be strijd tegen het analfabetisme Speelgoed voor gehandicapten in bibliotheek €0 forming en Scholing Volwassenen (2) „Tafeltje-dek-je" 7 september van start IDEAALSPAARREKENING Nieuwe aktiviteiten in De Moespot Vrouwenkafé I TrSiJÏ r wwijBua Jaariijkse bloedafname PIT- kollekte Oud papier aktie DWS Afslank kursus alleiconcerten 981/1982 RENTE 11%. een ideale combinatie tussen hoge rente en directe opvraagbaarheid Crediet-en Effectenbank DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1981 AMERSFOORT - Nog niet zo lang gele en werd er ontdekt, dat er In Nederland ngeveer 400.000 analfabeten zijn. Men en. die niet of maar een beetje kunnen zen en schrijven. Vroeger op school ebben deze mensen slecht les gehad. Ze oesten achteraan in de klas zitten, of oodschappen doen voor de onderwljze- es). Ze moesten ook wel van school iuIs blijven om vader te helpen In het edrijf, of moeder In de huishouding. Ook aren In de tweede wereldoorlog vele cholen gesloten. Of wercLdoor de ou- ers het onderwijs voor meisjes niet zln- |g geacht. Analfabeten schamen zich ervoor, dat ze iet kunnen lezen en schnjven. Ze proberen et voor de buitenwereld, voor hun kinderen iheim te houden ledereen heeft er recht op om te leren lezen en schrijven En daarom is er nu die kursus: „Lezen en schrijven voor volwassen Nederlanders". In Amersfoort wordt deze kursus bijvoorbeeld in „De Scha kel". Van Assenraadstraat 2, gehouden. Inez de Graaft, die er les geeft vertelt dat de kursus vier jaar draait. Aart van der Klok was toen stagiaire in het buurthuis „De Schakel". Deze maatschappelijk werker had ontdekt, dat er in de omgeving van het buurt huis verscheidene mensen waren, die niet konden lezen en schrijven. Hij ging allerlei instanties af om daar iets aan te doen. De Volksuniversiteit vroeg tenslotte aan de on derwijzeres Inez de Graaff of zij er iets aan wilde gaan doen. In eerste instantie werd er toen gewerkt met de mensen in de binnen stad In de loop van de tijd groeide dat uit tot een regionaal programma voor de hele stad Amersfoort, en voor Leusden, Stoutenburg, Baarn en Soest. We spreken met de kursiste Suze de Boer „Ik ben te weten gekomen dat er zo'n kur sus was via het MOB (Medisch Opvoedkun dig Bureau) Ik zat daar op een praatgroep in verband met persoonlijke moeilijkheden. Toen moest ik een stukje lezen, en ik moest bekennen, dat ik niet zo goed kon lezen." Ik heb een voorgesprek met Inez gehad. Toen bleek best, dat ik méér kon dan ik dacht. Ik had op school niet zoveel geleerd, maar ik vond het niet zo erg. Ik dacht: het is niet belangrijk. Ik moet toch later dweilen en schrobben. Ik vond het doodeng in het begin. Maar iedereen op de kursus heeft dezelfde handi cap. en dat maakt je rustiger. Ik vind het heel fijn op de kursus. Er heerst een aparte sfeer Ik had eens aan mijn moeder geschreven „Oma. de kinderen zijn zwemen' „Dét doet mijn moeder nu niet meer," zeggen de kinde ren trots Nu lees ik elke dag de krant Ik lees ook wel eens een flodderromannetje. Nu vind ik het best lekker om eens te gaan zitten en te lezen. Ze geloofden het niet van mij, dat ik niet kon lezen en schrijven. Omdat ik ontzet tend druk praat Vooral ook omdat ik verder nergens moeite mee heb. Ik voel de mensen goed aan. Ik kom uit een groot gezin, en heb veel meegemaakt. Ik verzuim nooit op de kursus, ook al ben ik nóg zo moe Het huiswerk, daar verzaak ik wel een heleboel in. Mijn oudste is getrouwd, en de reden dat ik wilde leren lezen is. dat ik mijn kleinkinderen wil voorlezen. Wat we deen op zo'n kursusavond? We drinken éérst koffie. Dat hebben we nodig Dan krijgen we een taak. die we moeten leren. We hebben het over energie gehad. Over stemmen. Met de vrouwenstaking had den we een feministisch liedje op de band recorder. Ik wil graag moeilijke woorden schrijven, omdat ik ze niet ken. We hebben ook een keer advertenties gemaakt en affi ches. We spraken ook op de les het een en ander door. Eén van de kursisten moest ge opereerd worden Bij de dokter klapte ze dicht. We schreven met z'n allen op wét ze moest vragen. Ik wil zo lang op de kursus blijven tot ik geleerd heb wat naar mijn ge noegen is." ECHT VERANDERD „Je bent in dat jaar écht veranderd." zegt onderwijzeres Inez. „Dat zien we bij alle mensen bij ons. In het begin zie je ze héél schuchter binnenkomen. Laatst zei jij tegen Henk. Suze: „Gunst. Henk, jij voelt je hier lekker, hè?" Tweeëneenhalf jaar hebben we in De WEevershof gezeten len en Louise zijn via een werkverruimende maatregel bij ons ko men werken. Omdat zij samen één hele baan hadden, konden ze veel tijd in de voor bereiding van de lessen steken. In het begin moesten we alles zélf uitvinden. Er bestond geen enkel leerboekje voor volwassenen We hebben inmiddels een soort projekt- boekje gemaakt. Sommige kursisten kunnen nóg niet aan mensen uit hun omgeving vertellen op wat voor een kursus ze zijn Vorig jaar trouwde er een kursist. We mochten allemaal op de re ceptie komen. Maar we mochten niet zeg gen, dat we van de kursus waren Er was één vrouwtje van zo'n twintig jaar Van een schuw vogeltje is ze een héél en thousiast mens geworden. Die ken je niet meer terug bij drie jaar geleden. Ze had een héél slecht huwelijk Maar ze kon niet schei den. omdat ze niets kon. Ze ging bij ons op de kursus. Ze kon scheiden, en heeft zelfs de kinderen toegewezen gekregen. Voor de kursussen „Lezen en schrij ven voor volwassenen" (Wie schrijft, die blijft) kunt u zich opgeven bij: Inez de Graaff (telefoon 722282) en bij Corrie de Vries (telefoon 942905) ANCO MALI De kursussen worden gegeven: Clubhuis De Schakel, Van Assenraad straat 2, tel. 721730. (Geopend vanaf 1 september) Lessen op dinsdag- en donderdagavond van half acht tot tien uur Clubhuis De Schakel, Soesterweg 253, tel. 18692. (Geopend vanaf 1 september) Lessen op dinsdagavond van acht tot tien uur. Llendert Leefbaar, Wiekslag 92, tel. 725570. (Geopend vanaf 17 augustus) Lessen op maandagavond van half acht tot half tien. Woonwagenwerk Eemland, Keerkring 18, tel. 33924. Lessen op dinsdagavond van vijf tot zeven uur en donderdagmiddag van dhe uur tot vijf uur. De kosten bedragen 3.- per avond. LEUSDEN - De Stichting Vallel- oncerten is er dit seizoen weer In slaagd een aantrekkelijke serie te rganlseren voor liefhebbers van ka- nermuziek. Verwacht mag worden lat deze muziekavonden weer een iroot aantal belangstellenden zal rekken uit de gemeenten Leusden, tarneveld en omstreken. De concer- en worden gegeven in de N.H. kerk Waterstaatskerkje) aan de Arnhem- seweg In Leusden-Zuid en in het Brouwershuis in Barneveld. Verder s er traditiegetrouw een extra zeven de concert, verzorgd door de abon nementshouders en hun muzikale achterban in het Cultureel Centrum Sparrendam in Hoevelaken. De abonnementsprijs voor een hele serie bedraagt 45 gulden, voor houders van een CJP ol een 65plus-kaart 35 julden. Losse kaarten voor 's avonds aan de zaal verkocht en kosten 10 gul den, voor houders van een CJP of 65- dlus kaart 7,50. Een abonnementskaart wordt u toe gezonden na overschrijving van het verschuldigde bedrag op rekeningnum mer 335919677 van de penningmees ter van de Stichting Valleiconcerten bij de Rabobank in Leusden of op het post gironummer 278135 van de Rabo bank Leusden met vermelding t.g.v. penning meester Valleiconcerten rek.nr. 335919677 De abonnementen worden in volgorde van binnenkomst van de betalingen toegewezen. Leerlingen van de muziekscholen Leusden en Barneveld zullen, voor zover ze tussen 12 en 21 |aar oud zijn, van hun directeur een gratis abonne ment ontvangen. In het kader van deze aktie heeft de jeugd tot 21 jaar dit sei zoen gratis toegang tot de concerten. De Valleiconcerlen worden via het Nederlands Impressariaat. dat meestal voor de contracten met musici zorgt, voor een deel gesubsidieerd door het ministerie van CRM Voor een ander deel dragen de gemeenten Leusden en Barneveld bij Ook dit jaar wordt de Stichting Valleiconcerten financieel ge steund door de Rabo banken van Leus den, Achterveld, Barneveld. Voorthui- zen en Amersfoort. Meer inlichtingen kunt u krijgen bij de secretaris van de Stichting, de heer J. G. Meijer, Prinseg Margriet laan 5, 3832 CJ Leusden-Zuid, tele foon 940485. PROGRAMMA Woensdag 7 oktober, N.H Kerk. Leusden-Zuid: Anner Bijlsma, violoncel en Anthony Woodrow, bas. Donderdag 5 november, Brouwers huis, Barneveld: Theo Bruins, piano. Vrijdag 18 december, N.H. Kerk, Leusden-Zuid Mendelssohn Trio. Vrijdag 8 januari, N.H Kerk, Leus- den-Zuid: Syntagma Musicum. Vrijdag 5 februari, Sparrendam, Hoevelaken: Doe-het-zelf-concert, abonnementhouders maken een gra tis avond muziek Donderdag 11 maart, Brouwers huis, Barneveld Enka Waardenburg. harp en Dieks Visser, fluit. Vrijdag 2 of 23 april, N H. Kerk, Leusden-Zuid Antwerps Kamermuziek Ensemble. De concerten vangen om 20.15 uur aan. LEUSDEN - In de Openbare Biblio theek Nieuw Langenbeek aan de Ha- mersveldseweg is tot volgende week woensdag een tentoonstelling te zien van speelgoed voor gehandi capten. Deze trekkende tentoonstel ling is georganiseerd door de Pro- LEUSDEN - De „Vereniging voor Welzijn Ouderen te Leusden" (W.O.L.) zal op maandag 7 septem ber 1981 beginnen met de verstrek king van warme maaltijden onder de naam „Tafeltje-dek-je". Hiervoor kunnen in aanmerking komen perso nen die niet in staat zijn zelf bood schappen te doen en/of zelf te koken. De maaltijden zullen driemaal per week worden thuisbezorgd door vrijwil ligers en wel op maandag, woensdag en vrijdag. De prijs per maaltijd, die steeds zal bestaan uit een voorgerecht, aardappelen, groente, vlees, jus en een nagerecht, bedraagt 7,- Met een voorgeschreven dieet zal rekening wor den gehouden. Verzoeken om voor deze maaltijdver- strekking in aanmerking te komen, kun nen worden gericht aan één van de vol gende adressen: Mw. Kroeze, Verj. Ruijterweg 72, Achterveld, tel. 03425-1866. Mw. Brouwer, Kwintlaan 9, Leusden- Z, tel. 033-940977. Mw. Bergsma, Berkenlaan 19, Leus den-C, tel. 033-941602. De IDEAALSPAARREKENING biedt een hoge rente en uw geld blijft direct beschikbaar. U kunt f2.000.- per maand vrij opnemen Zonder opzegkosten en zonder opzeg termijn. In december kunt u zelfs f 4.000,- vrij opnemen. Meer opnemen? Ook dat is mogelijk. Nog steeds zonder opzegtermijn; u betaalt echter over het meerdere 1 opnamekosten voor gelden die langer dan 12 maanden op de rekening hebben gestaan 2°7o opnamekosten voor gelden die korter dan 12 maanden op de rekening hebben gestaan Hoe opnemen? Vanzelfsprekend bent u welkom om per soonlijk uw geld te komen halen. Maar ook: één telefoontje is voldoende om het door u gewenste bedrag dezelfde dag te laten overboeken naar uw bank- of girorekening. Een ideale mogelijkheid voor als u wat verder weg woont! Het saldo op uw IDEAALSPAAR REKENING dient minstens f 2.000,- te bedragen. De rente wordt berekend volgens de dagelijkse methode. Wenst u nadere inlichtingen, vraag dan naar onze uitgebreide brochure of bel onze afdeling spaargelden. Wij zullen u graag adviseren. Direct een IDEAALSPAARREKENING openen? Ook deze mogelijkheid hebben wij voor u gecreëerd. Ideaal voor u! U kunt nu een IDEAALSPAARREKENING openen door storting op onze giro nr. 75651 of op onze bankrekening nr. 69.90.00.009. Graag onder vermelding van "openen IDEAALSPAARREKENING' Va» Zeisi: Boulevard 1, telefoon03404-20634 zelschapsspelen, muziek, expressief en illustratief materiaal (weegschaal, poppenkastpoppen), puzzels, blinden en kijken en luisteren. Ook zijn er boe ken uitgestald voor gghandicapten en boeken met jeugdverhalen waarin ge handicapten een rol spelen. De bibliotheek is geopend: dins dag van 14.00 tot 17.30 uur en van 18.30 tot 21.00 uur; woensdag van 10.00 tot 12.30 uur en van 14.00 tot 17.30 uur; donderdags van 18.30 tot 21.00 uur; vrijdags van 14.00 tot 17.30 uur en van 18.30 tot 21.00 uur en zaterdags van 10.00 tot 12.30 uur. vinclale Bibliotheekcentrale in sa menwerking met de speel-o-theek „Tuf-Tuf" uit Utrecht. Er zijn voor het speelgoed zeven in delingen gemaakt: spellel|es voor mo toriek (houten treinen, ballenbak), ge- ACHTERVELD - Dinsdag 8 sep tember wordt er in „Ons Gebouw", Hessenweg 214, van 19.00 tot 21.00 uur weer de jaarlijkse bloedatname- avond gehouden. De organisatie van deze avond is in handen van de plaatselijke EHBO-alde- ling en hel Nederlandse Rode Kruis, ledereen van 18 tot 65 laar kan deze avond bloed afstaan, waarmee een me demens kan worden gered. Vorig jaar hebben 230 personen hun bloed afge staan Voor een goed en vlot verloop van deze bloedafname hoopt het EHBO- bestuur dat veel leden zich deze avond beschikbaar willen stellen om te helpen. Dit geldt ook voor dege nen die dit jaar hun EHBO-diploma hebben gehaald. Dames die willen helpen - hunhulpis vooral nodig bij het bloedschudden - worden verzocht, indien mogelijk, een witte schort en een ballpoint mee te ne men. Het EHBO-bestuur en de bloed donors zullen blij zijn met uw inzet ACHTERVELD - Met de vakantie achter de rug en het nieuwe seizoen voor de boeg, gaat ook De Moespot met goede moed weer aan de gang. Dit jaar zal er naast de diverse aktivi teiten van bijvoorbeeld KPJ en Klont een aanvullend programma worden opgezet. Er worden in dit nieuwe sei zoen kleine kursussen van ongeveer 5 weken georganiseerd, waaronder speelgoed maken en repareren, we ven, alternatief koken en boetseren. Daarnaast gaat De Moespot iedere maand een koffieconcert organiseren en houdt het op iedere donderdag avond jeugdkafé. Ook kabaretavonden en vakantieaktiviteiten staan op het pro gramma Zondag 6 september is er het eerste koffieconcert met medewerking van de vijfmans Jazzformatie „Kwintessens" uit Wageningen. Het concert begint om 11.00 uur en duurt tot 13.00 uur, de entree is twee gulden. De Moespot hoopt met dit aanvullend programma ook de ouderen te bereiken. LEUSDEN - In de week van 7 tot en met 12 september wordt de jaarlijkse PIT-kollekte gehouden. Er wordt dan geld ingezameld voor het werk in de protestantse militaire tehuizen en voor werk van de dominees in dienst. Dit jaar wordt er een extra beroep gedaan op het PIT omdat een aantal militaire tehuizen nodig moet worden aangepast of verbouwd, Beukbergen, het vormingscentrum van de protes tantse geestelijke verzorging is drin gend aan een opknapbeurt toe en de geestelijke verzorgers in Libanon vra gen ook de steun van PIT U kunt uw gift ook overmaken op het gironummer van PIT: 5163 t.n.v. PIT, Rijswijk „Mijn vrouw zegt, dat ze niets heeft om aan te trekken en nu wil ze een grotere klerenkast. ACHTERVELD - Zaterdag 5 sep tember houdt de muziekvereniging „Door Wilskracht Sterk" haar maan delijkse oud papier aktie. Op het ter rein van de heer J. Rutte ter hoogte van de Coöperatie wordt een contai ner neergezet waar iedereen tot on geveer 14.00 uur zijn oud papier in kan deponeren. Degenen die door omstandigheden niet in de gelegenheid zijn het papier zelf te komen brengen, kunnen dit tot vrijdagavond 19.00 uur mededelen aan W Wouters, telefoon 033-941197 en W. van Hamersveld, telefoon 03425- 1688. Zij zorgen er dan voor dat het oud papier wordt opgehaald. Inwoners van Stoutenburg kunnen hun papier eventueel afgeven bij de voorzitter van de vereniging, de heer W. Wouters, Hessenweg 95 in Stouten burg. LEUSDEN - Donderdag 17 sep tember om 20.00 uur begint er weer een afslankkursus in het wijkge- bouw aan de Roo van Alderwerelt- laan 13 In Leusden Zuid. De kosten, inclusief een kopje koffie bedragen 75,-. De kursus bestaat uil twaalf lessen. Medewerkers aan deze kursus zijn mevrouw I Kooyman. diëtiste, me vrouw F. N Seidel. voedingslerares en de heer C J van Bentum, beter bewe gen. Toestemming van een huisarts voor het volgen van deze afslankkursus is verplicht Opgave telefoon 941218 (tussen 8 30 en 9.00 uur) en telefoon 940818 (tussen 13 00 en 14.00 uur). LEUSDEN/CENTRUM - Maandag 7 september start het vrouwencafé haar programma voor het nieuwe seizoen. Heieen Schuttevaar uit Utrecht Is uitgenodigd de avond op te luisteren met swingende muziek. Eerder heeft zij opgetreden in het vreuwencafé met haar groep „de Broads" De entree voorde avond bedraagt ƒ6.- Het vrouwencafé is iedere maandag open van 20 00 uur tot 24 00 uur He- leen begint maandag om 21 00 uur te spelen. Inlichtingen Wil Greeven lel 726996

Leusder Krant | 1981 | | pagina 7