I lieuwbouw moet voor 35% uit kleine woningen bestaan irote belangstelling van kinderen Soed draaiende vakantie- speelweek ten einde Velen namen afscheid van adjudant J. van de Put Iorming provinciale overleg- in adviesgroep emancipatie |M AAN TOEKOMSTIGE BEHOEFTE TE VOLDOEN Info-avond „Goedkope woonvormen foor een beter beleid: GROEPSCOMMANDANT LEUSDEN MET PENSIOEN Oppascentrale weer bereikbaar DINSDAG 1 SEPTEMBER 1981 plaatselijk nieuws LEUSDEN Nieuwbouw zal, ndelljk gezien, voor ongeveer 35% kleine woningen moeten bestaan op langere termijn aan de behoef te kunnen voldoen. Het gaat vooral kleine laagbouwwoningen en In ndere mate om kleine woningen In eergezinshuizen. )it is een van de conclusies uit het >port „Onderzoek huisvesting al- nstaanden en tweepersoonshuis- udens" van het ministerie van Ikshulsvesting en Ruimtelijke Or- ning. Hiermee Is het in de Nota Isvestlng Alleenstaanden en eepersoonshulshoudens (1975) ngekondigde onderzoek (ook wel t Bijzonder Woningmarkt Onder- ek genoemd) afgerond. Het rap- rt is een samenvatting van onder eken, die 111 gemeenten op basis n genoemde nota verplicht hebben jesteld naar de huisvesting van eenstaanden en tweepersoons- Ishoudens. Uit het rapport komt naarvoren dat igeren eerder het ouderlijk huis llen verlaten dan nu, door gebrek n woonruimte, mogelijk is. De ge- iddelde leeftijd waarop men dit wil ten. zal, naar verwachting, in de ibije toekomst niet veel lager liggen in de afgelopen jaren het geval is iweest (iets onder de 24 jaar) MCER OUDERLIJK HUIS UIT Daarentegen verlaten jongeren •eds vaker het ouderlijk huis, en nsen dat ook in steeds sterkere ate, om voor kortere of langere tijd alleenstaande te gaan wonen. De enemende behoefte aan woon- imte die hiervan het gevolg zal zijn, et omvangrijker dan de consequen- s van een verdere, maar geringe ling van de gemiddelde leeftijd iarop men het ouderlijk huis ver- it. Jongeren, die nog bij hun ouders onen, hun woonsituatie. De reden n te verhuizen ligt zelden in de echte woonomstandigheden, maar eer in het (al dan niet alleen) zelf- :andig willen gaan wonen. Daar- aast wil men vaak wegens studie of erk verhuizen. Blijkens gegevens over de periode J75-1976 /ijn de starten de kleine huishoudens vooral aangewezen op wonigen die door makelaars worden beheerd en/of bij particulieren in ei gendom zijn. De woningen van wo ningbouwverenigingen, die over het algemeen wat groter en duurder zijn, zijn kennelijk minder toegankelijk voor deze groepen dan de woningen van particulierërt Laastgenoëffidê woningen komen vaker vrij en de samenstelling van dit aanbod lijkt wat meer aan te sluiten op de woonbe hoefte van kleine startende huishou dens. Gezien de toenemende behoefte aan kleine woningen en het feit dat de particuliere huurmarkt eerder in krimpt dan uitbreidt, zullen woning bouwverenigingen in versterkte mate in deze behoefte moeten voorzien door de bouw van kleine woningen en wooneenheden, zoals inmiddels in de gemeente Leusden al gebeurt. Uit het rapport blijkt dat kleine huishoudens meer willen verhuizen dan de grotere huishoudens Dit is onder andere een gevolg van het feit kleine huishoudens vaak aan de ..onderkant van de woningmarkt" zijn begonnen en hun positie wensen te verbeteren. Ten aanzien van de woonwensen van een- en tweeper soonshuishoudens wordt in het rap port onderscheid gemaakt tussen starters" en doorstromers". Zestig procent van de starters zou in een kleine woning (3 of minder kamers) willen wonen (50% wil deze huren, 10% kopen). Veertig procent van de starters wenst een grotere woning (22% wil huren. 18% kopen) Uit de huren die starters willen en/of kunnen betalen, blijkt dat nieuw bouw voor hen beter betaalbaar is naarmate het om kleinere woningen gaat Zo zal zeker 35% van de starters die willen huren, een nieuwbouwwo ning met 2 kamers zonder een beroep op individuele huursubsidie kunnen betalen tegen 25% bij een nieuw bouwwoning met 4 kamers. DOORSTROMERS De vraag van de doorstromers richt zich vooral op kleine en middelgrote eengezinshuurwoningen en middel grote eengezinskoopwoningen. Bij deze groep is weinig belangstelling voor kleine en middelgrote meerge zinswoningen Naast de starters is er een groep die vaak noodgedwongen niet-zelf- standige woonruimte zoekt Het gaat hierbij om 18% van de thuiswonen den en mwonenden die willen verhui zen De wooneenheden met zit/slaapkamer en eigen kookgele genheid blijken voor degenen die kamers zoeken een betaalbaar alter natief te zijn. Bij de wooneenheden met een woon- én slaapkamer en eigen kookgelegenheid blijkt dit wat minder het geval te zijn Geschat wordt dat rond 50% van degenen die ruimere onzelfstandige woonruimte zoeken een dergelijke wooneenheid zonder een beroep op individuele huursubsidie zullen kunnen betrek ken. Het aantal huishoudens dat wil doorstromen van kleine naar grote woningen en andersom is bijna even groot: aan de ene kant jonge twee persoonshuishoudens die naar een ruime eengezinswoning willen ver huizen, aan de andere kant oudere een- en tweepersoonshuishoudens die een kleine woning willen betrek ken De laatste groep is echter, eer der dan de doorstromers van kleine naar grote woningen, geneigd van verhuizing af te zien als ze geen geschikte woning kunnen vinden 35 PROCENT Door veranderingen in de samen stelling van de bevolking (toenemen de gezinsverdunning) zal het aantal kleine huishoudens stijgen. Gezien de huidige samenstelling van de wo ningvoorraad zal er op landelijk ni veau naar moeten worden gestreefd, dat rond 35% van de nieuwbouw uit kleine woningen/wooneenheden be staat. Deze nieuwbouw zal vooral plaats moeten vinden in de grotere gemeenten. Bovendien zal aandacht moeten worden besteed aan de bouw van kleine (minder dan 4 kamers) comfortabele woningen, die de door stroming van oudere kleine huishou dens op gang kan brengen Daarnaast zijn aanpassingen in de bestaande woningvoorraad nodig, zoals het splitsen van (middel)grote woningen In meergezlnshulzen en verbouwprojecten. Uit het rapport blijkt dat het aanbrengen van ge meenschappelijke voorzieningen bij verbouwprojecten, waarvoor uit kos tenoverwegingen vaak wordt geko zen, wordt ondersteund door de wen sen van de bewoners. Jonge alleen staanden en buitenlandse werkne mers, die voorkeur hebben voor een centrale lokatie (wat veelal het geval is bij verbouwprojecten) blijken die tevens te hebben voor gemeen schappelijke voorzieningen. iirr het PttUTHËjR APIHIRT KOP-STAART BOTSING Bij een aanrijding op de Doornseweg, ter hoogte van hotel Waterloo zijn don derdag twee inzittenden van een perso nenauto licht gewond geraakt toen de auto waarin zij zaten van achter werd aangereden. DeheerH.M.B J moest afremmen voor een voorligger die rechts af de parallel weg op wilde rijden. De automobilist H die achter J reed, zag dit op tijd en wist af te remmen, maar J.v.R uit Vlaardin- gen bemerkt dit echter niet op tijd met het gevolg dat hij achterop H J.H. bot ste. Deze reed op zijn beurt tegen de achterkant van J. op. Alle drie de voertuigen liepen schade op De twee inzittenden van de middel ste auto moesten per ambulance naar De Lichtenberg worden vervoerd. AANRIJDING NOORDERINSLAG Op de Noorderinslag nabij de verkeers lichten met Groenhouten-Noord heeft zich donderdag een kleine aanrijding voorgedaan waarbij twee voertuigen betrokken waren. De heer W.v.H. uit Leusden reed achter A B. uit Hoogland Toen het verkeerslicht op oranje sprong dacht H. dat Automobilist B. nog wel 0oor zou rijden. Toen deze echter wel remde, was het voor H. te laat en reed hij achterop zijn voorligger AANRIJDING CENTRUMWEG Twee inzittenden van een personenau to zijn vrijdag voor een onderzoek naar het ziekenhuis vervoerd nadat de auto waarin zij zaten een aanrijding had ver oorzaakt met een bromfietser. De heer M.W.H.S. uit Utrecht reed met zijn auto op de Centrumweg en wilde rechtsaf de Stijgbeugel indraaien. Bij •deze manoeuvre verleende hij geen vrije doorgang aan de bromfietser A.v.P uit Veenendaal die op het fiets pad reed in de richting van Leusden Zuid. Er ontstond lichte schade. MOTORCROSSER GEWOND Op het crossterrein aan de Kolonel van Royenweg is afgelopen zaterdag een motorcrosser gewond geraakt. De jon gen liep een sleutelbeenfraktuur op en is naar een ziekenhuis in Amersfoort overgebracht. WEGGELOPEN Witte Keeshond met gele riem; zwarte labrador. 16 mnd. oud; bruin witte kolly- hond, Schotse kollyhond met rode hals band en gele riem, 8 jaar oud; lichtbrui ne angorakat met lichtbruine ogen (Julianalaan 12). VERLOREN Portemonnee met 7,50; brede groen grijze halsband; zwart jack met rijbe wijs, verblijfsvergunning en bankpasje; grijze fietstas met haken; crèmkleurige regenjas, maat 116/122, aubergi- nekleurige meisjesjas met capuchon; lichblauw jack met voering; beige porte monnee met 20 gulden; gouden arm band met naamplaatje Marieke"; blauw zakje met regenpak met grijze strepen; bruine koker met bril met vier kante glazen, bruine portefeuille met rij bewijs en kenteken 90-13-PE;pvijf sleu tels; knipportemonnee met 10 gulden en giropasje GEVONDEN Blauw trainingsjack Middenweg. (Mevr. Aalberts, Gorzen 28, tel 943527), werphengel, donkerblauw jack; chroom Union" dameshorloge; dameshorloge met zwart/blauw bandje; 4 sleutels w.o BMW-sleutel, 3 sleutels w.o. Harly Da vidson sleutel; sleutels wo.o. VW-sleu- te; Blauwe stofjas? maat 48. AAN KOMEN LOPEN Ierse setter; rode cyperse kater burgelijke stand Uit het persoonsregister van Leus den blijkt dat in de periode van 18 augustus 1981 tot en met 26 au gustus 1981 zijn: GEBOREN: 19 augustus Simon Jan, z.v. B.J Wassink en L. Sanders. 24 augustus 1981 Cornelis, z.v. F. de Kok en W M van Esch. 25 augustus 1981 Femke Aleida Geertruida, d.v R J. Tijmensen en A. M C Heubelink 26 augustus 1981 Steven Daniël, z.v G. de Jager en M G. Rijkers OVERLEDEN: 20 augustus 1981 Houwman, Alida Tjitske, oud 43 jaar. 22 augustus 1981 Slotboom, Johan na. wed. v. G J Meerbeek, oud 71 jaar; Van der Veen, Constance Leo- nie. wed v H Robberse oud 89 jaar. GEHUWD: 20 augustus 1981 J W Kerkhof en A. J Groenestein 21 augustus A. L M. van Oostveen en F. I. M. Bürer. 24 augustus 1981 R. O Williams en I. R. Swarts; P. J. van Dijk en E H H. Ossendrijver poppenspeler Rob Nimman groot en klein bij zijn spel Dit deed hij niet zonder sukses, mede dankzij zijn handigheid om in te spelen op ge beurtenissen uit de zaal. Vier er niets met veel lawaai op de grond, achter in de zaal, dan kwam prompt vanaf het podium de opmerking. „Achterin de zaal blijft het ook wel stil, hè" ZIN LEUSDEN De vakantiespeel- (eek van „Blljhof" is ten einde. Alge pen zaterdag konden de organlse- pde en vrijwilligers, terwijl zij voor fet laatst de spullen opruimden, te- gkljken op een geslaagde week aan |t eind van de week bleek het aantal ((zoekertjes zelfs nog te stijgen. PPEPPER Wet ..Bosfeest" kom men al vante- jren aanmerken als het meest aan- ikkelijke onderdeel van het pro- ramma. RobZantvoord konkludeert at het niet alleen een hoogtepunt )u blijken te zijn maar veel meereen Oppepper": Schommelde het aantal deelnemers de voorafgaande dagen rond de 150, donderdag steeg het aantal naar 193, terwijl vrijdag de kroon spande met 200. Rob Zant- voord. „De kinderen die het leuk vonden op donderdag zijn ook vrij dag weer teruggekomen Vier bussen waren er voor nodig om de 193 kinderen te vervoeren naar het „Hazencasino" in Den Treek in gedeeld in twee groepen de wat jongere kinderen en de iets oudere kinderen trok men het bos in. Er was een speurtocht georgani seerd, waarin verschillende opdrach ten waren verwerkt tevens konden de kinderen in groepjes van 8 a 9 deelne mers meedoen aan vrije spelen. Na terugkeer op „Blijhof" kon iedereen nog genieten van een ijsje De lei dinggevenden konden weer rustig ademhalen. „Er zijn geen gewonden gevallen, hooguit een wespestreek of wat schaafwondjes", aldus Rob Zant- voord. AD REM Vrijdag waren weer de diverse hoe ken voor handarbeid aan bod Daarnaast was ook weer het lucht kussen neergelegd. Ilona v d. Burg wijdde zich meteen grote groep kinderen aan het volks dansen gedurende de morgen 's Middags betrok de Hilversumse Men was erg blij met het grote aantal vrijwilligers, dat heeft willen helpen bij deze week het zijn er onge veer vijftig geweest sommigen heb ben iedere dag geholpen, anderen vonden één dag de tijd om mee te draaien. Aangezien men komende maan dag al weer bij elkaar komt om de voorbereidingen voor het volgend jaar te starten, wil men ook graag hoogte krijgen op wie men volgend jaar mogelijkerwijs weer een beroep kan doen, Hiervoor kan men bellen met Rob Zantvoord - 945121 - en Hans Schutte - 944139. Maar voor het zover is kunnen de kinderen van 19 tot 23 oktober deel nemen aan een „fietsweek". Een groep van 8 tot 12 jarigen zal dan naar Baarn fietsen voor een kampeerva- kantie. Karin Oskam kan hierover meer vertellen, telefoon 942015. Met een geslaagde vakantie speelweek achter de rug zullen er genoeg kinde ren zijn die déér zin in hebben! UTRECHT - Al geruime tijd zoekt provincie Utrecht naar wegen, die nnen leiden tot een provinciaal lancipatiebeleid, dat rekening udt met alle vrouwen in deze pro- icie. Er is naar gestreefd de mening van echtse vrouwen te horen en te laten >ewegen bij het nemen van besli^sin- n op 24 september 1980 werd een 'loorzitting gehouden en daarop gde een schriftelijke inspraakronde uitvoerig overleg met de statencom- ssie ad hoe voor emancipatie-aange- lenheden stelde het college van Ge leerde Staten tenslotte voor om te en tot de vorming van een overleg- p. Deze groep zou enerzijds recht- eks contacten kunnen onderhou- met de, al of niet georganiseerde, uwen in de provincie en anderzijds provinciale staten en Gedeputeer de Staten als overleg- en adviesgroep kunnen optreden. Het college van G S. is er van over tuigd, aldus een persbericht van de pro vincie, dat een samenhangend emanci patiebeleid alleen maar kan worden ge voerd op basis van overleg en liefst in overeenstemming met vrouwen in al hun verscheidenheid Aan een kleine, uit vrouwen bestaande voorbereidings groep is daarom gevraagd het college te adviseren over de manier waarop een overleg- en adviesgroep voor emancipatie-aangelegenheden tot stand zou kunnen komen. De voorbereidngsgroep bestaat uit mw. N van Grondelle. aangewezen door de Provinciale Vrouwenraad Utrecht; mw J Jansede Jonge, aange wezen door de Stichtse Culturele Raad. mw I. Praagman, aangewezen door de Stichting Utreihtse Ombudsvrouw en mw, R van Zijl, aangewezen door het Buitenlands Vrouwenoverleg Deze vrouwen verrichten hun werk zaamheden in de voorbereidingsgroep op persoonlijke titel Gedeputeerde Staten vertrouwen er op dat de voorbereidngsgroep er in zal slagen rond 1 oktober 1981 een advies uit te brengen 'DEZE WEEK IN DE GEMEENTE LEUSDEN Op een bijeenkomst afgelopen donderdag in het gemeen telijk voorlichtingscentrum hebben velen afscheid genomen van adju dant Jan van de Put (60), de groeps commandant van de rijkspolitie Leusden die met ingang van 1 sep tember met pensioen gaat. De adju dant en zijn vrouw werden overladen met de beste wensen voor de toe komst en tientallen geschenken. Voordat de openbare receptie be gon, werd eerst nog een besloten gedeelte gehouden om de nodige speeches af te steken. Enkele spre kers waren burgemeester mr. J.W. M Rademaker van Leusden, Kolonel Lansing van het rijkspolitie district Utrecht en adjudant R van Doorn, de opvolger van Van de Put. Zij spraken met alle lof over de schei dende groepscommandant. Na alle toespraken was het de beurt aan adjudant Van de Put om het woord te richten tot de genodigden, onder wie collega's, oud-collega's, de Amersfoortse hoofdcommissaris en vertegenwoordigers van het dis- trikt Utrecht en het Openbaar Minis terie. Van de Put, week bewust van het protocol af, zo zei hij, en bedank te in het openbaar zijn vrouw voor het feit, dat zij met een politieman heeft samengeleefd die in zijn bijna 37-jari- ge loopbaan vaak zijn gezin moest verwaarlozen door het drukke poli tiewerk De adjudant wilde dit nu „goedmaken" en bood haar een fors boeket rode rozen aan. Vervolgens zei Van de Put dat zijn pensionering niet betekent dat hij zich eindelijk bevrijd voelt. „Mijn werk is altijd mijn hobby geweest Ik ben er nooit moe van geworden". Hij drukte zijn collega's op het hart om In de toekomst toch meer met de fiets te gaan surveilleren. „Op die manier is de politie veel meer aan spreekbaar en zichtbaar. Het contact met de bevolking wordt daardoor veel beter. De politie heeft wat dit betreft toch al een heleboel terrein verloren", aldus Van de Put. De adjudant is tweeënhalf jaar commandant geweest van de rijkspo litie groep Leusden. waarvan ook de gemeenten Woudenberg en Rens- woude deel uit maken. Van de Put wordt opgevolgd door adjudant R van Doorn, dte maandag 7 september officieel wordt geïnstalleerd LEUSDEN ZUID EN CENTRUM Dinsdag 1 september 20.00 uur: OW/RO, voorlichtingscentrum, Zwarteweg 16a. Zaterdag 5 september: Toertocht Midden Nederland, vertrek De Hak- horst Zaterdag 5 september van 10.00 tot 15.00 uur: Truckshow en braderie, winkelcentrum De Bieshaar Maandag 7 september 20.00 uur: Commissie ABZ, raadszaal. LEUSDEN Na de vakantieperi ode is de oppascentrale nu weer bereikbaar van maandag tot en met zaterdag tussen 16.00 en 18 00 uur Het telefoonnummer van de centrale is 944235 (Jos van Asten). Adjudant Van de Put tijdens zijn toespraak voor de vele genodigden

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3