aan achteruitrij-race Achterveldse jeugd sloot vakantie af in De Moespot Gouden huwelijk met extra tintje Leusdenaar deed mee Bijna zes miljoen voor bestrijding van astma Optreden theater Plok groot succes WÊÊÊÊZU TWEEDE PLAATS GEEN PRIJS - TOCH EEN PRIJS Vergadering van „Achterveld 6D0" Echtpaar Wolffenbuttel uit Achterveld Achtervelds nieuws ACHTERVELD - De Stichting „Achterveld 600", afdeling aankle ding dorp/historische kleding, houdt 3 sept. een openbare vergadering in de koffiekamer van Ons Gebouw. Deze bijeenkomst begint om 20.00 uur. Er zijn inmiddels al twee open verga deringen geweest t w een met verte genwoordigers van openbare gebou wen/scholen en een met een afvaardi ging van de straten in Achterveld Doel van deze avonden was om ideeén te verzamelen omtrent de ver siering van het dorp tijdens het feest. Er waren vele suggesties en goede ideeën die de komende vergadering aan de orde zullen komen B.v de openbare gebouwen in combinatie met de straat versieren en de straatnamen als uitgangspunt gebruiken De historie van de straten zal 3 september uiteen gezet worden Ook over de boerderijentocht waren verschillende aanvullende ideëen, zo als een theeschenkerij met warme wa fels. en buurtschapsborden. Het maken van vlaggetjeslijnen voor het hele dorp van oude kleding en res tanten stof (deze kleding stof kan inge leverd worden bij Ton van Esveld. Jan v Arkelweg 36, Achterveld) was ook een idee. Verder was er nog het advies om het komend voorjaar veel bloemen te zaai en welke eind aug 1982 in de bloei staan Ter stimulering van het versieren van de gebouwen en straten zal het wedstrijdelement niet ontbreken Ook zal op de vergadering de kleding ge toond worden die het Hoofdbestuur ad viseert om in de feestweek te dragen. DINSDAG 1 SEPTEMBER 1981 Achterveld deed ik het buitenschil derwerk, terwijl mijn vrouw de winkel voor haar rekening nam", zo zegt de gouden bruidegom. Dezaken gingen goed (,,mede door de geweldige me dewerking van mijn vrouw") met het gevolg dat de heer Wolffenbuttel personeel kon aannemen. WERKVERLOF De oorlogsjaren waren natuurlijk minder goed voor zijn bedrijf. De heer Wolffenbuttel ..Ofschoon ik zelfstandig was, werd ik toch opge roepen voor militaire dienst. Ik kon wel eens werkverlof krijgen, maar vrijstelling was er niet bij. Toch heb ik in die tijd mijn gezin goed kunnen onderhouden, hoewel de verdiensten niet een vetpot waren. Maar je bleef toen gewoon wie je was en een mo gelijkheid om vooruit te komen was er niet" Het echtpaar uit Achterveld is van mening dat het in die tijd veel gezelliger was dan nu ,,Men bleef lachen, ondanks de narigheid en de armoede" Mevrouw Wolffenbuttel-van Ha- mersveld heeft na haar lagere school gewerkt als dienstbode. Een baan die zij tot haar huwelijk volhield. ..Vier gulden per week inclusief ,,kost". Eenmaal in de veertien dagen had ik een vrije zondag", aldus deze Achter- veldse. Het gouden echtpaar zegt nu bij zonder blij te zijn, dat het morgen met zijn kinderen en kleinkinderen het 50-jarig huwelijksfeest kan vieren. Door vertraging in de inkomsten groei kwam het kostenpercentage onder een sterke opwaartse druk te staan: de stijging van het kostenper centage bleef desondanks beperkt tot 21/2% Van iedere gulden die het Astma Fonds ontving, bleef 77 cent beschikbaar voor de astma-bestrij- ding De directe hulpverlening aan pa tiënten nam in 1980 sterk toe bijna 440 aanvragen werden in behande ling genomen De kosten voor bij voorbeeld het allergeenvrij maken van de woning of voor herinrichting na verhuizing leveren nogal eens problemen op voor (ouders van) CA- RA-patiënten Dit geldt ook voor door de behandelend arts voor geschreven medicijnen die door het ziekenfonds niet worden vergoed. Van groot belang voor een goede behandeling en begeleiding van CA- RA-patiënten is de invoering van ex- tra-murale CARA-zorg (gezond heidszorg buiten het ziekenhuis), uit te voeren door de kruisverenigingen. Het gouden echtpaar A. Wolffenbuttel en L. van Hamersveld. LEUSDEN Het Astma Fonds besteedde In 1980 ruim 5,7 miljoen gulden aan astma-bestrijdlng, 11% meer dan in 1979. Dit blijkt onder andere uit het jaarverslag van het Nederlands Astma Fonds dat geves tigd is in Leusden. Overigens stegen de inkomsten van het Nederlands Astma Fonds maar met 2%. Aan wetenschappelijk onderzoek werd ruim 2,1 miljoen gulden uitge geven, 33% meer dan vorig jaar Het bedrag dat aan voorlichtingsactivi teiten werd besteed steeg met 11% tot bijna 1.7 miljoen. Voor het stimu leren van een goede medische en sociale hulpverlening werd ruim 1.6 miljoen besteed, waarvan bijna 465.000 gulden aan directe hulpver lening aan individuele, patiënten Voor 1981 en volgende jaren heeft het Astma Fonds voor ruim 8.6 mil joen verplichtingen aangegaan. Het gaat hier grotendeels om meerjarige onderzoeksprojecten. Het vrij beschikbare deel van het voorzieningsfonds daalde in 1980 met 2,3 miljoen gulden naar 2,5 mil joen. De jaarlijkse inzameling in de col lecteweek bracht in 1980 ruim 4,4 miljoen gulden op, een stijging van 4%. Opbrengsten uit vrijwillige bij dragen stegen met 36% tot 526.463 gulden Dankzij de hoge rentestand namen de inkomsten uit beleggingen toe. Uit subsidies van de overheid werd 18% minder ontvangen. De in komsten uit erfenissen daalden met 50%. die uit de lotto en toto- en giroloterij bleven gelijk. sumptiebonnen, dat was alles wat de Tros over had voor de deelnemers aan de race. Bertus ging dan ook met lege handen naar huis Ook thuis aangeko men was de verontwaardiging vooral bij de vrienden van de achteruitrijder nog steeds groot Er ging een brief naar de TROS waarin duidelijk gemaakt werd dat men het niet sportief van de omroepvereniging vond dat men zelfs voor de deelnemers welke een ereplaats behaalden, geen prijsje of herinneringsvaantje over had. Ook het feestje dat men eigenlijk had willen vieren op de goede uitslag leek nu niet door te gaan Bertus had er geen zin meer in Wat schetste de verbazing van de heer V. d Meent toen er enkele dagen later een brief van de TROS bij hem bezorgd werd waarin de Tros haar excuses aanbood en alsnog een beker toezegde. Spontaan als hij is, beloofde Bertus direkt een feest te zullen geven als de beker bezorgd zou worden En ja, enkele dagen la ter bezorgde de post een pakket waarin een fraaie beker met in scriptie zat. De vrienden werden uitgeno digd en er werd tenslotte toch een feestje gebouwd Aan het eind van de avond kwam echter de aap uit de mouw. De brief van de Tros had den de supporters van Bertus zelf geschreven. Ook de beker had men uit eigen zak betaald om op deze manier Bertus v. d. Meent te bewegen een feestje te geven. Bertus kon er gelukkig wel om lachen, temeer daar de feestgangers zich achteraf ook nog bereid verklaarden bij te dragen In de kosten van de ge zellige avond. Tot op heden heeft niemand Iets van de TROS vernomen. Toch was de brief die naar deze om roepvereniging was gegaan met de klacht over de gang van za ken tijdens de achteruitrijraces geen nep. (van één onzer medewerkers) LEUSDEN Gisteravond (maandag) werd door de TROS In het kader van de serie „te land, ter zee en in de lucht" op de TV de aflevering over het achter uitrijden uitgezonden. In de ca tegorie DAFJES behaalde Leus- denaar Bertus van de Meent een eervolle tweede plaats. Een her inneringsvaantje laat staan een fraaie wedstrijdbeker had de TROS niet over voor diegenen die uiteindelijk toch tweede of derde werden, alleen de win naars mochten een prijs In ont vangst nemen. Verontwaardi ging alom bij de supporters van Bertus, die op de dag van de opnamen, 24 juli, met de auto crosser meegereisd waren naar het circuit van Valkenswaard. Hoe Bertus van de Meent uit eindelijk toch In het bezit kwam van een fraaie wedstrijdbekeren daarom een feestje moest geven voor zijn vrienden is een verhaal apart. Speciaal voor de achteruitrij- wedstrijd had Bertus van de Meent, een verwoede autocros ser, een Dafje gekocht van het bouwjaar 1972 Omdat de Tros voorschrijft dat er aan de auto's niets veranderd mag worden hoefde er aan het Dafje niet veel gesleuteld te worden. Wel werd er iemand bereid gevonden om de auto met zijn blote voeten (voetmaat 50) te decoreren, een happening op zich, waar de Leusder Krant in de eiditie van 16 juli j I aandacht aan besteed de Op de dag van de opnamen trokken de verwoede supporters van Bertus v d. Meent met hem mee naar Valkenswaard Daar zagen zij dat hun favoriet zich tussen de 100 Dafjes goed weer de. Via een voorrande wist ber tus v d Meent zich te plaatsen voor de finale In deze finale wist de coureur beslag te leggen op een tweede plaats. Twee con- -Er mooi tussengenomen koekhappen, dartspel, bussen om gooien Misschien omdat het toch niet al te fraai weer was hadden de organisatoren het water bij het spel letje dat aangekondigd was als „wa terlopen" vervangen door een bal Omdat er voor de best behaalde resultaten prijsjes waren beloofd, werd er door de kinderen fanatiek meegedaan. Uiteindelijk bleken erin de groep van de vier- tot zesjarigen twee kinderen die 39 punten hadden behaald en daarmee als hoogste in hun groep waren geëindigd. De vijf jarige Marcel Oudenaarde en de zes jarige Fraukje Lunter om wie het hier ging. moesten onderling uitmaken wie uiteindelijk met de eerste prijs naar huis zou gaan. Frauke won, zodat zij met een grote spellendoos naar huis toe ging. De andere leeftijdsgroepen leverde minder problemen op In de groep van 7/8 jaar werd Edwin Petersen eerste met 34 punten Sonja Brouwer werd met 35 punten eerste in de groep van 9/10 jaar en Ralph Valkonet won de prijs bij de 11/12 jarigen. Ralph behaalde overi gens ook het hoogste aantal punten, namelijk 42. Na de door vrijwilligers bereide broodmaaltijd was het tijd voor een optreden van het theater Plok. PLOK Het theater Plok. afkomstiquit Den Haag, is een vinding van twee Haagse heren, Theo en Berend genaamd. Zij zijn trouwens ook de enige spelers, verbonden aan het theatertje, met een minimum aan hulpmiddelen zien Theo en Berend kans om de vooral jongere jeugd zo'n anderhalf uur be zig te houden. Er was aangekondigd dat beide heren een „plokspel" zouden spelen getiteld „Maak d'r maar soep van" Wat een plokspel is werd al snel duidelijk. Het ging hier om een com binatie van clownerie, conference, toneel, mime en dans. Zowel de kin deren van vier jaar, als de kinderen van twaalf jaar vermaakten zich kos telijk met het optreden van de heren. Op zich al een prestatie omdat kinderen van vier jaar nu eenmaal een andere benadering vragen als kinderen van twaalf jaar. Het ge speelde verhaaltje was uiteindelijk van minder belang, het vermakelijke zat hem vooral in het direkte kontakt dat de spelers met de kinderen had den. Af en toe ging men zelfs in discussie met de toeschouwertjes Het optreden van het theater Plok vormde een gelaagd slot van de kin derfeestdag De kinderen in Achterveld was ge organiseerd door de Stichting Jon- gerenkontakt Achterveld Een groot aantal vrijwilligers onder leiding van Mieke Dunnewijk en Corry Vons heb ben voor de daadwerkelijke uitvoe ring gezorgd, hierbij bijgestaan door de beroepskracht van de Leusdense jeugdraad, Pim van Esch. De stichting is eigenlijk te be schouwen als een overkoepelende organisatie van het Achterveldse jeugdwerk. Omdat geen enkele ver eniging tot nog toe het initiatief heeft genomen om te komen tot een aktivi- teit voor de jeugd in de grote vakantie heeft de stichting zelf het initiatief genomen. Men hoopt dat de kinder feestdag van afgelopen zaterdag voor anderen aanleiding zal zijn om volgend jaar misschien een hele week te organiseren, zoals dat Leus den-centrum nu al twee maal Is ge beurd. Nu weet men echter al wat het grote probleem In de praktische ult- oering zal zijn: het vinden van een voldoende aantal vrijwilligers. kerij opende. „Ik had geen zin om bakker te worden en mocht daarom naar de toenmalige ambachtsschool, waar ik het schildersvak heb geleerd. Als 15-jarige jongen ben ik gaan werken bij een schildersbedrijf. Mijn eerste loon was een kwartje per uur. Er werd toen tien uur per dag ge werkt". vertelde de heer Wolffenbut tel. In de crisisjaren studeerde hij aan een avondschool, waar hij vanwege zijn vooropleiding maar de laatste twee klassen hoefde te volgen Kort na zijn huwelijk, op 27 september, begon de heer Wolffenbuttel als zelf standigondernemer met een schil dersbedrijf. „Omdat zij mij in Achter veld wel kenden toen. had ik niet te klagen over werk. Ik moest wel flink de handen uit de mouwen steken tegen een uurloon van twee kwartjes. Ik ben zelfstandig geworden, omdat in die tijd iemand in loondienst niet zeker was van zijn baan Hier in (van één onzer medewerkers) ACHTERVELD Om te komen tot een leuke afsluiting van de grote vakantie organiseerde de Achter veldse Stichting Jongerenkontakt vorige week zaterdag een feest voor de jeugd van 4 tot 12 jaar. Mede door het zeer geslaagde optreden van het Haagse theatertje PLOK werd het voor de ruim 130 deelnemende kin deren een grandioze dag. Al om tien uur 's morgens was het feest voor de kinderen begonnen in en om het jongerencentrum De Moe spot. Met stoepkrijt werd het plein naast het centrum in korte tijd ver fraaid met een honderdtal tekenin gen Een regenbuitje dreigde even roet in het eten te zullen gooien. Na een glaasje limonade, dat binnen ge nuttigd werd. kon het feest toch bui ten doorgaan Tot aan de lunch wer den diverse spelletjes gedaan, zoals ACHTERVELD Het echtpaar A. Wolffenbuttel en L. van Hamersveld viert morgen (woensdag 2 septem ber) feest. Beide Achtervelders zijn die dag namelijk vijftig jaar getrouwd. Het feest heeft een extra tintje, omdat het gouden echtpaar vijftig jaar In Achterveld woont en de heer Wolff enbuttel precies een halve eeuw lid is van het plaatselijke zangkoor. De heer Wolffenbuttel (75) werd geboren in IJsselstein. Zijn 76-jarige echtgenote kwam ter wereld in het gedeelte van Barneveld, dat later bij de provinciale grenswijziging onder bestuur kwam van de gemeente Leusden Beide echtelieden zijn af komstig uit een bakkersgezin, dat elk tien kinderen telde. Uit het huwelijk van de „gouden" Achtervelders zijn twee zonen geboren. De heer Wolffenbuttel werd op jeugdige leeftijd Amersfoorter, om dat ziin vader in de Keistad een bak-

Leusder Krant | 1981 | | pagina 7