Echtpaar Reemst vijftig jaar getrouwd ,De politie moet bereikbaar, inzet- en aanspreekbaar zijn" Verkeers- cursus Afslank- kursus IVN-jeugd wandeling ADJUDANT VAN DE PUT GAAT MET PENSIOEN: r" Afscheids receptie adjudant Leusder Krant weer van start Gespreksgroepen Geref. en Herv. Kerk gaan Commentaren/ Meningen DIT HET POUTIE-RAPINIRT FOTO-KOPIE NODIG? BUREAUCRATIE Het feit, dat het Ministerie van Onderwijs toestemming voor dag-Mavo voor volwassenen in Leusden weigert, is - gezien de reden - een pure bureaucrati sche handeling. Wij hebben daar dan ook bijzon der weinig begrip voor. Dat een ministerie op grond van een for maliteit een dergelijk projekt in een reeds vergevorderd sta dium afwijst, is niet alleen triest, maar ook pure geldverspilling in een tijd dat op alle fronten be zuinigd dient te worden. Een on wijs besluit, dus. V. DINSDAG 25 AUGUSTUS 1981 plaatselijk nieuws AAN KOMEN LOPEN Zwarte labrador; 7 a 8 jaar oude rood witte kat; poesje met rode vlekken en vlooienband; jong rood katje; albinoko- nijntje GEVONDEN Zwarte herenportemonnee met in houd; huissleutel aan rode label, groen regenpak; bankpasje VERLOREN Twee girobetaalpasjes, ANWB- handboek en wegenkaarten; gewat teerd donkerblauw jack; armband met gouden slotje; gouden broche; schou dertasje met inhoud; bruine herenporte monnee met inhoud; zilveren dames horloge met zilver bandje WEGGELOPEN Lapjeskat. ONVOLDOENDE RECHTS GE HOUDEN Op de Trekerweg deden zich donder dag vlak achter elkaar twee dezelfde aanrijdingen voor De oorzaak van de botsingen beide met lichte materiële schade was het te weinig rechts hou den Om 10.20 uur kwamen de heer U. W uit Den Haag en de heer H. N. de P. uit Amersfoort met elkaar in botsing omdat de heer De P. teveel aan de linker kant van de rijweg reed en de tegemoetko mende auto van W schampte. Een klein uur later was het de heer BAK uit Maarn die dezelfde fout begin en daardoor in botsing kwam met de heer F. G W uit Zeist INBRAAK JACCO Vrijdag is er ingebroken in Jacco's cafetaria aan de Middenweg De inbre kers gingen er met sigaretten en siga ren vandoor Een onderzoek naar de daders wordt ingesteld. AANRIJDING HAMERSHOF Lichte schade ontstond er vrijdag aan twee auto's op de parkeerplaats van het winkelcentrum Hamershof Mevrouw J A S. uit Leusden reed met haar auto achteruit en zag daarbij de auto van de heer F de K niet op tijd. De aanvang is 13.00 uur en er wordt verzameld op de Lockhorsterweg bij de spoorwegovergang Men zal kun nen genieten van de rijke variatie van bomen en planten, waarbij interes sante verschijnselen zoals het leven der mieren, bijen en andere bosbe- woners aan de orde zullen komen De deelname is gratis en de wandeling duurt ruim 1 y2 uur. IQEZE WEEK IN DE GEMEENTE LEUSDEN De afdeling Leusden van Veilig Verkeer Nederland zal bij voldoende deelname dit jaar een ver- keerscursus organiseren. Ondanks het feit dat het enkele jaren achtereen In Leusden niet lukte om voldoende deelnemers voor een dergelijke cur sus bij elkaar te krijgen wil men het toch weer proberen. Dat er voor zo'n dergelijke cursus wel enige belangstelling is, bleek tij dens de braderie op Hamershof Daar konden die middag een aantal vragen worden beantwoord. Hierbij bleek dat een aantal deelnemers niet op de hoogte was van diverse inmid dels doorgevoerde wetswijzigingen. Deze deelnemers waren het erover eens dat het volgen van een verkeers- cursus zeker wel nuttig zou zijn Voor deelname aan de cursus kan men zich tot uiterlijk 8 september opgeven bij de sekretaris van de af deling, de heer P. Rijswijk, Travertijn 24, telefoon 943341. LEUSDEN - Donderdag 17 sept. om 20.00 uur begint er weer een af- slankkursus in het wijkgebouw aan de Roo van Alderwereltlaan 13 in Leusden Zuid. De kosten bedragen 75,-. De kursus bestaat uit 12 les sen. Medewerkers aan deze kursus zijn mevrouw I Kooyman. diëtiste, me vrouw F N Seidel, voedingslerares en de heer C.J. van Bentum, beter bewe gen Toestemming van een huisarts voor het volgen van deze afslankkursus is verplicht Opgave: telefoon 941218 (tussen 08.30 en 09 00 uur) en telefoon 940818 (tussen 13.00 en 14.00 uur). LEUSDEN - Donderdag 20 augustus was het groot feest op de boerderii aan de Buurtweg 7. Voor Evert en Jannigje Reemst was het vijftig jaar geleden dat zij in Woudenberg m de echt werden verenigd. Met zeven kinderen en zestien kleinkinderen werd dit heugelijke feit gevierd, 's Middags was er een receptie in ..Waterloo die druk bezocht werd Ook de burgemeester van Leusden. mr. J. W. M. Rademaker kwam het gouden echtpaar leliciteren Na de receptie volgde er een diner voor de lamilie in het A C. restaurant. De heer en mevrouw Reemst. respectievelijk 79 en 75 jaar genieten nog een uitstekende gezondheid. De heer Reemst. een boerin harten nieren, kan het ook nog niet laten om elke dag hard te werken in het bedrijf dat zijn jongste zoon van hem heelt overgenomen. i an één onzer verslaggevers) LEUSDEN Adjudant Jan van de Put is niet het levende bewijs van een wone politieman of. oneerbiedig gezegd, een dienstklopper Wanneer hij gt „Een politieman moet zich tegenover het publiek zo opstellen, dat achter t uniform een gewoon mens zit, die altijd aanspreekbaar is", typeert de ljudant in feite zichzelf. Een mens die toevallig politieman is geworden, idat hij het een boeiend vak vindt. Deze groepscommandant van de kspolitie Leusden zal deze week de itste uurtjes in zijn 37-jarlge loop- an volmaken. Adjudant Van de Put 0) gaat namelijk met ingang van 1 ptember met pensioen. Functlo- lel leeftijdsontslag heet dat bij de lltle. Hij Is dan circa tweeënhalf ir groepscommandant in Leusden weest. Van de Put maakte even na de veede Wereldoorlog op 23-jarige ?ftijd de stap naar de politie Hij kreef een spoedopleiding van zes weken en werd daarna ingedeeld bij het korps van de rijkspolitie in Hat- tem. In die tijd sprak men overigens niet van rijkspolitie, maar van mare chaussee, nog een erfenis van de Duitse bezetters. Van de Put werd in Hattem direct voorzien van de nodige praktijkervaring, maar voor zijn theo retische kennis deed hij veel aan zelfstudie en volgde cursussen in onder meer strafrecht en strafveror dening. Na ongeveer een jaar ging hij LEVENSERVARING Adjudant Van der Put is dus duide lijk een man van de praktijk. Op zijn bedachtzame manier van spreken zegt hij daarom desgevraagd, dat een politieman van deze tijd een vakman, tactvol en humoristisch moet zijn en daarbij de nodige levenservaring dient te hebben. „Stuk voor stuk eisen om tegenwoordig moeilijke si tuaties in te schatten en soepel op te lossen en ook om naar de omstandig heden in een bepaald geval te kij ken", aldus Van de Put. Hij is zeker niet van mening dat iemand bij de politie moet gaan om een machtsgevoel te willen uitstralen over anderen. „Het vooroordeel van mensen die zeggen dat agenten al leen maar hun macht willen demon streren, vind ik trouwens niet te recht", zegt de adjudant. „De mensen moeten de politie zien als een vraag baak, een instantie waar ze op kun nen terugvallen". Daarom dient de Hermandad naar zijn mening te vol doen aan bereikbaarheid, inzetbaar heid en aanspreekbaarheid. Een stel regel die bij adjudant Van de Put hoog in het vaandel staat geschre- gevoel uitstralen". de politie in Nijkerk versterken Van de Put bleef daar zestien jaar. „Dat is een leerzame periode geweest", zegt de adjudant nu „Ik heb in Nijkerk veel ruimte gekregen om mezelf te ontplooien". Hij surveilleerde daar per fiets, een methode die hem zeer tot zijn verbeelding spreekt. „Ik had ontzettend veel contact met de men sen Ik kende ook bijna iedereen van gezicht." In '59 verhuisde Van der Put naar Nunspeet en had reeds de rang van wachtmeester der Rijkspolitie eerste klasse. Tien jaar later solliciteerde hij met succes naar de functie van post- commandant in Maarn/Maarsber- gen. In '76 werd Van der Put be noemd tot groepscommandant van de Rijkspolitie in Maarssen „Maar niet veel later kreeg deze plaats ge meentepolitie. omdat het inwonertal boven de 25.000 was gestegen. Ik kon toen adjudant onder de korpschef worden Daar had ik niet zoveel trek in en solliciteerde op de vacature van groepscommandant in Leusden", zegt het scheidende „hoofd" van de plaatselijke rijkspolitie EXPERIMENT Wat vindt de adjudant van het ex periment bij het politiekorps in Goes om jeugdige delinquenten niet te ver volgen. maar in plaats daarvan hen huishoudelijke klusjes te laten doen op het politiebureau, bij wijze van een alternatieve straf? „Ja ik heb van deze proef gehoord, maar om het hier in Leusden te doen heb ik nog niet overwogen. Ik denk wel dat het een preventieve werking heeft", zegt hij zorgvuldig Na enig nadenken „Een dergelijk experiment lijkt mij meer geschikt voor hardleerse delinqen- ten Die hebben we echter in Leusden niet. omdat onze groep ze door bege leiding op het rechte pad probeert te houden Een proef zoals in Goes lijkt me dan ook niet nodig". KANTOORTJE van de Put: bereikbaarheid, inzetbaarheid en aanspreekbaarheid Donderdag 27 augustus zal adju dant Van de Put afscheid nemen Heeft hij al nagedacht over zijn toe komst? „Vrijwel niet Ik ga eerst met vakantie en daarna zie k wel. Ik houd veel van natuur en zal daarom mis schien er wel veel op uit trekken om iets van die natuur te zien". Geen zin om vanwege een schat aan ervaring adviseur of begeleider van politie agenten in opleiding te worden? Van de Put bescheiden glimlachend: „Acht, wie weet" Voordat de adjudant de rijkspolitie in Leusden verlaat, wil hij persé nog leiding geven vanuit het nieuwe kan toortje van de groepscommandant, dat deze week in gebruik wordt geno men Het groepsbureau is zoals be kend uitgebreid met het aangrenzen de perceel, waarin de adjudant en zijn vrouw hebben gewoond Deze woning zal nu ten nutte worden ge maakt van de rijkspolitie. Van de Put „Ik heb al die tijd hier in Leusden voor deze uitbreiding geijverd en gevoch ten. Daarom wil ik, voordat ik vertrek, er nog even gebruik van maken. Te recht toch?" De scheidende groepscomman dant wordt opgevolgd door adjudant Van Doorn. Heeft Van de Put nog een LEUSDEN ZUID EN CENTRUM ..Mijn opvolger moet zijn eigen beleid uitstippelen". Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Verantwoordelijke redaktie: Bert Vos Marnix Kreijns (pl verv.) Redaktie: Bertien Engelkens Caspar van Loo Inlevering kopij en advertenties: voor hel dinsdagnummer lot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woens dagmiddag 12.00 uur. Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant. Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum Op werkdagen ge opend van 09 00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur Abonnementsgeld: 50,40 per jaar," 25.70 per half jaar, 13.10 per kwar- jaal Rozendaallaan 9 Leusden-C. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepu bliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en histori sche foto's), bij vooruitbetaling van 5, per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro 871441 t.n.v. de BDU b v te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9. Leusden/Centrum Ongeveer dne tot vier weken na beta ling ontvangt u de gewenste foto's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- kombinatie te Barneveld. LEUSDEN - De gereformeerde en hervormde kerken van Leusden heb ben zojuist het programma van hun gesprekskringen voor de komende winter gepubliceerd. Evenals vorige jaren is er sprake van een gevarieerd aanbod van onderwerpen, dat overi gens niet uitsluitend bestemd is voor leden van deze kerken. Enkele krin gen zijn samen met de rooms-katho- lieke parochie opgezet, en alle krin gen zijn in principe toegankelijk voor belangstellenden van welk kerkge nootschap dan ook. Nieuw is een gespreksgroep over het rapport „God met ons" van de gerefor meerde synode, over het schriftgezag; een leerkring over het gebed, een kring over de geloofsopvoeding van jonge kinderen; een praatgroep voor ge mengd gehuwden. Actueel is een ge spreksgroep die praat over het thema „Energie, de toekomst onder ogen zien", aan de hand van het gelijknamige rapport dat de Raad van Kerken in Ne derland het licht deed zien Ook is er een gespreksgroep die - los van een bepaalde groepering of organisatie - wil nadenken over de problematiek van oorlog en vrede, geweld en geweldloos heid. Dan zijn er de kringen die al enige jaren bestaan, maar die nieuwe deelne mers van harte welkom heten. Het zijn onder andere een oecumenische kring, een kring rond het maandblad „Voorlo pig" en een vijftal bijbelkringen Het complete programma is ver spreid onder de leden van de gerefor- meeerde en de hervormde kerken in Leusden-centrum en -zuid. In septem ber zullen ook de leden van de r.k - parochie er. via hun parochieblad, ken nis van kunnen nemen Mocht u een exemplaar van het com plete programma willen hebben, of wilt u nadere inlichtingen, dan kunt u zich in verbinding stellen met een van de vol gende personen. A. Pruissen. tel 941539, H. Gierman, tel. 945165. W Hekhuis, tel 941799, mw S. Sybrandy, tel. 942770, J. H. C. Schwencke, tel. 940967, G Wessels, tel 940759. OVERLEDEN; 13 augustus 1981 Delwei, Willem, oud 79 jaar 14 augustus 1981 van den Hoven. Theodorus Ruurderikus, oud 73 jaar GEHUWD: 24 juli 1981 G. Lokhorst en L Mans LEUSDEN Het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie (IVN) organiseert in samenwerking met de Jeugdnatuurbonden ACJN en NJN een natuurwandeling voor de jeugd tot circa 15 jaar. De wandeling wordt gehouden In het Lockhorsterbos op zaterdag 29 au gustus. raad dloe hij zijn opvolger wil meege ven. Hij zegt gedecideerd: „Nee, ad judant Van Doorn moet naar zijn inzicht een eigen beleid uitstippelen. Ik wil hem alleen veel succes toewen sen". j^Een politieman moet zich tegenover het publiek zo opstellen, dat achter het uniform een gewoon mens zit. die altijd aanspreekbaar is". Vrijdag 28 augustus van 10.00 tot 15.30 uur: Open dag Blijhof, Ansfri- duslaan 49 Maandag 31 augustus 20.00 uur: Wel zijn en Onderwijs, eerst bezoek De Geut, Hamersveldseweg 29, daarna vergadering raadszaal Dinsdag 1 september 20.00 uur: OW/RO, voorlichtingscentrum, Zwarteweg 16a ACHTERVELD Dinsdag 25 augustus 9.00 uur: Welfa reclub Zonnebloem. Ons Gebouw Donderdag 27 augustus 13.30 uur: Bejaardensoos, Ons Gebouw Zaterdag 29 augustus: S J A spellen- dag, De Moespot LEUSDEN Op donderdag 27 augustus zal tijdens een bij eenkomst in het gemeentelijk voorlichtingscentrum afscheid worden genomen van adjudant J. van de Put, groepscomman dant van de Rijkspolitie In Leus den. Adjudant van de Put legt zijn functie neer in verband met het bereiken van de daartoe ge stelde leeftijd. Aansluitend op deze bijeen komst wordt van 16.30 tot 17.30 uur een openbare receptie ge houden waar een ieder welkom is die de heer van de Put ter gelegenheid van dit afscheid de hand wil komen drukken.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3