„Caveman" - pré-historische slapstick komedie in de stijl van Animal House „Herbie goes bananas": kevertje is de pisang Film-marathon met bekende SF-films „Hostage Tower": beneden de maat kijk op de film j[ „Inhaal- weken" voor Grand 5? VAKANTIEFILM PROGRAMMA NEDERLANDSE FILMS OP FESTIVAL VAN MOSKOU EEN PRIJS WINNEN MET HERBIE kijk op de film AMERSFOORT - Het filmprogramma voor de zomervakantie is nu vrijwel ge heel van start gegaan. Zoals gebruikelijk in deze luchtige periode, is gekozen voor het al even luchtige filmwerk Veel voor alle leeftijden dus Private Benjamin"in Grand 4. ..Maak 'm soldaat een solda- tenklucht in Grand 5(. Herbie is de pisang" in Cinema 1. .De eerste klap is een daalder waard"m Cinema 2. ..Buddy goes west in Euro. terwijl zelfs in Duo 2 aan aktiefilm voor alle leeftijden is gepro grammeerd ..Hostage TowerMaar ook voorde wat oudere jeugd staan twee leuke films op het programma: .Cave man" in Grand 1 enFor your eyes only" in Grand 3 (allebei voor 12 jaar en ou der) En natuurlijk zijn al deze films óók de moeite waard voor de volwassenen, die een misschien plotseling opgekomen zomerbuitje voor een paar uurtjes willen ontvluchten Op hel 12e Internationale Filmfestival van Moskou, dat van 7 t/m 21 juli wordt ■gehouden, worden vijf recente Neder landse films vertoond Twee films dingen mee naar de prijzen „The pretenders" van Jos Stelling in de categorie van films die niet op andere festivals zijn vertoond, en „De bende van hiernaast" van Karst van der Meulen bij de kinderfilms. In an dere categorièn worden buiten competi tie „Een vlucht regenwulpen" van Ate de Jong, „Soldaat van Oranje" van Paul Verhoeven en de korte film „Morlr para nacer" van Homer Rivera ver toond Deze films zijn aangemeld op suggestie van de Russische ambassade in Den Haag en Sovexportfilm in Amster dam. filmagenda Barbara Bach als Lana en John Matuszak als Tonda, de stam leider in ..Caveman I „Herbie goes bananas" (Herbie is de pi- !j sang) Regie Vincent McEveety. Produktie: Ron Miller Muziek: Frank de Vol. Genre humoristische kever-cultuur Keuring alle leeftijden. Lengte: 90 minuten. Première Nederland. Cinema 1 (door Bert Vos) Herbie is - en dat weten de meesten zo langzamerhand - een Volkswagentje, dat zich gedraagt als een eigenwijs jongetje. Een Volkswagen met kuren, eigenzinnig als Ik weet niet wat en bovendien be schermer van de zwakken en beslist te gen grote mensen, die hem willen mis bruiken. En zoals ook in de vorige Herbie- films beleeft het volkswagentje daardoor weer allerlei avonturen. Afkomstig uit de droomwereld van Walt Disney, waar men maar niet moe wordt van het bedenken van dit soort pretentie loze films, ook al is het allemaal wel erg overeenkomstig de gestandardiseerde Amerikaanse denkbeelden over goed en kwaad, arm en rijk. Dat mag de pret echter niet drukken en ach, de kinderen zal dat allemaal een zorg zijn. Twee jonge knapen. Pete Stanchek en zijn vriend D J komen in Puerto Vallarta aan, waar ze een geërfde VW kever op ko men halen Ze willeri met deze volkswagen, die Herbie blijkt te heten, meedoen aan auto races. Paco.. een weesjongen, steelt hun portefeuil le en als hij wordt gesnapt verwisselt hij die ongewild met de portefeuille van een ander slachtoffer, ene Shepard. En dat is het begin van een wilde achtervolging, omdat Shepard een bepaalde, voor hem erg belangrijke film strook kwijt raakt, die hij nodig heeft om de plek te bepalen van een onbekende Inca- schat. Als Herbie aan boord van een passa giersschip wordt gehesen, is de ellende nog niet achter de rug, want Shepard blijft jagen op zijn verloren filmstrook en heeft het idee, dat Herbie er iets mee te maken heeft. Hij mist echter de boot. Maar daarmee is het nog niet rustig, want Paco is als verstekeling meegegaan en heeft intussen vriendschap gesloten met Herbie Aan boord gaat van alles mis en -dat is voor heroie tenslotte noodlottig „Herbie goes Bananas" is eigenlijk net zo aardig als zijn voorgangers. Een pretentielo ze mengeling van achtervolgingen, (soms wat overdreven) humor, slapstick, spanning en avontuur, waarbij de boeven tenslotte ui teraard hun gerechte straf niet kunnen ontlo pen en alles op z'n wieltjes terecht komt Als vakantiefilm is „Herbie goes Bana nas" goed voor een paar uurtjes lachen. De kinderen zullen er weer dol op zijn (Van de filmredaktie) AMERSFOORT-Omdat de film „Herbie goes Bananas" deze week ook in Amersfoort op het programma staat, wordt een speciale kleurwedstrijd ge houden Een broertje van Herbie zal door de stad rijden en tijdens deze rit zullen er kleurplaten worden uitgedeeld Wie daar aan meedoet maakt kans op. enkele prachtige prijzen. Voor de leeftijdsgroep van 3 tot 6 jaar is de eerste prijs: een half jaar lang elke week naar een kindervoor stelling. De tweede prijs bestaat uit vier vrijkaartjes voor een kindervoorstelling (naar keuze) n de derde prijs twee vrij kaartjes (eveneens naar keuze) Voor de groep van 6 tot 13 |aar bestaat de eerste prijs uit een half jaar gratis toegang tot films voor alle leefti|den, de tweede prijs vier vrijkaartjes en de derde prijs twee vrijkaartjes. De kleurplaat dient uiterlijk 2 augustus a s. ingeleverd te zijn bij Cinema 1 of 2 te Amersfoort (Van de filmredaktie) AMERSFOORT - Hoewel lang niet altijd als zodanig herkenbaar, is het kleine Grand 5-theater in Amers foort het arthousetheater van Amersfoort. Voor zover mogelijk draalen hier kwalitatief uitstekende films, die echter maar een klein (vaak select) publiek trekken. De klacht bij dat publiek is, dat veel films in dit genre zelden tijdig wor den vertoond inGrand 5. Soms moet men maanden wachten, zodat men maar naar Utrecht of Amsterdam gaat om een bepaalde film te gaan zien. Bij de direktie van Joghems' Theaters leeft de gedachte om daar iets aan te gaan doen. Uitgangspunt Is daarbij, dat films In Grand 5, die het uitstekend doen en op grond daarvan eigenlijk geprolongeerd zouden moeten worden, maar één week worden vertoond. Hierdoor ontstaat een vlottere doorstroming van films In de arthouse sfeer. Om te ondervangen, dat succesvolle films, die in Grand 5 veel publiek trekken niet te snel uit het zicht verdwijnen, denkt men aan het Instellen van zo genaamde „Inhaalweken". In zo n week worden belangrijke films nog een keer teruggehaald om alsnog voor een tweede keer te worden ver toond. Het Is de bedoeling dat in zo'n inhaalweek meerdere films, verspreid over de week, in Grand 5 zullen worden vertoond. „Misschien dat we daardoor tegemoet kunnen komen aan twee klachten", zegt di- rekteur Jan van Dommelen van Jog- chem's Theaters. „Aan de ene kant krijgen we een vlotte doorstroming van nieuwe films, waardoor men niet zo lang hoeft te wachten voor dat een film in Grand 5 op het pro gramma wordt gezet, aan de andere kant krijgt men zo nu en dan de gele genheid om goede films die men toch gemist heeft alsnog te gaan zien". Wat ons betreft een Idee, dat maar zo snel mogelijk uitgewerkt moet worden! „The Hostage Tower" (Toren gegijzeld), 1980. Regie. Claudio Guzman. Genre: mis daadfilm, gijzeling. Producent: Burt Nodella Scenario. Robert Carrington, naar een ver haal van Alistair MacLean en Robbert Car rington. Camera Jean Boffety. Muziek: John Scott Montage Ronald J. Fagan en Thérè- se Boiche. Met Peter Fonda, Maud Adams, Douglas Fairbanks jr. Britt Ekland, Billy Dee Williams, Keir Dullea. Celia Johnson e.a Keuring: alle leeftijden. Lengte 97 minuten. Duo 2 Amersfoort Het is een tikkeltje spijtig te moeten konstateren, dat films, gemaakt naar een verhaal, boek of scénario van Alistair Ma cLean de laatste jaren steeds minder van kwaliteit worden. Was „Bear Island" nog redelijk spannend, dank zij de regie van Don Sharp en goed spel van de acteurs, „The hostage tower" van regisseur Clau dio Guzman is zonder meer beneden de maat van het gemiddelde. Hoewel het niet altijd een bewijs is van een goede aktiefilm, is het toch wel opmerkelijk, dat de keuring de film niet zoals gebruikelijk voor 12 of 16 iaar keurde, maar voor alle leeftijden. En dat is eigenlijk ook geen won der Ik wil niets zeggen van het spel van Peter Fonda, Britt Ekland en Billy Dee Williams, die al eerder hebben bewezen het beter te kun nen in een weliswaar betere film. maar toch is het niet zo erg geïnspireerd wat ze aan het doen zijn de gijzeling van de moeder van de president van de VS in de Eiffeltoren onge daan maken. Het lijkt allemaal ijzingwek kend en met een wat beter in elkaar zittend scénario, een strakkere regie, gebasseerd op een goede spannings-opbouw zou het nog niet eens zo n slechte film zijn gewor den Maar helaas, het mocht niet zo zijn. Oppervlakkige karakters, zonder achter gronden weinig echte spanning of aktie, on danks het feit, dat het werken op enkele hon derden meters hoog in de lucht in een door een bom ondermijnde Eiffeltoren geen luch thartig akkefietje genoemd kan worden. Het gebruik van laserstralen door de gangster verhoogt wel enigszins de spanning, maar het is niet meer dan anderhalf volt uit een batterijtje, figuurlijk gesproken Het lijkt me toe, dat regisseurs en pro ducenten niet altijd kunnen bouwen op de naam van een bestseller-auteur, ook al was deze film aanvankelijk voor TV be doeld. V. gl DONDERDAG 16 JUL11981 i- K li- 1 „Caveman", 1981regie: Carl Gottlieb. Pro le, duktie: Lawrence Turman en David Foster 1- Scénario Rudy de Luca en Carl Gottlieb, in Camera Alan Hume Montage: Gene Fowler r. I jr. Visuele en speciale effekten David Allen en Roy Arbogast Muziek Lalo Schifrin Met Ringo Starr, Dennis Quaid Shelley Long, Jack Gilford, John Matuszak en Barbara Bach. 'e I Genre: pré-historische komedie Keuring 1- Lengte 91 minuten Nederlandse première, r- 'Grand 1, Amersfoort. 't (door Bert Vos) ie De vertaler van de pré-historische ko- "i, medie „Caveman" zal het er niet druk n I mee gehad hebben, want de taal, die in deze plezierige komedie wordt gebezigd, ïr i Is pré-historisch en beperkt zich tot enke- n i le essentiële uitdrukkingen als „Aloon- e da" (liefde, liefhebben, genegenheid), n Zug-zug" (sexuele hoogstandjes...) n „Kuda" (kom hier), „Pooka" (pijn), „Bo- e bo" (vriend, een van ons) en nog enkele I- aardige kreten, die normaal gesproken al leen door onze verre voorouders werden verstaan. „Caveman", u zult het al heb ben begrepen, is een film, waarin die pré historie op kostelijke wijze opnieuw tot leven wordt gebracht door regisseur Carl Gottlieb. Mel in de hoofdrol (en dat is even curieus I als de hele film) ex-Beatle drummer Ringo Starr als Atouk, een jonge grotbewoner, die een bijzonder groot oog heeft laten vallen op Lana (een miniem geklede Barbara Bach). het liefje van stamhoofd Tonda (John Matus- j zak) Het is duidelijk, Atouk denkt veel aan zug-zug. Daardoor wordt hij vindingrijk, ont dekt een Dlant waarmee hij ziin rivaal in slaap denkt te brengen, maar dat loopt op een pijnli|ke mislukking uit. Dat is slechts het begin van een erg amusante film, waarin de grotbewoners langzaam maar zeker een stapje hoger komen op de ladder van de vooruitgang dank zij Atouk's experimenten Regisseur Gottlieb heeft gekozen voor één-dimensionele karakters Cartoon-figu ren zonder enige pretenties, die uit hoge bo men vallen of worden geslagen zonder een schrammetje op te lopen en al dat soort gein meer. Daarnaast - het wordt zo langzamer hand een goede Amerikaanse traditie - heeft scénarioschrijver-regisseur Gottlieb ui teraard verschillende persiflages uit eerdere films in „Caveman" verwerkt, zoals uit „10", „Bridge on the river Kwai", en zelfs uit „2001", regelmatig aangegeven door muzi kale thema's uit deze films Hoofdrolspeler Ringo Starr lijkt een na tuurtalent te zijn. Als Atouk zorgt hij steeds voor de nodige aktie Gebruikt als enige zijn (nog groeiende) hersens, hij leert gereed schappen te maken en te gebruiken, is de eerste die rechtop gaat lopen omdat dat toch wel een stuk gemakkelijker is, toont als eer ste menselijke genegenheid en vriendschap voor een ander lid van de stam. ontdekt het vuur en blijft maar naar Barbara Bach lon ken, terwijl Tala (Shelley Long) toch duidelijk haar genegenheid voor Atouk toont Opmerkelijk in „Caveman" zijn de mon sters, die zoals bekend in pré-historische tij den het leven van de grotbewoners nogal zuur pleegden te maken Gottlieb heeft er terecht voor gezorgd die monsters enig ka rakter mee te geven, waardoor ze veel inte ressanter worden dan afstandelijke mon sters die alleen maar uit primitieve instincten te werk gaan. Wat dat betreft nam Gottlieb een voorbeeld aan „Star Wars" en „The Empire strikes back waar zowel de robots als ae Duuenaarase kreaturen een „mense lijk" gezicht meekregen De animaties zijn uitstekend „Caveman" is lekker, pretentieloos amu sement en wat dat betreft geheel in de sfeer van de vakantietijd. Anderhalf uur plezier voor de liefhebbers van slapstick-achtige ko medie in de stijl vén „National Lampoon s Animal House", zich afspelend in een erg aardige pré-historie, waarin onze voorou ders al aardig wat herkenbare trekjes over zich hebben bij het publiek, zodat vaker iets der gelijks georganiseerd kan worden, steeds met het accent op een be paald genre film óf op een bepaalde regisseur. Film-marathons elders In Nederland waren succesvol, waar om In Amersfoort dan niet? In de komende periode tot de Herfstvakantie zullen we u regelma tig op de hoogte houden. GRAND 033-14632 Grand 1 Cavemann; dagelijks: 13.30, 18 30-21.15, zondag 13.30-16 00-18 30-21 15 Grand 2 City of the living dead; dagelijks. 13 30- 18 30-21.15; zondag 13.30-16 00-18.30- 21.15 Grand 3 For your eyes only; dagelijks 13.45-18.45- 21.30. zondag 13 45-16 15-18 45-21 30 Grand 4 Private Benjamin; dagelijks: 14.00- 19.00- 21 45. zondag 14 00-16 30-19.00-21 45 Grand 5 Maak 'm soldaat; dagelijks: 14 00-19 00- 21 45. zondag 14 00-16.30-19 00-21 45 CINEMA 033-18900 Cinema 1 Herbie Is de pisang; dagelijks 13.45- 18 45-21 30: zondag 13 45-16 15-18 45- 21 30 al. Cinema 2 De eerste klap is een daalder waard: da gelijks: 13.30-18.30-21 15: zondag. 13.30- 16.00-18 30-21.15 a.l. EURO 033-33655 Euro Buddy goes west; za en woe 18.45- 2115, zondag. 13 45-16 15-18 45-21.15; overige dagen 13.45-18.45-21.15 Euro Winnetou. het grote opperhoofd; za. en woe 13 45, a.l. DUO 033-16572 Duo 1 Pornoclub voor heethoofden; dagelijks 14 15-19 15-2130; zondag 14 15-16 30- 19 15-21 30; 18 jaar de nacht open zijn voor broodjes, snacks, koffie e d De organisatoren hopen, dat deze film-marathon in de smaak zal vallen Duo 2 Hostage tower; dagelijks: 14.00-19.00- 2115. zondag 14.00-16.15-19 00-21.15; a.l DUO NACHTVOORSTELLINGEN Duo 1 Flying sex; vrij en za 24 00, 18 jaar Duo 2 The man from the organization vrij en za 23.45; 16 jaar I I I t Ringo Starr als Atouk in de pré-historische slapstick-komedieCaveman van reqisseur Carl Gottlieb maken hebben, maar onderhandelin gen hierover zijn nog gaande Wat het programma betreft de ge dachten gaan uit naar reprises van Stanley Kubrick's befaamde „2001 a space odyssey Steven Spielberg's „Close encounters of the Third Kind" (nieuwe versie), Ridley Scott's „Alien", en George Lucas' „Star Wars" en „The Empire strikes back". In hoeverre dit programma ook zo gerealiseerd kan worden, is op dit moment nog niet be kend, maar we houden u uiteraard op de hoogte. De organisatoren streven er naar om in tenminste twee zalen films te gaan vertonen. De mogelijkheid bestaal, dat er zodanig geprogrammeerd wordt, dat iedere film twee keer wordt gedraaid, zodat er - wat de aanvangstijden be treft - enige keus zal zijn. Daarnaast zal worden getracht medewerking te verkrijgen van landelijke SF-organisa- ties, die wellicht met eigen aktiviteiten dit nachtelijke SF-filmfestival kunnen ondersteunen, o m door het vertonen van korte SF-films. SF-tekenfilms, in formatiemateriaal etc. Een toegangskaart voor deze film marathon zal geldig zijn voor alle films en bijbehorende manifestaties. De prijs daarvan is nog niet bekend, maar het zal tussen de dertig en vijftig gulden liggen, waarvoor men dan twaalf uur film krijgt aangeboden. Natuurlijk kan men tussentijds de zaal verlaten om later opnieuw te gaan kijken De buffetten zullen gedurende (Van de filmredaktie) AMERSFOORT - In een weekend rond de Herfstvakantie zal in de nacht in het Grand Theatercom plex in Amersfoort een film-ma rathon worden gehouden. Deze ma rathon start op vrijdagavond 12 uur en eindigt de volgende dag, zater dagmiddag om 12 uur. Op het door lopende programma staan verschil lende befaamde science fiction- films. In principe wordt deze eerste Amersfoortse film-marathon geor ganiseerd door Jogchem's Theaters in samenwerking met De Stad Amersfoort. Het ligt in de bedoeling, dat naast het hoofdprogramma ook nog andere akti- viteiten plaats vinden, die met SF te Beeld uit ..Close encounters of the 3th Kind" van regisseur Steven Spiel-berg: wellicht te zien in de SF-filmmarathon

Leusder Krant | 1981 | | pagina 9