Vakantie-ooid „Ingeborg" staat open voor allerlei groepen „Tafeltje-dek-je" start 7 september Deze week de vakantieclub van het Jonge Vrouwen Gilde Jaar programma KPO Leusder Krant Jaarprogramma NCVB-Centrum It-rA'- FOTO-KOPIE NODIG? plaatselijk nieuws door Leonle Merts Niet voor niets Nederlands snelst gloeiende automerk OE MEEST PERfEKTE JAPANSE AUTO Autoservice J. HAARMANS oil MAZDADEALER lZT\ Nijkerk. in '03494--51666 LEUSDEN - De „Vereniging voor Welzijn Ouderen te Leusden" (W.O.L.) zal op maandag 7 september beginnen met de verstrekking van warme maaltij den onder de naam „TAFELTJE-DEK-JE". Hiervoor kunnen in aanmerking komen personen die niet in staat zijn zelf boodschappen te doen en /of om zelf te koken. De maaltijden zullen driemaal per week worden thuisbezorgd door vrijwilligers en wel op maandag, woensdag en vrijdag De prijs per maaltijd, die steeds zal bestaan uit een voorgerecht, aardappelen, groente, vlees, jus en een nagerecht, bedraagt 7.00 Met een voorgeschreven dieet zal rekening worden gehouden Verzoeken om voor deze maaltijdverstrekking in aanmerking te komen, kunnen worden gericht aan éen van de volgende adressen, mevrouw Kroeze, Verj. Ruijter- weg 72, Achterveld, tel 03425-1866. mevrouw Brouwer. Kwintlaan 9, Leusden-Z. tel. 033-940977 en mevrouw Bergsma. Berkenlaan 19, Leusden-C. tel 033- 941602 DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1981 LEUSDEN-ZUID - Wie in Leusden- Zuid Den Treek binnengaat komt langs vele rustige, fraaie plekjes. Plekjes die bij menige bezoeker van buiten Leusden vaak meer bekend zijn dan bij vele Leusdenaren. Dat idee krijgt het echtpaar Rebergen weieens. Zij wonen, als beherend echtpaar van het vakantie- en confe rentieoord „Ingeborg" op een van die plekjes: aan de Paradijsweg. „Ik ben laatst met bouwtekeningen bij de gemeente geweest." aldus de heer Rebergen, „zelfs daar moesten ze het opzoeken. Ja, een enkeling die er zit, een wat oudere, die kon zó wel zeggen waar de Paradijsweg ligt." De natuur lijkt, juist nu het hartje zo mer haar best doet. de naam van de weg alle eer aan te doen Iets wat aan de bezoekers van „Ingeborg - om het vakantie- en konferentieoord maar kort weg te noemen - zeker niet onopge merkt voorbijgaat GROEPEN „Ingeborg" staat open voor allerlei groepen Men ontvangt diverse vereni gingen van diverse gezindten, bejaar den en zwakzinnigen Deze laatste groep ontvangt men zelfs vaak - en graag: „Het is zo n dankbaar werk," al dus het echtpaar Rebergen Mevrouw Rebergen. „Velen komen hier al jaren. Het is een vertrouwde omgeving voor hen geworden Ze hebben een eigen Huize Ingeborg aan de Paradijsweg Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Verantwoordelijke redaktie: Bert Vos Marnix Kreijns (pl. verv Redaktie: Bertien Engelkens Caspar van Loo Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer lot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woens dagmiddag 12.00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant. Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum Op werkdagen ge opend van 09 00 tot 12.00 uur en van 13 30 tot 17 00 uur Abonnementsgeld: f 50.40 per |aar, 25.70 per halt jaar. 13.10 per kwar- Rozendaallaan 9 Leusden-C. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepu bliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en histori sche foto's) bij vooruitbetaling van 5, per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro 871441 t.n.v. de BDU b v te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto. aantal nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9. Leusden/Centrum Ongeveer drie tot vier weken na beta ling ontvangt u de gewenste foto's thuis. DE LEUSOER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- kombinatie te Barneveld. GILDE daar is een regeling voor gekomen en nu komt het slechts zelden voor dat men echt slechte ervaringen heeft met gasten Deze week heeft men een groep op bezoek die toch wel een speciale band heeft met „Ingeborg' De vakantieklub van het Jonge Vrouwen Gilde Om deze band te verduidelijken moeten we een flink aantal jaren terug in de tijd. 62 ja ren. om precies te zijn Gezellig scrabble spelen. vaste plaats en hun eigen kamer leder jaar weer gaan ze op die plaats zitten en zoeken ze hun eigen kamer weer op Nieuwelingen wachten af tot iedereen zijn plaats gevonden heeft en schuiven er dan tussen. Ik hoef ze niet wegwijs te maken Die zekerheden zijn heel be langrijk voor deze jongens en meisjes Zo blijf je ze noemen, welke leeftijd ze ook hebben." LEUSDEN - Op maandag 31 au gustus begint de KPO aan haar nieu we seizoen. In verband met de ver bouwing van de kerk wordt dit keer het seizoen niet geopend met een Eucharistieviering, maar zal er in Blijhof een korte gebedsdienst wor den gehouden door pastor Ter Bek- ke. De aanvang van deze avond is 19 30 uur. Na afloop kan men allerlei soorten kreativiteit bekijken zoals kantklossen, weven, en leerbewerking Ook kan men zich die avond opgeven voor de strand wandeling en diverse kursussen Vrijdag 4 september: zal om 17.45 uur op de parkeerplaats bij de Biezen- kamp een bus gereed staan om alle liefhebbers hieraan deelnemen liefhebbers van een strandwandeling te vervoeren richting Noordzeestrand Ook echtgenoten van onze leden kun nen hieraan deelnemen U moet u wel tijdig opgeven!!! Maandag 14 september: Dr. van Egmond (vrouwenarts in het Elisabeth- ziekenhuis) komt een causerie houden onder de titel „De vrouw en haar onge makken". Aanvang 20.00 uur in Blijhof. Dinsdag 6 oktober: Een bezoek aan de „Herfst-Flora"een expositie in het Singermuseum in Laren, over en met bloemen Vertrek 9 30 uur van de parkeerplaats bij het Ros Beyaart met eigen vervoer Maandag 12 oktober:komt de heer Van de Put, tot voor kort commandant van het politiekorps in Leusden, een avond onze aandacht vragen voor de problemen rond de criminele jeugd on der de titel „Het zal je kind maar we zen Aanvang 20.00 uur in Blijhof Woensdag 14 oktober: organiseert de Vrouwenraad een ochtend in het licht van het jaar van de gehandicapten Na vertoning van een film. krijgt Mevr Bregman uit Driebergen, zelf gehandi capt en moeder van drie kinderen, het woord Aanvang 9 30 uur in Groot Krak- horst. Maandag 9 november: De heer Hans Uylenburg. architect van beroep komt u helpen met het eventueel veran deren en of verbeteren van het wonen in huis. Hoe lossen we bepaalde proble men op7 D m.v dia's en een uitgebrei de voorlichting zal hij u de oplossing kunnen geven Aanvang 20 00 uur Maandag 30 november: Kaart avond Ook de mannen zijn van harte welkom Aanvang 20.00 uur in Blijhof. Woensdag 23 december: Kerstvie ring in Groot Krakhorst Maandag 11 januari'82: Een avond zelf bezig zijn met emailleren onder lei ding van een deskundige op dit gebied U kunt zelf kleinere voorwerpen mee brengen van hout, metaal of anderszins om te bewerken Aanvang 20.00 uur in Blijhof Dinsdag 26 januari: zal de jaarver gadering plaats vinden in het nieuwe parochiehuis aanvang 9,30 uur Pastor ter Bekke zal deze ochtend spreken over Het Geloof in het Gezin, een on derwerp waar we veel dagelijks mee bezig zijn Maandag 8 februari: De heren A vanKooyenG van de Hengel zullen de leden van de K P O. en A B T B laten genieten van een aantal dia's van het oude Hamersveld en andere aardige plaatjes uit de naaste omgeving Hier aan zal een vraag- en antwoordspel verbonden zijn Deze avond zal in de Til worden gehouden. Aanvang 20 00 uur Maandag 8 maart: Ook wij zullen in het kader van het jaar van de gehandi capten onze aandacht richten op „de kleine mensen' voor wie het niet een voudig zijn zich een plaats in deze maatschappij te verwerven Aanvang 20.00 uur in Blijhof. Maandag 19 april: Na enthousiaste reacties over de quiz van vorig seizoen hebben we besloten de Stichting Huis houdelijke Voorlichting nogmaals uit te nodigen een dergelijk spel te organise ren, met als onderwerp „bloemen, tuin en natuurbescherming" Aanvang 20 00 uur in Blijhof Vrijdag 7 mei: Sluitinqsavond. De KPO heeft dit jaar de volgende kursussen op het programma staan: Kqrsus Emancipatie op dinsdagmor gen 6, 13, 20, 27 oktober en 3 en 10 november; Kursus Nederlands onder de titel „Hoe schrijven we onze eigen taal" door mejuffrouw Thijssen; Kursus Politieke scholing op woensdag avond 17 en 24 februari en 3 maart en een kursus Yoga. vervolg van het vo rige seizoen met mogelijkheid voor nieuwe kursisten op donderdagmid dag van 14.00 tot 15.00 uur. „Ingeborg" is dus eigendom van het Jonge Vrouwen Gilde En wat is nu pre cies de vakantieklub7 De jonge vrou wen gingen elk jaar een week met el kaar op vakantie in hun klubhuis Daar naast organiseren ze tweemaal één week vakantie voor het personeel van de Gildeleden. die dan werden bediend door de Gildeleden zelf Door de jaren heen is dit uitgegroeid tot een wat bredere groep van werkende vrouwen, voor wie zon weekje ertussenuit vaak een welkome afwisseling was Nog steeds hebben de Gildeleden de leiding van zo n vakantie week Mevrouw C van Asbeck één van de leidsters, kan veel vertellen over de band tussen de deelneemsters en de Gildeleden „Er waren vaak vrouwen bij die jarenlang bij een familie waren en helemaal vergroeid waren met zo'n fa milie De leeftijd van de dames ligt vrij hoog De oudste deelneemster - me vrouw J van Schie. 95 jaar-is er vanaf het begin in 1919 bij geweest." Vanaf 1919 is er ook echt ieder jaar een bijenkomst geweest Tijdens de oorlog moest men helaas uitwijken naar een ander onderkomen, omdat de Duit sers bezit hadden genomen van het klubhuis. zoals „Ingeborg" toen nog werd genoemd „Er zijn twee verschil lende groepen," legt een andere leid ster, mevrouw E Hopperus Buma-Lahr uit. „éen groep komt in juni naar „Inge borg de andere in augustus." Hoe brengen de dames de dag door7 „De dames zijn heel kreatief,vertel len de dames Hopperus Buma en Van Asbeck De leidsters tonen twee fraaie schilderijen, vervaardigd uit restjes stof. Het ene beeldt fraaie bloemen uit, het andere laat een goed gevulde fruitmand zien. „Er worden hier veel mooie hand werken gemaakt LEUSDEN - Maandag 14 septem ber houdt de NCVB Leusden cen trum haar eerste bijeenkomst na de vakantie in het Dienstencentrum. Mevrouw A. de Bruin-van Heerlingen zal die avond het een en ander vertel len over massa-media. Daarna volgt er een diskussie. De avond begint om 19 45 uur. Donderdag 17 september: Dagje uit naar West Friesland per stoomtram en boot met o a een bezoek aan het Zuiderzeemuseum in Enkhuizen Dinsdag 22 september: Studiedag te Scherpenzeel met als onderwerp „Om gaan met gevoelens bij ziekte en ver lies Spreekster mevrouw ds T de Jong uit Leusden Kaarten 5 - per persoon. Dinsdag 6 oktober: Studiedag te Zeist met het onderwerp „Bijbel en bijbelge bruik". Spreker ds. H J. Bavmck te Baarn Kaarten f 5- per persoon Maandag 12 oktober: Gebrandschil derd glas De heer W Mulder uit Otter- lo. houdt hierover een lezing, met na de pauze dia's Dit is een gezamenlijke avond met NCVB-Zuid en KPO en NPV 29 oktober, 5,12,19 en 26 november: Vervolgkursus „In gesprek met" o lv mevr. De Bock-Abma uit Woudenberg En de heer Rebergen vult aan „Ja we blijven ze jongens en meisjes of pu pillen noemen, he? Ze komen hier echt voor hun vakantie, hun persoonlijke vakantie en daar moet niemand aanko men Groepen als deze zijn van harte welkom op „Ingeborg". Men heeft in het verleden echter ook wel eens groepen meegemaakt die men liever zag gaan dan komen Ook Vijf donderdagen, 's morgens half tien in Groot Krakhorst. Maandag 9 november: Kerstkaarten knippen Mevr W Ahlrichs-Traas uit Utrecht zal ons deze „volkskunst" le ren Maandag 14 december: Kerstavond Maandag 11 januari: Jaarvergadering met voor de pauze huishoudelijke za ken en na de pauze „vakantie in de bergen met Ton de Wijze Maandag 8 februari: De macht van het kleine. De heer P W Poot uit Bodegra ven informeert ons over 100 jaar epilep- siebestrijding in Nederland De NCVB Leusden-Zuid is deze avond onze gast Maandag 8 maart: Euthanasie Dit on derwerp wordt ingeleid door dokter D J Bakker (chirurg) uit Baambrugge. Maandag 5 april: Ons geloof en dat van onze kinderen Spreker ds M J van Reenen. legerpredikant te Harder wijk Maandag 10 mei: Reis naar Rome Op deze slotavond neemt ds. J de Groot uit Apeldoorn ons in gedachten mee en vertelt op een speelse en humoristische manier over het antieke, moderne en kerkelijke Rome De NCVB Leusden Centrum verga dert in de kapel/koffiekamer van het Dienstencentrum, Burgemeester Beaufortweg 18. De bijeenkomsten beginnen altijd om 19.45 uur. Inlich tingen over de NCVB bij M. Veen- Pook, Zonnedauwhof 31. tel. 943167 en A. W. Dijkema-Huizinga. Duinroos 6, tel. 942967. In 1919 werd het Jonge Vrouwen Gil de opgericht. Deze vereniging, be staande uit vrouwen afkomstig uit hoge re kringen, sloot zich aan bij de Christen Jonge Vrouwen Federatie Het initiatief om het Jonge Vrouwen Gilde op te rich ten was voortgekomen uit het feit dat deze vrouwen zich beperkt voelden in de mogelijkheden om zich nuttig te ma ken Zomaar gaan werken was voor een vrouw uit die kringen in die tijd on denkbaar en ook studeren was verre van vanzelfsprekend Het Jonge Vrouwen Gilde bood hen wat meer kansen naast het vervaardi gen van nuttige handwerken voor tehui zen en de zwakken in de samenleving beschikten zij over een klubhuis in Lun- teren waar zij sociaal-zwakkeren een vakantie bezorgden Na de verkoop van dit klubhuis vond mevrouw Ingeborg Koolbrugge in Leus den een plekie om het nieuwe klubhuis te gaan bouwen Dat was in 1928 In 1930 kwam het huis gereed en werd vernoemd naar mevrouw Koolbrugge „Ingeborg VAKANTIEKLUB Op de voorgrond mevrouw Van Schie De Bijbelkring die s ochtends gehou den wordt is echter een wezenlijk ele ment van het bedrijf op „Ingeborg We bespreken deze maal iedere morgen een gelijkenis binnen de groep De gelij kenis hebben we op stencil gezet, zodat de dames ze mee naar huis kunnen nemen en met anderep kunnen bespre ken Verder is er een ochtend- en avondsluiting De dames zingen ook erg graag Vaderlandseliederen. waar van wij vaak slechts éen couplet ken nen. kennen zij volledig uit het hoofd HUISHOUDEN Verder moeten hier wat huishoudelij ke aktiviteiten verricht worden, iets wat de dames zonder klagen doen Deze aktiviteiten komen voort uit de opzet van „Ingeborg" „Het huis is geen vor mingscentrum," aldus de heer Reber gen. „de gasten moeten voor hun eigen programma zorgen Soms doen wij wel suggesties Per jaar hebben we tussen de 7.000 vanaf het begin erbij geweest en 8 000 overnachtingen Van de be zoekers wordt verwacht dat ze helpen afwassen, hun bedden zelf opmaken en hun kamer schoonhouden Mevrouw Reberger zorgt dat er op de gewenste tijden koffie en thee is, maar de gasten bedienen zichzelf. Het geld, dat binnenkomt aan ver huur, gaat naar de penningmeesteres van het Gilde. Van de baten kan vaak het één en ander in huis hersteld of verbouwd worden Zo heeft men bij voorbeeld de oude brandtrappen ver vangen door glijbanen omdat die veili ger zouden zijn Het resterende bedrag gaat naar het „Lotjeshuis" in Suriname Van dit geld worden bedjes aange schaft. Uit opbrengsten van bazaar s en uit giften is men in staat vakantieklubs Ie organiseren Evenals het vluchtelin genwerk trouwens Wit-Russen die in 1916 zijn gevlucht uit Rusland, komen vanuit het hele land tweemaal per jaar naar „Ingeborg" voor een reünie, Zij vinden die bijeenkomsten erg fijn en ne men volgens mevrouw Rebergen stee vast kleding mee voor de verkleedkast. Iets waar andere groepen ook profijt mee kunnen doen INZET Het echtpaar Rebergen heeft het druk met het runnen van de huishou ding. Zij doen het echter met de volle inzet. Toevallig kwam naar voren dat zij al twaalf en een half jaar aktief zijn als beherend echtpaar van het vakan tie- en konferentieoord. Een feit dat overigens niet veel aandacht heeft gekregen, ook niet van de kant van het bestuur, vertelt het echtpaar. Inzet tonen alls betrokkenen bij „In geborg". Ook de leidsters van het Jonge Vrouwen Gilde die zich nu al jaar in jaar uit hun best doen om de jaarlijkse reünies van de dames van de vakantieklubs prettig te laten ver lopen. Ongetwijfeld niet zonder suc ces! De vakantieclub van het Jonge Vrouwen Gilde met leidsters.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3