CIMK-rapport wordt geactualiseerd „Brief in college niet bekend" Hamershof hield vakantiemarkt Hamershof- winkeliers willen bescheiden warenhuis in '82 Ie—siler krpnfc Wel of geen verdere uitbreiding winkelvoorzieningen Initiatief voorstel CDA donderdag in de raad Mandemaker contra Wagenaar: Plan adviesgroep vergadert morgenavond DINSDAG 14 JUL11981 plaatselijk nieuws (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN De gemeente zal het Centraal Instituut Midden- en Kleinbedrijf (CIMK) opdracht geven om het in 1978 voor Leusden uitgevoerde distributieplanologisch onderzoek te actualiseren. Daar bij zal onder meer aandacht besteed moeten worden aan de ontwikke ling van het aantal inwoners van Leusden, de huidige economische situatie en de in de toekomst te verwachten groei, de ontwikkeling van de groeistad Amersfoort en de verkeerssituatie rond de Hamershof. De nieuwe gegevens kunnen dan het fundament vormen voor een verdere discussie over het al dan niet realiseren van een warenhuis in de Hamershof en buurtsteunpunten in de wijken Alandsbeek en Claeverenblad. Volgens wethouder Mandemaker hoeft het actualiseren van de gegevens uit 1978 niet bijzonder veel tijd te kosten. Maar mocht zich ondertussen een concrete mogelijkheid voordoen om in de Hamers hof een warenhuis te realiseren, dan zal het college die kans niet voorbij laten gaan. Aldus bleek jongstleden donder dagavond tijdens een vergadering van de gemeentelijke werkgroep Midden-en Kleinbedrijf. Onder be langstelling van tientallen Leusdense ondernemers werd daar onder meer gesproken over een warenhuis in de Hamershof en buurtsteunpunten in Alandsbeek en Claeverenblad. Zoals bekend vormen al die voorzieningen onderdeel van het goedgekeurd be stemmingsplan „Leusden-centrum Tweede Fase", maar zijn zij nog geen van alle gerealiseerd. Inmiddels is er een uitvoerige discussie ontstaan over de vraag, of uitbreiding van de winkelvoorzieningen in Leusden nog wel wenselijk is. Met name de minder sterke groei van de Leusdense bevol king dan oorspronkelijk verwacht en de stagnerende economie hebben een aantal mensen aan het twijfelen gebracht. Wethouder Jan Mandema ker (partijloos), die binnen het colle ge de middenstandbelangen be hartigt, is één van hen en hij weet zich gesteund door de Rijksconsulent voor handel, ambacht en diensten en door de Kamer van Koophandel. Op een andere lijn zitten de Hamershof- winkeliers. Zij blijven het van groot belang vinden, dat er in de Hamers hof een „trekker" komt en zij vinden daarbij ruimtelijke ordeningswet houder Jan Wagenaar (VVD) aan hun zijde. BESCHEIDEN lingscommissie was gebleken dat het moeilijk zou zijn om een kandidaat te vinden voor een warenhuis van 2800 tot 3000 vierkante meter. Van een warenhuis van die omvang wordt in de zogeheten contramal van het hoofdcentrum uitgegaan. Maar toen ging men nog uit van een inwonertal van Leusden van ongeveer 28.000 na afronding van de Tweede Fase. In middels is gebleken, dat Leusden tegen die tijd niet meer dan ruim 25 000 inwonerszal omvatten. En dus zal de realisering van een warenhuis nog moeilijker worden Witte vond wel, dat er een afronding van de Hamershof moet komen, maar vroeg - De heer Witte van de Kamer van Koophandel zich tegelijkertijd af, van welke om vang die dan zou moeten zijn De woordvoerder van de Kamer van Koophandel sprak van een .waren huisachtige voorziening in een be scheiden vorm". Hij drong aan op aanvulling van de CIMK-gegevens uit 1978. De Rijksconsulent, de heer de Regt, was het geheel met Witte eens Grote voorzichtigheid is geboden bij uitbreiding van de winkefvoorzienin- gen, „want", aldus De Regt, ,,het is beroerdigheid alom, overal zie je ver tragingen bij de afbouw van winkel centra" En we moeten niet verwach ten, dat het op korte termijn beter zal gaan. zo meldde De Regt De Rijks consulent kwam met recente gege vens uit een pas verschenen CIMK- rapportage, waaruit bleek dat de par ticuliere consumptie op de middel lange termijn een stijging van slechts een half procent zal vertonen. In de voedings- en genotmiddelensector zal die groei nog iets minder zijn, terwijl er in de sector van de duurza me consumptiegoederen zelfs spra ke van mingroei zal zijn. „Zulkesom- bere geluiden hebben we tot nog toe niet gehoord", aldus De Regt. ZINVOL De heer Van Tol, woordvoerder van projektontwikkelaar Delta Lloyd (de realisator van de Hamershof) be vestigde wat Mandemaker in zijn in leiding had gezegd Delta Lloyd staat niet te trappelen om de Hamershof verder uit te breiden Via verschillen de brieven heeft de projektontwikke laar al laten weten, dat men dat deel van de samenwerkingsovereenkomst niet meer uit zou willen voeren. Ten zij blijkt dat er wel belangstelling en - Hamershof woordvoerder Berghui zen ruimte voor een warenhuis is. ,,Een tweede fase van de Hamershof", al dus Van Tol, „moet zinvol zijn". Ook hij pleitte voor een verdere rapporta ge door het CIMK, waarin dat dan eventueel kan worden aangetoond Ook de verschillende gemeente raadsleden in de werkgroep pleitten voor een actualisering van de CIMK- cijfers Gerrit van Tiel (VVD) „Maar ons is niet de tijd gegund voor een lang onderzoek. Het moest snel afge rond worden." De vertegenwoordigers var de winkeliers pleitten ronduit voor de realisering van een warenhuis in de Hamershof Een onlangs gehouden enquête heeft aangetoond, dat een meerderheid van de winkeliers in het hoofdwinkelcentrum dat wil Ha mershof-woordvoerder Berghuizen liet daarom blijken op zich niet tegen een verder CIMK-onderzoek te zijn, maar hij stelde wel vragen bij de tijdsduur van een dergelijk onder zoek Volgens Berghuizen moet het snel gebeuren, en mocht zich onder tussen de gelegenheid om een wa renhuis te realiseren, dan moet het gemeentebestuur die kans niet voor bij laten gaan. Hetgeen Mandemaker toezegde. Zo bleek ook donderdagavond weer. Na een korte inleiding van werkgroepsvoorzitter Jan Mandema ker, kreeg drs Witte van de Kamer van Koophandel het woord. Hij wees er op dat reeds bij de invulling van de Hamershof door de brancheverde- Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Verantwoordelijke redaktie: Bert Vos Marnix Kreijns (pl. verv.) Redaktie: Bertien Engelkens Caspar van Loo. Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag-12 00 uur. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woens dagmiddag 12.00 uur. Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum. Op werkdagen ge opend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17 00 uur Abonnementsgeld: 50,40 per jaar, 25,70 per half jaar, 13.10 per kwar taal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dins dag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het ge val. neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19 30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opne men met onze inspekteur bezorging, overdag 03420-16141, toestel 44 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepu bliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en histori sche foto's), bij vooruitbetaling van 5, per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro 871441 t.n.v de BDU b.v te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto. aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na beta ling ontvangt u de gewenste foto's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- kombinatie te Barneveld. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN „Van die brief is In het college niets bekend". Dat zei wethouder Jan Mandemaker (partij loos) afgelopen donderdag In de ver gadering van de gemeentelijke werk groep Midden- en Kleinbedrijf. De brief die Mandemaker bedoelde, was die welke collega-wethouder Jan Wagenaar (VVD) onlangs liet zien aan een van de redakteuren van de Leusder Krant. In een op dinsdag 23 juni jongstleden in deze krant afge drukt interview met de wethouder van ruimtelijke ordening beweert de ze, dat het mogelijk is om volgend jaar een warenhuis in de Hamershof te realiseren. Om dat te staven toon de hij een brief van een gegadigde. „Geen kleine jongen", maar de naam van het concern mocht nog niet in de krant. De inhoud van die brief zou in het college niet bekend zijn, aldus Mandemaker. Mandemaker ging donderdag avond uitvoerig in op de uitspraken van Wagenaar in het bewuste inter view Mandemaker zei die uitlatingen niet goed te begrijpen. „Ik vermoed dat de heer Wagenaar reeds een beetje bevangen is door de koorts van de komende verkiezingen Ik hoop niet dat het de hele tijd zo verder gaat." In het interview maakte Wagenaar duidelijk, dat hij de realisering van een warenhuis uit handen genomen had van Mandemaker Volgens Wa genaar is het opzetten van een wa renhuis zuiver een zaak van ruimtelij ke ordening, en dus hoort het thuis in zijn portefeuille Bij het warenhuis gaat het immers, zo redeneert Wage naar, om de uitvoering van een vast gesteld en goedgekeurd bestem mingsplan. Achter die formele redenering gaat echter het een en ander schuil Wa genaar vindt dat Mandemaker de zaak van het warenhuis niet goed heeft aangepakt Er zouden in het verleden wel degelijk aanbiedingen van verschillende gegadigden zijn geweest, maar Mandemaker zou de boot veel teveel hebben afgehouden Daarbij liet de wethouder van finan ciën en middenstandszaken zich, naar de zin van zijn collega van ruim telijke ordening, veel te veel leiden door de stemmen van de deskundi gen in de werkgroep „Midden- en Kleinbedrijf". Met name de vertegen woordiger van Kamer van Koophan del en de Rijksconsulent hebben in die werkgroep regelmatig hun twij fels geuit over de wenselijkheid van een warenhuis van de geplande om vang. Omdat hem dat allemaal veel te lang ging duren, nam Wagenaar het voortouw. Kennelijk vindt Mandemaker het nu te veel de kant van een „Jan Wagenaar-show" op gaan. Mande maker: „Als ik in het interview lees „we zullen er hard aan trekken", dan hoop ik wel dat de wethouder met dat „we" het hele college bedoelt." TEN BERGE Mandemaker ging donderdag avond nog even in de slag met Sjef ten Berge, lid van de werkgroep ruim telijke ordening van het CML. Die zei in een vergadering van die werk groep op maandag 1 juni jongstle den. dat de komst van een warenhuis in de Hamershof zeer groot is als er een ander politiek bewind regeert in de gemeente Leusden. „Ik heb me laten vertellen dat er warenhuison dernemers zijn, die wel degelijk ge ïnteresseerd zijn in een vestiging in onze gemeente Maar zo lang er een politicus is. de voorzitter van de werkgroep Midden- en Kleinbedrijf, die een warenhuis wil weren uit Leus den, is er voorlopig geen interesse. We moeten ons daarom niet laten misleiden door deze politicus, die beweert dat er geen belangstelling zou zijn van de kant van de waren huisdirecties", zo citeerden wij Ten Berge in de Leusder Krant van 4 juni Mandemaker merkte naar aanlei ding daarvan op, dat hij moest vast stellen, dat rond het warenuis enige politieke turbilpntie is ontstaan „Dat LEUSDEN Voorlopig wordt eht even wat rustiger in en om de Ha mershof, ook de winkeliers gunnen zichzelf wat (vakantie)rust, zodat er gestopt wordt met de wekelijkse acti viteiten in het winkelcentrum. Vorige week vrijdag werd er op één van de parkeerplaatsen van de Ha mershof onder het motto „inpakken en wegwezen" een markt gehouden. Voor de verandering stonden de win keliers nu eens niet In hun winkel, maar achter een mdtktkraam. De meeste deelnemers boden spulletjes te koop aan die men tijdens de vakan tie nodig zou kunnen hebben. Ook een aantal instellingen waren er op de markt te vinden, die op de één of de andere manier dachten bij te kunnen dragen aan een geslaagde vakantie. v.v.v. Dat Leusden beschikt over een bijkantoor van de VVV is bij de mees te Leusdenaren waarschijnlijk niet bekend. Toch kan men voor het ver krijgen van allerlei streekinformatie terecht bij de balie van de AMRO- bank in de Hamershof. Deze bankin stelling fungeert als filiaal van de Amersfoortse VVV, waar men voor wat meer uitgebreide inlichtingen beter heen kan gaan De AMRO-bank had trouwens ook nog een tip voor het winkelende pu bliek huur een safe-loket omdat een kluis veiliger is dan huis. Dat die kluis dan zou moeten staan in één van de kantoren van de AMRO-bank is dui delijk De vereniging Veilig Verkeer Ne derland trok veel publiek bij haar marktkraam, al was het maar van de op posters en stickers beluste jeugd De afdeling Leusden van Veilig Ver keer had voor ouderen en voor de jeugd een verkeersquiz in elkaar ge zet. Aan de hand van foto's met ver keerssituaties moesten een aantal vragen beantwoord worden Opval lend was dat lang niet iedereen kans zag bij de zes vragen het juiste ant woord te vinden De autokeuring bij de kraam van Continental viel letterlijk wat in het water. Het Amersfoortse bedrijf had een testbank opgesteld, die normaal in de garage staat Na enkele drup pels regen ontstond er kortsluiting, waarna de installatie onbruikbaar was geworden. Veertien automobilis ten waren tot dat moment op de installatie geweest, die kan vaststel len in welke staat de schokbrekers van de auto verkeren. Slechts één van de veertien autobezitters kreeg te horen dat zijn schokdempers in orde waren Bij de overige auto's man keerde er het één en ander aan. Volgens de mensen van Continental is het erg belangrijk dat de schokbre- - Mandemaker: ..Wagenaar is nu al door verkiezingskoorts bevangen" vind ik op zich niet zo erg, maar het is wel jammer dat het op zo'n manier gebeurt", aldus de wethouder in de verdediging Daarop nam de op de publieke tribune aanwezige Ten Berge het woord. Hij wist niets beters te verzin nen, dan dat de krant zijn woorden niet goed zou hebben weergegeven. „Ik heb met verbazing en ergernis kennisgenomen van die weergave", aldus Ten Berge, die in de afgelopen weken overigens nooit eerder niet in de Leusder Krant, niet in de werk groep RO/CML heeft laten blijken, dat zijn uitspraken onjuist zouden zijn weergegeven. Bovendien werd hij donderdagavond ook nog eens in het openbaar afgevallen door de voorzitster van de CML-werkgroep, mevrouw Terwindt. kers in goede staat zijn, niet alleen voor wat betreft het comfort maar ook voor de wegligging van de auto (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN De winkeliers in de Hamershof willen hun winkel centrum aangevuld zien met een warenhuis van bescheiden om vang. Een zeer grote meerderheid van de winkeliers wil dat een wa renhuis er komt Meer dan de helft van de winkeliers geeft de voor keur aan een warenhuis met een oppervlakte van 1500 2000 vier kante meter Het zou er volgend jaar moeten staan. Aldus blijkt uit een enquête, die de belangenvereniging winkel centrum Hamershof zeer onlangs onder zijn leden heeft gehouden. De resultaten van de enquête wer den jongstleden donderdag ge presenteerd bij aanvang van de vergadering van de gemeentelijke werkgroep Midden- en Kleinbe drijf Alle 49 winkeliers in de Hamers hof namen deel aan de enquête. Van dat aantal ondernemers zitten er 13 in de food-sector (26.5%) en 36 in de non-food-sector (74,5%). De ondernemers kregen zes vra gen voorgelegd Hieronder de vragen en de daarop gegeven ant woorden: VRAAG 1: JA OF NEE Bent u voorstander van een wa renhuis in de Hamershof: aantal ja 43 (87.76%) aantal nee: 4 (8,16%) hiervan 2 food winkeliers aantal neutraal 2 (4,08%) beiden uit de verzorgingssector VRAAG 2: HOE GROOT Geeft u de voorkeur aan een warenhuis van 1500/2000/3000 m2 aantal 1500 m2: 10 (20,41%) aantal 2000 m2: 18 (36,73%) aantal 3000 m2 12 (24,49%) aantal neutraal 3 (6.12%) VRAAG 3: VAN WIE Geeft u de voorkeur aan een warenhuis van Hema/A.H./ of iets anders aantal Hema: 23 (46,94%) waarvan 2 zonder broodverkoop aantal A H 5 (10.20%) aantal V &D 5 (10,20%) aantal andere 9 (18.37%) aantal neutraal: 1 (2,04%) VRAAG 4: HOEVEEL PARKEERRUIMTE Hoeveel van de beschikbare m2 moet er ingevuld worden door parkeerplaatsen aantal 500 m2 4 8,16%) aantal 1000 m2 15 (30,61%) aantal 1500 m2 18 (36,73%) aantal neutraal: 6 (12,24%) VRAAG 5: FOOD/NON-FOOD Hoe moet de verhouding Food- Non-Food zijn; 50/50; 40/60; 20/80% aantal 50/50%: 9 (18,37%) hier van 1 winkelier uit de food-sector aantal 40/60% 8 (16,33%) aantal 20/80% 23 (46.94%) 100% non food 1 (2.04%) deze winkelier komt uit de food-sector neutraal: 2 (4,08%) VRAAG 6: WANNEER Wanneer vindt u dat de bouw gerealiseerd moet zijn. 1982/1983/ begin 1984 aantal 1982: 30 (61,22%) aantal 1983 10 (20,41%) aantal beg 84: 2 (4,08%) aantal neutraal: 1 (2,04%) (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN De planadviesgroep voor de sociaal-culturele planning in Leusden vergadert morgenavond, woensdag 15 juli. De bijeenkomst wordt gehouden in de raadszaal van het gemeentehuis, Hamersveldse- weg 2. Vanaf 20 00 uur zullen de volgende agendapunten behandeld worden 1. Opening 2 Verslag 1-7-81 3. Mededelingen/behandeling inge komen post 4. Prioriteitstelling 5 Rondvraag 6. Sluiting LEUSDEN Het initiatiefvoorstel van de fractie van het CDA in de gemeenteraad, om de realisering van buurtsteunpunten op z'n minst op te schorten tot nader onderzoek is ge pleegd, komt donderdagavond aan de orde in de raadsvergadering. De CDA-fractie kwam in de vorige raadsvergadering met het voorstel, maar dat werd op verzoek van burge meester Rademaker eerst ter bespre king doorgeschoven naar de verga dering van de gemeentelijke werk groep „Midden- en Kleinbedrijf". Daar werd er jongstleden donderdag over gesproken zie elders in deze krant en a s donderdag komt het stuk terug in de raad Ook de Rijkspolitie was op de va kantiemarkt vertegenwoordigd. De verkeersdienst van de rijkspolitie stond met een Porsche op de markt, onnodig te zeggen dat dit voertuig veel belangstelling trok De volksdansgroep van Blijhof was tijdens de avonduren op de markt te vinden. In hun fleurige, meestal zelf vervaardigde kleding verzorgde de groep een tweetal optredens Ook hier was de regen spelbreker. Voor een paar druppeltjes ging men aan vankelijk niet uit de weg, toen de regen steeds heviger werd besloot de groep toch maar even te schuilen Als de vakanties er weer op zitten zetten de Hamershofwinkeliers hun reeks van zaterdagse evenementen weer voort. Hoogtepunt zal moeten worden een activiteit ter gelegenheid van het éénjarig bestaan van de Ha mershof in september.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3