O* pronkstuk van vroeg Middeleeuwse bouwkunst Toernooi LTV Leusden zeer geslaagd Plusminus 'Het Kapelhuis in Amersfoort: Uitslag „Leusden Troef' Postzegels PVL-duiven uit Saint Dizier DINSDAG 11 AUGUSTUS 1981 Jens Schulze, de Westduitse we reldkampioen „Super Tienkamp" (waain alle nummers binnen een halfuur worden afgewerkt), heeft ook nog andere dan sportieve kwalitei ten Als verkoper bijvoorbeeld. Hij heeft in een jaar tijd voor een bedrag van 55.168,DM (ruim f60.000, postzegels met toeslag ten bate van de Westduitse Sporthilfe aan de man en de vrouw gebracht. Schulze was daarmee de beste verkoper van de 132 sportmensen in zijn land, die in totaal voor 128.906,— DM van de bij zondere sportzegels hebben ver kocht. HOCKEY. Tot 15 oktober a.s en na 1 maart 1982 beginnen de wedstrijden van de heren- respectievelijk da- mensstandaardteams om 14.45 en 13 00 uur. In de tussenliggende pe riode om 14.15 respectievelijk 12.30 uur. SCHAKEN. Het schaakgenootschap Amersfoort organiseert op 5 septem ber (aanvang 13.00 uur) in De Flint een nationaal snelschaaktoernooi. In vier klassen, om zes geldprijzen per klasse en volgens het systeem ..Am sterdam". Aanmelden is mogelijk tot 3 september om 22.00 uur bij toer- nooileider C van Buren, Esdoornhof 9. Leusden-C. (telef. 941667) Deel namekosten bedragen f7.— p.p. (ju nioren tot 17 jaar f 4p p.). LEUSDEN/CENTRUM -Zaterdag was de postdulvenhoudersverenl- glng Leusden met 266 duiven In con cours bij de wedvlucht uit Saint Di zier. De lossing vond plaats om 10.00 uur en de eerste dull was om 10.58.77 uur weer thuis (snelheid 1058,77 m/m). De eerste 50 duiven waren van C. Valkengoed 1, 3. 7. 11, 14 t/m 17, 21 en 42. J Pouw 2. 24. 27. 33 en 43. N. Blom 4 en 28 A. F. Dieters 5, 38 en 48. P Lambrechts 6 en 49 Comb Pe-Du 8 en 23 B Kuiter 9. R Tijmensen 10 en 29. Comb. Vri|-8ra 12. 26, 32 en 34. W. Vrijhoef 13. 25,37.40,44.46 en 50. A v d. Vlies 18 H. Lambrechts 19 en 20 G Lambrechts 22 en 45 Gebr Bransen 30 J Voorburg 31. 36 en 41 G Mensinga 35. 39 en 47 o AMERSFOORT - ,,De Regenten )ivan de L. Vrouwe Capelle houden Ti hunne vergaderingen en bljeenkom- ii sten In een daar toe geschikte kamer nvan zeekere Huizinge, staande over ejdeze Kerk, en eigen aan dezelve", Ti schrijft Abraham van Bemmel in '•1760 in zijn „Beschrijving der stad ir Amersfoort". Het is wel duidelijk, - dat Van Bemmel hiermee het Kapel huis bedoelt, verwonderlijk dat hij Chet niet zo noemt. Dat doet het ver- moeden rijzen, dat ten tijde van Van ïtBemmel de naam Kapelhuis niet zlmeer in zwang was, eerst later weer uis opgedoken Want het staat elgen- elljk wel vast, dat het pand op de hoek xvan O.L Vrouwekerkhof en Kranke- d ledenstraat bij do pelgrims, die naar uAmersfoort kwamen om bij het Ma- trlabeeldje In de O.L. Vrouwekapel eom een mirakel te bidden, wat popu- iilalr het Kapelhuis genoemd zal zijn. 4 In dat Kapelhuis zetelde waarschijn- lijk de administratie van „de Kerkmees ters der Kerke van onser Liever Vrou wewaar de gaven van de pelgrims 'S/oor de bouw van de toren in ontvangst werden genomen en wellicht ook het pelgrimsteken verkocht. Want „de Kerk" was er in die dagen ■Vliet wars van om via allerhande midde len geld bij elkaar te krijgen Zo mocht 'jjiiemand zonder dat de kerkmeesters .hem „dat gunnen ende believen sou- Jlde" enig leken van O.L. Vrouwe verko ken. „Men zegt", schrijft Van Bemmel n 1760, „dat de meeste verkopers de- _?er L Vrouwe teykenen en ook van g3atermosters zouden gewoond heb ben in zeeker Straatgen, tusschen de 23redestraat en Langegragt. waar van .pet de naam van Paternosterstraatgen :oude bekomen hebben" 1,- Handel in kerkelijke souvenirs zou rien kunnen zeggen, waarbij we niet noeten vergeten, dal wij ook nu vaak allerlei snuisterijen meebrengen van de vakantieoorden in binnen- en bui tenland. Misschien kan dan een pater noster of pelgrimsteken uit het mira keloord Amersfoort wel hoger worden aangeslagen! De opbrengst van die kerkelijke sou venirs en de gaven van de bedevaart gangers hebben niet alleen de bouw van de O L Vrouwetoren, van de ver groting van de kapel, maar ook de bouw van het Kapelhuis, waarschijnlijk een der oudste stenen huizen die uit het eind van de vijftiende eeuw zijn overgebleven, mogelijk gemaakt GEBOUWD TUSSEN 1450 EN 1500 Het zal altijd wel de vraag blijven of het Kapelhuis, zoals wij dat kennen, het eerste onderkomen van de kerk meesters van O L Vrouwe is geweest, maar dat zou toch best het geval kun nen zijn Wanneer we de bouw van de O.L Vrouwetoren in 1445 laten begin nen - naar onze persoonlijke mening is dat te vroeg, zal het zeker 1450 ge weest zijn - dan is het gewettigd om aan te nemen, dat ook het Kapelhuis rond die tijd is gebouwd De secretaris van de „Rijkscommis sie tot het opmaken en uitgeven van een inventaris en eene beschrijving van de Nederlandsche monumenten van geschiedenis en kunst", de heer J. Kalf, zegt in 1905. „Naar de vormen te oordelen, dagteekent het uit het eind der XVe of het begin der XVIe eeuw' en hij haalt de Duitse hoogleraar dr Galland aan die in zijn Geschichte der Hollandischen Baukunst de volgende regels wijdde aan het Kapelhuis: „Voortreffelijk bewaard is een voor beeld van baksteenbouw aan het O L Vrouwekerkhof De breede trapgevel van dit bouw werk heeft langs de treden dunnen, overhoeksche pijlerversterkingen en kleine blindbogen vormen hier. met op zichzelf staande en gepaarde segment boogvensters, de bestanddeelen een- er eenvoudige architectuur BIJNA ONDER SLOPERS HAMER Het heeft in 1905 aan een zijden draad gehangen of dit Kapelhuis - „on der de weinige mooie huizen, die de stad nog bezit, is dit zeker een der fraaiste" - behouden zou blijven De eigenaar van het pand was toen de heer Esveld sr - de oude Amersfoor- ters noemden hem wel „de jeneverko ning" - die op de hoek van de Snouc- kaertlaan en de Utrechtseweg woon de. in het Kapelhuis zijn pakhuis voor gedistilleerd had Regelmatig werden er grote vaten - met wel 600 liter in houd - naar binnen gerold, waarbij graag gebruik gemaakt werd van de hulp van omwonenden, die als belo ning voor hun zwoegen een borreltje kregen Het pakhuis werd echter te klein en de heer Esveld was voorne mens om het te verbouwen, hoger op te trekken, waartoe de gevel aan de Krankeledenstraat moest worden ge sloopt De eerder genoemde Rijkscommis sie wist de eigenaar voorlopig van zijn voornemen tot sloping af Ie brengen, zegde een subsidie toe van 200. voor het restaureren van de gevel ..in dien ook door particulieren getoond wordt, dat zij prijs stellen op behoud van dit monument' In de kranten verschijnt dan een op roep „Daartoe zal op zijn minst 500 - nodig zijn. Om dit bedrag bi|- een te brengen heelt zich een comité gevormd, bestaande uit de heren jhr J. W A Barchman Wuytiers, burge meester van Amersfoort, W. Crooche- wit, W Azn. mr J. Heyligers. J L H. de Jong Schouwenburg, adjunct, archiva ris, dr H J Reijnders, archivaris, en A M Tromp van Holst. Dit comité zal trachten het historisch monument voor verder verval en voor slooping te be hoeden. De eigenaar heeft zich inmiddels be reid verklaard, indien tot de herstelling wordt overgegaan, eene verbintenis aan te gaan, waarbij hij en zijn rechter- krijgenden zich verbinden om nooit den gevel te zullen sloopen of wijzigen Het comité schijnt er in geslaagd te zijn de benodigde som op tafel te krij gen. want na de gevel van het Kapel huis staat er nu nog dus Een on controleerbaar bericht meldt dal na de restauratie - rond 1908 - „de gasten plaats maakten voor kleine en grote glaasjes, de wijnschappen werden af gebroken en een tapkast gebouwd De toenmalige burgervader, de heer Barchman Wuytiers. was bij de luister rijke opening van het café aanwezig; in een open landauer, getrokken door 4 paarden, kwam hij voorrijden". RESTAURATIE IN 1941-42 De restauratie is overigens niet bij zonder kundig uitgevoerd, want als in 1941-1942 door de toenmalige eige naar. de heer W van Gent een nieuwe restauratie wordt doorgevoerd komen heel wat bijzonderheden te voorschijn Uit die tijd dateert een artikel uit .de Eembode over een gesprek met de heer J Kapteyn, inspecteur van bouw en woningtoezicht, waaraan we het volgende ontlenen „Het bijzonder karakteristieke van het Kapelhuis zijn de zandsteenen ko zijnen en raamdammetjes. waar de glas-in-loodramen in werden gemon teerd. Hoewel de baldadige jeugd het mooie glas van de bovenlichten heeft ingegooid, waarbij ook het loodwerk ten deele werd vernield en er planken voor de open gaten werden getim merd, kan men nog steeds die aardige glasomraming bewonderen. Vorig jaar is de N V. Amersfoortse Maatschappij tot Stadsherstel" eige naar van het Kapelhuis geworden en men overweegt een nieuwe restaura tie, die waarschijnlijk meer intern, dan aan de buitenkant zal geschieden Het Kapelhuis is niet alleen vanwege de er aan verbonden geschiedenis, maar ook omdat het een specimen van vroeg-Nederlandse stenen huizen bouw is, waard een sieraad in de Amersfoortse binnenstad te blijven AMERSFOORT: 15E EEUWS „LOURDES" De geschiedenis van het Kapelhuis hangt nauw samen - het is in het bo venstaande reeds vermeld - met de Amersfoortse Vrouwenvaart en aan het bij de Kamperbuitenpoort opge haalde Mariabeeldje. waaraan een groot aantal mirakelen zijn toegeschre ven Amersfoort was een vijftiende eeuws „Lourdes' Er wordt vaak van uitgegaan, dat Amersfoort pas „Maria- stad' is geworden na de vondst van het beeldje bij de Kamperbuitenpoorl, doch dit is niet juist. Al in 1410 werd in de Lieve Vrouwekapel een altaar voor Maria plus de vicane voor de bedienen de geestelijke gesticht en in 1430 ver ordonneren burgemeesters, schepe nen en raad van de stad Amersfoort, dat men zal „alle jare dat Heijlige Sa crament dragen buten der oude Stad binnens Bolwerken op ten Walle. ende metten Processien volgen in die eere Goids, synze lieve Moeder der Heijliger Maget ende alle der lieve Heijligen" MIRAKELBOEK De vondst van het madonna-beeldje en de daaraan toegeschreven mirake len maken dat de Maria-verering in en om Amersfoort nog meer toeneemt, dat de O L. Vrouwetoren als een Maria beeld met kind wordt gebouwd. Voor dat die toren klaar is wordt in het Kapel huis het Mirakelboek bijgehouden, waarin 448 feiten als mirakelen worden beschreven Overigens vinden binnen 3V2 jaar 221 gebedsverhoringen plaats Twee daarvan willen we hier noemen In hel jaar 1451 was Johan Melisz op haringvangst ter zee Er ontstond een hevige storm waardoor de netten los sloegen en wegdreven. De schipper en zijn 24 opvarenden deden de gelofte een bedevaart naar Amersfoort te ma ken ter ere van God en Maria, in wollen klederen en blootsvoets. Terstond ging de wind liggen, zij vonden de netten terug met twee last haring erin Het andere geval betreft een ge bedsgenezing. In Bloemendal woonde een man met een vlees-uitwas, die hem al 10 jaar in een beklagenswaardi ge toestand deed verkeren Hij beloof de ter ere van O L Vrouwe van Amers foort een bedevaart te zullen doen en een dankoffer te brengen als hij door de voorspraak van Maria mocht gene zen. En terstond is hij genezen „over- mitts ghenaden van Maria" ST. JORIS VROUW TEGEN O.L. Het is begrijpelijk, dat die mirakelen de diep-religieuse middeleeuwers aan spreken dat zij offers brengen voor de bouw van toren en kerk In schrille te genstelling daarmee staat de zakelijk heid waarmee de verhouding tussen het kapittel van de „oude"-St. Jons- kerk en „Deken, procuratoirs en mene broeders der broederschap van onser liev Vrouwen Capelle tot Amersfoirt", op 4 mei 1459 wordt geregeld. Een overeenkomst, die duidelijk het karak ter van een compromis heeft, waarbij de St. Joris „moederkerk' blijft, maar de broeders mogen beschikken over alle giften en gaven van de pelgrims, zonder dat het kapittel van St Joris er zich mee zal bemoeien, met uitzonde ring van „de offeranden, die men ten altaar brengen zal ter missen of ter vigi lie". Het Kapittel van St Joris blijft een belangrijke rol spelen ook in de Maria verering. De deken en de kanunniken zullen jaarlijks op de zondag voor Pink steren de omgang met het beeld van O L Vrouw houden. Ook op „onse lie ve vrouwenavont kermisavont en als men onse lieve vrouwe beelde dragen sal na ouder gewoonte" zullen deken en kanunniken naar de kapel komen Kennelijk heeft de deken van de St Joriskerk ook het afgeven van bede- vaarls-oorkonden aan zich willen hou den, want in artikel 9 van de overeen komst wordt bepaald, dat de deken van de broederschap aan de deken van St. Joris bepaalde personen kan voorstel len, die namens laatstgenoemde de ken die oorkonden kan uitreiken Het is niet duidelijk wanneer de be langstelling voor het Amersfoortse mi rakelbeeld is gaan tanen. We hebben de indruk, dat dit gebeurd is rond 1520, alsook in de Nederlanden de „nieuwe" leer algemeen is doorgedrongen, ver nemen wel dat er in 1525 sprake is van een „rebellie tegen het kapittel van St Jons. Maar anderzijds wordt nog in 1545 bepaald, dat iedereen vrijgeleide krijgt om tijdens de jaarlijkse processie bin nen de stad te komen „uitgenomens die K Majesteits ende onser Stad vij anden. Ballingen of voorvlugtig zijn, of te die vredeloos 's Lants van Keuren of Bruecken uyt ons Stadt zijn". Na de komst van de Reformatie in Amersfoort in 1579. toen graaf Jan van Nassau de stad. die zich niet bij de Unie van Utrecht wilde aansluiten, tot overgave dwong wordt de O.L. Vrouwe kapel „toegestelt ter verrigting van de Gereformeerde Godsdienstduikt het Mariabeeldje onder wordt de Vrou wenvaart een stille omgang. In 1715 wenden de Calvinisten zich tot de ma gistraat om ook daar een eind aan te maken. Kennelijk hebben zich toen wanordelijkheden voorgedaan, want voor het volgende jaar worden de stille omgangen officieel verboden. De priesters worden ervan in ken nis gesteld „met een waarschuwing om alle hetzelve aan haar gemeen ten voor te dragen en voor soo veel in haar is alle desordres te beletten, en voor te komen, dat iemand de voorseide ommegang sail doen off assisteren" De traditie is echter tot nu toe in stand gehouden en nog jaarlijks houden een aantal Rooms- Katholleken de Vrouwenvaart. - De toernooileiding GDC Akkerman/Timmerman - Ver meulen/Schepers 6-1, 4-6, 3-6 v d Brink/Stuhlemeijer - Wesseling/v Loo 6-4, 7-5 HED. T. Kok-H. Kreikampjr 6-4,6-2. H. Glessen - H Verschuren 2-6, 6-4, 6-3 HDD: de Graaff/Kok - Brouwer/ Scheffens 6-1, 3-6, 6-3. Rietveld/de Vaal - Slijpen/Otten 4-6, 1-5 w.o. DED J Goedhart - M v. Marissing 4-6, 6-7. I Bossers - P Gerritsen 6-4, 6-1 DDD Kappers/v. Marwijk - Wage- naar/Ackers 6-3, 6-3. Hehenkamp/ Jongepier - Hoogendam/v. d Brink 6-1. 6-4 GDD: v. Staveren/Bauerlein - Jacobs 6-2, 6-4. v Uffelen/v. Maanen - Karel- se/Spijkman 1-6, 1-6 Finales HEC: P Schumacher - M. de Graaft 6-2, 6-2 HDC' v. d. Brink/Dubbeld - Gnud- de/de Jong 6-3, 2-6, 6-8. DEC: J. ten Cate- H. Rutgers3-6,6-0, 1-6. GDC Vermolen/Schepers - v d. Brink/Stühlemeijer 1-6, 1-6. HED T Kok - H. Giessen 6-3, 6-0. HDD: de Graaff/Kok - Slijpen/Otten 6-7, 6-3. 6-2 DED. M. v. Marissing -1. Bossers 2-6, 4-6 DDD: Kappers/v Marwijk - He- henkamp/Jongepier 6-4, 2-6, 6-4 GDD: v. Staveren/Bauerlein - Karel- se/Spijkman 6-3, 1-6, 9-7. De met een gemerkte spelers/ speelsters zijn lid van de LTV Leus den - Een aantal finalisten. - Greet Spijkman en Gerard Karelse in de finale GDD LEUSDEN De uitslag van de op 6 augustus gespeelde wedstrijd van de klaverjasclub ..Leusden Troef" ziet er als volgt uit 1 Mevr Arns 5838, 2 Hr Arns 5038, 3 Hr Plattel 5019, 4. Mevr. v. Egdom 4960 en 5. Mevr. v. Waterschoot 4911 punten Door deze gespeelde partij hebben zich ook weer veranderingen voor gedaan in de stand 1. Hr Kuyper 72027, 2. Mevr. v Eg- dom 71247. 3 Hr Knol 69084, 4 Hr v Waterschoot 68592, 5. Mevr. Arns 67197. 6 Hr Mulder 67016. 7 Hr v Egdom 66839, 8 Hr de Ridder 66997. 9 Hr. v d Berg 66330 en 10 Mevr Knol 65873 punten. LEUSDEN/CENTRUM Na ne gen speeldagen bereikte zondag het eerste open toernooi van de LTV Leusden het einde. Negen dagen van keihard werken voor de wedstrijdlei ding, samen met bondsgedelegeerde Chr. Rekké, de baanvegers en de kantine-commissie van Leusdens jongste tennisclub. Vermeld mag ook worden, dat de groundsman van de LTV Leusden iedere ochtend al om half vijf op de banen aanwezig was om die In goede conditie te brengen. Het toernooi is een grandioos succes geworden, mede door de goede sfeer, die er heerste. Gebrek aan belangstelling hebben de 350 deel nemers geen moment gehad. Het op enkele dagen wel erg zomerse weer had als gevolg, dat de spelers naast hun tegenpartij ook de zon moesten bedwingen. Uiterst plezierig voor de organise rende club was. dat een zevental leden de finale bereikten. Ue DDD kwam zelfs in „Leusdense" handen Een leuke prestatie van de combina tie H. Kappers/M. van Marwijk, die in drie sets D. Hehenkamp en O A. Jongepier de baas bleef Terugblik kend op de wedstrijdenreeks sprak LTV Leusden-voorzitter Jos van Ma rissing tijdens de prijsuitreiking te recht van een zeer geslaagd toernooi. Het tenniscircus verplaatste zich in middels naar de LTV de Eemelaar te Achterveld. De laatste resultaten op het Vallei- park waren: Halve finales HEC L Rutten - P Schumacher 6-7, 2-6. H. Hoekstra - M. de Graaff 4-6, 6-7. HDC: v. d Brink/Dubbeld - Bunnik/ Meyer 6-2,6-0. Gnudde/de Jong - de Graaf/Kamerbeek 7-6, 6-1 DEC: J. ten Cate - A Meurer 6-16-1 H Rutgers - P Stuyvenberg 1-6. 7-6,

Leusder Krant | 1981 | | pagina 4