I atent Talent begint op 13 september met elfde cursusseizoen Treecksangh start seizoen met nieuwe dirigent B. en W. komen met „ventplan 1 .1 lieuwe leden welkom nschrijving voor 86 cursussen mogelijk 'ERSTOREN OPENBARE ORDE VERMINDEREN 55 Werkgroep Midden- en Kleinbedrijf vergadert r t i i i FOTO-KOPIE NODIG? I l Leusder Krant j Al tien jaar ontbreekt in Leusden destructie verordening DINSDAG 1 SEPTEMBER 1981 plaatselijk nieuws van één onzer medewerkers) LEUSDEN De werkgroep Latent alent heeft het cursusprogramma oor het najaar van 1981 weer hele- taal rond. De meeste Leusdenaren uilen het rode boekje met het volle- Ige overzicht Inmiddels wel ontvan- en hebben. Als dat niet het geval Is tan kan met het boekje nog altijd afhalen bij de bibliotheek of bij de Rabo-bank In Leusden-centrum. In samenwerking met het gemeen tebestuurvan Leusden en de Stichtse Culturele Raad is de werkgroep er ook nu weer in geslaagd een geva rieerd cursusprogramma aan te bie den. In totaal gaat het om 86 cursus sen, waarvan er een twaalftal voor het eerst op het programma staan. Zelf verdeeld Latent Talent het program ma in een zestal hoofdstukjes. Het gaat hier om de rubrieken .samen leven", hobby en techniek", .sport spel", „jeugd", „talen" en „kreatief- KREATIEF Ruim het derde deel van cursus aanbod valt in de rubriek „kreatief". Een groot aantal van de nieuwe on derwerpen treft men in deze rubriek aan Het begint al met een nieuwe cursus „tekenen" onder leiding van Elsje van Ree. Deelnemers aan deze cursus hoeven geen ervaren teke naars/schilders te zijn. Het gaat hier om een cursus bestemd voor ieder een die gewoon zin heeft om lekkerte tekenen. Alles wat men voor de cur sus nodig heeft is een tekenplank, wat papierklemmen of plakband en wat tekenmatriaal. Aquarel schilderen is ook zo'n cur sus die voor het eerst op het pro gramma staat. Ook voor deze cursus is, aldus de brochure, geen speciale aanleg nodig, ledereen kan dus mee doen met deze schildertechniek waarbij met transparante verf op nat papier wordt geschilderd. In het najaar bestaat er voor be langstellenden ook de mogelijkheid om vertrouwd te raken met enkele oude handwerktechnieken. Er wordt in een speciale cursus een keuze gemaakt uit: Zaans stikwerk, filet, doorstoppen, open naaien, Perzisch ajour etc. Onder leiding van mevrouw T. van Berkel kunnen deelnemers zich gedurende tien woensdagavon den met eerdergenoemde vaardighe den bezighouden. Er bestaat nu overigens ook de gelegenheid om zich in éen speciale handwerktechniek te verdiepen. We bedoelen hier de cursus „kantklos sen". Een cursus, speciaal voor be ginners. Er wordt gewerkt met bor- duurzijde en grof gesponnen wol, zodat er zowel fijn- als grof werk zal ontstaan. Rob Bouwer gaat opieuw een kookcursus voor mannen geven Tij dens deze cursus besteedt men niet alleen aandacht aan het samenstel len van een dineetje en het gebruik van wijn. Men gaat ook eenvoudige maaltijden bereiden zoals stamppot ten en wild- en vleesschotels Voor diegenen die gedurende het vorige seizoen deze cursus al gevolgd heb ben geeft de heer Bouwer nu een vervolgcursus. GEZOND ETEN Een nieuiwe cursus heeft de titel „Eet gezond en samelijk" meegekre gen. Deze cursus is bedoeld voor iedereen die zijn omgang met voed sel wil verbeteren om gezonder te eten. Men gaat wat kritisch kijken naar verschillende bronnen van in formatie over voedsel, waarna diver se recepten uitgeprobeerd zullen worden. Centraal staat daarbij het zoveel mogelijk bewaren van natuurlijke voedingsstoffen, het beperken van de kosten en verbetering van de smaak. Onderwerpen waarop men zich gaat concentreren zijn zaken als: omgang met vetten en olién en het eten van minder vlees HOBBY EN TECHNIEK In de rubriek hobby en techniek is als nieuwtje opgenomen een cursus over antieke tegels. Een cursus is misschien een te grootse benaming, het gaat om een tweetal avonden waarbij met de heer Ger van Ree van gedachten gewisseld kan worden over het onderwerp. Aan de hand van dia's en tegels zal een overzicht ge geven worden over de ontwikkeling van de Nederlandse tegels. Ook op details als de techniek van bakken en schilderen zal worden ingegaan. Cursisten worden uitgenodigd zelf tegels mee te nemen, zo zij die bezit ten, om deze op één van de avonden te bespreken. SPORT SPEL Met Nicoline Hin kunnen belang stellenden in het najaar de nieuwe cursus „bewegingsexpressie" vol gen. Het gaat hier om een dansvorm die voor iedereen toegankelijk is. Het gaat hier niet om het aanleren van een danstechniek. maar om wat je beleeft, voelt of fantaseert uit te dru k- ken in een beweging. Het doel van de cursus is om meer evenwicht te krij gen in het denken en bewegen, waar bij het rekreatieve element niet ver geten zal worden. JEUGD Voor de jeugd zijn er een tweetal nieuwe cursussen opgenomen in het najaarsprogramma van Latent Ta lent. In de eerste plaats is er een kook cursus voor jongens en meisjes van 8 tot 14 jaar. De kinderen leren gedu rende een achttal woensdagmidda gen lekkere en gezonde hapjes klaar te maken. Deze cursus staat onder leiding van mevrouw Kiesling, een docente die al geruimetijd meedraait bij Latent Talent. Verder bestaat er voor de jeugd de mogelijkheid om te leren hoe je een Pierrot kunt maken. Van zelfharden- de klei worden de handjes, voetjes en het hoofd gemaakt. Voor het naaien van een pierrotpak is het wel nodig dat men de beschikking heeft over een naaimachine TALEN In de rubriek Talen is er niet veel nieuws onder de zon. Er staat alleen een „nieuwe" cursus Frans voor be ginners op het programma, bestemd voor hen die nog nooit eerder in aanraking zijn geweest met de Fran se taal Verder staan er weer diverse cursus sen op het programma, die al eerder in het programmaboekje voorkwa men Men kan bij Latent Talent voor cursussen Zweeds, Engels, Frans, Duits, Italiaans en Spaans. Er bestaat zelfs de mogelijkheid om een cursus Russisch voor gevorderen te volgen. Ook kan men inlichtingen verkrijgen over een cursus Fins voor beginners of gevorderden. INSCHRIJVING Telefonische aanmelding voor een cursus is niet mogelijk. Inschrijving voor een cursus is slechts mogelijk door het gevraagde cursusgeld over te maken op de rekening van Latent Talent bij de Rabobank. De enige mogelijkheid om contant te betalen is op 13 september a.s. als de werk groep weer een OPEN DAG organi seert. Demogelijkheid bestaat echter dat men dan te laat is om nog mee te kunnen doen omdat het principe ge hanteerd wordt wie het eerst komt- wordt het eerst ingeschreven FEEST Omdat Latent Talent er nu 10 sei zoenen op heeft zitten krijgt de open dat deze keer een extra feestelijk tintje. De open dag wordt op 13 september a.s. gehouden van 14.00 tot 17.00 uur In en om de boerderij „Groot Krakhorst". Op het grasveld bij de boerderij zullen kraampjes op gesteld staan waar van alles te koop is op het gebied van hapjes en drank jes. Ook zullen er op die dag exposi ties en demonstraties plaatsvinden. (van één onzer medewerkers) LEUSDEN Als het groot ge lengd toonkunstkoor Treecksang leze week, na een korte zomerpauze, isar repetities weer hervat zal er een ileuwe dirigent voor het koor staan, 'egens te drukke werkzaamheden riders heeft de dirigent, die vanaf de iprlchting aan het koor verbonden is leweest, moeten bedanken. Zijn rerk wordt overgenomen door de eusdense organist en muziekleraar Heef van 't Slot. Treecksangh werd een vijftal jaren leleden opgericht. Eén van de initia- iefnemers en oprichters was de heer van Spaendonck, die als dirigent tot maart van dit jaar aan het koor /erbonden is gebleven. In de vijf jaar lat de heer Van Spaendonck voor het ;oor stond heeft Treecksangh ver schillende concerten gegeven. Koor leden vinden zelf 1977 één van de 'tere jaren voor het koor In dat jaar ierd in de Leusdense Marcuskerk iet requiem van Gabrièl Fauré uitge roerd Opmerkelijker was echter het ten gehore brengen van de „Leus den-1200 cantate". Een voor de gele genheid gecomponeerd werk door de dirigent De tekst van de cantate was van de hand van de zoon van de heer Van Spaendonck. Juist omdat de cantate geheel in het Nederlands werd gezongen sloeg het werk erg bij het publiek aan. Het is bij deze éne uitvoering van de cantate gebleven, na die tijd heeft de cantate niet meer op het programma van het koor ge staan. Na het vertrek van de heer Van Spaendonck als dirigent heeft het bestuur van het toonkunstkoor naar stig gezocht naar een geschikte op volger. Dirigent G. Wijnands werd wel bereid gevonden een korte tijd in te springen, voor een langere termijn moest iemand anders gezocht wor den. Overigens is iedereen het er wel over eens dat de heer Wijnands het dirigentschap naar volle tevreden heid heeft waargenomen. Als de repetities van het koor vol gende week weer aanvangen zal de heer S. H. L van 't Slot de dirigeer stok hanteren. Steef van 't Slot is als muziekleraar onder meer verbonden aan de Leusdense muziekschool. An deren kennen hem beter als organist. Ervaring als dirigent heeft de heer Van 't Slot met koren in Amersfoort en Zeist. De heer Van 't Slot heeft er veel zin in om met de leden van Treecksangh aan de slag te gaan. NIEUWE LEDEN In de vijf jaar dat het groot ge mengd toonkunstkoor nu bestaat is het het met het ledental op en neer gegaan. In het „beste" jaar telde het koor ruim 100 leden. Nu zijn het er zo rond de zestig Nieuwe leden zijn bij Treecksangh dan ook van harte wel kom. Het bestuur van Treecksangh, onder (tijdelijk) voorzitterschap van de heer J. Huurdeman, vindt de komst van een nieuwe dirigent aan het begin van het nieuwe seizoen een goede gelegenheid om belangstel lenden uit te nodigen eens een repe titie bij te komen wonen, waarna bekeken kan worden of men ja of nee lid wil worden. - Tekort aan mannenstemmen In principe is iedereen van harte welkom bij Treecksangh. al zullen mannen met iets meer plezier binnen gehaald worden, omdat er altijd een tekort is aan mannenstemmen. Het kunnen muzieklezen is zeker niet verplicht als men zich aanmeldt als lid, duidelijk is dat het wel makkelijk is als men de kunst van het notenle- zen machtig is. Zelf vindt het bestuur van treeck sangh het veel belangrijker als erzich mensen aanmelden die plezier in het zingen hebben. Het repertoire van het koor laat zich het best omschrijven als klassiek en licht-klassiek Het koor heeft wel iswaar inspraak in de keuze van de te zingen nummers, de dirigent heeft in de praktijk echter altijd het laatste woord Voor dit jaar heeft Treecksangh in ieder geval nog twee uitvoeringen voor de boeg. Men heeft de mede werking toegezegd bij de openings festiviteiten van het activiteitencen trum, terwijl men ook weer beloofd heeft zo rond de kerst een uitvoering te geven in het AmersfoortseSt. Pie- gelden, voor de duidelijkheid, voorna melijk voor het venten aan huis. KLANTENKRING Het innemen van een standplaats voor het aan de man brengen van wa ren valt veel minder te beperken. „Hier valt slechts te hopen dat de plaatselijke middenstand een zodanige vaste klan tenkring heeft opgebouwd, dat de standplaatshouder vanwege een te ge ringe omzet weer spoedig verdwijnt", aldus het dagelijks bestuur van Leus den. Het ventplant zal aan de orde ko men in de vergadering van de com missie Algemene Bestuurszaken op maandag 7 september en in de ver gadering van de werkgroep Midden- en Kleinbedrijf op donderdag 17 sep tember. ters en Bloklandgasthuis. Voor vol gend jaar heeft men dan weer een „officieel" concert op het program ma staan. Waar dat concert gegeven wordt Is nu nog niet bekend. De enige ruimte met een behoorlijke akoestiek In Leusden Is naar de mening van het toonkunstkoor de Leusdense Jozef kerk. Of de zaal In het nieuwe aktlvl- teitencentrum overeen goede akoes tiek beschikt weet men nog-nlet, veel vertrouwen heeft men er niet In. Belangstellenden die zich nader willen Informeren over Treecksangh kunnen met Ingang van 2 september a.s. elke woensdagavond terecht tij dens de wekelijkse koorrepetities In de Kllm-Op school, Zonnedauw 1, vanaf 20.15 uur. LEUSDEN De werkgroep Mid den- en Kleinbedrijf vergadert op donderdag 17 september om 20.00 uur In de raadszaal, Hamersveldse- weg 2. De agenda ziet er als volgt uit: 1. Opening/inventarisatie vragen 2. Vaststelling verslag vergadering 9 juli 1981 3. Mededelingen: aanvullende rapportage CIMK gecombineerde vergadering met werkgroep Verkeer op 15-9- 1981 4. Ventplan 5. Koopavonden op 17 en 18 sep tember 1981 6. Rondvraag 7. Sluiting Rozendaallaan Q Rozendaallaan 9 Leusden-C. [(Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Om de aanvragen' 'oor een ontheffing van het ventver- >od in Leusden in strakkere banen te iden zou er volgens het college van en w. een ventplan moeten komen, kans op gevaar van verstoring 'an de openbare orde, die uit het ver- nen van een ontheffing zou kunnen oortvloeien, moet zodoende daar- ee worden teruggedrongen. De qemeenteraad van Leusden ieeft bij het vaststellen van de Algeme- ie Politieverordening (APV) in artikel 7 van deze verordening bepaald dat renten (het huis-aan-huis te koop aan- liecten van goederen) verboden is. Arti- <el 1van de APV luidt: „Het is verbo ten met goederen, van welke aard ook, uitgezonderd gedrukte stukken, hetzij aan de weg hetzij aan een huis of daar- 5ij behorend erf, te venten, dan wel de ze te koop aan te bieden Van dit ver- bod kan het college ontheffing verle nen. B. en w. zijn echter in hoge mate gebonden bij het beschikken op een aanvraag om ontheffing. Alleen motie ven op het vlak van de openbare orde (vervuiling, verkeersveiligheid, belem mering vrije doorgang enz.) kunnen re den zijn de gevraagde ontheffing niét te verlenen Om economische redenen (concurrentie voor de plaatselijke mid denstand) mag een ontheffing niet wor den afgewezen. Het verbod in artikel 17 van de APV geldt dus simpel gezegd twee soorten van aktiviteiten het huis aan huis aan bellen en waren te koop aanbieden en het innemen van een standplaats langs de openbare weg. Volgens het college kunnen beide aktiviteiten een behoorlij ke inbreuk maken op de positie van de plaatselijke middenstand, maar daar is niets aan te ^oen. APPELS Er kan naar de mening van b. en w. wel iets gedaan worden „aan het ver storen van de openbare orde". Het college meent: „Een burger kan ge confronteerd worden met overlast als bij voorbeeld na een storm in de herfst in éen week vijf fruithandela ren afgevallen appels komen slijten. In een dergelijk geval kan worden ge steld dat de openbare orde wordt verstoord". Om deze redenen stelt het college voor in het ventplan het aantal te verlenen „echte" ventver gunningen (huis-aan-huis-verkoop) per branche te beperken tot maxi maal twaalf maal per jaar, in die zin dat per kalendermaand voor een branche maximaal één ventvergun ning wordt verstrekt. Simpel gezegd, als we de appels en de storm erbij halen: na een herfststorm kan de Leusdenaar niet in een week met vijf fruithandelaren aan huis worden ge confronteerd, maar met ten hoogste één. Daarbij is het dan wel nodig, volgens het college om in de vent vergunning te bepalen dat slechts eenmaal de gemeente mag worden afgestroopt. B en w van Leusden vinden het ook wenselijk de tijden en dagen waarop mag worden gevent te limiteren door bij voorbeeld het venten te verbieden na 17 00 uur en vóór 9 00 uur en op de zater- en zondag Op dit ogenblik kan een venter bij wijze van spreken op de zondagochtend om acht uur op de stoep staan Een ander punt dat in het ventplan moet worden geregeld, zo menen b. en w. is de verplichting een verzoek om ontheffing van het ventverbod schrifte lijk in te dienen Nu is het zo, dat ook na een mondeling verzoek een ontheffing wordt gegeven Al deze beperkingen LEUSDEN - De gemeente Leusden kent al ruim tien jaar geen destructie-verordening meer. Volgens B. en W. is om niet meer te achterhalen .ede- nen in februari 1971 verzuimd een nieuwe destructieverorde ning vast te stellen. Daarom wordt de raad gevraagd dat in de eerstvolgende vergadering als nog te doen. Sinds 1957 is de destructiewet van kracht, die regels geeft over het verwerken of onschadelijk ma ken van „ondeugdelijk materiaal van dierlijke herkomst", of zoals het gemeenteblad als voorbeelden noemt aangereden koeien, ver dronken paarden en door ziektes gestorven varkens Volgens deze weet moeten de gemeenten deze regels opnemen in een plaatselijke verordening De gemeenteraad van Leusden stel de deze destructieverordening keurig vast op 12 februari 1959. Echter door de samenvoeging in 1969 van Leusden en Stoutenburq hield de verordening van rechts wege ophouden te bestaan. De wet die het samengaan van beide plaatsen regelde, bepaalde dat de nieuwe raad binnen twee jaar na de samenvoeging diende aan te geven welke verordeningen van de oude gemeenten van kracht waren in de nieuwe gemeente Verder bepaalde de wet. dat bij het niet besluiten tot continuering van een oude verordening, deze auto matisch kwamen te vervallen na twee jaar En zo geschiedde, „om niet meer te achterhalen redenen". Maar, zo zeggen B. en W in die tien jaar zonder verordening zijn er nimmer problemen geweest, ech ter vanwege een formele basis moet er een destructie verorde ning worden vastgesteld.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 5