„Ordinary People" - het verrassende regie-debuut van Robert Redford „Fort Apache, the Bronx": Paul Newman als moderne sheriff „Icomme Icare", onderhoudende thriller met Yves Montand UIT DE FILMBLADEN DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1981 kijk op de film )rdlnary People", 1980, regie Robert ford Producent: Ronald L Schwary. lano Alvin Sargent, naar een roman Judith Guest Camera: John Bailey Mu- Marvin Hamlisch. Montage: Jeff Ka- Met Donald Sutherland, Mary Tyler re. Judd Hirsch, Timothy Hutton e.a. ire psychologische film. Keuring, alle ijden. Lengte. 123 minuten. Euro Cine- Amersfoort pr BERT VOS) Ordinary People". De titel omvat alles, gaat In deze film van Robert Redford r gewone mensen. Zo op het eerste Icht een gewoon hulsgezin. Nu moet an uitstekende huize komen om een .simpel" onderwerp boelend en her baar over te brengen op het publiek, In het algemeen verwend Is met de ir ongewone dingen des levens, die >akt In soms harde aktie, absurde isticks of gewoon onverpakt worden geboden. Je moet nogal durf hebben om een roman als van Judith Guest te gaan verfilmen, als je het debuut als re gisseur maakt. De kans om plat op je ge zicht te vallen Is tamelijk groot. Robert Redford, die voordien tal van uitstekende rollen In films als „All the presidents men", „The Candidate", „Three days of the Condor", „Butch Cassldy and the Sundance Kid" en „The Sting", of recen telijk in het gevangenisdrama „Bruba- ker", speelde, heeft een hoofdrol In zijn regie-debuut terecht aan een ander over gelaten. Het resultaat van „Ordinary People" overtrof alle verwachtingen. De film werd in Amerika en ook In Europa een succes en werd bekroond met ver schillende Oscars. Redford kreeg er een tje voor de regie. Een opmerkelijk resultaat, want de Ameri kaanse film staat in het algemeen allesbe halve in het teken van de gewone mensen. 1 Robert Redford koos zeer bewust voor het boek van Judith Guest, dat hij las nog voor dat het in druk verscheen en waarvan hij meteen de filmrechten opkocht. Daarmee opnieuw zijn goede neus bewijzend, want ook „All the President's Men" werd op zijn aandringen op papier gezet door Woodwerd en Berstein om later al even succesvol verfilmd te worden Redford" „Het was een moeilijk onder werp om aan te pakken, maar ik wist, dat dit de juiste manier was om als regisseur te beginnen Het zou natuurlijk erg gemakkelijk geweest zijn om een film te maken, gevuld met fikse achtervolgingen en de gebruikelij ke commerciële effekten, maar dat vind ik geen verdienste. Ik dacht, dat ik het beste zou kunnen beginnen met iets, dat wellicht moeilijk zou zijn, maar tenminste elementen in zich zou hebben, waarmee ik mij verbon den voel. Als een acteur heb ik altijd sterk te maken gehad met gedrag en gevoelens En daar gaat deze film over." Het scenario van „Ordinary People" werd geschreven door Alvin Sargent, die Judith Guest's verhaal zorgvuldig in filmtaal omzet te. Het gaat over een gezin uit de Amerikaan se middenklasse, dat na ruim twintig jaar in een crisis geraakt, wanneer de oudste zoon bij het zeilen is verdronken. De oudere Cal vin (Donald Sutherland) en Beth (Mary Tay- Regisseur Robert Redford met één der hoofdrolspelers uit „Ordinary People Donald Sutherland fine uitOrdinary People", met Mary Tyler Moore en Donald Sutherland. lor Moore) hadden veel aandacht gegeven aan hun oudste zoon Buck. Hij was de lieve ling van het gezin, zonder dat de jongste zoon Conrad (Timothy Hutton) aanwijsbaar tekort wordt gedaan Met de dood van Buck verandert er iets in het voordien zo rustige gezin Vader Calvin, advokaat van zijn be roep, probeert een goede echtgenoot en va der te zijn, terwijl zijn vrouw Beth het toon beeld is van de middle class-vrouw: geliefd bij haar vriendinnen, altijd tip-top gekleed, zichzelf altijd onder controle De dood van Buck veroorzaakt echter de eerste scheur tjes in het zo zorgvuldig aangebrachte ver nis. Vooral als Conrad, door schuldgevoe lens geteisterd, omdat hij zijn broer mis schien had kunnen redden, een mislukte zelfmoordpoging doet De ouders zijn ge schokt. Conrad belandt in een psychiatri sche inrichting en komt later „genezen ver klaard" weer terug bij zijn ouders Op dat moment begint de film, als het werkelijke drama ogenschijnlijk al achter de rug is. Hoewel de aanpak van Europese regis seurs wellicht toch anders zou zijn geweest, ademt „Ordinary People" een Europese sfeer uit Dat komt door de subtiele aanpak van regisseur Redford, die zich niet laat lei den door grove effekten, maar heel zorgvul dig bouwt aan de beeldvorming van zijn hoofdpersonen, daarbij de spanning lang zaam opvoerend naar een schitterende cli max. Het in wezen herkenbare wel en wee van een doorsnee gezin krijgt daardoor een enorme impakt, blijft boeien en fascineren tot aan de laatste seconden van de film en laat een enorme indruk na. Het is duidelijk, dat Robert Redford bezig is geweest met acteurs-regie Hij heeft zich verdiept in de karakters en dat succesvol over weten te brengen op de acteurs, die stuk voor stuk excellente rol-prestaties leve ren. Donald Sutherland, die ik in het alge meen een nogal curieuze acteur vind, meestal in even zozeer curieuze rollen, weet de vaderfiguur verrassend gevoelig over te brengen. Hetzelfde geldt voor Mary Tyler Moore, die met name in Amerika toch in de eerste plaats bekend staat als een comé dienne en tot dan weinig of geen serieuze Port Apache The Bronx", regie Daniel ètrie Produktie David Susskind. Scénario teywood Gould. Camera John Alcott. Mu- Bk Jonathan Tuniek Speciale effecten. »nnie Brink. Montage Rita Roland Met iuI Newman, Ken Wahl, Edward Asner, ichel Ticotin, Pam Grier e.a. 125 minuten, jaar, Grand 2 Amersfoort oor Bert Vos) Paul Newman als moderne sheriff. Zo lou je zijn rol kunnen omschrijven In de >or Daniel Petrle geregisseerde po- leaktiefilm „Fort Apache, the Bronx", ant ook al speelt de geschiedenis zich In wat men de New Yorkse vuilnisbak >emt, de wijk the Bronx, de overeen- jmsten met In de vijftiger jaren verfllm- b Indianenverhalen zijn soms treffend, et vroegere fort als bolwerk temidden in vijandige indianengebleden Is nu een ekende politiepost in de Bronx, In erkelljkheld inderdaad bekend als „Fort pache". De overeenkomst met vroeger dus niet toevallig te noemen. De wijk Bronx is een Portoricaans getto in ew York, waar de misdaad welig tiert „Fort pache" wordt door de New Yorkse politie eschouwt als een soort verbanningsoord Dor politiemannen, die wegens wangedrag te weinig inzet hier naartoe worden over- eplaatst. Hoofdfiguur is agent Murphy >aul Newman), al twintig jaar politieman en oit rechercheur geweest. Hij kent de Bronx p z'n duimpje en samen met zijn jongere ollega Corelli (Ken Wahl) rijdt hij zijn pa- ouille door de straten van de wijk, waar hij jgelmatig wordt gekonfronteerd met alles rat dit deel van New York aan al dan niet eorganiseerde misdaad oplevert Het leven in de Bronx gaat z'n gangetje onder noemenswaardige uitschieters, tot- at de leiding van het district in handen komt an hoofdinspekteur Conolly (Edward As- ler). Een man, die van mening is. dat de :aken in de Bronx wat harder aangepakt loeten worden, geheel volgens het boekje. )eze gedachte vloeit ook voor een deel oort uit de kort daarvoor gepleegde moord p twee straatagenten, maar buiten dat" Co- lolly is niet van plan om „zijn wijk" maar een >eetje aan te laten rotzooien. Zijn onderge schikten denken daar duidelijk anders over. naar volgen de orders van hun nieuwe loofdinspekteur op en gaan over tot een hardere aanpak, waarbij voorop staat, dat de dader van de moord op de agenten gegre pen moet worden. De onrust in de wijk groeit. „Fort Apache, the Bronx" is geen slechte film geworden Regisseur Petrie heeft er voor gewaakt het accent niet totaal op de aktie te leggen, waardoor hij wellicht de com merciële aantrekkelijkheid van zijn films enigszins afzwakte, maar daarentegen aan geloofwaardigheid won. Cameraman John Alcott (de vaste cameraman van Stanley Ku brick) legt de Bronx in al haar diepe treurig heid soms schokkend in beelden vast. Het is één van die aspekten. die van „Fort Apache the Bronx" een net iets diepergaande film maakt dan de doorsnee aktiefilms. De onrustbarende ontwikkelingen in de Bronx door de hardere aanpak van de politie, brengt Murphy in gewetensconflict. Hij en zijn collega Corelli kennen hun pappenhei mers. weten hoever ze kunnen gaan. hoe ze de mensen aan moeten pakken. Aan de ene kant toffe kerels vol humor, aan de andere kant hard als het er op aan komt. Die metho de komt nu op de tocht te staan, zoals alles in de wijk ondersteboven wordt gezet. De libe rale Murphy kan het daar niet mee eens zijn Paul Newman zet die rol trefzeker neer, daarbij uitstekend bijgestaan door Ken Wahl als Corelli Je zou kunnen zeggen, dat het spel van Newman de film een extra dimensie geeft en het mede boven de doorsnee uittilt Voor het overige Is „Fort Apache the Bronx" een vakkundig gemaakte politie film met voldoende aktie en verhaal om te blijven boelen. Een film over één van de treurigste wijken van New York, in soms wrange beelden geportretteerd. Scène uit „Fort Apache, the Bronx", met Paul Newman en Ken Wahl. Skoop. Op de voorplaat van het augustus nummer van Skoop een erotische afbeel ding uit de film „Excalibur" en een scène uit „Raiders of the Lost Arkvan respectievelijk John Boorman en Steven Spielberg Van zelfsprekend zijn over deze twee films artike len te vinden in dit nieuwe, overigens vrij magere. Skoop-nummer Naast de gebruikelijke rubrieken analy seert Harry Hosman de nieuwste film van regisseur Steven Spielberg en producer George Lucas „Raiders of the lost Ark" on der de titel: „Wraak op het Hollywood-esta blishment?" Jurriën Rood heeft een gesprek met Joost Roelofsz over „American Pop" van Ralph Bakshi, terwijl Joyce Roodnat „Clash of the Titans" en „Excalibur" be spreekt. Haar oordeel: „Mythen en sagen in Efteling-stijl" en daar is geen woord Frans bij Bram Reijnhoudt duikt de geschiedenis in van de Nederlandse filmindustrie en tekent rollen voor haar rekening had genomen. Een opmerkelijke rol is ook die van Judd Hirch als de psychiater Berger, die Conrad begeleidt op weg naar een normaal leven. Dat ook Timothy Hutton een Oscar voor zijn rol als Conrad kreeg, is terecht Ook hij weet de gevoelens van Conrad zuiver over te bren gen, goed gedoseerd, zonder over-acting. En dat is eigenlijk met alle acteurs het geval het ontbreken van alle overdrijving. „Ordinary People" heeft daar haar grote succes aan te danken Ondanks de Ameri kaanse situering, de Amerikaanse tradities en sfeer, levert „Ordinary People" een enorm brok herkenbaarheid op. zonder een overtrokken, melodramatisch kader waar veel Amerikaanse regisseurs zo sterk in zijn. Robert Redford schijnt van plan te zijn langzaam zijn acteurs-periode te willen afbouwen om verder te gaan met regisse ren. Na dit sterke debuut Is de verwach ting gerechtvaardigd, dat deze beslissing nog méér verrassingen kan opleveren van een man, die als superster niet alleen bescheiden, maar ook een getalenteerd regisseur blijkt te zijn. het portret van een vergeten filmgigant Loet C. Barnstijn. Jan van Muilekom en Martin Berk hebben een gesprek met dr. J M. Pe ters, die zijn hele leven heeft gewijd aan de filmwetenschap „Soms spijt het me. dat ik de filmacademie heb opgericht" Constant Janssen vervolgt zijn essay over „Amerika in de spiegel" (1929-1953). Tenslotte voor het laatst de rubriek „Alle films", dat werd samengesteld door Hans Beerekamp. De rubriek verdwijnt in verband met „productionele problemen", deelt de redaktie van Skoop spijtig mee En dat wil den we eigenlijk zeggen, sommige filmbla den hebben het tegenwoordig erg moeilijk Zie de trieste afgang van een ontzielde „Filmfan" in de Haagse Post. Grapje van een Skoop-lezer: „Geachte redaktie. Kunt u er niet voor zorgen dat Vrij Nederland in het vervolg een wekelijkse bijlage van Skoop wordt? Of anders het NRC-Handelsblad? Hartelijk dank filmagenda Amersfoort do. 20 aug. t/m wo. 26 aug. GRAND. Snouckaertlaan 4, tel. 033-14632 Grand 1Escape from New York. Dagelijks 2.00. 7 00. 9.45 uur Zondag 2 00. 4.30. 7.00, 9.45 uur, 16 jaar Grand 2: Fort apache the bronx Dagelijks 2 00. 7 00, 9.45 uur. Zondag 2.00. 4.30, 7.00, 9.45 uur, 16 jaar Grand 3: For your eyes only Dagelijks 1.30, 6.30, 9 15 uur. Zondag 1.30.4.00,6 30.9.15 uur, 12 jaar. Grand 4: Twee maffe vogels Dagelijks 1.45, 6 45,9 30 uur. Zondag 1 45.4 15.6 45.9.30 uur, a.l Grand 5: I comme leare. Dagelijks 1.45. 6.45,9 30 uur Zondag 1 45.4.15,6.45.9.30 uur, a.l. CINEMA, Stadsrlng 30, tel. 033-16900 Cinema 1: Christiane F.; Wir Kinder vom Bahnhof Zoo. Dagelijks 1.45, 6.45,9.30 uur. Zondag 1 45. 4 15, 6.45, 9.30 uur, 12 jaar Cinema 2: Herbie is de pisang. Dagelijks 1 30, 6.30, 9.15 uur. Zondag 1 30. 4.00, 6 30, 9.15 uur. a.l. EURO. Stadsrlng 32, tel. 033-33655 Euro: Ordinary people. Donder-, vnj-, maan- dinsdag 1.45, 6.45, 9.15 uur. Woens- en zaterdag 6.45, 9.15 uur. Zondag 1.30, 4.15, 6.45, 9.15 uur, a.l. DUO, Westsingel 17 Duo: Spel zonder remmen. Dagelijks 2.15, 7 15.9 30 uur. Zondag 2 15,4.30.7.15.9.30 uur, 18 jaar. Duo: Twee missionarissen Dagelijks 2.00, 7.00.9 15 uur Zondag 2 00.4.15.7 00.9.15 uur, 12 jaar. Kindervoorstellingen: Euro: Pipo en de piraten. Zater- en woens dagmiddag 13.30 uur, a.l. Nachtvoorstellingen: Duo: Heet gezelschap Vrij- en zaterdag 23.45 uur. 18 jaar. Killer Force, 24.00 uur, 16 jaar. Reserveren: Grand: ma. t'm za. 1.00 t/m 3.00 uur, 6.00- 10.00 uur. Zondag 1.00-10.00 uur Cinema/Euro: Ma. t/m za. 1.30 t/m 4.00 uur 7.00-9.00 uur. Zondag 1.00-9.00 uur MT NET NUTKjttfNIT ACHTERVELD Bij de politie in Achterveld, telefoon 1734, is als gevonden opgegeven een grote oranje bal WEGGELOPEN Grijs met zwart gevlekte hond met bruine poten en bruin aan zijn snoet, telefoon 13408. WEGGEVLOGEN Gele parkiet AAN KOMEN LOPEN Rood-bruine krielhaan VERLOREN Donkerblauwe tas. girobetaalpas; lichtbruine portemonnee met inhoud; girobetaalpas; nylon tas met kleding en laarzen, 4 sleutels aan bruin leren han ger. AANRIJDING HORSTERWEG Maandag heeft zich een aanrijding voorgedaan op de Horsterweg ter hoogte van de Zwarteweg. De heer B uit Nijkerk remde plotseling af. De heer K. uit Hoevelaken bemerkte dit te laat en botste tegen de achterkant van de auto van B op Er ontstond materiële schade. AANRIJDING HEILIGENBER- GERWEG Zeer zware materiële schade was het gevolg van een aanrijding die woens dag plaatsvond op de Heiligenberger- weg ter hoogte van de Lockhorsterweg. De heer B uit Ede wilde vanaf de Heili- genbergerweg linksaf de Lockhorster weg inslaan en ging te dicht voor de auto bestuurd door mevrouw B uit Leusden langs, die uit de richting Amersfoort kwam Mevrouw B. kon de afslaande auto niet meer ontwijken. Van beide auto's zijn de kentekenbewij zen ingenomen „I.comme Icare" (I.van Icarus), re gie: Henrl Verneull. Genre: Thriller. Pro duktie: Henrl Verneull. Scénario: Dldler Decoln en Henrl Verneull. Camera: Jean- Louls Plcavet. Muziek Ennlo Morricone. Montage: Henrl Lanoë. Geluld: Serge De- ralson en Jacques Maumont. 1979. 120 minuten, 16 jaar. Grand 6 Amersfoort. Met: Yves Montand. Op de één of andere manier weet de Franse acteur Yves Montand me vrijwel altijd te boelen, ook al Is de film waarin hij speelt misschien niet zo goed als hij zou kunnen zijn. In de door de Franse regis seur Henrl Verneull geregisseerde recht- toe-recht-aan thriller „Icomme Icare" speelt Montand een procureur-generaal, Henry Volney, die niet tevreden is over de officiële rapporten over de moord op Ja- ry, president van een niet nader genoemd land. Hij begint zelf een onderzoek en komt al snel tot de ontdekking, dat ver schillende feiten In de doofpot zijn ver dwenen. Montand speelt die rol overtuigend, Ver- neuil weet steeds de spanning goed op peil te houden, ook al maakt hij één keer een slippertje, door een scène in te lassen over een psychologisch experiment inzake de ge hoorzaamheidsgraad ten opzichte van het gezag. Een volkomen overbodige inlas, een duidelijke stijlbreuk. De titel van de film, „I van Icarus" verwijst naar de mythologie, waarin de befaamde Icarus ontsnapte u't het labyrint van de Mino- taurus op Kreta, door twee vleugels met was aan zijn lichaam te bevestigen Toen hij ech ter te dicht bij de zon kwam smolt de was en stortte Icarus in zeeOok Henri Volney komt te dicht bij de „zon" en ook zijn vleugels smelten. „I.comme Icare" Is een vakkundig gemaakte thriller met een Yves Montand, die zoals altijd blijft boelen. V.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 7