ïevolking Achterveld ziet eeuwfeest wel zitten „Dankbaar dat we dit samen hebben kunnen bereiken" T og precies een jaar voor de voorbereiding KP0 start nieuw seizoen met excursie Vanavond bloedafname Geen bejaardensoos Familie Steenbeek viert gouden huwelijksfeest in d< egei bes: een ant- ade ge- i de de- ieb- m de in de I top 12 nd. ner )24 DINSDAG 1 SEPTEMBER 1981 Achtervelds nieuws an één onzer medewerkers) ACHTERVELD De bevolking van Achterveld begint zo langza- erhand warm te lopen voor het eeuwfeest dat volgend jaar, in de ptste week van augustus, van start moet gaan. Vorige week donder- ig kwamen vertegenwoordigers van alle straten in de dorpskern een om te praten over de aankleding van het dorp en over de vraag Ike kleding er gedragen moet worden bij de viering van het O-jarig bestaan. Om het feest volgend jaar te doen igen zijn er in Achterveld een zestal mmissles aan het werk geslagen, Ike allen werken onder de vlag van opgerichte „stichting Achterveld 0". Een „commissie cultuur" is aan t werk om onder meer een revue or te bereiden en een „verlichte lerderljenroute uit te zetten. Wat n commissie braderie en een com- ssie optocht aan het doen zijn ligt g voor de hand. De commissie ►ugd en bejaarden" gaat bezien of t mogelijk is, speciaal voor deze ee leeftijdscategorieën, een aparte feestdag te organiseren. Verder is er nog een commissie sport en een commissie „aankleding dorp/histori sche kleding". VERSIERING Laatstgenoemde commissie had voor vorige week donderdag een ver gadering belegd om te praten over de dorpsversiering en de kleding die gedragen moet worden Een groot aantal Achtervelders had gehoor gegeven aan de oproep IBeschrijving van een dameskostuum om naar de koffiekamer van ,,Ons Gebouw" te komen De vergadering, onder voorzitterschap van Rinus Bel- derok, verliep erg vlot en plezierig, niet in de laatste plaats omdat veel aanwezigen al eigen ideeën hadden over de aankleding van de straat waarin zij woonden. Tijdens een vorige gelegenheid had de heer R. v.d Burgwal al aange boden eens te denken over een vier tal toegangspoorten welke boven de toegangswegen naar Achterveld moeten verschijnen Het denkwerk bleek verricht, het resultaat kon ook al worden getoond aan de hand van een fraaie schets. Als de heer van der Burgwal zijn zin krijgt, en daar ziet het wel naar uit, dan komen er bij de toegangswegen poorten meteen mi nimum hoogte van vier en een halve meter en een breedte van 6 meter. Midden in het dorp komt er dan nog eens een nog fraaiere en grotere poort Zoals wel meer tijdens de vergade ring gebeurde: de bedenker van het fraais werd ook direct gepromoveerd tot de centrale uitvoerder van het plan. Een paar probleempjes zijn er ech ter wel, zoals bijvoorbeeld de vraag waar men voor niets of weinig geld 100 palen vandaan kan halen meteen lengte van 6 7 meter STRAATNAMEN Buiten de versiering die bij de toe gangswegen zal worden aange bracht ligt het in de bedoeling om alle straten in de dorpskern een feestelijk aanzien te geven Jan Schouten deed een beroep op de aanwezigen om waar mogelijk te werken met versiering die opnieuw is te gebruiken. Hij dacht daar bij aan vignetten op de gevels van huizen, uithangborden bij de middenstan ders en per buurtschap een apart buurtschapsbord" De heer Schou ten had bij voorbaat ook al wat sug gesties op papier gezet. Voor elke straat had de Achtervelder wel een idee. Zo raadde hij bewoners van de Walter van Amersfoortstraat aan om op hun huis een wapenschild aan te brengen van kasteel Stoutenburg omdat de straat genoemd is naar de stichter van het kasteel. Bewoners van de Jacob de Bijestraat zouden op hun huis een afbeelding kunnen aan brengen van een kleurrijke bij. De buurtschapsborden zouden naar het idee van de heer Schouten al begin volgend jaar geplaatst kunnen' worden De onthulling van het bord zou dan al gepaard kunnen gaan met T een klein feestje. Mogelijke sugges- i ties voor een bord per buurtschap zijn ook al voorhanden 'T Jannen- dorp zou gesierd kunnen worden met een bord waarop een kruiwagen staat afgebeeld omdat hier oorspronkelijk de arme boerendaggelders woon den, die met de kruiwagen de kost moesten verdienen. BLOEMEN KWEKEN Omdat het kopen van bloemen voor de straatversiering een kostbare zaak is kwam de heer Ossendrijver met het voorstel om nu al te beginnen met het kweken van geschikte bloe men. Chrysanten, asters, knoopjes en puupekoppen zouden sterke bloemsoorten zijn die het wel een weekje zouden uithouden in een ver siering. Met de gemeente zal contact worden opgenomen over de vraag of het misschien mogelijk is een stukje grond voor het kweken beschikbaar te stellen. KLEDING Een tweede belangrijke vraag waarover de vergadering zich don derdagavond moest uitspreken was de kwestie van de te dragen kleding. Men was het er al over eens gewor den dat ernaar gestreefd moest wor den om de hele bevolking in een speciale kledij te steken tijdens de feest week. De bewoners van de bisschop van Diestraat hadden voor zichzelf al be dacht dat zij wel vermomd konden gaan als non, bisschop of pater. De voorzitter bleek echter niet met dit idee in te kunnen stemmen. Terwille van de herkenbaarheid van de Ach tervelders zag hij liever dat de hele bevolking zich „uniform" zou kleden De keus was daarbij gevallen op de kleding, zoals die aan het begin van deze eeuw door de Achtervelders werd gedragen. En, om de zaak iets fleuriger te maken, kleding uit de zogenaamde .Vermeerstijl" van zo'n 300 jaar geleden Als voorbeeld wa ren er donderdagavond al voorbeel den te zien van de kleding zoals de commissie zich die voorstelt. Niet alle aanwezigen bleken ingenomen met het idee om twee kledingstijlen door elkaar te dragen. Wat het uit eindelijk gaat worden zal later nog beslist worden In ieder geval is wel duidelijk dat de voorgestelde hoeren dracht ieders goedkeuring kon weg dragen. Alleen ontstond er een heftige dis cussie over het door mevrouw Tol boom gehaakte mutsje dat gedragen zou moeten worden. Een mutsje dat ook de door mevrouw Urk en mevr Blom boerinnepop sierde Een wit mutsje zou niet tot de werkkleding in Achterveld behoord hebben. Wat ou dere inwoonsters wisten zich te her inneren dat hun oma een blauw of zwart kapje droeg in die dagen. Wie er nu gelijk heeft werd niet duidelijk. Misschien dat daar ook in een latere stadium nog antwoord op gegeven kon worden In leder geval werd donderdag avond duidelijk dat na een misschien wat aarzelende start, de bevolking van Achterveld warm begint te lopen voor het eeuwfeest. Als de voorteke nen ons niet bedriegen zal het van 27 augustus t/m 5 september 1982 een gezellige boel worden In Achterveld. ACHTERVELD - Door het bestuur van de K P.O. afdeling is voor het nieuwe seizoen weer een aantrekke lijk programma samengesteld. Niet alleen het creatieve is er in verwerkt ook de ontspanning is niet vergeten. Donderdag 10 september wordt het seizoen geopend De leden worden verzocht zich te verzamelen op het Coóperatieplein waarna dan om kwart voor negen per fiets zal worden gestart naar Barneveld. Via Kallen- broek zal er gereden worden naar de Barneveldse drukkerij, waar dan een rondleiding zal volgen Het is zeker interessant om een dergelijk bedrijf eens aan het werk te zien waardoor men dan een indruk kan opdoen hoe de krant in elkaar wordt gezet en uiteindelijk als een gedrukt geheel van de persen komt. Het verdere programma is als volgt: Op 29 september is er in D'Ou- we Peerdestal een kaart- en/of spel- avond, 13 oktober een ochtendex cursie naar de melkfabriek in Hilver sum, 20 oktober een avond om te leren en te zien hoe er met droog bloemen kan worden gewerkt, 17 november een avond waarin de ge zonde voeding in het middelpunt zal staan. 15 december maken van kerst kaarten, 19 januari zal de P.U E M. voorlichting komen geven over ener gie, 16 februari een voorlichtings avond door een maatschappelijk werker, 18 maart poppenmaken voor gehandicapte kinderen en 22 april slotavond ACHTERVELD - Door de plaatse lijke afdeling van de E.H.B.O. wordt nogmaals onder de aandacht ge bracht dat hedenavond van 19.00 - 21.00 uur In Ons Gebouw weer de jaarlijkse bloedafname zal worden georganiseerd. De organisatie Is ook deze avond weer in handen van de plaatselijke E.H.B.O.-afdeling en het Nederlandse Rode Kruis, ledereen tussen 18 en 65 jaar kan deze avond bloed afstaan. Het E.H.B.O.-bestuur hoopt dat er deze avond veel leden zich beschikbaar zullen stellen om te helpen. Ook de nieuw gediplomeer den zijn welkom. Dit alles om van een vlot verloop verzekerd te zi|n. Dames die willen helpen - hun hulp Is vooral nodig bij het schudden van het bloed - worden verzocht een witte schort en een ballpoint mee te brengen. ACHTERVELD In verband met een vakantiereis georganiseerd door het bestuur van de bejaardensoos zal er donderdagmiddag 10 september geen bejaardensoos worden gehou den. De soosleden die niet met de reis mee zijn dienen hier wel nota van te nemen, daar zij anders donderdag middag voor een gesloten deur zul len staan. ACHTERVELD - Woensdag (9 september) hoopt het echtpaar G. Steenbeek-van Beek, wonende aan de Emelaarseweg 8a, het 50- jarig huwelijksfeest te vieren. De heer Steenbeek is een geboren Achtervelder terwijl zijn echtge note geboren Leusdense Is. Na hun huwelijk op 9 september 1931 betrokken zij een woning aan de Hessenweg. Daar hebben zij on geveer anderhalf jaar gewoond. Hoewel het In die jaren, bekend als de crisisjaren, geen vetpot was, hadden zij toch kans gezien om samen wat geld bij elkaar te sparen en kochten zij de grond aan de Emelaarseweg en bouw den daar een woning op. „Voor de woning hadden we geen geld, dat moest worden ge leend. De woning werd gebouwd op de plek waar we nu nog wonen In die tijd dat we trouwden was het een heel slechte tijd en er was veel armoe. Na ons huwelijk werkte ik als landarbeider bij Bram van Donselaar. Ik verdiende daar f 9,00 per week. dat was dus f 1,50 per dag De werktijden waren toen heel wat langer dan nu. En het was ook zo dat als het regende en er niet gewerkt kon worden er ook niet betaald werd. Zo hebben wij ook wel weken gehad dat ik met minder dan negen gulden naar huis kwam. Doch we legden ons daar bij neer, want de werkgever kon het ook niet betalen. In 1938 ben ik bij Donselaar weggegaan. Hij had me beloofd dat ik in het vervolg twee gulden per dag zou krijgen. Doch toen het zaterdags uitbetalen was, kreeg ik toch maar f 1,50. Ik nam dat niet Beloofd was beloofd, dus ging ik daar weg. Indatjaarhebiktoende berenhouderij van Klaas van Dru- ten overgenomen Omdat er toen buiten mij nog slechts één beren houder was, had ik daar goed mijn werk mee en werd er ook meer verdiend. Dat was wel nodig want inmiddels was mijn gezin ook gro ter geworden. In diezelfde tijd ben ik toen ook met de veehandel begonnen, dit met de volledige medewerking en steun van mijn vrouw. NET ZO HARD GEWERKT Zij heeft er net zo hard voor gewerkt als ik. Toen ik nog bij de boer werkte ging zij daar melken en kreeg dan per week drie liter melk gratis De eerste zeug die ik kocht moest ik f 100,— voor beta len Voor mij toen een heel be drag. Doch ik had ze en de koop ging dus door Enkele dagen later verkocht ik deze zeug met de big gen voor f125,— Dat was een hele winst Ik ben direct naar de verkoper van de eerste terugge gaan en kocht er bij hem nog twee Ook daar heb ik aan kunnen ver dienen Zo ben ik van lieverlede in de veehandel gegroeid. We hebben ïn die tijd ook veel armoe gekend. Zo om ongeveer de anderhalf jaar kwam er een baby en we moesten toch allemaal eten In die tijd heb ik heel veel gestroopt Ik deed dit ook vanwe ge de armoe die we hadden Maar we moesten aan het eten blijven, dus er moest iets gedaan worden We zullen nooit vergeten dat de derde baby was geboren en dat de wijkverpleegster bij mijn vrouw kwam met de rekening van vijftien gulden. Mijn vrouw lag toen nog in bed vanwege de geboren baby Zij kon echter niet betalen, want we hadden op dat moment geen cent in huis Ik ben toen maar weer de polder ingegaan, heb wat wild geschoten en de andere dag kon de rekening worden betaald Het is in deze tijd haast onvoorstel baar dat we blij waren dat we een varkenskop konden kopen voor 8 cent de kilogram en een lever worstje voor een kwartje. On danks datalleszijn wedietijd toch doorgekomen zeker mede de ge weldige inzet van mijn vrouw, On danks het drukke gezin werkte zij ook volop mee in het bedrijf en wist heel goed met geld om te gaan Ook de oorlog zijn we goed doorgekomen. In 1944 was het hier zover dat er geen varken meer te koop was. Met Johan van Dijk trok ik dan naar de Achterhoek waar we varkens kochten, die hier weer werden verkocht. Ook heb ik heel wat in het zwart geslacht en verkocht. Mijn vrouw heeft in die tijd heel wat boter gekarnd Doch alles wat we verkochten ging nooit weg voor woekerprijzen. Dat hebben we beslist niet gedaan." TWEE KEER GEZETEN De echtgenote vertelt hierbij dat ze eenmaal een flinke prijs voor de boter had gevraagd Doch dat was aan iemand geweest die hen had verraden met een varken dat ze niet op het bedrijf mochten heb ben „Ze hebben in die oorlogsja ren veschillende malen gepro beerd om me te pakken, doch dat is nooit gelukt," vervolgt Steen beek, „ik zorgde er wel voor dat ik de handel die ik normaal deed steeds door papieren gedekt was. Tweemaal heb ik nog vastgeze ten Doch ook daar ben ik goed vanaf gekomen. Ik had het voor- aeei dat ik met een eerlijk gezicht geweldig kon liegen en ook op mijn stuk bleef staan Ik ben daar bij ook geweldig door mijn vrouw en de buren geholpen. We kunnen ons ook nog heel goed herinneren dat ik op een heel goede fiets door het dorp reed. Ik reed in de val die de Duitsers hadden opgezet en was in een ogenblik tijd mijn fiets kwijt. Toen ik te voet terug liep zag ik een fiets liggen die ook door de Duitsers was afgepakt Ik heb die fiets opgeraapt en ben er mee naar huis gegaan. Nu zeg ik soms nog waar haalde ik toen de bruta liteit vandaan. Jammer was toen wel dat er maar één trapper aan die fiets was. Onze kinderen heb ben hier nog jaren op deze fiets gereden, was voor de kinderen het moffenfietsje. Ondanks de armoe en de ellen de van de oorlog die we meege maakt hebben bleven we lachen. De tijd was toen ondanks dat alles veel gezelliger dan nu. We hebben elf kinderen en dertig kleinkinde ren. Ook onze kinderen hebben het niet cadeau gekregen. Ze heb ben allemaal heel hard moeten werken. De meisjes net zo goed als de jongens. Onze meisjes gin gen net zo goed met de beer op stap als onze jongens. Ze hebben hard moeten werken en een hele strenge opvoeding gehad. Dit heeft wel tot gevolg gehad dat het allemaal harde werkers zijn en hele fijne gezinnen hebben. Dank zij ons harde werken en het hele goede beleid van moeder de vrouw lukte het ons ook om de kinderen die trouwden een hele mooie spaarpot mee te geven. We voelen ons nu nog heel gelukkig als we terugdenken aan de dank baarheid die we daarvoor van hen kregen. Mijn vrouw heb ik geweldig veel aan te danken. Ik had na de oorlog het geluk gehad dat ik een twee dehandse veeauto kon kopen, Toen het zover was dat er een andere moest kopen zei mijn vrouw dat ik nog maar even moest wachten, want dan kon ik mis schien wel een nieuwe kopen Ik keek haar wel even verwonderd aan, doch heb toch haar raad opgevolgd. Enige tijd later bleek dat zij zoveel gespaard had dat er toch een nieuwe gekocht kon worden. Wezijn heel dankbaardat we dit zo samen hebben kunnen bereiken Niet alleen met hard werken hebben we dit bereikt, in de heel moeilijke tijden hadden we niet alleen steun aan elkaar doch ook werden we gesteund door ons geloof IN 1968 GESTOPT In 1968 ben ik gestopt met dë handel We zijn naast het bedrijf gaan wonen en ik heb nog wel wat vee doch dat is alleen om mij bezig te houden. We zijn beiden 70 jaar en gelukkig nog goed gezond Als we zo met onze kinderen en klein kinderen bij elkaar zijn wordt nog wel eens zo het een en ander over vroeger opgehaald. Niet alleen wij zijn dan heel dankbaar doch onze kinderen ook. Dat wordt op zo'n moment door hen dan verschil lende malen herhaald. Heel veel is er veranderd, doch wij kijken nog steeds met plezier en dankbaar heid op ons leven dat achter ons ligt terug." DICK BIJL Achten/eldse familie op en top gekleed i

Leusder Krant | 1981 | | pagina 7