„Gezag moet er zijn, zowel in 'n gezin als in de maatschappij" Adjudant Van Doorn nieuwe groepscommandant Leusden: Lasten drukken twaar op SV Achterveld Proef met stalling voor winkelwagentjes Installatie R. van Doorn tot groeps commandant laarvergadering iockeyclub Achtervelders rond IJsselmeer LRV PC Nimmerdor in de prijzen Kinderkursussen Blijhof Entertainment Kamermuziek Toneel Show Pop Cjp Jazz Opera Ballet Uit in Amersfoort 81 82 is uit! Nog maar tot maandag a.s. de tijd voor uw abonnementen plaatselijk nieuws LEUSDEN - „Er moet gezag zijn, zowel in een gezin als in de samenle- ig. Als er geen gezag meer is, waar blijf je dan. Ik vind wel dat deze achtsvorm door de politie op een beleefde manier moet worden uitgeoe- ïd en dus niet met de botte bijl. Daarbij dient de burgerij wel de regels van wet na te leven". Dit is de mening van de kersverse groepscommandant in de Rijkspolitie Leusden, adjudant R.van Doorn (52). Hij is sinds afgelo- n dinsdag de opvolger van adjudant u van de Put, die met pensioen is •gaan. Van Doorn wordt aanstaande maandag, 7 september, officieel als oepscommandant geïnstalleerd. door Caspar van Loo Hij zegt dat de wisseling van de cht niet betekent, dat een andere id door de rijkspolitie Leusden at waaien. „Ik ben niet van plan zenlijke veranderingen door te tren. Het politiewerk blijft gewoon huidige beleid volgen. Ik moet er uurlijk wel aan toe voegen dat jn karakter verschilt met dat van |n voorganger en misschien daar- ir onbewust kleine dingen veran- en, maar radicaal zal dat niet i", meent adjudant Van Doorn, ie nieuwe Leusdense groepscom- indant, geboren in Ede, kwam in ze re mate door de Tweede Wereldoor- bij de politie. In 1944, toen de bevrij- |g op gang kwam, maakte hij deel uit de evacuatiedienst Veenendaal, veel contact had met de politie. Zo- mde werd Van Doorn niet veel later igesteld als een soort manusje-van- is bij de plaatselijke politie Na de log, in '45, kon hij terecht bij een speciale recherchegroep te Utrecht, dat feitelijk de start van zijn carrière bete kende. ,,Na de oorlog was er natuurlijk nog geen sprake van politieopleidin gen. Ik had slechts een ULO-diploma en kon zo aan de slag", zegt adjudant van Doorn. In maart '48 werd hij opge roepen voor militaire dienst. Hij werd ingedeeld bij de militaire politie en dien de zodoende een opleiding bij de mare chaussee te volgen In zijn diensttijd werd Van Doorn uitgezonden naar het voormalig Nederlands-lndie om daar de orde te bewaken Daar heb ik veel ge leerd, omdat je als politieman moest optreden", zegt hij nu. WOUDENBERG Na die twee jaar Indië kwam Van Doorn terug naar Nederland en werd mare chaussee voor de grensbewaking bij verschillende posten. In 1952 stapte hij over naar de politie in Jutphaas. Daar bleef de ex-marechaussee acht jaar en volgde gedurende die tijd cursussen om zijn kennis bij te spijkeren Omdat Van Doorn wel eens wat anders wilde, zoals hij dat noemt, vroeg hi| in 1960 over- De oude en de nieuwe groepscommandant. Adjudant Van Doom (rechts op de foto) overhandigt namens de groep Leusden een afscheidsgeschenk aan zijn voorganger, J. van de Put Dit vond vorige week plaats tijdens het officiële afscheid van Van de Put. plaatsing aan naar de post Wouden berg van de rijkspolitie Leusden. ,,ln [In Leusden gaat de politie meer met de fiets surveilleren Woudenberg ben ik elf jaar geweest Dat is een mooie tijd geweest, omdat die post een leuk contact had met de plaatselijke bevolking. Er werd veel per fiets gesurveilleerd, waardoor je de mensen qoed leerde kennen", zegt ad judant Van Doorn. In juli 1971 volgde ae promotie tot opperwachtmeester en de overplaatsing naar de rijkspolitiepost in Ochten Zes jaar later solliciteerde Van Doorn met succes naar de functie van adjudant en plaatsvervangend groeps commandant in Leusden Hij begon daarop 1 september 1977 Precies vier jaar later is hij nu de verantwoordelijke man op deze post, die behalve Leusden ook Woudenberg en Renswoude in het bewakingsgebied heeft BENZINE De voorganger van de huidige groeps commandant, Van de Put, is een fer vent voorstander van het surveilleren per fiets, omdat op die manier de politie veel meer contact krijgt met de bevol king. Bij zijn afscheid benadrukte Van de Put dit nog eens en liet weten, dat de politie op het vlak van het contact met de burgerij al veel terrein heeft moeten prijsgeven Stappen in de toe komst meer agenten op de fiets tijdens hun patrouilletochten? Adjudant Van Doorn: ,,Ja, politiemannen op de fiets zal over een tijdje in Leusden een veel voorkomend beeld worden. We worden er echter ook wel een beetje toe ge dwongen, omdat zoals bekend de ben zine voor de dienstauto's van de Neder landse politie gerantsoeneerd wordt door de overheid. De groep Leusden moet duizenden liters minder per jaar dan voorheen verbruiken. Dat betekent dat de dienstauto's langer in de garage moeten staan. Maar gesurveilleerd dient er te worden, dus dan maar op de fiets. Van Doorn wil er wel aan toevoe gen, dat wanneer onbeperkt getankt mocht worden, de fiets dan toch weer meer zou worden gebruikt ,,Het pa trouilleren op een rijwiel heeft echt zijn voordelen Mijn voorganger heeft ge lijk", vindt de groepscommandant Wat de rantsoenering betreft, zegt de adju dant, dat het gelimiteerde aantal liters brandstof voor de groep Leusden nog geen probleem oplevert. ,,Ach, we red den het wel met de benzine. Maar mocht in de toekomst op de brandstof nog meer bezuinigd worden, dan voor zie ik wel problemen. De mobiliteit van de politie zal vanzelfsprekend afnemen, waardoor naar mijn mening de crimina liteit gaat stijgen. Het hangt allemaal met elkaar samen." aldus Van Doorn, VERLOF De groepscommandant vindt desge vraagd dat de rijkspolitie Leusden op dit moment voldoende mankracht heeft. Van Doorn: Het korps bestaat nu uit 42 mensen Onze organieke sterkte is bepaald op 45 mensen. Binnenkort zal de groep daarom worden aangevuld met drie nieuwe." Maar hoe zit het nu met het compenseren van overuren in vnie tijd en niet zoals vroeger in extra salaris? Dat zal betekenen dat er meer politie met verlof is Van Doorn. ,,Het besluit van de overheid om de overuren te compenseren in vrije tije levert voor Leusden geen echte problemen in de bezetting op Het opnemen van dit ver lof gebeurt altijd in overleg en op een dag die het beste uitkomt. Ik denk dat de politie in de grote steden, waar veel overuren gemaakt worden, het veel minder gemakkelijk hebben STRAFBLAD Hoe staat de nieuwe groepscomman dant tegenover het experiment van het politiekorps in Goes om jeugdige delin quenten niet strafrechtelijk te vervolgen, maar in plaats daarvan hen huishoude lijke klusjes te laten opknappen in het politiebureau als een soort alternatieve straf? Van Doorn:Ik vind het een goed idee als een dergelijke afwijkende straf in overleg met de betreffende ouders wordt opgelegd. Kijk, als kind in de leef tijd van 12 tot 18 jaar, tot dan zijn ze strafrechtelijk minderjarig, voor een misdrijf een veroordeling krijgt van de kinderrechter dan draagt zo'n kind deze straf zijn leven lang mee Niet bepaald gunstig als het later naar een baan solli citeert Moet zo'n kind nou. zoals in Goes, als straf voor een misdrijf klusjes doen in het politiebureau, dan blijft het strafblad schoon, terwijl het toch op de vingers wordt getikt. Ik ben wel van me ning dat een dergelijke experimentele veroordeling afhankelijk moet zijn van de ernst van het misdrijf. Bij zware ge vallen vind ik dat de kinderrechter moet worden ingeschakeld". Start Leusden nu ook met dit experiment? Van Doorn ,,Nee, ik denk het niet. In deze plaats zijn weinig jeugdige cnminelen. DOEL Adjudant R. van Doorn wordt in no vember 53 jaar. Dan heeft hij, als zijn gezondheid hem een handje helpt, nog zeven jaar tot aan zijn pensioen. Heeft hij zich een bepaald doel ge steld in de komende zeven jaar? Van Doorn: „Tja, eigenlijk niet. Als het aan mij ligt, blijf ik gewoon nog zeven jaar in Leusden. Maar de situatie kan natuurlijk anders worden als Leus den over drie a vier jaar gemeentepo litie krijgt. Ach, ik zie wel." LEUSDEN - Adjudant R. van Doorn wordt op maandag 7 sep tember officieel geïnstalleerd tot groepscommandant van de rijkspolitie Leusden. Dat wordt gedaan door kolonel W. D. Lan- ting, commandant van het dis trict Utrecht. De installatie vindt plaats om 16 00 uur in de gemeentelijke ex positieruimte aan de Zwarteweg in Leusden. Groepscommandant R van Doorn. geen andere wind door rijkspolitie ACHTERVELD - Maandagavond leid de SV Achterveld in het Club- uls op het Kerstenssportpark de larvergadering 1981. De belangstel- ng had best wat groter mogen zijn n met minder dan een kwartier ver- aglng op het geplande tijdstip pende voorzitter H. Legdeur de vond, waarbij hij de hoop uitsprak, at het nieuwe seizoen sportief en llezierig zal verlopen. Zeer bezorgd las het SVA-opperhoofd over de bij- Onder zwaar op de vereniging druk- ende lasten. Vooral de energiekos ten en de huurprijs van de velden zijn de laatste jaren met sprongen om hoog gegaan. Hij hoopte evenwel, dat In onderlinge samenwerking de thans moeilijke financiële positie van de Achterveldse voetbalclub spoedig beter zal worden. De gebruikelijke jaarverslagen .waar bij vooral de vrolijke noot van secretaris P. Smink niet ontbrak, passeerden vlot de revue. De bestuursverkiezing verliep helemaal volgens agendapunt 9, het geen betekende, dat 2e voorzitter W. Schouten, penningmeester W. de Jong en algemeen adjunct W. Houtveen wer den herkozen Alscheid (met mooie dankwoorden en een „envelop") werd genomen van J. Ossendrijver-wegens gewijzigde werkzaamheden niet meer beschikbaar - en zijn plaats in het SVA- bestuur zal worden ingenomen door A. G. Hak. In verband met de monetaire problemen gaat de verenigingscontri butie met een tientje per jaar omhoog, terwijl voorls de cantinetarieven worden aangepast Vervelende maatregelen, maar hard nodig De rondvraag ontlokte nog enige felle discussies, maar ondanks dat was te gen 23.00 uur de nuttige praatavond voorbij en na een dankwoord plus het verzoek om voortaan een bepaald was middel te gebruiken (i.v.m. een premie actie voor de club) liet de heer Legdeur voor de laatste keer zijn voorzittersha mer met een doffe tik op de bestuursta fel neerkomen LEUSDEN/Centrum - De Mixed Hockey Club Leusden telt op dit mo ment 651 leden (plus 1 donateur) en Kei 161 meisjes-aspiranten, 62 mels- §s-junloren, 146 jongens-asplran- hn en 67 jongens-junioren of in to- llal 436 jeugdleden en daarnaast - 72 dames, 108 heren en 35 niet-spelen- de leden - 215 senioren. Van deze laatste groep was dinsdagavond een 90-tal aanwezig op de jaarvergade ring 1981 onder leiding van voorzit ter Alrich Parson. Met dit selecte ge- elschap en slechts 13 punten op de genda leek een vlotte praatavond in iet verschiet. Die verwachting mam, ondanks een snelle „eerste elft'.', echter niet uit want het was •Iweer een tijdje woensdagmorgen ">en de voorzittershamer opgebor- en kon worden. Wij moeten in verband met het slui- ingstijdstip van deze krant kort zijn met et verslag. De gebruikelijke laarstuk- ken werden vlot afgehandeld en ook de bestuursverkiezing (agendapunt 8) kon nog net voor de pauze afgehandeld worden. Met voorzitter Alrich Parson, secretaresse Ineke Greve, penning meester Fred Barkhuis, Kees ten Broek (hockey-technische zaken), Loukje van der Wall Bake (wedstrijdsecretaresse), Paul Kónings (jeugd) en Bert Hilberts (algemene zaken) aan het roer, gaat MHCL de per 5 september beginnende competitie van starl Lang werd ge discussieerd over de, in samenwer king met LTV Lockhorst, aan te trek ken STK-functionaris, die, naar wij hebben begrepen meer dan een dui zendpoot moet zijn. Zodra bekend is, wie dat zal zijn, komen wij nog terug op die aanwinst en op wat van hem wordt verwacht. ACHTERVELD - Het IJsselmeer of beter gezegd een fietstocht daar om heen, blijkt op rijwieltoeristen een magische kracht uit te oefenen. Veel meer dan bijvoorbeeld de rit Achter veld-Bergen op Zoom vlce-versa, die vrijwel net zo lang is. In het oostelijk deel van de gemeente Leusden be staat een nog vrij onbekend groepje plezierfietsers, dat regelmatig het stalen ros beklimt voor een fikse toer door de mooie natuur. Niet geheel onverwacht werd op een bepaald moment het circa 240 km lange „kleine rondje-IJsselmeer" in de plan nen betrokken Afgelopen zaterdag voor dag en dauw was het zover. Met 15 fietsers en een volgwagen werd om LEUSDEN/CENTRUM - De Lande lijke Rijvereniging Ponyclub Nim merdor heeft met succes deelgeno men aan de provinciale Utrechtse kampioenschappen, die op 29 au gustus werden gehouden. Reserve kampioen in het M-springen werd de heer R. v.d. Burg met zijn paard Pa trick. In de Z ll-dressuur eindige me vrouw P. Busser-Schuuring met Orean op de 3e plaats, met slechts 1 punt minder dan nummer 2. In de klasse mennen-zwaar werden de he ren A. Baars met Kietha en J. de Rui ter met Boudewijn 3e resp. 4e. Onder leiding van de heer W. Oosterboer werd het verenigingskampioen schap verreden. Met het achttal werd Nimmerdor 3e, de dressuur leverde een 1e plaats op en het springen een 2e. In de totale rangschikking bete kende dat de 3e prijs. De ponyclub kwam ook met diverse prijzen naar huis. Bij het M-springen werden Niels Volbeda met Ankie en An- dré Baars met Tamara 4e resp 5e Joan Kempkes wist mei Carolien bij het Z-springen beslag Ie leggen op de 3e prijs Leien Laseur eindigde met Johnny als 4e Het nummer bestgaande pony leverde Ankie Steenbeek met Brigitte eveneens een 3e prijs op en bij het ver enigingskampioenschap in de klasse zwaar o.l.v mej M Gaiema werd Nim merdor 4e Het achttal werd 6e, de dressuur bracht een 3e plaats op en het springen een 1e 06.30 uur gestart in de richting van Am sterdam Tot Hoorn waren de weersom standigheden van vochtig tot nat, maar gaandeweg werd het beter, zonder tot uitschieters naar de andere kant te ko men. Geluk had het peloton op de Af sluitdijk de wind in de rug, maar op den duur deed de alstand toch een te grote aanslag op het uithoudingsvermogen. Met een tot 9 man geslonken groep werd uiteindelijk om tien voor drie Achterveld weer bereikt, waar Jan Jansen meteen herinneringsmedail le gereed stond. Vrijwel alleen, om dat aan het ritje geen verdere rucht baarheid was gegeven. Volgend jaar misschien wel, want dan komt de „grote ronde om het IJsselmeer" aan de beurt. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het college van 9. en W. heeft aan supermarkt Wim Wahle toestemming gegeven een speciale stalling voor win kelwagentjes te plaatsen op de parkeerplaats ten zuiden van winkelcentrum De Hamershof. B. en W. hebben besloten bij wij ze van proef voor een jaar een vergunning hiervoor te verle nen. Na afloop van de proefpe riode wordt bekeken of de stal ling gehandhaafd kan blijven. Op de bedoelde parkeerplaats doet zich al een tijdje het euvel voor van her en der achtergela ten winketwagentjes, afkomstig uit de Centra-supermarkt. Om dit tegen te gaan heeft de winkel aan de gemeente gevraagd een stalling voor de winkelwagen tjes te mogen plaatsen. Klanten die met een karretje met bood schappen naar hun auto op de parkeerplaats gaan, kunnen na het overladen het wagentje in de stalling zetten. LEUSDEN - Volgende week begin nen de kreatieve kinderkursussen weer bij Blijhof aan de Ansfriduslaan 49. Er hebben zich tot nu toe nog niet veel kinderen voor opgegeven. Voor jongens en meisjes van 8 tot en met 10 jaar is er met ingang van a.s. dins dag wekelijks van 4 uur tot kwart over 5 de gelegenheid met handenar beid bezig te zijn. oiaay van te vuren opgeven bij Marianne Kleuters, tel. 943516. De kinderen van 6 en 7 jaar kunnen iedere donderdag van 4 tot 5 uur te recht. Opgave bij Selma Rosario, tel 946422 Een nieuwe kursus is hel handwer ken voor 9 t/m 12 jarigen Deze kursus wordt gegeven op woensdagmiddag van kwart vóór 2 tot kwart óver 3. aan vang eerste les 9 september Ook graag van te voren opgeven bij Karin Oskamp, tel. 942015. De kosten van deze kinder kursussen bedragen voor leden van Blij hof 25,-, kinderen die geen lid zijn betalen 40,- incl. materiaal. Tot 7 september a.s., uiterlijk 22.00 uur, kunt u uw vrije keuze- abonnementen op „Uit in Amersfoort 81/82" bij de ACR In De Flint Inleveren. Inlichtingen ACR-bureau De Flint, Coninckstraat 62, Amersfoort. Telefoon: 033-751084. DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1981

Leusder Krant | 1981 | | pagina 5