3 MDE start gespreksgroepen Professiefeest zuster Gaudentia gevierd Seizoenmarkt 1981 geeft uitgebreid beeld culturele aktiviteiten Amersfoort Ti a> E c IIIT HET l'OLITIE-KAPI'OKT Roeping informatie weekend Salesianen SPAANSE ONTBOEZEMINGEN FOTO-KOPIE NODIG? Leusdcr Krant Amersfoortse Culturele Raad KUNST DINSDAG 11 AUGUSTUS 1981 plaatselijk nieuws AMERSFOORT/LEUSDEN De groepsmaatschappelljke werksters van de Maatschappelijk Dienstverle ning Eemland starten In september weer een aantal gespreksgroepen. Een groep voor mensen met hyper- ventilatieklachten en twee assertivl- teltsgroepen. HYPERVENTILATIE Veel mensen hebben last van span ning die zich kan uitten in lichamelij ke klachten, bijvoorbeeld in een ont regelde ademhaling. Dit noemen we hyperventilatie". Klachten bij hy perventileren kunnen onder meer zijn tintelingen in de vingers, hart kloppingen en duizeligheid. Gwen van Gelder en Tine van Leersum willen mensen de gelegenheid geven om in een groep samen te werken aan hun problemen met hyperventilatie Door herkenning en ondersteuning van elkaar kan men meer zicht krij gen op lichamelijke klachten en ach terliggende oorzaken Wanneer men het verband ervaart tussen oorzaken en de spanningen en het hyperventileren ontstaat de mogelijkheid om er aan te gaan wer ken. Een groep mensen die ook last hebben van hyperventilatie kan daar bij een steun zijn om te oefenen en te leren van eikaars ervaringen ASSERTIVITEIT Mensen komen vaak in persoonlij ke moeilijkheden omdat ze in situa ties niet durven opkomen voor zich zelf. Dit kan zich in allerlei vormen voordoen zoals geen nee durven zeg gen omdat ze bang zijn een ander pijn te doen, ze gespannen raken in kontakt met anderen; niet doen wat ze zelf willen omdat ze denken dat de ander hen niet meer aardig vindt; omdat ze ruzie willen voorkomen. Maar ook omdat ze gewoonweg met in staat zijn hun gevoelens te uiten en te ontvangen In zo'n assertiviteitsgroep (opko men voor jezelf) kun je met elkaar leren wel voor jezelf op te komen. In een groep kan met elkaar gepraat worden over waarom je met voor jezelf opkomt. Ook worden situaties gespeeld waardoor je kunt zien hoe het zou uitpakken als je eens anders reageert dan je gewend bent Van daaruit kun je als een soort huiswerk eens proberen ook in het dagelijks leven zo te reageren. De groepen zullen begin septem ber van start gaan. De groep „Opko men voor jezelf" zal zowel in Amers foort als In Leusden op de donder dagochtend gehouden worden. De hyperventilatiegroep gaat op de don derdagavond alleen in Amersfoort van start. In alle drie de groepen kunnen nog een paar mensen mee doen. Vóór 1 september kun je je opge ven voor een van deze groepen bij Sjan Luyten, Gwen van Gelder of Tine van Leersum. Zij kunnen je ook nadere informatie geven over de groepen. Het telefoonnummer is 33924. Rozendaallaan 9 Leusden-C. SENIORENSOOS WEER OPEN LEUSDEN Na een vakantiepe riode gaat de seniorensociéteit van de UW dinsdag 18 augustus weer open voor de oudere inwoners van Leusden. De soos wordt gehouden in de Roda-kantine van 14 00 tot 16.30 uur. ACHTERVELD Dinsdag 4 au gustus was het 50 jaar geleden dat zuster Gaudentia werd geprofest. Na een zeer arbeidzaam leven In de Mis sie In het voormalige Nederlands In- dlë, kwam zij na het beëindigen van de Tweede Wereldoorlog weer terug naar Nederland. Sinds zes Jaar ver blijft zij nu In Huize St. Joseph waar zij zich nu nog verdienstelijk maakt. Haar professiefeest werd zondag 2 augustus in intieme kring gevierd met haar medezusters in het huis. Tijdens dit zeer gezellige samen zijn werd zij door haar medezusters verrast met een zeer mooi geschenk, bestaande uit een zeer mooie paas kaars waarop de vier Evangelisten waren afgebeeld. Tevens kreeg zij een met de hand vervaardigde hou ten standaard om de kaars in te plaatsen Ik was hier zeer mee ver rast". alduszuster Gaudentia, ,,en het is voor mij wel het mooiste geschenk dat ik heb mogen ontvangen. Dinsdag werd het professiefeest gevierd in het Moederhuis te Amers foort. Zij waren daar met tien jubila- ressen bij elkaar Twee zusters her dachten het feit dat zij 60 jaar waren geprofest, vier 50 jaar en vier 40 jaar. De twee zusters die 60 jaar geleden waren geprofest waren twee geboren èchtervelders Woensdagmorgen 5 augustus was voor de bewoners en het personeel van huize St. Joseph De dag werd begonnen met een H. Mis in de kapel, die zeer druk bezocht werd. Hierna was het gezamenlijk koffie drinken in de recreatiezaal. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag Verantwoordelijke redaktie: Bert Vos Marnix Kreijns (pl. verv.) Redaktie: Bertien Engelkens Caspar van Loo. Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag- 12.00 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woens dagmiddag 12 00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen ge opend van 09 00 tot 12 00 uur en van 13 30 tot 17 00 uur Abonnementsgeld: 50,40 per jaar, f 25,70 per hall jaar. 13.10 per kwar taal Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepu bliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en histori sche foto's), bij vooruitbetaling van 5, per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro 871441 t.n.v de BDU b v te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto. aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor. Rozendaallaan 9 Leusden'Centrum Ongeveer drie tot vier weken na beta ling ontvangt u de gewenste foto's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- kombinatie te Barneveld. Ook de bewoners van Sinecura waren aanwezig Bij het binnenko men in de zaal werd zij verwelkomd met een welkomstlied dat door allen werd meegezongen. Na het eerste kopje koffie werd zij toegesproken door de directeur, de heer Hilhorst. Hij feliciteerde haar met haar 50-jari- ge professie. „Na een zeer arbeid zaam leven in de Missie bent u uit eindelijk in Huize St Joseph beland. Namens mijzelf en het stichtingsbe stuur feliciteer ik u heel hartelijk U bent nog heel vitaal zowel geestelijk als lichamelijk. Ondanks uw leeftijd maakt u zich hier in het huis met diverse werkzaamheden nog steeds verdienstelijk. We zijn u daar heel dankbaar voor. We hopen dat u nog vele jaren hier in ons midden zal verblijven". Zij kreeg een enveloppe met inhoud aangeboden Namens de bewoners sprak de voorzitter van de bewonerscommis sie. de heer Van Wegen Hij had zijn feestrede geheel op rijm opgesteld Ook namens de bewoners kreeg zij een enveloppe met inhoud. Van het gezamenlijk personeel kreeg zij een bloemstuk aangeboden. Hoewel er geen officiële receptie was, was er toch een vertegenwoor diger van het gemeentebestuur van Leusden aanwezig. Daar de burge meester verhinderd was, was wet houder Van Woudenberg aanwezig die haar namens het gemeentebe stuur een mooi bloemstuk aanbood In verband met vakanties was een aantal familieleden niet aanwezig. Het familiefeest zal nu worden ge houden op 28 augustus. „Het zijn voor mij hele mooie da gen geweest", aldus zuster Gauden tia. „Ik ben heel dankbaar dat ik dit heb mogen meemaken en zie met heel veel dankbaarheid terug op het leven dat achter mij ligt". CM OO •t— 00 t O O J> Postbus 699 - 3800 AR Amersfoort Het nieuwe jaarboekje „Uit in Amersfoort 81/82" verschijnt eind deze week Met dit boekje heeft u de mogelijkheid om in te tekenen op de nieuwe cultu rele evenementen in o.a. De Flint. U heeft voor een abonnement de keus uit meer dan 120 evenementen: concerten, toneel, show/cabaret, opera/operet te, jazz/pop, koffietoneel, ballet etc. Het jaarboekje wordt huis-aan-huis ver spreid in Amersfoort, Hoogland, Hooglanderveen, Hoevelaken en Leusden. Woont u buiten dit bezorgingsgebied en wilt u toch graag het jaarboekje ont vangen, belt u ons dan even, tel 033-751084 of 033-33034. Indien u binnen het bezorgingsgebied woont en u hebt het jaarboekje op 17 augustus nog niet ontvangen, belt u dan even naar Drukkerij Onnes, lel. 033-30544. Het wordt u dan gratis toegezonden. Uiterlijk 7 september dienen alle bestel bonnen voor een nieuw abonnement op het bureau van de A.C R. binnen te zijn. GEVONDEN/AAN KOMEN LO PEN Herenhorloge, zwart konijn; jonge Cyperse poes, Cockerspaniel; bankbil jet; suède wanten, zwart/witte hond, bankbiljet VERLOREN Europas; beige etui met sleutels; crossfiets; oranje sleutelhanger met twee sleutels, kentekenbewijs; 5 sleu tels aan ring; giropas met 5 betaalkaar ten. FIETSEN GESTOLEN Bij het zwembad Bavoort zijn afgelo pen donderdag drie fietsen gestolen Twee van deze fietsen stonden op slot Tijdens drukke dagen in het zwembad wordt er door de politie scherp toezicht uitgeoefend Toch kan niet voorkomen worden dat er toch fietsen ontvreemd worden MOTORRIJDSTER GEWOND Een Amerikaanse mevrouw O uit Soest moest donderdag met verwon dingen worden vervoerd naar het Mili tair Hospitaal in Soesterberg nadat zij met haar motor tegen de achterzijde van een voorgesorteerde auto was ge botst De heer N uit Amersfoort stond met zijn auto op de Middenweg voorgesorteerd Vermoedelijk doordat mevrouw O door een andere weggebruiker werd afgeleid merkte zij deze auto niet tijdig genoeg op. De auto van N werd zwaar beschadigd, de motor raakte total loss VALS DOLLARBILJET Vrijdag werd'bij de kasopmaking van een bank aan de Kooikersgracht een vals dollarbiljet ontdekt. Samen met de recherche van de rijkspolitie zal een on derzoek worden ingesteld naar de her komst van dit bankbiljet, HANDGEMEEN OM SCHADE AU TO De heer H. uit Barneveld moest zich zaterdag onder doktersbehandeling stellen nadat hij enkele rake klappen had ontvangen van de heer D uit Leus den. Oorzaak van dit handgemeen was de door H veroorzaakte schade aan de auto van D tijdens een proefrit De heer H wilde bij D. een auto ko pen. Afgesproken werd dat er eerst een proefrit gemaakt zou worden. Tijdens deze rit veroorzaakte H. met het parke ren enige schade aan de auto Toen D daarop de aspirant-koper vroeg de ont stane schade te willen vergoeden, voel de H. hier weinig voor De heer D. kon zijn woede niet beheer sen waarbij het tot een handgemeen kwam. Van het gebeurde is een proces verbaal opgemaakt AUTO UIT VERKEER GENOMEN Geen dronkenschap maar remmen die niet voldeden was de oorzaak van het vreemde rijgedrag van een automo bilist op de Arnhemseweg. Op de Arn- hemseweg bij de verkeerslichten met de Ooievaarshorsterweg zag een sur veillancewagen dat een automobilist de wachtende rij auto's negeerde en er voorbijreed Ook de op rood staande verkeerslichten negeerde deze uit Bre da komende automobilist. Zonder te remmen reed deze de kruising over, waar op dat moment geen voertuig reed De surveillancewagen hield de bestuurder even later aan, waarbij kwam vast te staan dat de remmen van de auto niet in orde waren Ook vertoon de de wagen andere gebreken. De auto is uit het verkeer genomen LEUSDEN In het weekend van 16 tot 18 oktober organiseren de Salesianen van Don Bosco een zoge naamd Informatie-weekend. Ze rich ten zich tot jongemannen van onge veer achttien tot dertig jaar, die graag Iets meer zouden willen weten en ervaren van het leven en werken van de Salesianen van Don Bosco, omdat ze de mogelijkheid openhouden dat God ook hen roept om zich bij de volgelingen van Don Bosco aan te sluiten. Naast de deelnemers zelf wordt het weekend bijgewoond door verschil lende jongere en oudere Salesianen De weekends die in het kader van deze informatie al eerder werden ge houden, waren een verrijkende ont moeting zowel voor de Salesianen zelf als voor degenen die kennis kwa men maken. Het weekend wordt ge houden in Assel bij Apeldoorn. Voor opgave en verdere inlichtin gen kan men terecht bij pater Nico Meijer, Statenlaan 110, 2582 GV Den Haag, telefoon 070-542031. Op een tochtje door de con treien van het dorp kwam ik via allerlei rustige fietspaden, dat rustige" met twee korreltjes zout, want voorbijscheurende brommers leken een aanslag op mijn leven te beramen, weer in 't centrum terecht. Gewoontegetrouw stond ik hier en daar bij kleine en grotere bouwaktiviteiten te kijken, of het nu de aanbouw van de kerk is, het veranderen van een bedrijf of woning of zomaar een nieuw- bouwt/e, 'k vind het plezierig al die bezigheden te zien. Zo zag ik ook dat er in het restaurant waarvan ik uit recla me overwegingen de naam niet noemen zal. maar het heeft een gevelsteen waar een paard met vier kinderen op zijn rug opstaat, ook het een en ander veranderd was. Onbescheiden als ik ben stapte ik naar binnen om te zien wat daar allemaal gedaan was; het was geen ingrijpende ver bouwing of iets dergelijks, al leen maar een interieur verbete ring. Het was hierdoor lichter en fleu riger geworden en een leuke schikking van tafels en stoelen maakte er een andere zaak van. Wat me onmiddellijk trof, was dat op de lichte muurvlakken een aantal prachtige schilderij en hingen, enkele kwamen me vaag bekend voor: het waren afbeeldingen van in hoofdzaak vogels in hun natuurlijke omge ving, ragfijn waren kleuren en lijnen weergegeven. Bij nadere informatie bleek dat het wel een bijzondere collectie was die daar aan de wanden hing. Het waren kostbare afdrukken van de in vak- en kunstkringen wereldbekende vogelschilder John J. Audubon. Deze schilder leefde van 1785 tot 1851 in Ame rika, hij schilderde, hoofdzake lijk met waterverf, vrijwel alle inlandse vogels. Omstreeks 1830 slaagde hij er in een Engelse uitgever bereid te vinden zijn boek ,,De vogels van Amerika" uit te geven. Wat in eigen land niet lukte werd een enorm succes voor het zorgvul dige werk van de Engelsen, het boek werd een standaardwerk voor schilders en ornythologen. De prachtige afdrukken die nu de wanden sieren zi/n min of meer zeldzaamheden, het is on gelooflijk knap wat schilder en typografen geschapen hebben. Wat mij aansprak was de „ik zou bijna zeggen directe Ame rikaanse opzet van de schilderij en, ogenschijnlijk simpel en wat kinderlijk in de strakke lijnen. Het deed me denken aan het werk van de schilderes Grandma Moses een landgenote van Au dubon. De natuurlijke kleuren hebben niets geleden van de reproduc tietechniek, op zichzelf al een staaltje van vakwerk, op de de tails raak je niet uitgekeken. Dat deze selectie verzameling in Leusden terecht gekomen is, is al een prestatie, het interessante is dat na een aantal jaren de verkoop van een kleine oplaag van deze prenten is toegestaan; vanwege de exclusiviteit vind ik de prijzen nog redelijk. Er kan hier niet gesproken worden van een expositie, daar is het te klein voor, en leent zich de omgeving niet toe. Maar zo maar, door een gelukkig toeval, een reeks prenten diez'n weerga niet licht vinden zal. 't Is geloof ik de bedoeling dat de prenten een paar maanden hier blijven. Een voorbeeld van het geweldig vakmanschap gaat hierbij. Wat /e al niet gebeuren kan. gaande door de dorpse contrei en. Sp. Wie de Sociaal Culturele Sei- zoensmarkt 1981 op en rondom het O.L.V.-kerkhof bezoekt, zal zeker overtuigd raken van het feit dat het met het culturele ge beuren in Amersfoort nog hele maal niet zo slecht gesteld Is. AMERSFOORT - Zaterdag 29 augustus kan de Amersfoortse bevolking kennis maken met al le activiteiten en evenementen die Amersfoort in het nieuwe „speelseizoen" '81/'82 op so ciaal-cultureel terrein biedt. In de straten van de Langestraat naar het O.L.V.-kerkhof en op het O.L.V.-kerkhof zelf wordt die dag een grootse seizoenmarkt gehouden waaraan door tal van organisaties, instellingen, ver enigingen en individuen wordt deelgenomen. De organisatie van deze infor matiemarkt berust bij het Werk comité Sociaal Culturele Sei- zoensmarkt 1981 waarin de Amersfoortse Culturele Raad (ACR) en het Instituut ter Onder steuning van Sociaal Kulturele Aktiviteiten (IOSKA) participe ren. Met net organiseren van de ze markt beoogt het Werkcomité vooral het stimuleren van het cultureel leven in de stad en de belangstelling hiervoor. Om deze reden worden er tij dens deze informatiemarkt vele optredens georganiseerd Op de ze manier kan het publiek ook daadwerkelijk kennis nemen van alle sociaal culturele evenementen in al zijn vormen die zich in Amers foort afspelen. Er is hard gewerkt om een door lopend programma voor die dag te krijgen en dat is prima gelukt zoals bijgaand programma laat zien. De optredens vinden plaats zowel op de podia als op straat OPENING De Amersfoortse Stadstrompet- ters zullen de eersten zijn die wat van zich laten horen. Vanaf twaalf uur trekken zij de binnenstad door om de aandacht op de sociaal cul turele markt te vestigen Op die zelfde tijd vertrekken vanuit ver schillende wijk-winkelcentra diver se Amersfoortse muziekkorpsen al musicerend richting binnenstad Begeleid door de Stadstrompet- ters en de muziekkorpsen zullen de Van Randwijckgirls dan om 13 00 uur de Seizoensmarkt 1981 op het centrale podium op het O L.V.-kerkhof openen. Na de opening zal het programma los barsten over de ongeveer 75 infor- matiekramen en over de diverse podia Tussen de informatiekra- men zal zich ook een stand van de ACR en de IOSKA bevinden. Er is de mogelijkheid tot inschrijving en of deelname aan hun aktiviteiten Bij de ACR-kraam kunt u ook een abonnement kiezen uit het culture le programma ..Uit in Amersfoort dat 14 augustus huis aan huis zal worden verspreid. Jongeren tot en met 25 jaar kunnen tegen betaling van acht gulden in het bezit komen van een Cultureel Jongeren Pas poort De CJP-er geniet korting op de toegangsprijs van de meeste theater- en muziekmanifestaties Bovendien zijn op vertoon van een CJP de meeste musea gratis te bezichtigen. Bent u moe geworden van alle indrukken en aktiviteiten. dan kunt u bijkomen in de tot „Rust-o-rant gedoopte tent die in de Zwane- halssteeg wordt opgezet U kunt daar tevens de collectie van de Ar totheek (kunstuitleen) op uw ge mak bekijken en eventueel meteen een kunstwerk voor twee gulden per maand lenen. U kunt natuurlijk ook een terrasje pikken met uit- zicht op het hele gebeuren Ook bestaat er de mogelijkheid om met de werkgroep Bomen een boot tocht door de grachten te maken KINDERVOORSTELLING Voor de kleinere kinderen wordt er een crèche ingericht in een tent. Kinderen in de leeftijd van 4 tot en met 10 jaar kunnen hun hart opha len met het poppentheater Toer malijn van Camille Koevoets. Ook het Amersfoortse Traptejater ver zorgt enkele voorstellingen onder de titel ,,De Walvis aan bakboord" Bij het Traptejater speelt alles zich af op en rondom een bakfiets In de Kinder Luistertent bij het Veiling gebouw kunnen kinderen luisteren naar sprookje en vertellingen die Marian van Rey van de Openbare Bibliotheek Amersfoort zal voorle zen AVONDPROGRAMMA s Avonds staat de muziek cen traal op het O L.V -kerkhof. Vanaf 19.30 tot 21.30 uur zullen de Amersfoortse Compromis '77. het Amersfoorts Politie Muziekgezel schap en harmonieorkest Wils kracht zorgen voor een boeiend stuk muziek Het samengaan van verschillende wegen in de muziek belooft heel wat aanpassing en im provisatie De Seizoensmarkt 1981 wordt afgesloten met een popconcert verzorgd door de Amersfoortse band „First Connec tion" Bovenstaande geeft u een globaal beeld van wat er alle maal te doen is die zaterdag 29 augustus. Alle aktiviteiten apart vermelden zou een ondoenlijke zaak zijn. Beter is om zelf te gaan kijken, luisteren en mee doen. Want meedoen kan ook. Amateurs die zin hebben om op te treden voor het publiek krij gen volop de gelegenheid. Poppentheater Toermalijn

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3