I „We hebben getracht de afgelopen jaren veel gewicht toe te kennen aan de belangenbehartigende rol van de Kamer" Volksuniversiteit Eemland biedt 114 cursussen f® 'r- Start bouwmarkt Van Galen DRS. J. C. VAN EK VERLAAT KAMER VAN KOOPHANDEL Energiebesparende luchtzuivering OW/RO vergadert DINSDAG 25 AUGUSTUS 1981 Kijk op de regio AMERSFOORT - Vrijdag 28 augus tus neemt drs. J. C van Ek tijdens een receptie in hotel ..Huize Den Treek" - van 16 tot 18 uur - afscheid van de Kamer van Koophandel voor Eemland. althans als secretaris daarvan De pe riode Van Ek - van 1 juni 1977 tot en met 31 augustus 1981 - is aanmerkelijk korter geweest dan die van zijn voor ganger. mr. F C. A. Eenhorst, zal later waarschijnlijk gekenschetst worden als een periode van kentering. Het pand van de Kamer van Koop handel aan de Arnhemseweg is in die tijd van ..een soort vergunningenwin kel" een stimulerende spinneweb ge worden waar heel wat draden naar het bedrijfsleven en de middenstand, maar ook naar bijv. de scholen zijn gespon nen. KENTERING DOOR EXTERNE EN INTERNE FAKTOREN ..We hebben getracht de afgelopen jaren veel gewicht toe te kennen aan de belangenbehartigende rol van de Ka mer. alsmede aan de voorlichtende ak- tiviteiten", zegt de scheidende secreta ris - de man. die de dagelijkse leiding van een Kamer van Koophandel heeft - als we met hem van gedachten wisse len over zijn periode bij de Eemlandse Kamer Hij kwam er - nu 9 jaar geleden - als economisch stafmedewerker, werd later adjunkt-secretaris en - op 1 juni 1977 - secretaris. Hierboven noemden we het een pe riode van kentering. Een kentering, die zowel door externe als interne faktoren is veroorzaakt. De toenemende over heidsbemoeiing met het economische leven, de milieubeschermende wetten zijn voorbeelden van die externe fakto ren. de initiatieven door de Kamer zelf genomen zoals het aandringen op reali sering van bedrijfsterreinen, het kontakt zoeken met scholen en andere oplei dingsinstituten voorbeelden van activi teiten, die vanuit de Kamer genomen zijn, gestimuleerd werden door de jon ge dynamische secretaris, die daarbij van zijn bestuur ook de ruimte kreeg Want de heer Van Ek laat er geen twij fels over bestaan, dat binnen een appa raat als de Kamer van Koophandel met in het bestuur vertegenwoordigers zo wel van werkgevers - als werknemers zijde een samenspel absoluut noodza kelijk is. Men kan zeggen dat door de eigen aktiviteiten van de Kamers in ons land de inspraak en inbreng van het bedrijfs leven in bestemmingsplannen nu nor maal is, op een ander terrein, zelfs wet telijk is vastgelegd in de z g periodieke rapportage - via Gedeputeerde Staten - aan het Ministerie van Economische Zaken. INFORMATIE VEEL BELANGRIJ KER GEWORDEN Kentering ook wat de opstelling van de bedrijven - en vooral de midden stand - tegenover de Kamer van Koop handel. Waarschijnlijkt hangt dat sa men met de voorlichtende taak van de Kamer ,.De overheid heeft tal van zo wel stimulerende als belemmerende maatregelen getroffen, waardoor de bedrijven vaak door de bomen het bos niet meer zien. Vragen over subsidiere gelingen, bouwvergunningen en hin derwetzaken, maar vooral op het terrein van de economische wetgeving, wor den ons steeds meer gesteld." Die ko men dank zij de know-how en de opge bouwde economische- en juridische documentatie veelal direkt beantwoord worden. Drs. Van Ek noemt het de weg- wijsfunktie van de Kamer van Koophan del, wijst in dit verband ook op de voor lichting aan ..startende ondernemers", waarvoor begin september nadere in formatie zal worden gegeven. Hij wil daar niet op vooruitlopen, vertelt wel, dat die voorlichting zal gaan geschie den aan de hand van een speciaal ont wikkeld werkboek Een andere voorlichtingsmedium noemt hij het maandblad Kamer van Koophandel, een informatieblad dat nu door 22 Kamers wordt uitgegeven, soms met speciale nummers komt, die bijzonder worden gewaardeerd Te recht is Van Ek trots op dit informa- tiexlad, aan de wieg waarvan hij heeft gestaan „NOODPLAN" VOOR INDUS TRIETERREIN Vanzelfsprekend komt ook de nood zaak van bedrijfsterrein aan de orde, aan het ..noodplan", dat een intensie ver gebruik van het huidige industrieter rein ,,De Isselt" beoogt tot het nieuwe bedrijfsterrein De Hoef is gerealiseerd In de juist verschenen „Sociaal Econo mische Wegwijzer '81 /'82" voor de pro vincie Utrecht staat een overzicht van de beschikbare en de geplande be drijfsterreinen, waaruit blijkt, dat zeker in de regio Amersfoort, met name in Amersfoort, Soest, Leusden en Wou denberg, een snelle aanpak dringend nodig is De heer Van Ek brengt ook het ontwerp Toetsingskader Bedrijfsvesti ging ter sprake, dat vorig jaar door de provincie werd gepresenteerd. „Wij hadden nogal moeite met dat plan, vooral omdat de ontplooiingsmogelijk heden van reeds gevestigde bedrijven in sommige gemeenten aan banden werden gelegd, zonder dat daartegen over een alternatieve lokatie stond Me de door onze kritiek en het overleg, dat met diverse andere instanties daarom trent is gevoerd, hebben Gedeputeerde Staten van Utrecht dit plan in herover weging genomen Wij vinden dat een dergelijk toetsingskader veel meer een stimulerende aanpak moet behelzen. Ik hoop. dat wanneer de gewijzigde plan nen worden gepresenteerd, daarmee rekening wordt gehouden." STERKERE BAND MET GE MEENTEN Een van de punten, die nog aan de orde komt zijn de versterkte kontj ten met de gemeenten. „In elke c meente is nu een bedrijfskonta funktionaris aangewezenPosit staat de heer Van Ek, die op 1 s< tember direkteur wordt van Amersfoortse Verzekeringen Behe B.V., tegenover de acceptatie van groeistadtaak door de Amersfoorl gemeenteraad, vindt die accepta noodzakelijk voor het behoud van economische bedrijvigheid in Ee land. „Wij hebben er sinds 1976 vo gepleit, zijn blij dat er nu weer pi spektieven zijn!" Henk Poo AMERSFOORT - Het boekje 1981-1982 van de Volksuniversiteit Eemland Is zo juist uitgekomen. Het wordt één dezer da gen verzonden. En zal bij de openbare bibliotheek, het exposeum De Zonnehof, het Kreatlef Centrum De Hof, de VW, In buurthuizen en dokterswachtkamers gra tis af te halen zijn. Het boekje toont met zijn Indrukwek kend aantal van 114 cursussen hoe be langrijk de volksuniversiteit Is In het ka der van de volwassenen-edukatle. Er blijkt duidelijk uit dat volwassenen bij zonder graag les nemen volgens de VU onderwljs-methode. Er Is geen leer- dwang bij de VU. Er zijn geen diploma's aan de cursussen verbonden. Er hoeven dus ook geen repetities en dergelijke ge maakt te worden. Het sociale element speelt bij de VU een zeer belangrijke rol. De docenten zijn enthousiast: de cursis ten zijn zeer gemotiveerd. Er is een ge weldige adhesie bij de cursisten. Per tra ditie is de VU befaamd om zijn talencur sussen. Voor de talen zijn er tweede-, der de- en vlerdejaarscurssuen. „Daaruit blijkt", aldus de waarnemend voorzitter, vice-voorzitter J. Schaars (wie acht zich geschikt om het voorzitterschap van de VU van hem over te nemen?), „dat de cursussen van de Volksuniversiteit voldoen aan het verwachtingspatroon dat mensen ervan hebben. Beroepsmatig, kwa diplo ma's, heeft men niets aan de VU cursussen Het systeem berust erop om met een snelle methode een redelijke spreekvaardigheid en het redelijk verstaan van een taal te berei ken. De docenten hebben onderling kontakt over de methode Als bestuurslid, ..bekent' de heer Schaars, „heb je wel eens de bedenking: moeten we die of die taal nou óók gaan ge ven. Arabisch bijvoorbeeld. Of Bahassa In donesia. Maar dan blijkt daar een overweldi gende belangstelling voor te bestaan!" Het boekje 1981-1982 heeft de globale vaste indeling in drie klassiek geworden blokken Talencursussen Algemene vor ming en cultuur. Praktische cursussen. VAN DE 114 CURSUSSEN ZIJN ER 47 TALEN CURSUSSEN Bij de talen gaat het van de A (Arabisch) tot en met de T (Turks) Er is veel variatie in het talenpakket Dit jaar is het Noors opge nomen (het Zweeds niet). Voor de Franse taal verwijst de VU naar de Alliance Frangai- se Men geeft daar inmiddels óók cursussen voor mensen die nog helemaal geen Frans kennen Voor de Franse lessen kan men zich uitsluitend bij de Alliance Frangalse op geven. Van de 114 cursussen zijn er 47 talencur sussen Dat is een fiks aantal. Resultaat van de vele verschillende talen, die men onder richt. en van de diverse vervolgcursussen Suggesties van de cursisten worden graag door de VU overgenomen en inge past De VU houdt enquêtes onder de cursis ten. Hoe is de cursus bevallen? Wat zijn de wensen? Uit de suggesties worden conclu sies gehaald waarmee ten aanzien van het beleid rekening kan worden gehouden. ALGEMENE VORMING Het tweede grote blok „Algemene vor ming en cultuur" is een bijzonder afwisse lend geheel, van anthroposofie tot en met wiskunde Daarbij zijn cursussen over diver se landen; China, Japan, Marokko, Frank rijk Het hindoeisme wordt behandeld De parapsychologie. De sterrenkunde De ho meopathie. Er is een cursus over kloosters in dit blok, en een cursus kunstgeschiedenis (over de moderne kunst) Dan zijn er drie bijzondere cursussen in samenwerking met de ACR over toneel, mu ziek en beeldende kunst Waarbij verschil lende lezingen worden gegeven, steeds voorafgaand aan een bepaald evenement De muziek wordt, evenals vorig jaar. belicht door de heer J de Kruijff. In samenwerking met de ACR zullen er rondleidingen worden gehouden in De Zonnehof Museum Flehite. het Kapelhuis en bij het AKG De Ploegh. Ook de moderne literatuur.de ontwikke lingssamenwerking, de ruimtelijke ordening, de sociale vaardigheid, en „Vrouwen van vandaag" uitbreken niet in dit pakket Een heel bijzondere cursus is die van dr. Van der Hoeven over de wereldgeschiedenis der 20e eeuw Waarbij vele verbanden worden ge legd In samenwerking met het Kreatief Cen trum De Hof, de Marokkaanse comité's en de Openbare Bibliotheek wordt een grote Marokko manifestatie georganiseerd. De voorbereidingen zijn in volle gang PRAKTISCHE CURSUSSEN De Volksuniversiteit komt dit seizoen ook weer met een blok „praktische cursussen" uit Waarin bloemschikken, bridge, kantklossen, vegetarisch koken, volks- en boerenschilder- kunst voorkomen Voor het bridgen kan men maar liefst bij zeven cursussen terecht! Wat is de reden dat de Volskuniversiteit zich bezighoudt met een kaartspel als bridge? Met hondentraining? Met droogbloemen? Met het drinken van een glas Bourgonje (wijncursus)? Een heel belangrijke rol daarbij speelt het so ciale element. Als je kunt bridgen bijvoorbeeld, word je gemakkelijk in gezelschap opgeno men. Mensen worden door het kaartspel bij eengebracht. En bridge is zowel een vrijetijds besteding als een spel. waarmee je over de hele wereld terecht kunt! Wat de hondentrai- ning betreft zowel dames met een teckeltje aan een rood leren riempje als ruige mannen met stoere bouviers nemen aan deze cursus deel Er ontstaan belangrijke sociale contac ten. Bovendien wordt met de hondentraining een algemeen belang gediend De honden bij ten geen mens meer in de benen, en ze vinden de weg naar de goot En noemt u maar op broodfiguren maken, calligrafie mensen gaan samen iets doen. heb ben het gezellig met elkaar, werken met elkaar samen „Via die scholing'zegt de heer Schaars, „brengen we de mensen vorming bij, zodat ze zich méér fit voelen, en zich zekerder voelen in hun omgeving." De Volksuniversiteit vermijdt te doen wat an deren doen We beconcurreren niemand. Bij tijds overleggen we met andere instituten en instellingen Daarom hebben we het Frans en de yoga „overgedaan" Ik heb de grootste bewondering voor onze kleine organisatie, die dit geheel elk jaar weer voor elkaar brengt. In januari stelt de program macommissie het programma samen. De twee dames H. Nebbeling en F Blommestein orga niseren daarna alles zónder computer Docen ten aantrekken, lokaties vinden, calculaties maken. Er waren maar liefst 1600 cursisten in het afgelopen seizoen Geen kleinigheid om daar een rooster voor samen te stellen' En alles pro deo! Wij krijgen subsidie, en komen daarmee niet rond Wij zitten als Volksuniversiteit krap, en moeten zuinig werken Wij willen graag dat kwa prijs iedereen zo n cursus kan volgen. Wij ba den niet in weelde! In het sociaal-culturele plan van de gemeen te Amersfoort hebben wij een inbreng. Wij wo nen de gesprekken bij over een eventueel te vormen educatief centrum in het kader van de volwassenen-educatie. VERENIGINGSVORM Op het ogenblik heeft de Volksuniversiteit Eemland de verenigingsvorm Men kan een cursus volgen zonder lid van de vereniging te zijn. Men kan lid van de vereniging zijn zonder een cursus te volgen. De cursisten hebben géén gemeenschappelijke belangen. Wel heeft ieder zoals gezegd inspraak. En er is een open administratie en boekhouding. De VU Eemland spiegelt zich aan verwante regionale Volksuni versiteiten Pleegt regionaal overleg. Extra be geleiding komt van het Bondsburo der Volksu niversiteiten in Den Haag De Volksuniversiteit is een instelling, die alle religieuze en maatschappelijke opvat tingen respecteert. De Volksuniversiteit dringt geen mening op, Is een Instituut voor iedereen om zich te ontplooien en te ontwik kelen. Voor iedereen, met élke soort van oplei ding Sommige mensen denken, dat de VU volks is de VU is „niet èl te volks" Sommige mensen denken dat de VU een universiteit is. wat óók niet zo is. De VU is een scholingsinsti- tuut ongeacht de vooropleiding der mensen AANMELDING ALLE LEEFTIJDEN U kunt zich bij de VU Eemland aanmelden iedere werkdag tussen 9.00 en 13.00 uur. Korte Bergstraat 5, telefoon 033-33178 en 033- 33809. Als uitzondering is de VU voor insc ving geopend op de donderdagen 20 ei augustus van 19.00 tot 21.00 uur. Tenslotte kan nog vermeld worden da Volksuniversiteit Eemland niet aan een tijdsgroep is gebonden (Bij vegetarisch kc en moderne talen komen veel jongeren!) De Volksuniversiteit Eemland heeft eei gen gebouw (dat maximaal benut wordt). D nog niet voldoende, en daarom worden er cursussen gegeven in de Rijksscholer meenschap, De Groene Steen, Het Doop: zind Centrum, het Oud Katholiek Semenai de Scholengemeenschap Midland, De K rijst, Studio Dixhoorn In Hoevelaken gaat de VU Eemland s - ten met een cursus Engels, In het kader n het te realiseren sociaal-culturele plan. 11 Anco I LEUSDEN- Het ligt in de bedoeling om het overdekte zwembad Bavoort volgende week maandag weer open te stellen voor zwemlustige bezoekers. Het bad is gedurende de zomermaanden een tijdje dicht gegaan vanwege enkele verbeteringswerk zaamheden aan onder meer het dak, dat niet meer waterdicht was. Ook is en wordt nog druk gewerkt aan het verbeteren van de isolatie en wordt de laatste hand gelegd aan het treffen van energie-besparende maatregelen. Een dezer dagen werd in het zwembad een luchtzuiveringsinstallatie geplaatst die de warmte kan terugwinnen, waardoor de nodige energie wordt bespaard (zie foto). De werkzaamheden aan het Leusdense zwembad kosten meer dan een half miljoen gulden LEUSDEN De commissie open bare werken en ruimtelijke ordening vergadert dinsdag 1 september 20.00 uur In het gemeentelijk voorlich tingscentrum aan de Zwarteweg 16a. De agenda voor deze vergadering bevat de volgende punten: 1. Opening. 2. Inventarisatie vragenstellers 3. Vaststelling verslag 30 juni 1981 4. Mededelingen/informatie betr stand van zaken ontwerp-be- stemmingsplan Hamersveld, bouwrijpmaken Achterveld en Paardenmaat; Claverenblad/Wildenburg; ontwerp-best plan „Partiële herziening best.plan Rozen- boom en best plan de Biezen- kamp"; 5 Fase 3 en 4 structuurplan. 6 Verkoop 116 kavels t b.v. g.v.s.- woningen Munnikhove/Bos- veld. 7. Verkoop grond te Achterveld t.b.v. premie-A en premie-B-wo- ningen. 8. Verdaging beslissing omtrent vaststelling ontwerp-bestem- mingsplannen „Achterveld" en „Woonwagencentrum". 9. Voorbereidingsbesluiten betref fende: herziening oostrand Groen houten; herziening best plan „De We tering"; herziening best plan „Leus den-Zuid". Krediet herz. best.plan Rossen berg. Bouw permanente RK-kleuter- en basisschool „Kinderland". Rondvraag Sluiting. 10. 11. 12 13. De eerste beton-stort voor het nieuwe bedrijfsgebouw van het aannemersbedrijf Van Galen op het industrie-terrein Paardemaat. De plaatsing van de overkapping van de nieuwe luchtfilterinstallatie van zwembad Bavoort.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 8