(ursus Rolstoeldansen staat op stapel Postbode Schut met pensioen lieuwe impulsen voor dansschool v/d Heuvel Vrijdag laatste bestelling Bejaardensoos weer open Leusder Krant FOTO-KOPIE NODIG? plaatselijk nieuws het vrij dansen te organiseren. Voor jonge mensen uit Centrum kon dit weieens moeilijk zijn om te bezoe ken Men openen van de nieuwe ruimte is dit probleem opgelost. Ook alle andere aktiviteiten binnen de dansschool krijgen een nieuwe impuls"., aldus de heer Van den Heu vel. Zijn vrouw vult aan dat deze feiten niet de enige waren waarom tot deze stap wordt overgegaan: „Het is een groeiproces. Ook de privéom- standigheden tellen mee Het regelen van oppas en dergelijke; dat gaat nu allemaal gemakkelijker worden in onze nieuwe behuizing." DANSLUST Hoe staat het trouwens met de danslust van de Leusder bevolking? Van den Heuvel: „Het wordt meer populair." Mevrouw Van den Heuvel: „Er is geen wachtlijst. Maar het is wel zo dat er meisjes over zijn". door Leonie Merts De heer Van den Heuvel „In die gevallen vragen we jongens uit ge vorderde groepen in te vallen bij eerstejaars Naast jongelui zijn er veel gehuwden die een bepaalde re den hebben om te komen dansen. In hun jeugd gaven de Beatles de toon aan en nu blijkt dat ze het stijldansen nodig hebben voor hun bruiloftsfeest of voor hun zakelijke leven. De laatsten nemen vaak ook privélessen Men leert het dansen op die manier sneller en het motief „uit" te zijn telt minder". En welke dansen staan In de be langstelling? „Met name rock 'n roll en jive zijn erg gewild. Tijdens films als „Saturday Night Fever" was dat ook het geval bij discodansen, maar daar is nu weinig belangstelling meer voor". Ook de echte „klassiekers" onder de dansen dansen als waltzes, gavottes en tango's (niet te verwarren met de veel jongere en alombekende tango) blijken bij de dansscholen slechts zelden aan bod te komen, omdat de belangstelling hiervoor on der de leerlingen nihil is. ROLSTOELDANSEN De dansleraren laten zich over de ze dansen echter wel voorlichten. Het danscentrum Van den Heuvel is aan gesloten bij de Nederlandse Vereni ging van Dansleraren, een van de twee bonden op dit gebied in Neder land. De andere bond heet de Neder landse Bond van Dansleraren. Vol gens de heer van den Heuvel is er weinig verschil tussen beide. De bond organiseert regelmatig studie dagen, tijdens welke de dansleraren op de hoogte worden gehouden van allerlei ontwikkelingen aan het dans- front. Voor bovengenoemde klassiekers komt bijvoorbeeld een specialist over uit Engeland Engeland zo blijkt tijdens het gesprek regelmatig geeft duidelijk de toon aan in de danswereld. Het was op een studie dag dat mevrouw Van den Heuvel razend enthousiast werd over een vorm van dansen die in Engeland al negen jaar populair is en sinds drie jaar ook in Nederland beoefend wordt. Het rolstoeldansen. In navolging van de Engelse „Wheel Chair Dancers Association" is de stichting Rolstoeldansen in Ne derland i.o. tot stand gekomen Via deze stichting volgt mevrouw Van den Heuvel nu een kursus dansbege- leidster. Hiervoor gaat ze regelmatig naar Katwijk, waar patiënten in het Zeehostpitium hun leerlingen deze vorm van dansen bijbrengen. Wat moet men zich bij rolstoeldansen voorstellen? Mevrouw Van den Heuvel: „Dan sen is een interpretatie van de mu ziek. Zoals wij gebruik maken van I M k i a a a a a i a i i i i i i i i i i i i DINSDAG 18 AUGUSTUS 1981 en wegwezen. De verandering dat we naar Barneveld werden overgeheveld is zeker in ons voordeel geweest We hebben nu eenmaal per jaar een con tactavond Dat is altijd heel gezellig en we hebben onderling contact, evenals onze vrouwen. Ik ben ook nog lid geweest van de vrijwillige brandweer en van de schietveren - ging Ons Genoegen. Dat was ook een gezellige tijd. Ik kijk met plezier terug op al die jaren dat ik bij de P.T.T werkzaam ben geweest Ook ben ik heel dankbaar dat mijn vrouw altijd achter mij heeft gestaan. We wisten vooral in die begintijd, wel wanneer ik wegging, maar we waren er nooit zeker van dat ik op een vaste tijd thuis kwam. Dat heeft zij altijd op een hele fijne manier weten op te vangen Het is fijn om te weten dat het werk door het publiek is gewaar deerd. Ook ontstond er een bepaalde vertrouwelijke sfeer Al kom ik nu niet meer in de buitenwijken van vroeger, toch is er, als we elkaar tegenkomen, nog dat gene wat er vroeger was. Vrijdag 21 augustus ga Ik voor de' laatste maal met mijn wagentje en daarna nog met de flets mijn ronde doen. Dan Is het voor mij afgelopen wat mijn werk betreft. Maandag 24 augustus is er dan van 15.30 - 17.30 uur voor de bevolking nog gelegen heid om van de heer Schut afgscheld te nemen In D'Ouwe Peerdestal." ACHTERVELD Nu voorvelen de vakantie weer achter de rug Is, zal ook de bejaardensoos met Ingang van donderdag 20 augustus weer open zijn. Alle leden van de soos zijn van 13.30 tot 17.00 uur van harte welkom. Ook voor de medewerksters van de Welfareclub van De Zonnebloem zit de vakantie er weer op. Deze club is 18 augustus weer gestart. ons lichaam en onze voeten, gebrui ken gehandicapten zo mogelijk hun lichamen èn wielen, om te bewegen op de maat van de muziek. Men is erg behendig in het bedienen van de rolstoelen. Het is dan ook een muzi kaal geheel om te zien. De rolstoelen kunnen echt een zwevende bewe ging gaan maken". Zittend op de punt van haar stoel, gesticulerend als om haar woorden kracht bij te zetten, weet ze haar enthousiasme over te brengen op de luisteraars. Toch lijkt ze zelf hiervan niet geheel overtuigd „Ja, écht hoor, ik geloofde het ook nooit, maar ze zwéven echt". „MOOI ZITTEN" Komt er een kursus rolstoeldansen In Leusden? „Eerst wil ik in het najaar mijn oplei ding afronden. We willen dan kontakt zoeken met een vrijwilligersorgani satie die ons kan helpen met het begeleiden van de kursisten. De kur sus zou om te beginnen in een kleine groep gegeven moeten worden, zo dat de leerlingen veel aandacht krij gen. Want het is niet zo als met de overige leerlingen die aan het eind van een avond al een aardig dansje kunnen doen. Gehandicapten heb ben voor het leren van een dans een half jaar nodig. We denken dan ook aan groepjes van twee paren. Het dansen geeft zowel een valide als invalide een heerlijk gevoel. Het is voor de invalide ook vaak een stimu lans in zijn houding in de maatschap pij. Hij gaat meer durven Het is dan ook vaak een therapeutische bezig heid. Ook fysiotherapeuten schrijven het vaak voor „Ze gaan zo mooi zitten", zeggen ze Is het gebouw voor deze kursus aangepast? De heer Van den Heuvel: „Toen het gebouw ontworpen werd was er van deze kursus nog geen sprake Er zouden dus praktische problemen ontstaan met name bij de toiletten Hiervoor moeten we dus wel omkij ken naar andere ruimten Is er In Leusden wel animo voor een dergelijke kursus? „Bijna niemand weet van deze vorm van dansen af", vertelt mevrouw Van den Heuvel, „en ik heb er nog weinig ruchtbaarheid aan gegeven". Heeft u in het verleden ook geen invaliden gesproken diegraag wilden dansen ook al wisten ze niets van de mogelijkheden af? „Nee. Maar niemand is hiervan op de hoogte." Het is niet de bedoeling dat deze kursus een commerciële onderne ming wordt. „We willen het lesgeven echt een sociaal tintje geven Het lijkt ons erg dankbaar werk" IMPULS Het echtpaar wil hun onderneming trouwens niet slechts als school zien maar meer in het sociale leven be trekken, door bijvoorbeeld het ver huur van ruimte voor feestjes. „De meeste ruimten in Leusden zijn min der geschikt als men tijdens een brui loftsfeest een dansje wil maken". Zoals gezegd, nieuwe impulsen voor de dansschool door de opening van het danscentrum. Bij de totstand koming van de nieuwe behuizing heeft men nauw samengewerkt met de architekt en met fysiotherapeut Hoofien die zich ook aan de Lepelaar zal vestigen. Het advies van de ge meentelijke Bouw-en Woningtoe zicht om de eenheid tussen het com plex en woningen te bewaren heeft men ook niet In de wind geslagen. Het resultaat daarvan kan men nu al van buiten bewonderen. 21 Augus tus aanstaande Is de officiële ope ning èn de gelegenheid om het inte rieur eens te bekijken. De leerlingen zullen vaker deze kans krijgen hier mee vertrouwd te raken na 14 sep tember de datum waarop de eerste kursus begint onder de bezielende leiding van het echtpaar Van den Heuvel. LEUSDEN-C. Deze week zal de ansschool van het echtpaar Van den euvel een nieuw gebouw betrekken in de Lepelaar. In de negen Jaar dat J nu wonen en werken In Leusden >bben zij hun leerllngenkrlng zien tgroelen van een man of vijftig tot gen de vierhonderd leerlingen. On- anks deze gestage groei hecht men ote waarde aan persoonlijk kontakt et de leerlingen en bij de opzet van st nieuwe danscentrum heeft dit feit an ook een aardig woordje meege- >eeld. Daarnaast ging men ook uit in een dansvloer waar men zonder otslngen leuke figuren kan maken, en kwam uit op een vloer van hon- InrM uiarlrantc malor In Ha uorhnn. Merd vierkante meter In de verhou- 'ng acht bij twaalf. jjDe vloer ligt wat lager dan de rest JA jan de ruimten. De pauze-ruimte bij- oorbeeld, die gekreëerd is om niet Heen tijdens de lessen een gezellig oekje te zijn, maar ook om een vergang te scheppen né de lessen, e leerlingen kunnen hier dan nog at drinken en napraten. Wij spraken P9 chter nog op het „oude" adres Klalmatie 74 over de nieuwe ont- ikkelingen voor dit dansende echt- [aar, hij 48, zij 35 jaar - VS0 USJES Alleen de heer Van den Heuvel is ediplomeerd dansleraar al veer- en jaar Hij vertelt hoe hij dit vak is innengekomen „Na mijn MULO- pleiding volgde ik een opleiding tot oopvaardijofficier. Toen ik weer aan ral kwam, kwam ik via mijn zusjes (eer in kontakt met het dansen. Zo wam ik op het idee de opleiding voor lansleraar te volgen. Dat gebeurde oor middel van privélessen". Mevrouw Van den Heuvel assis- »ert haar man bij het geven van ?ssen. Dat doet zij met veel enthou- lasme. Ze geeft blijk van haar be- okkenheid bij het gebeuren en heeft o haar eigen plannen maar hierop omen we straks terug Van den Heuvel begon in Soest, naar daar was de dansschool op te leine schaal opgezet. Men liep toen I met plannen rond om de overstap laar Leusden te maken, maar hier vas geen akkommodatie te vinden, 'ot men vijf jaar geleden voor het erst een plaatsje kon krijgen in boer- lerij Groot Krakhorst: .Zoals je weet wordt Groot Krak- iqrst beheerd door SOCCLE, een nstelling die de ruimten verdeelt oor sociaal-culturele doeleinden. )ansscholen beantwoorden hier niet lelemaal aan Het gebeurde daarom r/eleens dat de dansschool moest vijken voor de verenigingen. Het was e begrijpen, maar het maakte het oortbestaan van een dansschool vel kwetsbaar. Door het ontbreken <an ruimte hadden we geen andere nogelijkheid dan in Achterveld om Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Verantwoordelijke redaktle: Bert Vos Marnix Kreijns (pl. verv.) Redaktle: Bertien Engelkens Caspar van Loo. Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woens dagmiddag 12 00 uur Redaktle en administratie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum Op werkdagen ge opend van 09 00 tot 12 00 uur en van 13.30 tot 17 00 uur. Abonnementsgeld: su.40 per jaar. 25,70 per half jaar, 13,10 per kwar taal Rozendaallaan 9 Leusden-C. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepu bliceerde foto s kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en histori sche foto's), bij vooruitbetaling van 5. per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro 871441 t.n.v. de BDU b.v te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto. aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum Ongeveer drie tot vier weken na beta ling ontvangt u de gewenste foto's thuis. DE LEUSOER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- kombinatie te Barneveld. - Lepelaar 4 Mar'ike Wlm van den Heuvel ACHTERVELD - In verband met het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd zal de heer H. Schut zijn werk als besteller bij de P.T.T. beëin digen. Vrijwel zal het voor het laatst zijn dat men deze zeer vertrouwde en bekende figuur zijn bestelling In Ach terveld ziet doen. Ruim 34 jaar Is de heer Schut als besteller bij de P.T.T. werkzaam geweest en al die jaren In Achterveld. Vanaf het moment dat hij bij de P.T.T. begonnen is heeft hij nimmer een andere standplaats ge had. Hoewel hij en zijn echtgenote In de gemeente Barneveld geboren zijn, woonden zij al geruime tijd in Achter veld voor hij zijn werk bij de P.T.T. begon. „Als jongen van 14 jaar ben ik begonnen op een kistenfabriek. Daar werden in hoofdzaak kippen- en eier- kisten gemaakt. Ik heb dat slechts een jaar gedaan. Daarna ben ik gaan werken op de meubelfabriek in Bar neveld. Van daaruit ben ik naar de meubelfabriek in Amersfoort ge gaan, kwam weer terug naar Barne veld en ging uiteindelijk naar de meu belfabriek in Nijkerk. In die tijd waren de verbindingen niet zoals in deze tijd en moest alles op de fiets worden gedaan. Ik ben in de meubelfabriek werk zaam geweest tot de bekende Dolle Dinsdag. Toen durfde ik niet meer en ben thuis gebleven. Ik woonde reeds met mijn gezin in Achterveld, daar ben ik al in 1936 met mijn vrouw komen wonen Tijdens mijn dagelijk se fietstocht naar Amersfoort zag ik dat de woning waarin ik nu nog woon leegstond Ik ben er op afgegaan en heb die woning kunnen krijgen. Maar ik zat zonder werk en moest toch zien om voor mijn gezin aan de kost te komen. In die oorlogsjaren werd er hier veel tabak verbouwd en zo kwam ik op het idee om een tabaksnijma chine te maken. Dit lukte mij wonder wel en ik kreeg daarna heel wat klanten die hun tabak bij mij lieten snijden. Zo heb ik in het onderhoud van mijn gezin kunnen voorzien. Toen ik met mijn vrouw in Achter veld kwam wonen was het heel wat kleiner dan nu We waren dan ook heel vlug ingeburgerd. Het was een fijne gemoedelijke gemeenschap. We woonden hier nog niet zolang toen ik mijn haar moest laten knip pen Ik ging naar de toenmalige kap per bekend als vader Hein. Dat was de vader van de latere kapper van de Koedijk. Hij zag dat ik een vreemde was. en vroeg me of ik hier woonde. Na hem te hebben medegedeeld wie ik was, kreeg ik als antwoord, „zo. dan gaan we nu eerst maar een kopje koffie drinken op de kennismaking." Dat was typisch Achterveld. HULPBESTELLER In mei 1947 ben ik toen in dienst gekomen als besteller bij de P T T. Ik ben daar eigenlijk heel ongemerkt ingerold Tijdens een bezoek bij mij van een P.T.T.-er kwamen we op zijn werk Ik liet toen doorschemeren dat mij dat ook wel wat zou lijken. Vrij kort daarop kreeg ik bezoek van de toenmalige kantoorhouder hier uit het dorp die kwam vragen of ik inder daad bij de P T T. wilde komen als besteller Daar had ik wel oren naar en werd aangesteld als hulpbesteller. Ik ben dat maar een jaar geweest. We waren in die tijd hier met drie bestel lers. Na een jaar als hulpbesteller werk zaam te zijn geweest werd een van de collega's ziek en overleed vrij plotse ling. Als gevolg hiervan kon ik blijven en werd aangesteld als besteller in vaste dienst. Er is in al die jaren wel heel wat veranderd. De wijken die we toen hadden waren heel wat, groter dan nu En ook moest alles op de fiets worden gedaan Weer of geen weer, je moest er door De vrachten die we toen bij ons hadden waren wel niet zo groot en zwaar als tegenwoordig. RIJDEND POSTKANTOOR In die tijd moesten we om vijf uur 's morgens beginnen. Later is dat zes uur geworden. De post kwam toen in zakken binnen en alles moest uitge sorteerd worden Ook de post die hier in de bus was gedaan moesten wij sorteren. Daarna gingen wij onze wijk doen. Dat vergde ook heel wat meer tijd dan nu. want we waren ook nog een rijdend postkantoor. Alle mensen die in de buitenwijken woon den, kochten bij ons hun postzegels, er werd door ons geld uitgetaald enzovoort. Toch waren die werk zaamheden wel erg leuk. De mensen bleven op de hoogte van wat er in het dorp gebeurde en wij bleven op de hoogte van hetgeen in het buitenge bied gebeurde. Ook alles wat ze nu op het kantoor komen brengen en afhalen namen wij mee en deden wij. De wegen waren nog veelal zandwe gen. Dat was in de zomer niet altijd een lolletje, maar in de winter hele maal niet. Ik kan me nog wel herinneren dat tijdens de winter de paden naar de boerderijen waren schoongemaakt. Kwam je de andere dag dan was alles weer dicht tengevolge van de stuif sneeuw Ook heb ik het nog meege maakt dat ik over de dikke hard be vroren sneeuw van de ene boerderij naar de andere fietste. Dat ging goed tot het begon te dooien. Eenmaal probeerde ik nog om er overheen te fietsen, vlak bij de boerderij zakte ik er wel door. Gelukkig was de bewo ner van de boerderij in de buurt zodat die mij kon helpen weer op de been te komen. CONTACT Ondanks alles bleef je lachen. Men had door al die omstandigheden ook veel meer contact met de bevolking als nu. We kwamen veel meer bij de mensen in huis. Als ik nu mijn wijk doe, drink ik nergens meer koffie. Dit alleen al omdat alles nu anders is en ik ook steeds langs mijn woning kom. Dan drink ik gezellig met mijn vrouw een kopje koffie Ik heb alles hier zien uitgroeien tot wat het nu is. Alle mensen uit de nieuwbouwwijken heb ik zien komen. Ik doe na al die jaren mijn werk nog steeds met plezier. Ik heb gebruik kunnen maken van de V U.T. maar ik heb het niet gedaan Had ik mijn werk niet meer met ple zier gedaan dan had ik daar zeker gebruik van gemaakt. Wij resorteren onder het kantoor van Barneveld We kunnen het met die collega's heel goedvinden Er is een fijne verstand houding. Heel wat anders dan in de tijd toen we nog onder Amersfoort resorteerden. Dat was post afgeven

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3