KPJ Achterveld viert dit seizoen 121/2 jarig bestaan Minder donors op bloedafname-avond A.s. zondag houdt Latent Talent open dag Grote belangstelling voor het geven taalles aan buitenlanders an Jeugdweek KPJ en Klont disco-avond Geen overweldigende belangstelling koffieconcert Feestelijk tintje vanwege vijfjarig bestaan TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT SPREEK- EN LUISTERVAARDIGHEID INTENSIEVE KURSUS: 20 WEKEN KPO ging strandwandelen Grote opbrengst plaatselijk nieuws ACHTERVELD Donderdag 3 september hield de Achterveldse K.P.J. haar openingsavond van het nieuwe seizoen. Deze avond werd de algemene ledenvergadering gehou den. Nadat de voorzitter de vergade ring had geopend werd het vernieuw de bestuur aan de aanwezige leden voorgesteld. Rla Wouters was afge treden als secretaresse. Zij werd op gevolgd door Gerda Hilhorst terwijl Wlm Schimmel en Sylvia van Ha- mersveld hun intrede maakten als nieuwe bestuursleden. Het bestuur is nu als volgt: Wlm van Tweel voorzit ter, Gerda Hilhorst - secretaresse, Jan Pommer - penningmeester en leden Margaret van den Hengel, Ruud van den Berg, Wlm Schimmel en Sylvia van Hamersveld. Uit het jaarverslag van de secreta- ouderen niet verboden worden ook te kijken. Latent Talent werd vijf jaar geleden als werkgroep opgericht met het doel Leusdenaren hun specifieke kennis te laten overdragen aan andere plaatsge noten Nu. vijf jaar later blijkt het uit gangspunt nog steeds te werken. Steeds weer blijken er inwoners van Leusden bereid hun kennis, verworven door beroep, studie ot liefhebberij via een aantal cursussen over te brengen op anderen. De werkgroep helpt daarbij geheel belangeloos door aanbod en vraag op elkaar af te stemmen. Verder zorgt de werkgroep voor de nodige pu bliciteit, inschrijving en reservering van benodigde accommodatie DOCENTEN Op maandagavond 21 september ko men alle docenten in de boerderij Groot Krakhorst bijeen. Ook mensen die overwegen hun medewerking aan Latent Talent te verlenen, als docent of als werk groeplid zijn op deze avond van har te welkom. Het programma voor de avond is toegespitst op het uitwisse len van ervaringen en het bespreken van nieuwe ideeën. resse bleek dat erweereen actief jaar achter de rug was. Alles was vlot en succesvol verlopen. Het opgestelde programma voor het komende sei zoen bleek meer activiteiten te bevat ten dan normaal De reden hiervan is dat deze afdeling in februari 1982 121/2 jaar bestaat en dat men dat feit niet ongemerkt voorbij wil laten gaan Ook ligt het in de bedoeling om buiten de normale activiteiten ook nog deel te nemen aan diverse dorps- festiviteiten die in 1982 zullen plaats vinden. In verband met het zeer druk ke programma werd wel in overleg met de A.B.T B. besloten het Isido- rusfeest in 1982 te laten vervallen Uit het verslag van de penning meester bleek dat het met de financi ën het er niet zo goed voorstond De gehouden oud ijzeractie was een groot succes geweest, doch in ver band met de lage prijzen voor oud ijzer was de opbrengst minder dan voorgaande jaren Uit de begroting bleek dat er in het komende seizoen rekening gehouden moet worden met een aanzienlijk tekort, waardoor er in het nieuwe seizoen op diverse zaken bezuinigd zal moeten worden. Bij de rondvraag werden door een aantal leden vragen gesteld betref- LEUSDEN - Voorafgaande aan de start van het jeugdwerk van de Gere formeerd/Hervormde kerk vindt dit jaar weer een jeugdweek plaats. De jeugdweek begint zondag 13 sep tember en eindigt zondag 20 septem ber. De jeugdweek start met een jeugddienst In de Dorpskerk om 10.30 uur. De dienst wordt geleid door ds. W. de Vries uit Amersfoort en heeft als thema „Vrijheid". 's Middags vindt de eerste aktiviteit plaats een vossejacht op de fiets Het is de bedoeling dat ouders hier samen met kinderen aan meedoen. De vosse jacht begint tussen 14 00 en 14 30 uur bij de Marcuskerk. ledereen kan gratis fende het feit hoe het nu precies zat tussen de K.P.J Moespot en Klont. Uit de hieruit ontstane discussies bleek dat de leden wel van mening waren dat de K.P.J zeker haar eigen identiteit moest bewaren en haarver- enigingsstruktuur niet mocht prijs geven. Uit alles bleek dat men wel bezorgd was betreffende het samen werkingsverband K.P.J -Klont Het bestuur zegde toe daar scherp op te zullen letten Na deze discussie sloot de voorzit ter de vergadering. Hij dankte allen voor hun inbreng van deze avond waardoor het een zeer goede verga dering was geweest Wel vond hij het jammer dat er slechts 10% van de leden aanwezig was. Hierna werd er nog gezellig een bingo gespeeld. De activiteiten tot aan heteind van dit jaar zijn: 12 september samen met Klont disco-avond. 17 september kaartavond tegen de firma De Vor. 1 oktober creatieve avond. 16 oktober dropping, 28 oktober spelavond. 12 november return kaartwedstrijd te gen de Vor. 20 november schaatsen in Utrecht. 3 december St. Nicolaas- avond, 10 december creatieve avond en 19 december kerstavond. meedoen Woensdagmiddag 16 sep tember wordt er film gedraaid in de Mar cuskerk. De film begint om 14.00 uur en kost 1,50 Vrijdagavond is er een grote viswed strijd met mooie prijzen van 17.00 tot 1 19.30 uur in de vijver achter het voor malig klooster Ansfridus langs de Noor derinslag. Kinderen tot 14 jaar kunnen hieraan meedoen voor één gulden. Za terdag 19 september staat er sport en spel op het ochtendprogramma. Het be gint om 10.00 uur bij het Claeverenblad en na afloop wordt er pannekoeken ge geten. Alle kinderen zijn welkom, ze moeten wel een gulden meebrengen. De jeugdweek wordt gesloten met om 10.30 uur een jeugddienst in de Marcuskerk geleid door ds. IJkema uit Hoogeveen met als thema „Vrijheid". Na de jeugdweek beginnen de clubs weer HET INSTITUUT VOOR EFFEKTIEVE TALENSTUDIE Engels Duits Frans Spaans Italiaans Nederlands Kursussen speciaal gericht op goede Kursussen voor beginners, gevorderden, vèr-aevorderden. Naast algemene kursussen zijn er kursussen toegespitst op commercieel, economisch of technisch taalgebruik. De lestijden (overdag en/of "s avonds) en het aantal lessen per week zijn individueel In overleg met de docent vast te stellen Het niveau waarop de kursist de kursus begint, wordt in de proefles bepaald. Altijd is er deskundige begeleiding door ervaren bevoegde docenten Inlichtingen: 033-72 90 07. DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1981 Bp||«y>ipp ICFIMllS ACHTERVELD - Dinsdagavond werd door de plaatselijke E.H.B.O. in samenwerking met het Rode Kruis weer een bloedafname-avond geor ganiseerd. ledereen in de leeftijd van 18-65 jaar werd deze avond weer in de gelegenheid gesteld bloed af te staan. Hoewel er dit jaar minder bloedgevers waren dan vorig jaar kan er nu toch ook van een succes worden gesproken. Niet minder dan 181 personen kwa men hun bloed geven; vorig jaar waren er 230. Een van de oorzaken van deze teruggang is zeker het feit dat er steeds meer personen zich bij de ziekenhuizen opgeven als vaste donor. Wel opval lend was dat er dit jaar zeer veel jonge ren waren. Door de inzet van medewer kers en medewerksters van de E.H- B.O. verliep alles vlot en hoefden de bloedgevers niet lang op hun beurt te wachten. Zowel de E.H.B.O. als het Rode Kruis zijn de gevers dankbaar dat zij deze avond hun bijdrage hebben wil len leveren. Met hun bloed kan het leven van een medemens worden ge red. Na de pauze werden vragen van de geïnteresseerden beantwoord Hierbij kwam naar voren dat men iedereen als lesgever zou willen betrekken. Men zou echter al tevreden zijn met 30 vrijwilli gers. aldus Teun Apperlo. Mocht men zich ook in Amersfoort willen inzetten, dan graag Een stencil-apparaat is beschikbaar. Spel en lesmateriaal moet vaak nog aangeschaft worden, was het antwoord op een vraag uit het publiek, voorzover zij nodig zijn Het is niet de bedoeling dat er thuis lesgegeven wordt, omdat gebleken is dat het nadelig kan zijn. Men denkt aan lessen van 2 maal 5 kwartier. Tijdens schoolvakanties liggen de lessen stil, omdat de scholen geslo ten zijn en veel mensen wegtrekken. Men denkt op korte termijn met „de eenvoudige gevallen" te beginnen. Vrouwen - voor de daggroep - wor den nog eens apart benaderd om de materie nog eens apart benaderd om de materie nog eens te bespreken, omdat de situatie rond het lesgeven aan vrouwen nog onduidelijk is. Na deze vergadering kon men intekenen voor vrijdagavond. De lessen over dag vallen in de morgen. Degenen die zich aangemeld hebben krijgen een dezer dagen een uitnodiging voor één van de instruktieavonden, die volgende week gehouden wor den. ACHTERVELD - Nu de vakanties weer achter de rug zijn, beginnen ook de activiteiten van de K P.J. en Klont weer. In samenwerking met Klont orga niseert de K P J. zaterdagavond een discoavond. De musicale medewerking op deze avond verleent de BeBo disco show uit Hoogland. De avond is in De Moespot en begint om 20 00 uur. Het ligt in de bedoeling dat er door de K.P.J. en Klont voorlopig elke tweede zater dag van de maand een disco-avond wordt georganiseerd. LEUSDEN - Vrijdagavond 4 sep tember vertrok om 18.00 uur de bus met ongeveer 90 KPO-leden en hun echtgenoten naar Katwijk. In Katwijk aangekomen werden eerst de mee gebrachte koffie en krentebollen ge nuttigd om energie op te doen voor de strandwandeling. De wandeling ging van Katwijk naar Noordwijk en iedereen genoot van het lekkere wéér. Na anderhalf uur lopen kwam iedereen in-jyöordwijk aan waar nog een uurtje gezellig werd vertoefd om daarna weer huiswaarts te keren. Omstreeks twaalf uur middernacht was iedereen weer terug in Leusden. LEUSDEN - Zaterdag 29 augustus werd er door de KPO in Leusden een oud ijzer aktie gehouden. Zeven trek kers reden de hele dag af en aan om het ijzerafval op te halen. De aktie is een groot succes geworden. In totaal werden er acht containers gevuld, die na aftrek van de onkosten 15.000,- opleverden Dit bedrag is in middels geschonken aan Gerard van Roomen om zijn werk in Rwanda te steunen. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dins dag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het ge val, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19 30 uur), tel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opne men met onze inspekteur bezorging, overdag 03420-16141. toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepu bliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en histori sche foto's), bij vooruitbetaling van 5, per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro: 871441 t.n.v. de BDU b.v te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9. Leusden/Centrum Ongeveer drie tot vier weken na beta ling ontvangt u de gewenste foto's thuis. Zondagmiddag van twee tot vijf uur zullen er ijs en weder dienende, op het grasveld naast boerderij Groot Krak horst, Bolderikhof 18 in Leusden-cen trum een dertiental kramen te vinden zijn. Bij de kramen zal men kunnen zien wat cursisten het afgelopen seizoen ge presteerd hebben op creatief gebied. Ook kan men van de gelegenheid ge bruik maken om nader kennis te maken met de docenten van Latent Talent. In schrijven voor nog niet volgeboekte cur sussen zal zondag ook mogelijk zijn, waarbij wel rekening gehouden moet worden met de regel dat een inschrij ving alleen geaccepteerd wordt bij ge lijktijdige voldoening van het cursus geld Voor de lekkerbekken en de dorsti- gen is er een aparte kraam waar men een sateetje of een ander hapje kan nuttigen en een glaasje kan drinken KINDEREN DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- kombinatie te Barneveld. Latent Talent heeft ook rekening ge houden met de komst van kinderen. Zo als gewoonlijk kunnen de kinderen in de creatieve hoek aan de gang met klei, verf, en dergelijke. Vanwege het lus- denten van de Wageningse Land bouw Hogeschool. De aanwezigen konden deze morgen genieten van zeer fijne jazzmuziek. De belangstel ling was niet overweldigend doch wel goed Alleen van de zijde van de r .eren was de belangstelling mi- ■em. Maar het is de eerste keer dat dit gedaan wordt. Mogelijk dat er in de loop van de volgende maanden meer belangstelling voor deze koffie concerten zal ontstaan Vooral om dat er steeds andere muziek met andere instrumenten zal worden ge bracht, waarbij de ouderen zeker ook aan hun trekken zullen komen. Het eerstvolgende koffieconcert zal plaatsvinden op de eerste zondag van oktober van 11.00 - 13.00 uur in de Moespot. Welke muziek er die morgen zal worden gebracht zal nog nader worden bekend gemaakt. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Verantwoordelijke redaktie: Bert Vos Marnix Kreijns (pl verv Redaktie: Bertien Engelkens Caspar van Loo. Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag- 12 00 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woens dagmiddag 12.00 uur. Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum Op werkdagen ge opend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13 30 tot 17 00 uur Abonnementsgeld: 50.40 per jaar, 25,70 per half jaar. 13.10 per kwar-.. taal l LEUSDEN/CENTRUM - Dinsdag avond vond onder grote belangstel ling de informatieavond van de werk groep buitenlanders Leusden plaats [jn de eksposltlerulmte van de ge- neente aan de Zwarteweg. Het aan- al belangstellenden, dat eventueel es zou willen geven aan buitenlan- lers bedroeg ongeveer 50. ANALFABEET Na een kleine uiteenzetting van Mar- :el Pellikaan over de werkzaamheden ran de werkgroep, belichtte de heer Va- entijn van de stichting Buitenlandse Werknemers de achtergronden van 'urken en Marrokkanen met betrekking ot het les geven. Hij wees erop dat ongeren uit die groep anders gemoti veerd zijn dan de ouderen. Zij leren de aal om weg te komen uit de situatie vaann zij hun vader vonden en zich in Ie Nederlandse situatie in te passen. Het onderwijs aan jongeren zal over iet algemeen gemakkelijker verlopen jan aan de ouderen. Zij hebben vaak een redelijke vorm van onderwijs ge had. dit in tegenstelling tot hun ouders, waarvan een groot gedeelte analfabeet is. Het lesgeven aan deze laatsten, waaronder zich wat mannen, maar veelal vrouwen bevinden, vereist een wat vrijere, konkreet gerichte omgang met de lesstof EMOTIONEEL Ook het verschil in kuituur kan proble men met zich meebrengen Bij de man nen blijkt dit minder het geval te zijn. Zij verblijven vaak al langer hier en „heb ben onze eigenaardigheden geaccep teerd", aldus de heer Valentijn. In welke mate hangt ook af van de persoon zelf en uit welke streek hij af komstig is. Hij pleitte voor een.open relatie" tus sen lesgever en kursist, waarin proble men besproken kunnen worden. Bij Vietnamezen komt de emotionele per soonlijke ervaringen kijken, waarmee de lesgever rekening mee moet hou den Aan het eind van de avond ver meldde men ook dat zij een taalkennis van „O, O" hadden doordat de opvang procedure hen niet meer de kans gaf iets van onze taal te steken. Onder de Islamitische vrouwen is een groot percentage analfabeten „Leren is een ontworsteling aan de hiërarchie De vrouw verkeert in een emotionele situatie" Na de heer Valentijn nam Teun Ap perlo het woord. Hij ging nog wat dieper in op het verhaal van de heer Valentijn. Hij wees op het belang van de conti nuïteit van de lessen, van het gerichte werken - waarbij het boek als handvat zo belangrijk is -, „neem de tijd voor de kursist, dat levert op den duur winst op". Hij wees er ook op dat men aandacht moest geven aan de dagelijkse gang van zaken met betrekking tot de kursist. Hij liet een van de boeken - aan de hand waarvan men kan werken - zien. Zowel lesgever krijgt eenzelfde boek in handen. Dit bracht hem op enige as- pekten van het grammatikale onder wijs. - De Wageningse studenten-formatie ACHTERVELD Door de be heerscommissie van de Moespot werd het idee geboren om op zon dagmorgen koffieconcerten te gaan geven in de Moespot Als proef zullen er dit jaar in totaal vier van deze concerten worden gegeven en wel op de eerste zondag van de maand. De muziek die gebracht zal worden is gevarieerd zodat er voor elk wat wils zal zijn. Zondagmorgen vond dan het eerste koffieconcert plaats. De mu ziek van deze morgen werd verzorgd door een Jazzband uit Wageningen De band werd gevormd door vijf stu- LEUSDEN - De werkgroep Latent Talent organiseert als opening van het najaarsseizoen 1981 op zondag middag 13 september weer een open dag. Vanwege het feit, dat de werk groep vijf jaar geleden met haar werkzaamheden begon, en er inmid dels al tien cursusselzoenen op heeft zitten, krijgt de dag een extra feestelijk karakter. trum heeft men als aparte attractie een poppentheater aangetrokken. Zo rond drie uur zal het Amersfoortse poppen theater Palet'" een voorstelling geven De voorstelling is bedoeld voor kinde ren van vier tol acht jaar. als zal het

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3