De eerste klap is een daalder waard" - prima Franse slapstick „La Luna", schitterend gefilmd melodrama van Bertolucci Garage Bakker Amersfoort B.V. kijk op de film FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant DONDERDAG 9 JUL11981 kijk op de film „Le coup du parapluie" (De eerste klap is een daalder waard) Regie Gerard Oury Scénario Gerard Oury en Daniele Thomp son. Kamera: Albert Jurgenson Muziek: Vladimir Cosma. Met Pierre Richard. Gert Froebe. Valerie Mairesse. Christine Murillo. Gerard Jugnot en Anderen Genre slap stick-komedie. Lengte: 91 minuten. Keuring alle leeftijden. Euro Cinema. Amersfoort. (door Bert Vos) De Franse filmacteur Pierre Richard wordt wel eens de opvolger van Louis de Funès genoemd. Eigenlijk heb ik nooit goed begrepen waarom. Want Pierre Ri chard lijkt niet op Louis, heeft een tame lijk beperkte mimiek In vergelijking met de Funès, Is mager, heeft lang haar en geen kale kop. Misschien komt het, om dat regisseur Gerard Oury zijn films re gisseert, dat die vergelijking met De Fu nès valt. Oury regisseerde namelijk de meest bekende Louis de Funès-krakers éls „Samen uit, samen thuis". De avontu ren van Rabbi Jacob en „Haastige spoed is zelden goed", terwijl hij De Funès de doorbraak bezorgde door hem de hoofd rol in „De eend en de cadillac" te geven. Het is nog de vraag of Pierre Richards rollen ooit te vergelijken zullen zijn met de beste films van zijn befaamde collega Niet. dat de films waarin Richard de hoofdrol speelt, niet leuk zouden zijn. Maar juist, om dat regisseur Oury en ook anderen wat al te gemakkelijk terug grijpen op eerdere suc cesformules. kompleet met de daarbij beho rende filmhumor, de vaste gags Dat was vooral in de laatste jaren nogal het geval. Het lijkt er op. dat regisseur Oury en hoofdrolspe ler Pierre Richard zich gerevancheerd heb ben met de nieuwste Franse slapstick-ko medie „Le coup du parapluie" „De eerste klap is een daalder waard", een titel die eigenlijk nergens op slaat, heeft een goede dialoog, ook al zijn de beeldgrap jes niet altijd even origineel. Zoals altijd in dit soort films, hangt alles van pure toevallighe den aan elkaar. Het is nauwkeurig maat werk, dat exact getimed moet worden om het beoogde effekt te krijgen Het is - zoals altijd - een plezierig spel der misverstanden, waarbij overigens in dit verhaal enkele do den te betreuren zijn, wat al aangeeft, dat het plezier slechts van één kant komt. Niettemin is „Le coup du parapluie" een film, die boven het gemiddelde uitkomt door de grote hoeveelheid aktie, waarbij ik zo nu en dan moest denken aan een ietwat merk waardige Jean Paul Belmondo, die ook zo graag aan regenpijpen hangt en zich slinge rend aan „stadse" lianen een weg baant door een oerwoud van tegenstanders. Zo ook Richard, die het in zijn onnozelheid op moet nemen tegen een nogal belangrijke misdadiger, die dwars wordt gezeten door op hun teentjes getrapte Maffia-leden Ri chard is in deze film een derderangs acteur, die aan iedereen vertelt, dat hij belangrijke rollen krijgt te spelen, maar in feite blij is met stupide reclame-filmpjes. De enige hoofdrol is die als menselijke hond, die verheugd is met het hondenvoer van een bepaald merk. Geen hond die er wakker van ligt. Grégóire Lacomte ligt er trouwens even min wakker van, ook al komt hij nauwelijks aan slaap toe door een grote hoeveelheid vriendinnen Een tamelijk enerverend leven tje. ook al brengt het geen cent op. tot grote wanhoop van zijn agent Fredo. die manmoe dige pogingen doet om hem de filmrol van zijn leven te bezorgen Zo'n rol ligt in het verschiet Fredo. een rol van Gerard Jugnot. slaagt er in om een belangrijk kontakt te krij gen met een reclamefilmer. die een gang ster-figuur nodig heeft voor de hoofdrol. En daarmee begint de ellende Een klein mis verstand heeft grote gevolgen Lacomte (Ri chard) loopt de verkeerde deur binnen en komt terecht bij de Maffia-baas, die hem een „kontrakt" aanbiedt. Voor héél veel geld, dat spreekt Zijn opdracht is het doden van Otto Krampe (Gert Froebe), die al te veel en te lang naar de zin van de Maffiabroederschap op eigen rekening aan het werk is Lacomte vindt het allemaal geweldig, zonder in de gaten te hebben, dat er iets heel erg fout zit Nu lijkt het er misschien op, dat ik het verhaal al bijna verteld heb. maar het is slechts het begin van de film Regisseur Oury heeft er een vlot gemon teerd geheel van gemaakt, waarin de lawine van misverstanden en vaak ongeloofwaardi ge toevalligheden voor het nodige lachple- zier zorgt. En dat allemaal natuurlijk op z'n Frans. Erg diepgaand is het allemaal niet, maar door de absurde situaties, de prima uitge voerde aktie èn het toch wel erg onnozele gedrag (en gezicht) van Pierre Richard, is „Le coup du parapluie" een amusante film geworden voor alle lachgrage liefhebbers van dit schier onverwoestbare genre. Maar omdat er toch een paar doden vallen, zou ik het predikaat „alle leeftijden" toch maar met een (zij het klein) korreltje zout nemen. Pri ma vakantievermaak, dat wel! Lacomte denkt dat het een grapje is Scène met Pierre Richard in „Le coup du parapluie' .6>l219 nuten Keuring 16 jaar Grand 5 - Amers foort. (door Bert Vos) „La Luna" is een schitterende film. Maar dat had u wellicht al begrepen uit eerdere recensies, die In de afgelopen ja ren op de één of andere wijze onder uw aandacht zijn gekomen. Want „La Luna" van de Italiaanse regisseur Bernardo Ber tolucci Is gemaakt in 1979. En dat is al weer zo'n twee jaar geleden. Niettemin is het best de moeite waard om dit schitte rend gemaakt stuk melodrama nog eens te gaan zien - of als u tot nu toe aan „La Luna" voorbij bent gegaan - alsnog te gaan zien. Na „Novecento" (1900), waarin Bertolucci de geschiedenis van zijn land In vaak schitterende scènes tot leven bracht, speelt „La Luna" zich af in de hedendaagse tijd met z'n geheel andere problemen dan tachtig jaar eerder. Als molief koos Bertolucci de maan als symbool Bertolucci „De maan heeft twee gezichten de bekende voorkant en de onbe kende, niet zichtbare achterkant". Dat is het motief in „La Luna". een film, die twee le vens toont met bekende en onbekende ele menten. De jongen Joe (Matthew Barry) ziet de maan als het beeld van zijn moeder, voortpeddelend op de fiets, terwijl hij voorop de fiets zit. Die scène is een belangrijke sleu telscène in het totaal van het verhaal, dat zeer eigentijds de relatieproblemen tussen moeder en zoon behandelt Caterina Silveri (een voortreffelijke rol van Jill Clayburgh) is opera-zangeres, woont in New York-Manhattan, maar is Italiaanse van afkomst. Als haar man overlijdt besluit ze met haar zoon Joe terug te gaan naar haar geboortestreek, Parma, waar ook Giuseppi Verdi een groot deel van zijn leven door bracht en het levenslicht aanschouwde Haar zoon Joe ziet met zoveel in de terug keer naar Italia, maar gaat toch mee. Terwijl Caterina werk krijgt bij de opera, verliest ze steeds meer het kontakt met haar zoon en ontdekt op een gegeven moment, dat hij verslaafd is aan heroïne. Op dat mo ment komt ze tot de pijnlijke ontdekking, dat het mede haar schuld is geweest, dat zij haar zoon heeft verwaarloosd omwille van haar carrière. De relatie tussen moeder en zoon is aanvankelijk afstandelijk, aftastend Maar de moeder wil goedmaken wat ze heeft ver zuimd en in haar drang om door te dringen tot Joe, is ze zelfs bereid om heroïne voor hem te kopen Blijft natuurlijk hel onbekende gezicht van Caterina. Het beeld van de maan, dat steeds, als een flash back, de geest van Joe beheerst. Zoals ook Hitsen uit zijn kinderja ren regelmatig boven komen drijven en zijn verwarring alleen maar groter maken. steeds-grotere liefde van de moeder voor haar inmiddels vrijwel volwassen zoon, lijkt het, alsof de jongen zal stikken onder haar liefkozingen, tenzij er iets essentieels ge beurt. Ook al Is de verdere slot-uitwerklng van „La Luna", waarin de achterkant van „La Luna" wordt getoond, een tikkeltje ge maakt en misschien wèl melo-drama van een goedkopere soort, het neemt niet weg, dat Bertolucci er In Is geslaagd om In een Indrukwekkende film een soort psycho analyse te geven van twee in el kaar vervlochten levens, die elkaar zou den verstikken zonder de tussenkomst van een derde. gelegd Moeder en zoon in „La Luna" van Bertolucci Caterina (Jill Clayburgh) en Joe (Matthew Barry) in een periode, dat ze probe ren elkaar beter te leren kennen. Scène uit „La Luna" Bertolucci heeft dit alles fraai gefilmd Als ik zeg, dat „La Luna" schitterend verfilmd melodrama is, dan bedoel ik natuurlijk niet, dat we te maken hebben met een veredelde draak uit de Booketreeks Dat te denken, zou niet terecht zijn, want het vakmanschap van Bertolucci maakt van het gegeven een niet alleen sublieme sfeertekening van het he dendaagse Italië en het land van Verdi. maar ook een film, die indringend genoeg is om te blijven fascineren Met name door de onbe kende zijde van de maan, de onbekende kanten van Caterina Silveri Bij de première werden woorden gebruikt als „gewaagd" en „taboedoorbrekend", om dat - zij het in niet al te duidelijke beelden en dialogen - een erotische moeder-zoonver houding wordt aangeduid. Afgezien van het feit. dat een dergelijke relatie een logische doortrekking is van het gegeven, ben ik het met Bertolucci eens. als die zegt (ter verdui delijking van deze scènes) „dat in iedere moeder-zoonverhouding een mogelijkheid tot incest zit ingebouwd Normaal gesproken komt dit zelden tot uiting, maar soms - door allerlei omstandigheden - kan men er niet aan ontsnappen" De muziek speelt een essentiële rol in „La Luna". Niet voor niets koos Bertolucci de melodramatische composities van Verdi voor de muziek in zijn film. „La Luna" is nauw verbonden aan de streek, waar het verhaal zich afspeelt, het land van Verdi. En daarmee aan de muziek die deze beroemde componist voortbracht Meerdere malen wordt in de film rechtstreeks dat verband Zoals ook één van de eerste scènes de basis is voor het verdere verhaal de moe der, die haar vinger in de honing doopt en het in de mond van de kleine, naakte jongen stopt De jongen begint te hoesten, steeds harder en het kind voelt, dat het zal sterven, als er niets wordt gedaan. Dat beeld vormt de verdere struktuur van de film door de „La Luna", 1979. Regie Bernardo Berto lucci. Produktie Giovanni Bertolucci. Scéna rio- Vittono Storaro. Muziek: gedeelten uit het werk van Verdi Montage: Gabriella Christiani. Met: Jill Clayburgh. Matthew Bar ry. Fred Gwynne. Veronica Lazar, Alida Valli, Tomas Milian, Franco Citti e a Genre psy- cho-analytisch melodrama Lengte 145 mi- FIATGEEFT F 1.000- MEER DAN DE ANWB/BOVAG KOERSU 1ST. Spectaculaire inruilaktie! Ruil nu uw huidige auto in voor een zuinige, ruime en comfortabele Fiat Ritmo." Fiat garandeert u de inruilprijs die de ANWB/BOVAG koerslijst aangeeft En daar doen we dan nog eens f 1000,- bovenop Mogen we u een voorbeeld geven? Stel: u heeft een Honda-Accord 4 deurs. Bouwjaar 1979 en 40.000 km op de teller. Daar krijgt u f 11.000,- voor, plus f 1000,- maakt f 12.000,-. Een zeer aantrekkelijke aktie Dat is duidelijk Kom snel kiezen uit één van de negen Ritmo benzine versies of uit de vijf Ritmo diesel-versies. U heeft al een Fiat Ritmo vanaf f 14 270,-. Prijzen incl. BTW. Vaste afleveringskosten f 325,- Deze aktie loopt t/m 1 augustus a.S. muv F.atR.ImoSuper ËËMMÊaMMM Amersfoort, Amsterdamseweg 55-57. Tel. 033-17847 Filiaal: Kapelweg 30. Tel. 033-11524. CITY OF THE LIVING DEAD In deze rubriek heb ik het al eerder ter sprake gebracht als je het etiket „horror" op een film plakt, hoeft het nog geen echte hor ror te zijn Vooral na de rage van de toch al niet even smakelijke „Zombie"-films. wor den de bioscoopbezoekers de laatste tijd vergast op filmprodukten, die eigenlijk de echte horror-film in diskrediet brengen „City of the living dead van regisseur Lucio Fulci. is zo'n misselijkmakende film. waarin onver bloemd zonder enige terughoudendheid alle mogelijke bloederige en onsmakelijke toe standen recht-voor-z'n-raap worden ge filmd Het scénario is uitgesproken slecht, voor zover er nog sprake is van enig verhaal dat hout snijdt Wat mij betreft: een afschu welijk produkt van een verworden geest. (Grand 2) SPIDERMAN II Spiderman is een stripfiguur Hoofdper soon is de student Peter Parker, die op won derbaarlijke wijze één of ander serum heeft binnengekregen, waardoor hij zich in een spinachtige gedaante kan veranderen, met alle voordelen van dien. De „Spiderman- verfilmingen" behoren niet tot de kwalitatie ve uitschieters Integendeel Het is een niet geslaagde poging om de eens zo befaamde strip in een spektakel om te zetten Op TV werkt dat misschien, maar de niet al te best uitgevoerde trucages vallen op het grote bio scoopscherm door de mand Overigens pri ma vakantiefilm voor de kinderen, daar niet van(Cinema 2. alle leeftijden, 90 minu ten). Rozendaallaan 9 Leusden-C. filmagenda AMERSFOORT - Film in Amersfoort van donderdag 9 juli tot en met woensdag 15 juli. Grand 1 - tel. 033-14632 „Private Benjamin", al Dagelijks 13.30. 18 30 en 21 15 uur. zondag 13 30, 16.00, 18 30 en 21 15 uur Grand 2 „City of the living dead". 16 jaar. Dagelijks 13 30. 18 30 en 21 15 uur, zondag 13.30, 16.00. 18.30 en 21.15 uur Grand 3 - tel. 14173 ..For your eyes only", 12 jaar Dagelijks 13.45. 18 45 en 21 30 uur. zondag 13.45. 16.15, 18 45 en 21.30 uur Grand 4 „One flew over the cuckoos nest". 16 jaar Dagelijks 14 00.19 00 en 21 45 uur; zondag 14.00. 16.30, 19.00 en 21.45 uur. Grand 5 „La Luna". 16 jaar Dagelijks: 13.30 en 19.00 uur Cinema 1 - tel. 033-18900 „Buddy goes west" (vier vuisten in het wilde westen), a.l. Dagelijks 13 45.18 45 en 21.30 uur; zondag 13 45, 16.15. 18.45 en 21.30 uur. Cinema 2 „Spiderman II", a.l Dagelijks. 13.30, 18 30 en 21.15 uur; zondag 13.30,16.00,18 30 en 21.15 uur. Euro - tel. 033-33655 „De eerste klap is 'n daalder waard", a I Zaterdag en woensdag 18.45 en 21.15 uur, zondag 13.45, 16.15. 18 45 en 21.15 uur: overige dagen 13.45, 18.45 en 21.15 uur. KINDERVOORSTELLINGEN Euro Walt Disney's „Jungle book", a.l. Zaterdag en woensdag 13.45 uur Duo 1 - tel. 033-16572 „Nachtboek geheimen". 18 jaar Dagelijks 14.15, 19 15 en 21.30 uur. zondag 14 15, 16.30. 19 15 en 21 30 uur Duo 2 „Jaws", 16 jaar. Dagelijks 14 00. 19 00 en 21,15 uur. zondag 14 00. 16 15. 19.00 en 21.15 uur NACHTVOORSTELLINGEN Duo 1.Slaves of pleasure 18 jaar Vrijdag en zaterdag 24 00 uur Duo 2: „Five for hell", 16 jaar Vrijdag en zaterdag 23 45 uur Scène uit: „De eerste Pierre Richard en zijn misdadige tegenstander Gert Froebe als Otto Krampe. het proto-type van een foute Duitser klap is een daalder waard"

Leusder Krant | 1981 | | pagina 9