„Tekenen, dat het gedrukt staat" 500 jaar grafische kunst Heel fijn kabouterboek van Phiny Dick en Marten Toonder tl1 De eerste twee levens van Lukas-Kasha De ups en down van een topwielrenner Ad. „Stamboom onderzoek", prima boekje om mee te beginnen Goede oorlogs boeken voor de jeugd „Prins in Brooklyn" IJ Tekenen dat het gedrukt staat 500jaargrafick in Ncdcrlai ui 'X - ,J Samenstelling: Bert Vos Prins in Brooklyn DINSDAG 4 AUGUSTUS 1981 Ad van der Blom Vijfhonderd jaar grafiek in Nederland, de ondertitel van een prachtig boek: Tekenen dat het gedrukt staat", samen- esteld en geschreven door Ad van der Hom. Dit zorgvuldig samengestelde verzicht van wat de grafische kunst In jjf eeuwen heeft opgeleverd, verscheen erst bij Kosmos te Amsterdam. Nu is er en tweede druk verschenen bij Icob te Jphen aan de Rijn. De moeite waard, ooral voor de liefhebbers! Van der Blom heeft er geen half werk van emaakt. Aan de hand van honderden grali- che prenten, moeizaam bijeengezocht uit talrijke kollekties van musea en archie- ien, geeft hij een overzichtelijk beeld van de jrote hoeveelheid soorten grafiek, de tech- ueken die daarbij zijn gebruikt en bijzonder heden over de maker. Een kunsthistorisch overzicht, waar de liefhebbers hun vingers bij af zullen likken En dat allemaal voor een vriendenprijsje van 24.90. In Tekenen dat het gedrukt staat" vertelt Ad van der Blom op onderhoudende wijze de ontstaansgeschiedenis van de grafische prent, waarbij gebruik werd en wordt ge maakt van afdruk-technieken, zonder dat echter spreke is van een reproduktie Het zou in dit korte bestek wat te ver gaan om al die technieken nader te omschrijven, maar de geschiedenis fascineert, waarbij het werk van de kunstenaar tot leven komt door de talrijke illustraties met uitgebreide bij- en on derschriften. Van der Blom heeft een prettige stijl van vertellen Niet saai, maar helder en niet zon der humor Mede daardoor maakt dit boek de doorsnee leek nieuwsgierig en wordt de grafische kunst toegankelijker dan het geval zou zijn geweest via een gortdroge, puur- technische verhandeling, die. hoe technisch juist ook, de doorsnee lezer af zal schrikken Het boek is kompleet Dat wil zeggen, dat het niet alleen een uitstekend overzicht geeft van de grafische kunstgeschiedenis, maar tevens aanvullende gegevens biedt ten aan zien van het verzamelen van grafiek en het lezen er over (uitgebreide literatuurlijst) Met een personen- en onderwerpenregister, dat spreekt! „Tekenen dat het gedrukt staat", door Ad van der Blom 500 jaar graliek m Nederland 1980 Uit gave Icob te Alphen a d Rijn Gebonden, tors for maat, veel illustraties. 191 blz prijs 24 90 Bij een titel als „Het Kabouterboek" wordt snel gedacht aan onwerkelijke ver balen over kabouters en elven die nooit door de mensen gezien worden en de vreemdste dingen beleven. Dat gaat ech ter voor dit boek niet op. Het kabouterboek van Phiny Dick is met name een voorleesboek voor kinderen van 4 tot en met 8 jaar. Gebeurtenissen zoals een sneeuwpop, die aangezien wordt voor een bevroren iemand, een schat die opgegraven wordt en uiteindelijk alleen maar een kluif is Schipbreuk leiden in de vorm van het vlot expres om laten slaan en zelf naar de kant lopen Het zijn allemaal herkenbare verhalen voor kinderen. Niet alleen de kabouters Pom, Suizebol en Bijdepink komen in het boek voor maar ook de dieren uit het bos. Deze dieren hebben ieder een eigen per soonlijkheid. Zo is de uil quasi-wijs, de kraai zoals bekend graag op andermans eigen dommen uit. Toch is deze zelfde kraai eigen lijk ook oud en eenzaam Alle dieren verto nen buiten de bekende eigenschappen ook meer menselijke eigenaardigheden. Het leuke van dit boek is dat de kinderen erg geïnteresseerd zijn bij het voorlezen, ook al door de fijne tekeningen van Marten Toon der Maar als ouder maak je zelf nog meer op tussen de regels door. waar ik in stilte van genoten heb. De manier van schrijven doet heel prettig aan, juist omdat er niets overdre ven wordt. Ondanks het 275 bladzijden tel lende boek, kan ik u verzekeren dat er dagen (of avonden) leesplezier aan verbonden zijn bij Elsevier-Van Goor (Amsterdam/Brus sel) verscheen de 272 pagina's dikke jon gensroman „Gele trui tegen wil en dank" Het door de in de Pellenaars-periode van de wielerronde van Frankrijk zo bekende radio verslaggever Jan Cottaar (een tourexpert bij uitstek) geschreven boek behandelt in 49 hoofdstukken de stormachtige ontwikkeling van de jonge Brabantse wielrenner, die op 21 -jarige leeftijd van de amateurs overstapte naar de profs en meteen maar de moeilijke etappenkoers Dauphiné Libéré (een voor proefje van de Tour de France) wist te win nen. Desondanks mocht hij - in dienst van een sterke Franse profploeg - pas het volgende jaar starten in de Ronde van Frankrijk, de allerzwaarste wielerkoers ter wereld. In de laatste etappe viel zijn vóór hem op de eerste plaats staande kopman door een ongeluk uit en dat hielp de Brabander aan de zo felbe geerde gele trui Een beetje onwaarschijnlijk, dat is waar, maar de vlotte pen van Cottaar maakte dat aanvaardbaar. Evenals trouwens ook het te ven en „werken" van de enige buitenlandse renner in de Franse topformatie. Hennie Kui per heeft destijds andere ervaringen opge daan bij Peugeot, hetgeen toch niet weg neemt, dat het verhaal in het tourboek van het begin tot het einde zeer leesbaar bleef Het grote aantal voor een deel op zichzelf staande hoofdstukken maakt mogelijk, dat het boek niet per sé achter elkaar uitgelezen moet worden om het verband vast te hou den. Wij hebben de „twee profjaren van Bart Roest' - het Brabantse wielerfenomeen, dat de hoofdrol vertolkt - op een zondagmiddag verwerkt omdat de spanning ons goed bezig hield Jan Cottaar beschreef en passant het vrijwel complete internationale programma van een toprenner met de ups en downs, die de „dwangarbeiders van de weg" in hun doorgaans korte glorietijd meemaken. Kortom, een boek, waaraan jeugdige wlelerllefhebbers veel plezier zullen bele ven. De paperback kost 17,90 (272 pagi na's, Inclusief feiten en cijfers uit de Tour en een verklarende woordenlijst). P. C. Lukas is een luie nlksnut, die zich der halve kostelijk vermaakt. Geen sprekend voorbeeld voor de jeugd, maar ach, je kunt natuurlijk niet altijd serieus stude ren voor iets, waarvan het pas later zal blijken of het ook zin heeft gehad. Lukas heeft geen behoefte aan dit soort onzin en brengt de dagen dan ook In volledige ledigheid door, daarbij danig de spot drij vend met zijn hardwerkende medemens. Lukas Is timmermansleerling, die In de houtkrullen aan zijn hoognodige rust komt, terwijl zijn baas zich suf piekert over zijn opvolging. Dat zou Lukas moe ten zijn, maar Lukas vindt dat maar niks. Stel je voor, dat betekent, dat hij zou moe ten werken Tijdens een marktdag vraagt een tovenaar een vrijwilliger voor éên van zijn opzienba rende trucs. Aangezien Lukas-Kasha niet al leen lui is. maar voor de duivel niet bang en gek op onbekende zaken, neemt hij de uitda ging aan Het is wel een bijzondere truc, want Lukas komt terecht in een voor hem volslagen onbekende Oosterse wereld, v/aar hij niet alleen vermakelijke en gevaarlij ke avonturen beleeft, maar ook nog koning van Abadan wordt „De eerste twee levens van Lukas-Kasha" werd geschreven door Lloyd Alexander, die door zijn fantasierijke vertellingen en bloemrijk taalgebruik een ge liefd auteur is bij oudere jeugd, en veel vol wassenen. Zijn boeken zijn vol fantasie, om dat (zoals Alexander zelf zegt) „kinderboe ken die een gewoon stuk realiteit doorgeven de wens naar „beter" en „anders" alleen op de achtergrond kennen, terwijl fantasiever halen de hoop en de droom in jeugdige le zers wakker houden. Dus niet zozeer wensvervullend als wel „hoopvol dromend"." Alexander is in Ameri ka ook bekend als cartoonist maar vooral als vertaler van Franse poëzie, Sartre en als schrijver van een twaalftal romans Kinder boeken hebben zijn absolute voorkeur „De eerste twee levens van Lukas-Kas ha" is inderdaad ook een boek, waar volwas- 'aBSK: l)t eerste (WA even». Iukav k.ish.i i i senen nog veel plezier aan kunnen beleven Alexander is er de man niet naar om zijn held Lukas-Kasha voor eeuwig een niksnut te la ten blijven. Zijn onverwachte reis naar die verre Oosterse wereld is niet alleen amu sant, spannend en avontuurlijk, maar blijkt tenslotte méér waarde te hebben voor Lukas dan dat alleen. Zoals hij dan ook aan het slot konkludeerde: „Vroeger bekommerde ik me om niets en nu heb ik niets om me om te bekommeren" „De eerste twee levens van Lu kas-Kasha" Is een voortreffelijk jeugd boek voor kinderen vanaf elf jaar. De moeite waard. V „De eerste twee levens van Lukas-Kas ha", door Lloyd Alexander (The two first lives of Lukas-Kasha, 1978) Vertaling- M Slagt-Prins 1981. Uitgave. Westfriesland te Hoorn. Gebonden. 158 blz prijs 21,50 Met illustraties van Teja Hendriks „Prins in Brooklyn" is misschien een tik keltje Amerikaans omdat het nu eenmaal speelt in de Verenigde Staten, maar in es sentie zou het verhaal zich overal kunnen afspelen De „prins" in het verhaal van de befaamde schrijfster Paula Fox is een neger jongetje, James Brooklyn, die van school en huis wegloopt in de hoop zijn moeder te vin den, die in het ziekenhuis ligt, maar in zijn gedachten naar Afrika is gegaan en daar als een vorstin regeert Kortom een aan te bevelen boek. „Het Kabouterboek", door Phiny Dick, met illustraties van Martin Toonder. Voor kinde ren vanal 4 jaar Uitgave Van Goor Jeugd boeken-Amsterdam Gebonden 272 blz pri|S 19,50. boeken, voor u besproken Paula l'Vix Paula Fox Er zijn veel mensen die het maar niks vinden: al dat gewroet in het verleden van de eigen familie. De doden moet je laten rusten, zeggen ze. Het is natuurlijk een standpunt, maar het aantal mensen dat begint met het uitzoeken van de eigen stamboom stijgt sterk. Dat blijkt bijvoor beeld heel duidelijk aan de groeiende reeks aanvragen bij instituten en organi saties die zich met stamboom-onderzoek (genealogie) bezighouden. En laten we eerlijk zijn: stamboom-onder- zoek is niet alleen erg boeiend en fascine rend, het is tevens een ongekende duik in de geschiedenis van land en streek, waarbij de onderzoeker facetten tegenkomt, die hij of zij beslist met tijdens de geschiedenislessen op school heeft gehoord Wie de eigen stamboom wil uitzoeken be gint natuurlijk in het heden en werkt dan stapje voor stapje terug in de tijd Sommigen slagen al snel in het samenstellen van een stamboom Zij hebben dan geluk, want het komt veel vaker voor. dat bepaalde gege vens. die nodig zijn. verdwenen zijn, ver brand of naar elders zijn gebracht en nooit meer boven water zijn gekomen Het is dan een kwestie van stug door blijven zoeken, in rijks-, stads- en gemeente-archieven, kerk registers. doop- en trouwboeken, biogra fieën. tijdschriften etc. etc. Hoe dat allemaal het beste gedaan kan worden, hoe je systematisch te werk kunt gaan om zo n goed mogelijk resultaat te krij gen. is te vinden in een uiterst handig kom- pakt en vooral kompleet handboekje van Aad van der Tang „Stamboom Onderzoek' Van der Tang is er in geslaagd om in zo n 140 blz een goede aanzet te geven tot zo n stamboom-onderzoek Wie dit boekje leest, zal ongetwijfeld direkt willen beginnen. Het boek besluit met een literatuur-lijst, een schat aan zeer nuttige adressen van archie ven. bibliotheken e.d en uiteraard een regis ter Want iedere onderzoeker is altijd erg blij met een volledig register achterin een boek Het bespaart erg veel tijd Wie de eigen familiegeschiedenis op papier wil zetten, zal veel aan deze hand leiding hebben. Aanbevolen. „Stamboom Onderzoek", door Aad van der Tang, 1981 Uitgave Het Spectrum ie Utrecht inde Prisma-pocketreeks. 143 blz. prijs 7.90 Soms heb je de indruk, dat er op school maar erg weinig wordt gesproken over de laatste tweede wereldoorlog. De geschie denis beperkt zich voornamelijk tot de Romeinen, Karei de Grote en wat daarna kwam, maar over de laatste wereldoorlog zijn de geschiedenisboekjes vaak tame lijk vaag. Toch zou juist daaraan wat meer moeten worden gedaan. De zwarte jaren van het fascisme leeft sterk bij de oude ren, ook nog na 35 jaar. Het is daarom goed, dat er verschillende boeken wor den uitgegeven voor de jeugd, waarineen bepaalde periode uit de oorlogsjaren worden behandeld. Bij Van Goor ver schenen twee jeugdboeken, die wat dat betreft van harte kunnen worden aanbe volen: „Vlucht naar Engeland" van Ab Visser en „Kinderen in de oorlog" van Gil Lacq. „Vlucht naar Engeland" gaat over Dick en nenk. twee schooljongens, die langzaam maar zeker betrokken raken bij het verzet tegen de Duitse bezetters Het wordt zelfs zo gevaarlijk voor één van hen, Dick, dat deze naar Engeland moet vluchten. Afgezien van het feit, dat het boek erg spannend is ge schreven, wordt door Ab Visser ook op uit stekende wijze de achtergronden geschetst van het hoe en waarom van de Duitse bezet ting. de terreur en de jodenvervolging De Belgische schrijver Gil Lacq kreeg voor zijn „Kinderen in de oorlog" de Grand Prix de Litérature du Salon de l'Enfence. Het verhaal wordt verteld door een jongetje, dal zes jaar is als op 10 mei 1940 de Duitse legers het land bezetten. Gil Lacq beschrijft hoe een kind de bezetting, de honger, kou en angst ervaart Wat er allemaal gedaan moest wor den om aan eten te komen Ook hij doet op zijn manier mee aan het verzet tegen de Duitsers. Dat weglopen brengt hem bij nader inzien danig in de moeilijkheden, want hij ontmoet drie straatschoffies, die zich in hun onder houd voorzien door honden te stelen en ze tegen beloning terug te bezorgen. Eén van die honden, Gladys, blijft bij James tijdens zijn spénnende avonturen in de typisch Amerikaanse. New Vorkse wereld waarin James is opgegroeid. Dat hij er tenslotte in slaagt om zich te onttrekken aan de minder legale bezigheden van Gino. Stick en Blue vormt het goede slot van dit stukje realiteit, met daarbij een thuiskomst en de aanwezig heid van zijn moeder En ook al is zij dan geen prinses, hij voelt zich wel degelijk een prins in Brooklyn. Een warm geschreven boek, direkt aan sluitend bij de gedachtenwereld van een tienjarig jongetje „Prins In Brooklyn", door Paula Fox. (How many miles to Babylon?". 1967). Vertaling Loes Luxen met illustraties van Mercedes Gebonden. 104 blz. 14,90 „Kinderen in de oorlog" is een boek, waar in de sfeer van de oorlog geheel vanuit de denkwereld van een kind wordt beschreven. Terecht bekroond „Vlucht naar Engeland", door Ab Visser 1981 Uitgegeven door Van Goor Elsevier te Amsterdam Paperback. 144 blz prijs 14.90. „Kinderen in de oorlog", door Gil Lacq 1981 Nederlandse vertaling Daniël Visser Uitgave: Van Goor Elsevier te Amsterdam Paperback, 128 blz 14,90 DE WONDERE WERELD VAN DE BER GEN: MAGISTRAAL STANDAARDWERK (door Bert Vos) Vanaf het begin van de mensheid zijn de bergen met het leven verweven ge weest. Niet alleen met het dagelijkse wel en wee (met name van de bergvolkeren), maar ook In geestelijke zin. De berg Olympus was de zetel der Griekse goden, van de oppergod Zeus en de zijnen. De berg Ararat was de plaats, waar de ark van Noach strandde na de zondvloed. In het Andesgebergte werden de tempels van de Inka's gebouwd, terwijl de bergen van Tibet volgens overleveringen nog steeds de wijze oude mannen van het verleden herbergen in verborgen tempel dalen. De berg als een heilig monument, wellicht voortspruitend uit het ontzag van de mens voor de soms gigantische rots massa's, die tot ver boven het wolkendek de hemel In steken. In de sprookjes en legenden liggen de geheime en verheven plaatsen vaak hoog In de bergen, ontoegankelijk bijna voor de gewone mens. Maar natuurlijk is het gebergte méér dan een verzamelplaats van al dan niet fictieve heiligdommen. Wie de bekoring van de bergwandeling heeft ondergaan, in een lichte roes door de ontegenzeggelijke schoonheid en kracht die de soms woeste bergpieken en diepe kloven uitstralen, wie aan de voet van een nog werkende vulkaan heeft gestaan en de bitte re geur van zwavel heeft geroken; of hoog boven de gletscher heeft gezweefd in zo n fragiel lijkende skilift, die zal misschien ook een gevoel van nietigheid over zich hebben gekregen Een gevoel van diep ontzag voor deze soms ongenaakbare schepping van de natuur Achter de schoonheid, de woestheid en de macht van de hoogte verbergt zich een ge heel eigen wereld, een eigen geschiedenis van miljarden jaren, samengestuwd in gi gantische rotsblokken, van diep onder de aarde omhoog geduwd door de krachten van de planeet Afgeslepen door het eeuwige spel van weer en wind, vervormd tot grillige figuren, die in hun soms schijnbare symme trie menselijke kunstwerken gelijken De weg omhoog voert vaak naar een prachtige wereld vol leven. Een wereld, die nog nauwelijks ontgonnen, laat staan ont dekt is en in kaart is gebracht, maar tevens een wereld, waarin de mens een nietig on derdeel van het gigantische ..schilderij" vormt. Meer dan twee jaar lang hebben verschil lende deskundigen gewerkt aan de totstand koming van een schitterend standaardwerk „Het bergenboek (Die Welt der Gebirge). dat kortgeleden in de Nederlandse vertaling van W A. de Jonge bij Zomer Keuning verscheen Ruim driehonderd pagina's in groot formaat. Wie begint met lezen en kij ken komt onwillekeurig in de ban van de bergen, die in een rijk scala van schitterende kleurenfoto's bladzij voor bladzij aan je oog voorbij trekken Het team van wetenschappelijke en alpi- nistische specialisten hebben een indruk wekkend standaardwerk het licht doen zien In totaal bevat „Het bergenboek" zo n 600 illustraties, waaronder 130 paginagrote kleu renfoto's Het boek bevat zeven hoofdstukken waar in alle aspecten van bergen en gebergten in tekst, beeld en speciaal ontwikkelde grafie ken worden belicht. „Het bergenboek' straalt een tot nu toe ongekende complexiteit en nauwkeurigheid uit: over het ontstaan en de geschiedenis van bergen, over de geografische structuur, klimatologie, planten- en dierenwereld en over natuurrampen zoals lawines, aardver schuivingen en vulkaanuitbarstingen. In het middelpunt van dit alles staat steeds de mens. zijn verovering van de bergen vroeger en nu. de mens die de hoogste top pen bedwingt, de bergtoerist. de sportman, de ingenieur en constructeur van imposante bouwwerken, die enerzijds gebergten ont sluiten en anderzijds geweldige natuur krachten moeten indammen Dit veelomspannende werk noemt en be schrijft alle aardse gebergten, ook de onder zeese en poolgebergten. Het geeft inzicht in theorieën over het ontstaan van bergketens en gaat uitvoerig in op landschapsvormende krachten als vulkanisme en aardbevingen, gletsjers, luchtbewegingen, elektrische en optische verschijnselen, al dan niet be schermd dieren- en plantenleven, de Noord- amerikaanse National Parks, de ontstellen de bergcatastrofe in Peru (1970). overstro mingen en de rol van bergen in de mytholo gie. schilderkunst en geschiedenis. Verder uitgebreide informatie over alpinis me. belangrijke expedities en hun leiders, de heroïeke veroveringen van Mont Blanc en Mount Everest, het exploiteren van bodem schatten. de bouw van spoorwegen en tun nels en verbouw van gewassen op berghel lingen. „Het bergenboek" is een onmisbaar stan daardwerk voor natuurliefhebbers, alpinis ten, ski-liefhebbers, tperisten. geologen en allen die zonder een stap te-verzetten al lezend en dromend in de wolken willen ra ken! ,Het bergenboek", samengesteld door prof. dr Albert Baumgartner e a. 1981 Ver taling. W A. de Jonge Uitgegeven door Zomer Keuning te Ede Gebonden, groot formaat Prijs 157.50. DIERENLEVEN IN HET GEBERGTE Natuurlijk, u zult in de Europese bergen niet direkt een lama of een beer tegen komen (en dat Is misschien maar goed ook), maar wél een steenbok, boommar ter. woelmuis, de vale gier, de smaragd hagedis, de gems, herten en reeën en als u geluk hebt een wolf, zoals in de Italiaan se Apenijnen en In enkele berggebieden van Spanje en Portugal. Als u méér wilt weten of wat er leeft in de Europese en andere grote ebergten In de wereld, dan zult u dat vast kunnen vinden in het schit terende naslagwerk „Dierenleven in het gebergte" geschreven door Edward R. Riccluti, in de serie „Dierenleven" door Kosmos te Amsterdam uitgegeven. Afgezien van de uitgebreide beschrijvin gen en de talrijke foto's (veelal in kleur) van de verschillende zeldzame en minder zeld zame diersoorten in de bergen, wordt in het kort tevens aangegeven hoe de bergen zijn ontstaan, met achterin het boek een verkla rende woordenlijst ten aanzien van de ver schillende soorten bergen in de wereld. Te vens naast een register en een reeks teke ningen over verschillende hooorns van ge hoornde dieren ook een lijst van 's werelds hoogste bergen De hoogste berg in Europa is. nee toch niet de Mont Blanc. maar de Elbroes in het Europese deel van de Sowjet- Unie, zoals de grootste berg in Afrika in Tan zania ligt. de toppen van de Kilimandjaro. De op één na hoogste berg ter wereld is simpel „K 2" genoemd en ligt in Kashmir, 8610 meter hoog. 240 meter minder dan de Mount Everest. „Dierenleven in de bergen" is een boeiend naslagwerk. Met naast de talrijke, vaak schitterende foto's, een boeiende, be grijpelijk geschreven tekst. „Dleronloven In de bergen," door Edward R Ricouti 1979 Uitgave: Kosmos te Amsterdam Gebonden 229 blz pnis 40-

Leusder Krant | 1981 | | pagina 5