,Je moet de taal machtig zijn om jen betere plaats in de samenleving te krijgen" Truckersshow trok uit wijde omgeving belangstellenden /anavorid informatiebijeenkomst voor vrijwilligers, die buitenlanders willen helpen Nederlands te leren Succesvol initiatief van zakenkring Leusden-Zuid r- j Leusder Krant j FOTO-KOPIE NODIG? - plaatselijk nieuws LEUSDEN/CENTRUM Vanavond wordt in de expositieruimte van gemeente Leusden - Zwarteweg 16a - een informatie-avond jehouden voor diegenen die willen les geven aan anderstalige eusdenaren. Het gaat hier om het geven van taalonderricht. Deze ivond begint om 20.00 uur. Het initiatief van deze avond heeft de Verkgroep Buitenlanders Leusden. Deze werkgroep vond zijn oor- iprong binnen de kerngroep Opvang Vietnamezen. In beide groepen ïeeft de gemeentelijke overheid "een dikke vinger in de pap", zoals Marcel Pellikaan het uitdrukt. Hij is ambtenaar op de afdeling Welzijnszaken van de gemeente Leusden en tevens sekretarls van de Werkgroep Buitenlanders Leusden. Het was binnen de kerngroep al enige tijd duidelijk, dat onder de Vietnamezen in Leusden een grote behoefte bestond aan het leren van de nederlandse taal. Marcel: „er was voor 1980 een aanvraag gedaan voor subsidie in het kader van volwassen educatie. Deze aanvraag werd iets te laat ingediend zodat de toekenning in november jl. in feite te laat was om er nog Iets mee te beginnen. We dienden een tweede aanvraag in, waarbij het in de procedure al vrij snel duidelijk werd dat we op het geld konden rekenen". In maart begon men vanuit de kerngroep ook andere Instanties waaronder de vrouwen raad en de Stichting Buitenlandse Werknemers om te komen tot de Werkgroep Buitenlanders Leusden. Op 12 maart jl. is deze werkgroep opgericht. Uit de naam blijkt ook dat de doelgroep zich niet langer beperkt tot Vietnamezen. Ook buitenlandse werknemers, vluchtelingen uit ande re landen dan Vietnam en Rijksgeno ten betrok de werkgroep bij haar aktivitelten, waarbij het taalonder richt de voornaamste is. ONBEREIKBAAR Ook onder deze groepen bleek bij peiling de wens te leven Nederlands te leren van de Turken in de leeftijds groep 17 jaar en ouder staat dit al vast. Over de Marokkanen bestaat nog enige onduidelijkheid, omdat men velen van hen door de vakantie nog niet heeft kunnen bereiken. Nog een groep die voor de werkgroep onbereikbaar was en is gebleven wordt gevormd door diegenen die een Brits of Nederlands paspoort hebben, maar met Engels-of Neder lands talig zijn Marcel „Deze men sen zijn voor ons moeilijk te bereiken De Hong-Kong Chinezen zouden we kunnen bereiken door te informeren bij restauranthouders, maar Surina- mers bijvoorbeeld in het bezit van een Nederlands paspoort zijn in de toekomst misschien slechts te bereiken via andere kursisten" Teun Apperloo is vanuit zijn werk in het onderwijs, waarbij hij een grote ervaring heeft opgedaan met het les geven aan anderstaligen, betrokken geraakt bij de werkgroep Uit zijn woorden blijkt dat hij zich niet alleen betrokken voelt bij zijn werk. maar dat hij veel begrip heeft voor de positie van buitenlanders in Neder land Hij kiest zijn woorden met de grootste nauwkeurigheid, alsof hij ieder moment rekenschap moet ge ven van zijn uitspraken Hij wil be langstellenden uit deze moeilijk be reikbare groep oproepen kontakt op te nemen met de werkgroep „Het is jammer, dat zij zo slecht te bereiken zijn, terwijl zij wellicht ook graag nederlands willen leren Zij zijn net als de andere kursisten van harte welkom bij ons" Teun verklaart het feit dat de belangstelling voor het taalonderricht zo groot is met „Men ziet in dat men de taal machtig moet zijn om een betere plaats in de sa menleving te verkrijgen" SOCIAAL REDZAAM Marcel vertelt dat de gemeentelijke overheid het initiatief tot dit projekt genomen heeft en ook de juridische verantwoordelijkheid draagt. De sub sidie die men ontvangt en die bedoeld is om het lesmateriaal aan te schaffen gaat rechtstreeks naarde werkgroep. „Dit lesmateriaal is ontwikkeld bij projekten in de grote steden" vertelt Teun, „en is bedoeld om de mensen sociaal redzaam te maken, zodat ze zich in specifieke situaties kunnen redden Bij bepaalde buitenlandse groepen vooral bij streng praktise rende Moslims gaat de vrouw niet al leen de straat op. Hierdoor is de be hoefte bij die vrouwen ook niet zo groot om de taal te leren Slechts een enkele keer worden zij ermee gekon- fronteerd, bij de arts bijvoorbeeld In die situatie zouden zij zich met de kur- sus kunnen redden. Wij Nederlanders zijn dan zo bevoogdend ze meteen maar alles te willen leren". Door de overheidssubsidie hoeven de kursisten slechts een gering be drag aan lesmateriaal te betalen. SEPARAAT Inmiddels is ook bekend dat men over „De Heerd" kan beschikken als lokatie voor de zogenaamde avond- groep In deze groep zijn mannen geplaatst, alsmede vrouwen voor wie het vanuit hun achtergrond geen pro bleem vormt samen met mannen les te krijgen. „Voor met name de Mos lim-vrouwen, voor wie het seperate onderwijs vereist is, probeert men mogelijkheden overdag te kreëren. We houden er ook rekening mee dat we voor kinderopvang zullen moeten zorgen", aldus Marcel. Teun vult aan: „De vrouwen in deze doelgroep leven vaak in een beschermd milieu. Naar nederlandse begrippen zijn ze mis schien minder geëmancipeerd, maar dit wil nog niet zeggen dat ze daarom ongelukkig zijn. Vooral bij streng praktiserende Moslims is het zo dat de man beslist, maar dit geldt zeker niet voor de gehele groep waar wij ons op richten VORMINGSASPEKTEN Er was ook sprake van „andere vormingsaspekten" welke zijn deze en gelden deze aspekten alleen voor de vrouwelijke kursisten? De kursus is voor de buitenlandse vrouw die in Nederland in 'n zeker isolement leeft de gelegenheid soci ale kontakten te leggen met land en geloofsgenotes. Verder is uit de praktijk gebleken dat de vraag naar naailes erg groot is. iets waar we aandacht aan willen besteden, even als punten als hygiëne en hoe men met het aanbod van groente e d in Nederland toch de vertrouwde maal tijd kan koken Voor de vrouwengroep is nog geen koordinatrice gevonden Haar taken zullen zijn: het onderhouden van kontakten met zowel lesgevenden als kursisten, en het ervoor zorgen dat het kontakt tussen de kursisten en lesgevers goed blijven verlopen Voor de avondgroep is Teun Apper loo koördinator BETROKKENHEID Er zijn al enige vrijwilligers be schikbaar, maar toch heeft men liever een grote groep lesgevers. „Iedere Nederlander met betrokkenheid tot dit onderwerp kan zich aanmelden", aldus Teun „De motivering van de vrijwilligers kunnen heel verschillend zijn. Daar heeft iedereen recht op en wij kijken er ook niet naar". De be hoefte aan een groot aantal vrijwilli gers komt voort uit het feit dat uit ervaring gebleken is dat het voor zowel kursist als lesgever frustrerend is om te moeten konstateren dat de lessen stokken omdat één keer per week les voor de kursist zo weinig uithaalt. Men heeft gemerkt dat het moeilijk is voor velen om meerdere keren per week les te geven. Door voor een opzet te kiezen waarbij een aantal lesgevers zorgdra gen voor het taalonderricht van een groepje buitenlanders, hoopt men dit probleem te omzeilen. De lesgevers hoeven dan maar ééns in de week te komen. Degenen die meer tijd vrij kunnen maken zijn natuurlijk ook altijd welkom TOENADERING De materieële honorering van deze vrijwilligers is duidelijk onderge schikt aan de vordering van hun leer lingen, waarin toch ook een beloning schuilt Maar zoals Marcel stelt, dit projekt moet men zien als toenade ring van groepen, materieële aspek ten zijn daarbij niet aan de orde Toch moet men hier kijken naar het leerproces dat aan beide zijden plaats zal vinden. „De Nederlanders zullen moeten leren wennen te leven in een multiraciale samenleving" stelt Teun. UITSLAG BLOKKEN RADEN Aan het haardblokken raden tij dens de braderie in Leusden-Zuid namen 412 deelnemers mee. Drie raadden het juiste aantaler waren 111 blokken. De winnaars zijn: 1 Bart Jan v d Weijden; 2. Willem Morkin en 3 Lia Schreuder. Zij hebben inmiddels hun prijzen ont vangen uit Amersfoort. In zijn hoogste stand is de kraan 24 meter hoog. Al van verre was de kraan te zien met in zijn takels een Ford Fiesta van de firma Buitenhuis. Buitenhuis trok ook de aandacht met zijn speciale lesauto. Het vracht autootje waarmee Buitenhuis lessen geeft is de enige vrachtwagen in Amersfoort en directe omgeving die uitgevoerd is met een driedubbelige bediening Hierdoor is het de rij-in- structeur toegestaan om de rij-exa- mens van zijn leerling bij te wonen. KAPOTTE BAND Tussen al het vrachtwagengeweld stond een kraam opgesteld van de firma Vulcano uit Hoevelaken. Een medewerker van deze firma vroeg in zijn kraam aandacht voor het feit dat Valt niet mee om er in te komen niet elke kapotte autoband direct weggegooid hoeft te worden Zelfs banden met een gat tot 5 cm kunnen bij Vulcano nog goed en veilig gere pareerd worden. Voor een particulier is reparatie van een kapotte band in de meeste gevallen niet zo zinvol, omdat reparatie zo rond de f 120, kost Voor een band van een vracht wagen, met een nieuwprijs van tegen de f800, ligt de situatie wel even anders BRADERIE Ook de kraampjes van de winke liers trokken veel belangstelling. De meeste zakenmensen hadden een speciale attractie. Bij de kraam van de kapsalon kon men gratis vlechtjes laten inzetten Bij de kraam van Osnabrugge was een fiets te winnen, weer ergens anders gaf men stickers en fluitjes weg Twee heren uit Leusden-centrum deden goede zaken met hun aanbie ding „openhaardhout" Het ging hier om een pas opgericht bedrijf „de Kloofbeitel", dat zich zaterdag voor het eerst presenteerde GEWICHT Aan de braderie had de zakenkring Leusden-Zuid ook nog een kleine wedstrijd verbonden Hij of zij die het juiste totaalgewicht zou raden van drie opgestelde trucks kon een fiets winnen. De drie kolossen bleken uit eindelijk samen 55.205 kg te wegen. De Woudenbergse automonteur van Bentum was er met zijn schatting erg dicht bij en sleepte dus een fiets in de (van één onzer medewerkers) LEUSDEN-ZUID Het anders zo rustige Leusden-Zuid gonsde vorige week zaterdag van bedrijvigheid. De zakenmensen in deze dorpskern hadden een truckersshow georganiseerd die mensen uit de wijde omgeving naar het winkelcentrum de Bieshaar trok. De Prinses Irenelaan bleek maar net genoeg ruimte te bieden om er alle trucks te plaatsen. Elk jaar organiseren de zakenmensen in Zuid een speciale actie om wat meer aandacht te trekken voor het voor het winkelbestand aldaar. De laatste jaren hield men steeds een actie rond Sint-Nicolaas, enkele mensen wilde wel eens wat anders, vandaar de zaterdag gehouden braderie met als grote trekker een aantal kolossen van vrachtwagens. Het brein achter de truckersshow was Dirk Jansen, de eigenaar van cafetaria Midi. Dirk was in het verleden chauffeur op een tankauto, vandaar dat hij in chauffeurskringen nog altijd veel relaties heeft. Samen met Gerrit Veenendaal wist hij zijn oude werkgever en een aantal andere vrachtwagenbedrijven te bewegen een deel van hun vrachtwagenbestand een dagje af te staan. Het resultaat was zaterdag te zien. Een vijftiental verschillende trans portreuzen stonden er fraai opge poetst in het zonnetje te blinken. Op pervlakkig gezien leek het te gaan om een aantal splikspliternieuwe vracht wagens, het bleek echter dat alle auto's voordat ze naar Leusden-Zuid gingen een speciale wasbeurt had den gehad en waar nodig kennis had den gemaakt met een kwastje verf. In de vroege morgenuren had men twee uur nodig om alle trucks een plaatsje te geven omdat de ruimte bij het winkelcentrum Bieshaar maar be perkt is De laatste truck kwam vlak voor de opening van de braderie nog aangereden, de chauffeur had er met zijn wagen net een ritje naar Italië op zitten. Onder de vrachtwagens, af komstig van transportbedrijven uit Woudenberg. Maarsbergen, Amers foort, Scherpenzeel en Utrecht wa ren er enkele die speciaal de aan dacht trokken. ZESTIEN-ASSER De zogenaamde 16-assers, een wagen voor speciaal, uitzonderlijk zwaar vervoer was op het laatste moment niet op komen dagen. De oplegger was ergens nodig voor een klus. De trekker, welke bij deze com binatie hoort stond echter bij het winkelcentrum Het ging hier om een reusachtige „cabine op wielen" van het merk Faun Blijkens de opschriften zat er on der de motorkap een Magirus Deutz motor met een vermogen van maar liefst 520 PK De trekker met de bijbehorende oplegger is zo groot dat voor elke rit speciale toestem ming gevraagd moet worden Andere opmerkelijke trucks waren de allernieuwste Scania vrachtwa gen, pas drie weken op de weg en geschikt voor 25 ton vracht en een bulkauto die per keer 30 m3 plastic korrels kan vervoeren Ook de aan wezige tankauto, nog altijd goed voor 49 000 liter benzine, komt men met dagelijks tegen Blikvanger was echter ongetwijfeld de terreinkraan van Hendrik Cirkel wacht Een tweede fiets ging naar de heer Walter uit Amersfoort. DAMMEN Een apart plaatsje op de braderie nam een kraam met damborden in. Achter de borden spelers van de damclub Dawo uit Woudenberg, aan de andere kant kon ieder die daar zin in had een spelletje spelen Aangekondigd was dat de dam- kampioen van Woudenberg simul- taanwedstrijden zou komen spelen. Erris van Egdom moest echter van wege een onverwachte spitaanval het bed houden, zijn taak werd nu over genomen door andere geroutineerde spelers van de streek-damvereni- ging. Over de hele dag verdeeld wer den er rond de 140 partijtjes gespeeld door de vier clubleden van Dawo. De heer Knevel uit Leusden-Zuid nam het grootste deel van de borden voor zijn rekening Van alle gespeelde wedstrijden werd er slechts één ver loren De winnaar van deze partij ging met een waardebon naar huis. De verliespartij werd in de morgenu ren gespeeld, voor een verloren partij in de middaguren had men ook prij zen beschikbaar Niemand kwam echter voor deze prijs in aanmerking Er werd daarom besloten de prijs te geven aan de 14-jarige Robin Yze- lendoorn die volgens de deskundi gen dan weliswaar verloren had, maar verreweg de mooiste partij had gespeeld. Al met al was het. mede dank zij het fraaie weer een gezellige boel rond de Bieshaar in Leusden-Zuid De za kenmensen in Leusden-Zuid hebben met de braderie en de bijbehorende truckersshow laten zien dat ze be paald niet ingeslapen zijn i i Genoeg te zien en te bewonderen Rozendaallaan9 Leusden-C. Minitrucks te kust en te keur

Leusder Krant | 1981 | | pagina 5