êi Bewoners ..Waterloo" ontstemd over proef met crossen op Leusderheide R. van Doorn nieuwe groepscommandant „Burengerucht" valt wel mee in Leusden Ongenoegen geuit in brief aan college en raad Leusden weer gegroeid I.V.N.- wandeling •(HM •fr J E: nr Geluidsoverlast is niet te accepteren VANIIAAtt IN IIE LEIISRER KRANT 450.000 bakstenen voor nieuw raadhuis Oppascentrale gesloten Is Reimus&Snel Leusder Krant Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Geen krant ontvangen? HEDEN INSCHRIJVING FOTO-KOPIE NODIG? Rijkspolitie heeft het rustig Verantwoordelijk redakteur. BERT VOS Redaktie en administratie: Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495, b.g.g. (03420) 16141 Telex B.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement f 13,10 per kwartaal. Uitgave B.O.U. B.V. DINSDAG 11 AUGUSTUS 1981 - 13e JAARGANG NO. 32 ONAANVAARDBAAR (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN De bewoners van het Leusdense buurtschat Waterloo zijn zeer ontstemd over de door het college van B. en W. verleende toestemming aan de motorcrossverenigingen van Leusden en Zeist om voor een proefperiode van zes weken te crossen op een terrein op de Leusderheide. Zij vinden dat de geluidsoverlast van de motoren ontoelaatbaar Is. In een brief aan burgemeester en wethouders én aan de gemeenteraad verzoeken de bewoners van „Waterloo" de proef periode onmiddellijk te beëindigen, waardoor zij verlost worden van het hinderlijke crossgebrul. ophogen, egaliseren, het aanleggen van sport-, wedstrijd- en speelterrei nen etcetera niet toelaatbaar is. Ook B. en W. is het niet toegestaan hierop ontheffing te verlenen, „indien daardoor, danwel door de daarvan, hetzij direkt hetzij indirekt, te ver wachten gevolgen, schade wordt toegebracht aan de landschappelij ke. natuurwetenschappelijke of cul tuurhistorische waarde van het ge bied. waarvoor dit voorbereidingsbe- sluit van kracht is" (lid 3 van het besluit)", aldus de briefschrijvers De buurtschapbewoners verzoe ken het college en de raad om zeer spoedig de proefperiode voor het crossen te laten beëindigen en hen van verdere geluidsoverlast te bespa ren. Zij wijzen er op dat vanwege het verkeer op de S9 zij al gebukt gaan onder lawaaioverlast, die de normen zoals vermeld in de Wet op de Ge luidshinder ver overschrijdt. ..Elke verdere verhoging van de geluidso verlast is voor ons onaanvaardbaar", is de klare taal van de bewoners van het buurtschap Waterloo. In een eerste reactie laat de woord voerster van de gemeente weten dat de brlefschljvers het bij het verkeerde eind hebben als zij zeggen dat het crossterrein onder het voorberel- dingsbesluit valt. „Dat klopt niet. Het voorbereidingsbeslult geldt alleen voor het militair terrein op de Leus derheide" aldus de gemeentelijk woordvoerster. Verder deelt zij mee, dat voor de crossbaan het (oude) bestemmingsplan met de aanwijzing bosbouw van toepassing is. De brief van de buurtschapbewoners zal vol gende week In de B. en W.-vergade- rlng worden besproken. Zoals bekend heeft de staatssecre taris van het ministerie van Defensie onlangs aan de Motorclub Zeist en de Crossvereniging Leusden toestem ming gegeven om gedurende een jaar bij wijze van proef een terrein op de Leusderheide, nabij de tankwerk plaats. te gebruiken voor crossactivi teiten. Mede met het oog op de belan gen van de omwonenden (bewoners ..Waterloo") wil het gemeentebe stuur eerst een definitief standpunt ten aanzien van deze proef bepalen als er meer bekend is over het ver wachten lawaai. Daarom wordt er tot en met 15 september op de zaterda gen van 10 00 tot 17.00 uur en op de woensdagen van 18.00 tot 21.00 uur door de crossers van beide vereni gingen proefgedraaid Tijdens deze proef worden geluidsmetingen ver richt. STOREND ,,Naar aanleiding hiervan", schrij ven de bewoners van ..Waterloo" aan B. en W.. „willen wij (zoals bekend nog steeds inwoners van de gemeen te Leusden) het volgende opmerken. Wij zien niet in waarom het college van B. en W. het nodig acht proeven omtrent crossactiviteiten te nemen. Immers illegale crossactiviteiten op hetzelfde terrein hebben al lang aan getoond hoe storend het geluid van het crossen is op de omgeving en welke overlast dit voor de omwonen den betekent". Het buurtschap vindt het belachelijk dat zes weken lang tweemaal per week geluidsmetingen bij het proef-crossen worden gehou den. „Wij vinden het onacceptabel, dat ons zo lang voor dergelijke metin gen een geluidsoverlast (die wij za terdag 1 augustus reeds hebben kun nen ervaren) wordt opgelegd", aldus de bewoners van het buurtschap Wa terloo. BESTEMMINGSPLAN Zij prostesteren ook met klem te gen het feit dat het dagelijks bestuur van Leusden, onder het mom van een proef, op de aanwijzing van het ter rein op de Leusderheide als bestem ming crossterrein vooruitloopt „Door vertegenwoordigers van zo wel de gemeente als van het ministe rie van Defensie is ons uitdrukkelijk toegezegd, dat zo lang in het nieuwe bestemmingsplan Den Treek ter plaatse geen crossbaan is aangewe zen, er geen crossactiviteiten daar zouden plaatsvinden. Eerst zou de normale bestemmingsplanprocedu re worden gevolgd", zo schrijven de verontruste bewoners van het buurt schap. Tenslotte wordt in de brief aan het college en de gemeenteraad opge merkt. dat het gebruik van het cross terrein in strijd is met het voorberei- N<Jingsbesluit Leusderheide. „In dit voorbereidingsbesluit heeft de raad besloten, dat een groot aantal werk zaamheden, waaronder ontginnen, I.v.m. de vakantie van onze hoofdagent kunt u bij klachten over de bezorging bellen: de B.D.U. Krantenkombinatie 03420/16141 toestel 19. Elke avond van 7-9 uur. Lepelaar 4 (hoek Middenweg) VAN DEN HEUVEL'S DANSCENTRUM Tel.: 942362. De Maatschappelijke Dienst verlening Eemland (MDE) start in september met een aantal gespreksgroepen. Een groep voor mensen met hyperventilatieklachten en twee assertiviteitsgroepen3 In Achterveld werd het professiefeest van zuster Gaudentla gevierd 3 Spaanse ontboezemingen 3 Toernooi LTV Leusden was zeer geslaagd4 Sportberichten4 Het Kapelhuis in Amersfoort: pronkstuk van vroeg Middeleeuwse bouwkunst 4 Boekenpagina5 LEUSDEN In de maand juni Is het inwonertal van de gemeente Leusden toegenomen met 25. Het totale Inwonertal per 1 juli 1981 be draagt 21.280. In juni werden er 19 kinderen gebo ren en overleden 7 inwoners Dit gegeven geeft een geboorteover schot van 12. Leusden kreeg er 109 nieuwe inwoners bij, maar zag 96 Leusdenaren vertrekken. Het vesti gingsoverschot per 1 juli is 13. De buurtschapbewoners van Waterloovinden het belacheli/k dat zes weken lang tweemaal per week geluidsmetin gen worden gehouden tijdens het.proef-crossen" op een terrein op de Leusderheide. LEUSDEN/ZUID - Adjudant R. van Doorn zal met ingang van 1 septem ber 1981 de groepscommandant van de rijkspolitie Leusden, adjudant J. van de Put, opvolgen. Adjudant Van de Put gaat met ingang van die da tum met functioneel leeftijdsontslag. Adjudant Van Doorn is 52 jaar en sinds vier jaar werkzaam bij de groep Leusden. Momenteel is Van Doorn ver vangend groepscommandant. De groep Leusden omvat het rayon Leus den-Zuid, Leusden-Centrum. Achter veld, post Woudenberg en post Rens- woude. LEUSDEN - Om het nieuwe gemeentehuis in De Hamershof te kunnen bouwen zijn er zo n 450.000 bakstenen, 300.000 kilo gram betonstaal, 3500 kubieke meter beton en 950 vierkante meter glas nodig. Dat wordt voorde liefhebbers „onthuld" in NIEUWsBOUW GEMEENTE HUIS, een uitgave van buro voorlichting gemeente Leus den. Verder staat er in te lezen, dat het hoogste punt van het ge meentehuis elf meter boven het maaiveld komt te liggen en het diepste punt drie meter onder het maaiveld. Het totale vloeropper vlak, inclusief de kelder, is 6830 vierkante meter. Voorts wordt gemeld dat zeven ton is bezuinigd in de uitvoering en inrichting van het gemeentehuis. Die bezuiniging is voornamelijk ge vonden in het toepassen van een goedkopere gevelsteen, minder prijzige vloerbedekking en minder sanitaire voorzieningen Tezamen met „meevallers" bij de aanbeste ding van de werktuigbouwkundige en electrotechnische installaties is een besparing van 700.000 gulden verkregen, waardoor de totale stichtingskosten (de optelsom van grond-, bouw-, installatie- en in richtingskosten) op dit moment op 16.236.509 gulden worden bere kend LEUSDEN De oppascentrale is wegens vakantie de hele maand au gustus gesloten. Mocht u in deze periode om een oppas verlegen zit ten. dan kunt u een van de volgende telefoonnummers bellen 940760, 940653; 941621; 942353; 942099 en 945391. Vanaf 1 september hoopt de oppas centrale u weer van dienst te zijn Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden IBDUI Verschijnt dinsdag en donderdag In de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 35 cent per mm. Bij Kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes 1,11 per regel (37 cent per mm). Losse nummers: 60 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Zaterdags gesloten. LEUSDEN Het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie (IVN) houdt op zondag 16 augustus en op woensdag 19 augustus een natuur wandeling voor het publiek. Natuur- gidsen van het I.N.V. zullen u leiden door het Trekerpunt. Speciaal aan dacht wordt er besteed aan de scha de voor de helde als men buiten de paden loopt. Mits aangelijnd kan een hond wor den meegenomen. Als er voldoende kinderen meegaan, kan een aparte kindergroep gevormd worden. Er wordt om 14.00 uur vertrokken vanaf de parkeerplaats Trekerweg (kiosk). Deze parkeerplaats is te vinden door vanaf Aart Jansen de tweede ingang te nemen Het vertrek op woensdag 19 augustus is om 19.30 uur vanaf dezelfde plaats. Voor nadere inlichtingen telefoon 033- 10881 Taxaties bv makelaardij og hamersveldseweg 26 leusden, tel. 033-944569 Rozendaallaan 9 Leusden-C. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Een mooie zo merse dag. De zon staat strak aan de blauwe hemel en de thuisblijvers zoeken verpozing in de achtertuin. Uit een van de tuinen schalt harde muziek uit een transis torradio. Sommige zonaan- bidders vinden het helemaal niet zo erg dat bij een van de buren zo'n harde muziek te horen is. Enkelen echter win den zich vreselijk op over de ze overlast. Verzoeken om de radio zachter te zetten le veren niets op. Dan wordt er gescholden, op den duur over en weer. Maar de mu ziek blijft op hetzelfde volu me. Er ontstaat een burenru zie. De politie wordt gewaar schuwd om de zaak te sus sen. Dit is maar een verzonnen voorbeeld; maar in de praktijk komt het nogal eens voor dat harde muziek, vooral in de zo mermaanden, de aanleiding is voor een fikse onenigheid tus sen buren. Niet alleen radio's met wijd opengedraaide volu meknoppen, maar ook rook walmen van de barbecue, schreeuwende kinderen, rate lende elektrische heggescha- ren en dergeli|ke kunnen er wel eens de oorzaak van zijn, dat buren op gespannen voet met elkaar komen te staan Veelal wordt dan de hulp van de politie ingeroepen. OVERLAST Hoewel het zomerse weer van de afgelopen week een re den was om eens lekker met de transistorradio of 's avonds met de barbecuespullen In de ach tertuin te zitten, heeft de rijks politie van Leusden weinig meldingen gehad van klagen de buren „In de zomermaan den rekenen we er op, dat we moeten inspringen bij onenig heid tussen buren, maar tot nu toe valt dit mee", zegt ad|udant Jan van de Put van de rijkspoli tie Leusden In het meldingenboek ziet hij dat in de afgelopen tijd de politie een paar keer is moeten uitruk ken naar mensen, die volgens de buren óf de buurt overlast hadden veroorzaakt „Maar jazegt adjudant van de Put, „wat is overlast". Het natuurlijk een zeer subjectief begrip. De een zal zich wel sto ren aan bijvoorbeeld harde mu ziek uit een radio, de ander weer niet. Je moet overlast ei genlijk in relatie zien met ver draagzaamheid Een tegen woordig is iedereen minder verdraagzaam We geven el kaar geen streep meer kado". PRETTIGER Als de politie wordt gevraagd op te treden bij „burengerucht" gaat er altijd in de vorm van een gesprek met degenen die over last zou hebben veroorzaakt „Houd rekening met de mede mens" en „Wat jij vanzelf sprekend vindt hoeven de bu ren nog niet te vinden", zijn vaak de motto's van dergelijke gesprekken. „Maar het is na tuurlijk veel beter om met de buren de kwestie op te lossen, uit de wereld te helpen Veel verstandiger en prettiger", al dus de ajudant van de rijkspoli tie Leusden. Adjudant Van de Put Minder verdraagzaamheid

Leusder Krant | 1981 | | pagina 1