Anton Pieck's sprookjesboek: een dubbel bezit J :De rechtlijnigheid 'ivan Mondriaan In uitstekend vanjaffe Chips en de wereld van morgen: fascinerend „In de ban van het licht": herkenbare situaties Toerisme: reisgidsen over het Loiredal, Noorwegen en de Finnmark leusder krant" Mondriaan „Belfloor en Bonnevu" „De ijzeren harp": fantasy en SF voor de jeugd „Oom Willebrord" is voor niemand bang, wel voor honden NOORWEGEN FINNMARK Samenstelling: toeuitlxJie voute* doen EN DE DONDERDAG 23 JUL11981 ledereen kent het teken- en schilder werk van de bekende kunstenaar Anton Pieck Ter gelegenheid van de vijf en zeventigste verjaardag van Anton Pieck, schreven achttien kinderboekenauteurs een verhaal bij een illustratie van Anton Pieck. Die verhalen zijn nu gebundeld en vormen niet alleen een hommage aan de kunstenaar Anton Pieck (o a de schep per van het kinderpark de Efteling), maar leveren ook achttien erg leuke sprookjes en verhalen op. Verhalen van Anton Quintana, Simone Schell, Loeka Wolf Catz. Marijke van Raephorst, Lea Smul ders. Alet Scholten, Frank Herzen, Loek Kessels, Mananne Colijn, Paula Gomes, Bob Tadema Sporry, Frits Bromberg, Thea Coppens, Chris Scheffer, Thea Beekman, Monica Pender, Hans Wer ner, Marianne Colijn en Wim Hofman. Een select gezelschap dat een erg fijne reeks verhalen schreef, aansluitend op de toch altijd weer boeiende en typeren de Anton Pieck-illustraties. Wat dat be treft een dubbel bezit Aanbevolen „Anton Pieck's Sprookjesboek", met achttien sprookjes en verhalen van Ne derlandse Auteurs en illustraties van An ton Pieck Uitgave Van Goor Jeugdboe ken, Amsterdam. Gebonden met 19 kleur en 18 zwart-wittekeningen 24,50. Bij Meulenhoff Nederland bv Is enige tijd geleden een Interessant werk over de In Amersfoort geboren schilder Plet Mon driaan verschenen. Het Is van de hand van Prof. Dr. H.L.C. Jaffé, die de kunstge schiedenis van de 20-ste eeuw doceert san de Universiteit van Amsterdam. Het leven van de beroemde Nederland se schilder toont weinig spectaculaire gebeurtenissen op biografisch gebied. Zijn levensgang als schilder des te meer. Prof. Jaffé laat In zijn boek „Mon driaan" geen twijfel bestaan over de rechtlijnigheid van Mondriaans artistieke loopbaan. Mondriaan maakte zijn leven volledig ondergeschikt aan zijn intensief bezig zijn als schilder. Het was voor hem •en steeds verder gaan 'In de zuivering •der beeldende taal'. In honderd voorbeelden van Mon driaans werk laat Prof. Jaffé het resultaat Hen van een lang en rijk schildersleven, dat gewijd was aan het zoeken, en dat Uiteindelijk resulteerde in het vinden. Hypothesen als zou Mondriaan bij zijn geometrische composities zich hebben laten Inspireren door de Hollandse tul penvelden, of zoals Ragghlanti en Glo- •effl beroeren door de Japanse architec tuur, worden door het boek van Jaffé on weersprekelijk weerlegd. De schrijver laat zien hoe Mondriaan, eigenlijk vanaf het begin, wegging van de heerschappeij der Incidentele dingen. De •erste landschappen, aldus de schrijver, hoe conventioneel van opbouw en vorm geving ook, verraden reeds het zoeken naar eenvoud, strakheid, naar strenge en •Igemene normen. Het bos bij Oele, dat Mondriaans Nederlandse periode afsluit, Is een mijlpaal, die eenzelfdesoortig stre ven toont. Verscheidene malen trok Mondriaan naar Parijs, waardoor zijn eigen monu mentale opvattingen werden voortgezet In de nieuwe richting, die de Franse kunst Insloeg, het kubisme. Mondriaan, zegt Jaffé, gaat in zijn ver eenvoudiging en verstrakking veel ver der zelfs dan de oorspronkelijke mees ters van het kubisme. In 1917 was de grondslag tot de nieuwe stijl gelegd, tegelijk met de stichting van het tijdschrift De Stijl. Het komt tot stra lende accoorden van de Parljse doeken In de 20-er jaren. In Londen, na 1938, wor den Mondriaans doeken somberder. Ze zouden wel eens doortrokken kunnen zijn door de schaduw van de oorlog. De schilderijen tonen een beklemming. Prof. Jaffe toont aan de hand van vele voorbeelden met uitgebreide tekstuitleg dat Mondriaan In één grote, zij het aan- H.L.C. Jaffé vankelijk aan hemzelf nog niet duidelijke, lijn via zijn versies van de boom en de vuurtoren, vla de grote kubistische com posities, via de In zwart-wit gehouden pier- en oceaandoeken (bekend als de composities met plus en min), via een reeks neoplastische composities, koerst naar zijn Victory Boogle-Woogie (1943- 1944, onvoltooid). In Amerika na 1940 ontstaan de stra lendste werken. De zwarte lijnen worden vervangen door kleurige banen of door een ritmische opeenvolging van kleurige vakjes. „Mondriaan" van H.L.C. Jaffé, is een royaal opgezet boek over de ontwikkeling van Mondriaans schilderkunst, dat zeer beeldend wordt ondersteund door uitste kende kleurafbeeldingen. ANCO MALI Mondriaan, door H L.C Jaffe. 1980 Uitga ve Meulenhoff Nederland bv te Amsterdam 162 blz groot formaat Zeer rijk geïllu streerd Prijs gebonden 79- Zonder dat wij het eigenlijk als zodanig ervaren, heeft de chip zijn intrede gedaan in ons dagelijks leven. We weten het mis schien wel, maar staan er niet dagelijks bij stil, dat dankzij de chip bijvoorbeeld de huishoudelijke apparaten, televisie, radio e.d. steeds kleiner, handzamer én beter zijn geworden. Een simpele stofzui ger heeft vaak al een klein computertje aan boord omde belangrijkste zaken voor u te regelen. Foto-camera's, filmcamera's en projektoren worden al bijna niet meer zonder een chip aan boord gemaakt. De hulscomputer zal binnen afzienbare tijd gemeengoed in de huiskamers zijn ge worden en het zal ook niet zo lang meer duren voordat wij dagelijks onze informa tie betrekken van een rechtstreeks op ons tv-toestel aangesloten data-bank Kortom: we staan met ons ene been nog in het tijdperk van de mechanische tech niek, terwijl we met ons andere been al een flinke stap hebben gedaan in het tijd perk van de elektronica. Voor de meeste mensen in dit een ongrijp bare wereld Klein, zeer ingewikkeld en als je er niet voor hebt geleerd, geheimtaal Een heleboel zaken worden voor ons geregeld Méér hoeven we niet te weten Omdat het bijna niet te bevatten is. Deze regels zijn door een knappe computer gezet met een snelheid, die in seconden afgemeten kan worden Snel en feilloos, tenzij de mens een fout heeft gemaakt Het toverwoord voor dit alles is „chip" Een miniscuul stukje computertechniek, ver kleind tot bijna het uiterste Bijna, want de praktijk leert dat het nog veel kleiner kan, kleiner moet. Deze piepkleine chip zorgt er voor, dat onze samenleving in een ongeloof lijk tempo aan het veranderen is Wat giste ren onmogelijk was. wordt vandaag moge lijk Natuurlijk de chip heeft veel mensen do delijk ongerust gemaakt, want waarom slui ten er zoveel bedrijven9 Waarom vallen er zoveel ontslagen? Automatiseringen, zeg gen de mensen. De chip krijgt de schuld De chip is de boosdoener. Een wat al te gemak kelijk benadering van dit probleem. Want is het ook zo9 Nico Baaijens is wetenschapsjournalist en voorlichter van een groot computerbedrijf. Hij is er in geslaagd om de wonderlijke we reld van de chips voor ons in heldere, begrij pelijke taal te ontsluieren in zijn boek „Chips, computers, automatisering, ro bots en de wereld van morgen". Een fas cinerend boek. een onthutsend en tevens verontrustend boek Aan de andere kant een hoopvol boek. omdat de chip. ondanks de gevaren die aan het gebruik verbonden zitten, ontzaggelijk veel goed kan doen. Baaijens schrijft zijn boek met overtuiging, maar tevens klinkt er een toon van verbijste ring, verwondering in door Je hebt het ge voel, dat hij zelf nog niet helemaal de verbluf fende technologie van de chip heeft aan vaard. er nog steeds verbijsterd mee werkt „Belfloor en Bonnevu. de twee goede reu zen", is het spannende verhaal over Bel floor, die slimmerd met de goede ideeén en Bonnevu. de dommige goeierd. De reuzen vervelen zich nogal dikwijls en ze willen dan wel eens een grapje met de mensen uitha len Maar als ze een echte kwaaie reus han dig weten te verjagen en ze ook nog een grote brand helpen blussen, zijn ze voor de mensen grote helden En dat klopt eigenlijk ook wel. Want hij zegt „Deze technologie is in mijn handen geëx plodeerd Baaijens beschrijft de ontwikkeling van de micro-technologie op een voor iedereen be grijpelijke wijze Stap voor stap dringen we als buitenstaander binnen in die wereld vol geheimtaal, vol verborgen toekomstmoge lijkheden Want éen ding is in ieder geval duidelijk De opmars van de chip is niet meer te stuiten en zal onze wereld op een onge looflijke. zeer ingrijpende wijze veranderen Dat laatste maakt de chip en haar toepas singen tot een onderwerp van vaak heftige diskussies Tussen voor- en tegenstanders Vaak wordt er onzin verkondigd, waardoor weer nieuwe misverstanden ontstaan „Wie dit boek heeft gelezen kan in diskussies over de chip als een volwaardige gesprekspart ner meedoen". staat op de achterflap En dat is juist. Tot mijn verbazing raakte ik - na lezing van het boek - in gesprek met iemand, die veel met computers te maken heeft Het bleek dat ik een deel van de geheimtaal der chips had doorgrond en bovendien een zin niger vorm aan de diskussie kon geven dan voordien het geval zou zijn geweest Vandaar mijn aanbeveling: wie werkelijk de nabije toekomst wil begrij pen, zou dit boek van Nico Baaijens moe ten lezen. Niet om zich dan onvoorwaar delijk over te geven aan de schone toe komst die de chip ons schijnt te beloven, maar om In leder geval met enige kennis van zaken mee te kunnen praten over een onderwerp, dat ons allemaal raakt. Zelfs als we aan het stofzuigen zijn Bert Vos Chips'door Nico Baaijens 1981 Uitgave Elsevier Nederland bv te Amsterdam Paperback 272 blz. met veel Illustraties Prijs 24.50. Fantasy-verhalen vind je zelden In het jeugd-genre. Meestal zijn het ver halen voor volwassenen. Bij Van Goor/Elsevier verscheen kortgeleden een bundel fantastische verhalen van Anton Quintana: „De ijzeren harp". Sterke avonturenverhalen met het element van het fantastische, het ab surde. Het is fantasy en science fic tion van een uitstekende kwaliteit, wat Quintana voor de jeugd schreef. Niet te ingewikkeld, steeds spannend. In totaal 25 verhalen van de schrijver, die ook tekende voor televisie-series als „Kris Pusaka" en „Duel In de diep te". Op het gebied van SF schreef hij „De grote taak op Onyx". Overigens zijn deze verhalen In de bundel van Quintana natuurlijk niet al leen voor de jeugd van twaalf jaar en ouder. Ook volwassenen kunnen er nog veel plezier aan beleven! V. „De ijzeren harp", 25 fantasy en SF- verhalen door Anton Quintana. 1981 Uitgegeven door Van Goor/Elsevier te Amsterdam, paperback, 192 blz. prijs 16,90. Er Is al veel over geschreven, gedis- kussleerd. Er zijn film en TV-dokumental- res over gemaakt en talrijke waarschu wingen prijken regelmatig in allerlei kran ten. De religieuze sekten, die met name jongeren nogal aanspreken. Het zijn deze jongeren, die zich nogal snel laten over tuigen door dat nieuwe, dat zuivere, dat andere en hogere, In een harde, nietsont ziende wereld. Als een soort ontsnapping hieraan volgen ze de Leiders met hun ver heven, maar lang niet altijd zuivere Idea len. Maar al te vaak blijken deze Leiders be driegers te zijn. Vaak ook staan de volgelin gen onder zware druk. worden geïsoleerd, weggerukt uit hun familie. Dét is het onder werp van het uitstekende boek van Robin F Brancato „In de ban van het licht" De sekte heet „Het Licht der Wereld" en de leider heet Vader Adam, maar het had elke naam kun nen zijn met een heilige klank. De schrijfster Robin F. Brancato vertelt op een direkte, gevoelige wijze de pogingen die het meisje Gail doet om haar broer Jim uit de verstikkende klauwen van de sekte te halen, maar dat kost veel meer inspanning, dan zij had gedacht. Zij dringt zich binnen bij „Het Licht der Wereld", maar raakt dan zelf ver strikt en blijkt ze minder tegen de mentale druk opgewassen te zijn. dan ze had ge dacht. In „Nieuwe Avonturen van Belfloor en Bon nevu" beleven de twee reuzen vele span nende avonturen Het is niet eenvoudig als een piepklein doktertje een enorme reus moet onderzoeken! Als de berg waarop het reuzenhuis staat telkens trilt, en Bonnevu het heerlijke eten van Katja niet meer lust, is er echt iets heel vreemds aan de hand. De boeken van A D. Hildebrand zijn altijd erg gewild en ook deze twee kostelijke boe ken zullen zeker hun weg vinden bij de jeugd van acht jaar en ouder „Belfloor en Bonnevu, de twee goede reuzen" en „Nieuwe avonturen van Bel floor en Bonnevu", door A D Hildebrand. 1981 Uitgegeven door Van Goor/Elsevier te Amsterdam Gebonden. 144 blz per deel 11.90 „In de ban van net licht" Is een uitste kend boek, waarin de problematiek van de sekten op een niet mis te verstane wijze wordt behandeld. Verteld In veel dialogen, weinig beschrijvingen. In een sfeer, die door het onderwerp soms be klemmend Is. waarbij je je betrokken blijft voelen. Ook In Nederland zijn veel jonge ren, die zich aangetrokken voelen tot een pseudo-religieuse sekte. Het boek heeft ook voor Nederlandse begrippen daar door een grote herkenbaarheid. Aanbevolen. „In de ban van het licht", door Robin F Brancato (Blinded by the Light, 1978). verta ling Pon Ruiter. 1981 Uitgave A W Bruna Zn te Utrecht Paperback. 159 blz Prns 14,90 NOORWEGEN EN DE FINNMARK Ongetwljfel zitten veel Nederlanders in deze periode voor de grote zomervakan tie over allerlei kaarten en folders gebo gen om zich wat meer te oriënteren op het gekozen reisdoel. We zullen u een handje helpen als u van plan bent naar Frankrijk af te reizen voor een bezoek aan het Loi- re-dal of - wat misschien minder voor de hand ligt - een reis wilt maken naar Noor wegen en de Finnmark (Noors Lapland). Framkrijk is momenteel éeh van de meest geliefde vakantielanden voor de Nederlan ders en hoewel die Nederlanders natuurlijk groot gelijk hebben, maakt het de spoeling an de bekende vakantie-plaatsen wat dun Met name het zuiden van de Frankrijk is in de tomermaanden overvol en zelfs op de klein ste kampeerplaatsen tref je dan landgenoten aan. Het is daarom misschien wel eens aar dig om nu eens niet voor die overbekende vakantieoorden in Zuid-Frankrijk te kiezen, maar iets noordelijker te blijven Het Loiredal bijvoorbeeld Ook dit deel van Frankrijk is mooi, heeft een aparte bekoring en vooral de liefhebbers van kunsthistorie, van kastelen, is het Loiredal een bij uitstek geschikte vakantie-plek. In de reeks Cantecleer Kunstreisgidsen verscheen kortgeleden een nieuwe afleve ring „Het Loire-dal, kastelen, kerken en ste den in de tuin van Frankrijk" Geschreven door Wilfried Hansmann. Ik heb het - dacht ik - al eens eerder gesignaleerd dat het ei genlijk jammer is. dat de Cantecleer-reeks vertalingen uit het Duits bevatten en niet is samengesteld door reisjournalisten van ei gen bodem Want hoewel in grote trekken de belangstellings-sfeer van Duitsers en Ne derlanders wellicht overeenkomst vertoont. Nederlanders leggen toch vaak een wat an der accent dan de Duitsers dat plegen te doen. Niettemin is ook deze kunstreisgids een zeer overzichtelijk boekwerk geworden, waarin de in deze streek geïnteresseerde kunstzinnige vakantieganger niet teleurge steld zal worden Zoals gebruikelijk bij de Cantecleer Kunstreisgidsen. wordt uitge- breide aandacht geschonken aan alles wat de moeite waard is te bezichtigen op het gebied van kunst en cultuur uit het rijke verle den. Overigens moet u niet de vergissing ma ken door te denken, dat het gehele stroom gebied van de 1012 kilometer lange rivier in deze gids beschreven staat Met het „Loire dal" wordt in hoofdzaak het gebied tussen Gien, via Orleans. Blois, Tours tot aan An gers en Serrant bedoeld (de landstreken So- logne. Touraine en Anjou) Dil gebied is bij zonder rijk aan de meest fraaie kastelen, prachtige steden, kerken en kloosters. Voor de liefhebbers een waar eldorado' Wilfried Hansmann is er In geslaagd om dit alles overzichtelijk te rangschik ken, kompleet met geschiedenis, en de cultuurhistorische bijzonderheden. De Cantecleer Kunstreisgidsen behoren niet tot de goedkoopste, maar zijn hun geld méér dan waard voor hen, die kunst en cultuur tijdens hun vakantie op waarde weten te schatten. Van een geheel ander karakter is de gids „Toeristische routes door Noorwegen en de Finnmark (Noors Lapland) Hans Krook is de auteur, een man. die in Nederland in de afge lopen jaren nogal wat faam verwierf onder de kampeerders met zijn nuttige handleidingen op het gebied van kamperen Deze gids is dan ook voor een belangrijk deel afgestemd op de kampeerder of in ieder geval op de vakantieganger, die niet direkt wekenlang aan eén bepaalde streek is ge bonden Wat direkt opvalt aan deze voortreffelijke gids is de uiterst kompakte informatie Niet al te uitgebreid, maar je kunt er wel alles in vinden wat je nodig hebt Algemene informa tie op alle mogelijke terreinen naast toeristi sche informatie en toeristische routes Aan de hand van deze gods is het bij wijze van spreken eenvoudig om thuis een aantrekke lijke route uit te stippelen, kompleet met het vaststellen van bezoeken aan bezienswaar digheden, de afstanden etc. etc. Krook is duidelijk een man van de praktijk en dat maakt deze gids extra aantrekkelijk De beschrijvingen van de verschillende plaatsen die men onderweg tegenkomt zijn kort. Geen bladzijden lange verhandelingen over één stad of bezienswaardigheid Déar zal men andere informatiebronnen voor moeten aanboren. Het boekje is spaarzaam geïllustreerd, geen kijkboek dus Die spaar zaamheid betreur ik echter ten aanzien van de opgenomen routekaarten Die zijn al even kompakt als het boekje zelf en op zich mis schien prijzenswaardig, maar wat de kaarten betreft wel wat al te simplistisch en door de enorme kompaktheid minder duidelijk, dan is gewenst Deze overigens voortreffelijk sa mengestelde gids zou aanmerkelijk aan waarde hebben gewonnen met een wat uit gebreider kaartenmateriaal op grotere schaal. Voor het overige is deze toeristische gids voor wandelaars, kampeerders én auto mobilisten een erg praktische wegwijzer voor een geslaagde vakantie in Noorwegen V Jan Terlouw heeft het de afgelopen tijd erg druk (gehad) met zijn politieke zaken als leider van D'66. Maar ledereen weet, dat hij - als hij even tijd heeft - graag kinderboeken schrijft en nog met succes ook. Meer dan tien jaar geleden ver scheen van zijn hand „De avonturen van oom Willebrord" en dat boek Is kortgele den weer herdrukt, want er was veel vraag naar. Terlouw heeft het enigszins herzien en er een hoofdstuk aan toege voegd. „Oom Willebrord" is een grote sterke man, die alles kan. Een man een grote zwar te baard en wenkbrauwen als braamstrui ken Met zijn ruige bontjas is hij net een beer Die oom Willebrord komt op bezoek bij Jan. Cas Annemarie en de tweelingen Nancie en Maarten Net als vader en moeder hoog be zoek verwachten de burgemeester Jan Terlouw vertelt de verhalen rond oom Wille brord. die nergens bang voor is. zelfs niet voor leeuwen, op een smakelijke wijze Want oom Willebrord is dan wel niet bang voor leeuwen, maar van honden moet hij niets hebben De kinderen slagen er tenslotte in om dét geheim op te lossen „Oom Willebrord" is een fijn boek voor kinderen tussen de acht en twaalf jaar, ook al zullen de jonge lezertjes er het meeste ple zier aan beleven. Eigenlijk toch jammer, dat Terlouw de laatste tijd zo weinig tijd heeft voor het schrijven van kinderboeken „Oom Willebrord", door Jan Terlouw. 1970 Herziene versie 1980 Met tekeningen van Ingrid en Dieter Schubert Uitgave Lem- niscaat-Rotterdam Gebonden, 120 blz. 18.50. (•NOOKS LAPLAND) ..Hel Loiredal'. Cantecleer Kunstreisgids, geschreven door Wlltrled Hansmann. 1976 Vortallng Llesbeth Rui tenberg-do Vries. 1981 Uitgave Cantecleer te Oe Bilt Paperback op stevig papier met talrijke illustraties (zwart-wlt en kleur) 225 blz Prijs 36.- Toerlstlscho routes door Noorwegen en de Finnmark (Noors Lapland), door Hans Krook. 1981 Met illustra ties van Bart van der Helde Uitgave Lultlngh bv te Laren NH. Paperback. 176 blz. Prijs 15.75. V

Leusder Krant | 1981 | | pagina 7