ipbouwwerker/ster moet aktiviteiten an mensen in Leusden stimuleren M Samenwerking maatschappelijk werk in Leusden De Til met 100 kinderen te gast op boerderij RIE STUDENTES NA ONDERZOEK WENSEN WELZIJN: Spelen in de wei en eten tussen de koeien (S(É Speelplaatsen en wandelpaden hondepoep-vrij \"Z, Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden Geen krant ontvangen? HEDEN INSCHRIJVING DANSLES DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1981 - 13e JAARGANG NO. 35 •fr'è'd' rw (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - „In Leusden zou een opbouwwerkster/werker moeten Ikomen, die stimuleert dat mensen zelf stappen nemen om een sys- fteem van direkte hulp in de buurt op te zetten, om een sociaal- cultureel centrum van de grond te krijgen en in te richten, om wijkakti- viteiten op te zetten, om nieuwe mensen op te vangen, en om een dienstencentrum voor bejaarden te stichten. Deze opbouwwerkster/ I werker moet een door Leusden geaccepteerde figuur zijn, wier taak [vooral daarin ligt de mensen te stimuleren zelf dingen op te zetten". Dat is een van de aanbevelingen die drie studentes van de vakgroep Wonen van Ide Landbouwhogeschool in Wageningen doen aan de planadviesgroep welzijn in I Leusden. De studentes, Mirjam Huffstadt, Ita Luten en Helga van Manen, doen [deze aanbeveling na een zes maanden durend onderzoek ,,maar de wensen én achtergronden van wensen voor welzijnsvoorzieningen bij ongeorganiseerde in- I woners van Leusden". Dit in het kader van de welzijnsplanning op sociaal-cultureel |gebied in deze gemeente door de planadviesgroep De resultaten van het onderzoek I door de leerlingen van de Landbouwho geschool zijn vervat in twee rapporten, ■die voor de drie studentes dienen als I werkstuk ter toelating tot het doctoraal- I examen in het leervak Ecologie van het I Wonen. De noodzaak van een opbouwwerk- I ster/werker in Leusden werd afgeleid uit I gesprekken met 134 Leusdenaren Uit f deze interviews kwam ook naar voren, [dat een sociaal-cultureel centrum in I Leusden gewenst is ,,Een centrum 1 waar iedereen kan binnenlopen om wat [le praten of om iets cultureels te zien I horen of te doen", aldus de drie studen- les in het rapport Vooral om het contact tussen vrouwen soepeler te laten verlo pen zou zo'n sociaal-cultureel centrum [van nut zijn. Een derde aanbeveling die [gedaan wordt aan de planadviesgroep [is het opzetten van een dorpshuis in J Leusden-zuid Daar bestaat behoefte aan, blijkt uit het onderzoek. De studen tes denken bij het starten van een dorpshuis aan de bibliotheek, waarin r bijvoorbeeld een informatiehoek is in- gericht met een overzicht van aktivitei- I ten in Leusden-zuid Daarnaast zou er I een ruimte moeten zijn voor creatieve [aktiviteiten en een koffiedrinkhoek DIENSTENCENTRUM Een ander punt dat onder de aan- I dacht van de planadviesgroep wordt gebracht bij het maken van een meerja- Voor bejaarden zou een dienstencentrum in Leusden moeten komen Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden BDUl Verschijnt dinsdag sn donderdag in de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 35 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheltjes 1,11 per regel (37 cent per mm). Losse nummers: 60 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Zaterdags gesloten. ren sociaal-cultureel plan is het in het leven roepen van een dienstencentrum voor bejaarden, waarin aktiviteiten voor en door bejaarden kunnen plaatsvin den. .Tevens moet er een infohoek zijn waar alles, wat er op het gebied van bejaarden in en buiten het centrum ge beurt, bekend wordt gemaakt. Bestaan de aktiviteiten moeten vanuit dit cen trum worden gecoördineerd", zo me nen de drie leerlingen van de hoge school. Volgens hen gaat het de onder vraagde bejaarden om een centrum waar ze elkaar kunnen ontmoeten en waar ze ook gebruik kunnen maken van faciliteiten als een pedicure, een kapper en een fysiotherapeut Een andere aanbeveling in het rap port is het verbeteren van de moge lijkheden van de inspraak: meepra ten, -denken en -beslissen. Enkele ondervraagden, zo staat in het rap port te lezen, verdenken de gemeen te ervan, dat ze een extra bestuurs laag heeft ingevoerd om over indivi duele initiatieven eerst besluitvor ming op wijkniveau te laten plaats vinden. De gemeente kan als een wijkvereni- ging niet loopt of als er op een inspraak avond weinig mensen komen zeggen we hebben toch inspraak gegeven, luidt de kritiek van deze ondervraagden De drie studentes menen: ,,Deze kritiek houdt niet in dat zij geen behoefte heb ben aan inspraak. Ze hebben er vaak niet aan gedacht, dat .inspreken" ook „Wegen van welzijn" heet het rapport van een onderzoek naar de wensen én achtergronden van wensen voor welzijnsvoorzieningen bij „ongeorganiseerde" inwoners van Leusden, in het kader van de wel zijnsplanning op sociaal-cultureel gebied in de gemeente Leusden. Dit onderzoek dient als werkstuk ter toelating tot het doctoraalexamen in het leervak Ecologie van het Wonen voor Mirjam Huffstadt, Ita Luten en Helga van Manen, drie studentes van de Landbouwhogeschool in Wage ningen. Het onderzoek werd gedaan in aansluiting op de welzijnsplan ning in Leusden. De research was opgesplitst in twee fasen, waarbij de eerste oriëntatie werd gebruikt. In de tweede fase werd materiaal door middel van groepsgesprekken vergaard. In totaal zijn 144 interviews gehouden, verdeeld over de doelgroepen vrouwen (57), mannen (21), alleenstaanden (15), bejaarden (25) en jongeren (26). Bij de groep vrou wen zijn negen interviews niet in de verwerking van de gegevens opge nomen, bij de groep alleenstaanden één interview. Deze gegevens zijn niet gebruikt in het rapport, omdat de ondervraagden te georganiseerd bleken. anders zou kunnen, bijvoorbeeld in een kleine groep met elkaar praten over on derwerpen waarin men is geïnteres seerd. Het is gebleken dat ongeorgani seerde mensen wel degelijk meningen hebben over welzijnsvoorzieningen. Ze komen niet op inspraakavonden omdat ze het gevoel hebben, dat ze niet aan bod zullen komen of dat er toch niet naar hen geluisterd wordt. Ze denken dat er toch door de beleidsmakers wordt beslist, zonder rekening te hou den met hun wensen" ERGENS IETS DRINKEN Wat uit het onderzoek naar voren is gekomen, is de behoefte van de onder vraagden aan een plekje waar men iets kan drinken, spontaan naar toe kan gaan en ongedwongen even een praatje kan maken. Een dergelijke gele genheid zou (in de zomer) ook een ter rasje kunnen zijn, als middelpunt van Leusden. Bij de ondervraagde vrouwen blijkt het vrouwencafé als ontmoe tingsplaats niet aan de wens te vol doen. In het rapport wordt opge merkt. dat het vrouwencafé voor de vrouwen geen plaats is om contact te maken of gezelligheid te vinden. „Zij voelen zich er niet thuis, omdat de vrouwen niet zichzelf durven zijn. Ze hebben het gevoel gedwongen hun leefpatroon te veranderen", aldus de studentes. De vrouwen die eens in het café zijn geweest, voelen zich daar onzeker en „anders". Contac ten maken, waarvoor ze komen, ver loopt niet gemakkelijk. Bij de evaluatie van het onderzoek zegt het stydenten-trio ter1, verduidelij king dat hun aanbevelingen weer be slist over anderen'gaan. ,,De onder vraagden mochten zeggen wat zij voor wensen en meningen over welzijns voorzieningen in en om Leusden heb ben. Wij noteerden alles, maar kozen zélf uit wat wij belangrijke aspecten van welzijn vonden", zo schrijven Mirjam Huffstadt, Ita Luten en Helga van Ma nen in hun werkstuk. LEUSDEN-Behalve aanbeve lingen op sociaal-cultureel ge bied, zoals die in bijgaand ver haal staan vermeld, doen de drie studentes van de Landbouwho geschool ook aanbevelingen die niet direkt op dit terrein lig gen. Maar uit hun onderzoek is gebleken dat deze punten wel degelijk aandacht verdienen. Hieronder volgen ze op een rij tje: Stimuleren van werkgelegen heid in Leusden en part-time of deeltijdbanen voor mannen en vrouwen. Openbaar vervoer regelmatig een busje tussen Leusden-cen trum en Amersfoort, die op stra tegische plekken stopt. Een busje tussen Leusden-zuid en -centrum laten rijden. Aktiever en vriendelijker optre den van de gemeente als er om hulp gevraagd wordt bij bijstand, verhuiskostenpremies e.d. Mogelijkheid stimuleren ergens wat te kunnen drinken, waar je zo binnen kunt lopen. Dit kan op commerciéle. basis gebeuren. Reduktiemogelijkheden voor bejaarden voor voorzieningen als kapper en pedicure, bijvoor beeld met behulp van de 65+- kaart. Meer uitgaansmogelijkheden voor de jeugd om vandalisme tegen te gaan Meer controle door politie om onveiligheid op straat tegen te .-gaan Akkommodatietekorten bij be staande sportverenigingen op heffen (Roda, tennisclub, bad mintonclub, crossclub). Jongeren zelf reparaties laten verrichten van vernielingen (on der leiding van politie, eventueel in samenwerking met jongeren werker) Meer verlichting met name op fietspaden. Papier(rommel)bakken, vooral om hondenpoep weg te kunnen ruimen. Stichting van een mortuarium stimuleren Huizen boven het winkelcen trum afsluiten voor niet-bewo- ners. Bordjes bij speelplekken en wandelpaden om ze .honden poep-vrij" te maken. LEUSDEN - Zoals reeds bekend werken er in Leusden al geruime tijd drie instellingen op het gebied van het maatschappelijk werk, namelijk de gemeente Leusden, de Maat schappelijke Dienstverlening Eem- land (MDE) en het Protestants So ciaal Centrum (PSC). Deze Instellingen hebben tot op he den los van elkaar in Leusden ge- ,,Het vrouwencafé in Leusden is voor vrouwen geen plaats om contact te maken of gezelligheid te vinden. Maandag gaat vakantie- speelweek van Blijhof van start 3 Kantlijn 3 Sport5 Medische diensten en kerkdiensten 5 Prov. Waterstaat hield geluidsmetingen5 Kijk op de film 7 DOKTERSDIENSTEN: Tel.: 033-944600 werkt, elk met een maatschappelijk werker(ster). Besloten is om met in gang van 1 september een aantal za ken. voornamelijk de spreekuren, op elkaar af te stemmen. Hierdoor verwachten de maatschap pelijk werkers een betere samenwer king te kunnen bereiken en een gerich- tere hulp te kunnen bieden Bovendien is het maatschappelijk werk gemakkelij- (van één onzer medewerkers) LEUSDEN/STOUTENBURG - „Ik lust geen melk van de koe, Ik lust alleen melk van de melkboer", één van de vele reacties van een Leus- dens kind dat een dagje op stap was met De Til en kennelijk nog nooit op een boerderij geweest was. Trou wens, de hele middag kon men soortgelijke reacties vernemen als een kind weer eens wat nieuws ont dekte. Een kip die bezig is een ei te leggen blijkt ineens zoveel als een derde wereldwonder. De kinderspel en sportmiddag die de stichting R.K. jeugd- en jongerenwerk en het jon gerencentrum De Til woensdagmid dag en een deel van de avond op een boerderij in Stoutenburg hielden was niet in de eerste plaats bedoeld om kinderen kennis te laten maken met een boerderij. Voor een groot aantal deelnemertjes (het waren er tegen de honderd) was het feit dat men tussen alle spelletjes door op de boerderij rond kon lopen, zeker zo interessant. Al een aantal jaren organiseert De Til op een dag in de grote vakantie een aktiviteit voor de jeugd Woensdagmid dag jl. had men uitgetrokken voor de happening van dit jaar Tot grote verras sing van de organisatoren meldden zich woensdagmiddag bijna honderd kinde ren tussen de zeven en twaalf jaar bij De Til om mee te doen met de spel- en sportmiddag Na de aanmelding ging de hele meu te richting Stoutenburg, waar Gerard Overgoorzijn boerderij aan de Stouten- burgerlaan ter beschikking van de jeugd had gesteld. In de omgeving van de boerderij was een puzzeltocht uitge zet die leidde door één van de onbeken de en toch zeer fraaie gebieden van onze gemeente. Onderweg moesten de kinderen een veertigtal plaatjes terug vinden, waarbij vragen beantwoord moesten worden Terwijl ploegjes kinderen op pad gin gen begonnen diegenen die nog niet aan de beurt waren om te vertrekken aan een andere sportieve klus. Ver spreid over de boerderij en het erf wa ren een tiental activiteiten klaargezet die elk groepje kinderen moest afwer- ker voor de Leusdenaren te bereiken en te vinden. Elke maatschappelijke werker(ster) blijft werken vanuit zijn of haar instelling. Dat wil zeggen dat men zijn of haar voorkeur voor een instelling of persoon kan blijven uitspreken Het is de bedoeling dat per 1 septem ber dagelijks door een van de maat schappelijke werkers spreekuur wordt gehouden in ..Groot Krakhorst". Bolde rikhof 18, telefoon 945618 Onderstaan vindt u de bureaubezet ting zoals die per 1 september van start gaat Maandag van 9.00 tot 10.00 uur: MDE Dinsdag van 9.00 tot 10.00 uur: PSC Woensdag van 9.00 tot 10.00 uur: Gem Leusden Donderdag van 9.00 tot 10.00 uur: PSC Vrijdag van 9.00 tot 10.00 uur: MDE ken. Het ging hierom zaken als ringwer- pen, speerwerpen, balrollen, ping pong, touwt"".'.: en, sjoelen hindernis- baan etc. KOEIEN VAN STREEK Toen alle honderd kinderen met de 15 man leiding de maaltijd ging gebrui ken op de deel van de boerderij werd het zelfs de koeien wat te veel. Het mel ken, dat tegelijkertijd gebeurde, verliep minder vlot als normaal. De koeien had den duidelijk meer belangstelling voor alles wat er voor hun ogen plaatsvond dan voor de melkmachine van de heer Overgoor. De maaltijd op zich was trouwens een gebeurtenis op zichzelf. Mevrouw Voor burg. beter bekend als ..Moe Voorburg" was woensdagmorgen extra vroeg op gestaan om pannekoeken te bakken voor de hele schaar kinderen. Samen met dochter Anita had zij 125 panne koeken gemaakt. In enkele seconden was het werk van uren verdwenen in de hongerige magen van de deelnemers. 12 broden en een kist appels gingen dezelfde weg. Alleen hadden veel kin deren twijfels over de kwaliteit van de melk die, zoals aangekondigd ..recht streeks van de koe kwam". Diegenen die zich toch aan de melk waagden moest erkennen dat de melk zeker zo lekker was. zo niet lekkerder als thuis. KAMPVUUR De spelmiddag van De Til werd 's avonds afgesloten met een kamp vuur dat dank zij een grote hoeveelheid droog stro ten lange leste echt ging bran den Om precies half negen kwamen de eerste auto's met de deelnemertjes weer bij de Til terug. Voor enkele leiders was er toen nog de klus om uit te gaan rekenen welk ploeg- je kinderen nu eigenlijk de spel- en sportmiddag had gewonnen Een taak die men wel moest uitvoeren omdat men beloofd had dat de besten een prijs mochten afhalen in de Til. DE UITSLAG Het groepje dat zich het best ge weerd heeft woensdagmiddag was de ploeg waarin Udo van Bekkum, Maarten Nooteboom, Marco v. d. Schoot en Hansjan Boksen zaten. Met 161 punten sleepten zij de eerste prijs in de wacht. Andere prijzen werd als volgt ver deeld: 2e prijs: Eric Tolboom, Herman v. Harten, André Tolboom en Huub van Maanen (156 punten). 3e prijs: Astrld Tromp, Eric Tromp, Everard v. d. Berg en Peter Blom (155 punten). 4e prijs: Olga Bomers, Usji Bomers, Petra Dongen en Marije Jansen (145 punten). Alle prijswinnaars kunnen a.s. za terdagmiddag 22 augustus tussen 14.00 en 15.0 uur hun.prijsjes afhalen in het jongerencentrum de Til. I.v.m. de vakantie van onze hoofdagent kunt u bij klachten over de bezorging bellen: - de B.D.U. Krantenkombinatie 03420/16141 toestel 19. Elke avond van 7-9 uur. Lepelaar 4 hoek Middenweg Inl. 033-942362 b.g.g. 946522. Zaterdagavond 22 aug open avond voor jongeren boven 16 jaar. VAN DEN HEUVEL'S DANSCENTRUM Lid N.B.D. Dansstudio Dan Bearda Aanvang van de nieuwe cursussen: Vanaf 19 september. DansoefenavondenIedere zaterdag. Eerste oefenavond: Zaterdag 22 augustus a.s. van 20.00 tot 23.00 uur. Entree 3.50. Tevens vanaf heden dagelijks inschrijving van 10.00 tot 19.00 uur. Inlichtingen: Utrechtseweg 89, 3818 EB Amersfoort. Tel. 033-14456.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 1