Tot nu toe maar 38.500 b ezoekers in openlucht bad Sporthalbouwers met vakantie Zuster Gaudentia vijftig jaar geprofest BiS lensden hrnni: FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant WEEKENDDIENSTEN cichterbergh wonen DONDERDAG 23 JUL11981 plaatselijk nieuws Woensdag 22 juli 1981 stilte in hel openlucht bad. (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Zomer 1981. Tot nu toe tegenvallend weer: veel regen en lage temperaturen. Ei genlijk geen nieuws onder de ton. Maar ook gaan kassagerin- kel, zwemmende, spattende en van de zonnestralen genietende mensen in het buitenbad van zwembad Bavoort in Leusden. Tot dinsdag 21 juli stroomden vanat 16 mei slechts 38.500 zwemiustigen door de toegangs hekken van „Bavoort". Van hen hadden er 28.500 een abonne ment. ,Toch zijn er tot nu toe, in vergelijking net dezelfde periode vorig jaar, 7500 nensen meer gekomen In de maand nel. met enigszins zomers weer. heb ben we een goede periode gehad zegt administrateur Van Zoeren van het zwembad. Hij hoopt dat de weergoden ■tun best nog zullen doen de komende lijd. waardoor de bezoekersaantallen Rozendaallaan9 Leusden-C. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Verantwoordelijke redaktie: Bert Vos Marnix Kreijns (pl. verv.) Redaktie: Bertien Engelkens Caspar van Loo. Inlevering kopij en advertenties. voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woens dagmiddag 12 00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen ge opend van 09 00 tot 12.00 uur en van 13 30 tot 17.00 uur Abonnementsgeld: 50,40 per jaar. 25,70 per half jaar, 13,10 per kwar taal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dins dag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het ge val. neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opne men met onze inspekteur bezorging, overdag 03420-16141. toestel 44 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepu bliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondenng van archief- en histori sche foto's), bij vooruitbetaling van 5, per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro: 871441 t.n.v. de BDU b v. te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor. Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum Ongeveer drie tot vier weken na beta ling ontvangt u de gewenste foto's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- kombinatie te Barneveld. een beetje aantrekken Vorig jaar met de slechte zomer konden we in totaal 70 000 bezoekers noteren", aldus Van Zoeren. Financieel maakt het zwembad zich niet zoveel zorgen. ,,Elk zwembad in Nederland draait met ingecalculeerde tekorten. Dat van ons openlucht bad bedroeg vorig jaar 116.000 gulden Voor 1981 hebben we een verlies van 170 000 gulden geraamd", zo zegt Van Zoeren DUURDER De reparatie van de overkapping van het overdekte zwembad Bavoort gaat overigens financieel niet van een leien dak|e Zoals eerder gemeld in krant van afgelopen dinsdag blijken de herstel werkzaamheden duurder te zijn gewor den dan aanvankelijk was geraamd Nu is vast komen te staan dat er ruim een ton extra nodig is boven de door de gemeente beschikbaargestelde 600 000 gulden. Zoals bekend wordt er druk aan het dak gesleuteld omdat het lekte als een zeef Tevens wordt nu in een keer de overkapping beter geiso- leerd. Een gedeelte van het geld zal ook worden besteed voor het isoleren van het zwembadgebouw en het aanbren gen van energiebesparende voorzie ningen LEUSDEN/CENTRUM - Morgen gaat het gros van de bouwers aan de sporthal in de Hamershof en de ten- nishal aan de Groene Zoom met vakantie. Welverdiend, want de bouwploeg van aannemer Van der Woude met als kopman uitvoerder Scheenstra heeft bijzonder hard ge werkt. Wie een blik werpt op de in aanbouw zijnde sportvoorzieningen zal dat met ons eens zijn. De bouw- vakantie duurt drie weken - op 17 augustus wordt het werk weer hervat - hetgeen niet wil zeggen, dat de acti viteiten dan helemaal stil liggen. Per soneel van enkele onderaannemers blijft aan het bouwfront en dat is no dig omdat ook de tijd doorloopt. Tot aan de opleveringsdatum van beide sporthallen (in alle geval gereed voor de sporters) op 15 oktober resten, na aftrek van de vakantie en de dan nog volgende zater- en zondagen nog 43 werkdagen. Zeg niet te snel ..Dat is weinig" - al heeft u gelijk - maar die anderhalve maand is lang genoeg, wordt nog altijd gesteld, om de accommodaties spe- lensgereed te krijgen Ons bezoek aan de bouwplaatsen bevestigt die stelling De bouw vordert uitstekend Wat de sporthal De Kort betreft, hebben de metselaars en de timmerlieden hun werk vrijwel gedaan De plafonds en de boventribunes zijn gereed Ook de ba- sisvloer, waarop geen houten maar een rubbertoplaag wordt gelegd is af. De verlichting is aangebracht en ook de verwarming is vrijwel gereed In de vakantieperiode - de hal is dan „glas- dicht" - worden de beweegbare tussen wanden gemonteerd. Daarna volgt de afwerking. Ook de tennishal De Inslag vordert zeer goed De ondervloeren liggen erin Als bovenvloer komt een soort tapijt met ingewerkte belijning. In de weken, die na de vakantie nog resten, komt de af werking aan bod. Het is 15 oktober, voor u er erg in heeft. Voor het geval, dat de tennishal nog niet zou zijn volgeboekt, hebben wij voor de exploitanten misschien nog een tip. Wellicht kunnen nog de nodige voorzieningen worden getroffen om bij voorbeeld één tennisbaan ook geschikt te maken voor badminton (toch ook een racketsport). Dat betreft wellicht slechts een aangepaste belijning en mogelijk heden voor het plaatsen van de netpa- len. Weekeinde HUISARTSEN Voor de huisartsen in de gemeente Leus den, voor de praktijken van de artsen Van den Berg, Binkhorst/du Boeuff, Boersema Koch, Lantink'Verhagen, Van Nieuwkerk en Den Toom neemt dit weekeinde waar: dr. W van den Berg, Marterhoeve 1. Leusden-C. tel 945735 Voor spoedgevallen: spreekuur zaterdag en zondagmiddag om 14 uur. Visites graag voor 10 uur 's morgens aanvragen APOTHEEK Apotheek Leusden, winkelcentrum De Bie- zenkamp. Geopend van Maandag tot en met vrijdag van 8 30 tot 18.00 uur en uitsluitend voor spoedeisende gevallen van 19 30 tot 20 00 uur Op zaterdag en zondag geopend van 14 00 tot 14 30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur WIJKVERPLEGING Dit weekeinde heeft zr C Dignum, W van Amersfoortstraat 38. Achterveld, tel. 03425- 1333 dienst. Bovendien heeft deze zuster avonddienst van donderdagavond 23-7 t/m woensdagavond 29/7 VERLOSKUNDIGE Mej. R Dijkhuizen, H van Viandenstraat 2. Amersfoort, tel. 19200 bg.g, 722000. TANDARTS Voor noodgevallen in het weekeinde Dok terscentrale Amersfoort tel. 033-722000 MAATSCHAPPELIJK WERK EN GEZINS VERZORGING De spreekuren van de gezamenlijke dienst verleningsinstellingen in Leusden en Achter veld zijn als volgt: LEUSDEN-CENTRUM: In de boerderij Groot Krakhorst. Bolderikhof 18, tel 945618 Maatschappelijk werk woensdag 10.00- 11.00 uur Gemeente Leusden, donderdag 14.00-15 00 uur Protestants Sociaal Cen trum (PSC). MDE gezins- en bejaardenverzorging en maatschappelijk werk maandag van 14.00- 15.00 uur, dinsdag van 14.00-15.00 uur Ge- zamenlijkp Kruisverenigingen (AIMD), don derdag van 14.00-15 00 uur PSC LEUSDEN-ZUID: In Kruisgebouw. Roo van Aldewereltlaan 13. tel 940818 Maatschappelijk werk maandag 10 00- 1100 uur Gemeente Leusden, vrijdag 14 00-15 00 uur PSC Gezinsverzorging en Bejaardenhulp maan dag 13 30-14 30 uur AIMD. vrijdag 14 00- 15 00 uur PSC. ACHTERVELD: Kruisgebouw, Walter van Amersfoortstraat 30, tel 03425-1333 Maatschappelijk werk vrijdag 9.00-10.00 uur Gemeente Leusden. Gezinsverzorging en Bejaardenhulp: vrijdag 9 00-10 00 uur MDE Maatschappelijk werk MDE maandag van 11 00-12 00 uur Tijdens het weekeinde kan men zich in drin gende gevallen dag en nacht wenden tot de telefonische hulpdienst voor Vechtstreek, Gooi en£emland. tel 035-45555 WERKGROEP „LAAT LEVEN" te Leus den, hulp voor moeder en kind bij niet ge wenste zwangerschap, tel 033-942291 en 033-940541 (Leusden) en tel 033-620244 (bureau „laat leven" Amersfoort) DIERENARTSEN: Gelieve uw eigen dieren arts of dierenkliniek te bellen. Een telefo nisch antwoordapparaat geeft op welke dierenarts voor spoedgevallen te bereiken is. TEL. HULPDIENST: Werkgroep Homose- xualiteit Amersfoort (WHAM) Iedere vrijdag avond van 20 00-24.00 uur. tel 03495-5672. PASTORALE HULP: Van 24 tm 31 juli is bereikbaar Pastor A. Goes, Wederik 40. tel 944903. RUTGERSHUIS AMERSFOORT (bureaus voor geboorteregeling en seksualiteitsvra- gen). Zonnehof 10 (in het GG en GD ge- ACHTERVELD - Woensdag 5 au gustus zal zuster Gaudentia, wonen de in Huize St. Joseph het feit her denken dat zij 50 jaar geleden werd geprofest. Zij werd in Leusden gebo ren op de boerderij Groot Zandbrink aan de Postweg onder de naam An- tonia Boersen. „Ik ben tot mijn 20ste jaar steeds thuis geweest. Daar ik mij geroepen voelde, ben ik in februari 1930 ingetreden bij de congregatie van de zusters van Sint Joseph in Amersfoort. Mijn ouders waren er niet zo blij mee dat ik dat wilde doen. Daar ik het als een roeping voelde heb ik er wel voor moe ten vechten om het toch te kunnen doen. Later zijn zij hierin wel veranderd. Mijn vader heeft na mijn intreden niet zo heel lang meer geleefd, maar mijn moe der is op 70-jarige leeftijd overleden Zij heeft voor haar overlijden gezegd dat ze heel blij was dat ik ingetreden was en als er nog kinderen van haar naar de Missie wilden ze daar zeker volledig achter zou staan Daar ik bij mijn intreden geen bepaal de richting voor ogen had van dit of dat wil ik gaan doen ben ik gaan studeren en koos de richting van het onderwijs Ik heb al mijn diploma's voor het onderwijs gehaald. Tijdens mijn postulaat en novi ciaat waren we met een hele groep. Dit was een heel gezellige tijd. We vorm den een hechte groep en er was een hele hechte vriendschap onder elkaar. Van de negen zusters die gelijk met mij zijn ingetreden zijn er nu nog vier over waaronder ik zelf. MISSIE ontstond er ook nu weer een hechte band en was er een geweldige onderlin ge vriendschap INVAL JAPAN In 1942 was het echter afgelopen bij de inval van de Jappen Voordat de Jappen bij ons waren hadden we al een hele nare en spannende tijd achter de rug Telkens moesten we vluchten en de schuilkelders in Dit was wel iets dat je niet in je koude kleren ging zitten Nadat de Jappen in Medan waren geko men verdwenen we naar een Jappen kamp Dat was in maart 1942 In het eerste jaar ging het nog wel voor ons. We zaten daar in dat kamp met heel veel vrouwen en kinderen De kinderen tot 12 jaar mochten bij de moeders blij ven. Het eerste jaar mochten er nog steeds mensen komen die wat te koop hadden Maar ons geld raakte op en toen begon de ellende Na het tweede jaar begonnen diverse ziektes de kop op te steken en kwam ook de honger Wat ziektes betreft ben ik er in die tijd nog heel goed vanaf gekomen. Ook hebben we het daar ver geleken met andere kampen niet het slechtste gehad. Er was bij ons een vrouwelijke kampbewaarster, die het heel goed met de Jappen kon vinden Dat was voor ons een groot voordeel In die kamptijd heb ik ook nog steeds voor de schoolklas gestaan De kinde ren die bij de moeders mochten blijven heb ik daar onderwijs gegeven In die kamptijd heb ik driemaal een volledige zesde klas afgewerkt. bouw), tel. 033-18931 Spreekuren volgens afspraak OPPASCENTRALE: Van maandag tot en met zaterdag tussen 16.00 en 18.00 uur, tel 944235, Grienden 16, Leusden AA (ANONIEME ALCOHOLISTEN) WERKGROEP „DE SCHAKEL Groeps wonden iedere dinsdagavond in het Groene Kruisgebouw. Leusden-Zuid, tel 033- 943722 (24 uur per dag). Corr. adres Post bus 709. 3800 AS Amersfoort A.A. AMERSFOORT: telejoon 941102. Al-Anon Werkgroep te Leusden: Groeps- vrienden van mensen met alkoholproble- men) Al-Anon Amersfoort. Postbus 946, 3800 AX Amersfoort, lel 727203 en 753373 Al-Anon Werkgroep te Leusden: Groeps- avonden iedere dinsdagavond om 20.00 uur in Huize Groot Schutterhoef, Arnhemseweg 10, 3832 GL Leusden-Zuid (tevens corr adres), lel. ml 033-943722 b.g.g 940182 Hulpdienst Gemeentediakonaat Dorps kerk: Voor Groenhouten. Akkerhoeve-Noord- wljck, Langenbeek Mevr Langbroek, Weesboom 13. tel 940130 en mevr Lawala- ta. Wanmolen 20. tel 944237 Voor Zuid: Mevr Abbring. Pr Christinalaan 7, tel 942047 en mevr Schwencke. v D. Schel- tuslaan 44. tel 940635 Voor het gebied ten noorden van de Noorderinslag-Middenweg kunt u zich tot de hulpdienst Marcuskerk richten Oppascentrale voor gehandicapten Amersfoort e.o.. Kontaktpersoon voor Leusden Nel van Lippevelde. Bretagne 22. tel 942485 Kraamcentrum: spreekuur elke tweede woensdag van de maand van 11.00 tot 11 30 uur in het wijkgebouw Krooneend Gevonden en verloren VERLOREN/WEGGELOPEN Leesbril met halve glazen en stalen montuur in koker en een Cross ballpoint gold-plated: C. G. Hundepool, Esdoorn hof 20, tel 941368 Zwarte jas; zwarte hond; rijbewijs en kenteken; trouwring met inscriptie „Lia 2-6-'69" GEVONDEN met de eerste klas en ging met deze kinderen mee tot in de zesde klas. Dit werd gedaan omdat je dan hun eigen taal zelf ook goed leerde spreken Wegens ziekte ben ik in 1970 terug naar Nederland gekomen. Eerst ben ik naar het moederhuis gegaan. Toen echter mijn ziekte niet wilde genezen ben ik naar een afdeling voor tropische ziekten van een ziekenhuis in Rotter dam gegaan. Daar ben ik genezen van daan gekomen Na mijn genezing ben ik naar de Pius ziekenhuis in Harderwijk gegaan waar ik tot mijn 65ste jaar op de administratie voor opname heb ge werkt. HUIZE ST. JOSEPH Omdat ik 65 jaar was geworden moest ik stoppen met dat werk en kon kiezen waar ik heen wilde. Daar er in Achterveld op dat moment plaats was ben ik naar Huize St Joseph in Achter veld gekomen Dat was in 1975. Toen ik hier kwam was men volop bezig met de renovatie van het huis Dat heb ik ook nog helemaal meegemaakt. Ik kon ech ter niet stilzitten en heb toen het winkel tje gedaan, verzorgde de bibliotheek, werd penningmeesteresse van De Zon nebloem en kwam in de parochieraad Dit was om het onderlinge contact tus sen de parochieraad en het huis te on derhouden. De bibliotheek verzorg ik nog steeds en neem ook nog deel aan de parochieraad. De andere werk zaamheden heb ik een punt achter ge zet. AANPASSING Bij mijn terugkomst in Nederland heb ik het wel moeilijk gehad. Er was hier in die tijd zowel op kerkelijk als op geeste lijk gebied zoveel veranderd dat je je niet zomaar ineens kon aanpassen. Om toch mee te kunnen leven hier heb ik nog twee jaar een cursus gevolgd bij de paters in Harderwijk Ik heb die tijd wel goed nodig gehad, maar het is me ge lukt. Ook dat er weer burgerkleding werd gedragen moest ik wel aan wen nen. Bij mijn terugkomst ben ik ook zelf burgerkleding gaan dragen Ik had niets meer dan hetgeen ik aan had. Er werd me toen gezegd je kunt gerust bur gerkleding gaan dragen want dat zet toch door. En het is zo dat het niet in de kleding zit, het gaat om de persoon zelf. Vorig jaar ben ik weer terug geweest naar de plaats waar ik zoveel jaren heb gewerkt. De missie bestond vorig jaar 50 jaar en ik was uitgenodigd om het feest te komen meevieren. Wat ik daar heb meegemaakt en heb gezien was in één woord geweldig. Ik werd op het vliegveld verwelkomd door de zusters. Er waren er nog verschillende bij die bij mij op de lagere school hadden geze ten. De ontvangst was geweldig Zelfs het personeel van het vliegveld deed aan dit ontvangstfeest mee De ont vangst de andere dag op school was ook iets fantastisch. Ik leek wel een pre sident die, met bloemenkransen om hangen, werd ingehaald. Ook hier wa ren nog onderwijzers bij die bij mij nog op school hadden gezeten, en ook nog die ik zelf aangenomen had Het was voor mij een geweldige erva ring om te zien hoe het daar verder nog opgebouwd en uitgegroeid is. Er is nu een instituut voor doven en slechtspre- kenden en ook een voor blinden. Ook is er nu een seminarie En de belangstel ling zowel voor het seminarie als voor de zusteropleiding is erg groot Het is nu zo dat men niet meer aangenomen wordt voordat men alle scholen heeft afgelopen. Ook bij de andere congrega ties bloeit alles geweldig. Ze zijn daar niet meer geheel afgesloten maar gaan gewoon de plaatsen in en hebben con tact met de bevolking. Het is er wel niet zo modern als hier maar ze hebben toch een bepaalde vrij heid Ze verplaatsen zich daar nog steeds met auto's en bromfietsen. Dat heb ik ook nog meegemaakt, want ik heb daar ook nog rond gereden op de Vespa-scooter. Bij mijn bezoek heb ik wel kunnen merken dat ik de hitte slecht meer kon verdragen Dit was het gevolg van het feit dat ik ruim 31 jaar daar ongeveer vlak onder de evenaar heb geleefd Ik ben heel blij dat ons werk zo verder is opgebouwd en dat het zo'n geweldig resultaat heeft. Bovendien stemt het mij gelukkig dat ik daar nog zo'n sterk geloofsleven heb aange troffen. Op 4 augustus wordt het feest gevierd in het moederhuis en op 5 augustus is het hier in het huis voor de bewoners. Er is geen specia le receptie, maar ledereen is welkom. Kinderbril; armband met bloemmo tief. WOnett Amersfoort. Hellestraat Wesisingel Telefoon 033 13048 Op maandaQ oes'o'en OorKjcuJaq koopavond _L. -SdV vO'O'O'Ou'. Op 4 augustus 1931 ben ik geprofest Na mijn professie werd ik uitverkoren om naar de Missie te gaan. Dat was in die tijd een hele stap wantje wist dat, als je gezond zou blijven, je niet meer terug kwam Vakantie was er in die tijd nog niet bij In februari 1932 ben ik toen naar de Missie in het toenmalige Nederlands Indië gegaan. We gingen met de trein naar Genua waar we op de boot zijn gestapt Mijn bestemming was Medan op Sumatra Reeds de dag na mijn aan komst stond ik al voor de klas om onder wijs te geven. In Medan was in die tijd al een school gesticht waar onderwijs werd gegeven aan de inlandse en soldatenkinderen. Hoewel ik wel iets van de taal had ge leerd werd het onderwijs in het Neder lands gegeven. We waren daar met een groep van tien. Ook dit was weer een heel gezellige en mooie tijd. Omdat je helemaal op elkaar was aangewezen Nadat we in 1945 van de Jappen wa ren bevrijd begon de ellende opnieuw. Bij onze terugkomst in Medan zaten we al heel vlug weer achter het prikkel draad Dit was in verband met de politio nele actie die toen begon We werden allemaal ondergebracht in een kamp in het binnenland bij het plaatsje Aike Pa- mike. Ook hier was er veel ellende We kregen alleen rijpe mais te eten en er was alleen water uit een diepe put waar je alles mee moest doen. In dat kamp zijn nog heel veel mensen gestorven tengevolge van de honger en ziektes Het was een hele ellendige tijd Lachen konden we niet meer en bij elke emotie, hoe klein ook, kwamen de tranen Tijdens de kamptijd van die politione le actie heb ik ook nog onderricht gege ven. In 1947 was alles achter de rug en konden we weer op onze eigen school beginnen. Ons clubje was er levend af gekomen. Vanaf die tijd werd er les ge geven in de eigen landstaal. Je begon

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3