Science Fiction - film nu: )p weg naar volwassenheid „Stingray" - de hel op vier wielen kijk op de film F-film-marathon op 16/17 oktober DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1981 kijk op de film Amersfoort, 3 jaar Troostprijs: Ymkje Nachenius, Lage Boeschoterweg 18. Garderen. 6 jaar Categorie 6 tot en met 13 jaar: 1. Julie Menne. Van Lenneplaan 70 te Soest, 12 jaar; 2 Sonja Stern, Schoon- derbekerweg 27, Achterveld. 12 jaar; 3. Martsjenko Cork, Ariaweg 524, Amers foort, 8 jaar Troostprijs. Claudia Ver steeg, Frans Halsstraat 15, Amersfoort. 12 jaar. De eerste prijswinnaars krijgen persoonlijk bericht. Alle anderen worden verzocht hun prijzen af te ha len bij de kassa van Cinema 1/2 aan de Stadsrlng te Amersfoort. seerd zal zijn Verder een impressie van de nationa le handboogwedstrijden in het Noord brabantse plaatsje Someren Frans Lepper uit Zeelst, behaalde hier de titel handboogschieten 25 meter. Tenslotte toont Polygoon in een kleu- renreportage de nieuwe herenmode collectie voor de zomer 1982. zoals die tijdens de herenmodebeurs in de Am sterdamse RAI gepresenteerd werd. 00KIJK OP FILM filmagenda DONDERDAG 3 SEPTEMBER TOT EN MET WOENSDAG 9 SEPTEMBER Grand, Snouckaertlaan 4, tel. 033- 14632: Stingray (De hel op vier wielen). 16jaar Dagelijks 1 30,7 00,9.45. Zon dag 2.00, 4.30, 7 00. 9 45 uur. Grand: Fort Apache, the Bronx. 16 jaar. Dagelijks: 1 30, 7.00, 9 45 uur. Zondag: 2.00, 4 30, 7.00, 9.45 uur. Grand: For your eyes only. 12 jaar Da gelijks 1 30, 6.30. 9 15 uur. Zondag: 1.30, 4,00. 6 30. 9 15 uur Grand: Escape from New York. 16jaar. Dagelijks: 1 30.6 45,9 30 uur. Zondag 1 45. 4.15, 6 45, 9.30 uur Grand: Twee maffe vogels (Stir crazy) A l Donderdag, vrijdag, zaterdag, dins dag en woensdag 1 30, 6.45, 9.30 uur. Maandag 1.30 uur. Zondag 1 45. 4.15, 6.45. 9 30 uur. Cinema, Stadsring 30, tel. 033- 18900: Christiane F 12 jaar. Dagelijks 1 30. 6.45, 9 30 Zondag 1.45. 4 15. 6.45, 9.30 uur Cinema: Herbie is de pisang (Herbie goes bananas). A l Dagelijks: 1 30, 6.30, 9.15 uur Zondag: 1 30, 4.00, 6.30, 9 15 uur. Euro, Stadsring 32, tel. 033-33655: Ordinary people A I Donderdag, vrij dag, maandag, dinsdag 1.30. 6.45. 9 15 uur Woensdag, zaterdag 6 45, 9.15 uur. Zondag 1.30, 4.15, 6.45. 9.15 uur. Duo, Westsingel 7: De grote jachtor- gie. 18 jaar. Dagelijks: 2.15, 7.15, 9 30 uur. Zondag 2 15. 4 30, 7 15, 9.30 uur. Duo: Drunken master veegt de vloer aan. 16jaar Dagelijks: 2.00, 7 00, 9.15 uur Zondag 2 00-4 15. 7.00, 9 15 uur. DOOR BERT VOS) AMERSFOORT - In de nacht van vrijdag 16 op zaterdag 17 oktober s. wordt in het Grand-bioscoop- complex in Amersfoort een grote icience Fiction-Filmmarathon ge houden. Twaalf uur kijken naar fan tastische films voor de prijs van der tig gulden, inclusief ontbijt Toch ta melijk uniek, dit evenement, ook al zijn er al eens eerder SF-filmmara- thons in de grote steden gehouden. Want het is bekend, dat de science fiction in Nederland nog niet zo alom gewaardeerd is, dan andere verge lijkbare genres, zoals thrillers, avon turenfilms en horror. Overigens heb ben de organisaotren niet op één paard willen wedden, want gelijktij dig aan de SF-marathon wordt in twee andere zalen van het Grand- complex een horror-filmmarathon gehouden Met hetzelfde toegan oaartje te bekijkenEen logische kombinatie, want SF en de in op komst zijnde fantasie-horror hebben toch wel wat met elkaar gemeen. Zoals bij voorbeeld ..Its Alive" met een beetje goeie wil onder het SF- label verkocht zou kunnen worden, zo is .Alien" naast uitstekende SF net zo goed een horrorfilm In een aantal artikelen wordt het fenomeen SF nader bekeken aan de hand van films, die ook op de SF-filmmara- thon zullen worden vertoond Van daag het eerste deel uit de reeks. Beeld uit ..Phase IV" van Saul Bass op het gebied van science fiction in de afgelopen twintig, dertig jaar op leverde. Dat wil het ook niet zijn. Het is alleen maar een hernieuwde ken nismaking met films, die in de afgelo pen jaren succesvol zijn gebleken èn bovendien kwalitatief uitsteken bo ven de doorsnee. En misschien kan deze film-marathon een aanzet zijn tot méér filmevenementen, waarin aandacht wordt gevraagd voor SF. En misschien dat dan ook Stanley Kubrick's „2001opnieuw in roulatie kan worden gebracht. De organisa toren hadden dat graag in oktober willen doen, maar helaas bleek geen goede 35 mm-kopie meer aanwezig te zijn in Nederland. Gelukkig is er nog de succesfilm van Hollywood's wonderkind Steven Spielberg: „Clo se encounters of the Third Kind", een schitterend gemaakte film van mensen, die worden gekonfronteerd met buitenaardse wezens en hun vliegende schotels. Eén van de goe de redenen om op 16 oktober, 's avonds om twaalf uur, het Grand- complex binnen te stappen voor twaalf uur science fiction-film. ten wegens gebrek aan bewijs, maar dan komen de twee gangsters tot de ontdekking dat de Stingray intussen is verkocht en dus beginnen ze een snelle en meedogenloze achtervolging van de kopers van die sportwagen Er komt nog een vrouwelijke terrorist aan te pas, die er meer van schijnt te weten, een lifster en twee studenten Na talrijke achtervolgingen, die bepaald niet origi neel zijn te noemen, vallen er heel veel doden onder het kwade volk, terwijl de goeden (de studenten en de liftster) met geld en heroïne richting horizon ver dwijnen. Stingray (De hel op vier wielen) is geen beste film, maar het blijkt, dat er altijd nog liefhebbers zijn te vinden, die zich blijven verlustigen in moorddadige achtervolgingen, ondanks een te ver waarlozen verhaal en slechte acteur prestaties. KINDERVOORSTELLINGEN Euro, tel. 33655: Tom en Jerry. A l Zaterdag- en woensdagmiddag 1 45 uur. NACHTVOORSTELLINGEN Duo: The night bird 18 jaar Vrijdag en zaterdag 23 45. 24 00 uur Escape to Athena (Roger Moore) 16 jaar Vrijdag en zaterdag. 23.45, 24.00 uur. RESERVEREN Grand: Ma tmza 1 00 tot 3 00 en 6 00 tot 10.00 Zo 1 00 tot 10.00 uur. Cinema/Euro: Ma t mza 1 30tot4 00 en 7 00 tot 9.00 Zo 1 00 tot 9 00 uur. Week 35. 24 uur per dag fllminformatie, bel: 033-622411. Stingray, regie Richard Taylor. Genre Avonturenfilm Produktie Don Hen Bill Bruce Scénario Richard Taylor Camera: Frank Miller Muziek: Murray McLead Jerry Riobell; montage Ri chard Taylor en Wayne Haggin Met Christopher Mitchum. Less Lannom, William Watson. Cliff Emmio. Burt Hinchman, Shelley Jackson en Sandra Theodore. Keuring 16 jaar. Lengte 91 minuten Theater Grand 1Amersfoort. Achtervolging-films zijn de laatste jaren bijzonder populair geworden. Met name die, waarin humor hoogtij vierde, kregen enorme successen te verwerken. (Smokey and the Bandit- reeks.) En zoals altijd bevinden zich in het kielzog van deze succesfilms altijd wel enkele regisseurs, die daar van denken te profiteren met minder geslaagde imitaties, voor een prik qemaakt. Op zich zou dat nog niet zo storend zij, als dergelijke films maar waren gebaseerd op een goed sce nario. Maar dat is vaak niet het geval. Nog erger wordt het, als de humor grotendeels ontbreekt, er een be hoorlijk aantal doden vallen en een tweederangs regisseur aan het werk gaat met acteurs en actrices, die nog een heleboel te leren hebben. Het re sultaat is dan zoiets als „Stingray een achtervolgingsfilm van regis seur Richard Taylor, die zijn produkt baseerde op een eigenhandig ge schreven scénario. Dat had hij dus beter niet kunnen doen. „Stingray" gaat over twee heroïne handelaars, die - bij het betrappen door twee ClA-agenten - hun verstand ver liezen en de twee agenten neerschie ten. Ze gaan ervandoor met een fikse bundel bankbiljetten èn een grote partij heroïne, die ze verbergen in een Che vrolet Stingray bij een tweedehands au tohandelaar, voordat ze door de politie worden opgepakt Die moet hen vrijla- pean Connery in ..Zardoz SF-FILM IN NEDERLAND Science Fiction is in Nederland - de echte liefhebber zal dat spijtig •eten erkennen - nog een vaak on- irepen fenomeen, een stiefkind Ier zowel de literaire als de film- ires. Hoewel met name de laatste n de belangstelling voor science in Nederland aan het groeien ia een inzinking in de jaren ervoor, nen we niet spreken over een •m gevestigde traditie. Het toe- stverhaal en de toekomstfilm le- tot voor kort voorbehouden te aan een begrijperde „elite", ter- I de „massa" zich vermaakte met nturenfilm, thriller en horror, [ience fiction, zo werd dan gerede- rd, dat is iets voor anderen, die er r van snappen. Een misver- nd, dat is duidelijk in de afgelopen ;n gebleken, toen de spektakel-SF de Nederlandse filmmarkt ver- rd. „Star Wars", „Allen" en „Su- man" trokken volle zalen. SF op knappe manier verpakt in fasci- ende trucages en gigantische ktakel-stunts. Het zijn vooral de- elementen, die het grote publiek jnspreken en ze nemen en passant it science fiction-sausje mee. ~!ag men in de jaren vijftig, zestig •fdzakelijk enkele Amerikaanse ilp-SF in met name het B-film-circuit, er meer door een huiver tegen SF de filmverhuurders door onbekend- id met het genre, vooral de laatste jaar is daarin het nodige veranderd, inder nu direkt te willen stellen, dat dit iam door Stanley Kubrick's onover- iffen „2001", heeft die film toch lorm veel bijgedragen aan de goodwill in de SF in Nederland. Kubrick's „A ickwork Orange" (óók SF) versterkte it effekt nog eens Overigens kregen ik andere SF-films in Nederland een lelijk goed onthaal, zoals „Phase IV" in regisseur Saul Bass, „Fantastic iyage (Richard Fleischer, 1966) 'he Andromeda Strain" (1971 - Robert ise), de reeks Apenplaneetfilms met vergeten en natuurlijk de grotere lektakelfilms als „Rollerball" (1975- <rman Jewison) en „Westworld" [973-Michael Creighton) enkele jaren ler gevolgd door „Futureworld" En herinnert zich niet de erotisch Jane inda als Barbarella in de gelijknamige ip-SF-film van Roger Vadim? Of - en m zijn we al weer enkele jaren verder - de succesvolle remake van de legen darische „King Kong" ook al is deze film niet helemaal onder het etiket SF te brengen. Wie de (Amerikaanse) naslagwerken over SF-films er op naslaat, zal honder den titels tegenkomen van films, die Ne derland nooit hebben bereikt En mis schien is dat maar goed ook. want wel licht zouden die films geenszins hebben bijgedragen aan een snéllere accepta tie wan het fenomeen f?i Nederland. SPEKTAKEL De laatste jaren is duidelijk merkbaar, dat ook de Amerikaanse filmregisseurs, die zich wagen aan science fiction op z'n minst over het onderwerp naden ken Dat betekent gelukkig, dat de kwa liteit begint te stijgen, ook al overheerst nog steeds de spektakel-SF, de zoge naamde space opera, waarin aardse toestanden op slimme wijze naar het toekomstige heefaïzijn verplaatst Ou derwetse kanonnen worden laser-wa pens. onze hedendaagse supersoni sche straaljagers zijn niks meer verge leken bij de lichtsnelle. moordende kos mische pijlen die onoverwinnelijk blij ken te zijn, mits bestuurd door goed- denkende mensen inplaats van de ver doemde vertegenwoordigers van Het Kwaad of griezelige aliens (buitenaard se wezens) En zelfs deze space ope ra's vervelen niet Munten uit in vaak perfekte trucages en wat de scénario betreft in het verleden zijn wel mindere succesvol gebleken. MISVERSTAND Maar het is natuurlijk een misver stand te denken, dat science fiction niets anders is dan snelle raketten, ge vaarlijke buitenaardse wezens en ont ploffende planeten in de ontzaggelijke galaxie. Het is juist dit misverstand, dat er voor zorgt, dat een deel van het pu bliek wegblijft van de spektakel-SF- films. Maar dat deel van het publiek heeft dan misschien (nog) niet kennis gemaakt (of kunnen maken) met SF- films, die maatschappelijke toestanden van nu doortrekken naar een (verre) toekomst. Films, waaraan geen laserpi stolen en dappere helden te pas ko men, maar worden bevolkt door men sen zoals u en ik, levend in een geheel andere maatschappij dan we gewend zijn. Het bekende beeld uitWestworld" van Michael Creighton uit 1973 Nog niet zo lang geleden op TV te zien UITSLAG KLEURWED- STRIJD HERBIE MEER KWALITEIT Zoals gezegd is de laatste jaren méér kwaliteit te bespeuren in de science fic- tion-films Natuurlijk moeten we er nog niet teveel van verwachten, want met name de spektakel-SF neemt nog een groot deel van het SF-aanbod voor haar rekening en het concept van die films garandeert in de eerste plaats amusant en pas daarna - als daar ruimte voor is - voor sociale strukturen, veranderde maatschappij-beelden en dieper gaan de analyses van de geschetste toe komst. De kwaliteit is voorlopig nog in de allereerste plaats te vinden in de vakkundige wijze, waarop men de SF- films verpakt Geen klungelig gedoe meer met doorzichtige decors en zo De Deze week boog een jury zich over de ingezonden kleurplaten van de wedstrijd, uitgeschreven door Cine ma 1 en 2 in Amersfoort ter gelegen heid van het uitbrengen van de film „Herbie is de pisang". De uitslag is: Categorie 3 tot en met 6 jaar: 1 Mirelle Cork - Ariaweg 424 - Amers foort, 5 jaar; 2 Pauline Dijkhuizen, Flo- ris Stanhof 2, Amersfoort, 6 jaar; 3. Mi- chiel Duffels. Van der Helmstraat 8. POLYGOON JOURNAAL Inhoud Polygoon Journaal Op de Noordzee halverwege Nederland en Engeland ligt aan de rand van de grote internationale vaarroute de Noordhin- der Het laatste nog bemande licht schip Polygoon was aan boord voor een korte reportage over dit lichtschip, dat eind oktober volledig geautomati- Pau! Newman en Liv Ullman in Robert Altman sQuintet", een iSF-film. zich afspelend in een kille, afkoelende wereld vol ijs Voorbeelden van dit soort SF-films zijn „Fahrenheit 451" van regisseur Francois Truffaut, gebaseerd op het ook al befaamde boek van Ray Bradbu ry, „Drak Star" van John Carpenter, Stanley Kubrick's „Dr Strangelove", „Silent Running" (van Douglas Trum bull), Andrei Tarkovsky's „Solaris" (1972). gebaseerd op het gelijknamige boek van de Pool Stanislas Lem, „Slaughterhouse Five" (naar het boek van Kurt Vonnegut), John Boorman's „Zardoz", 1973, (met Sean Connery), „Soylent Green" (1973, Richard Flei scher) en natuurlijk de onvergetelijke „2001van Kubrick (1968). Geen volle dige opsomming, dat spreekt Want een recenter produkt in dit genre is bij voor beeld de uitstekende film van regisseur Robert Altmann. „Quintet" met Paul Newman in één van de hoofdrollen en je zou ook kunnen denken aan „Simon" van van Marshall Brickman uit 1980 met Alan Arkin. ook al is deze film dan niet uit de verf gekomen zoals het misschien was bedoeld Maar stuk voor stuk bie den deze films oók SF, zij het dan zon der de heldenrollen, die weggelegd schijnen te zijn voor de mensheid in de spektakels van George Lucas en de zij nen. effektenmakers van Hollywood staan daar borg voor En verder - dat moet gezegd worden - doen zelfs verschil lende spektakel-SF-films een aarzelen de poging om wat méér diepgang in hun verhaal en karakters te brengen („Alien", van Ridley Scott, „Close en- counters of the Third Kind", van Steven Spielberg en het recente „Escape from New York", van John Carpenter) De SF-speelfilm begint volwassener te worden, het publiek is minder terughou dend dan jaren geleden. „2001a spa ce Odyssey" is een klassieker van for maat. waar men nog steeds over praat Het streven van de filmmakers is er op gericht om die kwaliteit ooit eens te evenaren En hoop doet leven FILMPROGRAMMA De gekozen films voor het komen de SF-film-festival in Amersfoort be horen vrijwel allemaal tot het spekta kel-genre, tot de space opera's. Een uitzondering wil ik daarbij maken voor „Invasion of the Body Snat- chers" waarin een buitenaards volk de aarde verovert (een remake van Philip Kaufman van het eerdere suc ces van Don Siegel) „Alien", zich ge heel afspelend in een ruimteschip, maar met enorm veel gevoel voor spanning èn voor sfeer gemaakt door Ridley Scott en „Close encoun ters of the Third Kind". Het program ma is geen doorsnee van wat de film

Leusder Krant | 1981 | | pagina 13