Twee visies op emancipatie HANDY HANDY BALSPEL Vakantie sluiting bibliotheek 13-jarige Leusdenaar loopt vier daagse uit leusder krant Regen zorgde voor overlast Leusder Krant Oppascentrale gesloten BEVEILIGING VIJVER ALANDSBEEK FOTO-KOPIE NODIG? LEUSDER KRANT (25.70 per halfjaar) DINSDAG 28 JUL11981 plaatselijk nieuws LEUSDEN - De emancipatie Is in e maand. Kort nadat de Rooie Vrou- en met hun emancipatienota kwa len, heeft ook door de gemeente- jad met de gemeentelijke manclpatlenota, zoals die was oorbereid door B en W, ingestemd. Nu is er nogal wat verschil tussen ide nota's. Het meest in het oog ringt het verschil in vormgeving, e gemeente koos voor de nogal on- ebruikelijke puntsgewijze beknop- behandeling van de diverse aan- achtspunten. De nota telt dan ook lechts enkele velletjes. De nota van e Rooie Vrouwen schijnt al door een aantal mensen per vergissing te zijn aangezien voor een gemeente nota. Emancipatie, dit proces houdt niet al leen binnen Leusden de mensen bezig Het woord stamt al uit de klassieke oud heid, een teken dat het zeker geen be grip van deze eeuw is. De eigenlijke historische betekenis van het woord was ,,het vrijmaken van slaven". Niet alleen in de klassieke oudheid was het vrijmaken van slaven bekend. In de Middeleeuwen konden slaven door ^stadslucht" zichzelf vrijmaken oftewel na een verblijf van een jaar en een dag in de stad konden zij verder als vrije man of vrouw door het leven. De maatschappijveranderingen heb ben ook hun invloed op het woordge bruik Daar is het woord ..emancipatie" een duidelijk voorbeeld van Men asso cieert het onmiddellijk met de vrouwen beweging Zo stellen de Rooie Vrouwen dan ook in hun nota: „Wat is emancipa tie7 Het begrip emancipatie kan in prin cipe betrekking hebben op allerlei groe pen uit de bevolking, die hard bezig zijn om voor alle leden van de groep hun achterstand in rechten, mogelijkheden, invloed en waardering vergeleken bij andere groepen, weg te werken BELEID Ditmaal gaat het erom dat de achter stand van de vrouwen wordt wegge werkt. De beide nota's zijn gericht op de bijdrage die de gemeentelijke overheid hieraan kan leveren. Zoals gezegd, de gemeentenota geeft alles nogal be knopt weer de gemeentelijke aan dachtspunten, de reakties van de ver schillende vrouwenorganisaties hier ter'plaatse en het antwoord van burge meester en wethouders hierop Tevens stelt het college in het bege leidend schrijven dat een gemeentelijk emancipatiebeleid niet van vandaag op morgen kan worden gerealiseerd, „maar in de loop der tijd met actieve inbreng van diverse zijden gestalte zal moeten en kunnen krijgen". Ook de Rooie Vrouwen hebben die illusie niet Heieen v d. Heijden, lid van de werkgroep Emancipatie formuleert het als volgt: „In de nota hebben wij vastgelegd wat het gemeentelijk Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Verantwoordelijke redaktie: Bert Vos Marnix Kreijns (pl. verv Redaktie: Bertien Engelkens Caspar van Loo. Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag' 12 00 uur. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woens dagmiddag 12.00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant. Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum Op werkdagen ge opend van 09 00 tot 12 00 uur en van 13 30 tot 17 00 uur Abonnementsgeld: 50.40 per jaar 25,70 per halfjaar. 13.10 per kwar taal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dins dag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het ge val. neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19 30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opne men met onze inspekteur bezorging, overdag 03420-16141, toestel 44 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepu bliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en histori sche foto's), bij vooruitbetaling van 5, per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro 871441 t n v de BDU b.v te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto. aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst U kunt ook kontant betalen op ons kantoor. Rozendaallaan 9. Leusden/Centrum Ongeveer drie tot vier weken na beta ling ontvangt u de gewenste foto's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- kombinatie te Barneveld. emancipatiebeleid volgens ons zou moeten inhouden. Dat hebben wij ge daan met het idee dat onze nota zal worden meegenomen in de gemeente raad en de commissies We hopen dat er dan ook iets in de achterhoofden blijft hangen van hetgene wat wij willen, zo dat er langzaam iets op gang komt Naast Heieen waren ok Tine van Leersum - eveneens lid van de werk groep Emancipatie - en Ted Janssen - lid van de Kerngroep Rooie Vrouwen Leusden - bereid om hun kommentaar te geven op het emancipatiegebeuren in Leusden. Zij verklaren unaniem dat emancipatie een zaak van lange adem is. Gevraagd naar de zelfbewuste op stelling van de Rooie Vrouwen, die door sommigen ook wel als hard en agres sief wordt ervaren, antwoordden zij ,,De Rooie Vrouwen zijn binnen de ge meente Leusden de enige vrouwen- groepering met progressieve inslag die via de politiek bezig zijn Velen schrik ken bij de naam „Rooie Vrouwen" Er is zelfs gevraagd of de naam niet veran derd kon worden, maar die is nu een maal zo meegegroeid Naast een der tigtal Rooie Vrouwen.merken we dat er veel sympathisanten zijn die geen lid zijn van de partij. Je staat niet alleen in je wil om veranderingen aan te bren gen. Wij kunnen dat omzetten in aktivi- teiten. In kleinere kring kan via gesprek ken de diskussie ook op gang gebracht worden. De angst voor de Rooie Vrou wen komt meer van de mensen die bang zijn voor veranderingen." KINDEROPVANG Hoewel de Rooie Vrouwen slechts twee pagina's van hun nota besteden aan het hoofdstuk onderwijs, zit dit hoofdstuk bomvol suggesties. De ge meentelijke nota noemt onder meer „het stimuleren van studie- en beroe- penvoorlichting voor meisjes" iets wat wel strookt met de opvattingen van de Rooie Vrouwen. Waar echter het gemeentelijke aan dachtspunt ligt bij „onderzoeken of en zo ja hoe traditionele rolopvattingen in het onderwijs van de scholen kunnen worden uitgebannen" nemen de Rooie Vrouwen de stap naar het stimuleren van roldoorbrekend onderwijs De moedermavo, tegenwoordig aan geduid met dagmavo, omdat immers ook mannen deze vorm van onderwijs volgen, waarover in beide nota's wordt gesproken, is inmiddels gerealiseerd. Iets waar de Rooie Vrouwen erg blij mee zijn „Maar bij de realisatie van de dagmavo heeft niemand gedacht aan een creche. Als de dagmavo een aantal jaren draait in Leusden, zal de behoefte aan kinderopvang ook groter worden en de diskussie hierover sterker." Met hoofdletters hebben de Rooie Vrouwen hun behoefte aan kinderop vang in hun nota uitgedrukt. Het onder werp kinderopvang heeft binnen de ge meenteraad veel stof doen opwaaien Het college van burgemeester en wet houders was echter van mening dat ini tiatieven van de ouders moeten komen En hoe staat het met het belang van het kind? Ted: „Onderzoeken hiernaar hebben uitgewezen dat het niet nadelig hoeft te zijn voor het kind. Naar die rapporten wordt nauwelijks gekeken. Veel vrou wen zitten ook alleen in het huishouden Het is bekend dat velen van hen last hebben van depressies en pillen slik ken Wat moet daar het gevolg van zijn? Bovendien is kinderopvang geen conti nue zaak Men dwingt de vrouwen niet hiervan gebruik te gaan maken. Vrou wen moeten de keuze krijgen hiervan gebruik te maken Heieen „Het is hypocriet om te spreken van het belang van het kind. Datzelfde argument voert men aan bij scholen Zijn scholen echter in het belang van het kind. Alsof een kind het zo leuk vindt van elf tot negen in de schoolbanken te zitten. Nee, scholen zijn opgericht om dat de maatschappij daar behoefte aan had Een aantal Rooie Vrouwen zijn indertijd bezig geweest met het projekt Kinder opvang. De aanvraag in verband met een rijksbijdrageregeling (RBR) ten ba te van kinderopvang is 1979/80 is niet aangemeld en het bezwaarschrift bij de gemeenteraad is ongegrond verklaard Waarom is men nooit bij de Raad van State in beroep gegaan7 „Men heeft toen afgehaakt omdat de gene die men hiervoor in de arm had genomen het niet meer zag zitten. Men was het zat. Voor alles moetje knokken en het waren slechts twee vrouwen die deze lange procedure ondernamen." EMANCIPATIEWERK In hun nota besteden de Rooie Vrou wen veel aandacht aan het emancipa tiewerk Vanzelfsprekend Zij stellen dat het stimuleren en subsidiëren van emancipatiewerk een wezenlijk onder deel is van een gemeentelijk emancipa tiebeleid. Na een beschrijving en inde xering moeten zij helaas tot de konklu- sie komen dat er van dit emancipatie werk in Leusden niet veel terecht komt en zij signaleren ook dat de gemeente zich tegenover vrouwenaktiviteiten wei nig aktief tot passief opstelt. Vooral op financieel gebied valt van de gemeente weinig steun te verwachten, vinden zij In haar antwoord aan de vier vrouwelij ke raadsleden heeft het college wel ge steld dat er geen verschil van mening bestaat over de uitvoer van de RBR en mogelijke overige rijkssubsidieregelin gen terzake Het college stelt hierbij terecht dat regering en provincie hun eigen taak hebben Voor vele van deze regelingen vormen de gemeentelijke overheden slechts een doorgeefluik, een status die hen is toebedeeld en waarop men hen moeilijk kan aanvallen. Als men klach ten heeft op dit gebied zal men zijn of haar verhaal in Utrecht of Den Haag moeten gaan halen. VOORLICHTING EN INSPRAAK De Rooie Vrouwen zijn over het alge meen niet te spreken over de gemeen telijke voorlichting en inspraak. De ge meente blijkt daarop te willen inspelen gezien een aantal punten in haar nota De VAC zoveel mogelijk betrekken in de beleidsvoorbereiding Uitbreiding van de taken van de VAC, actief beleid voeren ten aanzien van het bekend ma ken van voor vrouwen belangrijke infor matie. deelname van vrouwen aan in spraakmomenten stimuleren. Reageren de Rooie Vrouwen als groep als een bestemmingsplan t$r in zage ligt? Het verkeersplan bij voor beeld? Hierover staan veel suggesties in de nota maar toch heb ik ze gemist tussen de inspraakreacties „Wij zijn met een klein aantal vrouwen," aldus Heieen, „die overal bij moeten zijn. Ge brek aan tijd is een reden waarom we niet overal aanwezig kunnen zijn We maken echter onderdeel uit van de PvdA en we moeten in zulke gevallen op onze partijgenoten rekenen die dan in onze plaats zullen reageren." Tine heeft het hoofdstuk Verkeer en Ruimtelijke Ordening geschreven. Zij beaamt dat de Rooie Vrouwen overal bij proberen te zijn „Als je dan ook vrou wen vraagt om ergens naar toe te gaan krijg je daardoor al gauw te horen dat ze al verschillende avonden bezet zijn om die reden." Hebben jullie kontakten met het CML, SOL en VAC en dergelijke. „Gerdien Strijkers zit namens de Rooie Vrouwen in de VAC Jeanette de Jong is Rooie Vrouw maar zit voor zichzelf in het SOL. Carolien Magnus zit in de planadvies- groep BEREIDHEID Burgemeester en wethouders ver melden in hun nota dat men een voor waardenscheppend beleid wil voeren. Hiermee doelt men op de mogelijkhe den van organisaties in Leusden om aktiviteiten op te zetten Hierbij wordt dan wel de kanttekening gemaakt dat de medewerking hiertoe afhankelijk is van de politieke bereidheid van de ge meenteraad Oftewel: hier wordt ge woon weergegeven hoe het systeem werkt Als het goed werkt weerspiege len de wensen van de gemeenteraad de wensen van de Leusder bevolking De nota van de Rooie Vrouwen stelt dat de gemeenteraad in zijn beleidspro gramma een standpunt dient te formu leren waarin emancipatiewerk nadruk kelijk aandacht moet krijgen In de nota van de Rooie Vrouwen zit een verlanglijstje verwerkt met voor vele guldens aan wensen (kin deropvang, buurthuizen in iedere wijk e.d.). Welke uitgaven zouden jul lie terugdraaien om jullie wensen te kunnen bekostigen? „De evenementenhal zou er - in ieder geval niet in deze vorm - niet komen,'' aldus Heieen. Het Is duide lijk dat de prioriteiten dan heel an ders gaan liggen. Tine trekt de verge lijking met het huishouden waarbin nen je ook zorgvuldig moet afwegen alvorens tot aanschaf over te gaan. Leonie Merts LEUSDEN - Langs de vijverpartij in Alandsbeek-Oost is in april van dit jaar een hekwerk aangebracht op plaatsen waar een voetpad pal langs het water loopt ol een speelplaats bij het water is Dit definitieve hekwerk is in de plaats gekomen van de tijdelijke afrastering die in augustus 1979 rond de vijver is geplaatst Binnenkort zal de tijdelijke en inmiddels grotendeels versleten omheining worden verwijderd. LEUSDEN - De behoorlijke plensbuien afgelopen zaterdag hebben er voor gezorgd dat de brandweer van Leusden een paar uur aan het werk Is geweest om ondergelopen gedeelten weer begaanbaar te maken. Zo moest de plaatselijke brandweer uitrukken naar de parkeerplaats van Alberts Cor ner waar op sommige plaatsen het water zo hoog stond, dat au to's er niet meer geparkeerd konden worden. Het wegpom pen van het overtollige hemel water duurde ongeveer een uur. Veel meer tijd had de brandweer nodig om de Appelweg, waar de politieschool aan is gelegen, weer berijdbaar te maken. Op het diepste punt stond het water 70 centimeter hoog. Het duurde van circa zeven tot negen uur 's avonds eer de brandweerlie den dit karwei geklaard hadden. De Appelweg was blank komen te staan, doordat deze weg lager ligt dan de omgeving. Door de hevige regenval zijn In Leusden geen kelders zoda nig ondergelopen, dat de brand weer moest worden ingescha keld. Rozendaallaan 9 Leusden-C LEUSDEN Gedurende de peri ode van 20 iuli toten met 15 augustus gelden voor de Openbare Biblio theek Leusden Centrum de volgende openingstijden: Dinsdagmiddag -14 00-17.30 uur Dinsdagavond -18.30-21.00 uur Woensdagmorgen -10.00-12 30 uur Vrijdagmiddag -14 00-17.30 uur Vrijdagavond -18.30-21 00 uur Voor de bibliotheek „De Boeken molen" in Leusden Zuid gelden voor de periode van 3 tot en met 28 augus tus de volgende openingstijden Maandagmiddag -14 00-17.00 uur Vrijdagavond -18 30-20.00 uur LEUSDEN De oppascentrale is wegens vakantie de hele maand au gustus gesloten Mocht u in deze periode om een oppas verlegen zit ten. dan kunt u een van de volgende telefoonnummers bellen 940760; 940653, 941621; 942353; 942099 en 945391. Vanaf 1 september hoopt de op pascentrale u weer van dienst te zijn UIT HET POLITIE 7 It AtMMHU GEVONDEN Sleuteletui met geld en huissleutel op parkeerterrein Hamershof, tel. 946521. VERLOREN In de buurt van de Wip-Wap kleuter school lichtgroen jack en een donker blauw stoffen tasje met gymschoenen en gympak, tel. 03498-3750 GEVONDEN Sleutelbos met vier sleutels en label ,,APN', boek „Recht voor verpleegkun digen" VERLOREN/WEGGELOPEN Gouden armband met inscriptie „Ada"; gele nylon boodschappentas; rol plastic; sleutels in etui, rood trai ningsjack; polstasje met bril; Welsh hond „Dissy", bril in groene koker; lin nen tas met 2 engelse boeken POGING TOT AANRANDING Op de Lockhorsterweg heeft donder dagmiddag een ongeveer achttienjari ge jongen een inwoonster uit Leusden trachten aan te randen De Leusdense reed op haar fiets op de Lockhorsterweg toen zij plotseling werd lastig gevallen door de jongeman. Zij wist echter de jongen te ontkomen. De dader is richting Amersfoort vertrok ken VROUW TREEK BRAK ENKEL IN DE Donderdagavond is de politie de GG en GD behulpzaam geweest met het zoeken naar een vrouw die tijdens het wandelen in De Treek haar enkel had gebroken De plek waar mevrouw P. uit Eindhoven was gevallen, was met de auto niet te bereiken. Op een brancard werd zij via de paadjes vervoerd naar de ziekenauto die haar naar het zieken huis vervoerde GEKANTELDE VRACHTWAGEN De Driesprong in Stoutenburg is vrij dag een tijdje voor het verkeer afgeslo ten geweest. De oorzaak was een ge kantelde vrachtwagen die de weg zo versperde dat het verkeer omgeleid moest worden De vuilnisophaalwagen moest in de bocht krachtig remmen waardoor hij kantelde. De brandweer heeft de straat weer schoongespoten. GEPARKEERDE AUTO AANGE REDEN De op de Hamershof geparkeerde auto van de heer W. uit Leusden werd vrijdag beschadigd toen mevrouw H met haar auto tegen deze wagen aan reed. Er ontstond alleen materiële schade. HANDGEMEEN In het verpleeghuis van Lisidonahof heeft zich zaterdag een handgemeen voorgedaan waardoor de heer E. uit Leusden zich onder doktersbehande ling heeft moeten stellen De heer D. uit Amersfoort was bin nengekomen om de heer E. ter verant woording te roepen in verband met een familieaffaire Doordat D zijn emoties niet meer de baas kon blijven kwam het tot een handgemeen waarbij D. rake klappen aan E. uitdeelde De heer E. liep enkele kneusingen op Tijdens het handgemeen sneuvelde er ook een ruit. De heer D. die er van door was gegaan kon later door de poli tie van zijn bed worden gelicht. Na ver hoor op het bureau werd hij weer heen gezonden. BROMFIETSER TEN VAL Zondag moest de heer O uit Leus den met kneuzingen naar een zieken huis in Amersfoort worden vervoerd na dat hij met zijn bromfiets ten val was geraakt De heer O reed op zijn bromfiets op de Driftakkerweg. Door een vermoede lijk te zware boodschappentas die om hoog kwam werd de brommer stuurloos en kwam O ten val SCHOORSTEENBRANDJES In het weekend heeft de brandweer tweemaal moeten uitrukken om een schoorsteenbrandje te blussen In een woning in Walstro brak een schoor steenbrand uit waarbij de schade be perkt bleef. Ook in de Nassaulaan in Leusden Zuid moest de brandweer assistentie verlenen Hier was de situatie precair, maar omdat de brandweer snel ter plaatse was kon ook hier de schade gering blijven. KROMME LICHTMAST Op de Middenweg heeft zondag de heer S. uit Leusden een lichtmast om vergereden Er ontstond materiële schade. REEGEIT GEDOOD Op de Ooievaarshorsterweg is zon dag een reegeit aangereden door de heer P. uit Woudenberg De ree is ver wond weggelopen De jachtopziender is gevraagd het gewonde dier op te spo ren. ACHTERVELD VERLOREN Bij de politie te Achterveld, tel. 1734, is als verloren opgegeven. Een zilveren letter A (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN/NIJMEGEN - De der tienjarige Leusdenaar Jeroen Hesp heeft vorige week een bij zondere prestatie geleverd. Hij heeft, als één van de jeugdlgste deelnemers, de Nijmeegse vier daagse uitgelopen. Volgens zijn moeder is het Je roen, die aan de Waterhoen num mer 15 woont, uitstekend beval len. „Hij heeft me verzekerd", al dus mevrouw Hesp, „dat als je er eenmaal hebt meegedaan, je er nooit meer van af komt". Dus Je roen heeft nog een mooie wandel toekomst voor zich. Ja, u ontvangt van ons gratis het fantastische HANDY HANDY BALSPEL, voor jong en oud (fijn voor de vakantie), wanneer u een abonnee opgeeft op de Bovendien ontvangt de nieuwe abonnee een prachtige plant.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3