rie populaire boeken rex geschiedenis De Oceanen" indringend beeld an het rijk der wereldzeeën *31 m Dierenleven in de en op de eilanden Liefde overwint bij Konsalik „Een mond vol zand" indrukken sterk verwoord 2 DIERENLEVEN OP DE EILANDEN V- we- amp" een took litei- Hij drag 0.-) i van man was de ie in ;bij- ver- DINSDAG 11 AUGUSTUS 1981 EDENIS: BOEKEN OVER DE EN. KAREL DE GROTE EN KA- VIJFDE de liefhebbers van populaire ge- rilsboeken wordt veel geschre- ultgegeven. We kennen de vrij reeksen van Tlme-Llfe, maar reeks „Historische beschavin- n H. Meulenhoff te Amsterdam tallen boeken over stammen van In die reeks verscheen kortgele- Vandalen" van Herman Schrei- igetocht en ondergang van een is volk". ndalen hebben een slechte naam jeschiedenis gekregen. Niet voor het woord „vandalisme" van de n vermeende vernielzucht afge- :h is dat niet terecht, zoals Her- hrelber ons in zijn boek uitlegt, lalen zijn niet barbaarser en niet uchtlger te werk gegaan dan an- immen en volkeren vóór en na zoals Schreiber het zegt: „De n gelden als de meest gesmade, Ie en woeste stam onder de Ger- maar wat wij eigenlijk van hen weinig, en dat weinige wordt nog leriseerd door de smaad van het sme". Ten onrechte. De Vanda- en zeker niet barbaarser op dan (verwinnende volkeren en ze gin- lome niet half zo „vandalistisch" sis latere veroveraars. Maar een iputatle Is een kwestie van geluk indalen hebben nu eenmaal bij de e geschiedschrijvers weinig ge- 8nn Schreiber zet dat onrecht met lende boek recht. Hij beschrijft de jive eeuw durende rol, die de Van- ledurende de Volksverhuizing Een beslissende rol, waarbij het reinig had gescheeld, of de ge- nls zou een geheel andere loop gehad. De Vandalen komen oor- lijk uit Zuid-Zweden en begon- bor de omstandigheden gedwon- n lange zwerftocht door het Euro pa van de Romeinen en vormden een re gelrechte bedreiging van de Romeinse heerschappij. „De Vandalen" beschrijft de zegetocht van dit noordelijke volk en hun uiteinde lijke ondergang op een fascinerende wij ze, zoals we van prof. dr. Schreiber ge wend zijn (De Goten, De Chinezen en de Hunnen, zijn ook van zijn hand). Aanbe volen. KAREL DE GROTE Als men u zou vragen vertel eens iets over Karei de Grote, dan is het best mogelijk, dat u niet verder komt dan hem een groot keizer te noemen, afstammeling van het oudfrankische geslacht der Merovingen Niet te venwarren met Karei de Vijfde, die in latere eeuwen zijn stempel drukte op Euro pa Dat is dan weinig, maar erg veel méér zullen de meesten van ons op school ook niet geleerd hebben over deze ..vader van Europa", de grondlegger van de Staat Gods en Keizer van het Avondland Er zitten nogal wat hiaten in de geschiedenis-beschrijving van deze staatsman, maar ook tegenstellin gen in de verschillende overleveringen en geschriften maken het de geschiedenis schrijvers niet gemakkelijk om een vlekkelo ze biografie over Karei de Grote samen te stellen Rudolhp Wahl heeft dat echter toch gepro beerd en het resultaat is een fascinerend verhaal over de mens en staatsman Karei de Grote met al zijn eigenschappen als onver biddelijke vorst van de stam der Franken, als absoluut heerser en geliefd aanvoerder, als geniaal wetgever, als bevorderaar van kun sten en wetenschappen en als vastberaden zoeker naar God en je stichter van het Heili ge Roomse Rijk Natuurlijk aan deze biogra fie liggen ook tal van legenden en heldhafti ge overleveringen ten grondslag, maar an derzijds heeft Wahl tal van historische bron nen geraadpleegt om zo tot een zo waar heidsgetrouw mogelijk verslag te komen van het leven van Karei de Grote Voeg daarbij de vaak zelfs spannende weergave van Ka- rel's leven en men heeft met dit boek een terecht briljant genoemde biografie in han den. KAREL DE VIJFDE In dezelfde reeks verscheen bij Elsevier een biografie van Karei de Vijfde, heerser over de oude en de nieuwe wereld van de hand van Peter Lahnstein, Lahnstein's be nadering is echter geheel verschillend van dat van Wahl. Het uitgangspunt van Lahn stein was niet zozeer alleen een geschied schrijving rond Karei de Vijfde. Hij voegde er een nieuwe dimensie aan toe de beschrij ving van land, volk en landschap. Hij ging als het ware op reis met Karei de Vijfde vanaf zijn geboorte in Gent tot aan zijn sterfhuis in het Spaanse San Yuste Lahnstein houdt van reizen en hij laat dat duidelijk blijken in zijn talrijke beschrijvingen van Karel's om vangrijke reizen. Zelf ben ik ook een liefhebber van reizen, waarbij de geschiedenis van land en streek vaak een bepalende rol speelt bij de keuze van het vakantiedoel. Toch heb ik „Karei V" met enige twijfel gelezen. Je kunt je namelijk de vraag stellen, wat je verwacht van een boek over Karei de Vijfde. Een historische verantwoorde biografie of een historische reisgids Of beide. Ik kies dan voor het eer ste. maar Lahnstein heeft beide elementen gekombineerd en ik moet zeggen, dat dit soms niet altijd even geslaagd is. De vaak omvangrijke beschrijvingen van wat de kei zer onderweg op zijn reizen allemaal zag en tegenkwam, leidt vaak de aandacht van de historische zaken af. maakt het verhaal soms onsamenhangend. Als biografie wel te verstaan. Anders wordt het. wanneer men een histo rische reisgids wenst en - evenals Lahnstein - in het voetspoor van Karei de Vijfde wil treden. Dan is „Karei V" een - denk ik - prima boek met erg veel interessante gege vens uit vroegere eeuwen van stad en streek, verbonden aan de figuur van Karei de Vijfde Persoonlijk geloof ik echter niet in zo'n sterke verweving van al deze toch geheel verschillende elementen als historie, cul tuurgeschiedenis en reisverslag Vandaar dat ik dit boek met gemengde gevoelens heb gelezen. Wat meer geschiedenis en wat boeken, voor u besproken samenstelling: Bert Vos. „Liefde laat alle bloemen bloeien" van Konsalik gaat over een vakantie met allerlei verwikkelingen van de zeer zelfstandige Kathinka Braun. Deze dertigjarige architecte heeft niet veel zin om In haar eentje op vakantie te gaan. In een opwelling plaatst zij In een landelijke krant een advertentie onder de kop „Reisge noot gezocht". Ludwlg Zipka meldt zich aan als kan didaat en tegen haar zin in zal Kathin ka de vakantie moeten doorbrengen met deze rare snulter. Kathinka ergert zich vreselijk aan de ze Ludwig en met haar ook de lezer Samen vertrekken ze naar Zuid-Frank rijk om in een gehuurde oude molen de vakantie te gaan doorbrengen. Onder weg wordt hel paar achtervolgd door twee mannen die Kathinka willen ont voeren om haar geld In het dorpje Mas d'Agnon aangeko men, waar de molen slaat, blijkt deze molen als opslagplaats te fungeren van een smokkelaarsbende. De spannende gebeurtenissen vol gen elkaar nu snel op Konsalik weet deze belevenissen vrolijk en vlot Ie be schrijven. alleen heeft hij sterk de nei ging te veel zaken tegelijk te willen laten spelen Misverstand, ergernis, jaloezie en avontuur daar draait het allemaal om in dit amusante boek En de lezers van Konsalik-boeken kunnen onderhand weten dat de liefde uiteindelijk alles overwint. „Liefde laat alle bloomen bloeien door H G Konsalik, 1981 Vertaald uit het Duits Uitgave Elsevier Boekerij Ingebonden. 219 blz minder reisverslag zou dit boek aanmerkelijk interessanter hebben gemaakt V De Vandalen door Hermann Schreiber 1979. Verta ling mevrouw H de Vrles-Tulp, 1980. Uitgave H Meu lenhoff te Amsterdam, gebonden 276 blz. Met Illustra ties In zwart-wlt en kleur Prijs: f 39,50 „Kerel de Grote, vader van Europa'door Rudolph Wahl 1978. Vertaling- drs S de Vries, 1981 Uitgave Elsevier Nederland bv te Amsterdam Paperback. 237 blz. Geïllustreerd Prijs 29.50. Karei V heerser over do Oude en Nieuwe Wereld, door Peter Lahnstein, 1979 Vertaling: Bert van Rl|swl|k, 1980. Uitgave Elsevier Amsterdam Paperback 268 blz Prijs 29.50. - - |i«>«i4n>i rm itr MnWimn avKfcr! c*i mrrpr Lr w r»r .««jlvI» ert Vos) bedenk ik met een lichte afgunst, egenwoordig toch zoveel meer In orden gesteld om kennis op te in de kinderen vroeger. Naast de oeveelheld informatie vla radio, lm (en sinds kort ook via video) Is E>p het gebied van de dokumental- formatleve boeken de laatste tien nodige veranderd. Encyclope- arstensvol wetenswaardigheden, achtergrondinformatie. Schitte- aslagwerken over ontelbare on-i >en, in eenvoudige tot zeer kost- voering, verschijnen met een be- e regelmaat. En voor zover je er geld niet voor hebt om al dat an te schaffen, zijn er de goedge- Ibllotheken, die daarvoor een op hebben en uitkomst bieden. Een >ek Is een lust voor het oog. Als de dan ook nog adembenemend, fas- d Is, dan heb je een boek in han- ïar je regelmatig naar terug zult Zo'n boek Is „De oceanen", een k verbluffend naslagwerk, ultge- loor Zomer Keunlng te Wage- dle een reeks naslagwerken van Itgeeft In samenwerking met de uitgeversmaatschappij Mitchell Publishers Limited In Londen. ceanen" is in feite een atlas, een rijk eerde encyclopedie en een span- roman" in één band Wie iets méér n over de talrijke boeiende aspekten e oceanen en zeeën, zal hierin uren ;n kunnen grasduinen. Dankzij de m de research van tientallen voor- nde deskundigen en wetenschap- aan deze uitgave hebben meege- ntstaan oceanen, wie waren de ont- wie waren de eersten, die de ocea- rstaken. hoe ziet het leven er in de uit, wat zijn de natuurlijke hulpbron nen van de onmetelijke watermassa's die een groot deel van onze aarde bedekken, hoe ziet het er beneden de waterspiegel uit? Enkele simpele vragen, die in deze atlas uitputtend worden beantwoord in uitgebrei de hoofdstukken, overzichtelijk gerang schikt. De zeeën en oceanen maken ons, men sen, tot rijke bewoners van de planeet aarde. De onmetelijke hulpbronnen zullen nu en in de toekomst voor ons voedsel kunnen zor gen als wij de oceanen zorgvuldiger gaan beheren dan we tot nu toe hebben gedaan. Wie „De oceanen" leest en de schitterende foto's en andere illustraties bekijkt, zal onge twijfeld onder de indruk komen van de rijk dom, maar zal misschien méér dan voordien beseffen, dat we er heel zuinig op zullen moeten zijn. Lucht- en watervervuiling neemt toe. Wie langs een willekeurig strand in een willekeurig land wandelt zal ontdek ken, dat het vuil van onze maatschappij door de zee wel keurig netjes teruggekwakt wordt op het strand, meegebracht met de soms woeste branding, maar dat er een grens is aan hetgeen we ongestraft in de oceanen kunnen storten. „De oceanen" gaat ook daar dieper op in Behandelt de problemen en eventuele oplossingen. Zelden heb ik een naslagwerk over één onderwerp in handen gehad, dat de materie zo uitputtend behandelt in een voor iedereen begrijpelijke taal Een unieke uitgave, gemaakt om een brug te slaan tussen de kennis uit de aardweten schappen en informatie over menselijke on dernemingslust die leidt tot een steeds ver dergaande beheersing van de mogelijkhe den die onze planeet ons biedt. „De ocea nen" opent de ogen voor 's werelds meest opvallende fenomeen- de enorme water massa die meer dan 70% van het aardop pervlak bedekt Nog niet eerder is alle es sentiële informatie over oceanen en zeeën zo indringend in één uitgave behandeld. Met meer dan 1000 tekeningen, foto's en kaarten in kleur „De oceanen" biedt een zo grote ver scheidenheid aan informatie dat zowel spe cialisten als met-deskundigen er ongelooflijk veel van hun gading in zullen aantreffen De verschillende hoofdstukken behandelen niet alleen de nieuwste oceanografische ontdek kingen, maar geven ook een fascinerend overzicht van het leven in de zee, de minera le voorraden, de mogelijkheden tot energie opwekking en van de exploratie van de oceanen door de mens. Het rijk van de ocea nen verschaft een compleet beeld van ont staan en ontwikkeling van de oceanische gebieden van de eerste regens die de afge koelde aarde geselden tot de oceanen zoals we die nu kennen. Foto's, kaarten en dia grammen verklaren de natuurkundige eigen schappen van de wereldzeeën, het ontstaan van de vele kustvormen en de eindeloze be weging van getijden en stromingen De ontdekkingstocht van de mens volgt de ontwikkeling van de menselijke relatie met de zee vanaf de eerste ontdekkingen tot in onze tijd waarin zelfs de diepste troggen worden onderzocht met apparaten die de 1 enorme druk kunnen weerstaanHet leven in de oceanen is een rijk geïllustreerd geheel dat een fantastisch beeld geeft van de vele levensvormen onder water, hun ontstaan en ontwikkeling en het complexe geheel van onderling afhankelijke functies. In Natuurlij ke hulpbronnen wordt ingegaan op de rijk dom aan olie en gas in de zeebodem, de biologische en minerale voorraden en de ve le manieren waarop deze (kunnen) worden geëxploiteerd Speciale aandacht is besteed aan problemen als vervuiling en overexploi tatie Het uiterlijk van de diepten vormt een uniek geheel van vele speciaal voor dit boek vervaardigde reliëfkaarten van oceanische gebieden, de stroombewegingen in de wa termassa's, het voorkomen van minerale en voedselvoorraden enz. De encyclopedie van het oceanische leven geeft, met ruim 130 lijntekeningen, een systematisch overzicht van flora en fauna in de zeeën. Het boek wordt besloten met tabellen waaruit in eén oogopslag de exploitatie van de oceanen door de zeevarende naties duidelijk wordt, een verklarende woordenlijst en een uitge breid register Kortom een erg complete, verrassend geïllustreerde, overzichtelijke encyclo pedie, waarmee men, ondanks de ruim honderd dertig gulden die men er voor neer moet tellen, voor relatief weinig geld een schat aan gegevens In huls haalt. „De oceanen", omslaan en de geschiedenis van de we- reidzeeén Encyclopedie voor hei oceanische leven UJga- ve Zomer Keuning te Ede Groot formaat, gebonden 208 blz. Pnjs 136,50 Bij Elseviers Manteau Is onlangs verschenen „Een mond van zand" van de hand van Elisabeth Maraln. De schrijfster - bij sommigen wel licht bekend van haar debuut „Het tranenmeer" - werkt In dit boek het thema uit van een meisje dat door een seksueel trauma gestoord Is ge raakt In haar relaties met haar omge ving. De enige die erin slaagt haar vertrouwen te winnen, haar broer, verongelukt en daarmee komt het meisje, Marthe, geheel alleen te staan. Marthe doet haar best haar draai te vinden in het leven Keer op keer sloot ze echter haar neus, tot ze een „lotge noot" tegenkomt een vluchteling, wiens problemen op het eerste gezicht weinig met de hare te maken hebben Aanvankelijk lijkt ze hem dan ook voor bij te gaan, maar uiteindelijk blijkt ze toch Ie herkennen dat hun problemen tot dezelfde kern zijn terug Ie voeren Hel leil dal zij beiden ontheemden zijn, zij het ill verschillende opzichten, maakt dal zij zich tot hem keert. Een bijzonder goed boek, niet in de laatste plaats omdat de schrijtsler haar indrukken haarscherp in haar werk weet weer te geven Hier en daar lijken de levensvisies van Elisabeth Marain en Marthe Janvier wel één te zijn. Deze betrokkenheid van de schrijfster bij de tekst verschaft het werk zeker nog een boeiend aspect Elisabeth Marain blijkt er zeer goed in te zijn geslaagd het door haar gekozen thema uit te werken Hierbij komt ook heel sprekend de funktie van de titel naar voren. LM. „Een mond vol zand door Elisabeth Maraln Uitgave Elsevier Manteau le Amsterdam Pnis 17,50 Uitgeverij Kosmos is kortgeleden ge start met een serie naslagwerken, waarin dieren In een bepaalde omgeving uitput tend worden beschreven. Vandaag vra gen we aandacht voor twee delen uit die reeks: „Dieren leven In de zeeën" en „Dierenleven op de eilanden". Respectie velijk geschreven door Albert C. Jensen en William H. Amos. Het Is een produktle van Chantecleer Press te New York en voor de Nederlandse uitgave bewerkt en vertaald in opdracht van Kosmos. Die tendens wordt trouwens de laatste jaren steeds groter: Nederlandse uitgevers gaan er steeds meer toe over kostbare buitenlandse uitgaven In de populalr-we- tenschappelljke sfeer voor de Nederland se markt te bewerken. Een relatief goed kope manier om de vaak kostbare uitga ven binnen het bereik van de doorsnee lezers te brengen. Veelal geschreven In een begrijpelijke, heldere taal. Niet teveel doorspekt met moeilijke definities en het niet altijd te vermijden wetenschappelijke jargon. De serie van Kosmos ziet er prima uit. Enkele aspekten. die in het naslagboek „De oceanen;' van Zomer Keuning zeer uitge breid aan de orde worden gesteld, zoals het ontstaan van de oceanen, de geologische aspekten. vinden we in een korter bestek in dit boek terug, dat verder hoofdzakelijk het accent legt op het dierenleven in de ocea nen Wat dat betreft is het een uitstekende aanvulling op „De oceanen", omdat daarin juist het dierenleven in beperkte mate wordt behandeld „Het dierenleven in de zeeën" is rijk geïllustreerd met talrijke kleurenfoto s, tekeningen en grafieken. Hoewel het duidelijk zal zijn, dat het boek het leven in alle oceanen bespreekt en niet gericht is op een bepaald deel ervan, bijvoor beeld de Atlantische kust van West-Europa, biedt het boek toch veel materiaal, dat direkt te gebruiken is in eigen omgeving of tijdens vakantie in landen, die aan zeeën of ocea nen grenzen. Boeiende informatie over vis sen en weekdieren, met achterin tekeningen in zwart-wit van de belangrijkste dier- en plantengroepen. Met de verklarende woor denlijst en het onontbeerlijke register, is „Dierenleven in de zeeën" een vrij kompleet overzicht voor relatief weinig geld. Datzelfde geldt voor „Dierenleven op de eilandenwaarin ingegaan wordt op het ont staan van die eilanden en de wijze waarop plant en dier zich een eigen plaats hebben veroverd op de duizenden grote en kleine eilanden in de onmetelijke oceanen, ver van iedere beschaving verwijderd, of vlak langs de al dan met steile kusten Evenals de an dere delen uit de reeks rijk geïllustreerd, hel der geschreven en vooral voor studie-doel einden zeer geschikt Wat natuurlijk niet hoeft te betekenen, dat de boeken niet ge woon fijn zijn om door te bladeren, te bekij ken en er van te genieten. De schoonheid van het leven is fascinerend Het wordt ech ter steeds meer zaak om er zuiniger op te zijn. Voordat we van onze natuur niets meer over hebben gelaten en ons moeten behel pen met hetgeen nu zo enthousiast te boek werd gesteld Dierenleven In do zeeen 1981. door Albert C Jensen 1981. Vertaling Sieven Weinberg Uitgave Kosmos le Am sterdam als onderdeel van een ..Dierenleven reeks Go- bonden 230 blz Prt|S 40 - „Dierenleven op de eilanden", door William H Amos 1981 Vertaling drs M Daan- Sticmens Uitgave: Kosmos le Amsterdam Gebonden, 230 blz. Pnis 40,-.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 5