„Emanciperen is te leren" Rooie Vrouwen Leusden stelden nota samen voor gemeentelijk emancipatiebeleid Zesde klas Groenhorst voerde „Het Schoolplein" op Drastisch energie besparen op scholen is mogelijk Leerlingen 5de klas 't Palet voerden musical op Inschrijving EHBO-cursus leu Slfl e r kraan Is Leusder Krant Geen schrijf- avond Amnesty DWS organiseert rommelmarkt Zwanger- schapsgym FOTO-KOPIE NODIG? plaatselijk nieuws door Leonle Merts DONDERDAG 16 JUL11981 LEUSDEN „Emancipatiebeleid Detekent prioriteiten stellen. Als het gemeentebestuur van Leusden be eld is de emancipatie van vrouwen jerieus te nemen, dan moet dit blij- <en uit het beleid, dat zij gaat voeren in de (financiële) middelen, die zij liervoor beschikbaar stelt". Dit stel en de Rooie Vrouwen Leusden in het 3egeleidend schrijven bij de door ien samengestelde emancipatieno- la. Het initiatief van de vier vrouwelij- <e gemeenteraadsleden om te ko men tot een gemeentelijk emancipa tiebeleid en de reaktie van de ge meente hierop, vormde voor de Rooie Vrouwen de aanleiding tot het samenstellen van deze nota. Met deze nota willen de Rooie Vrouwen aangeven wat er volgens hen gedaan moet worden om een emancipatiebeleid daadwerkelijk ge stalte te geven. Verder willen ze hier mee de vinger leggen op de knelpun ten in de huidige Leusdense samen leving. GEMEENTE J ..Emanciperen is te leren" is de titel van de nota Uit de ondertitel kan men halen voor wie de nota bedoeld is ..emancipatienota voor de ge- Irfieente Leusden" Gezeur mis schien, maar dit laatste lijkt in dit verband toch een beetje vaag. Hoe wel het inderdaad zo is dat alles wat zich op een gemeentehuis afspeelt, in de volksmond wordt aangeduid rinet ,,de gemeente", lijkt het vooreen stuk dat bedoeld is om betrokken te worden in de diskussie over het uit te stippelen gemeentebeleid alleszins tedelijk dat men niet verwijst naar ,jde gemeente", maar door dit begrip wat te nuanceren regelrecht terecht komt bij degenen die voor dit beleid rantwoordelijk zijn namelijk de le ien van de gemeenteraad. Nu wor- ien in de nota zelf begrippen als gemeenteraad, gemeente en ge meentebestuur door elkaar gebruikt op een manier die een beetjeonzorg- uldig aandoet Dit laatste is hier en laar ook het geval met de kritiek op iet huidige gemeentebeleid. Het laten beoordelen van een leer- èlan door ..de gemeente", bijvoor- Rozendaailaan 9 Leusden-C Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt elke dinsdag en (donderdag. l Verantwoordelijke redaktie: I Bert Vos Marnix Kreijns (pl. verv.) Redaktie: Bertien Engelkens Caspar van Loo. Inlevering kopij en advertenties: I voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woens- I dagmiddag 12.00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant. Rozendaailaan 9, Leusden-Centrum Op werkdagen ge opend van 09 00 tot 12 00 uur en van 13.30 tot 17 00 uur. Abonnementsgeld: f 50.40 per jaar. f 25,70 per half jaar. 13.10 per kwar taal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dins dag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het ge val. neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19.30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opne men met onze inspekteur bezorging, overdag 03420-16141, toestel 44 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepu bliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en histori sche foto's), bij vooruitbetaling van 5, per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro 871441 t n.v de BDU b v te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenstë foto. aantal nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst U kunt ook kontant betalen op ons kantoor. Rozendaailaan 9. LeusdenCentrum Ongeveer drie tot vier weken na beta ling ontvangt u de gewenste foto's thuis DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- kombinatie te Barneveld. beeld, zoals men suggereert in hoofdstuk III over het onderwijs— is iets waarmee men moeilijk op ge meentelijk niveau aan kan komen. Onderwijs is door de jaren heen zo'n gevoelig onderwerp geweest, dat het dagelijks bestuur van een gemeente het college van burgemeester en wethouders hier vrijwel geen in vloed op heeft Men moet zich hier richten tot de schoolbesturen als men ook binnen het onderwijs bezig wil zijn met doorbreking van de vaste rolpatronen. Een andere mogelijk heid zou zijn de eis van de beoorde ling van het leerplan in de landelijke politiek te brengen. Dat werkt mis schien heel interessant bij verkiezin gen. In verband met het leef- en speel baar zijn van de leefomgeving, vin den de Rooie Vrouwen dat ..de ge meente" strenger dient op te treden tegen eigenaren die hun honden los laten lopen Dit probleem is door de gemeenteraad geregeld in de Alge mene Politieverordening (APV), die de Leusdense bevolking dient na te volgen Zolang dat gebeurt is er geen vuiltje aan de lucht Voor ..het optre den" heeft men in Leusden de be schikking over de Rijkspolitie. De groepskommandant in Leusden- Zuid is verantwoordelijk voor het werk van zijn mensen Nu heeft de gemeenteraad weinig tot geen in vloed op het werk van de rijkspolitie. In de nota komen nog een aantal van dit soort onregelmatigheden voor Het is jammer, want zij vergro ten de kans dat de Rooie Vrouwen weer niet serieus genomen worden van de kant van de gemeentelijke overheid. Op die manier kan het nog jaren duren voor men tot de samen werking is gekomen waar vanuit de Rooie Vrouwen naar gestreefd wordt. EMANCIPATIE Afgezien van de bovenstaande minpunten hebben de Rooie Vrou wen goed en grondig werk gedaan in hun nota. De uitgangspunten van deze groep vrouwen uit de PvdA zijn duidelijk weergegeven De nota geeft verder een duidelijk overzicht van het vrouwenwerk in Leusden, alsmede een indeling in kategorieén van akti- viteiten die momenteel door groepen en organisates aan vrouwen worden aangeboden. Aan de hand van dit overzicht ko men de Rooie Vrouwen tot de kon- klusie dat in Leusden nog maar wei nig aktiviteiten bestaan onder de noemer emancipatiewerk Van die weinige aktiviteiten zijn nog de mees te gericht op vrouwen met een dagtaak in opvoeding en verzorging voor hun eigen ontwikkeling, al dus de Rooie Vrouwen Terecht dus dat de Rooie Vrouwen tot het stand punt komen dat de gemeenteraad in zijn beleidsprogramma een stand punt dient te formuleren over het te voeren emancipatiebeleid, waarin emancipatiewerk nadrukkelijk de aandacht moet krijgen. Emancipatie, zo stellen de Rooie Vrouwen in het begeleidend schrij ven. betekent prioriteiten stellen. Dat wordt pas goed duidelijk wanneer zij met suggesties komen die geld zullen moeten gaan kosten Absurd veel geld zal dat niet zijn, maar de ge meente Leusden zal het niet meer kunnen financieren naast alles wat op het moment al op andere terreinen ondernomen wordt De Rooie Vrou wen zelf omschrijven het als volgt in hun nota: ..De financiële vertaling van emancipatieaktiviteiten komt al leen dan van de grond, wanneer een gemeente werkelijk doordrongen is van de noodzaak" Dit laatste is pas het geval als ook binnen de gemeen teraad een mentaliteitsverandering is opgetreden. Dan zal er ook een ver schuiving op gaan treden van de uitgaveposten. Dit proces zal zich echter niet van vandaag op morgen voltrekken DUIDELIJK Hoe dan ook, met deze nota heb ben de Rooie Vrouwen Leusden hun standpunt duidelijk gemaakt aan de Leusdense overheid. De nota geeft ook weer welke vrouwen zich inzet ten voor veranderingen binnen de Leusdense samenleving. Het stuk verdient het om besproken te worden zowel in gemeentelijke kringen als daarbuiten Ook degenen die vaak ongegrond schampere opmerkingen plaatsen tegenover deze groep, kun nen dit stuk lezen en zich afvragen of hun oordeel wel juist was. als alles gezegd is alles weerlegd is alles verstaan is men met alles begaan is LEUSDEN - Op vrijdagavond 10 ju li namen de leerlingen van de zesde klas van de O.B.S. 't Palet in Leus den-Zuid afscheid van de school. In tegenwoordigheid van hun ouders en onderwijzend personeel werd een broodmaaltijd gebruikt in een bloed hete hal van de school. Na afloop van deze maaltijd sprak het hoofd van de schooi de heer A.M. van Aken een afscheidswoord tot de leerlingen en wenste hen veel succes in hun ver dere studie s, waarna alle leerlingen hun diploma's plus een klassefoto mochten ontvangen. Om 20.15 uur kon het echte feest pas beginnen. Door de leerlingen van de vijfde klas werd als afscheid een musical „Spionnen in het circus" opgevoerd. Het verhaal begint in een dorpshuis waar een gymnastiekclubje overhoop komt te liggen met een blokfluitclub die ook op diezelfde avond wil komen oefe nen De nodige ontwikkelingen nemen goed toe. als op dat moment een direk- teur van het Kindercircus ..Bolle-Tini" (genaamd naar zijn vrouw) compleet met hoge hoed en een echte Havanna op zoek naar talent, binnen treedt. De direkteur (Alwin Marsman) die in onna volgbaar Twents-Duits-Hollands de clubleden tracht enthousiast te maken om met hem een wereldtoernee te gaan maken. De beide clubleiders Ben (Evert-Jan Klein) en Flip (Hugo den Toom) gaan ieder voor hun eigen club plannen sme den. Ideeën worden aangedragen voor een complete circusvoorstelling trape- zenummer-paardennummer-slangen- nummer en een clownsnummer dat op kostelijke wijze vertolkt wordt Daar de beide clubs elkaar niet ver trouwen en er een programmablad ver dwenen blijkt te zijn, worden spionnen gebruikt om eikaars nummers af te kij ken. Als blijkt dat het beter lijkt om geza menlijk iets te gaan ondernemen komt de direkteur kijken hoe de vorderingen zijn verlopen. Tot zijn spijt moet hij dan tevens be kennen dat het hele toernee niet door gaat, wat de pret echter niet drukt bij het nieuw gevormde kindercircus. De rode draad door de gehele musi cal, waar overigens talloze leuke liedjes in verwerkt waren, werd gespeeld door de concierge van het dorpshuis de heer Zuigfles (Alfred van'Dorp) die geplaagd werd door iedere keer opnieuw rommel op te moeten ruimen, en dan de kreet slaakte ..En wie moet dat weer oprui men?" „Zuigfles"!1!!, wat rap over ge nomen werd door het meelevende pu bliek. Deze sprankelende musical werd op bijzonder enthousiaste wijze op het to neel gebracht onder leiding van de da mes Blansjaar-Bouman-Houting-Wit- te- den Braber-Streppel-Königs-Eind- hoven en Hoogland en de heer Van Eist (decors) Het geheel werd muzikaal on dersteund door een band bestaande uit Peter van Baal, Peter Wahlkamp. Wim Deenik, Ton Werdler. H Leopold en Fennie Werdler. Aan het slot van de avond werden alle meespelenden verrast door de leerlingen van de zesde klas met een vaantje en een presentje en de da mes met een bloemenhulde voor het vele werk dat zij de laatste maanden hadden verricht. - Een enthousiast publiek bekeek maandagmiddag de voorstelling - Leerlingen van de vijlde klas van i Palet LEUSDEN - Gedurende de periode van 20 juli tot en met 15 augustus gel den voor de openbare bibliotheek Leus den-Centrum de volgende openingstij den: dinsdagmiddag van 14 00 tot 17.30 uur; dinsdagavond van 18.30 tot 21.00 uur. woensdagmorgen van 10 00 tot 12.30 uur. vrijdagmiddag van 14 00 tot 17 30 uur vrijdagavond van 18.30 tot 21 00 uur Voor de bibliotheek De Boekenmolen in Leusden-Zuid gelden van 3 tot en met 28 augustus de volgende openingstil den maandagmiddag van 14 00 tot 17 00 uur; vrijdagavond 18.30 tot 20.00 uur ACHTERVELD - In verband met de vakantie zijn er in de maanden juli en augustus geen schrijfavonden voor Amnesty International in Achterveld. De eerstvolgende schri|tavond wordt weer in september gehouden Wanneer deze is, wordt nader bekend gemaakt (Van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Het ziet er naar uit dat er drastisch bezuinigd kan worden op de post energie voor zover het gaat om scholen en an dere overheidsgebouwen. Tij dens de vergadering van de werkgroep onderwijs maakte de vertegenwoordiger van het Pro testants-Christelijk onderwijs in Leusden. de heer J. Breimer, melding van een onthullend rap port dat op dit ogenblik in de ge meente Amersfoort circuleert. Onderzoek in een Amersfoortse school had aangetoond dat al leen al het installeren van zoge naamde optimaliseringsappara- tuur een besparing zou kunnen opleveren van zo'n 40%. Het „Rapport energiebesparing in gemeentelijke gebouwen" komt tot de conclusie dat per school gemiddeld 25-40% op de kosten van energie bespaard kan wor den. De gemeente Amersfoort advi seert dan ook om waar mogelijk tot energiebesparende maatregelen over te gaan. Een drastische be sparing op kosten van energie be tekent overigens niet dat men er financieel ook erg op vooruit gaat Om tot een verlaging van energie verbruik te komen zal er immers in veel gevallen behoorlijk geïnves teerd moeten worden. Ook in de gemeente Leusden wordt er door de dienst gemeente werken op dit ogenblik een studie verricht naar mogelijke energiebe sparing Het Amersfoortse rapport zou een welkome bijdrage kunnen zijn in het Leusdense onderzoek, zo verklaarde wethouder Van Wou denberg Ambtelijk medewerker F Braaf waarschuwde bij voorbaat voor al te optimistische verwachtingen in ACHTERVELD - Ook dit jaar zal de muziekvereniging DWS de inmiddels traditionele rommelmarkt organise ren. Ditmaal wordt deze niet gehou den in de Tourweek, maar op zater dag 18 juli op het terrein van de fami lie Huppelschoten aan de Jan van Arkelweg. Vanaf zaterdagmorgen 10.00 uur is I iedere belangstellende van harte wel- LEUSDEN - Donderdag 3 septem ber begint er weer een nieuwe EHBO- cursus Er zijn nog enkele plaatsen vrij U kunt zich opgeven door 127,50 (cursusgeld en boekje) over te maken op gironummer 1138925 ten name van EHBO-vereniging ..Hamersveld" te Leusden Na 10 augustus neemt de vereniging dan kontakt met u op Voor nadere inlichtingen kunt u de telefoon nummers 941604 ol 941836 bellen Leusden. In Amersfoort zouden erg veel, vaak zeer oude scholen in ge bruik zijn, waar het erg makkelijk is energiebeperkende maatregelen te nemen In Leusden. met zijn mo derne scholenbestand ligt de zaak niet zo simpel, aldus de heer Braaf. kom. Er is weer een zeer grote ver scheidenheid van goederen te koop en er is zeker voor elk wat wils bij. De opbrengst komt geheel ten goede aan de kas van de vereniging en is be stemd voor de hoognodige reparatie van instrumenten, vervangen van in strumenten en aanschaf van enkele nieuwe uniformen. Degenen die nog goederen hebben voor deze rommel markt en die willen afstaan kunnen de ze bezorgen (of eventueel mededelen) aan Hans Janssen, Van Oldenbarne- veltslraat 25. tel 03425-2057 en Jos Hoelkens, Emelaarseweg 19a, tel. 03425-2083. LEUSDEN - Maandag 20 juli begint er weer een nieuwe cursus zwanger- schapsgymnastiek. De aanvang van deze cursus is om 19.45 uur en is bedoelt voor vrouwen die in de maand september of oktober een ba by verwachten. De cursus wordt gehouden in het wijkgebouw aan de Rozengaarde 33. Opgave en inlichtingen aldaar of telefo nisch 941218. i. LEUSDEN - Op donderdag 9 juli vond na enkele maanden voorberei ding de premiere plaats van de musi cal „Het Schoolplein" opgevoerd door leerlingen van de zesde klas. Zowel het gesproken woord als de tekst van de liedjes zijn geschreven door de heer Jan de Koning, gedeel telijk op de door de kinderen zelf aan gedragen gegevens. De muzikale be geleiding was in handen van de heer Hans Kwakkel, die het geheel op voortreffelijke wijze ondersteunde op de (elektrische) piano. Het opvoeren van deze musical kon mede tot stand komen doordat een groot aantal ouders bereid was assis tentie te verlenen door het bouwen van prachtige decors, het helpen bij het in studeren, het schminken en kleden en bij de ontvangst van de vele toeschou wers. De centrale gedachte bij deze musi cal is het schoolplein, waar de kinderen spelen, met elkaar praten over de vakantie en hun liefhebberijen, op scheppen over de auto van hun vader, twijfels over en hun nieuwsgierigheid naar het voortgezet onderwijs naar vo ren brengen en waar ook het wel of geen openbaar vervoer aan de orde komt. Kortom alle aspecten tussen het servet en tafellaken in zijn worden dui delijk naar voren gebracht ondersteund door liedjes die op de gesproken tekst betrekking hebben Tot slot blijkt uit de laatste scène, de disco-scène, waarin alle Groenhorst- leerkrachten op humoristische en kriti sche wijze worden bejegend, dat de „Groenhorst-tijd" een goede tijd was waaraan de leerlingen met veel plezier terugdenken Een succesvolle musical die door de leerlingen van de zesde klas be halve op de genoemde donderdag ook op maandagmiddag, dinsdag avond en woensdagavond voor een enthousiast publiek met veel Inzet en talent opgevoerd werd. als alles bepraat is men op alles paraat is men tot alles in staat is denk ik dat het voor alles te laat is (gedicht: Sietske Weber) In de disco-scène werden leerkrachten op de hak genomen

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3